Döndüm

Arkadaşlar dün döndüm. Planladığımdan erken oldu süper kupa maçı yüzünden, maç Üsküp'teydi ve kalacak yer yoktu, sokakta kalacağıma otobüse atlayıp İstanbul'a gideyim dedim.

Sorularınızı elimden geldiğince cevapladım şimdi. 20 gün sonra İsviçre'ye taşınacağım, o zamana kadar bir şeyler yazmaya çalışırım.

11 yorum

99'lular heçkır çıkmış, bilgisayar mühendisliği sıralamaları uçmuş diyorlar. Ne düşünüyorsunuz?

Reply

Kaçmayı düşünüyor insanlar

Reply

İsviçre'ye neden taşınıyorsun?

Reply

Yazacağınız çok bir şey kalmadı ki... Belki yeni müfredat ile ara sınıflara tavsiyeler

Reply

Abi Merhabalar,
Benim açıkçası size sormak istediğim birkaç soru var. Ben ODTU'de Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim. 1.Sınıftayım bu sene ek olarak da ileri düzeyde Arapça bilgim var.Daha önceki bazı yazılarınızda;

1-) Arap ülkelerinde hatırladığım kadarıyla -Suudi Arabistan,Ürdün,Lübnan-gibi yerlerde stajlardan söz etmiştiniz ya da volunteer affairstı bunlar pek hatırlamıyorum. Bunu biraz açıklar mısınız?

2-)Yüksek Lisans'a yurt dışına giden çok öğrenci oluyor gördüğüm kadarıyla Odtü ve Bilkent gibi okullardan, yurt dışına çıkışlarda en önemli etken not ortalaması mı oluyor ya da ekstra koşullar söz konusu mu?

3-)Bir de siz yüksek lisans veya doktora alanında ilerleme yapmak istemeniz sebebi akademisyen olmak mı yalnızca? Çünkü Yüksek Lisans ve Doktoranın işe alımlarda çok etkisi olmadığı asıl etkinin tecrübe olduğunu duyuyorum sürekli.
Cevaplarsanız çok sevineceğim.Teşekkürler.

Reply

Bu arada ben ilerisi için Ortadoğu'da çalışmayı düşünüyorum,o yüzden staj imkanlarını sormuştum. 1 Sene gidip çalıştım zaten.

Reply

Mühendisler için IAESTE ve KAUST'un stajı var da, uluslararası ilişkiler için ne var bilemeyeceğim. Hangi yazıda yazmışım ki bunu?

2- Not ortalama önemli, mühendislik için araştırma ve stajlar da önemli de yine uluslararası ilişkilerde ne olur etken bilmiyorum.

3- Hayır işe alımlarda etkisi oluyor. Yüksek lisans yaparsan aselsanda yüksek mühendissin. Doktorada da bir alanda yetkin oluyorsun.
Uluslararası ilişkileri yine bilmiyorum, bunları kendi hocalarına sorman daha iyi.

Reply

Anladım hocam.Bir de iki tane daha nokta sorayım.
1-) Okulda ikinci yabancı dil dersleri oluyor bizim okulda da var sanırım C1-C2'ye kadar getiriyor. Fakat neden çoğu öğrenci bu dersleri almıyor? Ya da siz neden Çince'de ilerlemediniz,yani bölümün zorluğundan dolayı vs. vakit mi kalmadı? (Biliyorsunuz bizim bölüm için 2.yabancı dil kritik önem taşıyor.)

2-)Bu arada Bilkentte yakın arkadaşlarınızın Uluslararası İlişkiler okuduğunu söylemiştiniz,zahmet olmaz ise bilmek isterim onların aralarında da yurt dışına çıkan vs. oldu mu?

Reply

1-) Ben Çince'de ilerledim, 1. 2. 3. ve 5. kurları aldım. Daha fazlası açılmıyor, açılamıyor zaten. Bizim bölümde yabancı dil kritik önem falan taşımıyor hatta çok gereksiz. Ben ilk iki kuru zevkine aldım, sonra bari Singapur'a hazırlık olsun diye devam ettim. Uluslararası ilişkilerde dört yabancı dil dersi almak zorundasın o yüzden mecburen alıyor insanlar. Ama Çince'ye talep biraz daha az oluyor.

2- Bir tanesi Çin'e gidecekti, Uygur meselesinden dolayı Çin kabul etmedi (Çin artık turistik vize vermiyor Türklere) mecburen Rusça'ya başladı, uçak olayından sonra o da yattı. Şimdi devlette çalışıyor sanırım. Diğeri de Katar'a mastıra gidiyor şimdi körfez ülkeleri konusunda çalışacak, sonra akademiden devam ederim diyor.

Reply

Yorum Gönder