Gürültüden Çalışamayanlara Alternatif Çözüm (Güncellendi)

Güncellendi: Aşağıdaki tıkacı ben uyumak için hala kullanıyorum fakat ders için biraz para kıyıp kulak üstü iş güvenliği kulaklığı" almanızı öneririm. Kulak üstü de sesi bir yere kadar keser ama en azından "keser ve daha iyi odaklanırsınız.

Takma videosunu da güncelledim.

Bu arada aynı sünger kulak tıkacını defalarca kullandım, hatta temizlemedim çünkü temizlenince kulağa geri sokamıyordum. Üzerinde bakteri üremesin diye buzdolabına falan koyuyordum, işe yaradı mı bilmiyorum. Herhangi bir hastalığa yol açmadı. Fakat çok sık kullanınca kulakta uğuldamalar çıkmaya başladı. O yüzden haftada 2 kere falan bununla uyudum.

*

Uykum çok hassas, bir de yurtta kaldığım için sürekli ses duyup uyanmaktan şikayet ediyordum. Bu soruna tesadüfen bir çözüm buldum. Nasıl daha önce aklıma gelmedi, 12.sınıfta da kullansaydım keşke diye hayıflanmaktayım şu an.

KULAK TIKACI!

Birkaç gündür kullanıyorum. Birkez gece yatarken kullandığım oldu ama genellikle öğle uykularında kullanıyorum.

-Yan odadan gelen sesleri kesiyor.
-Oda arkadaşımın horultularını kesiyor. :D
-Buzdolabı gibi ıvır zıvır sesleri kesiyor.

İnsan sesini kısıyor, müzik sesi sadece boğuklaşıyor (aynı odadaysa tabii).
Ama araştırdım, kullananlar bundan çok daha iyi sonuçlar verdiğini yazıyorlar herhalde ben takmayı beceremedim.

En etkili olanının eczanede 1-2 liraya satılan 31100 cinsi sünger tıkaç olanı olduğunu söylüyorlar.  Silikon olanı pek önermiyorlar. 10-12 liraya kazık olan markalar var hiç bulaşmayın. Bir de bu sünger olan direkt olarak kanalının şeklini aldığı için (çünkü iyice inceltip sokuyorsunuz sonradan o büyüyor.) pratik ve alınca "Bu kulağıma olmadı." deme ihtimaliniz yok.

Yıkayıp kullanabilirsiniz, sadece yıkayınca belli bir süre kullanamıyorsunuz çünkü sıkıştırınca eski haline çok çabuk dönüyor, 1-2  gün böyle oluyor sonra ilk alındığı gibi kolayca sıkışan hale geliyor.

Zararları

Tek zararı alıp ortalık yerde bırakırsanız ve hiç yıkamassanız doğal olarak üzerinde bakteri birikir, iltihap yapabilir. Bundan başka zararı yok yararı var. Uyurken sesten etkilenmeyeceğiniz için daha kaliteli bir uyku çekebilirsiniz.

Uyurken yastığınıza filan değmiyor (doğru takmışsanız), ilk denemelerinizde takmakta epey zorlanıyorsunuz, takınca garip geliyor beyninize değmiş gibi hissediyorsunuz ama sonra alışıyorsunuz.

Kısa süreli kullanımda ağrı sızım olmadı henüz. Bir kere takıp 6-7 saat uyudum o zaman ikinci kez takmaya çalışınca hafif yanar gibi oldu ondan başka bir şey olmadı.

Çıkartırken aniden çıkartmayın ama. Yavaş ve sakince çıkartın.

Forumlarda, sözlüklerde filan araştırırsanı görürsünüz ki yıllardır kullanan müdavimleri olan adamlar var hepsi durumlarından mutlu. Zaten çok zararlı bir şey olsa eczanede niye satılsın? Ki havuza girenlere filan kesinlikle öneriyorlar, havuz suyundan daha az zararlı olacağı kesin.

Önerim gürültüden çok şikayetçiyseniz eczaneden alın bir deneyin. Denemekten zarar gelmez. Eğer doğru taktıysanız, çok acılı bir ağrı oluşmadıysa (öyle bir şey olursa direkt çıkarın zaten), hemen "Kötü hissediyorum." diyip atmayın, alışma süreci isteyebilir. Aklınıza yatmadıysa google'a kulak tıkacı yazıp kendi araştırmanızı da yapabilirsiniz. 

Umarım okulda ders çalışmakta zorlananlar için bir çözüm olur.

Deneyimleriniz varsa paylaşmayı unutmayın sakın!!

Takma videosu: (Direk kulağınıza sokarak olmuyor.)
25 yorum

Okulda ise yarar :)

Reply

yararlı ama fazla alışmamalılar.sınavda yasak sanırım

Reply

sınavda boş dersteki bir sınıfın gürültüsü olmadığı için problem yok :)

Reply

12.sınıfım ve okul basladıgından beri gerek sınıfın gürültüsünü cekmemek gerekse sohbet konularını duyup dersi bırakmamak için kullandıgım en büyük mucize.

Reply

hocam bende yıllardır var fakat pek kullanmıyorum.

sen uzun süreli kullanıyon bide.havasız bıraktığı için kulağında oksijensiz solunum yapan bakteriler çoğalabilirmiş diye duymuştum.nekadar doğru bilemem ama tedbirli olmakta fayda var.

sende gürültüye alışabilirsin bence.askerlik var o var bu var. ben paso korku filmi izlediğimden kafam o yönde çalışıyo geceleri kendini altın tepside sunma ne olur ne ollmaz dünyanın binbir türlü hali var.ne demiş atalarımız olmaz olmaz deme olmaz olmaz.(o anki ruh halini merak ediyorum bu atanın: )

Reply

açıkçası araştırma yaptım hiç öyle bir şeye rastlamadım. sadece kirli ortamda tutulup hiç temizlenmezse üzerinde bakteri üreyip enfeksiyon yaratabilirmiş o da doğal bir şey kullanan yıkasın bir zahmet :))

gürültüye alışmak öyle kolay değil işte, herkesin genetik yapısı farklı, biri en ufak bir kapı gıcırtısına uyanır öbürünün kalkabilmesi için alarmın 5-10 kere tekrar etmesi gerekir. abim de bu dertten muzdaripti askerde sesten uyuyamadığı için bunu kullanmaya başlamış gayet rahatım diyor. internette bir sürü uzun zamandır kullanan adam var hepsi de durumdan memnun.

Reply

sorun yok ozaman hocam:)tecrübeden yararlanmak en güzeli tabi kullananların yorumları önemli.

Reply

Hocam videodaki adam o tıkacı kulağın içine kadar itti resmen. Biraz tırstım ben :D geri nasıl çıkarıyoruz onu bir an içine kaçabilir

Reply

öyle bir durum olmuyor yav. zaten kulağın içinde şiştiği için küçük bir kısmı dışarı çıkıyor onu yavaşça bükerek çıkartabiliyorsunuz.

Reply

bu tarz sorulardan sıkılmışsındır, elimden geldiğince çalışıyorum ama sormak istiyorum lysye başladım.hızlanmalı mıyım yoksa normal mi şu sıralar?

Reply

çoktan başlamalıydın. ygs-lys beraber götürülmeli. ben böyle yaptığım için ikisini ayrı çalışsaydım lysye ne zaman başlardm bilmiyorum ama.

Reply
Adsız mod

konuyla alakalı değil ama mat 1 den bir iki konu eksiğim var . sence antremanlarla matematik mi yoksa karekök 0 mı almalıyım ? ikisinden birini önersen hangisi olur ?

Reply

ikisini de çözmedim

Reply

Merhaba azimli yazar,
Bugün gittim satın aldım kullandım. Fakat çok özür dileyerek söylüyorum ucu biraz kulak kiri oldu ve çıkmıyor acaba takmayı mı beceremedim? Videoada ki adama dikkatle uymuştum ama..
Bu kulak kiri kulağıma zarar verir mi?

Reply

Özür dileyecek bir durum yok. Aslında mesajı güncellemeliydim çünkü sürekli takılacak bir alet değil ve sesi o kadar da boğmuyor, gürültü sınıfta çok işe yaramayabilir. (Gerçi bunu yukarı yazmışım.) Kulak kiri olayına gelince, evet kirleniyor, normal bir durum. O kulak kiri kulağınızdan çıktığı için zarar vereceğini sanmıyorum ama üzerinde bakteri üreyebilir. Ben kullanmaya başlayalı 7 aydan fazla oldu. Henüz birkaç kısa süreli ve fazla şikayetçi olmadığım, devamlı olmayan kulak ağrısı/kaşıntısı dışında bir sorunum olmadı. Yıkayınca süngere dönüştüğü ve kulağa girmediği için uzun süre yıkamayıp pis pis kullandığım oldu, bir şey olmadı. (Aldığım poşetin içinde tutuyordum oraya buraya atmamak lazım. Ben yıkadıktan sonra ayrıca sertleşsin diye buzdolabına koyuyordum.) İnternette bu sünger kulak tıkaçları için tek kullanımlıktır diyor. Benim 6 ay boyunca 3 kulak tıkacını sıra sıra kullanarak idare ettim. Ama bu işler şakaya gelmez.
İnşaat kulaklıklarını da araştırın bi.

Reply

Sınıfta kullanmak kötü olmaz mı sence? Çektiğim zaman pis çıkarsa çok can sıkıcı bir durum olabilir :)

Birde sınıf çok gürültülü ise bunu mu önerirsin yoksa kafaüstü kulaklıkları mı? :)

Reply

Yani aklı mantığı olan bir insan kulaktan çıkan bir şeye kulak kiri yapıştığını normal karşılar.

Kafaüstü kulaklıkları hiç kullanmadım bilmiyorum. Baterist bir arkadaşım kullanıyor ondan duydum.

Reply

Bende aldım fakat gidip vasepak kulak tıkacı aldım keşke bundan alsaymışım.

Reply

Video gorunmuyor. Markasini ogrenebilir miyim

Reply

Markası yok. Eczaneden sünger kulak tıkacı isteyeceksin.

Reply

İnşaat kulaklıklarından aldım dershanede ders calısırken takıyorum ama garip görünüyo hocalar falan dalga geçiyor ama gürült7yü ciddi ölçüde azaltıyor tek sıkıntısı kulağın yanıyor arada cıkarıp serinletmek lazım :)

Reply

ne yaptıysam kulağıma girmiyor bir öneriniz var mı?

Reply

Elinle iyi ezip çubuk haline getirip öyle sokman lazım. Videoyu güncelledim, bir bak istersen.

Reply

Moldex var arkadaslar tek tek paketlı günlük k kullanıma uygun ust komşu gurultusu için kullanıyorum en rahatı o abd uretımı dıgerlerı 3m falan kazık gıbı çık sert toytubede kullanım vıdeosu var 1 aydan sonra alışır kulagınız agrı hıssetmezsınız

Reply

Moldexin fiyatı öbürünün 20 katı. 20 çift 3m kullanmak daha mantıklı bence.

Reply

Yorum Gönder