Tekrar Yapmakla İlgili

Daha önce tekrar yapmanın çok önemli olduğundan bahsetmiştim fakat bu konuda herhangi plan/programdan bahsetmemiştim. (Malesef benim de düzenli bir programım olmadığından dolayı böyle bir işe girişmemiştim.)

Okuyucularımdan biri kişisel ricamı değerlendirdi ve kendi tekrar programını paylaştı. Ekin'e çok teşekkür ederim. :) Kendisi bu programı uygulamış ve memnun kalmış.

*

Arkadaşlar bu program bir ders programı değil sadece sizin bilgilerinizi kalıcı hale getirebilmek için uygulayacağınız bir sistem. Genellikle sene başında hatta daha öncesinde yazın çalışılan konular 3 - 4  aya unutulur ve öğrenciler sanki hiç bilmiyormuş gibi konuyu baştan çalışır. Bu tamamen vakit kaybıdır. Her dersten en az 10 konu olsa sadece ygs için en az 10 × 8 = 80 konu çalışmanız gerekiyor ( daha bunun lys si var ) siz bu 80 konuyu çalışıp , unutup üstüne tekrar çalışmak isterseniz işin içinden çıkamazsınız. Işte bu tekrar programı bunun için. 

Beyin öğrendiği bilgiler 24 saat içinde tekrar edildiğinde % 80 ini kaydeder. Sonraki bir hafta içinde bilgiler yine unutulmaya başlar fakat tekrar edildiğinde yine % 80 lik kısmını asıl hafızaya atar. Aynı bilgi 1 ay , 3 ay ve 5 ay içinde de tekrar edildiğinde kalıcı hafızaya yerleşmiş oluyor. Bu bilgilerden hareketle oluşturulmuş bir program bu. Şu şekilde işliyor : Bir konuyu çalıştığınız gün tarihi not ediyorsunuz. Bir çizelge hazırlıyorsunuz ve bu çizelgeye de 1 gün sonranın 1 hafta sonranın 1 ay sonranın 3 ay sonranın ve 5 ay sonranın tarihlerini not ediyorsunuz. Bu şekilde her gün çizelgeden  kontrol edip o gün yapacağınız tekrarı yapıyorsunuz. Ilk tekrar 5 - 7 dakika daha sonrakiler 3-5 dakika olacak şekilde tekrar yapmak gayet yeterli. Bu yüzden bu program max yarım saat sürüyor ve bunu kendi çalışma programınıza rahatlıkla dahil edebilirsiniz diye düşünüyorum. Ben şahsen sabahları normal uyandığım saatten yarım saat erken uyanıp yapıyordum ve çok faydasını gördüm özellikle sözel derslerde. Matematik geometri gibi derslerde ise konuyla ilgili 6 -7 soru çözmek hatırlamak için yeterli olacaktır. Hepinize başarılar dilerim umarım istediğiniz yerleri kazanırsınız.

Ekin

*

Azimliyazardan ekleme: Sayısal dersler için yapamayıp hocanıza sorduğunuz, çözümü aşırı zor veya uzun olmayan, sınavda çıkabilirliği olan soruları da mantığını kavradıktan sonra not edin ve bu tekrar aşamalarında onlara da bakın. Özellikle geometri de, soru çözmeden önce bir takım örnek soru görmek işe yarar. 

14 yorum

Şimdi ben matematikte 4 tane kitap belirledim kendime , en temelden zora doğru.

Konu anlatımlı kitaptan temel kavramlar konusunu öğrendim , 1. en kolay soru bankasındaki tüm soruları çözdüm.Bu kitap bittikten sonra da diğer kitapları baştan aşağıya mı çözeyim ?

Yoksa temel kavramları 1. kitaptan çözdüm , hemen ardından 2. kitaptan , 3. kitaptan , 4. kitaptan çöze çöze mi gitmeliyim ? 1 konuya 4 soru bankası mı yoksa tüm konuları bitirip 1 kitabı bitirdikten sonra mı diğer kitaplara geçeyim

Reply

hangi konuyu ne kadar anladığına bağlı. ilk kitabı çözerken zorlandıysan ikincisini de çöz. tekrar yaparken üçüncüsünü çöz.

en kolay soru bankasını çözme.

Reply

gerçi yukarıdaki yazıyı yazan ben değilim ama cevapladık..

Reply

en kolay soru bankasından başalyacağım çözmeye , bu sene 3. senem oluyor zaten , ilk 2 sene de hep ufak tefek ayrıntılar yüzünden kaçırdığım bir çok soru olmuş durumda.

İyi güzel tekrar diyorsun da , ne zaman tekrar yapayım ? bu konuyu öğrenip soruyu çözdükten sonraki 1. günde mi yapayım yoksa 1. hafta da mı , 1. ay da mı ? Daha ayrıntılı olarak cevap verebilirseniz sevinirim ?

Reply

yukarıdaki yazıyı okudun mu?

Reply

okudum bi cevap göremiyorum ben orada ?

Reply

Merhaba sizinle iletişime geçebileceğim bir email adresi var mı ?

Reply

dolkrutos@gmail.com

Reply

Ekin düzenli tekrar ederek unutmamış, sen ne yaptın peki? Nasıl unutmadın konuları?

Reply

Belli bir düzenin var mıydı peki? Yoksa denemeye girmeden önce veya aklına geldikçe mi yapıyordun?

Reply

Blogta yazdığım gibiydi işte. Test, konu anlatımı, deneme. Bu işi görür. Fakat zaman zaman konuyu unutup tekrar işlediğim oluyordu, özellikle optik gibi konularda. O yüzden yukarıdaki yazı önemli.

Reply

Ben mesela bir dersin tüm konularını bitirdim.Direkt olarak soru çözerek mi kalıcılık sağlayabilirim yoksa test çözmeden önce her bir konuya göz attıktan sonra mı? Daha önce konu çalışırken not tutmadım ve bu benim tekrar etmemi zorlaştırıyor.

Reply

Söz konusu yöntemin ismi bilimsel literatürde spaced repetition (aralıklı tekrar) olarak geçer.
repetitio est mater studiorum. (tekrar öğrenimin anasıdır.)

Reply

Yorum Gönder