Finaller Dolayısıyla

Finaller ve bitmek bilmeyen projeler dolayısıyla bir süre sorularınızı cevaplamam normalden uzun sürebilir.

Alakasız olacak ama, bu sefer benim de biraz yardıma ihtiyacım var; film izlemeyi sevenen, film tarihi hakkında az buz bilgisi olan baksın Film Tarihi finalimin sorusu. Her hangi fikir benim yeni fikirler üretmemi sağlayabilir:

Önsöz: Fransız Yeni Dalga film tarihinin son film hareketi/akımı sayılır. Film teknolojisiyle ilgili son gelişmeleri ve bu gelişmelerin sanat filmleri / maddi gelir amaçlı çekilen filmler  / kültür tanıtan filmler üzerindeki sonuçlarını düşünün. Eski film akımlarını ve 1950-60'ta gelen Fransız Yeni Dalga'dan sonra önemli bir film akımının gelmemesini düşünün. Ve tabii bugünkü durumu (sosyal, politik, teknolojik) düşünün.
Soru: Sizce yeni bir film hareketi/akımı mümkün mü? Gerekli mi? Bu ne olabilir? Neyi başarabilir?

Bilgi sahibi olmanız gerekmiyor en ufak düşünce kırıntısı bile işimi görebilir.

Güncelleme: Finali verdim, cevaplarınız çok işime yaradı, hepinize çok teşekkür ederim.

8 yorum

azimli beyciğim,ilk kez bir sorunuzuda ben cevaplamış olayım :D
Yeni bir film hareketi mümkün ve gerekli çünkü varolanlar zamanla monotonlaşacak ve aynı konuları aynı şekilde işleyeceklerdir.
Kolay Gelsin ;)

Reply

benim soruma cevap verirseniz çok sevinirim sorum neden yayınlanmıyor bilmiyorum, bekliyorum

Reply

öncelikle söylemem gereken şey yazdığınız her şey için teşekkür etmek binlerce kez.Kısaca durumumdan bahsedersem izmir bornova anadolu lisesinde okuyorum bu okula dereceyle girdim ve gel gelelim ygsden 30bin gibi beni acayip sarsan bi sonuçla çıktım.Ailemi sarsmayı bırak direk yıktı zaten.Ama hala umutluyum yüreğimdeki azimde bitmiş değil.Ve sınav Mayısda kazanılır dediğiniz gibi buna da inanıyorum ,çalışıyorum ama bana hep azmış gibi geliyor,yeterli değilmiş gibi. Şu an kafamda deli sorular.. integrali hallettim sayılır alan hacim kaldı organikde allah kerim., fizik falan çalışmaya devam zaten.Sizden istediğim taktik ,yol yöntem söylemeniz napıyım şu an tam programım falan yok bodozlama çalışıyorum.Şu sene tıp kazanıp kendimi kurtarmam lazım.Umarım vakit ayırabilirsiniz her şey için sonsuz teşekürler.

Reply

vay anı babo ne anlaşılması güç bir soru metniymiş:)

bence yeni bir film akımı mümkün.mikro ve makro alanlarda (süslüyorum şuan:) ) yani bireylerin ve devletlerin hatta ulusların ve tüm dünyanın içine düşmüş olduğu ekonomik bunalım-piskoljik hasarlar,liderlerin içine düştüğü güç zehirlenmeleri(en basitinden ortadoğunun durumunu ve ülkemizde son 1 yılda olanları göz önüne alalım),gelişen teknolojiyle özel hayatların internet ortamlarında reklam olması,toplumun gözlerine baka baka söylenen yalanlar ve haliyle toplumun içine düşmüş olduğu çıkmaz(esnafın kepenk kapatması,annenin bebeğini çöpe bırakması,6 yaşındaki çocuklara tecavüz haberleri gibi) ve tüm bu toplumsal,ekonomik ve politik hasarların yanında doğaya fiziki olarak verilen zararlar(kimyasal bombaların atılması,herkesin parfüm kullanması,her evde 2 araba olması,insanların 2 telefon kullanması,suyu hoyratça kullanmaları vs.) artık doğanın ve şimdiye kadar ince bir hesapla yürümüş olan sistemlerin insanların bu acımasızlığına ve düşüncesizliğine bir dur demesine neden olacaktır.
şuan içeriğini konuştuğumuz yeni film akımı ;her insanın bilerek yada bilmeyerek göstermiş olduğu faydasızlığı,aslında her insanın içinde olan tüketme ve yok etme duygusunu, sonuç olarak da doğanın ve evrenin insana vermiş olduğu yanıtı kapsıyor.bir öze dönüş hareketini anlatıyor.tıpkı bizden öncekiler gibi doğa tüm izlerimizi silecek ve yeni bir düzen kurulacak.yine ilk insan olacak.yine ampül keşfedilecek.yine savaşlar olacak.insan yine çizmeyi aşacak ve doğa yeniden dengeyi sağlamak için dünyayı resetleyecek.yeni bir düzen kurulana kadar dünya çoktan eski gücüne kavuşmuştur.ve önemli bir nokta var ki;aslında bir labirentin içindeyiz.dönüp dolaşıyoruz ve aynı yere geliyoruz.
burdan olayın içine reankarnasyonu da katabiliriz mistik bir hava olsun diye.her döngüde yeniden doğuyoruz.hayatın şekillendirmesine bağlı olarak farklı mesleklerde,farklı inançlarda,farklı kişiliklerde bireyler olarak yetişiyoruz.gece rüyalarımıza önceki döngülerden tanıdıklarımız giriyor.eski eşimiz giriyor ve ona bir kez daha aşık oluyoruz.insan ilkkez rüyada gördüğü birine aşık olacak kadar kötü duruma geliyor.aslında tüm bunlarda başta bahsettiğimiz öze dönüş harekatı.facede çıkan farmvilin okadar bağımlısının olması başka nasıl açıklanabilirdi...

TR

Reply

Şahsi fikrim işinize yarar mı bilmem ama Türk edebiyatından da biliriz ki yeni bir akım ve yeni bir topluluk varlığını ortaya koyduğu zaman kendisinden öncekini reddeder ve daha iyisini,faydalısını veya farklı olanı getireceğini öne sürer. Günümüzde yeni bir sinema akımının gelmemesinin sebebiyse oluşturulabilecek yeni akımın mevcut akımdan daha iyi bir tez ortaya sürmemesi olabilir

Reply

Film akımı diyemeyiz ama subliminal mesajların filmlerde kullanılmasının yaygınlaşacağını ve bunun bir kültür haline geleceğini düşünüyorum. Çünkü bir engel yok ve bedava.

Reply

Edebiyatta olduğu gibi aslında eserin yazılış amacı bir akım oluşturmak ya da bir akımın etkisinde kalmak değildir . Tam tersine edebi yapıtın yada sizin konunuzla alakalı olarak filmlerin konuları tarihi akışları ve sosyal konular aslında farkına varmadan filmlerin sahip oldukları akımı öne çıkarır. Fakat her akımın kalıcılığı dönemin sosyal ve siyasi yapısı bakımından farklılık oluşturur. Eğer konu ve tema itibariyle sağlam filmlerse bu filmler gerçekten yeni bir akımın ortaya çıkmasını sağlayabilir. Farklı açıdan bakarsak izlediğimiz filmler tekdüze konular üstünde kurgulanmış . Bu tekdüzelik de zamanla izleyici kitlesinde cansıkıcı bir hale yol açacak ve zamanla insanların filmlerdeki monotonluktan sıkıldıkları görülecek. Çözüm ise farklı kaynaklara yönelip insanların dikkatlerini tekrar filmlere yönlendirmek .Bu sayede de yeni bir film akımının oluşması mümkün .

Reply

cevapladım, soru-cevapta bulabilirsin.

Reply

Yorum Gönder