YGS Performansım

Gördüm ki bazı arkadaşlar dershanelerde seviye belirleme sınavı olmaya başlamış, abi şu kadar şu kadar yaptım moralim çok bozuldu :'( :'( modunda gezenler var. En iyisi kendimden örnek vereyim;


İşte yazın kendine Boğaziçi, Bilkent, Odtü hedefi koymuş çok bilen kendini bilmiş inek bir gencin ilk deneme sınavında karşılaştığı fizik neti: 2,5.  

2,5

2,5
2,5

İki buçuk ya iki buçuk, şaka gibi birader. 6 ay sonra girdiğim sınavda 14 yapmam lazım ki istediğim yere gideyim, bir de bunun LYS'si olacak. 

İlk sınavda Fende 20 net yap. 22 gün kas sonra tekrar sınava gir. İleriye gidiş bekle. Gelen net 13. :) Hocalar da şaşkın "Haydaa bu çocuk dershaneye birinci girdi 114 net yapıyo 7. oluyo, birinci 100 net. Nasıl oluyor lan bu?" modundalar. Fene bakınca acı gerçek meydana çıkıyor tabii. 

Peki ben böyle sürünürken birinci nasıl 100 net yapıp puan farkını takmıştı? Kız yazın ygs fene çalışmış beyler. Ben çalışmadım. Ne kaybettim? Hiç :) 

Gördüğünüz gibi 1 ay sonraki sınavda da iş yok ama Aralığın başında Kimya ve Biyoloji adamakıllı hale gelip artık istikrarlı bir hal alıyor. Ocak ve Şubat denemelerde çıkmamış ama Fiziğin anca martta düzeldiğini sanmayın, bizim (aslında tüm dershanelerin) Fizik soruları problemli. Daha önce de söylemiştim, ÖSS'leri ÖYS'leri değiştirip soruyorlar, ama gerçek YGS öyle değil. Örneğin denemelerde içinde üç makara iki çubuk, bir çubuk altta ve onun altında 2 destek bir de  bir uca bağlı yük varken YGS'de çıkan soru: .... 1 Tahtırevalli! 

Bu arada Fizikte en sağlam yaptığım sınav şu 7.75 olan sınavdı, o sınavda henüz İş Güç Enerjiye geçmemiştik ve işlediğimiz 8 konu vardı ben hepsini yapıp 1 tanesini sallamıştım. Buradan hareketle Fizikte konular aralıkta dahi bitmemiş oluyor ama korkmayın YGS'de konuların bitip bitmemesi çok önemli değil. Ki illa bitiriyorlar. LYS'de de bitiyorlar ama bazı yerleri hızlı geçmeleri gerekebiliyor işte o sakat. Ama YGS'de konuların bitmesiyle ilgili bir endişeniz olmasın. 

İlk kez 140 nete (140 net dönüm noktası gibi bir şeydir, bu çocuğun sayısalda ilk 10 bine girme ihtimali var demektir bana göre) Aralıkta ulaştım. (Resimdeki değil) Bunu söylememdeki amaç çıkıp Ekim'de "Bütün arkadaşlarım çokça netler yapıyor ben çok geç kalmışım çalışmaya :'(" demenizi önlemek çünkü öyle bir şey yok. Sınavda sorulacak bilgiler belli, sonsuz bilgi yok. Dolayısıyla sizin bilgi birikimi olarak belli bir noktaya varmanız gerekiyor, ne kadar erken varmanız çok önemli değil.

Önemli olan istikrardır arkadaşlar. İstikrarı çok deneme çözmek sağlar. Ama çok deneme çözmek yetmez. Her denemeyi hakkıyla, sanki gerçek sınavdaymış gibi çözmelisiniz. Evde çözüyorsanız saat tutmalı tuvalet arası vermemelisiniz, çözerken bir yandan da fıstık yememelisiniz. "Bunu öylesine çözeyim de öbür denemeyi gerçekten çözüyormuş gibi çözerim." diye bahane vermek 160 dakika kayıptır.

Peki denemelerde sürekli iyi yapıp da gerçek sınavda başarısız olan arkadaşlar ne yapıyor? Çoğu Türkçe'ye gereğinden fazla vakit ayırıp Sosyali hatta Feni yetiştiremiyorlar. Bu yüzden denemeleri hakkıyla çözüp sınav gününün tatbikatını 

Artık geleneksel olarak verdiğim öneriyi tekrar vereyim. Geçmiş yılın YGS sorularını kitapçık şeklinde alıp Mart ayında deneyin, yetiştiremiyor musunuz bir bakın. Ben gerçek denemelerde 40 dakika süre arttırırken YGS 2011'in son sorusunu çözdüğümde sürenin bittiğini görünce şoke olmuştum. 2013'te de benzer bir şeyin başıma geleceğini biliyordum bu yüzden sosyali biraz daha hızlı yapıp boşlarıma geri dönmek için süre arttırdım. 

Bir arkadaşım ise demişti ki "İşte ben denemelerde hep yetiştiriyordum da YGS'yi yetiştiremedim ehü ehü :( :( " "Hep yetiştiriyordun yani öyle mi?" diye üsteleyince "Arasıra felsefeyi yetiştiremiyorum." cevabını almıştım. E tabii, o sınav denemelere benzemez, süre arttırıyor olman gerekirdi."

Neyse konu amacından saptı. 
Özetle söylemek istediğim şey Aralığa yani konuların %80'inin bittiği zamana kadar moral bozacak bir şey yok ama ben ne dersem diyeyim moraliniz bozulacak. Bu iyi bir şey. "Nasolsa sonra arttırıyormuşuz." diyip yan gelip yatmayın sakın. O 7.75 yaptım diye övündüğüm fizik netini yaparken 3 kitabı aynı anda çözüyordum. 2.5 yaptığım sırada ise 1 kitap. (Bu fiziğe has bir şey tabii, daha önce söylediğim gibi amaç çalışmak değil öğrenmek, benim fiziği öğrenmem için 3 kitap gerekiyordu yani.) Buradan hareketle "Günde kaç saat çalışmalıyım?" (Cevap: Tüm gün) "Acaba ne kadar çalışsam yeterli olur?" diyen arkadaşlar da böyle soruların cevabını kendi kendine kavradıklarını anlayabilir. Yani tempo kendiliğinden artıyor, siz akışına bırakıp gereğini yapın yeter.

LYS PERFORMANSIMBunu eklemeyi unutmuşum, buraya ekleyeyim dedim.

27 yorum

usta valla çok iyi bir yazı daha olmuş :) iyi bir motivasyon ve moral oldu teşekkürler :)

Reply

çok güzel bir yazı teşekkürler eline sağlık

Reply

Fizikde 3 kitap aynı anda çözüyorum demişsin ya soru bankası mı o arkadaşın fiziği nasıl yapmış bir sorar mısın sırrı neymiş :D ben daha madde ve özelliklerinde takıldım nası yaptın?

Reply

evet soru bankası. o arkadaşım lisede fiziğe çalışmış, dershaneye filan da gitmiş ve yazın da çalışmış yani başka bir açıklaması olamaz. madde ve özelliklerinin örnek sorularına bak.

Reply

Bende fizikte Mustafa Tekinay'ın YGS Fizik dvd li konu anlatım setini aldım ve yaprak testide var , ordan konuyu dinleyip ilk testlerini yaprak testten çözmeyi düşünüyorum. Birde bunun üstüne çözümlü bi kitap alayım diyorum, sizce ne almalıyım. Ekip yayınlarını öneriyolar. Siz önerir misiniz arkadaşlar ?

Reply

Kusura bakma yazdıysan ama ben bulamadım: hangi ünide hangi bölümü okuyorsun?

Reply

bilkentte bilgisayar mühendisliği

Reply

Pardon görmedim herhalde. Çözümlü kitap önermem pek.

Reply

ama fiziğim çok iyi değil , çözümlüyü neden önermiyorsun ?

Reply

hocaya sormak daha mantıklı ve daha akılda kalıcı da o yüzden.

Reply
Adsız mod

Okul dershane bir götüremiyorum çok yorgun düşüyorum 3 haftadr ders çalşamyrm kendimi motive edemiyorum çok çaresiz kaldm eksiklerim çok fazla, kendimi nasl ayağa kaldrmlym

Reply

uyku sorunu ve ders çalışmaya nasıl başlanır isimli yazıları oku

Reply

Hocam peki lys denemelerininde böyle dökümü varsa paylaşırmısın

Reply

zamanı gelince evet

Reply

Hocam valla benimki nasıl işse 11.sınıfta bile ygs denemelerinde 420-430 yapan ben bu sene çalışıyor olmama rağmen 370 lere düştüm. süre de ucu ucuna yetişiyor bir kere de rahat yaptığım olmadı

Reply

lys 2013 455puan kac bindir sence fikrin var mi?mf4

Reply

Hocam 11.sınıfım suanda yavas cozme gibi bir problemim oluyor dersane ygs lerinde 100 110 civari yapiyorum ama sona attigim derste 20 bos kaliyo bilgi eksigim pek fazla olmasa bile yetistirememek beni tedirgin ediyor sure kaybim matematikte oluyor 40 soruyu 70 dakika gibi bir surede bitirebiliyorum ozellikle problem sorularina gelince cok yavasliyorum ne tavsiye edebilirsin?Yazin nasil calismaliyim diye sormayacagim sagolasin diger yazilarinda deginmissin...

Reply

100-110 iyi gayet. Yavaş çözmeyi konuları işleyip çok deneme çözerek üstesinden gelirsin tabii denemelerde dakika tutarsan. Matematiği ben de en az 50 dakikada bitiriyordum ve bu ygsden birkaç gün önce. (Tabii normal denemeler için.) Gerçek YGS'de de Mat+Fen'i 90 dakikada bitirdim. (Sanırım mat 50-55 fen 35-40 dakika sürdü.) Özetle 70 dakikayı denemelerde 40-50ye indirirsen problem yaşamazsın. Hedeflerin yüksek ise sosyal çalışarak sosyali kısa sürelere indirgeyebilirsin. (20 dakikada bitirip 37.5 net çıkarabiliyordum. Gerçek sınavda 34 6 yaptım gerçi.) Yazın ders çalışmak yazısını güncelleyeceğim bu arada takipte kal :)

Reply

tarama sınavlarımıydı yoksa bütün konular varmıydı

Reply

Standard YGS denemesi. Yani evet tüm konular.

Reply

Merhaba abi, siteyi hala takip ediyor musun bilmiyorum epeydir yazı gelmiyor ama bir sorum var, şu anda ygs denemelerinde ortalama türkçe 33 34 sosyal 28 30 mat 34 35 fen 30 33 civarı netler yapıyorum. Temel liseye gidiyorum matematikte problemler hala bitmedi olasılık vs daha işlenmedi kimya yeni bitti fizik ve biyoloji işlenmeye devam ediyor. Sence marta kadar netlerim yükselir mi? Böyle netlerin bir anda yükselmeye başladığını hissettiğin bir dönem oldu mu senin için yoksa yavaş yavaş mı gitti?

Reply

İyi senin netlerin. Yükselir gayet de.

Reply

Selamün aleykum. Sen son 85 gün nasil çalıştın? 140 i gördükten sonra neler çalıştın ve nasıl çalıştın ? Hatırlıyorsan söyler misin ? Bir de kısa cümlelerle cevaplamis olmak için cevaplamazsan iyi olur.tek tek fen mat sos Türkçe. Nasıl çalıştın?

Reply

emrin olur :)
hatırlamıyorum kardeşim, 4 sene oldu. tek tek tek fen mat sos türkçe nası yazayım? okulda dershanede işlenenlere çalıştık ve deneme çözdük işte.

Reply

Hocam netlere bakılırsa sosyalin çoğu denemede yüksek.Sosyalde ortalama coğrafya ve tarihten kaç kaynak bitirdin?hatırlıyorsan yazarsan sevinirim.

Reply

Yapma kanka doktoradayım

Reply

Yorum Gönder