Pomodoro Tekniği

Önceki yazılarımda çalışırken illa molalar vermenizi önermiştim. Net bir sistemden bahsetmemiştim çünkü kendim de net bir sistem uygulamamıştım, o yüzden rehberlikçilerden kopya çekerek 40 dakika ders 10 dakika mola demiştim.

İşte şimdi sisteme bağlıyorum.

*

Diyelim ki bir kitap kurdu değilsiniz ama arada merak ettiğiniz kitapları (romanları diyeyim) okuyan birisiniz. Yeni bir romana başlarken senaryo şöyle olur: (en azından ben de böyle) Başlarda hevesle okumaya başlarsınız. Sonra sıkılırsınız ve bırakırsınız. Ertesi gün kaldığınız yerden devam edersiniz. Nihayet sıkıcı kısımları geçtiğinizde ve aksiyon başladığında kitabı bir günde bitiriverirsiniz. (Buna en iyi örnek "Olasılıksız" romanıdır herhalde, ilk başlarda sıkıcı ve çeviri gazabına uğramış kumar sahnesini okuyup anlayabildikten sonra geriye bir Hollywood aksiyonunu seyretmek.. pardon okumak kalır.) 

Hah işte, şu başlarda hevesle okuyup sonra sıkılma durumuna odaklanalım. Ne kadar sürer bu hevesle okuma faslı bir düşünün. Eğer kitap kurduysanız veya kitaplarla hiç mi hiç aranız yoksa hevesle başlayıp sonradan bıraktığınız başka bir şey de olabilir. Dil öğrenmek, belgesel izlemek, ders çalışmak :) vs.

Düşündünüz mü?

Aynı bizim gibi tez canlı bir öğrenci olan Francisco Cirillo düşünmüş ve Pomodoro (Domates) Tekniği ile çıkagelmiş. 

İngilizce'niz varsa sitesindeki videoyu izlemenizi tavsiye ederim: http://pomodorotechnique.com/


Ben olayı özetleyeyim:

Yapacağınız işi belirliyorsunuz. 25 dakika üzerinde çalışıyorsunuz. 25 dakika sonunda alarm çalıyor. Ve 5 dakika ara veriyorsunuz. Olay bu.

(Kitap örneğini bu yüzden verdim, çünkü benim de sıkılmadan kitap okuduğum süre 20-25 dakika filandı. 20-25 dakika sonra devam etsem de hızım düşerdi. Veya direkt olarak kendimi 1 saate göre ayarladığım için yavaş okurdum.)

Biraz daha açayım olayı daha iyi anlayacaksınız:

Şimdi hepimiz sabırsısız değil mi? Aklımızda üniversite hayalleriyle derse oturuyoruz fakat 25 dakika sonra sıkılıyoruz ve hayaller de yerini "Aman olduğu kadar", "Hayırlısı olsun." türevi cümlelere bırakıyor. İşte bu teknik diyor ki bu 25 dakikayı verimli kullanın ve 25 dakika sonra işi bırakıp ara verin. Benim ilk okuduğum kaynakta "25 dakikanın sonunda kendinize bir ödül verin." diyordu. 5 dakika müzik dinleyebilirsiniz (ders çalışırken müzik dinlemeye karşıyım ama boş zamanınızda dinlemeyin demiyorum) 5 dakika flappy bird türevi bir oyun oynayabilirsiniz. Ama 25 dakika ders çalışmanın molasının 5 dakikayı geçmemesi iyi olur.

Biraz daha detay: (Bazılarını videodan alıntılıyorum.)
1- Günlük yapmanız gereken şeyleri belirleyin. (Ama bunu 30 gün önceden program yaparak belirlemeyin tabii. Konu konu çalışın diyorum ya, çalışacağınız konuları belirleyin yani. Aynı hesap.)
2- Belirlerken önceliklerinizi de belirleyin. Önce biyoloji çalışmam lazım vs.
3- Masanızı temizleyin, çalışacağınız ortamdan odaklanmanızı engelleyecek elektronik aletleri vs. kaldırın.
4- Çalışacağınız şeyler için ne kadar 25 dakika/pomodoroya ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Gerçi siz sınav öğrencileri tüm gün çalışmanız gerektiği için buna pek gerek yok. :d
5- Sıradaki çalışacağınız konudan bir birimlik çalışma hedefi belirleyin. (Örneğin biyoloji çalışacaksınız, bir test veya video belirleyin.)
6- 25 dakika sonraya alarm kurun ve tamamen ona konsantre olarak çalışın!!! Sadece önünüzdekine konsantre olun. Biyoloji testi çözerken sadece teste konsantre olun, matematiği, akşam ne yiyeceğinizi, havanın nasıl olduğunu, hayatın anlamını vs. hiç birini düşünmeyin. Düşünür gibi olursanız, "HEY! Ben pomodorodayım!" diye düşünceleri kafanızdan atın. Sadece o 25 dakikalık zaman dilimine ve orada yaptığınız işe yoğunlaşın. Ve inanın, 25 dakikalık gibi kısa bir sürede ne kadar sıkıcı olursa olsun uğraştığınız işe yoğunlaşmak zor bir iş değil. Sorun 25 dakikadan (veya sizin sıkılma eşiğiniz ne kadarsa o kadardan) sonra başlıyor. Okulu anımsayın, dersi dinlememeye/dinleyememeye son 15-20 dakikada filan başlıyorsunuz değil mi? Hah işte biz burada o son 15-20 dakikayı es geçiyoruz.

ÖNEMLİ: Saatinizi/Telefonunuzu görünür bir yere koymayın. Sürekli saate bakarak "Yav kaç dakika kaldı??" diye sormayın kendinize. Çalıştığınız işe odaklanmanız gerek. Sanki sonsuza kadar çalışacakmışsınız gibi çalışın ama çok kısa süreliğine çalıştığınızın da farkında olun. Bundan fazlasına gerek yok. 

EKLEME: Videoda Recap-Work-Review şeklinde çalışın demişler. Yani önce bir diziyi özetler gibi geçen bölümde ne olduğu, çalıştığınız konuda en son yaptıklarınızın kısa tekrarı, sonra çalışmanız ve sonra da çalışmanızı tekrar etmeniz. Güzel bir öneri, her pomodoroda olmasa bile ilk pomodoro ve son pomodoroda bunu yapmanızı öneririm.

Ben bu teknikle, kitap okudum! Evet, kitap okuma alışkanlığım pek yoktu. Kitap okurken çok sıkılan biri değildim ama çok zevk alan biri de değildim. Ama okumam gerekiyor ve aşırı sabırsızım. Basit bir hesapla günde 20 sayfa kitap okuyarak 10 günde 200 sayfalık bir kitap, 1 ayda 3 ve 1 yılda 36 kitap okumak mümkün. 36 bir Türk için çok büyük bir sayı :) Fakat ben yapamıyordum. Yazın, sabah kalkar kalkmaz bir pomodoro, öğlen bir pomodoro, gece de bir pomodoroyla günde 50 sayfa kitap okuyabilir hale geldim. (Yavaş bir okuyucuyum.) Okul başlayınca alışkanlık gitti fakat alışkanlık gitti diye hemen koyvermemek lazım, okula alıştıktan sonra yine başladım.

Özetlersek; bu teknik düzenli yapabilirseniz oldukça verimli çalışabilmenize olanak sağlar.

*

25 Dakikada yapabilecekleriniz:

1 Test (Herhangi bir ders),
1 Sosyal denemesi (Sayısalcılara: İlk başlarda 30-35 dakikalık pomodoroyla başlayabilirsiniz buna. Ama marta doğru mutlaka 25 dakika olmalı, bir sayısalcı sosyali hızlı yapmalı.)
1 Biyoloji Konusunun Tekrarı
1 Günün tekrarı

Bunları yapılabileceğine emin olduğum şeyler olduğu için yazdım, siz deneme yoluyla daha da arttırabilirsiniz.

Günde 3 pomodoroyla başlayın. 1-2 gün sonra 4'e çıkarın. İkinci haftanın sonunda 6 pomodoroya çıkmış olun. 6 pomodoro yapın, yani 25 dakika "YOĞUN" bir şekilde çalışın. Geri kalan zamanda sıradan, alıştığınız gibi (verimli olsun verimsiz olsun) çalışmanıza devam edin. (Dikkat! 6 pomodoro yapıp günün geri kalanını çekirdek çitleyerek geçirin demiyorum, yine çalışın ama kendi kafanıza göre) Zaten en sonunda pomodoroyla çalışmanızın daha verimli olduğuna kanaat getirip pomodoroları arttırırsınız. Ama pomodoro zor geliyorsa tamamen bırakmak yerine 6 pomodoro gibi bir sayıda sabit kalın. Pomodoro sizi kesmiyorsa ileriki zamanlarda 40 dakika ders 5 dakika mola gibi farklı kombinasyonlar deneyebilirsiniz ama başlangıç için 25-5 iyi.

İyi pomodorolar.

20 yorum

hocam her şey iyi güzelde şimdi kendimizi 25 dakikalık pomodorolar a ayarlasak sınav 160 dakika nasıl geçecek bence bir pomodoro 1160 dakika olmalı

Reply

Pomodorodan önce bir oturuşta 160 dakika mı çalışıyordun yani? Bu çalışmak için, denemeyle alakası yok. Rehberlikçiler 45 dakika ders 10 dakika mola diyor genelde, bu da 25 dakika ders 5 dakika mola diyor, aynı kapıya çıkıyor ikisi de.

Reply
Adsız mod

Ygs LYS soru cevaplardan sorum var. Soruları artık cevaplamiyor musunuz?

Reply

Cevaplıyorum, orada yazdığım gibi 2-5 gün arasında cevaplıyorum. 5 günü geçirmiyorum.

Reply
Adsız mod

hocam sana ingilizcehakkında bir soru sormuştum cvp alamadım buraya gene yazıyorum ben ingilizce ögrenmek istiyorum ingilizceyi ingilizce anlatan siteler degilde türkçe anlatan tavsiye edecegin site var mı

Reply

Kardeş kusura bakma ilkine cevap yazmayarak ayıp ettim. Hayır önerebileceğim bir site yok ben ingilizceyi büyük ölçüde okuldan öğrendim. Memrise var sadece incelemesini yapmıştım.

Reply
Adsız mod

sayın azimli yazar, girdiğin sene ekim ayında ka. net yapıyordun yazar mısın acaba

Reply
Adsız mod

merhaba
ben çalışırken hiç ara vermiyorum
çalışacaksam kararlıysam ve motive isem bir oturuşta 4-6 saat çalışıyorum ve anlıyorum da
fakat ygsde filan süre sıkıntısı yaşıyorum bana ne önerebilirsin ??

Reply

http://azimliyazar.blogspot.com.tr/2013/08/ygs-performansm.html
ekimin kaydı yok malesef

Reply

Ara vermeden sıkılmadan ve verimli çalışabiliyorsan problem yok. Yine de yukarıdakini bir dene derim.
Süre sıkıntısı yaşıyorsan öncelikle: http://azimliyazar.blogspot.com.tr/2013/07/ygs-sure-kullanma-rehberi.html

Bunu okuduktan sonra söyleyeceğim şey denemelerde hangi derse ne kadar vakit ayırıyorsun not et. Gereksiz zaman ayırdıklarını azaltmaya çalış. Sosyalden vakit kaybediyorsan sosyal çalışmalısın. Türkçeden vakit kaybediyorsan sorulara daha iyi konsantre olmaya çalış, paragrafları masal okuyormuşsun gibi okuma, ilk aklına gelen doğrudur felsefeni uygulamaya çalış (gerçi bu kötü sonuçlar doğurabilir ama Türkçe 1 saat sürüyorsa el mahkum.)

Reply

1-1.5 saat sıkılmadan çalışıyorum gittikçe de bu süre artıyor. 1.5 saat yaklaşık 3 pomodoro oluyor. 3x5=15 dk mola yapsam az olmaz mı? Moladayken kitap okuyorum ama nedense 15 dk az geliyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

Reply

1-1.5 saat verimli (sıkılmadan değil ama verimli) çalışabiliyorsan kalsın öyle, ben sıkılanlar için yazdım bunu. Sıkıldığınız zamanlar için uygulayabilirsiniz, bir denemeden zarar gelmez. Kitap okumak için de eski sistemin molalarını kullan.

Reply

Hocam bu carsamba okul gezisi olarak konyadan odtu ve bilkente geliyoruz. Bilkenti birde ben goreyim :)

Reply

Merhaba. Sorumu nereye yazacağımı bilemedim ve çok vaktim olmadığı için (şu anda) bloğunuza çok detaylı bakamadım ama şöyle bir göz gezdirince sorularımın hepsine cevap bulamadım. O yüzden yazma ihtiyacı duydum.
12.sınıf MF öğrencisiyim. Ciddi bir azim ve istikrar problemim var. Buna çözüm arıyorum ama kendimi zorlamaya çalışınca bile pes ettiğim için ne yapacağımı bilmez durumdayım...
Son 6 yıl içinde toplasanız belki 3 ay bile etmeyecek kadar ancak ders çalışmışımdır. Söylemiş olduğunuz bu taktiği denedim. Bir çok kez. Tutturamazsam birkaç gün ara verdim, tekrar denedim. Ama hiçbir şekilde ne odaklanabildim ne ders çalışabildim ya da belki azıcık çalışabildiysem çalıştığımı gerçekten anlayabildim..
Ders çalışmayı, soru çözmeyi çok istiyorum ama yıllardır ders çalışmayınca.. Ne konu tekrarı ne soru çözümü.. Kopukluklarım çok fazla ne yazık ki.. Nerden ve nasıl başlamam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok.
Okulumuz 12.sınıflar için (bayram hariç) son 3 haftadır açıktı. Günde 7 saat ders görüyoruz. 5 saat ygs 2 saat lys. 7.dersten sonra 40 dakikalık 2 ders de ödev saatimiz var. Bir öğretmen başımızda bekliyor. Ona soru sormamız sistem olarak yasak ama gerektiğinde yardım ediyorlar. Biz kütüphanedeymiş gibi oturup kendimiz soru çözüyoruz. O 2 saatte bile doğru düzgün bir şey yapamıyorum. Ödevlerimiz çok fazla veriliyor mesela.. Ben zaten çok istekli olmadığım için... Bir de o kadar çok ödev verilince bendeki istek tamamen ölüyor. Ödev saatlerini Türkçe, Biyoloji ve Temel Matematik çözmeye ayırıyorum ama 1 derste 1 testi zor bitiriyorum zaten. Evde de kitaplara dokunasım gelmiyor. Eve gelince yemek yiyip uyuyorum genelde. Çünkü masanın başına oturunca doğrudan gözlerim kapanmaya başlıyor.
Ne yapmam gerektiği konusunda en ufak bir fikrim yok ve kime danışacağımı da bilmiyorum. Ufak da olsa bir yol gösterirsiniz umarım çünkü sınav hızla yaklaşıyor. Bilgi eksiğim çok fazla. Ve deli gibi korkuyorum..

Reply

Benim cevap geç oldu kusura bakma.
Senin yazıyı okurken ben stres oldum ne yalan söyleyeyim. Aklıma final haftasından önce canı hiçbir şey yapmak istemeyen, bütün hedeflerini boşvermiş, sanki onlar yokmuş gibi davranan, 1 saat bile derse oturamayan ben, kendim geldi.
Bu aşamada kendine soracağın tek şey var. Sen bir yeri kazanmak istiyor musun? Gelecekte ne yapmak istiyorsun?
Ben bugün Amerika'da üniversitelerin kampüslerine bakarak "Ah ya az araştırma yapıp CV'me ekleyeyim de gideyim şuralara." diye düşünüyorum ve buna ilişkin çalışmalar yapmaya çalışıyorum, halbuki artık standart alışkanlığım olmuş "ders çalışıp yüksek not alma, bunun dışında dilediğince film/dizi izleme" eylemime de geri dönebilirim. Araştırma yapmaya, bilgisayar bilimi konularını okumaya çalışıyorum ki böyle alışık olmadığım bir konuda kendimi gelecek üzerine hayallerle ateşliyorum. Senin hayallerin neler?

Reply

Sevgili azimli yazar acaba sana direkt ulaşabileceğim bir yer yok mu ?

Reply

dolkrutos@gmail.com

Reply

ıngılızce ıvın kaynak ıstyen arkadas ozkan celen adlı bır hocann anlatımları cok guzel tavsıye ederım

Reply

Pomodoro tekniginde onceden sure bitincr alarm caliyordu artik calmiyor neden kaynaklaniyor olabilir? Yardimci olabilir misiniz

Reply

pomodoro tekniği adı üzerinde teknik, app değil. başka app kur veya youtube'u kullan

Reply

Yorum Gönder