Ocak Güncellemesi

Merak edenler için, hayır arkadaşlar ben ölmedim.

Fakat dönemim çok yoğun geçtiğinden, bir yandan yüksek lisans ve doktora başvurularıyla, yabancı dil sınavlarıyla bir yandan da "bir an önce zor dersleri halledeyim de bir dahaki dönem tembellik yapayım." kafasıyla aldığım gani gani bilgisayar mühendisliği dersiyle boğuşmaktan blogla ilgilenemedim.

13'ünde son sınavıma giriyorum, sonra birkaç yazı yazmak için kolları sıvayacağım.

Soru cevaplamaya devam ediyordum zaten, hala da ediyorum.

Kolay gelsin hepinize :)

Not: Bu yazıyı görüp bilgisayar mühendisliği yazmayı düşünenler yorum atsın. Yeterince yorum gelirse bilgisayar mühendisliğiyle ilgili düşündüğüm bir yazı serisine öncelik verebilirim.

14 yorum

Sınav yaklaştıkça kafalar iyice karışıyor valla. Yani bir cs yazısı harika olurdu. Ama cs yazısından önce yazacağın şeyler varsa onları yazman bence daha iyi olur. Çünkü tercih döenmine kadar böyle bir yazının çok okunacağını sanmıyorum.

Reply

CE yazısı çok iyi olur.

Reply

Ben bilkentte bilg mühendisliği okumayı düşünüyorum lütfen bilgilendirme amaçlı yazılar yaz

Reply

Şu anki süreci yazarsan iyi olur.Ben de yurtdışında yüksek lisans düşünüyorum daha 2.sınıfım.

Reply

Onu kabul alınca (mart-nisan, ufak bir ihtimal haftaya) yazmam daha uygun olur ama acil sorusu olan kişiler istediği zaman iletişime geçebilir.

Reply

Hocam bilgisayar ve yazılım farkı nedir benim hedef yazılım ama daha ne oldugunu doğru dürüst bilmiyorum :)

Reply

mühendisliklerin arasındaki farkı soruyorsun sanırım? Yazılım mühendisliğinde "sistemler" diyebileceğimiz bilgisayar donanımı / mimarisi ve düşük seviye programlama derslerinin (çip programlama (yani abur cubur otomatı felan programlama), işletim sistemi programlama) bazıları ya hiç gösterilmez ya da hafif geçilir. bu dersler teknik seçmeli ders olarak açılıyor olabilir ama. buna karşılık bizde teknik seçmeli olan yazılım geliştirme odaklı dersler orada zorunlu gösteriliyor olabilir. veya yazılım geliştirme odaklı teknik seçmeli ders daha fazladır.

bizim okulda işin teorisini gösterirler, yazılımı sadece o teoriyi öğrenmek için yaparsın. çoğu öğrenci hayatlarında ilk website yapımını veritabanı dersinde gördü. bölüm yazılım mühendisliği olsaydı böyle olmazdı.

fakat daha iyi bir okulda bilgisayar mühendisliği okuma şansınız varken sırf yazılım mühendisliği diye dandik bir okula gitmeyin. burada dandikten kastım okulun şartları vs. değil. düz sıralamadan bahsediyorum. 5-10 tane burslu öğrenci alıp gerisini vasat öğrencilerle doldurursa bir okul, o okulda adamakıllı yazılım projesi yapamazsın çünkü grup toplayamazsın. ayrıca dersleri kolayca geçip rehavete kapılma ihtimalin de var. bunu daha önce ben bilmiyordum, fakat bilgisayar mühendisliğinde bir yerlerimden ter akarken arkadaşın ctiste olasılık sorularını yapıp dersi geçtim dersin geri kalanına çalışmadan vs dediğinde anladım. halbuki iyi hocalar var ve şartları da iyi ctis'in. neyse.

Reply

bu konuyu açtığın iyi oldu daha detaylı yazacağım.

Reply

Abi ben de inşallah seneye Bilkent Bilgisayar'a gelmeyi düşünüyorum

Reply

Bilgisayar Mühendisliği için üniversiteyi bıraktım. Yazı serisi <3

Reply

merhaba;
ben 11. sınıf sayısal öğrencisiyim ilk dönem çok parlak geçti sayılmaz bu yüzde ara tatilde 11 ilk dönem çalışacağım sizce ygs ye mi bakmalıyım doğru yoldamıyım. Teşekkürler

Reply

Merhaba, ben bogazici bilgisayar muh hazırlık öğrencisiyim. Şimdiden dilini öğrenmeye başlamak için exchange e nereye gitsem ki diye düsünmeye basladim.aklimda singapur kore ve japonya var, bilg muh acisindan en iyisi singapur mudur? Ve daha önümde 3 yil oldugu icin cince öğrenmeye baslasam (okuldan da noncredit japonca dersi almayi dusunuyorum) yeterli bi duzeye gelebilir miyim ki? 3 dili bilgisayar derslerinin yaninda iyi idare edebilir miyim ki?

Reply

Doğru yoldasın bir şey yok YGS'de.

Reply

@Boğaziçindeki arkadaş
Singapur'da Çince değil İngilizce konuşulur.
3 dili bilgisayar derslerinin yanında idare edemezsin.
Bilgisayar mühendisliği için İngilizce'den başka dil gereksizdir. Yabancı dil başlarda güzel de geliştirdikçe zor ve sıkıcı bir hal alıyor. Okulda Çince'nin 5. kurunu bitirmiş biri olarak söylüyorum bunu. Hiç bulaşmamak daha iyi. Ayrıca kullanmayınca da unutuyorsun. Ve Çin'de değilsen, Çinlilerle de iş yapmıyorsan Çinceyi kullanmazsın zaten.
Benim Singapur'da Çince şu işime yaradı; Çin Halk Cumhuriyetinden gelen kızlarla Çince konuşup kaynaştım ödevlerde partner oldum sonra ödevlere onlara yıktım. Bu.
Exchange'e gelince, Singapur tavsiye ederim; dili ingilizce, yakında gezecek çok yer var ve yemekleri güzel.

Reply

Yorum Gönder