TRANSFER!! (Bakın)

Güncelleme: Arkadaş yazısını yayınladı arkadaşlar. Sorularınız için artık burayı kullanmamanızı öneririm. Onun yazısını kullanın, mail atın veya yedek yazarınıza yani bana sorun. :)

Arkadaşlar final haftam, o yüzden bu aralar çok ilgilenebildiğimi söyleyemeyeceğim kusura bakmayın. Ama bloga bir transferle geri dönüyorum. Bonservisini aldım. Benden daha başarılı ve bilgili biri. Sorularınız olursa bu başlığın altında sorun, sorularınızı o cevaplayacak. Herkese iyi çalışmalar.

37 yorum

Adsız mod

anadolu lisesi öğrencisiyim sayısal alandayım ve hiç çalışmadım bahane üretmeye gerek yok psikolojik olarak kötü bir durumdayım ne yapmamı önerirsiniz?

Reply
Adsız mod

Bence bu sitede bir konu da tavsiyeler,çalışma şekli vs. Özellikle tavsiyelerine yer verirsen çok iyi olur. Yeni transfere söylüyorum :)

Reply
Adsız mod

11.sınıfım sömestr tatilinde ne yapabilirim ?

Reply

Bu dönemde ne yapmamız gerek?

Reply

Çok fedakarca davranıp tecrübelerini paylaşmışsın çok faydalı oldu. Sadece bir şey eklemek istiyorum.Şu Ygs-Lys Yazı Dizini'ni şöyle tamamını bi Word dosyası formatında eklesen.sonra biz çıktısını alıp detaylıca incelesek çok güzel olurdu.bilgisayar başından çok zor oluyor :/ bloglardaki sağ-tık kopyala olayı yasak olduğu için yapamıyorum malesef yardımcı olursan sevinirimmm

Reply
Adsız mod

Mezunum. Şu an Ankara'da oturuyorum. Ancak liseyi başka bir şehirde bitirdim. Ygs başvurusunu nereden yapacağım?

Reply
Adsız mod

sağ tıkı açınca yazıların 5 dakkada yol olması sebebiyle öyle bir imkanın yok malesef.
zaten boşuna kartüşün gitmesin rahat rahat(beleş beleş) oku netten ve kusura bakma:)

bence böyle bir cevap gelir.ayrıca bende aynı fikirdeyim üstte yazdığımla.

Reply

malesef üstteki arkadaş haklı, daha önce de böyle orjinal bilgilerin olduğu bir site açmıştım birsürü klon forumlar türedi. ki o (rpg makerla ilgiliydi) uzmanlık gerektiren bir alan olduğu için kopyacılar gelen sorulara cevap veremediğinden çok bir şey farkettir miyordu da bu blogta daha büyük bir problem olur. yazılarımın frmtr gibi emeğine sağlık kardeşçi sitelerde ele ayağa düşmesini istemem. :)

Reply
Adsız mod

bugunden itibaren ygs kasıp lys olayını rafa kaldırsak cok mu kotu yapmıs oluruz.sadece ygs calısınca lys calısmıyorum dıye vıcdan yapıyorum ama ygs calısmak için zaten az zaman kaldı..
önerilerinizi bekliyorum

Reply
Adsız mod

aynen aynen o olay frmtrde gereğinden fazla:)) hiç affetmezler:)

Reply

bak abi şimdi sana an itibariyle durumu açıklıyacam uzun ve anlaşılır ve ciddi cevaplarını bekliyorum. ben iyi bir anadolu lisesinde 11. sınıftayım şu seneye kadar hep sınavdan önce çalışarak tam sınırdan teşekkür alarak bu sınıfa geldim. bu sene içinde şu ana kadar ygs mat. ve feni bitirdim ama öyle baştan sagma değil adam akıllı bitti denemelerde de 100 neti gördüm ha fazla çıkamadım 130 140 falan ama 100 110 arası takılıyorum şu andan itibaren haftada bi deneme çözüyorum ve eksik olduğunmmu düşündüğüm konuya bi daha bakıp diğer haftaki denemeye giriyorum.dersaneye gitmiyorum ama dersane sınavlların da da bayaaa iyi dereceler aldım yani iyi indirim alacam büyük ihtımal.ikinci dönem giderim galiba..ikinci dönemde şöyle bi planım var lys mat ve fiziki halletmek istiyorum fizikte biraz sıkıntı oluyor .çalışma planımda şöyle yani ygs yi böyle çalıştım lys mat ve fiziği de böyle çalışmayı düşünüyorum.bi kitap alıyorum soru bankası oluyo. sonra içindeki konuları ağırlıklarına göre günlere bölüyotum .sonra internetten konu anlatımlı videolardan çalışıp tabi bi yandan da notlar alıp konuyu gayet iyi anlıyorum.sonra da kitabımdan sorularımı çözüyorum.sence nasıl devam etmeliyim iyi mi gidiyorum bide şu konu var bazıları internette görüyorum 12. sınıfım diyor 80 85 netlerden yukarı çıkamıyorum falan diyor sence onlar mı çok kötü ben mi iyiyim bunu anlamadım

Reply
Adsız mod

Ben 11.sınıf sayısal öğrencisim ve düz lisedeyim. Benim fen bölümünde temelim eksik olduğu için 11.sınıf 2.dönemde 6.7.8. sınıfın fen kitaplarından sorular çözmek istiyorum sizce faydalı mı olur yoksa farklı br yöntem mi uygulamamı tavsiye edersiniz?

Reply
Adsız mod

benim de önemli bir sorum var hocam. jo_be sana soruyorum hocam cevaplarsan çok iyi olur.
şimdi ben ygs sınavlarında 450 civarı yapıyorum.ancak matemetiği örnek verecek olursam iki soru bankam var.fem konu özetli ve birey b. ancak bütün testleri bitmiş değil.mat konuları bitti ama bu soru bankalarının yüzde 40ı boş(her konudan çözdüm ama tek sayılı testleri çözdüm.)
sence zaman ayırıp çözmediğim kısımlarıd bitirmeliyim.yoksa sadece eksik olduğum kısımlaramı bakayım.
iyi günler hocam.

Reply
Adsız mod

Merhaba,sorduğun kişi farklı ama bir 12.sınıf ve düz liseye giden bir sayısal öğrencisi olarak cevap verebilirim. Emin ol 6. ve 7. sınıf matematiğin,fenin çoğu ygs konularının basitleştirilmiş hali. Senin denediğin şeyi 10.sınıfta bende denedim. Tüm 6.7. ve 8.sınıftan kalan kitaplarıma bir göz attım. Açıkçası emin ol sana bir şey katmaz. Eğer temel tamamlamak istiyorsan tavsiyem önce 9.sınıfı bitir veya kolay bir ygs kitabı al.Fakat bazı konuları 9. sınıfta çok temelden almıyor. Mantık konusundan giriş yapan bir 9.sınıf kitabından hiç birşey anlamazsın. Bu yüzden köklü,üslü,sayılar,denklem çözme gibi konuları yapamıyorsan her şeyi temelden alan bir ygs kitabı daha iyi olur.Şimdi sen fen temeli demişsin ben matematiği anlattım. Fiziğin %70i,kimyanın%50si,biyolojininde %10u felan matematik olduğu için bunları söylüyorum.Fen temelinin eksikliğine gelirsek eğer matematiğin tamamsa hatta matematiğin çokta tamam sayılmasa bile(köklü,üslü ifadeleri,sayılar ve denklem çözmeyi bildiğini varsayıyorum) bir ygs kitabına şu an için ihtiyacın yok.En azından işlem önceliğini biliyorsan 6.,7.,8.sınıf kitapların da ihtiyacın yok.Feni ise o 6.,7.,8. sınıf kitapları yerine adam akıllı ygs kitapları veya 9.sınıf kitaplarıyla halledebilirsin.Eğer temel eksikliğinin farkına derslerde zorlanarak varmışsan sana tavsiyem fizik için şu 10.sınıf konusu vektörleri,bileşenlere ayırmayı felan bitirmen. Tork,kütle merkezi,basit makineler gibi konuların temel yapı taşı vektörlerdir.Basınç ve arşimet gibi konularsa bol soru çözümü gerektirir.Eğer kimyada zorlanıyorsan (-ki benim 11.sınıfta en nefret ettiğim dersti.) kimyadan 10.sınıfın konularına ve 9.sınıf denklem denkleştirmelere felan bir göz atman. Göz atman diyorum çünkü konular o kadar ağır ki çalışıp bitirilebilecek zaman zor yada kimya konusunda başkasına danış sonuçta benim kimyam berbattı. Biyolojide ise 9.sınıf konuları ve 10.sınıftan oksijenli , oksijensiz solunum ,fotosentez-kemosentez gibi konuları bitirmeni tavsiye ederim. Sorduğundan fazlasını yazdım ama sanırsam azimli yazara imrendim. :) Başarılar dilerim.

Reply

mat netini de yazaydın daha iyi cevap verebilirdim ama söyleyeyim, konular bittiyse bu saatten sonra kitapları dolduracam diye konu testi çözmeye çok gerek yok, ben deneme kitabı alıp oradan çözüp eksik olduğumu düşündüğüm konuları çözmüştüm sadece.

Reply

mat netim hiç 35in altına düşmedi hocam son 2 ayda.40ı da gördüm de deneme sınavlarında pek kasmıyolar o nedenle kitapları bitirme düşüncesi doğmuştu.ancak cevabımı aldım netime göre de hiç gerek yok deneme çözüp eksikleri kapat diyeceksin.cevap yazarak kendini yorma mesaj alınmıştır Allah razı olsun:)

Reply

yine de teşekkür ederim.buradan okuyarak artık kendime ders çıkaracağım bu bilgilerden :)
bi şey sormak istiyorum.ben sayısal mezunuyum bende eşit ağırlık kafası vardı bakma sayısalı seçip hata ettik bi kere mezun olduktan sonra kötü bi puan alıp tercih yapmadım.şimdi tekrar hazırlanıyorum ama eşit ağırlıktan.açıkcası dengeli götürüyorum.ama lys matematik elimde patlar mı korkuyorum.ne işlediysek çözmeye çalışıyorum.ama mesela senenin başındaki polinom konusunu ilk günkü kadar iyi hatırlamıyorum.matematikten dersanemin kaynağı olan delta ygs ve lys kitapları 46 yılın çıkmış sorular kitapları ygs ve lys. ve bir de nadiren çözdüğüm mat2 final var.sizce korkum yersiz mi ? nasıl üstesinden gelebilirim.Hukuk istiyorum.tavsiyeleriniz nelerdir? ve ygs konusu olan lysdede çıkabilen problemler konusunu yapıyorum ama inanılmaz yorularak ve inanılmaz süre harcayarak önerebileceğiniz kaynak ya da bir taktik var mı ? amacım ygs de 35 veya üstü. lys de de 40 ve üstü istiyorum.şuan ygs mattan dersanede 30-32 çıkarıyorum.lysde de 30 yaptım.mat1 den 35 ve üstü yapmak mat 2 den 40 veya üstüne çıkarmak için ne yapmalı ? tavsiyelerinizi bekliyorum.

Reply

meraba yeni yazar sana acil bir şey danışacağım yazdan beri dayanıyorum dersanede ne kadar sevmediğim insan varsa aynı sınıfa düşmüştüm çok bunaltıyorlar beni sınıf değiştirsem yeni sınıf yeni insanlar yeni hocalar alışabilir miyim dersin çok sıkıntılıyım sırf bu yüzden okuldada dersanedede odaklanamıyorum derslere akıl ver kardeş ya .//

Reply

bir şey daha eklemek istiyorum.dersanede ne işleniyorsa o demişsiniz önceki yazılarınızda. ben birazcık ucunu kaçırdım gibi eskileri toparlayayım derken yeniler kaçtı hafiften bu süreçte acil bi kurtarma planı nasıl yaparım ?

Reply

artık cevaplanmıyor mu neredesin be azimli yazar bırakıp gittin bizi

Reply

arkadaş cevaplarını yayınlayacak yakında ama senin mesaj donakaldı. gerçi senin soruna değil azimli olsun olmasın hiçbir yazar cevap verebilecek kadar kalifiye değil bilesin :(

Reply

yeni yazıda benim soruma net bir cevap göremedim elbetteki o yazıdan da kaptığım şeyler oldu ama özel net bir cevap verebilirseniz çok iyi sevinirim.emek ve çabalarınız için teşekkürler.yeni gelen "azimliyazar"ımıza da hoşgeldin demek istiyorum yazılarınızı bekliyoruz :)

Reply

senin soru ben bu yazıyı yazdıktan 1 hafta sonra gelmiş. o sırada yazı tamamlanmıştı sadece birkaç detayı hallediyorduk. ben arkadaştan tek bir yazı sözü aldım ama o sorayım yine de :)

Reply

Gercekten cok tesekkur ederim mesajini gormemisim hatta yariyil tatilinde 6.7.8. Sinifi kitaplari alip cozmeyi planliyordum zamaninda gormusum allahtan :) simdi benim orta okuldaki arkadaslarim ayni sinifta ki arkadaslarim fen lisesine anadolu lisesine gidip bem duz liseye gidince aradaki tek farkin 6.7.8. Sinif oldugunu duşundum ve birde okuldaki 9. 10.siniftaki fizik hocalarimda cok iyi degildi simdi dershanede ma
tematikten 29 sorudan 22 net falan cikariken bazi denemeler fizik kimya biyolojiden 1 net cikardigim zamanlar oldu o yuzden temeilimin eksik oldugunu dusunmustum . Hadi onuda biraktim genelde sayisalcilarin cogunun mat ile fizik kimya biyoloji netleriyle dogru orantili olur ama benim oyle degil iste :) somestr tatilinde 9. Sinif fizik kimya biyolojiye calismayi plannliyorum. :) birde bir soru daha sormak istiyorum ben simdi duz lisede oldugum icin dersler cok verimli gecmiyor sende biliyorsundur seneye acikogretime gecmeyi dusunuyorum sence dogrumu olur ? Birde telefondan yazdim devrik cumleler falan varsa kusurs bakma karisik yazdim birazda sanirim neyse tekrardan cok tesekkur ederim tam zamaninda gormusum yaziyi .
Insallah istedigin universiteyi istedigin sehri kazanirsin :)
Basarilar dilerim.

Reply

Gercekten cok tesekkur ederim mesajini gormemisim hatta yariyil tatilinde 6.7.8. Sinifi kitaplari alip cozmeyi planliyordum zamaninda gormusum allahtan :) simdi benim orta okuldaki arkadaslarim ayni sinifta ki arkadaslarim fen lisesine anadolu lisesine gidip bem duz liseye gidince aradaki tek farkin 6.7.8. Sinif oldugunu duşundum ve birde okuldaki 9. 10.siniftaki fizik hocalarimda cok iyi degildi simdi dershanede ma
tematikten 29 sorudan 22 net falan cikariken bazi denemeler fizik kimya biyolojiden 1 net cikardigim zamanlar oldu o yuzden temeilimin eksik oldugunu dusunmustum . Hadi onuda biraktim genelde sayisalcilarin cogunun mat ile fizik kimya biyoloji netleriyle dogru orantili olur ama benim oyle degil iste :) somestr tatilinde 9. Sinif fizik kimya biyolojiye calismayi plannliyorum. :) birde bir soru daha sormak istiyorum ben simdi duz lisede oldugum icin dersler cok verimli gecmiyor sende biliyorsundur seneye acikogretime gecmeyi dusunuyorum sence dogrumu olur ? Birde telefondan yazdim devrik cumleler falan varsa kusurs bakma karisik yazdim birazda sanirim neyse tekrardan cok tesekkur ederim tam zamaninda gormusum yaziyi .
Insallah istedigin universiteyi istedigin sehri kazanirsin :)
Basarilar dilerim.

Reply

Yarıyıl tatilinde nasıl bi çalışma yapmak gerekir

Reply

jo_be final haftam demiştin o yüzden bencillik etmem istemiyorum ancak bu sorum sana.boş bulunduğunda yanıtlarsan eğer şöyle bi durumum var.
ygs den deneme sonunda eksikliklere çalışırken konu anlatımlı kitaplardan bıktım artık.onun yerine tekno femden dinlesem zaman kaybımı olur acaba.ardından test çözerim. ygs puanlarım +450 değişiyo.450-470 arası desek yanlış olmaz.
her öğüdün altın değerinden benim için iyiki varsın. iyiki tanımışım seni.(nereye gidiyo la bu cümlenin sonu:) )) teşekkürler hocam:)

Reply

kardeş bu blogun her köşesinde biyoloji hariç tüm sayısal derslere videolardan çalışın yazıyor

Reply

azimliyazar bu sorularımı yanıtlar mısın??

15 tatili en verimli nasıl değerlendirebilirim? sürekli evde çalışabileceğimi sanmıyorum.

son haftayı da sayarsak 3 gün devamsızlık yapmış olucam, ygsden sonra min. kaç gün devamsızlık hakkı kalmalı?

türkiye coğrafyası yani plato vs. nereden çalışabilirim? coğrafya k.a kitaplarda yok ama her denemede en önemlisi ygsde çıkıyor.

çıkmış soruların çok önemli olduğundan bahsediyorsun da eski sistem öys sorularını da çözelim mi yoksa son 10-15 yıl yeter mi?

şu an ortalama 10-20 dk artırabiliyorum denemelerde, ygs yetişme problemi çekmemek için ne kadar hızlanmalı?

son 65 günde lys ne kadar çalışmalı? siz hangi konuları bırakmıştınız?

kol gibi ygs tarih duruyor daha, görmezden gelip lys kasıyorum ama zaman da azalıyor ne yapmalı sizce?

Reply

benim soruları cevaplayacak kadar yetkim kalmadı çünkü artık herkes okulundan dershanesinden bir birikim elde etti, çalışan çalıştı, neye nasıl çalıştıklarını ben bilemiyorum, benim söylediklerime kimse %100 bağlı kalmadığına göre (ki bu saçma olurdu) benim kişilerin bundan önce ne yaptığını bilmediğim için bundan sonra ne yapmaları gerektiğini kestirmem çok zor. bunları göz önünde bulundurursan sorularını cevaplayayım.

ben 15 tatilde eksik konularımı bitirmeye çalışıp dershaneden bir sürü birebir alıp soru sormuştum. soru sorabilmek için çok zaman var o yüzden vakti iyi değerlendirin.

bu sorunu tam anlamadım. 3 gün kullanacakmışsın olacak bitecek niye minimum soruyorsun?

türkiye coğrafyasını korfezvideo.com'dan veya başka beleş sitelerden çalışabilirsin.

öss sorularının tamamını çözün, öysnin ygs'de çıkan konularındaki sorularını çözün.

30-40 arttırabilmelisin ama bence konuları bitirdikten sonra oturup zaman tutarak ygs'yi çözsen sana doğru cevabı verir. bende öyle olmuştu önceki ygslerde arttırdığım azalttığım gerçek ygsye çok benziyordu.

dershaneye gidiyor musun bilmiyorum da okul da dershanede belli bir süre sonra bırakıyor, bence bunu dershanene ve işini bilir arkadaşlarına danış. ama şubattan önce bırakmak iyi değil. ki zaten ygs konuları bitmiştir ekstra yapacağın deneme çözmek olur, dershanenin lys konularıyla birlikte deneme kitabı alıp deneme çözebilirsin illa bütün gün ygs çalışmana gerek yok. en azından şu an yok.

ygs tarih kol gibi değil. ben tarihi meb kitaplarından okuduğumdan ve tarihim de iyi olduğumdan bu soruya kolayca cevap veremem ama tarihin 0 değilse çıkmış soruları çözüp çıkan soruların üzerinde durduğu tarihi olaylara filan (istanbul fethinin sonuçları, osmanlıda yenileşme filan) çalışabilirsin. veya zamanın olduğunda videolardan çalış, her gün yarım saat filan ayır. bu konuda çok yardımcı olamadım özür dilerim.

Reply

bununla ilgili yazı yazacağım yakında

Reply

tatilde mesela 2 gün boyunca biyolojiyi çalışıp eksikleri mi bitireyim yoksa konuları yayayım mı

Reply

biyolojide eksiklerini 2 günde nasıl kapayacaksın çok merak ediyorum

Reply

Ya 4 günde olabilir örnek verdim sadece

Reply

onu sen bilirsin nerede eksiklerin varsa artık.ben yine de dağıtmayı tercih ederdim konu konu.

Reply

Merhaba :) Blogla biraz geç tanıştım ama geç olsun güç olmasın demi :) Çok iyi tavsiyeler var ve çoğu çok yardımcı oldu öncelikle çok teşekkürler. Ben bişey sorcaktım. Ygsden eksik konum kalmadı gibi yani birkaç konu var ama ben 15 tatili Lys eksiklerime, Çıkmış soruları çözmeye(ygs konularını taramak için) ve deneme çözmeye ayırmayı düşünüyorum.Şimdi 12. sınıf biyolojisinde sistemleri çalışmam gerek. Okuldaki hoca pek üzerinde durmayarak anlattıgı için okulla kapatamadım. Dersanedeki de lys den sonra anlatacak. Ama bn lys den önce sistem olayı bitsin istiyorum. Nasıl bi yol izlemeliyim?Yani kendim çalışırken aşırı zorlanıyorum.

Reply

Sınava hazırlanırken nasıl bir yol takip etmeliyim soruya odaklı mı konuya odaklı mı? Ayrıca odaklanma konusunda çok sıkıntı yaşıyorum yazınızı okudum ama belli düşünceleri kafamdan atamıyorum deneme sınavım hiçbir zaman yetişmiyor ne yapabilirim? Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için

Reply

Yorum Gönder