Tatlı - Son 2 Hafta

ÖNEMLİ! : Arkadaşlar lütfen artık sorularınızı yandaki Soru-Cevap resmine tıklayarak açılan blog yazısında sorun. Ben hepsini görüyorum. 14 Marttan itibaren kıyıda köşede kalmış soruları yayınlayıp yayınlamamak tamamen benim insiyatifimde. Neden derseniz Soru-Cevapları sadece bir yerde toplarsak herkes için faydalı olur + başkaları da sizin sorularınızı cevaplayabilir.

Hayır sizi unutmadım. Yoğundum mu diyeyim, teknik aksaklıklar mı diyeyim, hepsi üst üste mi geldi diyeyim. Yine de bu yazının bu kadar gecikmesi kabul edilemez bir olay. Hepinizden özür diliyorum.
(Teknik aksaklıktan kastım bu yazıyı aslında başkası yazacaktı, başka bir transfer, ama adam gazeteye yazmış, oranın yayınlanmasını bekleyeyim oradaki şeyleri onlar yayınlamadan senin bloga yazarsam etik olmaz dedi. Adam haklı, o yüzden ona LYS hakkında bir şeyler yazmasını rica edeceğim.)

Yazacak çok yeni bir şey yok ama bazı şeyleri hatırlatmakta fayda var.

* Çıkmış sorular (kaldıysa hala) acilen çözülmeli.

* Günde 2 deneme çözülmeli.

* Denemeleri mümkünse piyasadan tekil olarak alıp farklı yayın evlerinin denemelerini çözün, gidip fem 8li 10lu filan alıp durmayın.

* Hala konu eksiğiniz varsa, kapatın! Eskiden izlediğiniz videoları tekrar izleyin. Oldukça yararı olacaktır.

* Vakit artık tamamen masa başında geçirilmeli.

* Son 2 hafta çalışın, sadece son gün çalışmayın. Bunun nedeni psikolojik olarak baskı altına girmeyi (stresi) engellemek daha da önemlisi rahat uyumak. :)

* Son gün daha önce izlediğiniz keyifli bir filmi tekrar izleyin.

* Uykusuz kalmayı bırakın, erken yatıp alarm kurmadan erken kalkın.

* Vakit hep evde geçiyorsa ve çok sıkıcıysa geceleri birazcık da kendinizi rahat bırakabilirsiniz, ama tutup öğlen 4'te çalışmayı bitirip kendinizi saçma işlere vermeyin. Ekstradan bilgisayar ve bilgisayar oyunları kafayı yorar, vakti bunlarla geçirmeyin. Son gün film izleyin dedim bunu bilgisayardan izlemeyin mümkünse.

* Havalar pek iyi değil aman dikkat. (Gerçi ben Ankarada'yım bölgeye göre değişir.)

ÖNEMLİ - DEVAMSIZLIKLAR HAKKINDA

- Ben son 10 gün devamsızlık yapıp toplamda 8 gün devamsızlık kullanmıştım. Sonra bu devamsızlıklar LYS'de başıma iş açtı. Size bunu yapmanızı hiç ama hiç önermem. Son 1-2 hafta okulda yapacağınız çalışmanız çok daha verimli olur. Yoruluyorum diyorsanız 1 gün gidin 1 gün gitmeyin bari, veya ara sıra yarım gün gidin. direk olarak 10 gün devamsızlık yazdırmayın e-okula. O devamsızlık altın değerinde unutmayın.

- Not: Ben 8 gün devamsızlık yazmadan önce okula geldiğimde millet gelip muhabbet ediyordu, havalar da güzeldi bayağı. Onlara sınava 2 hafta kaldığını hatırlatın.

YGS HAKKINDA

* YGS özü itibariyle kolay bir sınavdır. Artık hepiniz soruları gördünüz. Birkaç tane ıncık cıncık soru olur, ama sınavdaki genel izleniminiz kolay olduğudur.

* Sınava başladığınız gibi çok acele ederek soruları çözmeyin ama çok yaymayın da. Matematik çözüyorsunuz ilk sorular kolay, gidip de ilkokul çocuğu gibi çözmeyin yani.

* Denemelerde hangi yolu izliyorsanız, ne teknikler kullanıyorsanız aynısını yapın, değişik şeyler denemeyin.

* Sınav esnasında karşınıza çıkan ilk yapamayacağınız soru moralinizi bozacaktır. Denemelerde bunlardan tonlarca vardı, ama YGS gerçek sınav olunca etkisi büyük tabii.

ARKADAŞLAR kimse sizden YGS'yi ful çekmenizi beklemiyor. Tek soruda pes etmeyin. O soruya sonradan dönüp yapabileceğinizi de unutmayın.

* Herkesin aynı sınava girdiğini unutmayın. Zorsa hepinize zor, kolaysa hepinize kolay.

* Öncelikleri belirleyin. Sayısalcılar için, sosyal önemli ama o kadar da değil. O dengeyi iyi kurmak lazım. Türkçe'yi ağır çözüp sosyale hiç bakmamak iyi bir şey değil, Matematik'te boşlarınız varken sosyali ağır çözüp vakit kaybetmek de iyi değil.

* Saate bakıp zamanınızı iyi planlayın.35 yorum

Adsız mod

Sen son 2 hafta napıyodun 2 denemedn sonrası boş muydu?

Reply
Adsız mod

Sürekli ders mi çalışıyrdun ben cok sıkıldım ders çalışmaktan kocaya kacıcam böyle giderse.. müzikte dinlemiyorum..

Reply
Adsız mod

Hocam matematikten 2 kapsül deneme bitirmeme rağmen hala mattan bazı denemelerde 50-55 dkda çıktığım oluyor. (Özellikle Fem de ) Napmalıyım yani bi fasikül daha çözsem, zaman kaybımıdır ?

Reply

koca seni çalıştırmayacak mı sanıyorsun?

Reply

Soru çözüp sormakla geçerdi geri kalan da. Varsa hala bilmediğim konular onlara bakardım. Boş yok. Anca yukarıdaki dediğim gibi akşamları abartmamak kaydıyla biraz serbest olabilirsiniz. Gerçi YGS bitince o serbestlik gideceği için çok alışmamanızı öneririm.

Reply

Son 2 haftada bir kapsül daha çöz desem getirisi olur mu emin değilim. Bence genel denemelerde matematiği daha az sürede çözmeye çalış. Ama bence YGS'de bildiğin gibi davran artık YGS'de matı 50 dakikada bitirsen sorun değil. Ben de 50 dakikada bitirdim zaten.

Reply
Adsız mod

Devamsızlık konusunu anlamadım tam olarak ne demeye çalıştın naptın mantıgını anlayamadım

Reply

Şunu demeye çalıştım; YGS'den iki hafta önce çoğu kişi devamsızlıkları harcar. Ama buna değmez. Tutup da durup dururken 10 tane devamsızlık yazacağınıza 4 tane filan yazın da geri kalan 6 günü sonra değerlendirirsiniz, çok daha iyi olur.

Reply

Mesela ygs matematik bitti. Konular ne kadar süre soru bankasından soru vs. Çözmem lazım. Ha birde. Matematikten 100 sorudan 25 boşum oluyo mesrla üslü sayılar testinde falan. Bu çok kötü nasıl düzelir

Reply

1.sini ben bilemem, kimse bilemez, sen hariç. 2.si için, örnek soruları daha iyi incelemelisin veya daha fazla örnek soruya bakmalısın.

Reply

sayısalım ve denemelerde 120-130 arası geliyor ygs için ilk 30 bine kadarda moral bozmam ama şuara çok kötü bi psikolojideyim sanki sınavda donup kalıcam ve hiç bişey yapamıcam gibi geliyor normalmi bu sendede oluyormuydu

Reply

11in kimyasi zorluyor neyapmamı öneriyorsun

Reply

Nasıl tam oturduğunu anlarız?

Reply

Dershane de kamp oluyor ama

Reply

Ders calısmaktan bunaldım daha 11im. 2 hafta calıstım ygsye kafa yiyorum evde intihar etmeyi bile düşünmeye başladım. Yalnızlık ta var..

Reply

Sınav dönemi kaç kilo aldın

Reply

Oluyordu, YGS sorularının ne kadar kolay olduğuna bak ve rahatla. Sınava da özgüvenle gir. Bir de şu var sınav heyecanlı olacağı için vücut adrenalin sağlıyor daha iyi odaklanıyorsun.

Reply

Çok test çözmeni, 11in kimyası çok test çözüp mantığı oturtmakla halledilebiliyor. Geometri gibi görmek & zeki olmak filan yok, sadece test çözeceksin ve işler hallolacak.

Reply

Sonradan verebildin mi

Reply

hayır ama çalışmalarım sürüyor

Reply

Kendi geleceğin için çalışmıyor musun?

Reply

Bi sevgilim vardı 11de cok iyi çalıştı yani suanda 11 cok iyi kullandı fen lisesinde. Cok kitabi var su mf3 23.sü kadar vardır sanırım. Ama benim ne temelim var ne de çalışma istediğim. Kız günde 3 4 saat kalkmadan calısabiliyo ve bu yüzden beni ektiği zamanlar oluyordu. Paragraf cok calısmadıgı halde 36 37 net yapıyo. Ben ise 0 ım. Onu geçmek istiyorum. Ygs mat sadece problemler kaldı. Cidden cok iui calısma yapıp geçmek istiyorum ne yapmamı önerirsin yardımcı olursan memnun oluruum.

Reply

Bir blog dolusu öneri yazdım onları uygula :)

Reply

Suan ask hayatın nasıl peki?

Reply

Calculusle karmaşık bir ilişkim var :) Bu soruların amacı ne şimdi?

Reply

Mesela o günde 4 saat çalışıyor ben ise yeni yeni.. onu geçmek istiyorum. Ders saatini verimli kullandıgımo varsayarsaak geçebileceğimdeb yinede şüpheliyim

Reply

azimli yazar ya ben türkç-mat-fen yapıyorum ama sosyale hiç vakit kalmıyor sence bu büyük bir kayıp mı zaten zaman kalsa felsefeyle din yetişir anca

Reply

Cpk iyi calışıp itüye gideceğim. Ve merak ettim sadece

Reply

Merak ediyor insan sadece itüyü kazanmak hedefim.

Reply

Ya mf yim ama bölüm seçiminde kararsızı ne yapmamı önerirsin

Reply

Mat 1 sorularım vardı yapamamıstım. Bi jştap vardı 3 günde bitirmiştim ve o bittikten sonra o soruyu çözdüm ne düşünüyorsunuz bu konuda

Reply

Yorum Gönder