Singapur 31. Gün - Jurong Kuş Parkı

Tarih: 8 Şubat 2016

Singapur'da çok rastlanan bir kuş var. Adı Javan myna.Tipi de ismi gibi meymenetsiz bu kuşun. Sığırcık familyasındanmış. Kendisi hakkında daha fazla bilgi vermek istemiyorum.

Allah belasını versin bu kuşun!! Her sabah bunun gürültüsüyle uyanıyorum! Alttaki cama konuyor, ciyak ciyak bağırıyor!

Daha da kötüsü sürekli yemekhaneye kaçak giriyorlar. Su almak için masadan kalkıyorum döndüğümde bunları biryanilerimi yerken yakalıyorum! Bir çekik gözlü gelip demiyor ki yahu sığırcık adamın biryanilerini yiyor kışkış diyeyim de gitsin!! Bu kadar bencillik olmaz. Bir keresinde de bunları organize bir şekilde körili karnabaharlarımı aşırırken buldum, 2-3 tanesi toplanmış karnabaharlarıma baskın yapmış. Yerde karnabahar artıkları.. Fesuphanallah..

Bu meymenetsizlere rağmen kuşları seviyorum. Üniversiteye gidene kadar toplam bir 15 tane muhabbet kuşu bakmışızdır, daha doğrusu annem baktı. Böylesine kuş canavarı olup da Jurong kuş parkına gitmemek olmazdı.

Viyana'da turist kazıklamak için bir sarayı dörde beşe hatta yirmibeşe ayırıp biletlerini ayrı ayrı satarlar. Singapur'da saray olmadığı için çareyi hayvanat bahçesini bölmeye adamışlar. "Hayvanat bahçesi", "Nehir Safarisi", "Gece Safarisi" ve "Jurong Kuş Parkı" diye dört kısım var. Hepsi ayrı ayrı kazık olduğu için ben Jurong kuş parkıyla noktaladım olayı. Polonyalı araştırma görevlisi arkadaşla gittim buraya da.

*

Gelir gelmez şöyle bir manzarayla karşılaştık:Buzulda yaşamayan penguen de varmış.

Papağanlara resim çizdiriyorlar ama pek başarılı olduklarını söyleyemeyeceğim :DYine hayvanat bahçesindeki gösteri konsepti var. Pelikanlarla olan gösteride görevli bayan havuzdaki pelikanlara balık atıyordu, fakat işgüzar pelikanlar sürekli kadının tepesine binip kısa yoldan zengin olma derdindeydiler. Abla da mecburen pelikanları yakalayıp paketleyip geri atıyordu havuza. Videosunu çektim, komik bir görüntü açıkçası:

https://youtu.be/ho7ksxzg5oA

Bir başka gösteri:Lükse bak:Orada olması planlanmayan hayvanlar da vardı!!!Burada konsept biraz farklı, uçamayan kuşları salmışlar çayıra mevlam kayıra:Papağanlar bir hayli fazlaydı, bazıları hello falan diyordu. Türkçe küfrettirmeye çalıştım ama başaramadım.

En son yırtıcı kuşlar gösterisine gittik. En önde kolaylıkla yer bulabildiğim tek gösteriydi. Neden acaba?Gösteriden önce görevli abi uyarı yaptı, sakın panikleyip kaçmayın diye. Koca koca hayvanlar oradan oraya uçarken ister istemez tedirgin oluyor insan.

*

Bugün de böyle bitti.
8 yorum

Konu ile alakasız olacak kusura bakmayın lütfen,
IEEE'ye üye misiniz? Kulüplerde aktif rol oynamak önemli midir üniversitelerde sizce? Ben de Bilkentteyim kulüplerin sırf bir şeyler yapmak için baştan savma iş yaptıklarını ve bana hiçbir katkısının olmadığını düşünüyorum siz ne dersiniz?

Reply

Bana genel olarak yararsız, ama yararlı olduğu durumlar da var. Bilgisayar mühendisliği için konuşmak gerekirse:

- Kalabalık bir sınıfa ders/kurs vermek (CV'ne yazarsın, öğretmenlikle alakalı işlerde işine yarayabilir bi ihtimal.)
- Şirketlerle müdürlerle yüzgöz olmak. (Bunun kulübün kaymak tabakasının dışındakilerin işine yarayacağını çok sanmıyorum.)
- Startapına adam bulmak. (Bunun için de kulüpler şart değil.)

Şu anlık aklıma gelenler bunlar. Etkinlik reklamı yapmak, etkinliğe gelenlerin kaydını yapmak gibi işlerin herhangi bir pozitif yararı olduğunu sanmıyorum. Ben uğraşmadım o yüzden. Ha bi de ikramlardan beleş yararlanabilirsin, mideye düşkün biriysen :)

Reply

Yukarıdaki arkadaş gibi benim sorum da konuyla alakasız olacak kusura bakma lütfen. bir önceki yazında mükemmelliyetçilik ile ilgili birşey yazmıştım ilk başta o gelişmeyi haber vereyim. Meğerse tek sorunum buymuş. Şaka gibi ya.. Düşünmekten uygulamaya koyamıyomuşum sayende biraz daha az düşünüp(hiç düşünmemezlik yapmuyorum tabii ki :D) koy g... Moduna girdim netlerimde nedense hızla bir artış oldu demekli herkese aynı teknik taktik olmuyormuş herkesin ihtiyacı farklıymış bunun için teşekkür ediyorum soruma gelecek olursam senin bu ygs lys arşivinin üzirenden yanılmıyorsam iki üç yıl gibi bir süre geçti. Şimdi dersaneler kalkıyor falan yada müfresat değişiyor ama ben senin verdiğin yöntemleri ve teknikleri (örneğin yazın sözel çalışmak gibi teknikleri) uygulamalımıyım yoksa artık işler biraz daha karmaşık biraz daha bakayım etrafı gözleyeyim modunda mı olmalıyım cevabın için şindiden teşekkürler...

Reply

Neyi uygulayıp uygulayamayacağına kendin karar verebilirsin.

Reply

Azimli yazara selamlar.. Şimdi ben lise son sınıf öğrencisiyim ve bilkent siyaset bilimi ve kamu yönetimi istiyorum ygs5 puan türünde 400 puan aldım ve 42bine girdim şimdi hedef tm3 10bin içine girebilmek. Ben erasmusla bir yıl fransa sciences po'da okumak istiyorum siyaset bölümü öğrencileri gidebiliyor bu okula,● bilkentte erasmusa en erken ne zaman gidebiliyoruz sitesinde üçüncü dönemlerine devam eden öğrenciler başvurabilir diyor 2. Sınıfın ilk dönemi başvursak seneye yani 3. Sınıfta mı gidebiliyoruz? •Bahsettiğiniz zorunlu staj siyaset bölümde de var mı? ●Sizin singapur yazılarınızı okudum çok hoş buldum ben de gitmek isterdim ama hem erasmusa hem Singapur'a gidemem değil mi, gidilebilir mi yoksa 2. Sınıfın ikinci dönemi singapur 3. Sınıfta ise erasmus olabilir mi? Şimdiden çok teşekkür ederim, yazılarınızın devamını bekliyorum.

Reply

10.sinifim 11e gecicem Anadolu lisesinde okuyorum iyi bi Anadolu lisesi taban puanı 460 larda ama öğretmenler gerçekten çok kötü anlayamıyorlar ezberden anlatıyorlar çok saçma dersler var almanca gibi okul seçimi konusunda çok kararsizim bu sene dershaneye gidip son sene ozele gidebilirim yada temel liseye gidebilirim seneye etrafımda başarılı bir satışları yok fikrini ,söylersen çok mutlu olurum

Reply

@Adsız
Bunları düşünmek için braz erken. Ve evet 2.sınıfın ilk dönemi başvurup 3.sınıfta gidiyorsun.
İkisine birden gitme şansın var fakat gereksiz, gitmezsin. Staj olayını bilmiyorum.

Reply

@Zehra
Buna ben karar veremem, fikir de belirtemem çünkü çok az detay vermişsin. Bence meseleyi ailenle oturup iyi bir konuş.

Reply

Yorum Gönder