Nasıl Geçti?

?

12 yorum

Bu yorum yazar tarafından silindi.

Keşke Fen'den başlasaydım. Mat'tan başladım ve bütün süre bitti neredeyse. 90 net anca yapıyorum. Bunun dışında 130 falan yapıyordum. Şuan saçma sapan duygular içindeyim. Emek, emek, emek... Hayat çok acımasız be... :(

Reply

Mattan baslamakla cok buyuk hata yaptım 20-25 soru zaten kolaydı amaaa.. Problemlere geldim ve beyin fonksiyonlarım durdu ondan sonrası içler acısı okuyup anlamaya calıstım lakin oyle olmadı kitlendim resmen saate baktım problemleri idrak edeyim derken saate baktım yarım saatim 3 tane problem sorusuna gitmis sonrasından artan telaşla bıraktım gectim digerlerine amma olmadı olmadı cok daha iyisini yapabilecekken batırdım tr sos fen kolaydı bunları temizleyip mata gecseydim daha rahat baskı altında olmadan cozerdim diye dusunuyorum neyse hocam bu mac yenildik bunun rovansı da var senin yazılar da on numara sagolasın hadi eyvallah

Reply

Maalesef umduğum gibi geçmedi. Matematik baktım çok fazla zaman alıyor sosyal ve fene geçtim ve kalan matematik sorularını rahatça çözebileyim diye coğrafyada yapılmayacak hatalar yaptım. Matematik problemler zaman istiyordu ama yapılabilecek şeylerdi.Ama geometri gerçekten çok zordu.Kolay soru olduğunu sanmıyorum.Bir de sınavda çok heyecanlandım ve panikledim saçma hataların sebebi bu da olabilir. Sonuç olarak:Önemli olan LYS, hele de TM için :)

Reply

Evet artık LYS'de Barcelona gibi olacağız :)

Reply

Epey kötü geçti ya hiç böyle beklemiyordum matematik ve fenden toplam olarak beklediğim netin 20-25 altındayım ne yapacağım bilmiyorum sıralama olarak 20bin falan istiyordum şu an 100bin falan gelebilir yani belli değil lys'de bunu en azından 30-40'a çekme ihtimalim var mı ? Varsa ne kadar o ihtimal :(

Reply

Mattan başlamasam yeriştiremezdim herhalde. 1 2 dikkatsizlikten yanlışım var onun haricinde pek zor veya orijinal soru yoktu işlem kalabalığı vardı.135 net civarı bekliyorum hayırlısı

Reply

11. sınıfım Tür. 25 Sos. 20 Mat. 21,25 Fen. 23,25 sınavdan sonra sorulara bakınca bunları mı yapamamışım diyor insan özellikle Türkçe ve Sosyalde. Geometriyi acı çektirmek için kasmışlar o kesin. 11. sınıfta sizin durumunuz nasıldı ygs açısından?

Reply

Bu sınava girmiş biri olarak ben cevap vereyim sana. Matematik iyi yapmışsın. Yani önündeki süre içinde yükselecektir zaten. Çoğu 12 yapamadı o kadar :) Türkçe ve sosyal düşük ama. Özellikle bu kadar kolay sosyali denemede bile göremeyeceksin muhtemelen.Bu sosyal de 20-30k için seni kötü etkiler. Ki biraz üstüne düşsen yaparsın bence.

Fende ise biraz sıkıntı var gibi. Benim girdiğim denemelere göre oldukça kolay bi fendi. Bir an önce fen eksiğini gidermeye bak.

Matematikte konuları bir an önce bitir ve soru çözmeye başla. Okul-dersane bekleme. Sadece permutasyon kombinasyon olasılık için hoca bekleyebilirsin. Ama gerisi zaten ortaokul bilgisi. Özellikle karekök falan çöz yani matematik için.

Ygs için kendini çok kasma, ama eksik de kalmasın. Denemelere bir an önce başla. Ve önceki yıllara bakarak ygs yorumu yaparak zaman kaybetme. ÖSYM nin ne yapacağı belli olmuyor.

Bu blogdaki tüm yazıları oku. Ygs-lys ile ilgili ihtiyacın olan nerdeyse her şey burada var. Bi kaynak tavsiyesi yok, onda da adam 2013'te mezun oldu yani tavsiye verse doğru olmaz.

Bir de geometriye başla yapamıyorsan. Hiç bilmiyorsan bile daha zamanın çok. Ben hep erteledim. Sonuç olarak ygs'de 2 tane geometri yapabildim. Şimdi ise kafamı duvarlara vurarak geometri öğrenmeye çalışıyorum :)

Kolay gelsin.

Reply

11. sınıfta ygs tipi sınavlara girmiyorduk, bir kere dershaneye bedava gitmek için sınava girdim ondan da 93 net yapıp birinci olmuşum fakat herhalde 120 soru üzerinden falandı bu.
http://azimliyazar.blogspot.com.tr/2013/08/ygs-performansm.html

Reply

Abi AEA'ya verdiğim cevabı niye paylaşmadın :(

Reply

Biraz geç olsa da daha aklı selim bir şekilde yorumlamak isterim ben bu sınavı. Genel itibariyle bakıldığında sınav geçmiş senelere göre farklılıklar içerse de kolay bir sınavdı. Ama matematik sınavda büyük bir dengesizlik yaratmış. Matematiğin zorluğundan ziyade zaman alması sınavın geneli açısından yetiştirme problemini ortaya çıkarıyor. Zira 50 dakikada çözdüğüm matematik bu sınavda 75 dakikamı aldı. Soru tarzı olarak da matematik alışık olduğumuz incelikli sorular içermiyordu ki 2013-2014-2015 çözenler ne demek istediğimi anlayacaktır. Zor sorunun ince fikir içeren soru olduğunu düşündüğümden bu sınavın matematiğini amele işi diye nitelendirmek daha yerinde diye düşünüyorum. Fene bakıldığında beklentilerin aksine yeni müfredat konuları yoktu, fizik yine bilimsel hata yapılmış olmasına rağmen geçen seneden daha kaliteliydi. Türkçe kısmı da 2015-2016'ya nazaran daha rahattı ama benim gibi matematikten sonra türkçe çözenler aynı rahatlığı hissedememiştir diye düşünüyorum. Sıralama olarak ise sürprizlerin olduğu bir sene gibi duruyor. Sınavın kendi içinde alışık olduğumuz ygs tarzından farklı bir dinamiği var, bu da sıralama üzerinde şüphesiz etkili olacaktır. Yapılabilecek tek şey beklemek ve görmek.

Reply

Yorum Gönder