Elektronik Mühendisliği Balon mu?Geçen gün ekşi sözlükte açılan ve popi olan başlık hepinizin ilgisini çekmiştir, benim de çekti.

Link: https://eksisozluk.com/turkiyedeki-elektronik-muhendisligi-kandirmacasi--5354307

Bu başlığı önce facebook anasayfamda gördüm, paylaşanlardan biri Bilkent EE'den Hacettepe Tıp'a geçmişti. Kendisiyle gerçekte hiç karşılaşmadım ama konuşmalarımızdan başarılı biri olduğu izlenimine kapıldım. Öbürü ise birinci sınıfta Çince'den arkadaşımdı, o sene Bilkent EE'yi 4.0'la bitirdi, yanında ekonomi yan dalını 4.0'la bitirdi ve nedense McKinsey'e girdi. Ekşi sözlükteki bu başlıkla ilgili yorumu "Kalemine sağlıktı."

O zamanlar McKinsey ne bilmediğimden çok garipsememiştim ama şimdi kendime sordum "Yahu McKinsey ne alaka?" diye ve sonra ona sordum. Neden Bilkent EE'nin en başarılı öğrencilerinden olduğu halde, istese seneye MIT veya Stanford'da olabileceği halde kendine neden böyle bir yol çizdiğini sordum.

Söyledikleri özetle şu:

"Yapabiliyor olmakla sevmek ayrı şey. Mühendislik iyi bir meslek değil, devamı yok. Mühendissen mühendis devam ediyorsun yöneticiler altında. Teknik elemansın, saygı görmüyorsun. Ben EE'yle bağımı kestim, mühendislere şunu çalış şunu sun falan diyorum şu anda."

CS lablarının daha relax olduğunu en azından kıyafet konusunda insanların rahat olduğunu, EEcilerin çok içine kapanık olduğunu söylüyor. (UCLA'da CS labında çalışmış.)

"Özel sektörde değerliyiz, okumuş kalifiye adamlarız. Sırf İstanbul'da bir sürü şirket var ve bunların müdürleri bizim hayalimizde almadığımız paraları alıyoruz. Biz ise o kadar okuyup lablarda üç kuruşa çalıyoruz. Bilim aşkın yoksa akademide de aynı durum." diyor.

Şu son müdür argümanını duyunca ben de hak verdim.

*

Ben lise sondayken bilgisayar mühendisliği yazacağım dediğimde felsefe hocam "Onun yerine elektrik elektronik yazsana, Türkiye'de elektrik elektronikte gelişmiş, bir sürü beyaz eşya markamız var, savunma sanayii var." vs. dedi. O zaman pek sallamamıştım zaten gerekirse yurt dışına giderim diyordum. Şimdi düşünüyorum ki öyle bir şey yok kesinlikle, Türkiye'de yazılım sektörü de var, olmasa bile kendin şirket kurabilirsin, maaliyeti yok gibi bir şey. Ayrıca yazılım globaldir, Türkiye'de ürettiğin yazılımı Amerika'ya satabilirsin. Savunma sanayiinde her iki bölüm için de istihdam mevcut. Yurt dışını düşününce yazılım için seçeneklerin ne kadar sınırsız olduğunu zaten biliyorsunuz.

Dolayısıyla CS > EE diyebilir miyiz. Bunu bilmiyorum. Ama başlıkta dikkat çekilen ve benim de katıldığım bir durum var o da şu ki ilk on bindeki kişilerin saçma sapan tercih yapmaları.

2016 sıralarına bakıyorum, ilk 700 kişiden 146'sı EE tercih etmiş. Boğaziçi, Koç ve Bilkent EE'nin taban sıralamasına bakarak yaptım bu hesabı ama buna bi 54 ODTÜ+İTÜ+Sabancı ekleyip yuvarlayıp 200 diyebiliriz kesinlikle. Eder sana 200/700. Bu demek ki Türkiye'nin en başarılı 7 öğrencisinden 2'si EE seçiyor. Tıp, sayısı 10'u geçik mühendislik bölümü, Temel bilimler, diş ve diğer bölümler geri kalan 5'için savaşıyor..

Bu durumda kendimize şunları sormamız gerek:
- Bu 200 kişinin hepsinin EE isteyerek tercih yaptığına inanıyor musunuz?
- Bu 200 kişinin bölüme başladıktan sonra sihirli bir şekilde EE'yi sevebileceğini sanıyor musunuz?
- Türkiye'nin hatta dünyanın böylesine EE cenneti bir yer olması mümkün mü?
- Üniversite hayatını EE gibi ekstra bir bölüm için ter akıtarak geçirip ardından hemen apayrı bir iş yapınca o ekstra ter boşa akmış olmaz mı? (Entrydeki öğrenciler kendine boşuna challenge çıkarıyordan kasıtları bu)

Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkede mühendisliğin tutması hatta temel bilimlerden önde olması normal ama derece yapan kişilerin düşünce yapısı anormal. Hadi bu insanlar genç hatta çocuk, düşünememeleri normal de, tavsiye verenlerin düşünce yapısı da anormal.

İnternette görüyorum, adam soruyor tıp mı mühendislik mi diye. Cevap geliyor, iş garantisi var o yüzden tıp. Kardeşim sen tıp yazabiliyorsan zaten ilk on binde falansındır, ilk on binde mühendislik okuyup işsiz kalma olasılığın mı var Allah aşkına?

İlk 100'e girmişsin, sınavın anasını satmışsın afedersin. İlk 100'e girmişsen zaten hangi alana kayarsan kay orada yürürsün. Yani başarın garanti. Bunun üzerine bir insanın bence üç kriteri olabilir:

1-"En zevkli işi bulayım, sefam olsun, ipimle kuşağım.."
2-"En para getiren/para getirme ihtimali olan işi bulayım, krallar gibi yaşayayım, güzel qızlar eqlesin."
3-"En birinci olayım, bilimde falan yardırayım Aziz Sancar falan olayım herkes önümde diz çöksün tövbe istesin."

Buna rağmen "İş garantim olsun xD Herkes yazıyor zaten." diyip EE ve Tıp yazmak nedir söyleyin bana?

Vakti zamanında ilk 60-70 binden alan Bilkent Matematik'e dereceyle girip 100 puanı yakan adamın goygoyunu yapmıştık. Adam haklıymış.


29 yorum

Peki daha yeni 18 olmuş bir insan nasıl seçim yapmalı? Maslow'un piramidinde tepelerdeyim sanırım, hayatımı anlamlı hale getirecek bir meslek arıyorum ama küçük bir ilçede elimden gelen tek şey meslekteki insanlara mail atmak. Hepsi de farklı şeyler söylüyor. Ama daha benim hayattan beklentilerim bile net değil ki kafamda. Bir gün insani bilimlerde akademisyen olmak istiyorum, bir gün silikon vadisinde çalışmak istiyorum, bir gün Aziz Sancar olmak istiyorum. Tabi şu an bunları düşünmemem gerekiyor çünkü 1 ay sonra LYS var. Kısacık tercih döneminde ne kadar tanıyabilirim kendimi?
(10 binin kıyısındayım)

Reply

Sorunda haklısın. Bu yazı yeni 18 olmuş bir insanın nasıl seçim yapması gerektiğini anlatmak için değil de nasıl seçim yapmaması gerektiğini anlatmak için yazıldı. Herkes ee yazınca sonuç ortada.

Nasıl meslek seçileceğine dair doktora tezi yazılabilir. Ben şanslıydım, ne yapacağım belliydi aklıma sürekli oyun program site fikirleri geliyordu, onları gerçekleştirmek istedim ve bilg müh yazdım. Senin aklına ne geliyor? Geleceğe yönelik rahat bırakmayan projeler var mı? Bunu düşün önce.

Reply

LYS sonuçlarına göre Yazılım,Bilgisayar alanında çalışmak isteyenler için sıralama-okul tercih rehberi gibi bir şey yapabilir misiniz?

Reply

kalburüstü üniversiteler hariç bilgisayar mühendisliği okunur mu sizce? tamam önemli olan kendini gelirtirmek vs ama insanın aklını kurcalıyor bu. Mesela yıldız teknikte okunur mu ya da 10k sonrası için tercih neresi olmalı

Reply

YTÜ'de tabii okunur. 10k sonrası için tercih şurası diyemem de ben Türkiye'deki yazılımın geleceğinden umutluyum gayet de. Fakat benim ipimle kuyuya inmeyin kendiniz ne araştırın.

Reply

Okul tercih rehberi yapamam, bilgisayarla ilgili bir şeyler yazacağım.

Reply

Stackoverflow hesabınızı verebilir misiniz?

Reply

Bilkent Bilgisayar'dan MIT,Stanford a felan giden var mı?

Reply

Yanlış hatırlamıyorsam bir yazında ingilizce hazırlığı geçtiğini ve ilk toefl sınavından 95 aldığını söylemiştin. Bunun için yazın nasıl çalıştın? hangi kaynakları(websitesi, kitap vb) kullandın bununla ilgili bir yazı paylaşır mısın?

Reply

Bilgisayar mühendisliği ile ilgili bir makale yazabilir misiniz?

Reply

YTÜ ingilizce değil sanırım. Bu bi dezavantaj mı çok sıkıntı olur mu

Reply

Vereyim de sorduğum topu topu 5 soru falan var ve bir uzmanlık alanım olmadığı için soru cevaplamaya da çabalamıyorum. Bir işine yaramaz

Reply

Bu dönem ve geçen dönem giden yok. Önceki dönemleri bilmiyorum. Oralara gitmek öyle kolay , burslu doktora için ikisi de maksimum 40-50 kişi alıyordur. Dünyada ilk 100'e girmek demek bu.

Reply

TOEFL'ı anlattım zaten. Hazırlık için çalışmadım ben.

Reply

Yazacağım kardeş. Okulun son haftası olduğundan yoğunluk vardı yazamıyorum:D

Reply

YTÜ %30 İngilizce olması lazım. Bilgisayar dersleri İngilizcedir muhtemelen.
İngilizce bilgisayar mühendisliğinin olmazsa olmazı. O terimleri Türkçe öğrenmek çok gereksiz, başka yerde kullanmayacaksın ve mutlaka İngilizcelerini de öğrenmek zorunda kalacaksın. Ha ama elmahkum Türkçe okunur mu, okunur niye okunmasın, İngilizcesini sonra öğrenirsin.

Reply

Hocam hangi okullardan kabul alıp almadığını yazdığın bir liste vardı o sayfanın linkini atarmısın bulamadım ben

Reply

Onu detaylı bir yazıda yazacaktım o yüzden anasayfadan kaldırdım. Yazarım birkaç güne. EPFL ve Northeastern'dan kesin kabul aldım. TAMU'dan da alacak gibiydim ama sanırım hoca mülakatı sallamadığımı anladı, beni önermedi. veya başvurumu değerlendirmeyi unuttu :P UC San Diego, Cornell ve UMichigan red verdi. Özetle bu.

Reply
Bu yorum yazar tarafından silindi.

bu yazıyı okuyup bu sonucu çıkardıysan önce okuduğunu anlamayı öğren, sonra gidersin yıllardır istediğin okula.

Reply

Ytü'de bilgisayar müh okunur mu? Yurtdışı olanakları açısından odtü bilkent gibi yerlerden çok geride midir sizce?

Reply

Valla okunur bence, YTÜ kazanırken Bilkent için tekrar sınava girmezdim ben. İş biraz öğrencide bitiyor. Yurtdışında ortalama ünilerde mastır yapılır, Amerika'da doktora içinse Bilkent'te mastır yaparsın.

Reply

Yazı anasayfada görünmüyor, kaldırmadıysanız bir bakın derim.

Peki bilkent mastırı üzerine ABD üniversiteleri yeterli görür mü beni? İyi lisans ve yüksek lisans ortalamaları ile bilkent mezunu kadar kolay bir şekilde kabul alınabilir mi?

Reply

Teşekkür ederim, niye böyle olduğunu ben de anlayamadım. Temayı değiştireceğim müsait bir zamanda.

Buna kesin olarak bir şey denemez, İYTE mezunu olup da Bilkent'te mastır yapıp EPFL'ye doktoraya kabul alamayan tanıdığım da var. Mastırda yaptıkların da önemli, not ortalaması referanslar projeler vs. Ama en azından ortalama bir üniversitenin lisansıyla başvurmaktan çok daha avantajlı. Ayrıca mastırı bitirince ASELSAN'da falan yüksek mühendis olabilirsin.

Reply

Türkiye'de çalışmak gibi bir düşüncem yok. Akademik kariyer veya silikon vadisinde çalışmak istiyorum şu an için. Tabi fikirlerim değişebilir ancak YTÜ'nün hedeflerim le bağlantılı olarak övüldüğünü duymadım hiç. Ekşi Sözlükte yazılanlara bakacak olursak, proje-referans gibi konularda sıkıntı çekebilirim.

Reply

Öncelikle ikisi de zor iş, Bilkent'te okumaktan fazlası gerekiyor. Lisanstan çıkar çıkmaz Silikon Vadisine kapağı atabilir misin bilemem de akademik kariyer önce bir mastırla rayına oturur gibi ama aşırı bir bilgim de yok bu konuda. Fakat bilmem lazım, birkaç YTÜ'lü arkadaşım var onunla konuşayım konuyu. Zaten bunun üzerine yazacaktım.

Reply

Tabi ki, biliyorum. Ancak iyi üniversiteler, YTÜ'ye göre daha fazla imkan sahibidir.

Silikon Vadisi'ne girmeye çalışacak da olsam zaten trend konularda daha derin bilgi istendiği için en azından mastır yapmak isterim. Mastır yapmış aday tercih sebebi olabiliyor çünkü.

Beklemedeyim o zaman ben, çok teşekkürler.

Reply

Abi daha önce saçma sapan bir yorum yazmışım özür diliyorum:)
Mesela ben elektrik-elektronik mühendisliğini iş garantisi için değil de daha çok ilgim olduğu için okumak istiyorum.Şöyle düşünüyorum;Elektrik,Elektronik mühendisliğinde programlama dili öğretiliyor.Kendimi de öğrenilenden farklı bir programlama dili öğrenerek geliştirsem,yazılım sektörüne geçme olanağım var.Bunu bazı insanlardan gördüğüm için söylüyorum.Belki hatalıyım bilmiyorum.İlk binde bilgisayarla elektrik elektronik arasında karar verememiş bir kimse Elektrik-elektronik mühendisliği yazsa fazla bir şey değişmez diye düşünüyorum.Tabi bu benim düşüncem.12.sınıfım.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Reply

Yav gidip obua okumayı öğrensen de teorik olarak yazılım sektörüne geçersin. Olay şu ki buna değecek mi?

Fazla bir şey değişir gayet de. Boğaziçi EE mezunu arkadaşım EPFL'ye giremedi (not ortalaması 3.73 falandı ama Boğaziçi EE'de yüksek ortalama yapmak zor). Ben girdim. Demek ki fark ediyormuş.

Reply

Yorum Gönder