Okul- Dershane- Program


Arkadaşlar merhaba, uzun süredir yazmak istesem de hazırlık sınavı ve kayıt işleriyle uğraşmaktan ancak zaman bulabildim. (Not: Hazırlığı geçtim :)) )
Bu süre içinde gelen mesajların ve soruların çoğu ''Nasıl bir program izledin?'',  ''Şimdiden fen çalışmalı mıyım?'', ''Daha çalışmaya başlamadım çok mu geç kalmışım?'' tarzı olduğu için bu yazıda size nasıl program yaptığımdan söz edip biraz da okul- dershane dengesini kurmanıza yardımcı olmayı planlıyorum.

ÖNEMLİ: Soracağınız soruları donanımhaber veya başka sitelerden değil de buradan sorarsanız hem daha çabuk cevaplayabilirim -diğer sitelere pek girmediğim için- hem de başkaları da yararlanabilir. O yüzden çok çok özel değilse buradan sorun lütfen.

OKUL-DERSHANE

1 ay boyunca büyük bir azim ve hırsla çalıştınız, ilk konuları yaladınız yuttunuz. Birkaç gün sonra ise okul açılıyor. Artık her sabah dershaneye gidip sınavda gerçekten çıkacak şeyleri öğrenmek yerine okula gidip sırada beklemek, sınıfın gürültüsünü çekmek, seçmeli derslere girmek gibi zamanınızı çalan ve gereksiz bir sürü aktivite yapmanız gerekecek. Şunu unutmayın ki sınava hazırlanan biri için tek bir dakikanın hayati önemi vardır. Tek bir soru sizin gideceğiniz okulu ve dolayısıyla hayatınızın geri kalanını değiştirebilir. Öncelikle bunun bilincinde olmalısınız. Zamanınız çok değerli. Bunu kendiniz fark ettikten sonra çevrenizdeki insanlara da bir şekilde anlatmalısınız aksi halde yemek yerken bir şeyler okumaya çalıştığınızda hedefleri ve amaçları olmayan boş insanlar ''N'apıyosun manyak mısın?'' gibi tepkiler verebilirler. (Böyle bir durumla karşılaşırsanız başka bir arkadaşın yazısında okuduğum ''Sınavı kazanıyorum.'' tepkisini de verebilirsiniz. :) )

Zamanınızın değerini farkına vardıktan -ve vardırttıktan- sonra yapmanız gereken zamanı maksimum seviyede kullanmak. Bir güne şöyle bir bakalım:

Okulun 8'de başladığını varsayalım. 30 dakika da yolda geçiyor olsun. Buna göre 7.20'de hazır olmanız gerekir. 6.20'de kalkarsanız günün en verimli zamanında kocaman bir 1 saatiniz var. Bu 1 saat içinde, eğer anne-babanızın kahvaltınızı hazırladığı şanslı bir ailedeyseniz oturup bir edebiyat konusu okuyabilirsiniz örneğin. Sonra gece yatarken de aynı konuyu tekrar ettiğinizde beyninize nasıl işlediğini göreceksiniz. Eğer ki kahvaltınızı kendiniz hazırlıyorsanız kahvaltı ederken youtube'dan video izleyebilirsiniz (Favorim ''Tonguç Akademi''). Bir süre sonra izleyecek video bulamazsanız kendi yaptığınız -Yapıyorsunuz değil mi?- edebiyat kartlarınızı okuyabilirsiniz. Bu tekniği uyguladıkça ne kadar çok işe yaradığını siz de göreceksiniz. Artık bir yazarın adını duyduğunuzda eserleri farkında olmadan ağzınızdan dökülecek. ( Burda tercihim Cumhuriyet çalışmaktan yana çünkü çok uzun ve karışık bir konu olduğu için bir anda öğrenmek yerine zamana yaymak çok daha mantıklı.)
Bu 1 saati verimli bir şekilde değerlendirdikten sonra servise bindiğinizde yine konsantre bir şekilde bir şeyler okumalısınız. Oyun oynamak veya müzik dinlemekle kaybedilemeyecek kadar değerli sizin zamanınız, unutmayın. Burda tavsiye edebileceğim minik el kitapları. Örneğin Güvender YGS Tarih El Kitabı'nı ben asla elimden düşürmezdim - çünkü tarihim kötüydü. Kitabı ilk aldığımda inceyken içindeki notlar ve stickerlarla şişman ve yıpranmış bir kitaba dönüşmüştü.
Gördüğünüz gibi çöpe giden 1 saati müthiş verimli bir zamana dönüştürdük.

Şimdi gelelim okulda geçen zamana. Dersleri dinlemek veya dinlememek tamamen size kalmış, hocalarınız iyiyse özellikle matematik ve geometriyi dinlemenizi tavsiye ederim. Önce okulda sonra dershanede görünce pekiştirmeniz daha kolay olacaktır. Ama artık teneffüslerde voleybol oynamayın, dememe gerek yok. Arkadaşlar lütfen ''Bugün çok çalıştım, birkaç teneffüs dinlenmeyi hak ettim'' gibi bahanelerle kendinizi kandırmayın. Beynimizin gücü burda birkaç kelimeyle açıklanamayacak kadar fazla ve beyin yorulması diye bir şey yok. Tamamen psikolojik. Ben 110. olan arkadaşımın tüm gün sadece arada yoruldukça(!) birkaç dakika gözlerini kapatarak dinlendiğini öğrendiğimden beri kendimi bu şekilde kandırmayı kesmiştim. (Ki bu çocuk 9-10-11'de benim 10 katım gezen bir insandı.) Ama bu demek değil ki tüm gün hiç ara vermeyeceksiniz. Tabii ki vereceksiniz ama örneğin yemek molası, bir şeyler atıştırma molası, balkona çıkıp gezinme molası. Örneğin bir teneffüs verebilirsiniz kendinize okulda ama sadece tek bir teneffüs. Daha fazlası kendinizi kandırmak olur. Eğer ders çalışmaya hiç alışık değilseniz ve dayanamayacak gibi hissediyorsanız yavaş yavaş başlayın. Önce 3 teneffüs, sonra 2 ve 1.
Dinlemediğiniz derslerde de ne yapacağınız belli: soru çözeceksiniz.

Okuldan çıktıktan sonra dershaneye kadar olan aradaki yemek yeme merasimini lütfen artık unutun. Tam bir zaman kaybı. Siz orada arkadaşlarınızla kıkırdaşarak menünüzü yerken başkaları çoktan dershaneye ulaşmış soru soruyor oluyor. Yemek yemeyin aç kalın demiyorum. Dershanede sağlıksız schnitzel yiyin de demiyorum. Kendiniz evde sandviç hazırlayabilirsiniz mesela, ya da subway gibi kısmen sağlıklı yerlerden sandviç alıp hızlıca yiyebilirsiniz. İlla ki bir yerde oturacağım diyorsanız da 20 dk'yı geçmemenizi tavsiye ediyorum. Arkadaşlarla kıkırdaşmaya çözüm bulmak için de arkadaşlarınızı iyi seçmeli ve gerçekten çalışan insanlarla takılmalısınız. Ya da tek bir yıl yalnız takılmaktan zarar gelmez. (Denedim %100 çalışıyor.)

Bütün bunların haricinde okul dersleri ve ödevleriyle dershanedekileri karıştırmamalısınız. ''Ben şu konuyu okulda verilen ödevde çözmüştüm dershanedekini çözmeme gerek yok'' diye bir şey yok arkadaşlar. Hepsini çözmek zorundasınız. Ve emin olun ki o 2. ödevi yaparken illa ki eksik bir yerleriniz olduğunu görüyorsunuz.


PROGRAM

Geldik en önemli yere. Program yapmak ve tabii ki yaptığımız programa uymak. Öncelikle rehberlikçilerden medet ummayı kesiyoruz arkadaşlar. Antalya 1.si sınıfımıza gelip ''Kendi programınızı kendiniz yapın.'' dediğinde ben de rehberlikten vazgeçemeyeceğimi düşünmüştüm ve bu şekilde 1 yıl boyunca haftada 1 saat rehberlik odasında geçirdim. Sonuç: zaman kaybı.

Sizi sizden daha iyi tanıyan biri olmadığına göre programınızı da siz yapacaksınız. Öncelikle küçük bir defter alıyoruz ve o hafta bitmesi gereken konuları ders ders yazıyoruz. Sonra bir kareli büyük defter sayfası alıyoruz, programı yaptıktan sonra da masamızın önüne yapıştırıyoruz.

Program yaparken en önemli şey soru sayısına göre değil konuyu öğrenmeye göre hareket etmek. Şunu sakın unutmayın: ÖSYM ''Aa sen günde 500 soru çözmüşsün, gel sen Boğaziçinde oku o zaman.'' demeyecek! ÖSYM'nin dikkat ettiği tek şey konuyu gerçekten kavrayıp kavramadığınız. O konuya kaç saat ayırdığınız, kaç soru çözdüğünüz, kaç tekrar yaptığınız ve dahası dershane sınavında o konudan çıkan soruyu doğru yapıp yapmadığınız ÖSYM'nin umrunda bile değil.

Bu yüzden o hafta bitirmek istediğiniz konuları bitirdiyseniz ama hedef soru sayısına ulaşamadıysanız benim gibi içiniz içinizi yiyip bitirmesin. Ama şunu da söyleyeyim: Asla, tek bir gün bile ''Bugün yeteri kadar çalıştım, süper tamam artık istediğimi yapabilirim. '' dediğim olmadı. 500 soru çözdüğüm günlerde bile. Hep ekstradan bir bilgi öğrenmeye, artı bir soru çözmeye çalıştım. Asla kendimi yeterli görmedim. En iyi bildiğim konulara bile hep bilmediğim bir şey mutlaka vardır, diye yaklaştım.


Günde 3 ders idealdir. Ekstradan 4.dersi de koyun ama onu yapamazsanız üzülmeyin. Hafta sonları -mezunlar için- tabii ki bunu geçmelisiniz. Çalışma şekliniz ise konu- tekrar- soru- tekrar- soru şeklinde olmalı.

1) Önce konuyu çalışıyoruz. Matematikse defteri tekrar ediyoruz, soruların çözümlerini kapatıp kafamızdan çözmeye çalışıyoruz, bir konu anlatımlıdan okuyoruz. Coğrafyaysa minik defterimize özet çıkarıyoruz, konu anlatımlıda önemli yerlerin altını çiziyoruz, fosforlularımızı ve renklilerimizi boca ediyoruz gibi. !!!! Her derse herkesin çalışma şekli farklıdır. Zaman geçtikçe siz de kendinize en uygun olanı bulacaksınız emin olun, bu yüzden eğer özet çıkarmak size zaman kaybı gibi geliyorsa çıkarmayın mesela, ama her konuyu çalışırken MUTLAKA VE MUTLAKA hocanızın anlattıklarını tekrar edin.!!!!
2) Konu çalışmamız bittikten sonra 5 dakika -maksimum 10 olabilir, arayı daha fazla kesinlikle açmanızı önermem.- ara veriyoruz ve döndüğümüzde çıkardığımız özete, altını çizdiğimiz yerlere, artık çalıştığımız her neyse ona 5 dakika daha göz atıyoruz. Öğrenmenin hemen ardından yapılan 5 dakikalık tekrar haftalar sonraki birkaç saatlik çalışmaya bedeldir. (Kaynak: Öğrenmeyi Öğrenmek- Final Rehberlik Servisi) Bu tekrarı küçümsemeyin. Lütfen.
3) Bir test kitabından işlediğimiz konuyu bitiriyoruz. Birini bitirmeden diğerine geçmiyoruz. Bu kitaptaki yapamadığımız soruları kesip hocaya sorup dosyalayıp tekrar çözüyoruz.
4) Gelecek hafta konuya 1-2 gün ayırıyoruz ve tekrar ediyoruz. Bu sefer öğrenme zamanı kadar çok zaman harcamıyoruz maksimum yarım saat kendimizi tam hissetmediğimiz yerlerin üstünden geçiyoruz.
5) Nispeten daha zor 1-2 kitaptan konuyu bitirip hocaya sorup tekrar edip dosyalıyoruz.
6) Bu konu sınavlarda karşımıza çıkarsa ve yanlış yaparsak, yapamazsak, dikkatsizlik yaparsak öncelikle açıp bu soruları çözüyoruz. Yok hala olmadıysa notlarımızı tekrar edip bir kitap daha bitiriyoruz.

Böylelikle programımız amacına ulaşmış oluyor. Umarım verimli geçecek ve sizi hayallerinize ulaştıracak bu yıla güzel bir başlangıç yapar ve başladığınız gibi de bitirirsiniz. Kendinize güvenin!

BAŞARABİLİRSİNİZ!

*Konuyla alakalı beğendiğim bir yazı : http://forum.donanimhaber.com/m_91552205/tm.htm

30 yorum

Dilan lütfen forum donanımdan özel olarak konuşabilir miyiz? Bıçkın swadzee. Pm atmistim zaten. Durumum ozell olmasa yazardim buradan Ama desifre olmak istemedim. Bu arada yazin super cok motive edici.haftada bir kere okunmalı.

Reply

Yazı çok yararlı, teşekkür ederim. Yalnız beyniniz yorulmaz, ara verirken 10 dakikayı geçmeyin sözünü ben hiç hayata geçiremedim. 1 saatlik bir çalışmadan sonra başımın kazan gibi olduğunu hissedebiliyorum ve 10 dakika molayla bile döndüğümde yeterince verimli çalışamayacak gibi hissediyorum, bu konuya hala bir çözüm bulamadım. Bir öneriniz var mıdır?

Reply

Etüt merkezi tarzı bir kuruma gidiyorum. Her pazartesi deneme ve hafta içi okuldan sonra dersler olacak 7-10 arası ders çalışma saati var ama soru soramıyoruz o saatlerde. Dersten sonra eve mi gitsem yoksa etuttemi kalsam karar veremiyorum. Gürültü olmuyor sıkı bir kurum.
Okuldan birşeyler öğreneceğini pek düşünmüyorum. En arkada ölümüne test mi çözeyim. Teneffüslerde de fizikçiye yapışırım. Haftada 2 gün de matematik özel dersim var akşam 9_12 arası ama oradan dönünce evde pek çalışamıyorum. Biyoloji dersinde sıkıntım var soruları cözemiyorum çok boş bırakıyorum. Ne yapmalıyım ? Fizik dersindende bir konunuyu bitirdigimizi nasıl anlarız ?

Reply

Daha çok çalışmak :) Kendinizi zorlayın. İç konuşma yapın. Kazanacağınız okulu düşünün. Yapabilirsin, bu ne ki? Hadi X, hadi kızım xxx (üniversite adı) için!!!!!!!!! şeklinde sesli olarak motive edin kendinizi. Ve daha çok çalışın. Kendinizi zorladıkça alışacağınızı düşünüyorum.

Reply

büyük soru seneye sınav sistemi değişir mi ?

Reply

değişiyor diye duymuştum ama emin değilim

Reply

Birkaç kere etütte kal birkaç kere eve git, hangisi daha verimli oluyorsa ona devam et, daha zamanın var nasıl olsa. Okuldaki hocalar verimli değilse en arkada kapanarak test çözmek en mantıklısı, teneffüslerin hepsinde -okul, dershane fark etmez- hocalara yapışmak gerekiyor zaten. Kendinden bıktırmalısın artık git diye gözünün içine bakmalılar ama asla gitme sana açıkça bıktım deseler bile pes etme. Matematik özel dersinin zamanını değiştirebiliyorsan değiştirmeni öneririm çünkü özel dersin etkili olması için eve gelince tüm dersi tekrar edip üstüne hemen soğutmadan soru çözmen gerekiyor ve 12'den sonra bunu yapamazsın (ki yapma zaten çünkü ertesi gün erken kalkman için erken yatman ve verimli olmak için uykunu alman gerekiyor.) Biyoloji ve fizik konusunu azimliyazara bırakayım ben TM'yim.

Reply

Sorum Dilan a +50 için kaç ay lazım kaç soru bankası ? ne yapilmali ve mümkün mü sizce

Reply

Bir haftada bitirmem gereken konuları belirliyorum, genelde de bitiriyorum. Elimde her dersten üç kaynak var şu an. Birisi bu sene dershanenin verdikleri ve diğerlerine göre oldukça kolay. Konuları bitiriyorum ama bütün kaynaklardan testleri bitirmeye vaktim olmuyor. Veya bitirmeye kalksam gelecek hafta bitirmem gereken konular bitmiyor. Dershanenin kaynağını çözmeyeyim diyorum, dershane hocaları bozuluyor. Ne yapmalıyım sence?

Reply

merhaba ben universite ogrencisiyim ama sinava yeniden girecegim yazin ygs calistim netler genelde +120 civari oluyor su anbir sureligine ygs birakip lys konularina yogunlasmam sence mantikli mi ve internetten videolarla ders calismak icin ne dusunuyorsun (hedefim y-mf3 de 14k civari siralama)

Reply

+50 derken hangi ders? Ay, soru bankası kişiye göre değişir. Mümkün olmayan bir şey yok insan yeter ki istesin :)

Reply

Soruları daha hızlı çözmeye çalış, zaman tutarak çöz. Sınavda hız da çok önemli biliyorsun, bu yüzden konudan sonraki ilk test dışında süre tutularak çözülmeli bence. Ve yazıda da yazdığım gibi, hocaların verdiği hiçbir ödevi boş vermemelisin. Zaman yetmiyorsa başka şeylerden kıs ve zaman yarat, otobüste geçen zaman, soru çözüm sırası beklerken geçen zaman, derste hoca espri yaparkenki zaman gibi.

Bknz: http://www.pinterest.com/pin/101753272806025161/

Reply

Ben hem üniversiteye gidip hem lys'ye hazırlanmanın verimli olacağını düşünmüyorum özellikle hedef yüksekse. Ve ygs'yi bırakıp lys çalışmanın veya tam tersinin de verimli olduğunu düşünmüyorum hiçbir ders bırakmılmamalı bence. Lys'ye daha çok ağırlık vermek her zaman daha mantıklı ama.

Reply

Dilan sende bir mezunsun acaba dershane mezunlara niye geç başlio 12 sınıflar 4 aydır dershaneye gidiyo ve sence mezunlara dershane hafta içi olması iyi mi kötü mü birde +50 diye bi sorum vardı yukarıda o ders edebiyat +50 için kaç ay çalışmalı ne yapilmali sence

Reply

Bize hızlandırma yapıyolar okullar acılana kadar sonra sadece hafta sonları görüyoruz hafta içleride sizi alıyolar

Reply

Senin tarih kötüymüş benim de coğrafyam kötü. Tarih el kitabı tarzında bana coğrafya için bir kaynak önerebilir misin? Kendi kullandığın olabilir mesela?

Reply

sence şuan başlangıç için ideal netler kaç senin ilki kaçtı ?

Reply

11.sınıfım ve yeni çalışmaya karar verdim bu süreçte ne yapmam gerektiğini ve nasıl yapmam gerektiğni bilmiyorum.tm yim zaten beni zorlayan mat ve geo ne yapmam gerekir birde ygs de fizik kimya biyoloji yapmasam nolur ???

Reply

Ben etute giden arkadasim ilk denemede 20 yapip uzuldugum matematik netlerinden eser kalmadi. Son 2 denemedir baya moralim bozuluyor sayisal ogrencisiyim ne yapsam bilemedim . Ozdebir denemeleri oluyoruz ama konular genel , yazin yatmamis ve matematigi birkac kitaptan cozmustum ve ders almistim. Ilk denememde toplam 80 civari net yapmiskan ne oldu bilmiyorum , calisma azmim kaybolmaya basladi. Turkceden dil bilgisi sorularini bos birakiyorum bilgi noksanligim var. Fene gelecek olursak biyoloji m berbat .Hedefim 30 bin fakat umutsuzum.

Reply

Bence mezunların geç başlaması saçma bizim dershane son hafta dahi konu işlemişti bunu doğru bulmuyorum. Edebiyattan +50 yapmadım ama benim taktiğim hep kart üzerinden oldu. Burada tanıştığım 51 yapan bir arkadaşımsa şöyle dedi edebiyat için '' 15-20 bin soru çözmüştüm artık soru bankası kalmamıştı çözecek ben de çözdüklerimi baştan çözüyordum.'' Herkese göre değişiyor gördüğün gibi. Hepsini deneyip kendi yöntemini bulmalısın. Ama şunu söyleyeyim kıyıda köşede kalmış bilgilere çok bulaşma yani onlara dalacağım diye en önemli yerleri es geçme, konuyu ana hatlarıyla (özellikle cumhuriyette) çok çok iyi bildikten sonra son haftalar o gıcık sorulara yönelebilirsin ancak.

Reply

Edam yayınları çok överlerdi. Benim coğrafyam da başlarda kötüydü bu nedenle milyonlarca kitaptan çalıştım çok da fark etmiyor bir süre sonra tekrar etmeye başlıyor kendini. Ben genelde konu anlatımına dershane defteri + 2,3 konu anlatımlı kitap olarak çalışırdım. Bir de o minik defterimi sürekli tekrar ederdim otobüste falan o çok çok faydalı oldu. Özetleri o deftere çıkarıyordum çoğunlukla.

Reply

Valla ilk sınavda Türkçeden 8 yanlışım vardı onu net hatırlıyorum da diğer netlerimi hiç hatırlamıyorum. Güzel bir söz söylemek gerekirse: ''Önemli olan nereden başladığınız değil, nereye varmak isteğinizdir.''

Reply

Çalışma azmim kaybolmaya BAŞLADI derken? Daha hiçbir şey başlamadı ne oluyorsun yolun başında pes edeceksen bu yola hiç çıkmamalıydın bence. Sınava 1 hafta kala dershanede 10-15 sıra geri atmışlığım bile vardır ama asla pes etmedim asla! Sen de etmemelisin. Dershane denemelerinin hiçbir anlamı yok onları kıstas almamalısın. Yapamadığın sorulara üzüleceğine sinirlenip daha da hırslanmalısın o konudan 3 kitap bitirmelisin mesela.

Reply
Adsız mod

Ilk senende ne yi yanlis yapmistinda mezuna kalmak zorunda kaldin yani ben o zamanlar bunu boyle yapiyodum yada bunlari yapiyordum ondan istedigim yeri kazanamadim dedigin hatalarin varmi azimli yazar gibi siralarmisin ilkokulda yaptigin hatalar bile olur :)

Reply

Neyi doğru yapıyordum desek daha doğru o kadar yanlış düzensiz ve eksik bir çalışmaya 9 bin bile fazla iyi bir derece bence. Çok uzun olduğu için bir sonraki yazımda (yakında) bundan da bahsedeyim ben en iyisi.

Reply
Adsız mod

Dilan sen de kaynak önerilerini paylaşsan bizimle olur mu? Coğrafya için edebiyat için özellikle. Hatta özellikle edebiyat. Yani edebiyattan soru bankası anlamında birçok kaynak almak istemiyorum. Kartları yapıyoruz ama soru olayı için hangi kaynağı önerebilirsin?

Bir de kendine güvenme olayını geçtim de korku olayı var mıydı sende? Yani 5 ay öncesinden sınav anını düşününce ellerin titriyor muydu? İstediğim şeyleri gerçekleştirememekten korkuyorum en çok, çünkü senin kadar hırslı değilim. Tekrar deneyemem. Bunu da buradan yazıyorum, belki söyleyeceklerin benim durumumda olan başka insanlara faydalı olur.

Reply

Palme, Limit ve Fem geldi şu an aklıma ama mutlaka daha çok çözüyordum. Coğrafya için kaynak hiç fark etmez hepsinde sorular aynı önemli olan çok fazla çözüp aynı sorularla karşılaştıkça öğrenebilmek.

Ellerim titremiyordu ama korkuyordum tabii ki. Korku güzel bir şeydir seni harekete geçirir. Ama sınavda heyecandan yapamayacak kadarsa acilen doktora gitmeni tavsiye ederim. Normalde müthiş netler çıkarıp da sınavda hiçbir şey yapamayan çok fazla insan biliyorum, ne kadar erken önlem alınırsa o kadar iyi, sınav yaklaştıkça insan hiçbir şeye zaman bulamıyor çünkü. Bu tarz kurumlar da var hiç gitmediğim için bir yorum yapamam ama onlarla da bi görüşebilirsin. Ve korkuyu yenmenin en güzel yolu daha çok çalışmak. Çalıştıkça için rahatlıyor, gaza geliyorsun, kendine güvenin gelince de korku sen farkında olmadan ortadan kalkıyor, onun yerine ''inanç'' geliyor :)

Reply

Merhaba Deniz hanım ;
Ben 12. Sınıf sayısal ogrencisiyim.Maglum sınavlar başladı. Dershane denemeleri de her cumartesi yapılıyor ,bu hafta en kötü skorumu yaptım. Denemem kotu geldi ve moralin bozuldu YGS çalışmak istesem bile okul sınavları var dersleri pek dinlemediğm icin son gün en az 3-4 saat çalışmak zorunda kalıyorum. Eve zaten 19.50 civarı dershaneden geldigimi düşünürsek bayağı yoruluyorum. Bu arada mezunlar sınav ve okul dersi olmadığı için rahat çalışıyorlar bu durum moralimi bozuyor. YGS derslerine nasıl bir tempo ile asılmalıyım sınavdan sonra ? Sizce okul varken günde ne kadar saat çalışılabilir ? Uykumu 5 6 saat civarına fixledim 2 haftadır. Uyku suresi idealmidir? Teşekkürler, Birde arada yazı yazın bizleri de motive etmiş olursunuz... :)

Reply

yeni yazıyı bekliyoruz :(

Reply

yeni kesfettim..cok faydalı bir site..binlerce kez tesekkürler

Reply

Yorum Gönder