Konsantrasyonu Sağlamanın 5 Kısayolu

Konsantrasyon konusunda herkes sıkıntı çeker. Bu sıkıntı özellikle sınav senesinde belirir. Hevesle masaya oturursunuz, 5 dakika sonra bıkarsınız. Durumu tecrübe ettiğim için blogta bunun hakkında birkaç yazı yayınlamıştım. "Düzenli çalışmaya alışık değilsiniz doğaldır, bu yüzden özellikle yazın kendinize birden yüklenmeyin, tempo yavaş yavaş kendiliğinden artar zaten. Ders çalışmaya şartlanın. Müzik dinlemeyin, çok akılda kalan bir şeylerse sınavlarda başınıza ders açar. Çalışamıyorsanız bile en azından masada bir buçuk saat kalmaya gayret edin. Sürekli saate bakmayın, düşüncelere dalmayın" gibi ifadelerde bulunmuştum.

Bunlar yanlış değil. Bu yazıyı yazmamın nedeni ise bu sıkıntıyı ben de çekmeye başladım. Ama benim başıma ders çalışırken değil film izlerken ve kitap okurken geliyor. Ders çalışırken illa kafayı kullanıyorum bu yüzden ilk 1 saatten önce yoğun bir konsantrasyon eksikliği yaşamıyorum ama bu iki zevkli işi yaparken kafayı kullanmayı birazcık ihmal ettiğimde beynim başka yerlere gidiyor ve "Memento" filmindeki adam gibi "Ya az önce ne izledim/okudum ben moduna girip başa sarıyorum.

Bu yüzden kendim için biraz araştırma yaptım (google'a "exercises to have better concentration" yazdım çünkü daha önce "Ferrari'sini Satan Bilge" isimli dandik kitabı okuduğumdan bu tür tekniklerden haberdardım.") ve sizin de işinize yarayacak birkaç önemli bilgiye rastladım.

Şu adresten çeviriyorum: http://www.wikihow.com/Improve-Your-Concentration

Özellikle 5.Yol çok hoşuma gitti uygulayın mutlaka.

İlk iki metot bana uğraştırıcı geldi siz daha meşgulsünüz size hayli hayli uğraştırıcı gelir o yüzden yazmaya gerek görmüyorum.

1- OksijenYerçekiminden dolayı kan vücudumuzun alt bölümünde toplanır, beyne daha az kan gider(miş.) Kanın akışını kolaylaştırmak için arada kalkıp yürümeliyiz. Biyolojik kısmını iyi açıklayamamışlar, ama bilgi doğru, burası olayı doğruluyor, burada da endorfin salgıladığı için diyor.

Kişisel tecrübelerime gelirsek oksijen olayı önemli, yürümeseniz bile havadar bir ortamda çalışmalısınız. Ders çalışırken bir anda başın ağrıyorsa oksijensizliğe işaret olabilir. Malum kış, odayı havalandıramıyorsanız bile arada 5-10 dakikalığına balkona çıkın, ben kütüphanede çalışırken bunu yaptım yararını gördüm.

2- Beyine Teneffüs Yaptırın


Beyin saatlerce bir şeye konsantrasyon olmaya çalışıyorsa zamanla konsantrasyon gücü düşer, bu yüzden ara vermek önemlidir. Bundan blogta da bahsetmiştim. Ara verirken daha önce de söylediğim gibi masaya geri dönebilecek şekilde ara verin. Wikihow'da bir de power nap adı verilen 20 dakikalık şekerlemelerden yapın demiş bu önemli, buna ayrı bir yazıda değineceğim.

3 - Bir işi bitirmeden öbürüne başlamayın


Eğer öncekini bitirmeden yeni bir şeye başlarsanız beyne "İstediğim gibi atlama yaparım sorun yok." mesajı vermiş olursunuz ve bunu alışkanlık haline getirirsiniz. Yapmayın. Sıradaki işi düşünmeyin bile. Beyne "Önce önümdekini bitirmeliyim." mesajı verin.

4 - Örümcek Kuralı


Örümcek kuralı şu: Titreyen bir diyapozonu bir örümcek ağının yanına koyarsanız ilk başta örümcek merak eder, "N'apıyor bu liseli?" der, gelir onun ne olduğuna bakar. Fakat o diyapozonu sürekli ağın yanına bırakırsanız örümcek de durumu kanıksar ve diyapozonu sallamamaya başlar, bir daha oraya gelmez.

İşte siz de bu örümceği örnek almalısınız. Sürekli yaşanan, konsantrasyonunuzu dağıtan (ya da sizin dağıtacağınızı sandığınız) ve sonucunu bildiğiniz durumları sallamayıp önünüzdekine odaklanmalısınız. Kapı gıcırdar, kuş cikler filan bunlar hep olağan şeylerdir. Örümcek gibi ufacık hayvan bunları önemsemiyorsa siz de önemsememelisiniz.

5- 5 Tane Daha Kuralı


Bu yöntemi beğendim, aslında yazıyı yazmamın nedeni de bu yöntem.
Sıkıldınız,bunaldınız, konsantrasyon gücünüz azaldı. O zaman "5 Tane Daha" diyin.
"Şu 5 X (artık her neyse) kendimi vererek halledeyim." diyin.
5 Matematik sorusu daha çözün. 5 sayfa daha okuyun. Ama kendinizi sanki yeni çalışmaya başlıyormuşsunuz gibi verin, oflaya puflayarak değil.
Başarabildiyseniz yine "5 tane daha" diyin, başaramadıysanız 5 dakika ara verin. :)

*

Burada kısayollardan bahsettiğim, aşağıda uzun vadeli yollar var. Bunlar:
- Düzenli ve ihtiyacınız olduğu kadar uyumak.
- Plan yapmak.
- Meditasyon yapmak. (Hı?)
- Sağlıklı beslenmek
- İdeal bir çalışma ortamı (gerekirse kütüphaneye gitmek.)
- Egsersiz yapmak.
Bunları zaten çok kez duyduğunuz için çevirmedim ama soru olursa cevaplamaya hazırım.

İyi odaklanmalar.

16 yorum

hemen okuycm hocam. ellerin dert görmesin.
Allah iniş takımlarına zeval vermesin:) ( ey gidi günler ey aklıma gazman geldi.:)

Reply

merhaba. açılan en güncel başlık bu olduğu için ve buradaki yorumlara bakma olasılığı daha yüksek olduğu için buraya yazmayı karar verdim, zira yazacaklarım konuyla pek alakası yok.

Düz lise eğitim gören ve şuan sınava hazırlanan -12- öğrenci olarak, matematikte mod hariç bitirdim sayılır. geçmiş konulardan ösys soruları çözerek tekrar başladım ve lysyi maalesef aksattım bu süreçte 10.sınıfı bitirdim o kadar.

bugün ki girdiğim deneme, dikkat hatalarından dolayı ve işlemleri zihnimden yapmaya çalıştığım için 4 - 5 soru kaçırdım. ve türkçe netlerim dil bilgisi zayıf olduğu için hala düşük durumlar.

sorumun asıl kısmına gelirsem, bu aralar 85-80 arası netler yapıyorum ve sınavdaki hedefim 95 96 net. bu nete hangi yöntemle ulaşabilirim ? bu kalan süreyi deneme çözüp eksiklere göre soru çözmelerle mi devam edeyim yoksa deneme ve lys mi çalışmalıyım ?

geometrim çok zayıf olduğu için sınavda çıkma ihtimali yüksek olan konulara çalışsam faydası olur mu? bu vakitten sonra nokta atışı konularına çalışmam gerek.

Reply

Ben bütün yazılarınızı okudum ve çok beğendim. Sormak istediğim şey şu fem yayınları sizce kesinlikle çözülmeli mi? Çünkü benim etrafımdakiler fem çözülmeden olmaz diyor ama ben o kitabı elime aldığımda hiç çözesim gelmiyor:||

Reply

Hocam sınavda vakit artmayacak diyerek dem vurmuşsunuz hep ; denemelerde kaç dakika artırıyordunuz?

Reply

İlk denemeleri hatırlamıyorum, sonlara doğru rahat 40 dakika arttırır olmuştum. gerçek sınavda 10 dakika arttırdım, 2 boşum vardı onlara döndüm.

Reply

sadece fiziği ve kapsülleri çözdüm, kapsülün matematiği iyi, fenin gerçek sınavla fazla alakası yok diye hatırlıyorum ama biyolojideki sorular iyiydi diye hatırlıyorum (kimya kötüydü, fiziği net hatırlamıyorum) bence olsa da olur olmasa da olur.

Reply

Cevap geç geldi özür dilerim yurt taşımakla uğraşıyordum da.

Neye çalışacağına bu şekilde karar vermem zor. Ben klasik olarak olduğun denemelerden hata yaptığın konuları saptayıp düzelt derim. İşlemleri zihinden yapma kağıda yaz.

Şu bir gerçek ki 11 ve 12'yi 2 aya sıkıştırmak çooooook sakat. 11'den karmaşık sayı ve logaritma, 12'den de limit türev alma kurallarını bitir bari.

Geometri'nin has soruları sınavda çıkma ihtimali yüksek olan sorular zaten. Uzunluk, açı, benzerlik vs. Geometri bir bütün gibi. Ama YGS'de çıkan Geometri soruları da o kadar zor değil bir incele bence soruları.

Reply

1.Çıkmış sorular ne zaman çözülmeli? (Deneme şeklinde mi çözülmeli?)

2.Son 47 günde ne yapılmalı? (Konuları bitirmiş, bölüm denemesi çözmüşsek.)

3.Genel denemelere ne zaman başlanmalı?

4.Devamsızlık kullanımı konusunda: Ben 10 gün kullandım toplamda şuana kadar, kullanmayı düşündüğüm vakitler YGS'ye 2 hafta kala (10 gün) daha sonra sınav sonrası 2-3 gün, bir de LYS'ye girmeden 2 hafta (10 gün) kullanmayı düşünüyorum geri kalan devamsızlıkları da haftada 1 gün ve gerektiğinde kullanacağım. Mantıklı mı böyle yapmak?

6.Dershanede işlenen konuları bitirdim, dershanede çok kaynıyor dersler yani bizim sınıf ilk sınıf olduğu halde biraz rahat ortam, dershaneye YGS sonrasına kadar gitmemeyi düşünüyorum o konuda ne diyorsunuz? (körfez)

Reply

1. YGS'ler deneme şeklinde, konuların %80'i bitimi - Sınava 3 Hafta kala arasında. Sınava 3 hafta kaladan önce mutlaka çözün. Öbür çıkmış sorular dersine göre ve ihtiyaç durumuna göre değişir zamanı.

2. Daha fazla konu, daha fazla bölüm denemesi, daha fazla test, daha fazla genel deneme :)

3. Şimdi. Acilen

4. Buna ilişkin fikirlerimi daha önce yazdım.

6. Dershaneyi göremeden bilemem ki :(

Reply

Öncelikle merhaba, birkaç gündür bu blogu keşfettim ve yazilarinizi cok begendim. Ve bana yardimci olursaniz cok sevinecegim. 11.sinif fen lisesi ogrencisiyim bildiginiz uzere hem ygs hem lys derdine dusmeye basladim. Malum yarıyıl tatili de bitiyor acaip hizlanmam lazim. Mat1'de mutlak degere ygs biyolojide siniflandirmaya geldim. Ama toptan bi ygs calismam yok ayni zamanda gecen yildan da konu eksiklerim olduğunu düşünüyorum. Gerek bireysel bi program gerek düşünceleriniz konusunda yardimci olursaniz cok sevinirim, simdiden cok tesekkurler

Reply

11.sınıf birinci önceliğiniz olsun, günde 20 paragraf sorusu çözün, illa YGS çalışmak istiyorsanız zorlandığınız bir dersin kitabını alıp çözün, oradaki sırayla seneye dershanede verilecek sıra aynı. Ayrıca 11.sınıf ortalama bir fen lisesi öğrencisinin oturup mutlak değer çalışması bence gereksiz.

Reply

Hocam öncelikle eliniz dert görmesin. Ellerinize kollarınıza sağlık. Aşağı yukarı bütün konularınıza bir göz attım. Hepside bir birinden değerli konular. Lafı fazla uzatmayayım.

11.sınıf anadolu lisesi mf öğrencisiyim. 3 senedir yatmaktayım.sadece yazılıdan yazılıya çalışıyorum. karne ortalamalarım 70-75 arası.

*Zaman denemelerine giriyorum. Dediğim gibi yazılıdan yazılıya çalışmaktan başka yaptığım bir şey yok. ygs adına hiç bir şey yapmadım. zaman denemelerinde 60-90 arası net yapıyorum. Seneye özel bir dershaneye gidicem. Nisan ayında başlıyor dershane haftada birebirlerle 30-35 dersi buluyor. Sizce son sene verimli çalışarak bu netleri 130-140 lara çıkarabilir miyim?

Daha önce dediğim gibi dershanem nisanda başlıyor. ygs ile başlayacak dershane. temmuza kadar. daha sonra 1-1.5 ay tatil. sonra tekrar tempo baştan başlıyor. 2 kere ygs 2 kere lys anlatılıcak müdürün dediğine göre.

sizce iyi bir tıp fakültesi mümkün mü ?

Not:biraz karışık oldu hocam kusura bakma

Reply

Oldukça mümkün. O 130-140 net yapanların çoğu senin gibidir bence.

Reply

Allah razı olsun azimli yazar!

Reply

Şükürler olsun öğrencileri anlayan birisiniz birçok rehberlik hocalarından çok iyi anlatım tarzınızı var

Reply

Yazılarınız çok önce de yazılmış olsa ben şşuan görüyorum ve gerçekten emeğinize sağlık tüm yazılarınız çok güzel. Genelde yorum yazan biri değilim ama teşekkür etmeden de geçmek istemedim. Bir çok insanın hayatında dokunuyorsunuz :)) bende bu yıl sınava hazırlanıyorum yazılarınız çok yararlı oluyor

Reply

Yorum Gönder