Her Gün Çalışın

Sakın ertelemeyin. Ve sakın gününüzü heba etmeyin. Bir günü hiç ders çalışmadan geçirmek ikinci güne davetiye çıkartır, ikinci gün de çalışmazsınız bir bakmışsınız tüm hafta çalışmadan geçmiş. Bir gün hiç çalışmayacak gibiyseniz.. Çalışacak enerjiyi kendinizde bulamıyorsanız.. Ne enerjisi taş atıyorsunuz da kolunuz mu yoruluyor? :)) Yani çalışamayacak kadar tembellişmişseniz masanın başına geçin ve en az bir saat çalışın. Eğer bir saatin sonunda (yalnız verimli bir "bir saat" olmalı) hala canınız çalışmaya devam etmek istemiyorsa bırakın (bırakmayın desem de bıracaksınız zaten) ve en azından yarın kendinize ceza verin.

Tekrar söylüyorum, gün kaçırmak sizi tembelliğe alıştırır. Yok "Ben bir günü tatil ilan ediyordum." falan fisman diyenlere kalmayın. Beyin dandik bir organ değil, bu kadar uzun araya ihtiyacı yok. Yaz gelince bol bol ara verirsiniz.

İlk yazımda "Her gün, tüm gün." çalışmanız gerektiğini söylemiştim. İkinciyi uygulamayacaksınız tamam, ama birinciyi uygulayın, bir gün bile ara vermeyin. Tabii çalışmaktan kastettiğim okulda test çözmek, dershaneye gidip gelmek değil. Konu çalışmak, her gün bir adım ileri gitmek önemli.

23.04.2014 Güncelleme: Osman Gazi'nin Orhan Gazi'ye vasiyetinden bir alıntı:

"Daima cihad ile devletini genişletmeye çalış. Çünkü uzun zaman sefer olunmazsa askerin secaatine; reislerin ve kumandanların bilgi, tedbir ve malumatına ağırlık ve noksanlık gelir. Böyle sefer işlerini bilenler ölür gider de yerine tecrübesiz kimseler gelir, bu yüzden de bir çok hatalar meydana gelir ki, bundan da devlet büyük zararlar görür."

Osman Bey burada diyor ki eğer ordu yatarsa tembelleşir. Komutanlar kendilerini geliştiremez, tecrübe kazanamaz, bildiklerini de unuturlar. Askerler için söylenmiş bu söz aslında hepimiz için geçerli arkadaşlar.

;)

24 yorum

vay be adam sabah 9da kalkmış yazı yazmış..
yürü be kim tutar seni :)

dünya seninle çok şey kazanacak buna hiç şüphem yok...
ancak dünya şuan buna hazır değil.umarım sen mezun oluncaya kadar hazır olur.
başarılar:)

Reply

Diğer adsıza tamamen katılıyorum.Hiç bir çıkarın olmadığı halde emek verip uğraşıp insanlara yardımcı olmaya çalışıyorsun,Allah da senin yardımcın olsun.Üniversiteyi kalmadan takılmadan bitirirsin inşallah :) Çok teşekkürler, mezunum, daha çok 12. sınıflara yönelik olsan da takipte kalacağım..

Reply
Bu yorum yazar tarafından silindi.

Hocam konuyla ilgili değil ama araştırdım sordum hiç cevap alamadım. Mezun öğrencilerin sağlık güvencesi babadan düşüyor ve biz şuan boştayız , dershaneden burada okuyor diye kağıt alıp devam ettirebilirmiyiz yoksa ne tür bir işlem yapmalıyız.Cevabınızı bekliyorum

Reply

önceki yorumun neydi :) açıklayıcı olmadı :)

Reply

benzer bir şeydi. açıklayıcı olmasına gerek yok iki ay geçsin kendi kendine çözülecek :)

Reply

bilmiyorum. sorun kalsın biri cevaplar belki

Reply

28/09/2013 YGS YGS DENEME 1( 101 ) mat26.50 geo7.75 fizik7.25 kimya13.00 biyoloji8.00 türkçe26.75 sosyal(17.50, 6.50 ,3.50) . hocam öncelikle kazandığın bölüm hayırlı olsun . ben de bireye gidiyorum ilk ygs denemesi bu .

Reply

sayısallar iyi ama türkçe kötü. türkçeyi denemelerde mutlaka 35+ya çekmelisin ki gerçek sınavda da 30+ bulasın.

Reply
Adsız mod

Hocam ellerine saglik. Oncelikle Allah bolumunu hakkinda hayirli kilsin insallah.Ben bu sene mezuna kaldim ve ygs4 puanim ek puanli felan 330 idi marmara din kulturunu cok istiyorum en az ham 360 almam lazim yani 70 puan felan artirmam lazim.. Gercekten cok istiyorum bu bolumu ama ygs nin ne yapcagi blli olmuyor su anda tm sinifndayim sizce ygs sinifina gecmelimiyim mantiken gecmem lazim ygs4 den alan bi bolume edebiyat mat2 gerekmiyor sonucta.. Gunluk en az 5 saat duzenli calisiyorum.. Mat2 hic bilmiorm saten sadece canimi skyr o ders.. Bna bir yol gosterin Allah rizasi icin.. Turk23 sos23 mat11 yaptim.. Turkce30 sosyal 30 matematik 20 yapmam lazim en az. Ne olur yol gosterin bana..

Reply

hangi sınıfa geçmen konusunda en ufak bir fikrim bile yok, o konuda yardımcı olamayacağım kusura bakma. günde en az 5 saat çalışıyorsan o dediğin netleri yaparsın, daha erken nasıl olsa. ama mezunsun nasolsa, arttır o saatleri.

Reply
Adsız mod

eksen yayınları hakkında bilgin var mı?fizik soru bankası biraz zor geldi bana.bir de yine fizikten final soru bankam var bazıları finali sınava yönelik bulmuyor sen ne düşünüyorsun??

Reply

ekseni 11.sınıfta çözmüştüm pek iyi değildi

Reply
Adsız mod

peki final nasıl?

Reply

Hocam geçenki deneme sonuçlarımı yazayım hemen :
Türkçe : 36 ya 3
Mat : 25 e 1
Geo : 6 ya 0
tarih : 4 e 2
Felsefe yetiştiremedim
Coğrafya : 9 a 3
Fen de de bi tek kimya yapabildim o da 3 doğru 5 yanlış çıktı .s
Nasıl sence durum, ygsde ham 420 yapabilirmiyim ?

Reply

öncelikle zaman probleminin önüne geçmelisin, matta toplam 8 boşun varken sınavı yetiştirememen iyi değil ki feni de yappmamışsın. bunun için önce hangi derste ne kadar vakit harcadığını hesapla ve ona göre önlemler al. türkçe 36 3 yaptığına göre orada 60 dakika filan harcadın herhalde. onu 40'a düşürmeye çalış mesela. fende fizik ve kimya soruları denemelerdeki gibi zor değil, ygs sorularına bak görürsün zaten. şu an durumun çok kötü değil endişelenecek bir şey yok ama madem ygs puanıyla gireceksin çalışma temponu çokçana arttır başarılı olursan tatili erken açacaksın nasıl olsa :))

Reply

aynen tatili erken açmak büyük motivasyon kaynağım zaten :) Yalnız şöyle bir durum var ben matematikte 1 saate yakın zaman harcadım, :/ Türkçe yanlış hatırlamıyorsam 40-45 dk gibi bir sürede bitmişti.

Reply

matematiği 8 boşun olduğu halde 1 saate yakın zaman harcadıysan bazı yerlerde terslik olabilir, nerede zaman kaybettiğine dikkat. ama matematiğin 40 dakikada bitmesi gerekmez, bana kalırsa 50 dakika normal ama kişiden kişiye göre değişir. Türkçenin de normali 35-40 bence. yalnız söylediğin gibi yaptıysan sınavın rahatça yetişmiş olması gerekiyordu, 100 dakika filan harcamışsın, geriye 60 dakikan kalmış ama felsefe fizik biyoloji yapmamışsın? tarihi de neredeyse yapmamışsın. tarih 4 e 2 kötü ona çalışman gerek.

Reply

Merhaba. Ben 11.sınıfım ve iğrenç bir lisede okuyorum. Üniversitede hedeflerim yüksek olduğu için bu seneden itibaren sıkı çalışmak istiyorum. Dershaneye de başladım. Bir yazını da benim gibi 11.sınıf olan arkadaşlara ayırabilir misin? Şimdiden vereceğin yanıt için teşekkür ediyorum.

Reply

"Ara sınıflara tavsiyeler" isimli yazıyı okuyunuz.

Reply

ygsden genel olarak 460 puan yapıyorum ama bu aralar hiç çalışamıyorum. Verimim çok düştü sizce ne yapmalıyım?

Reply

bence çalışın. yüzdünüz yüzdünüz kuyruğuna geldiğiniz, bu saatten sonra çalışmamanız kendinize, emeklerinize, geçmişteki ve gelecekteki size haksızlık. başkasına değil. kendinizi düşünüyorsanız çalışın.

Reply

Yorum Gönder