Son Yıl Lise Değiştirmek

Bloguma gelen bir yorumdan (sorudan) hareketle bu konunun üzerinde de biraz durayım dedim. Benim arkadaşlarımın arasında özel okula hatta açık öğretime geçenler oldu. Açıkçası ben de düze geçmeyi düşündüm, çünkü evimle okul arası yol 40 dakika ama düz lise yürüme mesafesi. Ve yarım gün olduğundan okuldan çıktığım gibi dershaneye gidebilirdim, muhtemelen bomboş olurdu. Rapor alıcam diye uğraşmak zorunda da kalmazdım. (Gerçi raporu veli iznine çevirdiler, bir dahaki yıllarda çevirirler mi bilinmez.)

Ama ben okulumdan mezun olmak istedim, başka liseye geçmeye cesaret edemedim. Zaten başka ile taşındığım için bir kez okul değiştirmiştim.

Malum AOBP kalktığı için lise başarısı artık önemsiz. (Gene de bu konuyu rehberlikçinize danışın, ben takip edemiyorum artık.) O yüzden okul değiştirmeniz mantıklı bir seçim olabilir. Eğer lise size ders çalışma disiplini kazandırmayacaksa, sınıfta kimse ders çalışmıyorsa, muhabbetten sizin de çalışmanızı engelliyorlarsa ve okul size yardımcı olmuyorsa okul değiştirmenizi tavsiye ederim. Sırf son sınıf dersleri için böyle bir okulda kalınmaz. Bizim boş derslerin %90'unda millet ders çalışıyordu. Çoğunda da sınıfta sessizlik hakimdi ama gürültülü olduğu zamanlar da oluyordu. Benimki iyi bir Anadolu lisesiydi, buna rağmen böyleydi. Ve sınav haftaları uykusuzluk, yorgunluk ve YGS çalışmalarının aksaması demekti. 

Son söylediğim olay bir çok YGS-LYS öğrencisinin işi bir dahaki yıla ertelemesine sebep olur. Çünkü okul ile dershaneyi aynı anda götürmek epey zordur. (Bu yüzden sürekli yazın sözel + 12.sınıf çalışın diyorum ya.)
Lise değiştirmek, açık öğretime geçmek gibi radikal kararlar alabilirsiniz ama asla pes etmeyin. "Bir dahaki yıl çalışırım." demeyin, zaman değerli, bu sene de çalışsanız bir kaybınız olmaz.

25 yorum

Geçenlerde açık liseye geçsem nasıl olur diye biraz düşündüm ve araştırdım.Sınav soruları test ve çok basit oluyormuş.Okulun bana zaman kaybı olacağını düşünüyorum.Bir tek faydası herkes rapor alıp gittiğinde ben hocalara sorularımı sorarım.Giden birkaç kişi memnunlar açıktan okudukları için.Ama ben cesaret edemiyorum.Malum son sene.Bu konuda kafam karışık.

Sizce ne yapmalıyım?

Reply

niye bilmiyorum ama yorumunuz spam klasörüne düşmüş. ben de görmemişim :( umarım doğru kararı vermişsinizdir

Reply

Benim sorum şu malesef azın eşeklik edip szzelere çalışmadım (sayısallarada çalıştığımı sanmışm o ayrı tabii.) ve şun malesef coğrafyayı denemelerde hiç yapamıyorum tarihi biraz felsefeyide biraz yapabiliyorum.Sene içinde nasıl bi çalışma yapiyim sence?Bu arada dersanede sözel dersler görmüyoruz

Reply

coğrafya zor ama uzun değil (tarih gibi değil yani) , çalışmanız gereken konu sayısı az. oturup ilk hafta ilk 2 üniteyi (yanlış hatırlamıyorsam ilk ünite geyik bir üniteydi) sonraki haftalarda birer ünite bitirseniz bir ayda biter. (coğrafyayla ilgili bir ilk ünite, harita bilgisi, dünyanın hareketleri, iklimler ve iklim elemanları, iç dış kuvvetler. evet 4 hafta oldu) ekstradan türkiyeyle ilgili üniteler var bunlara ne kadar çalışamanız gerektiğini (aslında tüm ünitelere ne kadar çalışmanız gerektiğini) çıkmış soruları çözerek anlayabilirsiniz (belki de hiç gerekmez) sonra müsait bir zamanda çalışmanız gerek bu "diğer şeylere" (örneğin türkiyenin iklim ve bitki örtüsüyle ilgili şeyler) biraz göz atar test çözersiniz. ben böyle yaptım, ilk 4 üniteye yazın çalışıp geri kalan şeylere martta çalıştım. ha sınavda coğrafyadan 4 yanlışım çıktı (ilk defa bu kadar çok çıktı) ama önceki sınavlara göre kötü bir sınavdı 2013 ygsnin coğrafyası

Reply

Sözel çalışmadığım için çok pişmanım malesef peki türkçeden dil bilgisi çalışmam için nası bir yol önerirsiniz?Bunlada ilgili pek bilgim yok malesef :( Birde şuanda forumlarda gördüğüm kadarıyla herkes deli gibi ders çalışıyor ama bende henüz tempo o kadar artmadı pek yüksek net yaptığımda söylenemez sizin girdiğiniz birey dershaneleri ygs 1 den 86 net yaptım (Geçen sene dersanem bireydi arta kalan denemelerden 1er tane alıyodum :)Siz geçensene şu sıralar ne kadar çalışıyodunuz onu sorucaktım :)

Reply

blogun her yerinde yazdığım gibi her gün tüm gün çalışacaksın, öyle millet şu kadar çalışıyormuş ben de o kadar çalışırsam yırtarım diye düşünmek yok. dilbilgisi kolay konu anlatımı okuyup çıkmış soruları çöz çıkmış sorularda sorun yaşadığın konu olursa ondan da ekstra test çözersin sonra. ders çalışmıyorsan bilgisayar tv veya telefon başında gereksiz zaman kaybediyorsundur bırak onları.

Reply

Ben de 12. Sınıf çalıştığım için pişmanım. Ben çalıştıktan sonra hoca bi daha limiti anlatti kafam karmakarışık oldu. Türeve çok çalışmadim. Kimyayi çalışmıştim ama konu siralamasi her yerde bi farklı olduğundan hemen unutulacak , en gereksiz olan yerlere calismisim. Şu an hiçbirini hatırlamıyorum. Siniftakilerle ayni zamanda öğrenmiş gibi oldum şu an. Okul hocasiyla kendi çalışman bir olmuyor. Haftalarca boşuna vakit kaybettim. Bence kendinizin denemedigi bir sistemi baskasina onermeyin. Sırf sizi dinlediğim için haftalarim çöpe gitti. Görünüşte mantıklı gözüken şeyler tecrübe edilince çok farklı sonuçlar doğurabilir. Bundan sonra mümkün olduğunca hocalarimi dinleyecegim. Tabi ki sizin yazilarinizdan kullandığım ve faydali bulduğum öneriler oldu. Ama dedigim gibi yapmadığıniz şeyleri onermeyin. Bunun gibi yine baska birisini dinledim o da kendisi yapmadan öneride bulunmuştu 500. Olmuş ama kendisi daha önce denenmemis , kendisinin de denemedigi şeyleri tavsiye ediyordu. Bosuna kendimi onun dediklerini yapmak icin yordum haftalarca çalıştım. Hocalarimi dinlemeseydim ve yol yakinken ( en az bir ay harcadim ama ) bu yöntemleri birakmasaydim şimdi halim nolacakti bilmiyorum. Zaten hocalari dinleyince hizlica yükselişe geçtim. Şu an halimden gayet memnunum. Umarim kimseye denemediginiz bir şeyi tavsiye etmezsiniz bir daha.

Reply

Denemediğimiz şey mi 0_0 ? Kardeşim bunu yapan arkadaşımız hiç olmadı mı, bunu yapmadığımız için hiç pişman olmadık mı sanıyorsun? Başka dershaneler bu konuları önceden verip öğrencileri okulda rahatlatmaya çalışırken biz sınav haftalarında uykusuz kalarak bu konuları anlamaya çalıştık, bu arada dershane ne anlatıyordu en son hangi konuda kalmıştı hepsi yalan oldu, dershanede öğrenip yaptığımız YGS-LYS çalışmaları hep yalan oldu. Bu arada kötü gelen notların insanı moralmen çökertmesi de cabası. Dershanede de işlemiyorlardı 12.sınıf konularını. Bu yüzden bazı arkadaşlarım gitti heyet raporu aldı. Ben heyet raporu alamadığımdan gittim normal rapor aldım. İkinci dönemin sonunda da geri kalan raporlarımı başka normal günlere de harcadığım için 2/3.sınavlara girmek durumunda kaldım.

Halbuki ikinci dönemin birinci sınavlarında zorunlu olarak girmek durumunda olduğum ve dershane 12.sınıfı hala işlemediği için tüm 12.sınıfı kendim halletmem gerekti (tümü değil aslında ama okula gitmediğim günler ve anlamadığım hocalar oluyordu, matematik hocamız faciaydı) ben de açtım videoları. Okul hocasının 1 ayda halledemediği limiti bir günde hallettim. Çünkü videolardaki hocalar çok basit anlatıyordu ve olay çok basit bir anlatıyordu. Sen ya videolardan çalışın dediğim halde videolardan çalışmadın ya da senin açtığın videolardaki adam çok kötü, sizin okul hocası çok iyiydi. Genelde tam tersi olur, ben de geneli düşünürüm. Millet her yerde konu anlatımlı kaynak ve ders anlatan internet sitesi tavsiyesi isterken senin okul hocasından çok memnun kalman değişik ama iyi bir şey olmuş.

Kimyaya gelince. Zaten sene sonu karşına çıkacak olan şeye (eğer elementler kimyası değilse) gereksiz, unuttum gitti modunda takılman ayrı bir muamma. Eğer elementler kimyasına çalıştıysan blogun hiçbir yerinde öyle bir kelime bile geçmiyor, sana yazık olmuş. Bak ben "Yazın ders çalışmak" isimli yazımda yazdığımı direkt alıntılayayım:

"Adlandırmayı izomerliği bitirin. Tepkimelere gelin. Zaman varsa tepkimelerde de alkan, alken, alkinleri bitirin."

Bu okul sistemi, bunu yapsaydın zaten ilk dönemini kurtarırdın. Bizim ilk dönem sınav izomeriye kadardı. Ha sen bunu dinlemeyip videolardan kafana göre çalıştıysan veya videolardakiler de eski sistemse ve "Bu Azimliyazar konuları böyle sıralamış ama acaba neden burada konular apayri bir şekilde gidiyor?" diye sorgulayıp yeni sistemdeki kaynak aramadıysan, gene hiçbir sorun yoktu çünkü alkanlara başlayınca konunun ismi hidrokarbonlar-alkan olsa bile adlandırmayı ilk verirler, adlandırmayı vermeden nasıl adlandırma yapacaklar? Tek sorun alkanlar içinde organik kimyanın hepsini işlerler, yani tepkimeleri sona bırakmak yerine alkan tepkimelerinden sonra ancak alkenlere atlarlar. Bu da hiç sorun değil çünkü eğer tekrar edip test çözseydin tüm organik kimyayı bitirmiş olabilirdin. Onun yerine unutmayı tercih etmişsin.

ReplyAyrıca ben her yerde dershane + okulun dediğini yapın diyorum, her yerde bunu yazmaktan sıkıldım hatta. Bana gelip hocamı dinleseydim keşke diyorsun, ben hiç hocalar bir şey biliyor beni dinleyin dedim mi? Şu anda bile benden tavsiye isteyen 11.sınıflara hiç tereddüt etmeden yazdığım şey "11.sınıf derslerinize iyi çalışın." Ben böyle yazıyorken bana "Keşke hocamı dinleseydim" diye veryansın etmen yersiz olmuş. Dershanenin ve okul olmadığı zamanlar insanlar YGS sayısal kazanıp zaman kaybedeceklerine okul zamanı vakit bulamayacakları ama denemelerde düşük çıkacağı için sürekli başının etini yiyecek YGS sözele ve okulda karşılarına çıkıp başlarına kötü işler açacak 12.sınıf konularına bir giriş yapmalarını söyledim. Geçen yaz sözel çalıştım, mutluyum bir daha pek çalışmama gerek olmadı. (Hoş ben gene de çalıştım YGS 'de 150+ net istediğim için :)) Ama 12.sınıfa çalışmadığım için yukarıdaki nedenlerden pişman oldum. 12.sınıf yerine YGS sayısal kasın yazsaydım "Ben YGSyi çok önemsedim, YGS'yi beklediğim gibi yapamadım, o çalışarak yapılacak sınav değildi,mantığını konuşturuyordun ve LYS'yi ihmal ettiğim için hedefime varamadım." tarzı şeyler söyleyen insanları görmezden gelseydim kaç kişinin hakkına girerdim sen biliyor musun? Yazın kendine 7 saat ders koyup bunu ygslerle dolduran, sonra (muhtemelen sıkıldığından) YGS'de on bininci olan adam da gördüm. (Gerçi gene iyi yapmış.) O yüzden yazı da kendinize işkence etmemeyi de tavsiye ettim. İlla sadece kendi yaptıklarımı yazıp başkalarının başarılarını veya hezimetlerini görmezden mi gelmeliydim? Bir tek ben mi giriyorum sınava? Daha dershaneye yeni başladığımda mezun bir abi "Okul sınavlarını takma, ben taktım mezuna kaldım." demişken ve öğrenciler iç güdüsüsel olarak her zaman okul sınavlarına önem verirken benim "Yazın 12.sınıf çalışın." demem ne kadar büyük bir hata olabilir söyler misin? Sırf sen yanlış çalıştın diye tavsiyemi değiştiremeyeceğim kusura bakma. Mükemmel bir insan değilim tabii ki, bu yüzden her zaman çok genel sorulara cevap vermekten kaçınır, mümkün olduğunca detaylı ve cevap verebileceğim sorulara cevap veririm. Ama blogu açıp da içine sınava girecek herkesi düşünüp "Beyler yazın şunları çalışın.. Gerçi bazılarınız yanlış çalışabilir onlar hiç çalışmasın.. E bu kişiler dershanedeki hocaları da yanlış anlayabilir, işte onlar dershaneye gitmesin.. Malum kontenjanlar sınırlı, bazılarınız bu sene üniversiteyi kazanamayabilir, ha işte onlar hiç sınava girmesin direkt mezuna kalsın." dememi bekleme.

Reply

ya ben anadolu öğretmen lisesindeyim ve okulum aşırı bir şekilde disiplin uyguluyor. kıyafetten okula gelme saatine,ogleden dershaneye gitmene kadar hiç müsemma göstermiyorlar.ben de seneye için korkuyorum bu disiplinle nasıl ygs-lys yi halledicem diye. sınavlarda da zorluyolarmıs baya. kararsız kaldım.ailem değiştirmeme karşı geliyor, ek puan alamam diye ( öğretmen lisesinde öğretmenlik seçersek ek puan var ya,gerçi öğretmen olmak istemiyorum o ayrı bi mevzu). işte böyle, okulum iyi ama gene de kararsızım, ne etsem acep :(

Reply

Kaçıncı sınıfsın sen? Anladığım kadarıyla 11'sin, 11'e kadar dayandıysan problem olmaz diye düşünüyorum. Giysi, okula gelme saati filan bunlar büyük problemler değil daha önce yaşamadıysan yine yaşamassın, asıl sorun 12.sınıfta hocalar ders mi işliyor yoksa milleti soru çözmeleri için serbest mi bırakıyorlar? Hani Matematikçi filan serbest bırakmasa bile alan dersi olmayan (gerçi bilmiyorum alanın ne) hocaların bırakması iyi olur. Büyük sınıflardan bunu öğren bir. Yok o konuda da disiplinlilerse açık öğretime geçmeni tavsiye ederim. Tabii bu senin ne kadar çalışacağına ve ne kadar başarılı olacağına göre değişir. Saçma bir laf oldu ama evet. Olur da başarılı olamazsan o ek puandan da olma ihtimalin var. Ek puan ne kadar, buna değiyor mu onu bilmiyorum. Öğretmenlik iyidir 3 ay tatilleri var. İyi çalışıp iyi bir üniversitede eğitim görürsen devlette atama beklemez özel okullarda filan çalışırsın herhalde. Bunu da hesaba katmak lazım.

Öğleden dershaneye gidememek de sıkıntı, ailen telefon açsa ona da mı izin vermiyorlar?

Reply

ona izin veriyorlar ama devamsızlık malum 40 güne düştü. şu anki 12.sınıfların en büyük sorunu devamsızlık olmuş. hani diger okullarda yarım gün falan yok yazmama olayı oluyor 12.sınıflara müsemma gösteriyorlar ama bizim okulda o yok işte :( galiba böyle devam edicem. bu arada ek puan 30 civarına kadar çıkıyor

Reply

Eğer izin veriyorlarsa ve sınıfta millet sessizce ders çalışıyorsa bu iyi bir şey. Açıköğretim yatmaya alıştırır adamı. Ek puan 30 civarıysa iyiymiş, devam et bence.

Reply
Adsız mod

merhaba.. ben 12.sınıftayım. okulumla evim arası 30 dakıka servisle gidip geliyorum dershanedeki hocalarım bence senin için zaman kaybı oluyor kendi oturduğun yerde bi okula geç diyorlar. bu yüzden sınıfımda bi kaç arkadaşım okulunu değiştridi. ama geçeceğim okulun hocaları iyi değilmiş ama bana okuldaki hocalar son sene önemli değil diyolar.amakendi okulumun hocaları çok iyi. ne yapmalıyım

Reply

Kendi okulundan memnunsan değiştirme, daha kötü problemlere de yol açabilir nasolsa. 30 dakika o kadar fazla bir süre değil, ayrıca bu sureyi test çözerek de değerlendirebilirsin.

Okulunun hocaları iyiyse blogta da birkaç yerde yazdığım gibi hocalara soru sorarak okuldaki zamanı değerlendirebilirsin. Örneğin ben mayıs sonu haziran başı okula gittim kimse gitmezken, boşluktan yararlanıp iyi hocalara bol bol soru sordum. Ki okulun illa boş olması gerekmiyor genelde millet okul hocalarını sallamaz o yüzden iyi hoca büyük bir artıdır. Değiştirme bence.

Reply

merhaba ben 12.sınıf sayısal öğrencisiyim ve halen ders çalışmak istemiyemiyorum dersten hemen kalkmak istiyorum ne yapmalıyım

Reply

merhaba iyi günler bn 12.sınıf öğrenciyim düz lise 2.dönem acığa geçmek istiyorum ama korkuyorum meezun olamam diye lütfen Bna acil yardımcı olur musunuz kayıtlar baslamıs ona göre kayıt yapsam mı ??

Reply

niye mezun olamayasın?

Reply

Merhaba benim size bir sorum olacak. Ben 10.sınıfım. 8. Sınıftayken Girdiğimiz Teog adlı sınavdan 400ün biraz üstünde bir puan aldım. Ailemin ısrarı ve abimin orada okuması sebebiyle kendi evime yakın bir okul tercih ettim. Bu okula birinci girdim. Hatta okula giderken 115 puanım artıyordu. Okulun öğretmenleri çok iyi olmasına rağmen öğrenciler içi boş, bilgisiz insanlar. Ve ders çalışan yok. Haliyle ben orada birinci olsam dahi hiç çalışmadım. Bu sene bazı problemler baş gösterdi. Okulun belirgin bir dünya görüşü var. Ve ben bu görüşe çok zıttım. Gerek görünüşüm gerekse fikirlerim. Ve artık bu öğrenciler bana sınıfça beni istemediklerini söylediler. Ben de bulunduğum ilin en yüksek lisesine nakil vereceğim. Ancak gittiğim yerde dışlanmaktan, onların çalışma hızına yetişememekten çok korkuyorum. Babanı konuda verebileceğiniz tavsiyeniz var mı? Özellikle de dışlanmak konusunda... Cevaplarsanız sevinirim.

Reply

merhaba hocam 12.sınıfta liseler arası nakilde ne tür puan türüne bakıyorlar.

Reply

Merhaba. Bunu okuldaki müdür yardımcısına sorsan, en doğru bilgiyi o verir.

Reply

Merhaba, bu sene 12'ye geçtim. Temel Liseye geçmek istiyorum. Kaydı ne zaman yaptırmam gerekiyor? Geç kalmadım değil mi? Okullar açıldığında okulum değişsin istiyorum.

Reply

Merhaba ben sözel öğrenciyim hedefini değiştirdim veterinerlik fakültesinde okumak istiyorum bu yüzden son sene sayısal bölümüne geçmeyi düşünüyorum ve sorumluluk sınavları varmış ne zaman bilmiyorum? Sizce yapabilirim

Reply

Yorum Gönder