Cevaplar ve Fazlası (Biraz geç oldu ama, kusura bakmayın)

Merhaba arkadaşlar, ismim Bulut. Bilkent Üniversitesi’nde elektrik ve elektronik mühendisliği okuyorum. Azimli Yazar’ın bahsettiği transfer benim evet. Kendisinin benden bu blogda yazı yazmamı istemesi açıkçası benim için de sevindirici oldu, çünkü yaşamış, bitirmiş ve istediğini elde etmeyi başarmış biri olarak daha işin başında olan arkadaşlara yardım etmeyi çok isterim; bunu başarabilirsem ne mutlu.

           Öncelikle “TRANSFER!! (Bakın)” başlığının altına gönderilen soruları cevaplayacağım ve her cevabın ardından size önerilerimi sunacağım. İlk olarak “Sayısalcıyım, hiç çalışmadım, ne önerirsiniz?” diye özetleyebileceğimiz soruyu cevaplamak istiyorum. Şu saatten sonra seni bu zamana kadar çalışan insanların önüne geçirecek sihirli bir formül olmasa da, zararın neresinden dönülse kârdır, diyorum. Yanlışının farkında olman da önemli bir şey, sen 12. sınıf daha yeni başlıyormuş gibi büyük bir ciddiyetle çalışmana bak, sene sonunda istediğini elde edemesen de bir sene daha deneyebilirsin. Her şeyden önce yakalanması gereken şey ciddiyet; bu işin ciddiyetinin farkında olmadan yaptığınız çalışma boştur. O yüzden bu arkadaşa –ve daha yola koyulmamış diğer bütün arkadaşlara– ilk tavsiyem gerekli ciddiyeti yakalamalarıdır.

           11. sınıf bir arkadaşımın sorusunu görüyorum ve olayın önemini pek çok insan gibi 12. sınıf olduktan sonra fark etmeyip 1 sene öncesinden kavradığını görüp seviniyorum. 11. sınıf sömestr tatili, ders çalışmak için inanılmaz ideal bir zaman. Hatta sırf sömestr değil, 11. sınıfın tamamı pek çok YGS konusunu bitirmek için birebir. Tabii bu noktada eklemem gereken çok önemli bir konu daha var: YGS çalışacağım diye 11. sınıf konularını kaçırmayın! 11. sınıf biyolojisi olsun, kimyası olsun, fiziği olsun birçok önemli konu içermekte ve bu konular hiçbir temele sahip olmadan sadece 12’de öğrenmeye kalktığınızda zorluk çekeceğiniz konular. O yüzden 11. sınıfta 11 konularına öncelik vererek YGS’ye çalışın. İkisini bir arada yapmak pek çok arkadaşa zor gelecektir ilk başta, ama 12. sınıfta bu zorluğun 3’e katlanacağını unutmayın. Şimdi kendim hakkında bilgi vereyim: mat1’i 11. sınıfta (çok az bir kısmını da 12’ye geçerkenki yaz tatilinde) TAMAMIYLA bitirip rafa kaldırdım. Yine 11’de coğrafyadan özel ders aldım ve coğrafya konularını bitirdim (bir sayısal öğrencisi olarak). Türkçe’den de çalışacak hiçbir şeyim yoktu, tek ihtiyacım soru çözmekti –ki o zamana kadar da bir hayli çözmüştüm, sadece daha fazlasını kastediyorum. 11. sınıf konularını da sular seller gibi biliyordum bu arada. Henüz 12. sınıfa geçmemiş arkadaşlara (dolayısıyla soruyu soran arkadaşa) sesleniyorum: YGS’deki matematik, Türkçe, sosyal ve kimya derslerinin sınırları çok net bir şekilde bellidir ve 12. sınıf bilgisi gerektirmez. Biyoloji ve fizik için aynı şey geçerli değil maalesef, bu yüzden bu saydığım derslerden bitirebildiğiniz kadarını 11’de ve 12. sınıfa geçerkenki yaz tatilinde BİTİRİN (üstünden geçin ya da tekrar edin demiyorum, BİTİRİN) ve rafa kaldırın. Elbette rafa kaldırmak demek 12’de hiç bakmayacağınız anlamına gelmiyor, daha çok konu eksiğiniz kalmamasından bahsediyorum. Özellikle kolay unutulabilen tarih gibi derslere elbette ki sene içinde dönüp bakacaksınız ve tabii ki YGS soruları çözeceksiniz sene içinde. Ancak 12’de sıfırdan konu öğrenmekle uğraşmayın (YGS için). Ağırlık daima LYS’de olmalı unutmayın! Ve buradan da diğer bir soruya geçiyoruz…

           “Şu dönemde YGS kasıp LYS’yi rafa kaldırsak ne olur?” demiş bir arkadaş. Bunu kesinlikle yapmamalısın, çünkü (evet acı gerçek geliyor) YGS’de ne yapabileceğin şu zamana kadar yaptıklarınla az çok belirlenmiş durumda. YGS birikim ölçer. Şu gün sınava girsen yapacağın matematik netiyle, bugünden itibaren mat2’yi rafa kaldırıp mat1 çalışmaya başlayıp 2 ay sonra gireceğin sınavda yapacağın mat1 neti (şu anda hiçbir konu eksiğin olmadığını varsayıyorum bu arada) o kadar da fark etmeyecek. Ama mat2’de eder. Bu sadece matematikle ilgili bir örnek, ama yine de konunun mantığını ve LYS’yi niçin rafa kaldırmamak gerektiğini anlamışsınızdır. Tam bu noktada şöyle bir soru gelebilir: “Ee niye mat1 çalışıyoruz ki o zaman? Hiç çözmeyelim?”. Ve buradan da değinmek istediğim başka bir noktaya geçiyoruz.

           Mat1’i 11’de bitirdim dedim, ama bu 12’de hiç mat1 çözmediğim anlamına gelmiyor. Çözdüm, YGS deneme setleri bitirdim hatta mat1’den. “Ee ama az önce mat1 çözmek neti çok değiştirmez dedin?”. Yalan söyledim, ya da yok yalan demeyelim de, eksik söyledim diyelim. Yaptığınız hatalar çoğunlukla dikkat hatasıysa, ya da şu ana kadarki öğrencilik hayatınızda tüm matematiksel kavramları sağlam bir şekilde oturtarak kendinize güçlü bir birikim oluşturmuşsanız ama pratiğiniz eksikse, ya da yavaşsanız işte o zaman netinizi artırabilir. Yani çözmeniz gerekiyor arkadaşlar, birikiminiz ne olursa olsun. Çünkü odaklanmanız gereken şey “Keşke…” şeklinde başlayan cümlelerden ziyade şu ana kadar yanınızda getirdiklerinizle elinizden gelenin en iyisini nasıl yapabileceğiniz. Bu yüzden YGS’den de soru çözmeniz gerekiyor (LYS’yi rafa kaldırmamak şartıyla), hiç olmadı hız kazanmak için. Şimdiyse diğer bir noktaya geldik: hız.

                Maratonun en önemli faktörlerinden biri diyorum ben “hız” için. Çok sağlam netleri olduğu hâlde, o netlerle ilk 2000 içinde olabilecekleri hâlde, sınavı yetiştiremeyip 7000’e, 9000’e düşen arkadaşlarım oldu. Ne yapın ne edin, hızlanın. Sınav maceramı anlatayım biraz şimdi: YGS’yi bitirdiğimde 15 dakika artırabilmiştim, geride ise 8 boşum kalmıştı. Sonra o boşları da çözdüm ve gözetmen “Kalemleri bırakın.” dediğinde son cevabı kodladım. Yani ucu ucuna yetiştirdim sınavı, bütün sorular çözülmüş halde. Oysaki çözdüğüm denemelerde bütün soruları çözdüğümde en az 20 dakika, ortalama 30 dakika artırırdım. Hatta Fem’in bir YGS denemesinde 1 saate yakın süre artırmıştım. Bu söylediklerim geçmiş senelerin YGS denemelerini çözdüğümde de aynıydı. Dolayısıyla, ne kadar hızlı olursanız olun gerçek sınavda durum ister istemez daha farklı olacak. Yani “Dershane sınavlarında hep 20 dakika artırıyom yaa.” ya da “Abi …’nın denemelerinde yarım saat fazladan zamanım kalıyo hep.” şeklindeki cümleler kuruyorsanız bile yetinmeyin, hep daha fazlası için çalışın. İlla ki yetiştirememe sıkıntısı çekeceksiniz demiyorum, sadece yetiştirememe yüzünden istediğini elde edemeyen çok büyük bir kitle var ve sizin de o kitle içine girme ihtimaliniz var. Bu ihtimali azaltmak için bir öneridir hızlanma. Nasıl hızlanacağınız ise soru çözmenize bağlı, bol soru çözmek ve süre tutarak, hızlanmaya çalışarak çözmek. Hepsi bu.

           “Bu dönemde ne yapmamız gerek?” demiş bir arkadaş da. Bu dönem çok da farklı bir dönem değil bundan önceki 3 aydan. Çalışmaya devam her iki sınava da (LYS’yi ihmal etmek yok, tekrardan söylüyorum). Yine de yol gösterici bir şeyler söylemek açısından geçmiş senelerde veya yazın YGS konularından bitirmedikleri şeyler olan arkadaşlar için, bu ayın sonuna –ya da en geç şubatın ortasına– kadar o konuları bitirmiş olun ve tam gaz deneme çözmeye başlayın diyorum. LYS’yi ne zaman bırakmak gerek derseniz de, mart gelene kadar bırakmayın derim.

           Şimdi Fatih arkadaşımızın uzun sorusuna gelmek istiyorum. Buraya kadar olan kısımdan da elbette pay çıkarmışsındır, ama sorduğun soruyla ilgili özel olarak değineceğim şeyler de olacak elbette. Netlerinden bahsetmişsin ve bazı 12. sınıfların 80 küsur netler aldığını söylemişsin. Öncelikle 80 civarı netlere pek parlak diyemeyiz (bu netlerin sahibinin 160 soruyu da cevaplamaya niyetli olan öğrenciler olduğunu varsaydım bu arada, çünkü fen çözmeyen eşit ağırlıkçı ve sözelciler ile sosyal çözmeyen fenciler var). Bir 11 olarak YGS fen ve matematiği bitirmen çok güzel, ama keşke yaptığın o 110 netin derslere dağılımını da söyleseydin. Yine de fena değil bence bu net, daha da artıracağına eminim. LYS matematik ve fiziğe girme konusunda ise şu zamana kadar gördüğün konulara girebilirsin elbette, hatta çok sağlam oturtursan 12’de konuları unutmuş olsan bile çok rahatlıkla hatırlar ve eski performansına kavuşursun (deneyimlerimden yola çıkarak yorumluyorum). Ben 12. sınıfta bazı konularda hocaları beklemeden kendim çalışıp öğrenmiştim. Ne var ki 12 konuları gerçekten en esaslı konulardan, bu yüzden eğer iyi konu anlatan öğretmenlere sahipsen kendin çalışmak yerine öğretmenlerini bekleyebilir, bu arada da başka eksiklerine –örneğin sosyal, Türkçe– yoğunlaşabilirsin. Daha önce söylediğim gibi yine kendimden örnek veriyorum, 11. sınıfta ve onu izleyen yaz tatilinde Türkçe, coğrafya, tarih, mat1, kimya (YGS) bitmişti. Türev, integral, optik, alternatif akım gibi konular ise öğretmenlerimle 12. sınıfta bitti. Hiç sıkıntı çekmedim açıkçası, ama bu dediklerim sadece bir öneri. Çok istiyorsan ve kendine güveniyorsan LYS matematik ve fiziğin görmediğin konularına da girebilirsin, ancak ben önermiyorum. Çünkü bir de ufak bir detayı bile olsa bir konunun bazı yerlerini yanlış öğrenip ileride düzeltmekte sıkıntı çekme ihtimalin var. Kararını vermeden bunu da göz önünde bulundur derim.

           Son olarak ne söyleyebilirim… “Hız”ın öneminden bahsettim, bir şeyin daha öneminden bahsetmek istiyorum ve bu bahsedeceğim şey LYS’yi de kapsıyor, tıpkı “hız” konusu gibi. İnsanı en çok aldatan şeylerden biri de, o sınava 1-2 hafta kala çözülen çıkmış sorular oluyor. Oturup çözüyorsunuz YGS 2010, 2011, 2012’yi ve bir bakıyorsunuz 150 net, ya da LYS matematiği çözüyorsunuz bir sene öncesinin ve sadece 2 boşunuz var! Vesaire, vesaire… Sonra gerçek sınavda gümlüyorsunuz. Ben yaşamadım bunu, ve illaki de gümleyeceksiniz, geçmiş senelerin sınavları sizi aldatacak da demiyorum. Ancak bunu yaşayan bir sürü arkadaşım oldu. Matematik LYS’sinden önceydi çok net hatırlıyorum, bir arkadaşımla telefon konuşması yaparken demişti geçmiş senelerin sınavlarını çözüp 1 boş, 2 boş yaptığını; aynı aralar bir başka arkadaşım da eski sınavlarda 70 üstü net yaptığından, hatta birinden 75 yaptığından bahsetmişti. 1-2 boş yapanın gerçek LYS’de 10 boşu vardı, diğeri ise söylemedi bile “Çok kötü…” dedi sadece. Neden anlatıyorum bunları? Moral bozmak değil amacım, sadece ne olursa olsun “Tamam ya, bu işi bitirdim ben rahatım!” psikolojisine kapılmayın. Kendinize güvenmeyin demiyorum, bu ikisini karıştırmayalım, kendinize güvenin, korkmayın, “Başaracağım!” deyin; ama istediğinizi elde edene kadar da ciddiyeti ve azmi elden bırakmayın.

           Benim söylemek istediklerim bu kadardı, ancak Azimli Yazar’ın da bana sorduğu birkaç soru var, şimdi onlara da değinmek istiyorum:

1)      Ben okuyucularıma 11. sınıfta 11. sınıfın birincil öncelik olmasını önerdim, sen bu konuda ne düşünüyorsun?
Cevap: Haklısın, katılıyorum. YGS’nin bitirebildikleri kadarını 11’de bitirmelerini önerdim, ancak bu demek değildir ki YGS’yi 11. sınıfta bitirmek uğruna 11 konularını çöpe atalım. Tıpkı 12. sınıfta LYS’nin YGS’ye göre önceliğinin olması gibi, 11. sınıfta da 11 konuları YGS’ye göre öncelikli olmalı. Benim YGS konusundaki önerim daha çok, 11. sınıftaki arkadaşlarımız 12. sınıfta YGS ile uğraşmaktan LYS’yi boşlamasınlar diyeydi. Ve arkadaşlar eğer 11’e önceliği verip aynı zamanda YGS’nin büyük kısmını 11. sınıfta ve onu izleyen yaz tatilinde bitirebilirseniz gerçekten rahat edersiniz. Bu yüzden mat1’i, Türkçe’yi, kimyayı (YGS) 12’ye bırakmadan bitirmenizi önerdim
.
2)      Bazı okuyucular temeli olmadığından şikâyet ediyor onlara ne önerirsin?
Cevap: Bahsettiğin okuyucular eğer 12. sınıftalarsa, senin de önceki yazılarında dediğin gibi bilmedikleri, eksik gördükleri konulara dönüp çalışmaları bence de daha mantıklı olacaktır. Çünkü 0’dan almaya kalkmak hem süre kısıtlılığından ötürü başarısızlıkla sonuçlanabilir, hem de zaman kaybına neden olabilir. Eğer temelinin eksik olduğunu ve bu konuda bir şeyler yapması gerektiğini 12. sınıftan önce fark eden arkadaşlar varsa, onlara önerim önlerinde ne kadar vakit olduğuna bakarak kendilerine uygun bir program yapıp mat1’i 0’dan çalışmaları. İnsan 12’ye geçmeden kendini zorlamaya kolay kolay meyletmiyor, ama yine de temel eksiklerini kapatmak isteyen ve önlerinde vakit olan arkadaşlar yeterince azimli olurlarsa 12’ye gelmeden bu eksiklerini kapatabilirler.

3)      Hızlı okuma kurslarına gerek var mı?
Cevap: Açıkçası bu soruyu daha uygun bir şekilde cevaplayabilmek için önce bir hızlı okuma kursuna gitmiş olmalıydım diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten bu kursların elle tutulur gözle görülür bir faydasını gören insanlar var mı yok mu, bu konuda hiçbir bilgim yok. Yine de denemek isteyenler varsa 12. sınıftan önce denesinler diyorum. Çünkü bu bir KURS ve her kurs gibi vakit ve emek ister. 12. sınıfta kitap okumaya bile zor vakit bulduğumuzu düşünürsek bence hızlı okuma kursu son sene için bir risk. Üstelik hızlı okuma yerine bol paragraf sorusu çözerek ve paragraf çözme tekniklerinden faydalanarak hızlanmak mümkün. Yine de 10 ve 11. sınıfa giden arkadaşlar deneyebilir, hatta deneyip faydasını görürlerse bizle paylaşabilirler.

4)      Sence YGS hangi sırayla çözülmeli ve hangi derse ne kadar süre ayrılmalı?
Cevap: Bu konuda herkesin tarzı kendine ait olmalı bence, ama bazı noktalara dikkat etmek kaydıyla tabii ki. Ben Türkçe, matematik, fen, sosyal yapardım. Bir ara matematikle Türkçeyi yer değiştirmiştim hatta ve öyle de girdim baya bir deneme sınavına; sonradan eski sırama geri döndüm. Ne var ki her dersi 20-20 iki kısma bölüp, Türkçe-matematik-fen-sosyal-Türkçe-matematik-fen-sosyal şeklinde çözen bir insana da rastladım. Matematiği en sona bırakana da rastladım. Yani kişilerin tercihine kalmış bir şey, ama benim kişisel olarak önerim, matematik gibi vakit ve dikkat isteyen bir dersi sona bırakmamaktır. Onun dışında, herkesin kendi tercih yapacağı puan türüne göre ağırlığı en düşük olan dersi sona bırakmaları da mantıklı bir hareket tarzı. Hangi derse ne kadar zaman ayrılacağı ise yine farklı insanların farklı hızlarda olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda değişebilen bir şey (ben yine de kendi önerimi söyleyeceğim). Örneğin çok hızlı çözen ve iyi netler çıkaran bir arkadaşım vardı. Türkçe’yi 20-25 dakikada çözebiliyordu. Ben hiçbir zaman o kadar hızlı olamadım, ama hızlanmak için büyük çaba harcayıp en son geldiğim noktada ortalama olarak Türkçeye 35, matematiğe 40-45, fenne 30, sosyale 25 dakika ayırıyordum (gerçek YGS’de işler biraz değişti tabii, Türkçe 40’a çıktı, matematik de uzadı, sosyal de bile zaman kaybettiğim yerler oldu… Neyse, bu tarz olası yavaşlamaları göz önünde bulundurup hızlanabilindiği kadar hızlanılmasınının gerekliliğinden yukarıda bahsetmiştim zaten.).

5)      YGS Türkçe için kitap okumak gerekir mi?
Cevap: Gerekir, ama 12. sınıfta ya da 11’de ya da 10’da değil. Kitap okumak, daha da küçüklükten gelen bir alışkanlık ise Türkçe alanında kişiye faydasını gösterecektir (bu konuda gerçekten güzel örneklere rastladım). Ancak bu demek değildir ki çocukluktan beri kitap okumayan YGS Türkçe yapamaz. Direkt olarak paragraf sorusu çözmenin Türkçe için daha faydalı olacağını düşünüyorum (aynı şekilde bunun örneklerini de sıkça gördüm).

6)      Müzikle çalışmak uygun bir çalışma şekli mi?
Cevap: Kesinlikle hayır. Sınıftaki gürültüden ötürü ara sıra kulaklıkla müzik dinleyerek çalışmak zorunda kalsam da bunun bana hiçbir faydası olmadığı gibi, odaklanamadığımdan dolayı zararlı olabildiğini fark ettim. Bir de soru çözerken dinlenen şarkıların dile dolanma ve müziksiz bir çalışma ya da deneme sınavı esnasında kafayı meşgul etme gibi garip huyları oluyor. Gerçek YGS’ de paragraf çözerken aklıma Deniz Seki’nin “Dile Kolay” şarkısı gelmişti. Nakaratı bitirmeden soruya devam edemedim. Yani yapmayın etmeyin diyorum, senin önerdiğin kulak tıkacı fikri çok daha işe yarar görünüyor.

7)      12.sınıf konuları ne zaman çalışılmalı?
Cevap: Aslında bu soruyu Fatih arkadaşımızın sorusuna cevap verirken bir ölçü yanıtlamıştık. Türev, integral gibi kavramsal olarak sağlam bilgiler içeren konulara önceden girmeyi hep risk olarak görmüşümdür ben. Çünkü konunun başında ufak bir şeyi yanlış oturtup ileride düzeltmekte zorlanmak gibi bir ihtimal var. Fizikteki pek çok konuda da aynı şey geçerli. Ancak yine de bu konuda kendine güvenen arkadaşlar varsa onlara da “Sakın görmediğiniz konuya çalışmayın!” demeyeceğim, sadece ben önermiyorum. Ha ama biyolojidir, elementler kimyasıdır, ya da çok da ağır olmayan özel tanımlı fonksiyonlar gibi konulardır, fizikteki atomaltı parçacıklardır, bunlar önceden çalışılabilir. Ama bu saydıklarımın çoğu ezbere dayalı olduğu için bu konulara yaz tatilinden girmeye çok da gerek yok bence. Konuları daha çok öğretmenlerle birlikte götürmenizi öneririm. Tabii YGS biyoloji 4 seneyi de kapsayan bir ders olduğu için genelde marttan önce yetişmeyebiliyor biyoloji konuları, bu durumda biyolojiyi kendiniz halletmek durumunda kalabilirsiniz.

           Şimdilik diyeceklerim bu kadardı. İlk yazım olduğu için belki biraz dağınık olmuştur, aklıma bir fikir geldiği zaman unutmadan hemen yazmak istediğim için öyle yazmış olabilirim. Eğer öyleyse kusuruma bakmayın arkadaşlar. Bir kişiye bile yardımcı olabildiysem, bir kişiye bile yol gösterebildiysem ne mutlu bana.

Sağlık ve azimle…

49 yorum

Meraba Bulut kardeş peki geçen sene sınava hazırlanırken moral motivasyon düşüklüğün olduğunda ne yapıyordun nasıl topluyordun kendini bence sınava hazırlık döneminde önemli sorunlardan biride bu cevaplarsan sevinirim..

Reply

Öyle bir şey olduğunda dinleniyordum, kafamı dersten uzaklaştırmak için. Kitap okuyordum ya da oyun oynuyordum bu dinlenme süresi içinde (tabii bu dinlenme süresini çok abartmıyordum). Derse geri döndüğümde önce başaracağım konusunda kendime telkinde bulunup sonra daha fazla vakit kaybetmeden derse geri oturuyordum. Açıkçası bu benim motivasyonu sağlamamda yeterli oluyordu. Ancak eğer motivasyonunu kazanmanda böyle bir mola yeterli olmazsa belki kendine 1 günlük bir tatil verebilirsin bence eğer motivasyon eksikliğinin nedeni yorgunluksa. Değilse, önce yapabileceğine inanman lazım, çoğu arkadaşımda gördüm ben inanmadığı için başarının düşme olayını.

Reply

meraba ben fatih netlerimi ayrıntılı yazayım türkçe 35 ve hiç bunun altına düşmedim paragfafım cidden çok iyidir sbs lerde de fulldü .matematik 30 - 33 fen 25 30 sosyal 25 30
gibi ve fen netlerim gitgide yükseliyor.matematiktede biraz problemlerde sorunum var ama düzeltmeye çalışıyorum

Reply

bide bi husus daha var dün bi kaç dersaneyle görüştüm en uygun 3 4 bin lira aslında bizimkkiler gönderir ama ben çok yük olmak istemiyorum sence dersane siz kazanmak mümkünmü zaten dersannin tek artısı rehberlik konu anlatımı internet bi çok dersaneden daha iyi ve bunun yanında ben 12. sınıfa başlarken bi çok konu bitmiş olcak .yani dersaneye 3 bin lira verip orda test çözeceğime o paranın 4 de 1 yle kendime iyi bi alt yapı hazırlayıp bol soru çözerek sence başarılı olabilirmiyim ilk 5 bin benim hedefim odtü bilgisayar istiyorum .haa bide zaten dersaneye gitmesem bile senin gibi rehberlikçim olcak . :P

Reply

Teşekkür ederiz Bulut reis.

Reply

Teşekkür ettim çok. :) Ygs ye çok az kaldı umarım sömestr ve ondan önceki 1 haftayı çok verimli değerlendirebiliriz insana yapamayacakmış gibi görünüyor ,bu yol umarım istediğimiz rotada ilerler stres gittikçe artıyor sonumuz hayrola değil mi?

Reply

Türkçe netlerin iyiymiş, fenler de artıyor diyorsun, e sosyal çalıştıkça zaten artar, matematiği de artırabilirsin bu seneden çalıştığın sürece. Dershane konusunda ise açıkçası ben ilk olarak 12. sınıfta gittim dershaneye ve YGS'den sonra neredeyse bıraktım gitmeyi. Ama konuları kendim önden gidip bitirdiğim ve eksik bırakmadığım için böyle yaptım. Okulum bizim temelimizi ara 9. sınıftan beri sağlam tuttuğu için bu böyle oldu, takdir edersin ki herkes bu şekilde olamayabiliyor. Dolayısıyla ben de herkese bu konuda öneri yapamıyorum, çünkü böyle bir sorumluluk alamam ne yazık ki. Dershanenin faydasını görmedim mi, gördüm. Hem sürekli deneme sınavı yaparak "formumu korumamı" sağladı, hem de soru çözümlerinden faydalandım. Bazı konuları ise okula bırakmadan dershanede gördüğüm için konu bitirmemde yardımcı oldu. Dershanenin olumsuz yanı ise kendi başıma, özgür olarak, istediğim şekilde çalışmamı zaman zaman kısıtladı. Bir de yorgunluk faktörü var tabii ki. Dediğim gibi bu konuda bir öneride bulunmak riskli, değerlendirme sana kalmış kardeşim. Ama ben yine de dershanenin kölesi olmadan ondan yararlanıldığı takdirde faydalı olduğunu düşünüyorum.

Reply

Meraba. Ben şimdiye kadar baya karışık bir şekilde konu soru giderek çalıştım.Aslında temelim kötü değil zor sınavlara çalışmakla geçti lise hayatım o yüzden hep bir tempo içerisinde çalıştım.Her konuyla ilgili az çok bir bilgim var.Bundan sonra bir düzene oturtmak istiyorum kendimi. Mesela şu 60 günde kubilay çankaya dershanesinin fizik soru bankasını baştan ygs konuları ağırlıkta tarasam, ygs kimyayı önceden palmeden çözmüştüm şimdi ince bir güvender kitabından baştan konuları hatırlıyorum.Biyoloji biraz sorun kafamda çok büyüyor onu da palmeden tarasam baştan, mat1i de deneme çözüp yapamadığım konularla ilgili test çözsem bunun yanında fem fen25 ygs denemesini çözsem.Geometrim de 11de 2 kitap bitirdiğim için bu sene zorluk çekmiyorum hiç.Türkçe ve sosyali de katınca nasıl hallolucak bu kadar şey 60 günde diye düşünmeye başlıyorum.Daha bunun lyssi var. Türev,optik falan oturdu ama çok karışık her şey.Nasıl olacak bilmiyorum.

Reply

Merhaba Bulut hocam azimli yazara sorduğum bi kac soru vardi birini sormak isterim. Şu an ki en son deneme netlerimi yazayim Türkçe 35.75 Mat 26.5 Sosyal 21.25 Fen 5.5 hocam su an durumum bu dicem ama bu deil çünkü basit hatalarla sorular kacirmisim. Bilkent Ctis istiyorum YGS-1 den tercih yapicam sizce 65 gunluk surede 115+ net yapma durumum var mi ? Ekstradan önereceğin birsey var mi ? Teşekkür ediyorum..

Reply

Hocam hedefim 3000 netlerim 140 120 arası değişiyor bu aralar puanım 450 420 civarı felan geliyor Sence hedefe ulaşmam zor mu

Reply

basit olmadığı kesin

Reply

Bazı şeyleri halletmişsin, temelim de fena değil diyorsun, tamam işte kötü bir durumda değilsin ki. Biyoloji ve fizik belki biraz daha fazla zaman alır, onun dışında diğerlerini halletmek için yeterli vaktin var (LYS'yi bırakmadan tabii ki). Kafam karıştı diyorsun ama çok normal bu, bir sürü şeyden sorumluyuz elbet karışacak bir noktada insanın kafası. Sen sadece nasıl olacak, nasıl yetişecek diye endişelenmeye son verip tam gaz devam et bu saydığın şeyleri gerçekleştirmeye. Endişe engel olur sana, ama moral olsun diye demiyorum, gerçekten yapılabilir şeyler bu saydıkların.

Reply

Merhaba, 65 gün çok uzun değil farkındayım ama yine de pek çok şeyi halledebilirsin bu süre içinde. 115+ net yapma durumun olup olmadığı hakkında benim bir yorumda bulunmam çok zor, ancak şunu söyleyebilirim ki 115+ net yapmak istiyorsan fen netlerini biraz artırman gerekecek (üstelik YGS-1'den tercih yapacakmışsın, sayısaldan yani). Yani fenlere yoğunlaşmanı önerebilirim ancak. YGS kimya kolaydır mesela, eksiğin varsa oradan kapatmaya çalışabilirsin. Fizik ve biyolojiden de kapatmaya çalış tabii ama, kimya kolay olduğu için onu örnek verdim.

Reply

Hedefe ulaşmanın zor olup olmadığını doğru bir şekilde cevaplayabilmem ne yazık ki mümkün değil, ama senin de odaklanman gereken şey bu değil. Diyelim ki hedefe ulaşman zor dedim. Ne yapacaksın, vaz mı geçeceksin? Önerim: Hedefe ulaşmanın imkansız olmadığını bilerek, kendine güvenerek; ama hedefe ulaşman zormuş gibi çalış. İstediğini elde ettiğin an duyacağın mutluluk ve rahatlık bu sene çektiğin tüm acılara değecek, zorla kendini zorlayabildiğin kadar, artırabilirsin o puanları.

Reply

Sömestr için güzel tavsiyelerin var mı hocam? En güzel kritik noktaları vereceğine inanıyorum. ;)

Reply

sene basından beri 80-90 net civarında geziyorum. Düz lise mezunuyum geçen sene sıfırdan basladım ve 2 senedir iyi bir şeklilde çalışmama ragmen bu netlerde takıldım ne önerebilirsin zamana giriyorum türkce 25 mat fen sosyal 20 civarında geliyor.

Reply

Merhaba, mezunum ve sorularımı cevaplarsan çok memnun olurum. :) mezunum ama geçen sene lysye çalışmamıştım :( Şu an ygsden konu eksiğim yok ve 125 140 arası yapıyorum. Lysnin daha önemli olduğuna biliyorum ama hiç çalışasım yok. Kendimi zorlayacağım mecburen ama kafama takılan şeyler var. 15 tatilin bir haftası yurtta kalacağım ve lys çalışmayı düşünüyorum. Ygs adına sadece fem mat.1 konu özetliyi bitiricem( bitirmek derken kalan bir kaç testleri çözücem. :) Ygsye ağırlık vermeyi, bölüm denemeleri gibi şeyleri 1-23 mart arası çözmeyi düşünüyorum. Mat 2den 12.sınıf konularım eksik.Başladım diyebilirim.limit ve türev çalışıcam ama ygsden önce integrali de bitirsem mi karasız kaldım. Hocam organik için ygsden önce çalışmayın unutursunuz dedi. Sen ne düşünüyosun? 0 gibiyim diyebilirim. 15 tatilde neleri bitirmem lazım sence? Şimdiden teşekkürler :)

Reply

Hocam paragraf konusunda azimli yazar güzel taktikler vermişti senınde verebilcegin şeyler varmı

Reply

Arkadaşlar lütfen, blogta daha önce yazdığım gibi cevaplanması için kahin olmak gereken zor sorular veya aşırı genel sorular sormayın. Arkadaşa sizi rahatlatmak için değil yardımcı olması için rica ettim lütfen dikkat.

Reply

Hocam bir 11. Sınıf Sayısalım, Fen Lisesinde okuyorum. Yarıyıl tatilinde ne yapmamı önerirsin ? Örneğin bazıları YGS Mat -1'i halletme çabasında. Ben ise kararsız kalmış durumdayım. Öncelikle ilk dönemdeki eksiklerimi tamamlamayı düşünüyorum. Matematik hocamız 2. Dönem normal derslerin yanında (beden dersleri vs. alarak) YGS'ye başlamayı düşünüyor. Önerilerinize açığım.

Reply

azimli yazar sana soruyorum videodan ders dinlemek çok iyi oluyor ama sanki çok vakit kayboluyor birde ders dinlemek için girince internet oyalıyor bunu önlemek için bi program falan var mı

Reply

11 .sınıfım ve sömestrda ygs matematikteki eksiklerimi kapamak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

Reply

sınava hazırlanırken ne yaptın? ne sonuç elde ettin? sence hataların nelerdi?

Reply

bi şey sormak istiyorum.ben sayısal mezunuyum bende eşit ağırlık kafası vardı bakma sayısalı seçip hata ettik bi kere mezun olduktan sonra kötü bi puan alıp tercih yapmadım.şimdi tekrar hazırlanıyorum ama eşit ağırlıktan.açıkcası dengeli götürüyorum.ama lys matematik elimde patlar mı korkuyorum.ne işlediysek çözmeye çalışıyorum.ama mesela senenin başındaki polinom konusunu ilk günkü kadar iyi hatırlamıyorum.matematikten dersanemin kaynağı olan delta ygs ve lys kitapları 46 yılın çıkmış sorular kitapları ygs ve lys. ve bir de nadiren çözdüğüm mat2 final var.sizce korkum yersiz mi ? nasıl üstesinden gelebilirim.Hukuk istiyorum.tavsiyeleriniz nelerdir? ve ygs konusu olan lysdede çıkabilen problemler konusunu yapıyorum ama inanılmaz yorularak ve inanılmaz süre harcayarak önerebileceğiniz kaynak ya da bir taktik var mı ? amacım ygs de 35 veya üstü. lys de de 40 ve üstü istiyorum.şuan ygs mattan dersanede 30-32 çıkarıyorum.lysde de 30 yaptım.mat1 den 35 ve üstü yapmak mat 2 den 40 veya üstüne çıkarmak için ne yapmalı ? dersanede ne işleniyorsa o demişsiniz önceki yazılarınızda. ben birazcık ucunu kaçırdım gibi eskileri toparlayayım derken yeniler kaçtı hafiften bu süreçte acil bi kurtarma planı nasıl yaparım ?

Reply

video yüklenince modemi kapa

Reply

Femin 5 hamlede ygs kitabını çözüyor herkes şu sıralar. Bendeki hala boş, ben soru bankalarından gidiyorum. o kitap yararlı mı sizce?

Reply

çözmedim. ben deneme kitabı çözmeyi tercih ederdim eğer konular bitmiş veya bitmeye yaklaşmışsa.

Reply

iyi günler hocam.
beni çok huzursun eden bir kız var.tenefüslerde hep kesiyo beni..
şaka şaka tabiki öyle bişey demiyecem:)

hocam şimdi ygs den az çok bir noktaya geldim.ygs2 puanında 460 civarı yapıyorum.daha bir kısım eksiklikler var programa alıp kapatıyorum onları. amacım mf3 te ilk 5k ya girebilmek.

lys netlerim ise şöyle. mat50/35 geo30/15 fizik 30/22 kimya 30/22 biyoloji 30/25. lysem ygs em den kötü gördüğün gibi.bu ay ygs yi bazal metabolizma haline geçirip lys yimi geliştirsem acaba hiç bir fikrim yok. yani bir ay yüzde 90 lys yüzde 10 ygs kassam lys yi uçururum.çünkü mezunum geçen yıl türev integral organik kimya çalışıp soru çözmüşlüğüm var.aşinayım. mf3te 29bindim geçen yıl. sence ne yapılır bu durumda cevaplarsan çok makbule geçer:)

Reply

Yorum yaparsan sevinirim..:)

Reply

Kardeş ben şuan 11.sınıf öğrencisiyim ve zaman kaybetmeden ygsye çalışmaya başlamak istiyorum.Ama kaynak konusunda çok kararsız kalmış durumdayım yardım eder misin?

Reply

Buraya yazdığınız yorumları kime yazdığınızı da belirtin arkadaşlar çok karıştı her şey :)

Reply

hocam ben sana sordum sayın jo_be hocam bay azimli:)
şu üstteki ygs sorusu benimdi.cevabını bekliyorum hocam iyi günler:)

Reply

sen öncelikle okul derslerini takip et.geride kalma.lys adına 10.sınıftan eksiklerin varsa bi taraftan onları tamamla.ygs acele değil. ygs yi önemseme çok fazla illaki çalışcaksın ileriki süreçte.şimdi asıl önceliğin okul olmalı.ancak bunları yaptığın halde zamanın kalıyorsa ygs de.. gerçi sayısalmısın sözelmisin durumun ne seviyen ne yamaç paraşütü severmisin sevmezmisin hiç bilgi yok ki kaynak tavsiyesi verebilelim. o yüzden forumlarda araştır.kendine uygun kaynağı seç ve başla.çok da takılma kaynak olayına uçuk yayınlar olmadığı sürece.büyük yayınlardan başlayabilirsin fem gibi.

Reply

çok uzattım ama üstteki soruların hepsi ygs sorusuymuş.

şu
''iyi günler hocam.
beni huzursuz eden bir kız var...'' sorusunu jo_be ye danışmak istiyodum.
teşekkürler türkiyeee:)

Reply

inan buna sağlıklı bir cevap veremem, çünkü ben genel olarak burada şu dönemde şuna çalışın yazmak yerine okul dershane ne yapıyorsa onu yapın diyorum (yaz hariç). niye söyleyemiyorum çünkü benim yaptığım hep dershane müfredatına göre gitmekti sömestrda oksijenli solunum fotosentez ve aynaları beraber işlediğimi hatırlıyorum kesin bir ygs lys olayı yok. ama şunu söyleyebilirim bence lys fenin o kadar kötü değil onlar artık çünkü arada bilmediğin konularda vardır, geometri 15/30 bana az geldi sen ygsde de çıkan geometri uzunluk, açı, benzerlik sorularına hakim misin?

Reply

hocam ygs denemelerinde en iyi dersim geometri valla normalde. yani hep 8de 8 gelir.nadiren 8de 7 gelir.
ama sende biliyosun ygs denemelerindeki sorular basit oluyor.yani bi paralel çekip benzerlik yapıyosun.öyle şeyler.ama geometrim baştan beri kötüdür yani zorlayıcı sorular olunca içinden çıkmıyorum.o yüzden bu günden itibaren geometriyi bol soruyla götürcem.soru eksiğim var galiba:)

Reply

Öncelikle böyle bi site açtığınız için teşekkür ederim. Çok faydası oluyo inanın. Ben 11.sınıf öğrencisiyim. Ders planı konusunda bi sıkıntım var. Mesela:Kaç bende 2 soru bankası var matematikten. ben üslü ifadeleri bitirdim diyelim. soru bankalarındanda soru bitiyo. ben bunları kaç haftada bir tekrarlamalıyım. Genel olarak; türkçe, tarih, coğrafya da böyle yani hemen hemen tüm derslerdeki tekrar fikriniz nasıldir?

Reply

Ben 11.sınıfta YGS çalışmadığım ve çalışmayı da önermediğim için (ama öneren ve başarılı olan birçok kişi var) pek bir şey diyemem. Benim tekrar yapmam dersine göre değişiyordu, fizikte bir konuyu bir kaynaktan bitirdikten 1-1.5 hafta sonra başka bir kaynaktan bitiriyordum, tüm konuları bitirdikten sonra da bir daha yeni bir kaynağa başlıyordum. Matematikte disiplinli bir tekrar sistemim yoktu o yüzden bir şey diyemeceğim.

Ama blogta daha önce yazdığım gibi bu iş (Güçlü Hafıza - Ahmet Yıldız'da okumuştum) 1 saat sonra tekrar 1 gün sonunda 3 gün-1 hafta sonunda (bu kısmı tam hatırlamıyorum, kitap yanımda yok) 1 ay sonunda tekrar şeklinde olmalıymış. Ben derim ki notlarınıza göz gezdirin, haftasonu tekrar yapın, 1 hafta sonra ayrı bir kaynağa başlayın ve ayın sonunda da duruma göre ufak veya büyük çaplı bir tekrar yapın. (Üslü sayıların pek tekrar edilecek yönü yok gerçi.) Zaten dershane/okul öncesi ve sonrası çalışıyorsanız okul/dershaneyle pekişir o.

Sözel derslerde de yukarıdakilere ek olarak unuttuğunuz yerleri arabada,tenefüste vs tekrar okuyun/gözden geçirin. İlk okuma kadar uzun sürmez ve yorucu olmaz.

Reply

buradaki iki bilkentli arkadaş siz 12. sınıftan sonramı kazandınız yoksa mezuna mı kaldınız bulut ve jo_be ?

Reply

Ben 12.sınıfta kazandım. Bulut LYS 3.sü bu arada. Alçakgönüllü adam yazmamış :))

Reply

meraba ben 10 sınıfı bitirdim sayısal bölümünde okuyorum ancak temelim iyi değil bu yüzden antremanlarla matematik 1 den başlamak istiyorum sizce zaman kaybedermiyim

Reply

nolursunuz yardim edin bana :) sorularim olacak size.ben 10.sinifim .sayisal ögrencisiyim.fakat düz lisede okuyorum.burdaki egitim iyi olmadigi için aslinda sayisalci deilim.bunun farkindayim.ama düz lisenin egitimi ortada.sinava tm agirlikli çalişmayi düşünüyorum.tabiki yinede sayisal derslerimede kafa yorcam :) 11.sinifta dershaneye gidemicem.12.sinifta işte inbditrim alirsam belki gidicem dershaneye. sadece deneme sinavlarina gircem dershaneneniin.evde çalişarak halledebilrmiyim ? sizce şimdiden 9.ve 10.sinif yani ygsyi birtirmelimiyim ?kitap önerirmisiniz ? teşekkür ederim herkese cevap bekliyorum.

Reply

merhabalar, az önce farklı bir başlık altında soru sormuştum ama burda 2 tane mühendis büyüğüm olunca, buraya da tekrar sormak istedim :) ben 11.sınıfa geçtim ve bu yaz ağustos başında matematik-geometri ve fizik dersleri almaya başladım. fizikte önceki eksiklerimi de kapatıyoruz matematikte de aynı şekilde ve 11 konularına başladık bile..ancak şöyle bir sorun var ki kimyam çok kötü yani 9-10 bilgim yok denecek kadar az.ve ben bu yıl da toparlayamazsam diye korkuyorum...ygs kimya kolaydır sen kendin çalış başarabilirsin, lys de organik kimya dersi alsan daha iyi olur diyenler de var.. ne yapacağımı şaşırdım doğrusu..birde diğer yazarımız şey demiş "11'de coğrafyadan özel ders almıştım" bende sayısalcıyım ve tıp istiyorum, yani bi ilk 3000- ilk 1000 hedeflerim de var ..ben hiç sözele bakmayıp fizik mat geo özel dersi alırım, biyo zaten halledilebilir, sözelleri de 12.sınıfa bırakırım diyordum ama yanlış yapıyorum galiba bana bu konuda nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında yardımcı olabilir misiniz? teşekkür ediyor, başarılarınızı diliyorum.. :)

Reply

Sözeli tamamen sallarsan ilk 1000 olmaz, onu şimdiden halletmeye bak. Kimya kolaydır evet, çalışınca olur daha okullar açılmadı, korkularını sonraya sakla, çalış şimdi.

Reply

öncelikle sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim :) sözel konusunu bide şöyle sormak istiyorum, şimdi ben bu yaz için fem ve yayın denizinin paragraf soru bankalarını aldım ve ordan birkaç test çözerek ilerliyorum, coğrafya için de okullar başlayana kadar 9-10 tekrarı yapsam ve bu yıl coğrafya görmeyeceğimiz için yıl içinde sorular götürsem hocalara ,verim alabilir miyim sizce? ve tarih için ne yapmam gerekir bir öneriniz var mıdır? teşekkürler :)

Reply

tekrar yaparken soru çöz. tarih için de aynı yani ekstra bir şey yok.

Reply

teşekkürler :)

Reply

Merhaba size bir tavsiyede bulunacaktım hızlı okuma diye bir uygulama var telefona ücretsiz bir şekilde indiriyosunuz ve oradaki alıştırmaları günde onbeş dakika yapıyorsunuz ve bir ayın sonunda okuma hızıniz daha doğrusu benim okuma hızım iki katına çıktı herkese tavsiye ederim alıştırmalar sıkıcı değil bu arada oyun gibi okuma hızım arttıkça paragraf çözme hızımda arttı 20 paragrafı rahat bi 6 dkkada cozuyorum bundan önce 15 dk falandi günde sadece 15 dkka ayırarak ücretsiz bi şekilde sizde okumanızı hizlandirabilirsiniz herkes mutlaka denemeli Google playden hızlı okuma diye aratin İlyas dirin diye birinin ücretsiz indirip uygulayabilirsiniz

Reply

Yorum Gönder