İngilizce - I - Kelime Bilgisi ve Memrise

Duyuru: Çok fazla kaynak ve üniversite tavsiyesi isteğiyle karşılaşıyorum. Size ekmek çıkmaz buradan arkadaşlar, kusura bakmayın.

İngilizce konusunda birkaç yazı yazacağım ama bu aralar yoğunum. Zaten yazdığım yazılar iyi okullarda en fazla bir kur filan atlatır, öyle çok bir şey beklemeyin. İngilizceniz lisede iyiydiyse, gideceğiniz bölüm Türkçe ise fakat yine de hazırlık varsa, İngilizce'de belli bir düzey istiyorlarsa kendiniz gramer çalışarak hazırlığı atlayabilirsiniz. Fakat gramer konusunda yazabileceğim bir şey yok, çok uçsuz bucaksız bir konu çünkü. Kısacası yazılar için çok acele etmeyeceğim.

Kelime bilgisini arttırmayla başlayalım. Meselenin ne kadar önemli olduğuna girmeyeceğim. Ayrı bir giriş yazısı yazınca girerim belki. Şunu bilin; ben Bilkent'in hazırlığını kolaylıkla atladım. Bu seviyeye herhangi bir özel okula gitmeden, özel ders veya kurs almadan geldim. İngilizce'min bu kadar iyi olmasının nedeni sözlük alışkanlığım. Çok küçük yaşta sözlük kullanmaya başladım, oynadığım playstation oyunlarını anlayabilmek için kullanıyordum. (Anlayamazsam bölümü geçemiyordum çünkü.) Bence bu işin başı kelime bilgisidir.

İşte size önerilerim:

Önce şuradan bir seviye tespiti yapın:

http://www.seviyetespiti.com/Test.aspx

Seviyenizi kesin olarak belirlemez ama en azından ne durumda olduğunuzu kestirebilirsiniz.

Bu siteye üye olun:

www.memrise.com

Bu sitenin olayı şu: çeşitli kelimeleri soru-cevap/eşleştirme antrenmanlarıyla ezberliyorsunuz. Buna tohum ekmek deniyor. Sonra site belli zaman dilimlerinde tekrar soru sorarak tekrar yaptırıyor. Buna da sulama deniyor. Sulamanın bir sonu yok, ölene kadar sularsınız. Ama sulama aralıkları aynı değil. Yani diyelim yeni bir kelime öğrendiğiniz. Önce 4 saat sonra soruyor. Bilirseniz 1 gün sonra. Bilirseniz 1 hafta 1 ay işte bilimsel olarak bilgiler ne zaman kalıcı hafızaya geçiyorsa ona göre soruyor. Benim 3 ay sonra sulanacak kelimelerim var mesela.

Kısacası şu her yerde duyduğunuz "belli aralıklarla tekrar etmeniz lazım" olayını bu site size yaptırıyor. Size sadece siteye girip "Water" yani "Sula" tuşuna basmak kalıyor.

Aşağıda yanda gördüğünüz gibi diller var. Ama İngilizce'den başkasına yan gözle bakmayın ha! İngilizceyi biliyorsanız bile enerjinizi İngilizce'ye harcayın, daha fazlasını öğrenin.
(Başka şeyler de var, Matematik formüllerini ezberlemek için bile kurs var ama bence işlevsiz. En uygunu  dil öğrenmek.)

Aşağıda iki link var.

http://www.memrise.com/courses/english/english/

http://www.memrise.com/courses/turkish/english/

İlk link yani http://www.memrise.com/courses/english/english/  İngilizce'yi İngilizce öğretiyor.
İyi de olur mu öyle şey? Evet olur. Burada hazırlıkta dersler İngilizce. Gayet de öğreniyor millet.
Ben de size İngilizce'yi İngilizce öğrenmenizi öneririm, en azından bu siteden. Nedenlerine gelince:
- İngilizce konuşulan kurslarda üye sayısı bol. Sırf Cambridge'in hazırladığı "Upper-Intermediate" words kursunda 234 bin öğrenci var. (Oha) Sonra rakam 24 bin, 10 bin, ve daha da düşse de her şekilde Türkçe konuşulan İngilizce kurslarını geçiyor çünkü Türkçe konuşulan İngilizce kurslarında 1000 kişiyi geçen sadece 1 kurs var. Tabii halkımızın çok hevesli olduğunu muhtemelen 1000 kişilik bir kursa 50-100 kişinin filan aktif olduğunu unutmayalım.
- E kalabalık ne işe yarıyor, derseniz, forumlarda tartışmalar oluyor. İnsanlar buldukları hataları forumda belirtiyor. Kursu açan kişi de katılımcı çok olduğundan kursuna önem veriyor.
- Ama en önemlisi flaşkart (flashcard) meselesi. Şimdi bunu açalım:

Tohum ekme ve sulama özelliğinden bahsetmiştim. Ama soru cevaplıyorsunuz sonuçta. Hah işte burada sitenin öne çıkan özelliği burada, hatırlama işlemini flashcardla gerçekleştiriyorsunuz. Bir kelimeye ve anlamına baktıktan sonra bir flaşkart seçiyorsunuz:Seçtikten sonra kelimeyi unutur ve verilen eşleştirmeyi/soru yanlış yaparsanız flaşkart önünüze çıkıyor "Bak bununla hatırlamaya çalışmıştın." diye.

En önemlisi de flashcardlar görsel hafızanızı kullandığı yani sağ-sol beyin uyumunu yakaladığı için sözcükleri öğrenmek kolaylaşıyor. Şu Melih Duyar reklamlarında gördüğünüz "Dan-Çın" olayı gibi.


Adamın biri zindandaymış. Diğer tutsaklarla anlaşmak için boruya metalle vuruyormuş. Borudan "Dan-çın" diye sesler geliyormuş. Dungeon = zindan.

İstatistiklere göre bu Türkiye'de Yes'ten sonra en çok bilinen kelimeymiş. (Kaynak: Zaytung)

Bu tür kartlar bu sitede bedava olarak var. İşte kalabalık kursların iyi olmasının en önemli nedeni. Flashcardları kursu hazırlayanla öğrenciler beraber ekliyor. 234 bin kişilik kursta doğal olarak çok flashcardlar oluyor ve arada hayalgücü yüksek insanlar öyle flashcardlar yapıyor ki bir daha o kelimeyi tekrarlamanıza gerek kalmıyor.

İngilizce kurslarda kullandıkları açıklamalar öyle çok zor değil. Örneğin "Upper-Intermediate" kursundaki ilk sözcük olan "Agriculture"'un anlamına "farming" yazmışlar. Upper-intermediate kelimeleri öğrenmeye çalışıp farming'in anlamını cidden bilmeyen var mı? Her kursta 25 kelimeden 4-5'ini anlamama olasılığı var, bunlar da sitedeki flashcardlar devreye girer, en olmadı sözlük kullanırsınız.

Benim önerim dolayısıyla http://www.memrise.com/courses/english/english/ Bu linkten kurs seçmeniz olur. Ama İngilizceniz çok kötüyse son çare Türkçe öğrenmek olabilir.

http://www.memrise.com/courses/turkish/english/

Ama kurslar sinek avlamakta.

Tekrar söylüyorum, Intermediate+ bir seviyeniz varsa İngilizce öğrenin. "Ben üşengeçim Türkçesi için sözlüğe bakamam." demeyin. "İngilizce'yi İngilizce öğrenirsem bir şeyler eksik kalır." gibi garip kuruntulara da kapılmayın. azimliyazar.blogspot.com

Sağ üstten popular'a tıklayıp popular kurslara bakın. Seviyenize göre bir tane seçin.


Seviye (level) seçin. Tabii ki birden başlayın.Gerisi "Plant" (yeni kelime öğrenme) ve "Water" (öğrenilenleri sulama) işinden ibaret. Siteye her gün girin. Yoksa yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kelimeler birikir. Bir günde 600 kelime hatırlamak zorunda kalırsınız. Tabii buna hatırlama denirse.

Her gün girmek için siteyi tarayıcınızın ana sayfası yapabilirsiniz.

Bir kursa kaydolduktan sonra anasayfada çıktığı için yeniden o kursu aramakla uğraşmaya gerek yok.

Haydi iyi öğrenmeler.


35 yorum

1)Duyuru bölümünde yazım hatası var. (tüm karizman gitmiş)
2)İngilizcesi normal seviyede biri hazırlık sınavını sadece yazın çalışarak geçebilir mi ?

Reply

1- Teşekkür ederim, düzelttim. Karizmam niye gitsin, sitedeki yazıları yazarken hepsini kontrol etmekle uğraşsaydım sitede 100'ü aşkın yazı olmazdı. Hataların sebebi Türkçe bilmemem değil.
2- En başta söylediğim gibi, hazırlık sınavına göre değişir. Seviyesi Elementary/Pre-int olan biri yazın çalışarak Bilkent/Boğaziçi/ODTÜ'nün hazırlık sınavını geçemez ama.

Reply

Hocam seviyem intermediate

Sorum şu bilkent odtü gibi okullarda hazırlığı hiç okumadan geçmek için seviyenin ne kadar olması gerekiyor ?

Upper int - olan biri hazırlığı okumadan geçebilir mi ? Birde bu sınav nasıl bir sınav yani üniversiteye gelir gelmez bir sınav mı oluyoruz ? Ve sınav da dinleme gibi şeyler oluyor mu yoksa sadece gramer açısından mı değerlendiriliyor ?

Reply

Intermediate'sen kursa gitmeden geçeceğini sanmam. Bilkent ilk gramer sınavı yapıyor 200 soruluk, bu sınavı geçen yarım döne okuyor. O yüzden; gramer çalış, upperla başlarsın böylece yarım dönem okursun. ODTÜ'yü bilmiyorum ama muhtemelen aynıdır.

Reply

Üye oldum güzele benziyor. İngilizce-ingilizce hiç zor değil. Tek sıkıntısı günlük olarak takip edebilecek miyim acaba.

Reply

Anasayfan yap. Belli bir süre sonra alışırsın her gün girmeye. Çok daha uzun süren bir şey değil zaten.

Reply

Hocam sizce hazırlık okumak vakit kaybı mıdır yoksa ortama alışmak için biçilmiş kaftan mıdır ?

Reply

Vakit kaybı. Ortamı kulüplerde yaparsınız. Yapıp da memnun olanlar sağlam yattıkları için memnunlar.

Reply

çok teşekkür ederim cidden faydalı bir site. bi de seninle transfer konusunda konuşmak istiyordum bi mail adresi verebilir misin?

Reply

tmyim blogdan sene içinde çok faydalandım güzel de bi derece yaptım yardımcı olmak istiyorum sen genelde mfler için yazıyorsun ya o yüzden

Reply

olur, dolkrutos@gmail.com adresim görüşelim seninle.

Reply

üye olmak ücretlimi acaba

Reply

Meraba ben cok alakasısız bi yere yazdığımı biliyorum bunu ama soru cevap yerinde soruyu yazamadım yüklenmediğinden midir nedir ben tm düz lise okuyorm ama hedifim yüksek ben sürekli tedirginim öncelikle 11 sınıfın sonlarına doğruilkolkul eksiklerimi kapatmaya başladm yüksk bi tempoda girdim ve okuln kapaanmasına dogru biraz gevşesemde çalışmayı hiç bırakmadım şuan ben sabah 9 dan akşam 5 e kadar kütüphaneye gidip.ders çalışiyorm senin söyledigin gibi fen birazda türkçe şuan rahat gibiyim sence dersaneler açıldığında sıkılıp bırakıcakmıyım ? Sonra ilkokulda sbs ye sadece 6. sınıfta çalışmıstim yani dersaneye gittim o yıl 356 aldım ama ordaki arkadas ortamindan 7 8 de gitmedim ve çalışmadımda ilk girdiğim denemem bile sbs olmuştu hatta onlardanda 310 larda bişey almıştım ama mesela şuan denemelerde senin yaptığın netlere yakın bişey yapıyosam senin söyledikleeini uygulayabilirmiymvede seni abin ilk senesinde mi kazandi boğaziçi iktisatı (bende o civarlarda istiyorm o kadr degil ama) çok uzattm ben ama sen lütfen cevapla bunu ne kadar boş bulsanda cevapla

Reply

sıkılıp bırakacak gibi olduğunda verdiğin emekleri düşün. kolay değil yani düz liselisin ve işe ilkokul eksiklerini kapatarak başlamışsın, çoğu kişi bu özveriyle başlamaz. takdir edilesi.

evet ilk senesinde kazandı.

benim söylediklerimin çoğu sayısal için geçerli ama soru-sorma-çözme, paragraft teknikleri gibi rehberler işine yarar. hangilerinin sayısal için geçerli olduğunu kendin anlarsın zaten.

Reply

Merhabalar seviyem elementary sanırsam, sakarya üniversitesi bilgisayar mühendisliği kazandım. Hazırlık okuyacağım illaki. Siteden hangisini seçmeliyim sizce onu bile bilmiyorum :/ Bir de ingilizce kursu seçerken nelere dikkat etmeliyim öneri verebilir misiniz ? Teşekkürler..

Reply

Türkçe'den İngilizce öğrenmekle alakalı olanı seç. yani memrise.com/courses/turkish/english

Reply

Arkadaşlar memrise.com un mobil uygulaması da var :)
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.memrise.android.memrisecompanion&hl=tr
Bilgisayarda çok takılamıyorum diyen varsa bilgilendirmiş olayım :)

Reply

Güzel bir yazı teşekkürler, fakat ingilizce konuşmayı nasıl geliştirmeliyiz sizce neler yapmalıyız birkaç tavsiyeniz var mıdır ? Diksiyon olayını falan nasıl halletmeliyiz sizce ?

Reply

Konuşmadan geliştiremezsiniz. Konuşabileceğiniz ortamlarda bulunmanız gerek.

Reply

seviyem pre-intermediate.memriseda dil olarak ing.i mi kullanayım,türkçeyi mi?

Reply

Hocam bu mobil uygulama ücretli mi pro falan diyor

Reply

@Adsız sanırım evet. Bana pro hediye gelmişti, farketmedim. Gerçi yazıyı yazdığımda ne pro vardı ne mobil uygulama.

Reply

Ben mobil uygulamasini indirdim ve uye oldum uyeligi nasil iptal edebilirim

Reply

Para verip premium mu üye oldun? Bu aplikasyondan nasıl yapılır bilmiyorum ama webten buradan yapabilirsin: https://www.memrise.com/settings/premium/

Reply

Bu program ücretli mi peki ?

Reply
Adsız mod

Merhaba. Bir haftadır membrise android uygulamasını kullanıyorum. Sizce amerikan ingilizcesimi- ingiliz ingilizcesimi seçmemi önerirsiniz. Ben Türkçe-ingiliz ingilizcesi kursunu alıyordum şimdi sizin öneriniz ile ingilizce ingilizce kursuna baktım ama "böyle bir kura var ama daha sonr agel delikanlı" diyor. Bu ne oluyor biliyormusunuz.

Reply

Bu yazı biraz eskide kalmış, memrise bir dili öğrenmekten çok kelime ezberlemeye dayalı bir site/app, yazıda tam olarak bunu anlatamamışım. Dil öğrenmek için duolingo öneririm.

Amerikan ingilizcesi ile ingiliz ingilizcesinin önemli bir farkı yok, duyduğun şey dışında. Dünya Amerikan kültürü tarafından domine edildiği için tabii Amerika seçmek daha mantıklı.

Reply
Adsız mod

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben yanlış yazmışım. Amacım kelime öğrenmek. Amerikan ingilizcesi kursuyla devam edeceğim. Anadili ingilizce biraz zorladı beni. O yüzden ilk aşamada türkçeyle gideceğim.

Reply
Adsız mod

Kendi kursumuzu memrise de nasıl açabiliyoruz öğrenmek istediğim kelimeleri oraya yazmak istiyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Reply

Courses -> Create a course

Reply

Yorum Gönder