12.Sınıflar İçin Önemli Uyarı

Bu yazıyı da bir dipnot olarak geçeyim dedim. Daha önce sürekli yazın YGS değil de Sözel + 12.sınıf söylemiştim. (Genel olarak 12.sınıf sayısal kitlesine sahip olduğum için söylüyorum bunu, yoksa mezunlar için şart değil.)

Bazı arkadaşlar dershane sınavı için YGS çalıştıklarını, iyi sınıfta okumanın da önemli olduğunu söylüyorlar. Böyle bir şey yok. İyi sınıfta iyi öğrenciler olur, hoca da dersleri "iyi" anlatır ve bazı kısımları geçer. Sizin sevinizle uyuşmayabilir. Ve birinci sınıftakiler çok zeki ikinci sınıftakiler moron diye bir şey. Sadece son sınıflarda derslerde çok gürültülü olabileceği için son sınıflara düşmemek gerek. Benim öyle bir ihtimalim olsa ben dershaneye gider derste asla gürültü yapmadığımı ve başka bir sınıfa kaydolmak istediğimi söylerdim.

Önemli olan dershanedeki sınav değil YGS-LYS'dir arkadaşlar.

1 ay kaldı, artık eskisi kadar kendimden emin şekilde Sözel + 12.sınıf çalışın diyemem malum dershaneler açılacak dershanelerle paralel gitmek ana kuralımız. Ayrıntılar için "Çorba - Kritik Aylar Eylül ve Ağustos" isimli yazıya alalım sizi.

Sözel ve 12.sınıfın kritik durumunu tekrar belirtmek istiyorum, daha önce yazdım ama önemli bir kısım.

Sözel bir çok sayısala sıkıcı gelir. Bu yüzden okul zamanı bir yandan 12.sınıfla yani okulla bir yandan YGS sayısallarıyla didişirken aklınıza bile gelmez. Yazın yapacağınız kadar iyi bir çalışma yapabileceğinizi sanmıyorum.

İşi Martta bırakmak ise çok kötü bir hatadır. Marta kadar gireceğiniz bir sürü denemeyi çöpe atmış olursunuz, çünkü kendinizi sosyalde doğal olarak sınavın bütününde deneyemiyorsunuz. E ne anladım ben o denemeden?

12.sınıf mevzusu işe şu: 12.Sınıf Biyoloji, Matematik ve Kimya konuları babadır. Bu konuları dershane 2.döneme bırakabilir, eğer siz de dershaneye uyup ilk dönem bu konulara hiç çalışmassanız bu bir hata olur ve kolay kolay telafi edilemez. O konular yarım yamalak kalır. Halbuki LYS'de en zor sorular bu konulardan geliyor. 2013'te Organik Kimya'dan önceki konular hikayeydi resmen. 3 Yanlış yaptım Kimyada 3'ü de organik. Türev-integrali kimse sorsanız zordu derdi, integralin kendisi zor zaten.

Muhtemelen okul zamanı 12.sınıf konularına da kendiniz çalışacaksınız. Veya dershane kurs verecek. Gerçek şu ki sınav haftasında da 4 yıl boyunca yaptığınız gibi yoğun bir çalışma olacak. Ve YGS çalışmalarınız yarım kalacak. Bunu istemeyiz. Bunun yerine 12.sınıfın belli bir kısmını şimdi halletseniz, okul sınavlarına konuyu sıfırdan işleyerek değil de tekrarlayarak girseniz üzerinizden büyük bir yük kalkar.

Şimdiden kolay gelsin.

4 yorum

Merhaba kardeş,
Ben 12. sınıfım bu sene ve blogunu iki gün oldu keşfedeli.Şu an dersaneden geliyorum dediğin gibi sayısalda YGS - LYS beraber gidiyoruz.Şimdi 12. mat veya diğer 12. sınıf derslerin konularına başlamam mantıklı olur mu?Yorgun kafayla çok detaylı inceleyemedim o yüzden sorumun cevabını kaçırmış olabilirim :)

Reply

başla başla. siteyi de iyi bi gez :)

Reply

Merhaba,temeli gayet iyi olan bir öğrenciyim fakat yazın ygs den sadece test ve lys konu+test düşünüyorum ve okul açıldığında tüm 9-10-11 bitmiş olacak bu yazınızı okudum ve ne kadar çeliştiğimizi farkettim ygs sözel kısmında birebir size katlıyorum fakat 12.sınıf konuları.. Mesela 2 saatte anlaşılacak şeyi kendimiz 5-6 saatte anlayabiliriz en azından bende öyle bu zaman kaybı değil midir zaten konuyu öğrenince pratiği daha rahat olur en azından nerrde ne yapacağımızı biliriz. Ygs sayısal kısmımda işlenmeyenler harici eksiğim yok denecek kadar az. Sözel kısmım ise her sene dinledim hocayı test çözmedim yazılı akşamı çalıştım fakat kitabı açtığımda hepsini 1-2 eksikle biliyordum. Şimdi ben ne yapayım ve 2013 lys sınavı çok zor geldi sorular çok sağlam konuyu bilsen dahi yapamayacakların var. Bu arada organiği bir hocam bitirecek yazın Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Reply

sadece test çözerek bir şey öğrenemessin. amaç test çözmek değil konuyu öğrenmek olmalı. Sözel konusunda bana benziyorsun bence çalış senin sözeli halletmen çok uzun sürmez zaten. Yapabilirsen 9-10-11 bitir tabii muhtemelen yapamayacaksın, en azından aklında bulunsun her gün çalış az çalışsan bile. hiçbir zaman tamamen boşlama. 12.sınıf olayına gelirsek tabii bu liseden liseye değişir de sınav haftası 12.sınıf sınavlarına çalışacağın için ygs-lys çalışmaların (kısacası dershanede işlenenler) kesintiye uğrar ama konuları önceden bilirsen hem okulda anlarsın hem de sınavdan önce biraz tekrar edersin dershaneyi/YGSyi boşlamana gerek kalmaz. Kendin bilirsin 12.sınıfta çile çekmek istiyorsan çek. Ki hepsini bitirmene gerek yok ilk dönemi bitirsen yeter. O ilk dönemde de Matematik Kimya ve Biyolojiyi bitirsen yeter Geometri ve Fizik kolay. Organiği bir hocam bitirecek demişsin organiği sen de bitir o zaman.
LYS'nin hangi sınavı zor? Matematik ise evet. Fizik ise sözel sorular var anlamadık biz de neden varlar. Geometri eh. Kimya organik dışında çok kolay. Biyolojinin tamamı çok kolay.

Reply

Yorum Gönder