LYS Son Saniyeler

Ben yavaş yavaş bitmeye başladım arkadaşlar. Sizin lysniz yaklaşırken benim de lysye girişimin yıl dönümüne yaklaşıyoruz. Zaten yazacak pek bir şey kalmamıştı son damlaları da tüketiyorum artık.

11.Sınıf arkadaşlar pek heveslenmeyin yani artık haftada bir yazı olayı pek olmayacak. Eskilerle idare edin. Size kalan yazılarımın ne olacağını açıklayacağım. Yazın Ders Çalışmak 2 olacak biri. Bir de eski yazıları güncelleyip dil bilgisi hatalarını düzelteceğim. (Aslında çoğunu samimi olsun diye yazmıştım, yapacağım yerine yapıcam yazmak gibi, ama artık doğru bulmuyorum.)

Mezun olacak arkadaşlar, blogu takibi bırakmayın. Bilgisayar mühendisliği düşünen arkadaşlara bilgi vereceğim ama klasik blog yazıları gibi olmayacak. Birinci sınıfta gördüğüm şeylerden basit bir ders hazırlayacağım ve öğreteceklerimi öğrettikten sonra bir kaç basit soruyla sizi test edeceğim. Testin sonucu önemli değil ama sizin benim bu birinci sınıfta uğraştığım şeylerden zevk alıp almamanız önemli çünkü işin ucunda birinci sınıfta bölümden bıkıp baştan hazırlanmak var. Üniversite hayatımdan biraz bahsedeceğim. Kişisel bir blog olduğunu söylemiştim o yüzden kişisel yazıları da sizin lysnizin bitmesinden itibaren yayınlayacağım. Bilmem belki hoşunuza gider yazılar. ^^

***

- Bu iki haftalık sürede, sınavdan önceki son hariç, yatmanızı önermem. 1 deneme bile hiçbir şey yapmamaktan iyidir.
- Hiçbir konuyu ihmal etmemenizi öneririm. Konuların uzmanı olmayın ama hakkında fikir sahibi olun, mantığını kavrayın. LYS 2013 Fizik sorularına bakarsanız bunun önemi daha iyi anlaşılıyor:

http://youtu.be/MlKMMEWo2UM

Bu ne arkadaşlar biri açıklasın bana?

Sizce bu soruyu son gün atışlara çalışan ve mantığı kapan adam yapamaz mı? Gayet de yapabilir. Ve bu adam benim gibi bu konudan bir sürü soru çözüp işi ezbere çözüme döken yani sınav sorunda düşüncelerini kontrol edemeyip önceden çözdüğü sorulardan dolayı kafası karışıp yanlış sonuç bulan adamın önüne de pekâla geçebilir.

Böyle fırsatları kaçırmayın. Her konuda bir fikriniz olsun.

- Hala ve hala, çıkmış LYS sorularını çözmediyseniz çözün Allah aşkına!
- M.E.B. kitaplarındaki ünite sonu değerlendirmelerine göz atmak da iyi bir fikir olabilir.

Sınav sırasına gelirsek:

- Denemelerde ne yapıyorsanız onu yapın, sınav düzeninizi bozmayın. Durup dururken integrali merak edip "Aaa oradan başlayayım." filan demeyin.
- Yukarıdakine paralel olarak, denemelerde çözdüğünüz hızla çözün sınavı. "Bu sınav bilgi sınavıdır. Rahat rahat çözüp hepsini bilmem, hızlı çözüp hata yapmamdan iyidir." diye düşünmeyin. Bakın geçen sınava fosladı millet. "O kadar integral çalışmıştım, integrali göremedim yaa..." diye ağladılar. Kolay sorulara karşı heyecanlanıp aşırı yavaş davranarak zamanını çarçur etmeyin, denemelerde nasılsa gerçekte de öyle. Özel bir tavır takınmayın yani.
- Sorular konusunda kafanız rahat olsun. Zorluğunu kolaylığını düşünmeyin. Zorsa herkese zor, kolaysa herkese kolay unutmayın.
- Sakın sınavdayken "Bu iş bitti. Diş hekimliği hayal, ben hemşire olacağım." gibi kuruntulara girmeyin. Tek sınavla her şey bitmiyor arkadaşlar. Oturun sorularınızı çözün.

Son olarak: Bu blogu gördüğünüzden beri takip edip yazılarımı okuduysanız - hepsini uygulamadıysanız bile - ve tabii yanında da ders çalıştıysanız :)) ben sınava yeterince değer verdiğinize inanıyorum. Çünkü benden başka kimselerin de tavsiyelerinizi dinlediğinizi ve tecrübeli kişilerden yardım almaya açık olduğunuzu, dolayısıyla kafasına göre takılan ve körü körüne çalışan biri olmadığınızı biliyorum. (Yoksa bu blogtan haberiniz olmazdı ama değil mi?) Bence yeterince uğraştınız ve emeğiniz karşılıksız kalmayacak. İnşallah sınavda da bir aksilik yaşamayıp hedeflediğiniz yola varırsınız.

Her şey gönlünüzce olsun.

25 yorum

Şu yazın ders çalışma yazısını bir an önce yayımlarsan gerçekten çok sevinirim. Birde bilgisayar mühendisliği maceralarınızıda bir an önce görüp okumak isterim.

Reply

Tamam tamam yakında geliyor. Biz de 2 gün tatil yapalım dedik :)

Reply

lys psikolojisi işte okurken ağlayasım geldi, artık yüzüm güldün bitecekse iyi bitsin diye haykırdım.Mat lys çalışıyorum ama zaman denemelerinde 15 boş çıkıyor yanlış çıkmıyor sonra eksiklere üstünkörü çalışyorum çünkü vakit az ya hemen bi bakıyım konuya yeter diyorum ama olmuyor işte boş bıraktığım soruyu yapıyorum öteki sınavda haydaa 15 boş yine ama dersane denemeleri iyi geliyor.bide kimya sorun ya şu kçç asitbaz dengesi gaz çözelti onları kısa zamanda nasıl hallederim altyapı var zatende çok güvenmiyorum kendime.siz mantığını anlayınca kolay demişsiniz ah şu mantığıı?

Reply

Vakit az diye üstünkörü bakma bence, bir şekilde halletmeye çalış, 10 gün de az süre değil ki? Bence bir lys sorularına bakıp morallenin zaman kazıktır muhtemelen.

Reply

Sınavla ilgili her şeyi yazmışsın zaten artık yazıya gerek yok yazdıklarını silme yeter :D. Mühendislik maceralarını ve yazın ders çalışma yazını sabırsızlıkla bekliyorum ama :D

Reply

güzel bir son yaptın :D

Reply

vay bee.Azimli yazar serüveninin de mi sonuna geldik?
Hocam emegine yüreğine sağlık.
Seni hiç unutmayacağım

Reply

Hocam sizi 75 yaşınada gelsem unutmam torunlarıma bile bahsedeceğim bu arada ankaradayım ve sizi muhakkak görmeye gelicem tabi kabul ederseniz :))

Reply

Hadi ama yazin calisma yazini bekliyoruz..

Reply

Çok az kaldı. Yarın biter muhtemelen.

Reply

Yaz okulundayım. Aslında öyle bir etkinlik açmayı düşünüyorum.

Reply

Hocam yazın ders çalışmayı bir 11.sınıf olarak okullar kapanmadan okumak istiyorum kolay gelsin

Reply

dersanedeki matematikçi bu seneki lys geçen seneki gibi kazık olmayacak kesinlikle diyor hatta kadın çok iddialı eminim ben geçen sene öyle bi denk geldi diyor sence bize gaz vermek içinmi diyor senin bu konuda bir fikrin varmı? hayır çünkü ben çok zor sınavları hiç yapamıyorum yapacağım varsada yapamıyorum moralim sıfırlanıyor ağlamaya başladığım bile oluyor heycandan okuduğum mat. sorusunu bile anlıyamıyorum sorular geçen seneki gibi olursa...düşünmek bile canımı sıkıyor

Reply

Çikmis sorular bu kadar onemli mi hocam?Sonucta soru bankalarini da cikmis sorulara gore hazirliyorlar.

Reply

azimli beyciğim,son bir haftaya girdik ama benim mat netlerim çok düşük.bir türlü yükselmiyor.27 - 30 arası yapıyorum.deneme çözüyorum ama yükselmiyor.nasıl yükselteceğim :/

Reply

Hocam hazırlık geçmeyle alakalı bir yazı da yazacaktın, onu da bekliyorum.

Reply

yüreğine sağlık dostum. yaptıkların için sana minnettarım. sen olmasaydın kaybolur giderdim bu maratonda.sayende besin zincirinde av olmaktan kurtulup avcı oldum.onunla da yetinmedim diğer avcılarla beslenmeye başladım.şimdiyse yenilmesi zor bir hal aldım.inşallah lys yi de alnımın akıyla bitirip hayalim olan tıp fakültesine girerim.adamsın be jo_be

Reply

dileğin kabul oldu

Reply

YGS için çok önemli. Soru bankalarında araya ÖSS hatta ÖYS soruları da giriyor. Ayrıca soruların büyük bir kısmını görmediyseniz sınava en yakın sonuç veren sınav, çünkü içinde olması gerektiği gibi zor, kolay ve çok kolay sorular var. Zor soruların çözebilmek kadar kolay sorularda hata yapmamak da önemli, özellikle matematik için konuşuyorum.
LYS için de önemli.

Reply
discibeyza mod

Azimli yazar, sakın korkma aha şimdi sınavla ilgili soru gelecek diye çünkü soru sormayacağım :) bu postun üstünden uzun zaman geçti ama blogta aktifsin buna dayanarak yazıyorum yorumu. 2015 mezunuyum 2. yılım ygsde 10bin gibi bi sonucum oldu lys için bir iki taktik arıyordum blogunda. seni ygs öncesinde de takip ediyordum hala tekrar tekrar okuyorum yazının sonundaki samimi notun için teşekkür ederim allah senden razı olsun başarılarının devamını dilerim iyi günler :)

Reply

Üstteki yorumda nasıl bir etkinlik açmaktan bahsetmistin reis :D üstünden zaman geçmiş biraz ama olsun. Master veya doktora için Türkiye de kalırsan(inşallah yurtdışı olur ama) yani özellikle odtü bilkent vs bi üniversitede olursan kesinlikle seni görmek isterim. Tabi ben de o aralar odtü veya bilkent in cs veya ceng öğrencisi olucam :dd

Reply

Siteye yeni şablon yükleyip birkaç özelleştirme yapınca şablonu çökerttim, yeniden yükleyince neye cevap verdiğimi göreceğim inş. Yani ben de hatırlamıyorum ne etkinliğinden söz ettiğimi.

Reply

Vay be bizimki de bitiyor şimdi.

Reply

olamıyorum arkadaşlar hahah

Reply

Yorum Gönder