Geçmiş olsun

Merhaba arkadaşlar,

Duydum ki LYS'ye girmişsiniz. (Evet olaylardan biraz uzağım şu anda :P) Hepinize geçmiş olsun. Ben şu an Slovakya'da stajdayım. Stajı bulmam ve Avrupa gezilerim hakkında bir yazıya başladım fakat bitiremedim çünkü günlerim bu aralar biraz dolu geçiyor ama vakit bulunca bitireceğim.

LYS hakkında söyleyebileceğim, duydum ki geçirmişler. Sakin olun bize de geçirmişlerdi. Kulislerde "Alican YGS'de ilk 1000'deydi Matta 30 net yapınca üzüntüsünden Fene girmedi." gibi laflar bile dönüyordu. Geçiyorsa herkese geçiyor arkadaşlar üzülmeyin. Bana da aynı şey oldu. Ben sınavda "Şu soruları boş bırakayım da sonra bakarım." diye es geçtiğim sorulara sonra bir daha geri dönememiştim ki bir tanesi basit bir matriks sorusuydu. Sınavdan çıktım, "Ula noldu az önce ya edalarıyla" aval aval baktım etrafa, sonra arkadaşımı aradım "Noldu yaptın mı?" diye sordum, küçük Emrah vari bir tonla "Yapamadım" cevabını aldım. Koca bir sene benim yapamadığım matematik problemlerini çözen arkadaşım sınavdan 34 net yapıp çıktı. Oluyor yani böyle.

Donanımhaberin komik ssler arşivinde şöyle bir laf vardı, aslında elemanın düşünüş tarzı komik ve saçma ama dediği doğru. SSyi bulamadım, direkt o özdeyişi yazayım:

"ÖSS çalışmayın. Mafia 2, GTA IV, Red Dead Redemption gibi oyunlar 4 yılda bir gelir. ÖSS her sene var."

Sınav her sene var arkadaşlar. Moralinizi bozmayın. Ama her sene olduğunu düşünerek de girmeyin fene, hemen pes etmeyin, elinizden geldiğini yapın.

Bol şans!
10 yorum

Yurtdışında Türkçe'yi mi unuttun ? Bu mesajı yayınlama ama anlatım bozukluklarını düzeltirsen sevinirim.

Reply

Nerede hata olduğunu söyleseydin de ufkumuz açılsaydı.

Reply

Yazilariniz cok guzel severek takip ediyoruz. Sinavdan sonra da 4-15 bin araligi icin bilgisayar muhendisligi tavsiyesi verirseniz cok sevinirim. Malum tercihler yapilacak universite konusunda kararsizliklar olabiliyor.

Reply

ah azimli yazar şu yazıların varya o kadar iyi geliyorki bana yaptığın şey çok güzel yoğunluğun arasında zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim sana yarın fen sınavına gireceğim umarım iyi geçer ve öyle olursa bunda senin katkın çok fazla tekrardan teşekkür ederim :)

Reply

bilmem ki ben sadece bir tanesine gittim, öneririm onu da

Reply

hocam harbiden baya uzak kalmışsınız matriks değil matris olacaktı :)

Reply

Odtü bilgisayar yerine neden Bilkent bilgisayarı seçtin. Eski yazılarına baktım ama bulamadım böyle bir açıklama. Bende bu sene ikisi arasında bir seçim yapacağım sanırım. Eminim tercih döneminde bunun üzerine düşünmüşsündür, bana da yardımcı olabilirsen sevinirim

Reply

Odtü ve Bilkent arasında kaldın mı sen de tercih döneminde? Açıkçası gönlümde Bilkent var ama bu kararım sağladığı imkanlar mı yoksa eğitimini kaliteli gördüğümden mi bilmiyorum. Sen de kararsız kaldıysan Bilkent'i seçmendeki etmen neydi ya da kalmadıysan bile bana ufak bir karşılaştırma yapabilir misin?

Reply

Üniversitede matrix olarak öğrendik, ben Türkçeye çevirirken kafamdan matriks olarak çevirdim fakat bizimkiler aslen matris olarak çevirmiş. Önemli bir şey değil.

Reply

Halil ve sana 2 yıllık üni tecrübemle cevabım;
Bu iki üniversite arasındaki eğitimin kalitesini ölçemezsiniz, hoca sayıları aynı, hocaların biyografilerine bakarak pek bir şey anlayamazsınız kimi iyi yerlerde okumuş çokça makale yazmıştır ama öğretmenliği rezalettir veya öğretmenlik işine pek vakit ayırmıyordur vs. bilemezsiniz. Bilkent bilgisayarda eksik gördüğüm bi seçmeli ders kıtlığı var fakat ODTÜ'de bu durum nedir bilmiyorum.

Benim seçme mantığım basit; iki üniversite arasındaki belirgin var Bilkentin beleş yurt + yüklü bir miktar burs vermesi ve iki üniversitedeki "eğitim kalitesi" farkının asla bu maddiyatı amorti edecek fazla olamayacağı gerçeği. Bilkentten bahsediyoruz, Nişantaşı üniversitesinden değil.

Reply

Yorum Gönder