YGS - Önce ve Sonra + SSS
Bloga yeni bir gezi yazısı kondurmadan önce, sizin YGS'niz benim vizelerim yaklaşırken sizinle paylaşmak istediğim bir kaç şey var. YGS'den önce de okuyabilirsiniz, hemen sonra da.

*

Yunanistan'daki ekonomik krizin haberleri ilk gelmeye başladığında (yılı hatırlamıyorum) babama sormuştum. "Baba bu Yunanlıların geliri şu anda bizden fazla değil mi?" "Evet oğlum." "Peki neden orada ekonomik kriz çıkıyor da biz de çıkmıyor?" "Bizde hep kriz var oğlum."

Rahmetli Leven Kırca'nın bir skeci vardı. Fakir bir adama bir peri gelir. Siz çok fakirsiniz, sizi kral yapayım der. Adam kral olur. Fakat bir türlü suçlunun idam kararını veremez. Periye "Beni başka bir şey yap." der. Peri onu fabrikatör yapar. Bu sefer de giderleri kısmak için işçileri işten çıkartmak gerekmektedir. Adam en sonunda periye der ki "Sen en iyisi beni eski halime döndür ve tarhana çorbamla baş başa bırak."

Ne zırvalıyorsun derseniz özeti şu: daha fazlasına sahip olarak daha mutlu olacaksınız diye bir şey yok. "Türkiye'de antidepresan kullanan insan sayısı Avrupalılara göre daha düşük, biz daha mutluyuz." diye salak bir argümanla gelmeyeceğim karşınıza ama şunu bilin ki neyi kazanırsanız daha fazlasını çevrenizde görüp özeneceksiniz ki çok doğal. Fakat eldekiyle de bir şekilde yolunuzu bulursunuz.

Dikkat edin para demiyorum. Sırf para değil. Örneğin sevgi. Sizi seven bir anne babanız var, kankanız var diyelim, siz sosyalleşip daha da çok insan tarafından sevilmek istiyorsunuz.
Bu blogun konusu ise tabii ki başarı. Sonu gelmiyor arkadaşlar. Hatırlayanlar için; (bilmeyen google'lasın) "Ruşen amcanın oğlu Sedat"lar bitmiyor. Bizim okulda her şeye yetişip, yarışmalarda birincilikler kazanıp bir de üzerine derslerinde başarılı olanları görünce dudağımı ısırıyorum. Kendimi yetersiz görüyorum. Fakat "elimden geleni yapıyorum" diye kendime telkin ediyorum, bir yanda elimden geleni arttırabilmek için çaba gösteriyorum. Birinci sınıfta gece yarılarına kadar ödev yapıp bir yandan da sağlıksız beslenip şişmanlarken ikinci sınıfta hem kilo verip hem de kendime işkence etmeden derslerimde başarı elde ettim, değişerek. İnsan hatalarından ders çıkarabildiği sürece değişebiliyor inanın.

Tek dert, bulunduğunuz tam şu anda, gelecek konusunda kaygılanmak, geçmiş için hayıflanmak yerine mutlu olmayı denemek ve daha fazlası için çalışmak ama bunu daha fazlasına sahip olduğunuz paralel bir evreni kafanızda kurgulayıp "lan keşke", "ah be", "ya şanssız doğdum" diye sızlanarak yapmayın.

*

Hatalardan ders çıkarabilmek mi? Ben bile tümüyle yapamıyorum. Ama bu konuda da iyileşmek için elimden geleni yapıyorum :)

Küçük bir öneri:

Geçen yıl finallere yakın dizi izlemekle geçen 2-3 gün sonrasında, finale kadar 100 tam puanla gittiğim dersin finalinde saçma sapan bir not alıp ardından "ne yaptım ben" diye hayıflanmıştım. O sinirli halimle kendimi kameraya alıp "Bak böyle böyle oldu, bunu yapmam bana çok koydu." minvalinde bir şey geveleyip videoyu kaydetmiştim.

Bu videoyu önemli ama canımın çalışmak istemediği sınavlardan önce izlerim. Etkili. Siz de deneyibilirsiniz. Bir video günlük tutun, kendi kendinizi telkinleyin ve gerektiğinde tekrar izleyin!

*

Sorularınızı bu başlığın altına yazabilirsiniz. Özelse: dolkrutos@gmail.com'a yazabilirsiniz. Sorarken benim seneye üniversiteden de mezun olacağımı, dolayısıyla bu işlere uzak kaldığımı unutmayın.

Ben her tarafa gelen soruları geliyorum, dolayısıyla Singapur başlıklarına soru yazmanıza gerek yok. En doğrusu en güncel YGS-LYS Soru Cevap yazısına (yani yukarıdan tıklayınca gelene) yazmanız ama bu başlığa da yazabilirsiniz. Olmadı mail atın.

Sık sorulan sorular: (Bazılarının sık sorulduğu falan yok, ben kendim uydurdum)

S: Bu blog neden bir anda gezi blogu oldu?
C: Blog kişisel bir blogtu, önce YGS ile başlattım, şimdi exchange anılarımla devam ediyorum, 2 sene sonra bilgi teknolojisi alanında önemli gelişmeler görürseniz şaşırmayın. Ama blogu büyük kitlelere hitap edecek şekilde tutmaya çalışacağım.

S: Mail attım / bloga soru yazdım, cevap vermedin bile, ne iş?
C: Cevap vermediğim sorular:
1- Kahinlik gerektiren sorular. (Ne cevap bekliyorsunuz ki, yok ilk bikaç bine hayatta giremez git berbere çırak ol diye olumsuz cevap vermemi mi?)
2- Sayfalarca yazı yazmamı gerektiren sorular. (Bunu yapmamak için her şeyi buraya yazdım zaten.
3- X planını yaptım, şimdi y planını mı devreye sorsam yoksa z planı yeterli olur mu? minvalindeki aşırı kısa ve ucu açık, ayrıca gereksiz plan soruları. Bunları genelde kısaca cevaplıyorum da, ya zaten plan/program için ne düşündüğümü yazdım, niye aynı şeyi bir daha bana soruyorsunuz ki? Veya onlara hiç uymadıysanız niye daha öncesinde düşündüğünüz şeye göre hareket etmiyorsunuz?

S: YGS'ye az bir zaman kaldı. Aklım yeni başıma geldi. Fakat çalışmak için çok geç kaldım. Mezuna kalacağım.. (Bundan sonrasının devamı önemsiz.)
Alternatif: YGS geçti. Kötü bir sonuç geldi mezuna kalacağım....
C: Dur bi! Devamını düşünene kadar acilen yapman gerekenleri söylüyorum:
1- Kalan zamanda YGS'ye abanabildiğin kadar aban. YGS gerçekten bittiyse abanma tabii :)
2- YGS bitti, sonucu salla.
3- Abanabildiğin kadar LYS aban.
4- Ne yap et, bütün sınavlara hazırlıklı gir.
Bunu yaparsan faydaları:
- Sınavlara gerçekten hazırlanmış gibi girecek, gerçek bir aday gibi o sınavı vereceksin ve gerçek adayın hissettiklerini
Ve söylediğin gibi gerçekten hedeflerinden uzaksan ve mezuna kalma ihtimalin yüksek görünüyorsa çalışırken kaygılanmaman lazım. Şu an "nasılsa mezuna kaldım" diyorsun ve canın çalışmak istemiyor mu? Şu anda çalışmak için kendini motive edemiyorsan bir sene sonra motive edebileceğine nasıl inanabilirsin? Çalışmaya şimdiden başla, dolayısıyla kendini motive etmeye de şimdiden başla ki tecrübe edin.

Bakarsın sınav sonunda alternatif bir bölüm bulur, kazandığını görür, sevinir, bana teşekkür edersin? :)

S: Bloga niye hiç ders notu koymadın?
C: Not dediğiniz şey size bir hatırlatıcı görevi görmeli, dolayısıyla kendiniz almalısınız, veya hocanız dersi bir takım notlardan işliyorsa kendiniz eklemeler yaparak da kullanabilirsiniz fakat başkasının notunu aynen alıp göz atmak bence vakit kaybı. En fazla kitaplar da olup yeterince vurgulanmamış bir şeyi yakalarsınız ki bunun için de sayfalarca not karıştırmaya gerek yok, test ve denemelerde bunu yakalarsınız zaten.

S: Sen dershanelerin reklamını yapmışsın paso, fakat lanet olası paraleller çıktı, temel liseler çıktı o oldu bu oldu.
C: Yazıların yazılma tarihi Haziran 2013 arkadaşlar, 2013'te mezun oldum ben. Temel liseler hakkında yazı rica eden oluyor. 12. sınıfta işsizlikten bu konuları çok sık tartışırdık, fakat şu an çevremde bunları konuşan yok, 12. sınıftaki yeğenime mesaj atmam felan gerek ki yok öyle bir yeğenim şu anda, olsa bile benim taşıma suyla edindiğim bilgiden size bir hayır gelmez, siz daha fazla şey biliyorsunuzdur.

S: Müzikle derdin nedir? Herkes "Müzikle ders çalışılmaz" diye bir şey yok diyor. Beni de etkilemiyor. Sana neden inanayım?
C: E inanma o zaman kardeş. Nasıl rahat ediyorsan öyle yap. Ama benim söylediğimi de bir deneyip sonucu görmeni öneririm.

S: Bilkent'in X bölümü hakkında bilgi almak istiyorum.
C: O X bölümü bilgisayar mühendisliği değilse bilgi veremiyorum ama mail bırakırsanız veya sorularınızı yazarsanız gerekli merciilere ulaştırmaya çalıştırırım fakat direkt olarak o bölümden biriyle konuşsanız sizin için de benim için de daha iyi.

S: Bilkentle X üniversitesini kapıştırır mısın?
C: Bilkent'in iç sorunlarını ben biliyorum evet, fakat sizin tercih yapmanızı etkileyecek kadar önemli detaylar değiller bunlar, tercihlerinizi yine tercih kitapçıklarındaki bilgiler etkiler. İnternete kota getirmişler en son, ben bunu öğrenseydim "Hmm internete kota gelmiş, o zaman ben ODTÜ'ye gideyim." demezdim, "Bilkent'in verdiği parayla kendime internet bağlatırım la." derdim.

S: Bilkentle X üniversitesinin eğitimini kapıştırır mısın?
C: İşte bunun için X üniversitesinde de eğitim görmüş olmam gerek. X üniversitesi NUS'sa evet kapıştırabilirim, değilse hayır.
Ayrıca: bilgisayar mühendisliğinde eğitim karşılaştırmak gereksiz, dersler aynı, dersleri vermek için gireceğiniz sınavların konuları, dolayısıyla sınavlar aynı. Derslerde size öğretilmeyecek dolayısıyla kendiniz çalışmanız gerekecek şey aynı. Bilkent'te adam profesördür ama konuşması monotondur dersini dinlemezsiniz, başka bir üniversitede gençtir dinamiktir dersin nasıl geçtiğini anlamazsınız fakat bu detayı mezun olduğunuzda unutursunuz bile. ;)

Not: Dershanelerle ilgili en son böyle bir yazı yazmıştım, o sıralar dershaneler kapanacak diyordu şimdi kapanmayacak diyor, yine de işinize yarar, kopyala yapıştır yapayım:
Link: http://azimliyazar.blogspot.sg/2015/05/yeni-yaz.html 

Benim "dershaneye gidin" öğüdünü verirken düşüncem şunlardı:
- Dershane konuları günlere iyi dağıtmanızı sağlar çünkü bir plan üzerine hareket ederler ve tecrübeli oldukları için bu planı iyi uygularlar.
- Dershanede hocalara soru sorabilirsiniz.
- Denemelerle sıralamanızı sık sık görebilirsiniz. Denemelerle kaç net yaptığınızı karşılaştırırsınız ama sıranızı göremezsiniz ve tüm sınavlarda önemli olan kaç net yaptığınız değil sıranızdır.

Dolayısıyla bunlara alternatif bulmanız gerek. Ben yazılarımı güncellemek yerine fikirlerimi direkt olarak buradan paylaşayım:
* Kurs, etüt merkezi cart çurt artık ne varsa bunların haftalık planı vs varsa bunları alın, eski dershane hocalarıyla vs. konuşun. Özetle bir program edinin, kendiniz program yapmayın. Program da her zaman dediğim gibi 16:30-18:30 arası fizik şeklinde değil konu konu olmalı, normalde dershanede bu haftada şu konular biter şeklinde bir programa ihtiyacınız var.
* Soru sormak için etüt merkezi gibi bir şey varsa yazılmanızı tercih ederim. Forumlarla falan uğraşmayın, internet dikkat dağıtıcıdır, soru sormaya girersiniz kendinizi agar.io oynarken bulursunuz. (Not: Bu oyunda final haftasında birinci oldum, birinci olunca hücre çok yavaş ilerliyordu sıkıldım bıraktım bir daha oynamadım, siz de sıkılacaksınız, oynamayın. Zaten bunun yüzünden bir tane finalimi batırdım.)
* İl çapı ve Türkiye çapı denemeler her yerde var, araştırın girin. Tek sıkıntı hepsinde öğrenci profili farklı olacağından sıralamalarınızı karşılaştırmak zor olur. O yüzden oluyorsa bir lisenin, kursun veya etüt merkezinin denemelerine düzenli katılmaya çalışın. Olmuyorsa yapacak bir şey yok.

27 yorum

Bilkent Ctis mi? Bilkent Bilgisayar Mühendisliği mi ?

Reply

Puanın hangisine yeterse :P

Reply

Merhaba,

benim hayal ettiğim ve planladığım her şeyi sen gerçekleştiriyorsun; Üniversite sınavında, derece, bölümde 3.9 ortalama, iyi bir üniversite de ex-change ve bildiğim kadarıyla akademisyen olmak istiyorun, şüphesiz dünyanın en iyi üniversitelerinden birine kabul alacaksın. Bu azmi ve kararlığı nasıl sürdürebiliyorsun? Gerçekten hayranım.

Yaşıt olmamıza rağmen ben hala üniversite sınavına hazırlanıyorum. İyi bir derece yapıp istediğim üniversiteye bu sene gireceğimi düşünüyorum fakat tükendim resmen bölümde de ortalama kasmam gerekli ama bunu sürdürememekten korkuyorum. Sen kendini nasıl motive ediyorsun?

Reply

Dünyanın en üniversitelerinden birine kabul almak şu an zor gözüküyor çünkü Hintli-Çinlilerle rekabet etmek çok zor :)) Benim olay aslında üniversiteyi kazandıktan sonra motivasyon olmadı da alışkanlık gibi bir şey oldu. Bilgisayar mühendisliği için zaten ya bol bol programlama alıştırması yapıp kariyere odaklanmalıydım ya da ders çalışıp iyi bir transkriptle doktora başvurusu yapmalıydım. Ben 2.yi seçtim. Sözel dersleri sevdiğimden buradaki sözel derslerde bir problem olmadı. Bilgisayar derslerine de ilgiliydim zaten. Sadece mat, fizik, biyoloji gibi sıkıcı derslere çalışmam gerekti fakat artık YGS/LYS'den alışıktık, çok koymuyordu. 1 sene hazırlık okumayınca bana sanki YGS/LYS çalışmaya devam ediyormuşum gibi geldi (tabii şu an o seneden daha az çalışıyorum.)

Reply
Adsız mod

yazdıkların cokkk samimi ve içten ...yazılarınıda 1.5 yıldan beri takip ediyorum hatta günlük bakıyorum yeni birşeler var mı diye bir tm ci olmama rağmen...neyse sana hayatında başarılar dilerim:)

Reply
Adsız mod

SEVGİLİ AZİMLİ YAZAR,
ygs lys sürecinde cok müthiş bir çalışma yapmışşın ,bunları yaparken enerjin hiç bitmedi mi, hiç moralin bozulmadı mı ,bunalımada girmedin yahu milletle yüksek netler yaparken senin düşük yaptığın netlerin olmadımı

Reply
Adsız mod

"Sadece mat, fizik, biyoloji gibi sıkıcı derslere çalışmam gerekti" deyince tamam CTIS seçeceğim diyorum sonra İstabul'da olduğum aklıma geliyor :(
Bu gidişle paşa paşa Yıldız Teknik Bilgisayar yazacağız sizin gibi aktif olsam bari...

Reply

sınav döneminde yaşadığın zorluklardanda bahseder misin bunu sormamdaki amaç bu kadar iyi bir üniversitede okuyupta hiç zorluk çekmeden hiç kötü net yapmadan mı gidiliyor anlamıyorum .......offf yoksa ben bu gidişle kocaya kaçacam

Reply

Temayı değiştirmem kötü oldu, şimdi cevap veriyorum kime cevap verdiğim anlaşılmıyor, boş bir vaktimde düzelteceğim :-)
@1. Adsız
Enerjim biti, moralim bozuldu, hepsi oldu yani neden olmasın :)

Reply

2. Adsız
Dostum o sıkıcı dersler senin "mühendis" ismini almanı sağlıyor :)

Reply

@3. Adsız
Zorlukların üzerinden çok zaman geçti, unuttum :( Ama zorluklardan bahsetmem insanların işine pek yaramaz. Zorlukların çözümünü ise bildiğim kadarıyla yazdım zaten.

Reply

Hocam size çok kısa bir soru sorucam.sizin lys adına yazdığınız yazılara nasıl ulaşabilirim aramaya lys yazıyorum saçma saçma şeyler çıkıyor ygslys dizin diye oluşturduğunuz yerde lys başlangıç diye bir yazınız var onu gördüm ama lys adına sadece 1 yazı yazmamışsınızdır diye düşündüm.Nasıl bulacağım konusunda bana yardımcı olurmusunuz.Bu arada ygs adına çok yardımınız dokundu çok teşekkürler.

Reply

Hocam ilk öncelikle merhabalar,beni hatırlarsınız sanırım.
Buraya güzel bir amaçla size teşekkür etmek için geldim. Hocam çok sağlam bir ygs geçirdim Allaha çok şükür sanırım 10 bin ya da 15 bin civarı bir derece yapacağım. Yalnız şu var ki , Ben TM'ciyim. Yani önümde bu alanda çok çok az tmci olacak.
Allah'ın izniyle Ankara Hukuk olacak hocam öyle seziyorum. inşAllah.
Bu amaçla buraya geldim size çok çok teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun gösterdikleriniz inanın çok işime yaradı.

Reply

merhaba azimliyazar biliyorum çok erken daha YGS bile açıklanmadı ama hedefime karar vermekte güçlük çekiyorum ve bu motivasyonumu aşırı derecede düşürüyor YGS'den sonra 1 kelime çalışamadım :(
YGS cevaplarımı kontrol ettim ortalama 40-60 bin arası sıralama bekliyorum YGS'de lisede MF bölüm okuyorum fakat işletme bölümünü çok istiyorum aynı zamanda endüstride olabilir Ankara'da olduğum için ve devlette kazanamayacağım için kafama bilkenti soktum. 3 bölüm hakkında kararsızım lütfen bana yardımcı olur musunuz biliyorum en zor öğrenci tipi benim şuan ama en azından düşüncenizi söylerseniz lütfen..
Bilkent İşletme: LYS hiç bilmiyorum çalışma dönemi zor olacak ama en çok istediğim ve bana hitap eden bölüm. İş problemi olabilir dedi bir ağabey fark atmak lazım gelirmiş.
Bilkent Endüstri: İşletmeye benziyor denildi ama mezunlar yine okuldan sonra kendini geliştirmen lazım iyi bir iş için dediler.
Bilkent CTIS: Diğerlerine göre biraz daha geliyor bana ama bilgisayar ile uğraşmayı da seviyorum. (HTML öğrenmeye çalışmıştım.) Bunda da işletme dersleri falan var dediler ve iş sektörüne adam yetiştiriyormuş?

Birde TOBB nasıldır sizce iş bulabilir miyiz? Lütfen bir şeyler yazın

Reply

yeni yazı ne zaman gelecek

Reply

@ADSIZ
Beni LYS için özel olarak karaladığım pek yazı yok ya, ben yazılarımın çoğunu YGS'den çıktığım gibi yaz tatilinde yazdım, sonrasında fazla bir şey yazmadım, dolayısıyla dizindekilerden başka bir yazı yok. Blog arşivine göz gezdirebilirsin yine de.

Reply

@Söylediklerinden biri MF, biri TM, biri YGS. CTIS dursun bir kenarda. Sen MF bölümümü seçeceksin TM mi ona karar ver. Durumun ne, Bilkent'i burssuz karşılayabilir misin bilmiyorum ama burs kazanırım mantığıyla girme bölümlere. İşletme ve endüstri hakkında fazla fikrim yok, Bilkent Endüstri mezunu her daim iş bulur da okul zorlayabilir. İşletme okuyan kişilerle konuşup (mümkünse mezunla) önce İşletmenin senin için uygun olup olmadığına karar vermeni tavsiye ederim. TOBB hakkında bir bilgim yok.

Reply

@FERHAT YGS-LYS nadiren yazıyorum, exchangele ilgili yazı bu pazar gelecek, bu pazar bilgisayar mühendisliğiyle ilgili bir yazı da kaleme almayı planlıyorum.

Reply

Çok iyi olur ben lisedeyim ve python,php ve linux ile ilgileniyorum :) Senden çok şey öğrenicem.Biraz detaya gir lütfen sıkılmadan okurum.

Reply

CTIS'i babama söyledim araştıracak CTIS mezunu birini bulduk güzel bir işte şuan eğer LYS iyi olmazsa CTIS seçebilirim. Mezunla görüşeceğim (tutunacak dalım CTIS oldu yani)
CTIS cebimizde dursun... (Yinede bana en az hitap eden meslek)
Endüstri Mühendisi 2.sınıf birini buldum İşletme Mühendisliği diye geçer dedi İşletme LYS için zor olduğundan karar veremiyorum. Şimdi düşüncem TOBB işletme gibi (burs avantajı var babam sen niye düşünüyorsun dese de ailemden para gitmesin istiyorum)
Babam şehir dışına gitmemi istemiyor parasını veririm daha ucuz olur diyor onunda düşüncesi önemli.
Bilkent'ten mezun olmak önemli midir? Puanım TOBB İşletmeye yakın gelecek gibi siz ne diyorsunuz? TOBB iyi demişler internette.
Okul çok mu önemli?

Reply

AzimliYazar öldün mü kaldın mı onu bir söyle bari hiç yazmıyorsun.Unuttun mu bizi? :)

Reply

Bilkent Siyaset hakkında bilgi edinebilir misiniz veya bilginiz varsa beni de bilgilendirebilir misiniz?

Reply

12.sınıfım.Yazdan beri neredeyse tüm yazılarını okudum ve çoğunu uyguladım diyebilirim.Ygs'm iyi gecti ve lys konularina bakinca ygs calisirken onlari bos gecmedigimi sadece unuttugumu farkettim.Tüm tavsiyelerin için teşekkür ederim.Benim için hayat kurtarıcı oldular.Umarım ygsde elde etmeyi umduğumu lysde de elde ederim.

Reply

@Selcen
Okul konusunda işverenin ne düşündüğü önemli. Yani Bilkent ve TOBB aynı anda geliyorsa Bilkent yazarsın, gelmiyorsa bir defa mezuna kalmazsın TOBB yazarsın herhalde, bunun üzerinde çok düşünmeye gerek yok gibi geldi bana. Puanın x'e yakın gelecek diyorsun da bunu nereden biliyorsun, daha LYS'ye girmedin?

Reply

@Adsız
Bilkent siyaset hakkında bir bilgim yok malesef, tanıdığım da yok. Bilkentle ilgili sorulardan kastım genel sorulardı.

@ELL
Bir şey değil, başarılar :)

Reply

YGS sıralamasından bahsediyordum internetten bir siteden baktım bende LYS TM-MF bir götürüyorum şimdilik. Yarın açıklanacak çok heyecanlıyım inşallah beklediğim gibi yada daha güzel gelir. Siz nasıl dediyseniz öyle yapacağım sağolun sizin gibi ağabeylerimiz olmasa ne yaparız. Müteşekkirim her şey için

Reply

Sinavin aciklanmasina azicik kalmisken okul grubuna her saat aciklandi gençler diye mesaj geliyor. Her seferinde acaba ? diyerek gidiyorum bir instagrama bakiyorum bi blog falan derken bayagi zaman geçiyor. Sonra yazan kişiye sinir olup integrale dönüyorum. Bu şey kısır döngü olmuşken o blog bu blog oldu. Teşekkür ederim !!! Nuttin but stringz -broken sorrow

Reply

Yorum Gönder