YGS LYS Soru-Cevap 3

Önemli: Lütfen aşağıdaki adresteki birinci ve ikinci yazıyı ve daha sonrasında sorunuzla alakalı gözüken yazıları okumadan (bana kalırsa hepsini okuyun çünkü ilk yazılarım birbirine girmiş vaziyette.) ve sağdaki kutudan arama yapmadan soru sormayın.
http://azimliyazar.blogspot.com.tr/2013/07/ygs-lys-dizin.html

Önceki Soru Cevap yazısının linki:  http://azimliyazar.blogspot.com.tr/2014/05/ygs-lys-soru-cevap-2.html

Sorulara dönüş sürem ortalama 2 gün olup 5 güne çıkabilir.

"TM'yim napmalıyım, bana ne önerirsin." tarzı genel soruları yanıtlamıyorum. Önce yol haritanızı bu blogu okuyarak ve kendiniz araştırarak belirlemeniz gerek, her şeyi ben özetleyemem. Kaynak isteyen soruları yanıtlamıyorum kusura bakmayın. Kaynak olayına çok takıyorsunuz, blogta "YGS'den önce 2008 yılında basılmış final yarıyıl tatili çalışma kitabını" çözdüm dememe rağmen hala aynı sorular..

Özenli ve detaylı sorular özenli ve detaylı cevaplandırılacaktır.

Özel sorular için: dolkrutos@gmail.com
Fakat buradan sormanız başkaları için yararlı olacaktır.

Bir de uyarı. Gerçi zaten olayın farkındasınız ama yine de söyleyeyim; üniversite 2.sınıftayım. Bu sene mezun olan ve benim gibi ortalama bir Anadolu lisesinden çıkıp son sene kasıp başarılı olan kişilerden yardım almalısınız. Ben mezun olalı bir sene oldu çünkü. Ama yazılarımı mezun olduğum anda yazdığım için o psikolojiyle yazıldılar, onların geçerliliğini koruduğu söylenebilir.

239 yorum

«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 239   Yeni›   En yeni»

Daha önceden mail atmıştım açık lise ile ilgili:
Yazın bir daha yaz o zaman etraflıca konuşalım demiştiniz. Şimdi ben halen açık liseye geçme taraftarıyım fakat Ramazan ayının gelmesiyle düzenim alt üst oldu. Bir yazın vardı yazın ders çalışmak ile ilgili; bu senede oruç tutmayın,demiştin. Tavsiyene ilk gün uydum ama ailemin de dindar olması nedeniyle üzerimde bir baskı hissettim,pişman oldum ve ertesi gün oruca başladım. Oruç tutunca halsiz oluyorsun ve ders çalışasın gelmiyor,belkide tembellik ediyorum. Yani tatilin Ramazan'a kadar olan kısmında çok iyi çalıştım ama şimdi paragraf çözmekten başka birşey yapmıyorum.
Sorularım şunlar:
1) Zamanım olsa oho çok çalışırım artık diyemiyorum çünkü yaz tatili benim için hayal kırıklığı oldu(belki Ramazan'dan sonra düzelecek bilemiyorum). O özgüveni artık hissedemiyorum.
Postada açık liseye geçmemi önermiştin. Şimdi yazdıklarımdan sonraki düşünceni merak ediyorum?
2) Neredeyse bütün yazılarını okudum bana çok motivasyon verdi yazıların fakat eski azmimi kaybetmiş durumdayım bunun için ne yapmalıyım,benim için bir önerin var mı?
3) Son olarak yaz başlar başlamaz 11.sınıfı tekrar ettim sonra Tarih'in bir kısmını bitirdim,Coğrafya öylece duruyor,Türkçe'de biraz ilerledim senin tavsiyene ek YGS Kimya çalışıyorum ve onuda bitirmek üzereyim. Sence sözeller kalan yaz tatili zamanınca içinde yetişir mi?
Yardımcı olursan çok sevinirim Azimli Yazar,şimdiden teşekkürler.
Bu arada konuyu unuttuysan ve maili bulamadıysan mailin başlığı: Azimli Yazar (Lütfen Yardımcı Ol) :)

Reply

Oruçla ders aynı anda yürümez. Neyse zaten az bir şey kaldı bu konuda konuşmama pek gerek yok.
Önceki yazışmalarımızı okudum. Ben açık lise iyidir ama tembellik yapabilirsin demiştim. Yani okulda bir ders çalışma ortamı varsa okul acı çektirir ama mecburen çalışırsın. Biz okulda çalışıyorduk yani boş derste yapılabilecek en iyi şeydi. Herkes çalışıyordu çünkü. Sana tembellik daha şimdiden gelmiş. Şaşırmadım çünkü biz de aynı yollardan geçtik. Azim kaybettiysen bol bol telkine ihtiyacın var. Bunu da ben yapamam çünkü işim bu değil. Psikoloji okusaydım yapardım. Sana telkin oku diyeceğim ama telkin okuyana kadar ders çalışsan çok daha faydasını görürsün. Ben sana klasik önerimi vereyim, masanın başına otur. 1.5 saat sabrederek çalış gerisi gelecektir. En yorgun zamanlarımda bile bell bir süre masanın başında oturunca çalışmaya alıştığımı görüyordum ben. O yüzden blogta herkese bunu önerdim.

Açıklise-okul arasındaki fikrimi söyleyeyim. Okul çok eziyetli bir yol. Her ne kadar bu eziyetin sonunda istediğim üniversiteyi kazanabilmiş olsam da geçmişe dönüp açık lise var verelim mi deseler "yok ben eziyet çekeceğim" der miyim bilmiyorum. Açıkliseye gidersen evet tembellik edeceksin ama okula gidersen de okul ve dershane yüzünden çok yorulduğunu doğal olarak çalışamadığını söyleyeceksin. Son rapor bilmemne bir sürü uğraştıracak iş gelecek başına.

Dershane size ek olarak yardımcı olabilir mi? O özel sınıfı açacaklar mı? Özel sınıf açacaksa gözünü kırpmadan açık liseye geç. Açmayacaklarsa da bir düşün.

Eğer açık liseye geçeceksen, geçmeden önce geçenlere de bir danış. Ek olarak iyi bir kontrol mekanizmasına ihtiyacın var. Otokontrol yapamıyorsun, daha baştan kanıtlantı bu :) İyi o zaman. Ne yapabilirsin? Kendini kütüphanelere hapsedebilirsin. Ailenden yardım alabilirsin. Bilgisayardaki gereksiz oyun ve sitelerden kurtulup televizyonu kaldırabilirsin. En çok düşüneceğin konu bu olmalı. Benim bu konuda çok düşünmeme ihtiyacım olmadı çünkü raporları önceden harcayıp mayısta tıpış tıpış okula gittik. Şu an ise yaptığım gereksiz siteleri engellemek. Engelledikten sonra kendim tekrar açabiliyorum ama en azından açmadan önce düşünüyorum yav ben bu siteyi niye engellemiştim diye. Öbür türlü f harfine bastığım anda karşıma facebook geliyor. Bir başka çözümüm ise topluluk içinde çalışmak. Özellikle çok çalışkan bir arkadaşla sözleşip birlikte çalışmak çünkü çalışkan birine "gel la pes atalım" diyemezsiniz. Kısacası açık liseye geçmeden önce geçenlerin fikrini al, sonra geç, ama bu kontrol olayını iyi değerlendir.

Bu konu (odaklanma/kontrol konusu) üzerine bir şeyler karalarım ağustosta. Şu an yaz okulundayım final haftası geliyor daha uzun yazamam.

Reply

Orucla ders bir arada gitmez yorumuna katilmiyorum evet belki Ramazan in bitimine bir hafta kaldı ama bir hafta bir haftadır.Aksam yemek yedikten sonra calis , sahurdan sonra calıs.Zaten kimse senden günde 10 saat calismanı beklemiyo.Ders calısana oruc tutması zor degil.Sıcak gunesin altında aksama kadar calısan insanlara zor

Reply

Ben mezuna kaldım tm yim ve geometriden hiçbir şey anlamıyorum bir sürü konu varmış çalışsam hepsi birbirine karışıcakmış gibi geliyor yazın hellediyim diye düşünüyorum her ne kadar yapasamasamda bir yerden başlamam gerekiyor ama nerden başlamam gerektiğinide bilmiyorum sence nasıl yapmalıyım

Reply

açık lıseye kendine hakim olabileceksen geçmeni öneririm.
acıklıseye ben de gectim bana baslıca 2 iyi 1 de kötü tarafı oldu.
iyi yanı 1)ders calışmak için çok uzun surem vardı :) 2)ortalamamı çok yukselttı 88 ortalamayı ben sınav sonucumda gördüm inanamadım.
bu da acıklısenın kredisiyle alakalı bır durummus.Benimle birlikte gecen 3 arkadasımın da ortalaması yukselerek anadolu lisesnideki arkadaslara fark attık.
kötü yanı ; İşte 2.yıla kalma ihtimalini sıfıra indiremedim.senin için de söz konusu bu.2.yıla kalmayacakmıs gibi çalıs ama kalma ihtimalın
okuldakı arkadaslarından az fakat yok degil

Reply

Mezun biri yazı nasıl değerlendirmeli sence 12.sınıfa geçenler için dediğin gibi mi yoksa daha fazla sıkı çalışmak mı lazım??

Reply

Selam azimli yazar :) Ben blogunu yeni keşfeden, 11'den 12'ye geçmiş bir sınav öğrencisiyim ve öncelikle bu blogu hazırlayıp kafamdaki bir çok soruya cevap verdiğin için teşekkür ederim. Hemen konuya geçmek istiyorum :
Ben ilkokul temeli sağlam ve lisede de hep iyi notlar almış bir öğrenciyim. Çocukluğumdan beri hedefim ODTU Elektrik-Elektronik ancak kendimde burayı kazanacak özgüveni hala oluşturamadım. Gerek o tempoya girememiş olmam, gerek hedefin gözüme gerçekten yüksek ve ulaşılmaz gözükmesi bunda etken. 3 senede gördüklerimi, bir senede halletmeye çalışacak olmak beni biraz tedirgin ediyor. Asıl sorun şu : Bugüne kadar lisede gerek hocalarım gerekse kendi tembelliği yüzünden fizikle yıldızım hiç barışmadı. Açıkçası fiziği seviyorum ancak hep "tırt" hocaların denk gelmesi moralimi çok bozdu. Şimdi üniversite sınavına hazırlanırken en büyük korkum fizik. Nerden başlayacağımı ya da ne yapacağımı bilmiyorum. Özellikle LYS'deki 30 soru, ilk 2000 bekleyen biri olarak beni gerçekten geriyor. İyi bir anadolu lisesindeyim. Eğitimin her yönüyle iyi verildiği bir lise ancak fizik 3 sene boyunca hep kabusum oldu. Üstüne dershanedeki hocalarımın da iyi denk gelmemesi beni motivasyon olarak aşağı çekti. Şimdi fiziği yapamıyor olmam ilerde seçeceğim bölüm için bende kuşku uyandırıyor açıkçası. Lise fiziğini yapamıyorsam üniversitede göreceğim derslerde sıkıntı çekeceğimi düşünüyorum ama biliyorum ki ben ancak mühendislik derslerinde mutlu olabilirim.
Konuyu toplar ve genelleştirirsem 2 sorum var :
1- Fizikten bu kadar soğumuşken hala toplamam için bir şansım var mı ? Nasıl bir çalışma önerirsin ?
2- Telefonla çok vakit geçiriyorum ve bu aralar kopmak için elimden geleni yapıyorum açıkçası. Bu aşamayı hızlandırmak için çalışma-ödül ya da şartlandırma gibi bir yöntem söyleyebilir misin ?
3- Sözel derslerimin bir çoğu tamam. Bu yaz tamamen Fiziğe odaklanmam yıl içinde bana sıkıntı yaratır mı ? Yanında mutlaka hallet diyebileceğin bir ders var mı ?

Şimdiden çok teşekkür ederim, kolay gelsin :)

Reply

gibi gelmekle olmaz bu iş. çalışmaya başla sen. 9.sınıftaki üçgenlerden başla. ilk üçgen konusu üçgende açılardı sanırım hatırlamıyorum tam.

Reply

Mehmet aşağıda bir arkadaş açık liseyle ilgili yorum yapmış. Belki görmessin diye yazdığını kopyalıyorum:
açık lıseye kendine hakim olabileceksen geçmeni öneririm. acıklıseye ben de gectim bana baslıca 2 iyi 1 de kötü tarafı oldu. iyi yanı 1)ders calışmak için çok uzun surem vardı :) 2)ortalamamı çok yukselttı 88 ortalamayı ben sınav sonucumda gördüm inanamadım. bu da acıklısenın kredisiyle alakalı bır durummus.Benimle birlikte gecen 3 arkadasımın da ortalaması yukselerek anadolu lisesnideki arkadaslara fark attık. kötü yanı ; İşte 2.yıla kalma ihtimalini sıfıra indiremedim.senin için de söz konusu bu.2.yıla kalmayacakmıs gibi çalıs ama kalma ihtimalın okuldakı arkadaslarından az fakat yok degil

Reply

12.sınıfa geçenlere önerdiğim şekilde sözel + 12 değil çünkü okul faktörü yok dolayısıyla sınavlar ve yorgunluk da yok. yine türkçe paragrafı derim ama bunu bir mezuna danışsanız daha iyi olur.

Reply

Sıkıntı yapma ben de sein gibiydim. Hatta ben lisede hep iyi notlar almış biri değildim. Ama sistemli çalışınca oluyor. Fizik konusunda da aynıymışız bak.
1- Evet var. Ben dershaneler açılıp okul henüz açılmadığında acayip yol kaybetmiştim çünkü gün boyu ofisler vardı ama giden yoktu ben de boşluktan yararlanmıştım. Sana da bu tür çakallıklar yapmanı öneririm. Diğer derslerden 1 tane kitap çözüyorsan fizikte 2 tane çözmeni ve bunları blogta anlattığım gibi sistemli bir şekilde sorup yapamayıp nasıl yapılacağını öğreneceğin soruları evde tekrar etmeni öneririm.
2- Telefonu annene ver.
3- Yaratır, öbür sayısallara da çalış. Geometriye çalışmayı aksatırsan pratiğini kaybedersin.

Reply

Usta sınav gününü,sınav sabahını falan düşünüyorum hayal ediyorum şimdiden bile heyecanlanıyorum ilaç mı alsam sakinleştirici falan sen nasıldın o gün ? Peste arkadaşına koyar gibi sınava mı girdin yoksa :) Bir de ben bu dh,forum tr ygs blogların çok fazla zaman harcıyorum yararı oluyor ama sınava hazırlanırken böyle işleri takip etmek doğru mu ?

Reply

Merhabalar ,ben meslek lisesinde okuyan bir öğrenciyim.Final eşit ağırlık bölümüne kaydoldum fakat benim matematiğim o kadar iyi olmadığından antremanlarla matematik çözüyorum bana şimdi ygs matematik konu anlatımlı kitabını verdi fdd yayınlarının ve ödev falan verdiler aynı şekilde geometriden de ilk defa gideceğim dershaneye tarih-coğrafya-türkçe-felsefe ödevlerini yapabilirim de bu matematik ve geometri ödevlerini yapamıyacağım gibi duruyor ne yapmalıyım sizce tecrübeli isen dershane hakkında bana biraz bilgi verebilir mi ?

Reply

Merhaba uyanali 5dk oldu olmadi. Bu sene universite sinvina hazirlaniyorum ve ciddi anlamda basarili olamayacagimi dusunuyorum soru cozuyorum konu calisiyorum ama bu 3veya 4 gunde bir canim calismak istemiyor ya da zaten kazanamayacagim diyorum ya da cok zeki olmadigimi dusunuyorum. Okulda ki durum ise sayisal derslerimde cok buyuk sorunlar yok daha cok isime yaramayacak olan arapca da sıkıntim var ama bu onemli degil daha cok nasiln calismam gerektigini nerden nasil ne sekilde baslayacagimi bilmiyorum simdiden tesekkur ederim ��

Reply

Artık anladım, gerçekten olmuyor. :( Fem Simetri'nin YGS fiziğinden basit makineleri 2 kez okudum ama hala testleri yapamıyorum. Ne yapacağımı bile bilmiyorum.

Reply

Bilkent EE hedefleyen biri olarak 1 sene sonra aynı okulda okuma dileğiyle yazıma başlıyorum

Hocam öncelikle yazılarınızı çok beğendim ve çoğunu uyguluyorum
Hedefim büyük olduğundan bu yaz çalışmaya tam gaz devam ediyorum şimdi şu ana kadar yaptıklarımı sayayım

Türkçe paragraf çıkmış sorular son 15 yıl çözdüm (ygsler hariç)
Ygs tarih 10.sınıf tarihine geldim +çıkmış sorular tabi ki
Ygs coğrafya ilk 2 konu bitti iklimlere geçeceğim + tabiki çıkmış sorular
+her gün 22 paragraf sorusu

Şimdi bu bağlamda hep sizin dediğiniz gibi gittim fakat bazı eksik olduğum konularıda çözeyim dedim

Ygskimya kitabı yarıladım
Lys mat simetri 4 kitap bitereyim dedim 10.sınıf bitmek üzere 11 e geçeceğim fazla üzerinde durmadan direk 12.sınıfa geçeceğimŞimdi hocam sorunum şu

Dershane bir kağıt verdi yazın bitirirseniz iyi olur diye

Ygs mat

Fkb ilk 3 konu kitaptaki

Ygs geo üçgende benzerliğe kadar

Sayısallar için bunu vermiş
Siz hep dershaneye uyun dediniz bende ne yapıcağımı şaşırdım çünkü daha 12.sınıf kimya biyoloji konuları var

Şimdi ben sene içerisinde ygs mat bayağı ilerlemiştim simetri 3 kitap tan 2 kitaplık iletlemiştim
Şimdi 3. Kitabı çözüyorum + biraz problem eksiğim var

Geometri okulda hocam analitiği biraz halletsen iyi olur demiştiŞimdi kafam iyice karıştı sizin dediğiniz 12 konularımı ?dershane mi ? Okul mu ?

Sizce şimdi rotamı nasıl belirlemeliyim
Bir diğer sorunum yazarak çalışmak şimdi ben hiç yazarak çalışan biri değildim sizin önerileriniz üzerine bu ygs kimya kitabında yaptım fakat cidden uzun sürdü

Şimdi günde 4 5 saat çalışıyorum yazmadan yazmaya çalışınca çok uzun sürüyor bu sene bir tanıdığıma sordum 4800. Olmuş bir kişiye bende aralığa kadar yazarak gittim sonra fosforlu kalemle gittim keşke sene başında önemli gördüğüm yerleri sadece fosforlu kalemle çizseydim birde tekrar çok daha iyi olurdu dedi .

Kafam karıştı şimdi mesela önemli gördüğüm yerleri yazdım kafamda ama örneğin sayfanın yarısı özellik bende bu zamana kadar not alma alışkanlığım olmadığından biraz fazla yazdım galiba

Ama örneğin sayfanın yarısı hatta sayfanın hepsi özellikti bende yazmak zorunda kaldım şimdi bu not almak konusunda ne yapabilirim ?

Teşekkürler ?

Reply

Hocam ben 20 ağustosta çalışmaya başlasam okulun 2 haftasınıda katarsak (Genellikle hiç doğru dürüst ders işlenmeyecek sanırım.) YGS dilbilgisi TGS Sosyal ve mat 2 den limit türev ve birazda 11. sınıf kimyasını yetiştirebilir miyim?Ailemle tatile gidicemde malesef:( biraz yardımcı olur musun? Şimdiden çok teşekkürler.

Reply

Merhaba Azimli yazar .Ben de senin klasik anadolu lisesinden mezun bir öğrenciyim.Fiziğimde beklendiği gibi yok derecede.Ama dediğim gibi mezunum o yüzden geçen yıldan öğrendiğim bazı şeyler var.Bu yaz da yeni yeni başladım çalışmaya sence geç kaldım mı çünkü temmuz ayındayız ve insanlar hazirandan itibaren kasıyorlar ki ben temmuzda biraz tatil yapayım dedim sence çok zaman kaybettim mi ?


Diğer soruma gelecek olursak ben fizikte en çok zorlandığım geçen yıl sınava hazırlanırken hiç bir şey anlamadığım konuları belirledim onlardan başlıyorum yapmaya : Elektik ( durgun elektrik+ devreler) - Optik ( ben de yaklaşık 3 kez bitirdim ama hala kendimi tam hissetmiyorum )- dinamik_iş enerji bunları 23 eylüle kadar bitirmeyi düşünüyorum çünkü o zaman dersane açılıyor.Ayrıca da Ötf limit türev intagralde bitsin istiyorum ygsden sonra zorlanmamak adına bu konular hakkında fizikte olduğumdan daha çok bilgiye sahip olmak bana biraz güven veriyor ama sence o güne kadar bu konular biter mi ? ya da az mı ? Bir de şimdi integral çalışırsam eylülden sonra hangi sıklıkla türev integral çözmeliyim günde haftada kaç ?

Vee benim en sıkıntı çektiğim mat1.Bunda da pratik olmam gerekiyor geçen yıl 20 net yaptım.Şu an hedefim 35 -39 arası ama fizik ve mat2den sıra geleceğini sanmıyorum ?

Azimli yazar sence çok mu uçuyorum ?

Reply

Azim kardeş internetten çalışmak hakkında sorum var :)
Önerdiğin siteler hangisi ?
Şu ana kadar şenol hoca ve ekol hoca izledim. körfez video açılmıyor.
Bunların dışında önderdiğin bir site var mı ?

Reply

Normal deneme sınavına girer gibi girdim. YGS'den önceki gece uyuyamadım ama. Ama çok fark yapmadı, lysden önce horul horul uyumuştum daha kötü yapmıştım.

Takip etmek çok farketmez, ben takip etmedim bir eksiğini görmedim. akşam 10 gibi verimin düştüğü vakitlerde gir, yarım saatten fazla zaman geçirme. Ders çalışmamak için orayı bahane etme.

Reply

Niye yapamayasın ki? Konuları çalış ,yaparsın.

Reply

Okuma videolardan izle. Yapamadığın soruları da, ne kadar çok olursa olsun, hocana sor.

Reply

Kendini sıkma kazanırsın. Blogu oku.

Reply

Yetiştirirsin de öğrenebilir misin bilmiyorum. YGS dilbilgisi, ötf limit bunlarla sınırla kendini şimdilik.

Reply

Hayır geç kalmadın.
Biter.
Bence öbür konularda sıkıntı yoksa hususi türev integral çözmek yerine mat denemesi çözebilirsin.

Arkadaşım 20 net çok az, normalde de denemelerde bu kadar yapıyorsan mat1'e epey yoğunlaşman lazım. 1-2 ygs denemesi çözüp sıkıntılı olduğun konuları sapta, onlara çalış. Aslında böyle konuşuyorum da mezun olduğun için hepsini düzeltebileceğin vakit var. Bilmediklerinin, zorlandıklarının üzerine gidersen halledersin. Dershaneye gidiyorsun değil mi? Gitmiyorsan soru sorabileceğin bir kuruma ihtiyacın var unutma.

Reply

Pardon yoğunluktan cevap veremedim. Kusura bakma.

Kafan karışması normal. Benim dershane uyun dememdeki sebep; adamlar işin ehlidir, ne yapacaklarını biliyorlardır, ayrıca kafalarında ygsyi hızlı geçip 12.sınıfı dershanede işlemek vardır. (Bence yoktur, adamlar ödev vermiş ama çoğu buna uymaz, konular da normalde nasıl işlenecekse öyle işlenir.) Ama işin ehli olmayadabilirler. Bir telefon açıp 12.sınıf işlenecek mi onu bi sorun hele.
Bence eksik olduğunuz konu hangisiyse ona çalışın. Mat1 kolaydır, zaten çözmüşüzsünüz, onu sallayın mesela. Okuldaki hocan 12.sınıf analitiğine yakınlık olsun diye hallet demiştir de. Yani analitikte bir şey yok formül yazıyorsun. İstersen çalışabilirsin yine de. Bence sözellere devam, hem ygs denemerinde sözellere aval aval bakmazsın, denemelerin gerçek YGS gibi olur her dersten fikir sahibi olacağın için, hem de okul zamanı sözelle uğraşma sıkıntısı çekmezsin. 12.sınıfı ise okul sınavları zorsa ve sınav zamanları uykusuz geceler geçirmek istemiyorsan ilk konulara biraz çalış. YGS Kimya kolay, acelesi yok. Türkçe 20 soruya devam bence. Onun dışında bildiğin gibi yap.

Yazarak dediğim her şeyi yazmayacaksın, konuyu okuyup akıl süzgeci diye adlandırdığım şeyden geçirip kısa notlar alacaksın. Her şeyi daktilo gibi yazdıysan uzun sürer tabii. Eğer yazarak çalışmadan da iyi çalışıyorsan boşver benim önerimi. İstikrarını bozma. Fosforlu kalemle çizersin de upuzun bir cümleyle bir tanımı vermiş diyelim fakat sen daha kısa bir haliyle aklında tutabiliyorsun veya kendin işaret ve sembollerle daha yalın hale getiriyorsun e ne kadar var o zaman o upuzun cümleye?
Özelliklerin hepsini not alma, bildiğin kolay aklında tutulabilenleri ya not alma ya da kısaltarak not al işte. Not alma meselesi hep öğrenip öğrenmiyor musun kontrol etmek (her şeyi daktilo gibi yazıyorsan öğrenmiyorsundur) ve arada bakabileceğin kısa notlar almak.

Reply

Benim sormak istediğim şu: Bir konu nasıl bir günde biter? Millet geliyor günde 3 YGS konusu bitirdim, falan diyor.Fizikten bir konuyu dinliyorum, sonra okuyorum, sonra yavaş yavaş testleri çözmeden bitiremiyorum. Bitirmek de bence tam anlamıyla pekiştirmektir, bir konunun 1 günde bile bu şekilde bitmesi zorken (en az 3-4 saat alır), millet gelip ben günde 10 konu bitiriyorum modunda geziyor. Konuyu bitirmek nedir sana göre?

Reply

Evet dersaneye gidiyorum o konuda sıkıntı yok.Sence şimdiden mat 1 çalışayım mı ? Türkçe de var.Dil bilgisi ya da paragrafa da başlayayım mı yoksa eylülde dersaneyi mi beklyeyim bunlar için ? mat2 mat1 fizik ve türkçe sence ağır bir program olur mu yoksa normal midir ? Çünkü fizikte çok zaman kaybediyorum da o yüzden yaptığım programlar aksıyor ve yetiştiremiyorum.Çok teşekkür ederim yardımların için

Reply

Son 48 yılın soruları tek kitap şeklinde var mıdır? (YGS için) Yoksa branş branş mı para vereceğiz?

Reply

Merhaba azimliyazar bende aşağı yukarı sizinki gibi bir okuldan mezun oldum.Yukardaki arkadaşın sorusuna benzer şekilde 20 ağustos gibi çalışmaya başlasam sözeller ve mat 2 den (ötf yi biliyorum,limitide az çok biliyorum türevde de belli başlı yerleri biliyorum ama integrali hiç bilmiyorum ) hazırlık olarak çalışsam 1.5 ayda felan bitirebilir miyim? ya da senin önerin nedir?Nelere çalışayım sizce?

Reply

Merhaba,
Ben fen lisesinde okuyupta ne çok çalışan ne de hiç temeli olmayanlardanım. Şu zamana kadar da bir sürü plan yapıp sadece 3-4 defa masa başına oturabildim. Arkadaşlarımın şu zamana kadar neler neler bitirdiğini düşündükçe bende vicdan azabı oluşuyor kendimi daha baştan yenik gibi düşünüyorum. Sizce ağustosta başlamak çok mu geç? Açıkçası birazda kendimi çok bıktırıp maratona başlamak istemediğim için de bu kadar süre boşladım biraz.Ağustosta limit+türev+integralden özel derse başlayacağım ,okulumda ağustosun 20 sine doğru başlayacak o zaman kadar ne bitirebilirsem o kadar iyi yolunu mu izlemeliyim sizce?

Reply

Hocam şimdi ben seneye sınava giricem ve ilk 100'ü hedefliyorum. Ağustos 18'de hem okul hem de dershane başlıyor.(Bizim okulla dershane aynı, özel okul olduğu için) Hocalar ocağa kadar sadece lys işleyip sonra ygsye başlıyıcaz dediler. Ama o tarihe kadar da bissürü deneme olucağımız için ygsyi bitirip gelin dediler.
Ben azmettim bu yaz hem ygs hem de lysyi bitirmeye çalışıyorum. Lys ye başladım ve şuanda 12.sınıf konuları hariç neredeyse bitti. yakında ygsye başlayıp 18'ine kadar yetiştirebilirsem onu da halletmeyi düşünüyorum. Sen hedefime ulaşabilmem için ne önerirsin? Çalışma biçimim doğru mu? Bundan sonra nasıl gitmeliyim?

Reply

Hocam 11.sinifi tekrar ediyorum ama sorularimi cozdurebilecegim bi yer olmadigi icin kaliyor eksiklerim sizce mesela logaritmada eksigim var ama cikmis sorulari yapabiliyorsam yuzde 85ini o konuyu calismayi birakip sene icine birakmam eksigimi dogru olur mu ?

Reply

Şimdi ben mat1 den problemlere baslicam sence yazın mat2 den nelere çalissam yariri olur (mezun)

Reply

merhaba azimli yazar, bir kaç sorum olacak aklıma takılan :
1) 12. sınıf konularını kitaptan mı yoksa internetten (körfeztv, körfezvideo, ekolhoca vs. hangisi iyiyse) mi çalışmalıyız? bugün ÖTF ye bir bakacağım çünkü. belki konuların zorluklarına göre ayrılabilir tabii hangi seçeneğin daha verimli olacağı.
2) dersaneden itibaren yani ygs lys maratonuna tamamen başladığımda televizyonu kesmeli miyim? hiç izlememek gibi. ben kendimde o başarıyı göremem çünkü ya da öyle zannediyorum televizyonsuz bir gün geçirmek imkansız gibi geliyor çünkü. belki çok sıkılır stres falan olurum diye izlemek isteyebilirim. zaten telefondan whatsappı tamamen yok edicem ailem izin vermez ben istesem de
3)şu tekrar konusunda mesela bazı çok bilgi içeren dersler biyoloji coğrafya tarih gibi bunları çalışıldığı andan 4 saat sonra, 1 gün sonra 1 hafta sonra ve 1 ay sonra mı tekrar etmek gerekiyor? ben bunu düşündüğümde 1 aya gelene kadar tekrar edilmesi gereken bayağı bir konu biriktiğini hesapladım.. yanlış mı bilmiyorum.
4) fiziğim çok kötü daha doğrusu oturup hiç adam gibi çalışmadım diyebilirim ygs fiziğe. fakat bu sene tabi ki denedim. hemen hemen bütün konuların sorularında tıkanıyorum. bazı basit sorular hariç. yani nedendir bilmiyorum, fizikle yıldızlarımız barışamadı bir türlü. hep bir eksik. özellikle atom fiziği kuantum falan son konular korkunç... nasıl halledebilirim ki fiziği? kimyayı ve biyolojiyi fiziğe göre daha yapılabilir buluyorum en azından anlayabiliyorum ilk okuduğumda sadece aklımda kalması gerekiyor... tıp istiyorum o yüzden fiziği kesinkes halletmem gerekiyor.
5)ailem daha tam ders çalışmaya başlamadığımdan ötürü benim tıpı kazanacağımı düşünmüyorlar. umutsuzlar yani ve bu düşünceleri benim de motivasyonumu düşürüyor. ister istemez haklı olduklarını da düşünebiliyorum bazen. bu 8 ay içinde irademi ve azmimi kazanmak ve aksatmadan sürdürebilmem için aile faktörünün dışında tam dikkat etmem gereken noktalar neler olabilir?
6) ygs ve lys yi birlikte götürmemiz gerekiyor ya şimdi. bunu nasıl yapayım yani diyelim ekimin bir gününde lysden 2 konu çalışırken mesela ygsden 1 konu falan mı çalışmalıyım? daha doğrusu nasıl olur aydınlatabilirsen sevinirim :)
7)internetten ders çalışırken notumuzu nasıl almalıyız? ve bu evde ders çalışırken her derse ait bir defterim mi olsun yoksa A4 kağıdına istediğim gibi mi yazayım. renkli kalemler postitler vs.
8) hocalara falan soru sorma konusunda, soracağımız soruları keselim mi? arkadaki sorular falan sıkıntı olmaz değil mi ya da herhangi bi sorun?
aklıma bu kadar geldi umarım kısa sürede bakabilirsin :) bazı sorulara hepsini blogta yazdım oraya bak diyebilirsin belki ama ben bütün yazdıklarını okudum fakat seni çok geç keşfettiğim için bir anda bitiriverdim teker teker okudum 4 5 saat gibi bir süreyle. ondan ötürü aklımda kalmayan şeyler oldu sorarak teyit etmek istedim :)

Reply

bitirir misin bilemem. ama rahat ol mezunsun yetişir konular. dershaneye gidiyorsan onlara paralel git.

Reply

Hayır ne kadar öğrenebilirsem o kadar iyi yolunu izle. Ve hayır geç değil.

Reply

Ne önereyim kardeş, benim hiç yapmadığım şeyleri yapmışsın. İlk 100'e gelebilir ama elinde de patlayabilir. Buna ben cevap veremem, cevap verecek statüde değilim.

Reply

Doğru olmaz. Yapamadığın soruları bir yere topla. Okul/Dershane açıldığı anda sor. Hem tekrar etmiş olursun. Sonra o soruları log'u tekrar edene kadar sakla (ygs-lys arası). Sonra bir daha çözmeye çalış. Olmazsa gene sor.

Reply

zayıf olduğun herhangi bir konu

Reply

Evet bu soruların yanıtlarını blogta verdim. Aklında kalmıyorsa bir daha okumalısın bana özet geçirtmek yerine. Bu sene aklında kalmayan birçok şey olacak ve bunları hocaya gidip "hocam şu soruyu yapar mısınız, konuyu da tam hatırlamıyorum bi özet geçerseniz.." şeklinde danışmak başarısızlığı getirebilir. Aman dikkat.

1) Videolar. biyoloji hariç.
2) Evet çünkü bağımlılık yapıyor.
3) Evet. Blogta yazılıydı bu onu oku. Benim yorumumu istiyorsan öğrenilen bir şeyi tekrar etmek ilk öğrenmedeki kadar uzun sürmeyeceği için bir sorun yok.
4) Önce bir blogu okuyun. Aynısı bende de vardı. Çok kitap çözüp çok soru sorduk, soruların (ve cevapların) mantığını anlamaya çalıştık. Özellikle dershaneye kimsenin uğramadığı okul öncesi dershane döneminde hocaları çok meşgul ettim.
Ben kuantum filan çalışmadım ama yakın zamandaki Cosmos tecrübemden hareketle biraz bu konuda belgesel filan izlersen belki eğlenerek öğrenebilirsin. Yani sözel kısımdan bahsediyorum. Fotoelektrik olayı dalga boylarını filan içeren 11.sınıf konusu olan sayısal kısımdan bahsediyorsan formülü yazıyorsun çıkıyor korkacak bir şey yok. Dershanede ayrıntılı anlatırlar zaten.
5) Kazanırsın. Bu sene kazanamazsan seneye kazanırsın problem yok. YGS/LYS her sene var.
6) Dershaneye, gitmiyorsan herhangi bir ygs-lys kitabındaki konu sıralamasına uyarak ama okulu da ihmal etmeyerek.
7) Farketmez hepsi aynı kapıya çıkıyor. Hangisini seviyorsan. Ben defter tutardım.
8) İstediğini yap.

Reply

merhaba. mezuna kalmış bulunmaktayım, tm öğrencisiyim.

-yeniden çalışmaya başladım ufaktan, ilk olarak ötf, limit,türev ve integralde belirsiz integrali bitirdim yani geriye tekrar etmek ve soru çözmek kaldı.

-mezunlar için dershane ne zaman başlıyor bilmiyorum tam olarak ama, başlayana kadar iyice mat2de iyi seviyeye gelme bir amacım var diğer konularda temelim var zaten. ygs şuanlık arka planda açıkcası. mantıklı mıdır, önceliği lysye vermek. eylülde de iyi bir ygs tekrarı yapıp direk soru çözmeye başlayacağım .

-bunun dışında mezuna kalmadın ama okul derdi olmadığı için boş vaktim çok nasıl değerlendirmeliyim günleri? dershane başlarken, konu çalışmak istemiyorum açıkcası.

-dershane ismine vs göz önünde bulundurmadan birebir etüt ve soru çözdürebileceğim dershaneye kayıt olma düşüncem var, sen ne dersin?


Reply

Blogta yazılan yazılan genelde (istisna hatırlamıyorum ama sen mutlaka parantez açmışsındır) dershaneye gidenlere yönelik. Ben de dershane verimsiz olduğu için kaydımı sildireceğim. Benim gibi dershaneye gitmeyenler için söyleyebileceğin bir şey var mı?

Not: Senli-benli yazdım inşallah sorun olmaz.

Reply

merhabalar. 11. sınıfta kadıköydeki bir dershaneye gittim. derslere yetişebilmek için dersten 1 saat önce yola çıkmam gerekiyordu, aynı şekilde ders çıkışı eve varışım da ders bittikten yaklaşık 1 saat sonra oluyor. 12. sınıftayken bu yolu çekemeyeceğimi düşündüm. özellikle de haftaiçleri dershanede bol bol soru sormayı düşünüyorum, akşam saati de eve dönüşüm trafik nedeniyle zor olacağı ve okul bitişi ile etüt başlangıcı arasındaki en az iki saatlik vakti verimli değerlendiremeyeceğimi düşündüğüm için aynı dershanenin evime yürüme mesafesindeki şubesine kaydoldum. 11. sınıfın sonunda seneye yönelik kısa bir hızlandırma nedeniyle buradaki şubede dersim vardı ve ben 2 gün gittim. gittiğimde dershanedeki kişilerin netlerini inceledim. dershanedeki öğrencilerin seviyesinin (en azından şimdilik) benden çok daha fazla düşük olduğunu öğrendim. benim yaptığım netten 20-30 net düşük yapıp buna çok fazla sevinen ve o insana 'inanmıyorum maşallah' tarzında tepki veren kişilerle aynı sınıftaydım. hatta hocamız 3 ygs netlerine ulaştığınızda çok rahat edersiniz gibi cümleler kurdu ki ben şu an çok iyi bir lisede okuyan ve gözü yükseklerde -ilk 500- olan bir öğrenciyim (lise kısmını durumumu anlamanız için söyledim, yanlış anlamayın.) kadıköydeki şubede de en iyi sınıf bizim okulun öğrencilerinden oluşuyor ve o sınıfta dersler daha hızlı işleniyormuş ona göre uygulamalar, ödevler vs oluyormuş. ne yapacağımı şaşırdım. aslında öğrenciler bana göre çok düşük seviyeli de olsa kendi başıma hallederim diye düşünüyordum ama kadıköy şubesinin derecelere oynaması, benim düzeyimde ve benden daha iyi düzeyde olan öğrencilerin bulunması beni çekiyor ve sanki o şekilde daha iyi bir derece yapabilirim gibi geliyor. çok kararsız kaldım. kaydımı aldırıp tekrar kadıköye yazılsam mı diye düşünüyorum ama yol meselesini düşündükçe vazgeçiyorum. bu konuda bana bir fikir verebilirseniz çok memnun olurum, teşekkürler.

Reply

paragraf sorularımdan 5 6 yanlış çıkıyor çok mu kötüyüm (deneme değil ösymnin soruları)

Reply

azimli yazar 12. sınıf konularıa niye o kadar çok zaman verdin ? ben konu başına bi günde hallerim onları test falan üstüne çözün demediğin için.benim trigonometri bilgim yetersiz bunu halledicektim önce logaritmayıda çok bilmiyodum ona çalıştım bu konular için karmaşık sayılar türevde falan yoktu atladım o konuyu başka bi eksiğim yok 16 sında açılıyo tm olduğum için önmdeki 10 günde fen çalışıp son 6 güne 12. sınıf konularına bakarım diyodum ama dersanenin erken açılması belki 12. sınıf konularını işlemek içindir onları beklesemmi yoksa bu konular dersanedede işlnmeden önce videolu çalışılmalı mı

Reply

Azimli yazar yine ben bişey daha söylemek istiyorum fizik başıma bela oldu mesela kuvvet konusuna bakıyorum test çözmeye gelince bırak soruyu yanlış yapmayı sorunun hangi yöntemle çözuleceğini bile bilmiyorum konu anlatımı izliyorum ama gene testin yarısı kalıyor bende aynı durumdaydm deme benim mat netlerimde düşük 13 soruda 3 yanlışm çıkıyor Korkmaya başladm 2014 sınavndan çıkışlılar dersanede 40 netten düşmezdm sınavda 30 soru zor yaptm diyolar bendede aynı olcak gibi

Reply

Mat-1 in %80nini videolarla halletmek aptallık mı?

Reply

Konu bitirmek olmamalı amaç, öğrenmek olmalı. Bu konuda "Yazın Ders Çalışmak 2" yazımdaki "Ayrık Matematik" ile ilgili yazdıklarımı okuyun. Bu yazıda konu bitirmenin konudan konuya değiştiğini göreceksiniz.

Reply

Bunu kitapçılara sorun.

Reply

- Güzel. Mutlaka tekrar edin uçmasın konular
- Mantıklıdır da, YGS'yi bitirdiniz de mi tekrar yapıyorsunuz?
- Bilmem, ne uygun görürseniz.
- Önceki öğrencilere memnun kalıp kalmadığını sorun. Hocalar soru çözebiliyor mu, o önemli.

Reply

Dershane yoksa bile soru sorabileceğiniz bir kurum/kişiler şart. Ve bu kişiler hoca olmalı.

Reply

Kendime gaz verip büyük bir hevesle derse oturuyorum 1 saat çalıştıktan sonra resmen fıslıyorum !!!! Ders çalışmak ölüm gibi geliyor sonra çalışmıyorum birgün iki gün değil tamamen bırakıyorum.bir iki hafta sonra çalşyrilum yine aynı hikaye !!!!!!!!!!! Mezunum birde mf3 tercihi yapcm haftalik aylik konulari blyrum ama haftanin sonu gelmiyor birde 4 konu çokta değil bitmiyor!!!! Ne yapıyım kafamı kitaplara mı vurayim bilmiyorum !!!!!

Reply

Bizim dershanede de sınıftaki sıralama 1400, 1700 ile başlıyor sonra birden 10000'e düşüyordu. Sonrası Allah kerim. Çok önemlidir sınıftakilerin durumu. Hocaların durumu önemli. Hocaların soru çözebilmesi gerek. Hocaların dersi basit anlatması da çok önemli değil, ama bazen öğrenciler hocaya ders anlatmaması konusunda baskı yapıyorlar işte bu baskı önemli. Böyle bir durum olursa hocayla özel olarak konuşun. Ama olacağını sanmam. Derslerin hızlı işlenmesi iyi bir şey değil. Ödevler vs. de gereksiz siz kendi kendinize test çözersiniz zaten, birinin dayatmasını beklemezsiniz. Günde yola giden 2 saat eğer oturabiliyorsanız yararsız değildir çünkü test çözebilirsiniz, fakat soru sorma konusunda kuyruğa kalabilirsiniz ve fazla yolculuk size yorabilir, yorgun yorgun ders çalışmak da zordur. Dolayısıyla ben yürüme mesafesindeki yeri tercih ederdim. Yine de siz bilirsiniz tabii. Yorulup yorulmayacağınızı anlamak için okulu düşünün, muhtemelen okul da eve uzaktır. Kendim İstanbul'da bir sene kaldığımdan biliyorum, 4-5 gibi evde olurdum akşama doğru uyku bastırırdı. Bu olayı önlemek için gelir gelmez uyurdum. Fakat haftaiçi dershaneye gitme olayı çıkınca uyuyamamaya başladım. Böyle bir sorununuz varsa yürüme mesafesindeki yer iyidir. Sorun yoksa, enerjik biriyseniz (bence illa sorun olur ama) otobüste oturup test çözebilecekseniz kendiniz karar verin.

Reply

Test falan çözün demediğim için mi? Sen önce tüm yazılarımı oku sonra konuşalım. Dershaneye telefon aç ne yapacaksınız diye böyle kehanetlerde bulunarak olmaz bu iş.

Reply

Videolardaki sorulara baştan göz geçirin, daha fazla örnek soru çözün. Olmadı hocaya veya başkalarına 1-2 soru sorup kalanınızı kendiniz yapmaya çalışın. Gerçi testin yarısı kalıyorsa başlangıç için kötü değil, benim de öyleydi ilk başlarda. Ben de aynı durumdaydım derim yani :) Ben bu durumu okullar açılmadan vaktimi dershanede geçirip dershanenin boşluğundan yararlanarak aştım. Mat konular işlendikçe artar 20-25 le başlamıştım ben de. Bakma millete.

Reply

Kardeşim 1 saat çalıştıktan sonra ara ver zaten bi 5-10 dakika. Ders çalışmadan gün geçirme. Ünlem işareti hangi durumlarda ve kaç tane kullanılır bunu da öğren.

Reply

Sevgili Azimli Yazar Merhaba. Dershanem yarın açılıyor. Organik kimya işlenecek öncelikle. Fakat ben kimyam şuan 0. Bu zamana kadar ne yaptın dersen temmuzun ortasına kadar tatil yaptım. Sonra Matematik ödevimi yaptım. (2500 soru falandı). Paragraf çözdüm. Ama dershane açılacak ve kimyam aksiyacak :/ Organikten geri kalıcam :'( bunun için bi şey önerebilir misin paradoksta gibiyim?

Reply

Azimli Yazar'a Sevgilerle. Merhaba azimli yazar. Benim okulum düz lise. 12'de evde oluyorum :))))) Eve gelirim yemek yerim derse geçerim. 40a 10 dakika şeklinde 4 saat çalışıp 1 saat mola verip tekrar çalışırım. Dershane varsa dershaneye giderim. Ama böylesi hoşuma gitmiyo. 120 kilo olup ÖSS 1.leri var demişti Dilan. :) Ama aklıma spor yapmak geldi. Ve boksa gidiyordum geçen yıl bıraktım. Akşam 8- 9 gibi gitsem 2 saat sonra eve dönsem haftada 2 kere zararı olur mu? Düşüncen nedir? Bi büyüğüm olarak tavsiye verirsin mutlu olurum. İyi Günler

Reply

Hayır sözel ygs çalışınca artı üstüne test dedin ben onu kastedmedim tabiki ama 12 sınıf konuları için video izledikten sonra test çözün dediğini hatırlamıyorum pardon o zamn dersane kitaplarm konunun temeli için iyi değil yani baştan anlatmıyo sen biliyomuşsun gibi örnekler vermiş fasikül alıyım madem tabi sen o 3 lüyü videolardan öğrenmek için yeterli diyosan..:)) ( aa yukarda 12. Sinif konuları demışim mat l-t-integral içindiycektim )

Reply

Geçen ay Türkçe ve Tarih dersleri ile ilgili konu anlatım ve soru bankası olmak üzere 4 kaynak bitirdim. Bu ay dersane 1.5-2 hafta sonra başlayacak. 10 gün filan ara versem çok mu kötü yapmış olurum ?

Reply

Hocam bilgisayar mühendisliği okumak isteyen 12. sınıf öğrencisiyim. Bilgisayara çok meraklıyım matematik-mantık gibi konulara da üstün yeteneğim olduğunu düşünüyorum. Bu konu hakkında yazılan yazıyı okudum bu arada. Benim sorum şu olacak: ne kadar ilgili olsam da şuanlık bir yazılım/programlama deneyimim yok. bunu söylüyorum çünkü bilgisayar mühendisi olmayı düşünüp c++ i söken arkadaşım çok. Böyle deneyimsiz bir şekilde başlasam üni. ye çok eksikliğini hisseder miyim bu deneyimsizliğin yoksa her şeyi zaten üni. de öğreneceksin takma kafana gibi bir yorum mu beklemeliyim ? bu sene sınav yüzünden hiç vakit ayıramayacağım ama önemümüzdeki yaz bir önerin olursa üniversiteden önce temel amaçlı birkaç şeyle uğraşabilirm. Biliyorum bunun için erken biraz ama şimdiden bilmem geleceğimi şekillendirmem için daha iyi olacaktır. şimdididen teşekkürler, azimle kalın :)

Reply

Merhaba abi kisa bisey sormak istiyorum hedefi ilk bin olan birinin gunde ortalama cozmesi gereken soru sayisi nedir ?

Reply

hocam bizim dersane ygs lys beraber götürüyormuş günde 6 saat yapacaklarmış nasıl bi çalışma önerirsin bloğu ilk açıldığı zamandan beri okuyorum her yazılanı iki üç kere okudum daha önce

Reply

Öncelikle iyi akşamlar. Ben 10. sınıftan 11. sınıfa geçecek olan bir fen lisesi öğrencisiyim. Ancak 9. ve 10. sınıfta pek çalıştığımı söyleyemem. Özellikle 9. sınıf matematiğim bayağı kötüydü. Güya bu yaz eksiklerimi giderecektim ama Ramazan'dı, bayramdı diyene kadar Ağustos'un 5'i olmuş bile. Neyse sorularıma geçeyim en iyisi.
1- Bu yaz YGS odaklı mı çalışmalıyım, LYS mi?
2- Günde ne kadar çalışmamı önerirsiniz?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. :)

Reply

Simdi biraz sacma benim durumum.
Lys ye tm den girmek istiyorum. Ama bunun nedeni mf yapamamam değil, meslek seçimi. Bana dersaneden sayısal devam et dediler. Çünkü dersanede tmciler fen görmüyor. Ygsde fen de puan getiriyor tabi. Ben de bu yüzden dersanede sayisalda kaldım. Ama simdi sadece ygs değil lys de görüyoruz. Yani şuan lys fen görüyorum.
Okulla dersanede aynı alanda olmalısın dediler. Ben de ygs feni kaybetmemek için okulu da sayısal seceyim dedim. Ama şimdi organik kimya gibi baba konulardan yazılı olmam gerekecek ve lys de fen gerekmedigi icin boşuna öğrenmiş olacağım. Bizim okulun yazililari da basit değil.
Yani işin özeti lys yi sozel, ygs yi sayısaldan götürmem gerekiyor. Sizce okulda ve dersanede tm sınıfına geçmeli miyim?
Umarım anlatabilmisimdir.

Reply

O zaman dersaneler açılana kadar fiziği erteleyeyim mi bide senin bu soru çözme sanatınıda ben fizikte uygulayamıyorum o kadar alakasızm ki öncüllerde 1 ve 3 diyorum cevap yalnız 2 çıkıyo
yada şuan fiziği çözebildiğim yere kadar çözüp dersane açılınca konuya tekrar bir bakarak sorulara tekrar dönsemmi

Reply

Azimli Yazar ben bu sene 12'ye geçmiş bir tm öğrencisiyim. Düzenli çalışmaya başladım yavaş yavaş süremi arttırıyorum. Açıkçası ygs konularıyla ilgili olarak da temelim var. Sadece bazı derslerde birkaç konum eksik bir de coğrafyada eksiklerim vardı onları da şu an yavaş yavaş kapatmaya çalışıyorum. Lys de daha önemli konular olduğunu düşündüğüm için şu an mat 2 ye ağırlık vermeye başladım ve bir de dediğim gibi coğrafya eksiklerimi kapatıyorum. Zaten dershanede okullar açılana kadar ygs hızlandırması olacağı için ygs matematiği o sırada hallederim geometriden de daha çok soru çözerek ilerlerim diye düşünüyorum. Daha sonra da ygs konularını denemelerle pekiştirip lys konu çalışması yapmayı planlıyorum tabi dershaneyle birlikte giderek. Sizce dershanedeki hızlandırma süresinde ygs matematik ve geometriyi bu şekilde halledebilir miyim? Yaptığım program mantıklı mı yoksa o sürede konular yetişmez mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Reply

Abi merhaba bu sene 12. sınıfa geçtim sayısalcıyım. 11. sınıfta 2 dönemde belge aldım 10.sınıfta 1 puan ile kaçtı 9 da belge alamadım. Genel olarak lise de orta sayılırım. Bu sene aralığa kadar ygs çalışıp aralıktan sonra lys başlayacak dershanem ben de biraz sıksam mf de 400 puanı geçer miyim _? son sene yapamazsın diyorlar teşekkürler...

Reply

ilk yıldan bu kadar iyi derece yapamasaydın ve 2.yıla kalsaydın yaz tatilini nasıl degerlendirirdin? (Hani insanın abc planları olur kalırsam söyle yaparım dersin onun gibi?)

Reply

Mezunlar yaz tatilini nasıl geçirmeli diye internetten araştırırdım. Bol bol deneme çözerdim.

Reply

0 ama ne kadar 0? H20, Na, Mg biliyorsan ve denklem denkleştirebiliyorsan bir de latince sayı sayabiliyorsan bunların organik kimyanın başı için yeterli. Sonrası ise mol kavramı ve kimyasal denklemler. Bence hocaya git bir sor hocam bunları iyi bilmek için önceki hangi konuları bilmem gerek diye.

Reply

Benim bildiğim akşam spor yapmak iyi bir şey değil. Ama sporcu değilim bilemem. Bence sabit bir spor alışkanlığın yoksa boşver. En azından her gün yapma haftada 1-2 kez çok çalışırsan kendini ödüllendirmek için yap. Ben de öğle araları voleybol oynuyordum, arasıra beden derslerinde basket oynuyordum ama fazlası olmuyordu. Yani çok abartmadan yapmanda sakınca yok ama sabit bir spor alışkanlığın yoksa ve seni ders çalışamayacağın şekilde yoruyorsa her gün yapma.

Reply

Öncelikle helal, iyi çalışmışsın. Bence hazır böyle bir tempo yakalamışken ara verip kendini tembelliğe alıştırma. En az çalıştığın günde bile 2-3 saatin altına düşmemeni öneririm. 10 gün ara verirsin sonra o ara 15 güne çıkar. Aman dikkat.

Reply

Hissetmezsin. Net. Derslerine odaklan.

Reply

öyle bir sayı yoktur. ya da ben ilk bine giremediğim için bilmiyorum.

Reply

1- Yazı mı kalmış? Eksiklerine odaklan, 12'ye hazırlık yap, Türkçe çalış.
2- En az 3 saat

Reply

Kardeşim ne bakıyorsun adamlara, geç TM'ye geç okulda. Daha onun bir de sınavları var.

Dershanede ya TM'ye geç ya da sadece YGS Fen işlenen derslere gir öbür derslere TM'den gir oluyorsa. Ama uğraşman gerekecek sürekli hocadan konuyu öğrenicen filan. Hiç mi fen göstermiyorlar TM'lere bunlar?
TM seçeceğin halde sayısalla uğraşmak işkence olur.

Reply

Evet halledebilirsin. O sürede konular yetişir, yetişmesse marta kadar kesin yetişir bir sıkıntın olmasın.

Reply

bilmiyorum, çalışırsan geçersin

Reply

Türkçe soruları sorulduktan sonra tekrar çözülmeye gerek var mı?

Reply

Merhaba Azimli Yazar ve Dilan :)

-Ders çalışırken zorlandığınız konular oldugunda (Türev vb.) gibi onları bırakıp masadan kalktıgınız oldu mu? Olduysa nasıl tekrar oturup başardınız?

-Ders çalışmaktan bıktığınızda naptınız? Kendiniz nasıl motive ettiniz?

-Ders çalışırken başınız ağrıdığında naptınız?

-Ders çalışırken klasik müzik dinliyorum. Ve odaklanmamı sağliyor. Bunun yanında arada bir Eminem gibi sanatçılar dinlediğimdede oluyur. Klasik müziğe devam edeyim sadece yoksa ikisinide ortadan kaldırayım mı?

-Bölümünüzü neye göre seçtiniz? Bizim neye göre seçmemizi istersiniz?

-Ocak ayı gibi inanılmaz önemli süreçte bi kaç gün tatil yaptınız mı?

-Günde 10 saat çalışabildiğiniz zamanlar oluyor muydu?

-Dershanede sözel gösterecekler.(Coğrafya/Tarih) Bunları Eylülden sonra yapacaklar tabi.Şuan LYS mat,biyoloji,fizik,kimya görüyoruz. Sizce bunlar ı şimdiden mi bitirelim yoksa Eylülde (okulların açıldığı) yoğun bi zamanda mı bunlarla uğraşalım.(MF'yim)

-Türkçede zorlandığım yerler oluyor. Mesela sözcük bilgisinde anlayamadığım noktalar oluyor. Bunları nasıl kapatmalıyım. 5 cümlü cıkıyor. 1i farklı bunu kavrayamiyorum. Bunun için sürekli sözlük karıştırmayı bile düşünüyorum.

Azimli Yazar dilan'dan değilde sen cevap versen sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Reply

Azimli yazar, öncelikle yazılarının neredeyse hepsini okudum ve bana gerçekten çok yararı oldu. İyi bir anadolu lisesinde okuyorum. Şuan 12. sınıfa geçtim ve dershanem 1 hafta sonra başlayacak. Kendime güveniyorum. Fakat çok takıntılı ve stresliyim. Asıl sorunumda bu. Ben Hacettepe Üniversitesi-Fizyoterapi ve rehabilitasyon istiyorum ve kendimi bu hedefle motive ediyordum. Fakat ailem bana o kadar çok güveniyor ki daha iyisini yapmamı bekliyorlar. Tıp mesela. Tamam anlıyorum çok istiyorlar ama benim tıpa verecek 10 yılım yok. Şuan kafam o kadar karışık ki birisi hedefimi sorduğu zaman öyle susup kalıyorum. Ne yapmalıyım? Kendimi nasıl rahatlatmalıyım? Tıpa gidecek kadar bir sıralama yapsam bile gitmek istemiyorum. Ama onlar beni zorla göndermek istiyorlar. Şimdi hedefim ne benim? Gerçekten bilmiyorum. Lütfen bana yardım et. (Bu yazıları yazdığın için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok faydalı.)

Reply

merhabalar.
Azimli yazar fizikten +27 net için ne yapmamızı önerirsin? Biliyorsun. Çoğu işlem değil artık. Yorumda dayalı. ve fulliyebilecek olup 23 24 y apanlar var. Senin tavsiyen nedir bunun için?

Reply

Biyolojiden 8 sorudan 3 yanlış, 12 sorudan 4 5 yanlis gibi yanlislarim oluyor. Bu normal mi? Ekstra ne yapabilirim bu konuda? Konuyu kavradigimi saniyorum ama boyle oluyo. Ne tavsiye edersin ?

Reply

Hocam öncelikle merhaba

Şimdi dershanem yın 19 unda başlayıp 10 gün hızlandırılmış kurs yapacakmış sonra okullar açılıncaya dek bir tatil süremiz olacağı söyleniyor, şimdi size sorum malum yaz ayındayız ve maalesef ki il dışına çıkmam gerekecek ve dershaneye gitme ihtimalim çok az fakat zorlarsak belki evde tek kalabilirim fakat yaklaşık 30 gün tek kalmam gerekiyor sizce dershane için değer mi ? Yani 10 gün için?

Veya gitsem dershanede hangi konular işlenecekmiş onları öğrensem kendim evde bitirsem nasıl olur, veyahut sizin dediğiniz konulara devam mı etsem ?

Reply

Öncelikle Allah razı olsun çok yardımcı oluyor bloğun. (blog'un?)
Maddeler halinde özetlicem durumumu:

-Ben 12.sınıfa geçecek olan bir öğrenciyim.
-Çalışmaya ancak bu günlerde başlayabildim.
-Dershaneye gitmiyorum ve gitmicem ve sanırım gidemem de, para yok.
-Temel falan diyorlarya hani, heh işte ondan bolca var bende. Özellikle 10. ve 11. sınıf konularında oldukça iyiyim. 9. da biraz babam zorladı onun sayesinde bir hafta iyi bir hafta kötü öyle geçirdim. Yani 9.sınıf pekte iyi sayılmaz.
-Dersleri severim, babamında yardımıyla bi psikoloji ayarı çekildi bana. Hobi gibi görüyorum dersleri. Özellikle fizik ve kimyayı insani ihtiyaçlarım olmasa ve bol zamanım olsa durmadan araştırabilirim :/ Birde senin de dediğin gibi öğrenmek için çalışıyorum. (sınav ertesi gün değilse tabi)

Sorularım:
1-) Şu anda 9.sınıf konularına (veya ygs ye) çalışıyorum. Fizik, kimya ve biyolojinin bir kısmı 10 ve 11 de işlediğimiz konuların daha genel, daha basit hali. LYS ye çalışırken bunları zaten tekrar etmiş olacağım. Yani diyeceğim o ki: gerek var mıdır 9.sınıf fen derslerinin üstünde çok durmaya? Şöyle bir okuyup geçmeyi düşünüyorum.
2-) Dershaneye gitmeyince 3 avantajdan yoksun kalırsın demişsin. Dershaneye gitmemek beni çok geriye çeker mi? Sorularımı okulda ki hocalara veya arkadaşlara soruyorum ben genelde.
3-) Benim bu durumuma bakarak bana genel olarak nasıl bir çalışma sistemi önerirsin?

Reply

Hocam iyi günler belki hatırlarsın beni :) seni 1 yılı aşkın takip ediyorum bu yaz yaptıklarımı ve yapmaya devam edeceklerimi yazmak için geldim. hocam öncelikle
1) Ygs türkçe-tarih-felsefe çalışıyorum türkçe ve tarih de son 3-4 konu kaldı. felsefe ise bitti.
2) 12. sınıfa dair matematik pek verimli geçmedi ama yinede çalıştım ötf,limit kavramını öğrendim,türev almayı öğrendim, integrale baktım videolarına göz gezdirdim
3) 12. sınıf kimya da organik kimya hidrokarbonlar bölümü full bitti. organık kimyada adlandırmayı da hallettim
4) 12. sınıf biyoloji de sindirim sistemi ve endokrin sistemi hallettim
5) günde 20 soru paragraf çözmüştüm bir kitabı bitirdim ondan sonra 20 gün paragraf çözmedim memlekete gittim memlekette de çalışmaya devam ettim sonra istanbula döndüm bir paragraf kitabı daha aldım günde 30 soru ya çıkardım günde 30 soru çözerek 28 güne bitiyor bu kitap da.
6) bu arada haftalık plan yapıyorum bazı haftalar 12. sınıftan bunaldığım için onun yerine geçmiş 10-11 çalıştım
çalıştıgım konular: 10 sınıf kimya: periyodik sistem 11. sınıf kimya reaksiyonlar ve enerji - tepkime hızı 11. sınıf matematik de : matris-determinantı çalıştım 10. sınıf biyoloji hücre bölünmeleri. tekrardan çalıştım
7) hocam genel olarak böyleydi benım çalışmam aklıma gelince yazarım tekrardan hiç ygs mat-geo-fen çalışmadım sene içinde dersaneyle halledebileceğime inanıyorum temelim var sence aptallık mı olmuş hiç çalışmamamak?

Reply

Hocam tamami çözümlü soru bankasi alsam faydasi olur mu onerebilecegin var mi ?

Reply

hocam, hayatımı değiştirecek bir karar almak üzereyim and. lisesi mezunuyum okulumda sadece mf bölümleri vardı mecburi olarak onu seçtim ama ilgi alanım tarih,edb.,coğ... baktım ftr, diyetisyenlik bölümleri var okurum dedim olmadı fizik kimya biyoloji çalışamıyorum ilgim yok sevmiyorum sevmediğim için olmuyor.. tmde okuyabileceğim nadir bölümler psikoloji,ekonomi gibi kafam karışmış durumda mezunum tmye geçersem nasıl bir yol izlemeliyim ? ftr istiyorum ama fkb yapamıyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

Reply

Ben 12. Sinifa gectim dershanemde 12.sinif matematik konularini yazin bitirdik yil icinde sizce nasil bir yol izlemeliyim ygs konu eksigim yalnizca problemlerde var

Reply

- Pek olmadı, gerekirse videoyu 10 kez ileri sarıp neyi anlamadığını bulup anlamaya çalışmalısın. En çaresiz durumda gidip hocaya sor.

- Ara verdim, sonra tekrar oturdum. Ara vermek şart. Ama araların saatleri bulmaması gerekiyor.

- Ağrımadı.

- Bence müzikle ders bir arada yürümez ama klasik müzik sözsüz ve monoton olduğu için bence çok zararı olmaz mutluysan devam et.

- Kendinize göre.

- Hayır her gün az da olsa çalıştım. Bir gün kaçırdığın anda tembellik başlar.

- 10 saat vaktim pek olmadığı için hayır.

- Dershaneye uy.

- YGS'deki sözcük bilgisi soruları pek zor olmaz, benim de bu konuyla ilgili pek sorunum olmadığı için sana yardımcı olamayacağım :( Ama madem böyle bir konuda zaafın var önce konu anlatımına çalışıp sonra bol test çözmeyi dene. Bir de YGS sorularına gözden geçir bakalım oradakiler de zor geliyor mu.

Reply

Tıp 10 sene değil pratisyenlik 6 sene benim bildiğim. Salla bu konuları şimdilik. Tercihleri kendi elinle yapacaksın zaten kimse seni bir meslekte zorlayamayacak. En fazla 2 gün küserler. Takma kafana.

Reply

Ben kendim +27 net yapamadım ki. Meb kitaplarını gözden geçir, ünite sonu değerlendirmelerini çöz. Bunu da sınavdan hemen önceye ertelememeni öneririm. Her konuyu bitirdiğinde gözden geçirsen daha iyi olur.

Reply

Geri kalan klasik konu anlatımı + mantığını kavra + test çöz + hocaya sor olayına girmeme gerek yok sanırım o zaten tüm dersler için geçerli.

Reply

Şu an normal. Kavrayamadığını gördüğün konuları gözden geçirip o konulardan test çöz ve ezber yerine mantığını kavramaya çalış. Gerçi bunu yapmak biyolojide zor ama çabalaman olumlu yönde etki yapacaktır.

Reply

10 gün önemli bir süre, evde bitirmekle olmaz. Dershaneye şunu sor; bu kursta işlenecek konular tekrar detaylı olarak işlenecek miymiş? Çünkü aynısını bize yaptılar ve çok sallamasyon oldu, yani bir sistem yoktu, konuları da sonra tekrar işledik. Zaten bir çok kişi gelmediği için tekrar işlenmemesi beklenemezdi. Doğal olarak pek bir işime yaramadı benim. Ha evde tekrar edip o konulara yoğunlaşsaydım belki yarardı ama yapmadım. Bu durum olacaksa salla boşver. Ama o 30 günü iyi değerlendir.

Reply

1- Gerek var, çünkü 9.sınıf fizik ve 9.sınıf biyoloji daha genel ve basit hali değil. kimyanın öyle olduğu söylenebilir. yine de o basit kimyadan bir kitap bitirmek iyidir, çok zaman kaybettirmez. öbür konuları normalde nasıl çalışıyorsan öyle çalış ama. çok basit olduğunu düşündüğün ve testlerinde başarılı olduğun konular üzerinde çok uğraşma tamam ama öyle bir okuyup geçme, bildiğini sanarsın ama pratikte başarısız olursun belki.
2- Ne kadar geriye çeker onu bilemem ama yıl ortasında bıkıp otokontrol yapamadığın zamanlar olabilir veya konu işlemede milletten geri kalabilirsin (bu birinci avantajdı) buna önlem al, millet ne çalışıyor dershanede nerede filan bi bak, baban zorluyorsa zorlamaya devam etsin. 3. avantaj içinse yapabiliyorsan arkadaşlarının dershanelerinde sınava gir gerekirse para ver de gir. ama tutup da zaman denemelerine abone olup bütün yıl boyunca fem sınavlarına girme, farklı dershanelerin sınavlarına gir.
2. avantaj içinse; bütün sene arkadaş ve hocalarla idare edileceğini sanmam, arada paraya kıyman gerekebilir. Soru sorma işi çok önemli buna bir çözüm bulman gerek. Benim aklıma gelen çözümler sınırlı.
3- :)))

Reply

2) Tamam integrali salla, öbürlerini okulda pekiştirir biraz rahatlarsın.
7) Aptallık olmaz, dershaneyle halledersin. Verimli bir çalışma dönemi geçirmişsin bence tebrik ederim.
YGS Geo, daha doğrusu analitik olmayan tüm geo da böyle bir çalışma özverisi ister yani geometrin zayıfsa pratiğini kaybetmemek için her gün üçgende açı, uzunluk artık o sıralar dershanede ne işleniyorsa ondan test çözmen iyi olur. hem zevklidir de.

Reply

Nasıl bir yol izleyeceğini bilmiyorum. FKB'de önceden başarısızdıysan ve edb, tarih, coğrafya bunların testlerini çözmek seni sıkmıyorduysa durma geç derdim, fakat tm bölümleri ve iş olanakları konusunda bir bilgim yok. Ama açık söyleyeyim ben sevmediğim şeylere çalışıp sevmediğim bölümleri okumazdım, zaten bunu yapmıyorum da. Özetle biraz gidebileceğin bölümleri araştır, biraz testlerle veya önceki edebiyat lysleriyle "yapabilir miyim" diye kendini sına.

Reply

Dershaneye uy. 12'yi de tekrar et testlerle filan.

Reply

Merhaba azimli yazar, 12.sinifa gectim(sayisalim) bu yaz onerdigin sozel konularindan Tarih, Cografya(5uniteli) ve Turkce konularinin %60-70 civarini bitirdim 12.sinif biyoloji sindirim, solunum ve dolasim bitti, tekrarlarim kaldi sadece. 19 Agustosda dershane de sinavim var 20' sinde ise dershane baslamis olucak, 19' a kadar sozelleri bitirirm ins bakalim, 12.sinif mat ve kimya kaldi ufaktan baslasam mi yoksa dershane zamani onlari halletsem mi en azindan 12.sinif mat belli konularini(limit, turev gibi) ya da artik dershanede islediklerime felan mi asilsam ne dersin ? :)

Reply

Dersanede tm derslerine giremiyorum çünkü denk gelmiyor. Ygs den sonra lys için tm ye gecersin dediler. Ygs zamani lys çalışmamak saçma değil mi?
Okulda tm ye geçeceğim.

Reply

Pardon ya, fark etmemişim 3.üncü soru biraz saçma olmuş hakikaten. Daha önce benim gibi biriyle karşılaşmışsanız genel bi tüyo şeklinde bir şey söyleyebilirsiniz belki diye sormuşum ama tabi benim ne düşündüğümü bilmiyorsunuz ki :/ Yanlış sormuşum asabınızı bozmuşum belkide. Özür dilerim.Reply

Hocam çözenadam nasil onerirmisin

Reply

Merhaba Azimli Yazar,ben ortalama bir Anadolu Lisesi'nde okuyorum,okulun ilk 5 indeyim.Bilkent Endüstri veya Bilgisayar hedeflyorum.Yazın şu ana kadar hedefimin çok altında çalıştım.Fizikte sözel konularda ve biyolojide eksiklerim var,onun dışında çok eksiğim yok.Dershanede okul açılana kadar 12 nin ilk dönem konularını işleyecekler,okul kapanmadan önce de sözellerin bir kısmını bitirdiler,bu arada günde 20 paragrafa başladım fakat kafama takılan bazı konular var:
1-Yazın şu ana kadar az çalışmam sıkıntı yaratır mı?
2-Bir matematik hocam limit,türeve eğer ingilizcen varsa MIT opencourseware'den çalış falan dedi,sence zaman kaybı mı olur?
3-Geçen sene düzenli olarak zaman denemelerine girdim,genelde 120-130 civarında dolaştı.Bu netler Bilkent Bilgisayar isteyen birisi için çok mu düşük?
4-Sınav sürekli rüyalarıma giriyor,sürekli ya yapamazsam diye kendime soruyorum.Sen bunları nasıl aştın?
Allah senden razı olsun,yalnız olmadığımı görmek beni baya rahatlattı.

Reply

abi özel ders aldığım için hoca mat 1 i bitirdi ben de denemelere başlıyım dedim süreli yaptığım zaman (40 dk) 30 soru anca işaretleyebiliyorum 25 netim falan çıkıyor süresiz yaptığım zaman ki o da 1 saatte bitiyor 33 nete kadar çıkıyor sence iyi mi bana kötü düzeltilemicekmiş gibi geliyor

Reply

hocam, olmazsa ygs2 ile alan bölümler var dyt.,ftr adına.. en azından ygs kimya kek, ygs biyoloji zaten ezber yaparım, ygs fizik lysye göre daha hafif onu dinlerim teknofemden mat. ve geo. ile daha çok ilgilenirim tmde çünkü çoğ.,tarih cepte yaparım olmadı biiraz kendimi kasar boğaziçi işletme-psikoloji falan okurum bu seferde ing. sıkıntı.. karar verebilirsem her şey çok iyi olurda karar veremiyorum

Reply

hocam iyi günler bir dersaneye sırf kadrosu iyiymiş diye 6 bin lira vermek mantıklı mı yoksa orta seviye dersaneye 3.500 vermek mi sizce hangisi babama da yük olmak istemiyorum orta dersaneye gitmek istiyorum

Reply

hocam hemen konuya giriyorum dersdhanemin hizlandirmasi var bu ayin 18 inde basliyor ve 10 gun olucak ve ben bu dderslere giremeyecegim konular sene basinda tekrar islenecekmis o yuzden cok sikinti olucagini sanmiyorum,

simdi tarih ilerliyorum,cografya saglam gideyim dedim baya fazla testleri olan cografya konu anlatimli kitap ve soru bankasi cozerek ilerliyorum buna ek olarak lys mat olarak biraz zayiftim ozellikle 10.sinif matematiginde trigonemetriyi ve 10.sinif matematigini bitirdim simdi 12 ye bakacagim

size sorum dershaneye giden arkadasimi her gun arayip o gun ne kadar islemisler diye sorup bir sonraki gun evimde videolarla o konuya calissam mi ? veya bu 10 gun kimya biyoloji matematik 12 konularina mi baslangic yapsam ? buna ek olarak benim kimyam malesef biraz eksik bu mol hesaplamalrinda bu sene biraz zorluk yasadim sizce 10.sinif kimyadaki mol konusunu bitirsemmi 11.sinif kimyasina gelirsek hocamiz konulari yetistireemedi son iki unite kaldi cekirdek kimyasi ve elektro kimya idi galiba hic islemedik bize dediki 12 de isleriz sizce bu konulara baksam mi yoksa direk organige mi girissem

ozetlersem
10.sinif mol ve 11.sinif son iki kimya unitesine bakmalimiyim ?
10 gun bir hizlandirma olucak ama tekrar isleyecekmisiz dersleri sizce dershanede islenen konulari evde calissam mi ? teknofemden izleyip konu anlatimli kitaplardan gitsemmi yoksa 12 konularina mi baksam ?

sagolun

not:klavyede turkce harf bulunmadigindan yazim cok garip gorundu kusura bakmayin

Reply

Merhaba azimli yazar. Ben ilk defa konulara çalışıyorum yani ders çalışıyorum bu yıl. Matematik ve geometri tamamda. Kimya biyoloji nolacak? Bu konuları nasıl kavricam? Nasıl öğrenicem? Okuyunca aklımda kalmiyo aklımda kalması için ezber mi yapıcam? Bu konuda cok acemiyim bi yardımcı olur musun?

Reply

1.2k dasın. Tebrik ederim azimle çalışmıssın.-
Şuan dershane açıldı 2 hafta oldu. Biyoloji sindirim(insanda kuşlarda yani lys'si işlendi.) Ben bu yolu ezberliyemedim ne yazık ki. Ne kuşlarda ne insanda.
-Şuan dershanedeki sayısall derslerden geriyim. Mat geo haricinde. Mesela kimyada ygs gidiyo ve lys (organiğe gireceğiz fakat temel atiyorum organikte lazım olanları anlatiyorlar) ile devam ediyoruz. Ben tekrar ne zaman yapıcam? Çıkarıp konu çalıştığım kitaba bi göz gezdiricem. Ne aralıklarla? (Blogunun özeti bile var defter yaptım hatta bitti blogunu taradım yani.ve tekrar dediğin notlarına bakmaya üşeniyosan videodan bak) bugun yaptım yarın yapıcam mı? Hafta sonu yapıcam sonra ne zaman? 1 ay sonra mı? 1aydan başka tekrar olmicak mı? Olacaksa ne önereceksin?

-Simya testlerinde zorlaniyorum. Derya deniz bi konu bunu kavramam yapmam için ne önerirsin tabii ki konuya çalıştım ama başka kaynaktan başka soru geliyo bilmediğim yerden..

-Biyolojiyi en sık tekrar etmem gereken ders demişssin haklısında eyvallah. Solunumda falan maltaz vb gibi şeyler var. bunları öğrenmekte çok zorluk çekiyorum ne dersin bu konuda?

-Fizikte çift koldan gidiyoruz 6 ders ygs. haftada tabii ki. Fakat ben bu sayısal dersler arasında dengeyide kuramadım ya hu. Bi yol yordan göstersen?

- Geri kaldığın konuları toparla diceksin. Dersin tabii. Ama onları toparlamaya çalışırken şimdikinden geri kalıcam.

-Mat testi çözüyorum sayfanın arkasında cevap anahtarı var. Ben soruyo çözüyorum işaretlemeden doğru mu diye bakıyorum doğru değilse ha şurda hata yapmışım o olmasa zaten doğru diyip işaretliyorum. Bu paragraftada oluyo. Cevap anahtarını tek tek kesmek uzun sürer. Daksille mi karalasam? Veya sen ne yapardın böyle şeylerin oldu mu?

-Mesela dershaneden önce video izle dedin test çöz sonra dershaneye git konuyu dinle tam otursun demiştin. Ama ben bunu yapamiyorum. Çünkü geri kaldım. Bunu yapmam lazım bir an önce. Birde bizimkiler kafasına göre gidiyo biraz. Yani yarın ne işlenecek bilmiyorum diyebilirim. Önceden hazırlık yapmam için ne önerirsin? Her gün hocalara gidip ''Hocaaaam! Yarın ne işliceğiz?'' diye mi sorayım?

-11 Matematiğini unutmuşum. Permütasyon kombinasyon falan. Bu diğer konulardada olacak diye düşünüyorum. Mesela Türev,İntegral gibi baba konularda. Polinomlar mesela es kaza öğrendim :D yani öyle değilde zorlandım öğrenirken çnkü fonksiyonum tam değil çarpanlara ayırma eksik. Matematikteki tekrarları nasıl yapmalıyım sence? Neye göre?(Oran-orantı, taban aritmetiği, basit eşitsizlik, çarpanlara ayırma, üslü-köklüsayılar((kuralarrını)) vb. gibi konularda soruları eskisi gibi çözemiyorum. Yani unutmuşum. Hepsine tek tek yazdım ne önerirsin unuttum gibi kusura bakma ortak. Bu konularda tavsiyene, önerine ihtiyacım var. yardımın oluyor çünkü öğrencinin halinden öğrenci anlıyor:) Teşekkür ederim.

Reply

Çok uzun zamandır açık liseye geçmeyi düşünüyordum herşeyi ayarlamıştım dersane aileyi ikna vs. geçen gün babamın arkadaşıyla sohbet etme fırsatı buldum kendisi özel bir şirkette çalısıyor şuan yetkilide birisi açık lise durumundan bahsettim bana ne kadar çalısıyosam daha fazlasını çalışmamı açık liseye geçmememi söyledi eğer özel sektörde çalısmak ıstiyorsan ( ki bende öyle istiyorum ) ne kadar iyi üniden mezun olsamda iş konusunda sıkıntı olabileceğini söyledi işletme okumak istiyorum bu arada. Benim de kafam çok karıştı açıkçası bu konuda sizinde düşüncelerinizi almak isterim teşekkürler.

Reply

Evet azimliyazar yazılarınızda kafamı karıştıran bir şeyi sormak istiyorum

Şimdi sabah dershane vardı
Dershanede konuyu bir güzel dinledik,bize dershanede o konuyla ilgili bir kağıt veriyorlar feme gidiyorum malesef bize o konu ile ilgili bir kağıt veriyorlar ve arasında boşluklar oluyor biz onları dolduruyoruz sizce bir defter alıp ders işlenirken bu deftere not mu alsam yoksa kağıtları biriktirsem mi ?

Şimdi dershane bitti eve geldik , öğlen

Dershanede çözdüklerimizi tekrar çözdük ve tekrar ettik konuları,derslerii
Siz bundan sonra çözümlü örnek çözün nereye kadar işlediyseniz dediniz , şimdi çözümlü soru bankası mı almamız gerekiyor yoksa konu anlatımlı kitabımızın çözümlü örneklerini mi çözücez , ?

Tamam akşam oldu biyoloji hariç hepsinin videosunu izledik ve akşam dershane ödevlerini mi yapıcaz ? Birde diyelim konu bitti dershanede eve geldik küçük bir tekrar sonrası soru bankasından soruları mı bitiricez ne ara çözücez ve haftasonunda bir gün tekrar yapın demişsiniz fakat o günde dershane oluyor şimdi kafamı karıştıran olaylar bunlar

Teşekkürler

Reply

merhaba ben 24 yaşındayim bu sene dank etti artık asgari ücret ile çalışmak geçen seneden beri ygs hazırlanıyorum geçen sene ts den girdim pek iyi olmadi şimdi tm ye yöneldim türçe ile sosyal denemelerde full e yakın gelio ama mat kötü hacı ya %40 ı anca bitti bide biten kısımlar yani denemelerde biten kısımdan soru gelse yapamam ne önerirsin bana bi yardim et

Reply

Mezun kalmaya henüz karar verdim, yani tercih yaptım fakat sadece istediğim 3 yeri yazdım (onlar da olmadı), zaten haziranım sınavla temmuzum ramazanla (oruç tuttum) tercihle ve açıklanmasıyla geçti sevgili azimli kardeşim, ağustosum da 15 gün tatille geçinceeee.................. Sanırım azıcık ucundan geç kaldım. Eşit ağırlığım, sence 12 matematiğini 15 güne sığdırayım mı ne yapayım? :D

Reply

Matematik YGS sorularında kafam çok karışıyor. Bu sebeple bildiklerim yanıldığıma yetmiyo:( ve bu durum cok rahatsız edici

Reply

Bu sene istediğim puanı alamadım. 250 civarıydı tercih puanım (mf-4). Bu sene ygs yi kendim halledip lys için özel hoca düşünüyorum. Sizce dikkat etmem gereken, yada özellikle tercih etmem gereken bir yol varmı ders calısırken yada sınava hazırlanırken.

Reply

Dershanede 1 2 hafta geri kaldığın konuları nasıl toparliyodun. Bi yandan konular işleniyor bi yandan sen geri kaldığını toparlamaya çalışıyosun.

Reply

Donemlik yazilarinizi aradim taradim sorumun cevabini bulamadim bir turlu hocam okullar baslayinca nasil gidicez ?

simdi haftasonu dershane diyelim 3 konu isledi onlari o gun tekrar ettik cozumlu sorulari cozduk simdi dershane odev veriyor bu odevi hafta ici yapicaz ve birde soru bankasindan hafta ici cozmemiz gerekicek

birde hafta ici okul dersleri olucak bunlari da o gun mu tekrar edip sorularini cozecegiz yani okul zamani bayagi bir karisik geldi yazilariniza baktim ve sorumun cevabini alamadim

tesekkurler

Reply

Heey ! Merhaba

Bilgisayarıma tüm ders videolarını indirdim. İnterneti iptal ettireceğim için bi kaç konuda yardımına ihtiyacım var.

-Matematikte Şenol Hoca, Ekol Hoca(Tamamını indireceğim inme aşamasında), Teknofem ve ayrıyetten bi kaç konu anlatımı daha var .

-Geometri Teknofem, Şenol Hoca var. (Senin önereceğin var mı başka çünkü interneti kapatıyorum yarı yolda kalmayim.haa bu arada aynı konudan cok video izlemenin faydalı oldugunu düşünüyorum sanma sadece kaynağım fazla olursa konu anlatımında sıkıntı cekmem diye düşünüyorum)

-Fizik teknofem ve körfez

-Kimya teknofem (bunun için ek olarak önerebilceğin bi kaynak daha var mı? Kimyada tek bi kaynağın yeteceğini sanmıyorumda.)

-Biyoloji teknofem (Biyoloji için yeter gibi. Çünkü sen video izlememişsin biyolojiden. Eksik veya kaçırdığım yerleri pekiştirmek için indirdim sadece olsun diye yani.)
Sözel indirmedim sözelim iyi. YGS için anasını ağlatırım :)

-Şimdi bunları indirdik. ve derse gideceğiz. Öncelikle işlenecek olan konun videosunu açıyoruz vee izledik. Notlarımızı aldık(Sen ayrı yeten defter mi tutuyordun yoksa a4e falan yazıp dosyaliyor muydun?). Daha sonra dershanede pür dikkat dinledik eve geldik konu tekrarı ve testi çözdük. Bunu 3 gün 1 hafta 1 ay gibi rutin tekrarlarla tekrar ediyoruz. Peki ama neyden? Video notlarından mı? Defterden mi? Kaynak kitaptan mı? (Kendi notlarımı sadece biyoloji için çıkaracağım. Akıl süzgeciyle ilk defa deniceğim. Daha önce cıkardığım notlar, özetler kitapların gereksiz kelimelerini atıp cıkarıyordum aklımdakini yazmıyordum. O yüzden önereceğin şeyler not çıkar demekse hem vakit olarak zamanımdan alacaktır hemde beyinsel olarak yorulacağım.) Cevaplarının yararlı olacağından eminim. şimdiden teşekkürler

Reply

tekrar söylüyorum benim bu konuda karar vermem güç, tmci değilim. o dersler cepteyse o zaman ygs derslerine ve lys mat-geo'ya yoğunlaş, ygs seni tatmin etmezse iki buçuk ayda edebiyat ve coğrafyayı da halletmeye bakarsın. ha tmci olmadığım için iki buçuk ayda yetişir mi bilemiyorum işte. ama aynı anda hem ygsden hem sayısaldan hem tmden tercih yapabilecek gibi çalışma, senin durumunda en iyisi ygs/tm olarak gitmek gibi gözüküyor. yine de başkalarına da danış.

Reply

dershane işleyecek mi ki onları? bence en azından ilk 1-2 haftalık konuya başla, okulun önüne geçmek her zaman iyidir.

dershanede işlediklerine her zaman asılacaksın zaten. ana çalışma odağın dershanede işlediklerin olacak.

Reply

1- Kardeş ben yazın sadece sözel çalıştım. Bir sıkıntı olmaz yani.
2- Hocanın bu öneriyi vermesi sana işin mantığını kavratmak, malum kitaplar ve okul ezbere dayalı. Bence önce bir Türk hocalardan çalış. Hangi hoca işin mantığından usturuplu bahsediyor bilmiyorum ama. Yabancı kaynaktan çalışabilirim diyorsan ben sana patrickJMT yi önereyim. Altyazı yok ama adam tane tane konuşuyor, anlamamak elde değil. Bilkentliler olarak calculusten aldığımız yüksek notları ona borçluyuz. MIT'den hiç çalışmadım, denemedim de ama süperzekalara ders veren bir kurumdan bahsediyoruz, oradaki eğitimle bizim eğitim bir olmaz. Ama hoca öneriyorsa bir bildiği de olabilir. Özetle; bence mantığını anladıktan sonra istediğin yerden çalış vakit kaybı olmaz. Farkındayım pek kesin bir cevap olmadığı ama bir konunun mantığını anladıktan sonra nereden çalıştığının da çok önemi yok konular evrensel nasıl olsa.
3- Çok yüksek
4- O kadar abartma kardeş sadece bir sınav. Çalışırsan kazanırsın ki çalışıyorsun görünüşe göre. Olur da bir şeyler ters gitti seneye kalır o zaman kazanırsın. Babam bunu söylerdi bana.

Reply

1 saat şu an için normal. YGS'yi hiç 40 dakikada bitirdiğimi hatırlamıyorum ben, gerçek YGS de 50-55 dakika sürdü zaten. Blogta da yazdığım gibi Sosyal ve Türkçe'den kıstım ben. Deneme çözmen iyi, çöz ve sana zaman kaybettiren konuları saptayıp üzerine git. Ama şimdi 40 dakikada yapacağım diye çok abartmana gerek yok. Bir de asıl olay tekli denemelerdeki süre kullanımın değil 160 dakikalık denemede süre kullanımın/stratejin bunu da hatırlatayım.
33 nette kötü değil. Ben 20-25 ile başlamıştım. İleride düzeltirsin 37-40 arasında gidip gelmeye başlar.

Reply

İyi de kadronun iyi/orta olduğunu nasıl biliyorsun? Hayır ben kadrosu süper denen yere git, matematikçi ODTÜ mezunu, fizikçi askeri listede ders vermiş. Matematikçi fos çıktı çok yavaş çözüyordu veya çözemiyordu. Fizikçinin de burnu büyüktü zar zor soru sormaya vakit bulabiliyorduk. Orta dershaneye gittim çok iyidi hocalar. Oralarda okuyan bir tanıdığın yoksa reklama bakarak iş yapma. 3500'lük yerde stajer çalıştırmıyorlarsa, öğretmen sayısı yeterliyse, birebir soru sorma seansı alabiliyorsan iyi, oraya git. Bunları bloga yazmıştım.

Reply

12 konularına başlangıç yap, zayıf olduğun konulara da çalışmaya devam et. Salla orada işlediklerini madem tekrar işleyeceklerse.
Organiğin ilk kısmının pek mol hesabıyla ilişkisi yok, organiğe gir. Çekirdek kimyasını salla. O lysden 1 ay önce işlenilcek bir konu. Mol kavramına da bir giriş yap o zaman, o kadar zor bir konu değil.

Reply

Çalışıyorum. Ama bi süre anlamadığımı fark edince o da sıkıntı yaratiyo motivasyonum bozuluyo. Konsantrasyonum düşüyor :(

Reply

Azimli yazar izninle bu azimli kardeşime ben yardım etmek istiyorum. Türkçe paragrafını aksatmadan çöz. Matematik antremanlarla mat 1 ve antremanlarla mat 2 yi al. Mat 1 i eylülün ilk haftasına kadar bitirirsin. Mat 2 de ygs konuları var ve bunuda (dershaneye gidiyorsan.) işlenecek konuyu antremanlarla mat2den çöz ve sonra dershanede gördün. Eve gel defterdeki örnekleri başka kağıda çöz. sonra 2 3 test çöz tamamdır matematiğin böyle böyle oturacaktır.

Reply

Maşallah, senelik sormuşsun birader, sana özel yazı yazdım resmen.
1- Kuşlardakini ezberlemene gerek yok. Ben dolaşım yolunu ezberlemenizi salık vermiştim, onu ezberle, çiz, yolları takip et, seslendir. Sindirim yolunun bir haritası yok hatırladığım kadarıyla, ezberlencek şey de neyin nerede sindirildiği, yanlış mıyım? Belki sen dolaşımla sindirimi karıştırdın? Kusura bakma ben sadece dolaşım yolunu harita olarak ezberlediğimi hatırlıyorum, sindirimde böyle bir problemim olmamıştı, ama emin değilim. Ha bir de sindirime yardımcı enzimlerin nerede iş yaptığını ve nerede üretildiğini ezberlediğimi hatırlıyorum.
2) "Tekrar yapmakla ilgili" isimli yazıya bak.
3) Simya neymiş kardeş? Bırak simyayı mimyayı. Biraz eski YGS'lere göz at yoksa simya filan.
4) Solunumda maltaz diye bir şey hatırlamıyorum. Maltaz maltoz'u sindiren enzim diye hatırlıyorum. Üzerinden 1 yıl geçtiği halde hatırlıyorsam demek ki unutulmuyormuş. (Biyoloji sevmediğim için tıp tercih etmeyen biriyim bu arada.) Test çöz ve tekrar yap hallolur. Şimdi çok canını sıkma. Blogta bahsettiğim gibi biyolojideki kritik yerlerin üzerinde dur ve yapılabiliyorsa mantığını kavramaya çalış.

Reply

5) -
6) Eğer bazı konularda çok geri kaldıysan/çalışamadıysan ve şimdikine odaklanman gerekiyorsa, çalışamadığın konuları ertele eğer çok kritik değlllerse. Mesela biz de mıktanıs konuları YGS'den 1-2 ay önce işlenmişti ve benim o sırada sınavlarım olduğu için çalışamamıştım. Ben de YGS'den sonraya bıraktım ilerideki konuları bağlamıyor diye. Tabii bunların hangi konular olduğunu bilmem gerek. Şu an işin başında olduğunuza göre tüm konular önemli, mıknatıs gibi o an için gereksiz bir konu bulmak zor. Sen şu an okullar açılmadığı halde dershanede öğrendiklerine yetişemiyorsan yeterince çalışmıyor olabilirsin, yani ben başka bir açıklama bulamadım.
7) Bu yanlış. Cevap anahtarını yok etmek de yanlış. İradene hakim olman gerek. Böyle şeylerin başta oldu ama sonradan ben de durumun hem öğreneme zarar verdiğini hem de vakit kaybettirdiğinin farkına vardım. Şöyle diyeyim ben sana. Bir test çözüyorsun. Sadece o teste ve sorularına odaklan ve başka şeyleri düşünmemeye çalış. Şarkı söylerek çözme mesela, rahat davranma. Sanki ameliyat yapıyormuşsun gibi çöz. Cevap anahtarına da test bitince bak ve yanlışlarının üzerinde dur. Yani, soru çözme evresiyle soruları/cevapları irdeleme evresi birbirinden ayrı olsun.
8) O hepsi için değil. İyi olduğun derslerde gerek yok. Ayrıca çok aşırı bir çalışma yapmanıza gerek yok, önceden ne dedim hatırlamıyorum ama biyolojide sadece 1-2 kere okuma yapsanız kafi. Bu da çok uzun sürmez, yolda bile okuyabilirsiniz. Fizikte biraz daha detaylı çalışsanız iyi olur tabii ama orada amaç hocanın anlattıklarının planının önceden kafanızda olması. Ders kitaplarını okumadan önce konuları bir gözden geçirin resimlere bakın diyorlar ya, işte o hesap. "Tarama" taktiği deniyor sanırsam.
her gün hocaya gidip yarın ne işleyeceğiz diye sor ama eğer hocalar 12.sınıf işlemiyorlarsa muhtemelen ygs soru bankalarındaki sıraya göre gidiyorlardır. Matematik temel kavramlarla başlar sayılarla devam eder mesela bunun gibi. Buna uymuyorlarsa mecburen soracaksın ama. Yine de tekrar söyleyeyim bunu her derse uygulaman gerekmiyor, ben zayıf olduğum fizik ve biyolojide uyguladığımda çok yarar gördüm. Özellikle biyolojide okumadan/önceden geldiğim ders derste uyuyordum. Belki sen uyumazsın ama bunun yararını görürsün, üniversitede dahi buna teşvik ediyorlar.
9) "Tekrar Yapmakla İlgili" isimli yazıyı oku. Benim söyleyeceğim; Test çözersin. Unutursan bir daha çözersin, veya zor konuları zamanın olduğunda ikinci bir kitaptan bir daha çözersin hususi. Tekrar için örnek sorulara göz gezdirirsin ama her konu için ikinci defa test çözmene gerek yok. Oran orantı demişsin, oran orantı ne ki? 5. sınıf konusu o. İntegralde baba çalışmayı zaten YGS'den sonra yapıyorsun, unutma sorunu olmaz. Türev de integralin tersi olduğu bir sorun olmaz, türev bilmeden adamakıllı integral yapamazsın zaten. Permütasyon kombinasyon biraz başa bela, onun için birkaç kez test çözeceksin. Aralıklarını sen seç. Bu tekrar olayını dershanedeki hocalarına da bir danış.

Reply

Tamam da açık liseyle üniversitenin ne alakası var? Babamın arkadaşı niye böyle bir şey söylemiş, onu da öğrenseydin.

Reply

Not almayı çalışmaya yardımcı olması açısından yapıyordum ben, yoksa her yerde not var.
Çözümlü örnek olayını hiç anlayamadığınız konular / anladığınızı sandığınız ama testlerde hiç yapamadığınız için söyledim. Normal test çözün.

Kardeş bildiğin konunun videosunu izleme. Dershane ödevlerine öncelik ver. Evet sora bankasından soruları bitireceksin. Haftasonunda bir gün tekrarı dershane açılmadan önceki yaptığım programda vermiştim. Dershane/okul geldiğinde ne programı yapacağınız size bağlı.

Reply

Ağabey vallaha beni bunu cevaplamak benim için çok zor, ilk girdiğimde kazandım ben, böyle zor şartlarda çalışmadım. Bol soru çözmeni ve bir şekilde soruları birilerine sormanı öneririm.

Reply

Kardeş mezunsan zaman bol değil mi niye sıkıştırıyorsun. Okul yok, dolayısıyla 12 matematiğine de gerek yok. Baştan tekrarla, bilmediğin konuları baştan işle işte.

Reply

YGS'de de yapamadığın sorularını sor.

Reply

1 2 hafta geri kaldığım konu pek olmadı, onları da başka bir zamana erteledim.

Reply

Evet işte o karışıklık yüzünden 12.sınıfa yazın başlayın dedim ya.
Dershane birinci önceliğiniz olacak. Okulu ben ilk başlarda sallamıştım. Kurban bayramında toparlamıştım konuları anca. Yani okuldan önde gitmezseniz aynı söylediğiniz gibi yapacaksanız, o zaman da söyleyebileceğim tek şey kolay gelsin. Bence hazır zaman varken birkaç 12.sınıf konusuna bakıp öne geçin.

Reply

Şuan fizikte Fiziğin doğası, vektörler(vektörler tam), madde ve özellikleri, sıvıların kaldırma ilkesindeyiz.

Reply

Not defteri/A4 farketmez hangisi işinize gelince. Nereden tekrar edeceğiniz de hangisi rahat olursa. Çok unuttuğunuz bir konuyu muhtemelen videodan tekrar izlersiniz, daha unutmadığınız/yeni işlediğiniz konuları not defterinden göz gezdirirsiniz vs. O kadar şeyi yaptıktan sonra bunun üzerinde çok durmak yersiz. Sadece biyolojiden not çıkar tamam, öbür derslerden test çözmen kafi. Ama zor ve karışık gelen soruların çözümünü de not alabilirsin arada bakmak için. Bir hatırlatma yapayım işlenecek konunun videosunu önceden izleme olayını her ders için yapmanıza gerek yok. Ben fizik ve biyoloji için öneririm, özellikle biyolojide çok kritik, illa bir hazırlık yapın. Video şart değil 2 kez okusanız da yeterli olabilir. Tabii tüm dersleri izleseniz iyi olur da zaman sıkıntısı çekmeyin diye bu uyarıyı yapayım dedim.

Reply

Tamam normal sıraya göre gidiyor o zaman. Vektörlerden sonra denge moment geliyordu sanırım, emin olmak için test kitaplarındak içindekiler bölümüne bakman yeterli. Sıvıların kaldırma ilkesinden sonra da basınç geliyor olması lazım. Bizde de çift kol gidiyorlardı.

Reply

Anlamaya çalış kardeş :) Neyi anlamadığını kendine sor. Cevaplamaya çalış. Cevaplayamıyorsan not al başkasına sor :)

Reply

bişeyler öner lütfen? nasıl bi yol izlemeliyim?

Reply

Peki ya elimdeki videolar yeterince yeterli mi?

Reply

Elementler kimyası kalktı mı? Çalışalım mı ne yapalım bilmiyorum. Dershane işlenmicek dedi. Okul kitabınında hemen hemen yarısı elementler kimyası sen çalışmamıssın zararınında görmemişsin. Peki ya çıkarsa :D

Reply

Dershane işlemicekse ya kalkmıştır ya da hala önemsizdir. Çalışmana gerek yok. İstersen lysden önce biraz bakarsın.

Reply

Ya biyolojide netler zamanla mi artiyor ? Biyolojiden nasıl bu kadar iyi bet çıkardın vallahi helal olsun

Reply

Lys matematikte 20 soruluk testte 4 5 yanlis cikiyor. Genel olarak boyle. Ilerleme kaydemiyorum :'(

Reply

Merhaba,
Bir yazınızda video izleyerek ders çalışın diyorsunuz,benim internetim yakında kesilecek illa ki internetten video mu izlemek şart mı?

Reply

mezunum fem dersanesine gidiyorum şu an 10 günlük bi lys konu anlatımı var eylülün 15i felanda sınıf belirleme sınavı olacak sizce şu an ygsmi lysmi çalışmalıyım bana ne önerirsinz
ygs denemesi olsa şu an 90 net felan anca yaparım unuttum konuları iyi bir sınıfta olmak istyrm na yapmalıyım

Reply

müziği tamamen mi dinlemeyelim yoksa ders çalışırken mi dinlemeyelim ? bide o aşağıdaki puan neyi gösteriyo?

Reply

Sen bakmış mıydın?

Reply

Merhaba Azimli yazar. Ben düz lisede okuyorum. 4 Sayısal sınıftan 2.sindeyim. 1.Sınıfta cok calışkanlar SBSden beri donanımlı olanlar var. Matematik Hocası soru sordu çarpanlara ayırmadan ve sınıfımızda kimse çözemedi fakat sayısal 1deki sınıflardan cocukar çözdü. Soru iyi bir soruydu :) Fakat ben kırk yıl düşünsem çözemem. Ve dershanedeki matematik kitabında (polinomları işledik) Polinomlardan 5 testte 2 sini zar zor yaptım. Sorularda sıkıntı cekiyorum sayısalı bırakmayı bile düşünmeye başladım açıkcası. Sen ne önerirsin? Bu sorunu aşabilir miyim?

Reply

Merhaba ilk önce bu güzel blogunuz ve bana katkıları için size teşekkür etmek istiyorum.
Ben bir mesleki lisede lise 4'e yeni geçmiş bir öğreciyim.Anne baba zoru ile bu okula gitmek zorunda kaldım.Mesleki derslerimin coğu 1 ve bunlar toplam haftada 10 saat.Allah'a şükür sayısal ve matematikle aram iyidir.Açıkcası idealist biri olduğum için kendimden biraz fazla şeyler bekliyorum.Asıl sorunumu:ben bu sene(lise 3)'te okuduğum lisenin baraj dersinden kaldım.Bu acayip moral bozukluğu yaptı.Ben şimdi bu sene açık düz liseye geçsem hem eski ortalamalarım yeniden hesaplanacak hemde 11deki sorumlu dersim kalmayacak.Şimdi ben bugunlerde 12 konularından bir tane deneme yapacağım,bakalım o dersi iyi anlayıp birşeyler yapacak mıyım? Eğer gerçekten verim alabilirsem geçmeyi düşünüyorum.Sizde benim bu fikirlerime katılıyormusunuz ve benim önüme çıkacak zorluklar neler olabilecek ?

Reply

bütün netler zamanla artıyor. benimki özellikle konuları bitirdikten sonra çıkmış soruları çözünce arttı çünkü nasıl sorular çıktığından haberdar oldum ve o tür konu ve sorulara yöneldim

Reply

yapma kardeş daha yolun başındasın ilerler

Reply

Evet. Diğer dersler bir nebze de fizik kitaptan okuyarak anlaşılmaz. Eğer bir dersi okulda/dershanede kaçırdıysanız ama en iyi yöntem videodan izlemektir.

Reply

10 günlük hızlandırmada konuları dinledikten sonra evde tekrar edip testlerini çöz. Sonra sınavdan önceki iki hafta filan hiç bilmediğin / pek hatırlamadığın basit konulara çalış iyi sınıfa girmek için. Seviye belirleme sınavı YGS'den mi oluyor onu bilmiyorum, araştır. Bizim ki 4 yıldandı.

Reply

Ders çalışırken dinleme. Molalarda dinleyeiblirsin. Sınavdan 2-3 önce de toptan kes derim. LYS'den önce bol bol dinlemiştim sınavda aklıma gelmişti, sinir bozucu bir durum.

Aşağıdaki puan görüntülenme sayısı.

Reply

Kaçıncı sınıfsın? Matematikte, özellikle polinomlarda, belli soru kalıpları var bunları hallettikten / mantığını anladıktan sonra diğerlerini de yapabilirsin. LYS benim girdiğim sene zordu fakat yine de seçici olmayan sorular (ki soruların %70 filan) "klasik" dediğimiz çalışan adamın rahatlıkla çözebileceği sorular. Yani durum umutsuz değil. O testlerdeki soruları çöz, çözdükten sonra çözemediklerini örnek sorularla ilişkilendirmeye çalış veya hocana sor. Çözemediğiniz soruları çözdükten veya çözdürdükten sonra tekrar et. Gerisi gelecektir. Aynısını fizikte yaşamıştım.

Reply

Çıkacak zorlukları bilemem (meslek liseleri konusunda inan bilgim yok) ama o meslek lisesinin puansal avantajlarını kullanmayacaksan değiştirsin gitsin. Açık düz liseden kastın açık öğretim mi? Dershaneye gitmiyorsan açık düz liseye ihtiyatla yaklaşmak lazım. Normal düz liseyse yarım gün olacağı için iyi olabilir, tabii okulda sürekli bir gırgır şamata kavga ortamı yoksa.

Reply

12.sınıfım.

Reply

sizce konu çalışırken ders ders mi gtmek mantıklı yoksa karışık mı ?

Reply

Merhaba, öncelikle tebrik ederim, ortalama bir anadolu lisesinde okuyorum. 12. sınıfa geçtik malum, dershaneler de başladı. Genel olarak derslerim iyi, okul birinciliğine oynuyorum fakat bu yazı çok boşladım. 11. sınıf tekrarı ile mat-1'i bitirecektim ama sadece mat-1'i bitirdim. 11. sınıfa bakamadım bile. Dershaneler de açılınca telaşa kapıldım. Konuları erken bitirmenin bir önemi var mı ? Merak ettiğim senin ne zaman bitmişti ? Tüm Ygs konularını 1 aydan önce bu tempoda bitirmek verimli bir şekilde mümkün mü ? Ayrıca dershaneden geldikten sonra tekrarları yaptıktan sonra eksik konulara çalışmak sıkıntı oluyor. En fazla 2 konuya göz atabiliyorum.

Reply

Merhaba, öncelikle tebrik ediyorum. Ortalama bir anadolu lisesinde okuyorum ve son sınıfa geçtim. Okul derslerim hep iyi olmuştur, okul birinciliğine oynuyorum. Dershanemizin ilk haftasıydı bu hafta. Dershaneye kayıt sırasında sıkıntı yaşadım, acil bir sınava uykusuz bir şekilde girdim ve Türkçe'ye bakamadığım için kötü bir sınıfa düştüm. Bu beni çok hayal kırıklığına uğrattı ve hızlandırma boyunca (1 ay) sınıflar değişmeyecek. Sence bu beni olumsuz etkiler mi ? Ayrıca yazın amacım 11. sınıfı tekrar edip Mat-1'in eksik konularını tamamlamaktı ancak sadece Mat-1'i tamamlayabildim. Sonuç olarak içimde hem YGS'nin diğer dersleri hem de LYS açısından kaygı var çünkü dershanede YGS işleniyor ve eve gelip tekrar edince akşama ekstradan 1, çok zorlarsam 2 konu çalışabiliyorum. Dershaneden gelince tekrarları o konunun testlerini uygun bir kitapta bitirerek yapıyorum. Ve konular genellikle eksik olduğum konular. Yanlış mı yapıyorum ? Tüm konuları YGS ve LYS gelmeden bitirebilmek mümkün mü ? Yoksa bildiğim konuları illa es mi geçmem lazım ? Çok teşekkürler şimdiden.

Reply

Merhaba hocam, dershanede bugun 12.39am'dan itibaren 4.gunumu gecirmis bulunmaktayim. Bu yaz donemi corba olayi dedigin gibi verimli geciyo :) Ama ben mesela saat 3te evde dersin basina oturuyorum diyelim ve ornegin bugun polinom(%50) isledik dershanede. Evde actim senol hocayi cozumlu sorulariyla birlikte polinom konusunu bitirdim, 2test cozdum o konuyla ilgili, cozemedigim sorulari bir sekilde halletmeye calisicam, her neyse baktim saat 7 oldu molalarla birlikte bu dershane acildigi gunden beri mat konusunda boyle gidiyo en az 3,5-4 saat. Yemek, mola derken 8.30-9'da tekrar oturuyorum dersin basina, fizik, kimya, biyoloji halletmeye calisiyorum ama aksam 10 11 den sonra kendimi sıkmasam kalkip gidicem, sartlandiriyorum kendimi yani oyle kaliyorum dersin basinda ve 12sinif mat konularina hic bakamaz hale geldim bu arada. Fazla uzattim, sence mata fazla mi zaman harciyorum bana biraz oyle geliyo bir de daha okullar acilicak zaman daha kisitli hale gelicek yani amacim konuyu anlamak sonra test cozmek ama zamandan dolayi her derse gerektigi degeri vermiyomusum gibi oluyo, onerin varsa duymak isterim, tesekkurlerr :)

Reply

Azimli Yazar diğer soruma cevap vermiştin nolur bunadda cevap ver benim matematikten temelim yoktu şuan oluşturdum konuları aşşaği yukarı öğrendim guzel de yapiyorum ama orta seviye soruları yapiyorum yani soruları biraz zorlaştirip düşünceye dayandirtiklari zaman kökezliyorum acaba matematiği yeni öğrendiğim için soru eksiği yüzünden mi yoksa başka bişi mi var yoksa ben gerizekalımıyım

Reply

Merhaba.

-Acaba çıkmış YGS, ALES, KPSS sorularını çözsem nasıl olur?

-YGS için bir an önce konuları bitirip mantıgını kavrayıp denemeye geçmeyi düşünüyorum?

-YGS mat için soru eksiğim var.(Bi çok kişi için geçerli fen liseleri dahil :) ). Ama deneme geçmek ne kadar mantıklı bilmiyorum...

-Çıkmış sorulardan önce mi mi deneme çözülmeli yoksa onlar çözüldükten sonra mı deneme çözülmeli?

-YGS geometri için önerirn var mı?

-Sizce Türkçe denemeye ne zaman geçilmeli?(Benim çoğu konum tam o yüzden soruyorum bu kadar denemeleri :D )

-Fen denemelerini YGS/LYS karışık gidebilir miyiz? Mesela bi günün sabahı ygs akşamı lys denemesi fenden.

Sorularım bu kadar cevapların için teşekkür ederim.
Not: Sitenin içeriği falan güzel olmuş ellerine sağlık

Reply

Optiği falan kaç güne bir tekrar etmiştin?=

Mesela elinde 5 kaynak var hepsini bir anda çözdün mü fizikten? Sonrada 2 kaynaktan falan tekrar mı etmiştin? Ben öyle yapıyorumda ne derece mantıklı ağabey?

Reply

sadece teşekkür etmek istedim :) ve bu kadar şeyi yazarken sana neyin enerji verdiğini neyin tutkusunda olduğunu gerçekten merak ediyorum sayılı insanlardansınız umarım bende ikinci senemi kendimi tatmin etcek bi başarıyla değerlendiririm :)

Reply

Merhaba ben 11.sınıfa geçtim ve bölümüm eşit ağırlık. 9.sınıf ortalamam 88, 10.sınıf ortalamam 92 bugüne kadar yazılıdan yazılıya çalıştım. 9.sınıfı tekrar etmedim çoğunu unuttum,10.sınıf adına da tekrar etmedim ama tekrarı düşünüyorum ve 11.sınıf adına okullar açılana kadar her dersin ilk konusunu bitirmeyi planlıyorum.
Ortalamam ve derslerim biraz iyi gibi gözükse de bana asla iyi gibi gelmiyor çünkü geride fazlasıyla eksik bırakıyorum mesela bölümümün eşit ağırlık olmasına rağmen dil bilgisinde eksikliklerim var sonra 10.sınıfta geometri boş gibiydi koymuşlar 60 yaşındaki hocayı anlatıyor ama kime o yüzden bu yaz çalışacağım eksikliklerimi kapatacağım dedim ve ygs türkçe ile başladım ama 2-3 gün sonra sıkıldım sonra fem ygs matematik ilk adım soru bankası aldım ve sizin yazılarınızdan okuduklarımla video izleyerek verimli bir şekilde problemlere kadar çözdüm araya ramazan,bayram,tatil girince öylece kaldı. Sonra tatil dönüşü yine gaza geldim ve 100 sayfalık konu özetli ygs matematik aldım ve sadece ilk konusunu hallettim.Sonra da ygs/lys adına erken olduğunu düşündüm ve şimdilik 11.sınıfın ilk konularını bitirmeye karar verdim :) yani abi ygs/lys adına sadece kafamda bitirebiliyorum bir ay türkçeyi bir ay matematiği bitiririm diyorum.Sürekli fikir değiştiriyorum bi diyorum meb kitaplarından çalışayım bi diyorum video izleyip soru çözeyim bi diyorum kitap alıp ordan bitireyim bi diyorum dershaneye gideyim en iyisini onlar bilir gidiyorum senin için çok erken deyip yolluyorlar :) Ne yapacağımı düşünmekten hiçbir şey yapamıyorum.Normalde zaten bu sene sınava girecektim de hazırlık okudum :) yani mezuna kalma işi de zor bende.

Reply

Azimliyazar 10.sınıf konularından trigonometri ve çarpanlara ayırma kaldırılmış. Sence LYS'dede kaldırılır mı ne düşünüyorsun bu durum hakkındA?

Reply

hocam sizce konularda dersaneyi mi takip edeyim ne dersiniz en doğrusu hangisi sizce
bide ben her hafta bütün derslerden 2 konu bitirerek çalışmak istiyorum siz ne dersiniz
bi program yaparmısınız

Reply

Bütün gün saatlerce aynı dersi çalışabileceğine inanıyor musun Muhammed?

Reply

Bence etkilemez, en fazla birkaç konu geriden gidiyorlardır onda da sorun olmaz yetiştirirsin. Geyik yapma, hocalara ders işletmeme gibi durumlar yaşanıyorsa şikayette bulun.
Doğru yapıyorsun, endişelenme. Bu rutini okul zamanı sürdürebildiğin sürece sorun yok. Şimdi güzel güzel çalışıp acaba daha iyisini yapabilir miyim diye endişe duyarsın, okul zamanı her şeyle başetmeye kalkışınca yazın daha iyiydi dersin yani şu anki dershanede öğren + evde test olayını tüm sene sürdürürsen sorun yok.
Evet mümkün. Bildiğin konuları es geçme ama 1'den fazla kitaptan çözme gereksiz yere. En fazla üzerinden belli bir süre geçince tekrar olsun diye çözersin, bunu da sıkıntılı dersler için yaparsın, örneğin mat-1'de bunu yapmaya da pek gerek yok bence. tabii matematiğin sıkıntılı değilse ki okul birinciliğine oynuyorsan değildir.

Reply

Konuları erken bitirmenin bir önemi yok, son 2 hafta kala bitsin yeter. Benim YGS erken bitti, LYS 1 hafta kala bitti. Son ay yatışa geçmediğin takdirde her halükarda sıkıntı olmaz. En fazla 2 konuya göz atma konusunda; sıkıntı var mı ve nerede ayırtetmem güç. Muhtemelen dershanede günde 2 konudan fazla işleniyordur bu da kimi konuların kaçması anlamına gelir. Ama amaç, öğrenmek, "daha fazla konuya göz atıp bir an önce yetiştirmeye bak." diyemem. Neyle zaman kaybettiğini bulmak en iyisi. Bence bir zaman çizelgesi tut. Belli aralıklarla ne yaptığını bir yere / bilgisayara yaz böylelikle nerede zaman kaybettiğini görebilirsin. "Zaman Yönetimine Giriş 2" diye bir yazım olacaktı, arşivden bulabilirsin, orada benim çizelgeyi görebilirsin.

Reply

12.39 a.m. de nesi :) Dershanede zaten öğrendiğin bir konuyu tekrar videolardan izlemene gerek yok, dershanede anlamadığın karışık konuları videolarla tekrar edebilirsin ama öbür konular için notlarına göz gezdirmen yeterli. Matın iyiyse evet fazla harcıyorsun, mat 2'nin başı ve mat-1 bu kadar debdebeli. Kötüyse daha fazla soru çözmeye odaklan aynı örnek soruları videolardan tekrar tekrar izleme. Test çözmek çok vaktini alıyorsan dalıp gidiyorsun, elektronik aletlerden uzaklaş ve.. dalıp gitmemeye çalış :/

Reply

Zorlaştırıp düşünceye dayandırttıkları soruları görmeden bir şey diyemem ki.. Bence bi lys sorularına göz gezdir yapıyor gibiysen sorun yok.

Reply

- YGS güzel olur. ALES KPSS hiç çözmedim.
- Hayır.
- Mantıklı değil.
- Denemeler zaten eylül sonu başlar. Yani çıkmış soru çözeceğim diye denemeler ertelenmez. Çıkmış soruları konuları bitirince çözersin ama şubatı geçmesin, marta bırakma.
- Çok çalış :)
- Paragraf konu anlatımı olayını bitirdiysen bir an önce geç. Haftada birle filan başla Türkçe'n kötüyse.
- Dostum sen niye denemeye taktın bu kadar. Mezunsan yukarıdakiler geçersiz tabii şimdiden başlayabilirsin. Yok 12.sınıfsan sakin ol biraz.

Reply

Sabit bir tekrar etme sürem yoktu. İlk senem olduğu için benim de cahilliğime geldi biraz da. Unutunca tekrar ediyordum.

Bir dersin 5 kaynağını aynı anda çözmek işe yaramaz. Aradan zaman geçmesi lazım. Yanlış yapyorsun. Öbür derslere de yönel.

Reply

kaldırılmaz o konular mat-2'nin belkemiği

Reply

Merhaba, geometri konusunda sıkıntınız var. Benim de vardı, 11.sınıfta yoğun bir çalışmayla hallettim. 11.sınıf benim için geometri yılı olduğu bile diyebilirim, geometri fizik ve biyoloji dersleri sıkıntılı derslerim iken 12.sınıfa sadece fizik ve biyolojiyle girdim. Sizin aklınızdaki planla uyuşmayacak ama; Matematik Türkçe seneye hallolur. Bence geometriyi halletmeye bakın. Dörtgenler, çokgenler, çember bunlar YGS için de Lys için de şart. Üstelik birazcık üçgen bilgisi de gerektiriyor. Yerinizde olsam biraz üçgenleri tekrar eder, sonra sene içinde geometriye abanırım.
Matematik kolaydır, kendinizi "bitireyim" diye şartlamayın. İstiyorsanız yavaş yavaş çalışıp seneye yayın, haftada bir filan çalışın, isterseniz sadece yarısını bitirin her türlü faydası olur, unuturum demeyin. Ama "bitireyim" gözüyle bakmayın olaya, "öğreneyim" gözüyle bakın.
Türkçe için de önerim paragraf konu anlatımına çalışıp sitedeki paragraf tekniklerini okuyup sonra günde 10-20 paragraf çözmeniz, tabii paragraf sorularında sorun yaşıyorsanız.

Reply

Azimli Yazar Merhaba bi sorum olucak Ben tm den giriceğim sosyal ve türkçeyi tamamen halletim dün ki denemede 35 37 yaptim daha geliştiricem inş ama matematik uvey evlat gibi kaldi ve matim kötü temel denklem çözme gibi basit basit şeyleri biliyorm ama ygs seviyesi soruları yapamiyorum tabi konulari da bilmiyorum ben açık lisede okudum hiç mat falan uğraşmadim sence mat için geç mi kaldi Hedefim de şu ygs mat 40 da 25 lys mat 50 de 20 geometride de 30 da 15 yardim edersen çoook dua ederim

Reply

Merhaba hafta boyunca ders çalışırken tatil dediğimiz araları nasıl yapmalıyız mesala hafta 1 gün aramı yoksa saat olarakmı ara vermeliyiz en doğrusu nasıl olur sizce

Reply

Mat 2 konularini kavriyorum hemen ama mat 1in birkac konusunu tekrar etme geregi duydum belki de eksiklerim vardir ortaokuldan kalma bir de dershanede cok iyi takip etmemistim hoca hizli geciyo konuyu ornekleri felan ama bundan ders cikarmaya basliyorum, bana zaman kaybi oluyor tekrar olayi(zor konularin tekrari haric). Daha dikkatli dinlemeye calisicam. Hocam bir de su sorum var, cumartesiden sonra bi 10 gunluk ara var, bu hizlandirma doneminde gordugum konulari tekrar edip testlerini cozmeyi, konulari iyice pekistirmek istiyorum kiii ygs kimyadan 8 soru cikan konulari(karisimlar, bilesikler felan) isliyoruz bu hizlandirmada(2013-ygskimya), bu kadar basit miydi bunlar sasirdim :))
Her neyse soruma donmeliyim artik yine uzadi, bu 10 gunluk arada 12mat turevi otfyi de bitirmek istiyorum, limit %50 oturdu diyebilirim, ekstra bir ygs calismasina gerek var mi?
Bir de sinav olucak dershanede ve yine sinif belirleme, kotu sinifa dusmustum en son sinavda, bu sinavla duzeltirim gordugum konularin netlerini yukselterek belkide... konulari goruyoruz artik ve yavastan mat-fen-tr-sos siralamasiyla gitsem mi? Hergun 1 deneme cozuyorum turkceden ve 30 35 dk da bitiyo, sinavda da 35dkda yapabilirim diye dusunuyorum, bu siralama iyi fikir mi suanda?

Reply

12 Sınıfım:)
Matematik denemesine ne zaman geçmeliyim peki? Mantıklı değil demişssin bi kaç tane daaha soru bankası çözmeye devam mı edeyim?

Reply
«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 239   Yeni›   En yeni»

Yorum Gönder