Sonuçlarınız Hayırlı Olsun!

YKS 2018 sonuçları herkes için hayırlı olması dileğiyle. Sorularınızı burada sorabilirsiniz veya içinizen gelenleri paylaşabilirsiniz :)

54 yorum

Selamlar olsun. Ben akademisyen olmak istiyorum. Sonuçlar geldi 4.800lerdeyim. Aklımda bilkent ceng var(csle farkı nedir?). Buranın %50 burslusunu kazanma ihtimalim var. Ceng sonrası akademide neler yapılabilir, fiziği de severim bu ikisini buluşturma ihtimallerim var mıdır biraz bilgi verebilir misiniz?

Reply
azimliyazar mod

Bilkent'te bilgisayar mühendisliği biriminin kodu CS yani bilgisayar mühendisliği diye tek bir bölüm var cs diye bölüm yok.

Fizikle buluşan bir alan bilmiyorum malesef. Bir alakası yok ki bilgisayar mühendisliğinin fizikle.

Valla akademide çok şey yapılabilir bu fazla genel bir soru oldu.

Reply

7k sayısal yapan adam edebiyat çözmeden ea ta 16k yapabiliyo çok saçma değil mi?

Reply

Haklısınız çok genel oldu. Aslında seçilebilecek konulara baktım internetten. Peki böyle cambridge tarzı sağlam yerlere doktora için giden bilkentten insanlar oluyor mu bu bölümde

Reply

öyleyse saçma bence de

Reply

Nasılsın reis tatil nasıl gidiyor?

Reply

Amerika'ya gidiyor millet genelde. Avrupa'da EPFL hariç direkt doktoraya gidemezsin. Yüksek lisans alıp Cambridge'e giden var mı araştırmadım.

Reply

Merhaba. Ben ilk bindeyim. Tercih konusunda sıkıntı yaşıyorum. Bu kadar iyi gelmişken ne yazacağım hakkında fikrim yok. Zaten böyle beklemiyordum. Bilgim yoktu ama Bilkent Bilgisayar Mühendisliği yıl içinde uzaktan ilgimi çekti sadece. Onun dışında çevrem şu an Hacettepe Tıp yazmamı istiyor. Tıp da özellikle istemiyorum ama Bilgisayar Mühendisliği de uzaktan ilgimi çekse de bilgim yok. Ve bu şekilde gerçekten zor olacağını duydum. Siz ne dersiniz öğrenmek istedim. Yazmadan önce neler bilerek yazmalıyım bu bölümü ya da göze almam gereken şeyler olur mu?
Ayrıca geleceği konusunda ne düşünüyorsunuz?

Reply

Bilkent ve Boğaziçi bilgisayar arasında çok bir fark var mı sizce? Bilkent'i tavsiye eder misiniz? Ve Bilkent bilgisayar nasıl bir yer

Reply

https://mobile.donanimhaber.com/bilgisayar-muhendisleri-kod-yazmak-ne-demek-mezun-oldum--33238505

https://mobile.donanimhaber.com/google-da-staja-basladim--126171157

Hocam şuraya bırakayım yaziya ellerinize umarım.

Reply

tebrikler ne diyeyim

Reply

Kardeş Bilkent bilgisayar'ın nasıl bir yer olduğu anlatmak için o kadar yazı yazdık, oku biraz.

Boğaziçinde iki tane yakın arkadaşım var biri eeci biri csci, ikisi de hiç memnun değil. EE'ci olan şu anda Danimarka'da mastır yapıyor. Bence Boğaziçi giren öğrenciye ekstra bir şey katmıyor, oraya girenler süperzeka adamlar zaten. Yinede kendi araştırmanızı yapın ben yanlı olabilirim.

Reply

Bilgisayar mühendisliği ile ilgili yazılarımı okuyabilirsin.
Ülkenin durumu pek iç açıcı gözükmüyor doğruyu söylemek gerekirse, bilgisayar mühendisliği gibi burada aldığın eğitimin tüm dünyada geçerli olduğu bir meslek daha iyi. Ayrıca herkes doktor olamaz.

Diğer mühendisliklere de bak.

Reply

Hocam ben degilim sadece millet DH ve ekşi gibi yerlerde her denilene inanmasın diye bıraktım.

Reply

Merhaba ben 30 bin siralamayla muhendislik veya mimarlik dusunuyorum. Mimarlikta yurtdisi imkanlarinin nasil oldugunu biliyor musunuz? Yurtdisinda en etkili muhendislikler nelerdir? Teşekkürler.

Reply

15005 oldum aile bskısı ile tıp yazıyorum tıp okurken aynı zamanda sınava çalışıp boğaziçi itü gibi yerlerde bilgisayar kazanabilir miyim

Reply

15005 oldum aile bskısı ile tıp yazıyorum tıp okurken aynı zamanda sınava çalışıp boğaziçi itü gibi yerlerde bilgisayar kazanabilir miyim

Reply

Tıp okurken başka bir şeye çalışabileceğini pek sanmıyorum.

Reply

Ya peki kimya bolumu nasıl açıkçası temel bilimler okumak istiyorum ama sonrasını da düşünüyorum bilkent kimya mezunları ne yapıyor ya da kimya hakkında bilgin var mi

Reply

merhaba abi. 9. sınıftan beri senin yazılarını okurdum.senin gibi iyi bir derece yapmak istiyordum.tıp fakültesi çok istiyordum. ancak 34894. sıradayım. mezuna kalırsam bir terslik olmasından korkuyorum. ( ne zaman aklıma kötülük gelse başıma gelir.) Eğer diş hekimliğini de kazanamazsam bilgisayar mühendisi olmak istiyorum.(not:sınav sonucu açıklanana kadar aklımda hiç yoktu.) sence bu mesleğin geleceği nedir ? Bir kadın olarak iş bulmakta sıkıntı yaşar mıyım? başarılı olmak için neler yapmalıyım? Ve son olarak hangi üniversiteleri tercih listeme yazmalıyım? Cevaplarsan çok sevinirim.

Reply

Odtü bilgisayar nasıl? Puanım ucu ucuna oraya yetiyor. Gelmesse ne yapacağımı bilmiyorum 3k sıralamam var. Neler tercih edilebilir odtü bilgisayardan başka.

Reply

Sıkı bir takipçinim, ortalama tüm yazılarını okudum, oncelikle çok teşekkürler aydınlatıcı bilgiler için, bir matematik öğretmeni ve yolu yarilamis biri olarak Bilkent CS kazandım ve derslere başlamadım, eee tabi 25 yaşında olsam herşeyi bırakıp Bilkent yolunu asindiririm, bu meslekte zirvede gördüğüm senin düşüncelerin alabilir miyim?

Reply

tyt 3.5k say 10.8k tytde burdan okuduğum taktikler çok yardımcı oldu. teşekkür ederim. Hedefim itü bilgisayardı. Ancak oraya bu sıralamayla girmem çok zor. Bir sene daha mezuna kalmayı düşünüyorum ama buna değer mi bilmiyorum. Geriye kaldı yıldız ve bahçeşehir (burslu) bilgisayar. Buralardan mezun olduktan sonra yurt dışı imkanı nasıl biraz araştırdım ve kolay olmadığını gördüm. Açıkçası mezun olduktan sonra emeklerimin karşılığını alamayacaksam tıp yazarım daha iyi diye düşünüyorum. Sen ne düşünüyorsun?

Reply

Merhaba sanırım önceki yorumum gitmedi. Tekrardan yazıyorum. Sıralamam tyt 3.5k say 10.8k tytdeki başarımda senin taktiklerinin çok faydası oldu teşekkür ederim :) Hedefim itü bilgisayara gidip yurt dışına çıkmaktı ancak geçen sene 5 binle kapattığı için hiç şansım yok. Önümde 3-5 tane senaryo var hangisi daha iyi karar veremedim. Tercih dönemi sınav döneminden daha sıkıntılı geçiyor.
Öncelikle durumumdan bahsedeyim fen lisesi mezunuyum. 9-10 da sınavlardan bir hafta önce çalışıyordum. 11 de hafif düzelttim ve 12 de çok çalıştım. Bilgilerim taze ve tecrübelendim.

1-) Mezuna kalmak. Tyt puanımı seneye de kullanabiliyorum. Tecrübe edindiğim için kendime güvenim tam ancak ülkenin durumu içimi karartıyor her an her şey olabilir. Sınav sistemi değişir vs

2-) Yıldız teknik, bahçeşehir (tam burslu), Galatasaray, Abdullah Gül üniversiteleri bilgisayar mühendisliği bölümüne gitmek. Yaptığım araştırmalar yıldızın itüye ve odtüye göre biraz daha geride olduğunu gösteriyor. Bu üniversitelerden yurt dışına çıkma ihtimalim nedir? Mezun olduktan sonra Trde kalırsam beni neler bekliyor az çok biliyorum. Bu yüzden bu ünilerden soğudum. o kadar emek verip 4 bin liraya çalışmak istemiyorum. Tabi ki de kendimi geliştirsem bu paranın 3 katını kazanabilirm ama bu da riskli bir seçenek.

3-) Tıp okumak. Yine istediğim şey yurt dışına çıkmak sanırım tıpta yurt dışına çıkmak daha zor ama tr için daha risksiz bir bölüm. Tr nin durumunu düşünce tıp da riskli bir bölüm oluyor. Çünkü kazanacağım 15 bin lira doların yükselişinden dolayı oldu 3 bin dolar.

Durum işte böyle ilk 11k dayım ama mutlu değilim hala kaygılarım var.

Reply

merhaba abi. 9. sınıftan beri senim yazılarını okurdum . hayalim tıp kazanmaktı ama olmadı.yerleştirme sıram 34894. mezuna kalmak istemiyorum.senin gibi bilgisayar mühendisi olmaya karar verdim . istekliyim. başaracağıma inanıyorum.Sence bu sıralamayla hangi üniversiteleri yazmalıyım yani iş bulma ve eğitim açısından hangileri daha iyi olur? Kadınlar için bu mesleğin avantaj ve dezavantajları var mıdır, varsa nelerdir? kendimi geliştirmek ve bu işte başarılı olmak için neler yapmalıyım? cevaplarsan sevinirim.

Reply

Mesajın gitti, biraz sabır sadece.

Önce tıp mı mühendislik mi ona karar ver. İkisine de aşırı nötr hissediyorsan ben mühendislik yazardım. Tıpta ne yapacağın az çok belli, mühendislikte en azından bir alanı sevmezsen öbürüne yönelme şansın var. Bilgisayar mühendisliğinden bıkıp elektroniğe geçmeden bahsetmiyorum hayır, sırf bilgisayar mühendisi eğitimi aldıktan sonra kayılacak ve birbirinden çok farklı o kadar çok alan var ki..

1 v 2 kıyaslamasına gelirsek. İngilizce biliyorsan, okulda kolayca öğrendiysen ve severek kullanıyorsan Galatasaray düşünülebilir, sonra Fransa'ya mastıra gitme açısından. Ama riskli. Eğer İngilizce konusunda söylediklerim geçerli değilse direkt ele. Diğer üniversitelere yurt dışına çıkma ihtimalini bilmiyorum hayır, (%57 diyemem ya?) Ben mezuna kalırdım ama kendi geçirdiğim sürece bakarak konuşuyorum. Belki sen çok sancılı bir süreç geçirdin, çalışmaktan hep nefret ettin, bilemiyorum.

Mezuna kal demek de çok aşırı düşüncesiz bir laf o yüzden diğer üniversiteleri araştırmaya devam etmeni öneririm.

Reply
azimliyazar mod

Selam ayşe,
Ben o sıralamadaki hiçbir üniversiteyi malesef araştırmadım. O yüzden bir şey diyemiyorum.
Kadınlar için bu meslek bence avantajlı. Birçok okul mastır/doktora için öğrenci kabul ederken çeşitlilik olsun diye kızlara torpil geçiyor. Ama kızlara sorsan onlar da bu meslek kızlara zor ayrımcılık var der, örneğin "bize torpil geçiliyor diye iftiraya uğruyoruz." derler :) Değişiyor yani. Ben kız olmadığım için çok detaylı bilmiyorum.

Reply
azimliyazar mod

ODTÜ bilgisayar bence iyi. Yedek tercih ne olur emin değilim.

Reply
azimliyazar mod

Tebrikler!
Malesef ben zirvede değilim ya :(
Hangi konuda düşüncelerimi istiyorsunuz tam anlayamadım. Genel bir yorum yapayım. Bence üniversitenin verdiği matematik birikimiyle ve 25 yaşın verdiği ne istediğini bilme duygusuyla oldukça avantajlısınız.

Reply

Hocam merhaba kafam cok karisik ve cok mutsuzum,bu sene mezuna kalmistim ve cok iyi gidiyordu sinavlar,5-15k arasi yapıyordum sinavlarda ama sinava 3 gun kala hasta oldum sinavlara aglayarak burnumu çekerek bas agrisiyla girdim 36k geldi,ailem bilkent bilgisayar yazmami istiyor,ama korkuyorum oraya burslu girmis cok sinif arkadasim var gecen seneden,ben mezuna kaldim ama yine de cok iyi olmadi sonucum simdi gelsem burslularin altinda ezilir miyim? Cok basarili insanlar var,derece yapip giren kisiler var cok cekiniyorum oraya girmeye arkadaslarimla karsilasmaya,mezuna kalip da parali girmeye,hocam ya tekrar mezuna kalicam ya bu siralamayla korka korka giricem(ki dersler de cok zor eminim,mutsuz girersem zorlanir miyim derslerde bilmiyorum,isin psikolojik boyutu var) lutfen notr cevap ver hocam hala tercih hazirlamadim her gun agliyorum.

Reply

Ezilmezsin, çekinmeden yaz.

Burssuz olup da öyle başarı hikayesi yazan bir tanıdığım yok, derslerde başarılı olanlar var sadece. Burssuz olup başarısız olan tanıdıklarım var. Ama bu onların zeki olmamalarıyla ilgili değil, tembel olmalarıyla alakalı. Adam 3. sınıfa geliyor daha hala kod yazmaya üşeniyor. Böyle bir tip olursan burslu burssuz fark etmeden ezilirsin. Ama böyle bir tip olmazsan hiçbir sakınca yok. Sınavlar çok iyi diyordu sınavda bir aksilik oldu hasta oldum diyorsan böyle bir tip olmazsın zaten.

Bir de zaten alternatifin ne ki? Madem ekonomik durumun var gir işte. Ezilirim diye diploması daha kıymetsiz bir üniversiteye m gireceksin?

Reply

Ezilirim diye girmemeyi dusunuyorum,acikcasi biraz kisisel bir sey,denemelerde iyi yapip sinavda bu kadar kotu yapmayi kabullenemiyorum hocam.cunku simdi okula girsem hem eski rakiplerime rezil olucam hem ciddiye alinmak icin surekli herkesten cok caba gostermem gerekecek 'bakin benim de kafam calisiyor' tekrar girip calismalarimin emegimin karşılığını almak istiyorum sagligima dikkat ederek,su an girsem hep tetikte olmam gerekecek cunku? Biraz sinavlariniza,youtubedan sinav cozumlerine bazi derslerin islenislerine baktim,agir oldugunu biliyordum ama fikrim pekisti,yogun odaklanma istiyor.benim bu sekilde girmem saglikli mi? Siz ne yapardınız?

Reply

Ben yaz dedim, ama dinlemiyorsun.

Okulda ezilmezsen iş hayatında ezilirsin. O daha kötü. Öyle diyeyim.

Reply

Hocam malum yeni sınav sistemi yeni soru tipleri var. Eski çıkmış soruları çözmeli mi yoksa yeni kaynaklar mı bitirmeli? Matematik için.

Reply

kardeş sınav sistemi kaç kere "değişti" haberin var mı :)

Reply

Sıralamam 3k endüstri bursluyu tavsiye edermisin tanıdıkların var mi bu alanda okuyan iş imkanları nasil tesekkurler

Reply

Sınav sisteminden kastım soru tiplerinin değişmesiydi :) Her öğrenci haberdar oluyor zaten ister istemez :D

Reply

benim de demek istediğim oydu. soru tipleri değişmiyor işte. sınav sistemi de güya değişiyor.

Reply

Tavsiye ederim, iş imkanları da harikulade

Reply

Bilkent ve Odtü bilgisayar mühendisliği arasında kaldım sizce hangisini tercih etmeliyim?

Reply

Eski çalışma düzeninden devam ama paragraf çözmek ve problem çözmek çok daha mühim hale geldi gibi görünüyor. Siz sorulara göz gezdirdiniz mi? Genel olarak basit ama samanlıkta iğne aramak gibi. Paragrafın sonuna gelince çoğu kişinin kafası karışıyor felan. Uzun bir paragraf yazılmış ama yapılacak işlem 3 ün 4. kuvveti yani.

Reply

Bir de türev ve integralin girişi haricinde çoğu konu kalkmış. Ben bunlara çok çalışmıştım, ilk girişten çok kasarlar mı sizce üzerine çok düşmeli miyim? YGS-LYS hazırlık konunuzda yazın sözel YGS veLYS çalışın demiştiniz ya. Kafa karıştırdı bu durum yani.

Reply

Selam, fen ve sosyali çözdüm. Mat ve Türkçe'yi zaman bulup çözeceğim. Ama bana kalırsa TYT'de bir gazla matı bir değişik yaptılar, devamında da öyle olacak mı şüpheli. 2012 YGS'de de Türkçe çok uzundu mesela ama 2013 YGS'de durum öyle değildi. Sınavın adı TYT olunca her sınav 1. TYT gibi olacak değil yani. Tabii kahin değilim, olabilir de. Ama bu adamlar sınavı alelacele değiştirdiler, önce sistem değişti sonra sistemi kurdular. Bu durumda oturmuş bir sınav sistemi ve süreklilik beklemeyin. Özetle bir dahaki sene sınavın ismi TYT ama içeriği 1.TYT gibi mi olur şüpheliyim.

Nesi kafanızı karıştırdı? Oradaki mantık basit, Mata yıl içinde çalışacaksınız zaten, üzerine yazın da çalışmanın anlamı yok. Sınav sisteminden bağımsız bir durum.

Reply

Dostum biraz alakasız olacak ama son yazı bu diye altına yazıyorum.
Bilkent üniversitesi burslar hakkında bir yazı yahutta şuan bu yoruma cevap olarak da verebilirsin bilkentte burslar hakkında bilgi verebilir misin?

Reply

Hocam bilkent makine mezunu veya hala okuyan arkadaşlarınız varsa memnunlar mı? Iş ile ilgili sıkıntı çekiyorlar mı?
Matematik veya fizik ile çift anadal yapmak istiyorum. Faydasını görür müyüm. İlk sene 3.30 ortalama istiyormuş. Zor mu hocam 3.30 yapmak. Yüzdeye vurunca 85 civarı birşey yapıyor.
Pek alakası yok ama yıllar öncesinde kalmış bir yazınız var hocam yazın sözel çalışmakla alakalı. Yeni sisteme pek uymuyor hocam. sözele hiç çalışmadan 3kdayım. Yeni sistemi tecrübe etmiş biri olarak son 3 ayda bakmak kafi bana göre. Devamsızlık haklarıyla birlikte son 2 ay okula gitmiyorsun zaten. Vakit bol.

Reply

Tekrar selamlar, teşekkürler mesajima karsilik yazmışsiniz, yaşım 36 ve matematik öğretmeniyim,CS den mezun olduğumda yaş 40 olacak, mutlaka donanimli olmak, kendini yetistirmek onemli,CS kazandım ve oylevs kaldi, kafamda deli sorular

Reply

Valla kendi arkadaşlarım mastır yapıyor Bilkent'te. Henüz cevaplayamıyorum yani.

Yeni sisteme gayet uyuyor neden uymasın, sen yazın bakmak yerine son 3 ay bakmışsın. Ne farkı var?

Reply

Teşekkürler hocam. Okul hakkında baya bilgi sahibi oldum sayende. Bilkent cs kazandım ben de bu sene :D

Reply

Merhabalar ben Ege tıptan bir arkadaş. Ben tıp okumamaya karar verdim ve yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. Şimdi sormak istediğim birkaç soru var
Ben bilgisayar mühendisliğine geçmeye karar verdim gibi geçmek için daha 1 yılım var. 1.sorum şu olacak bu 1 yılı en iyi şekilde nasıl değerlendirebilirim sizce? İngilizcem b2-c1 seviyesinde ama geliştirmeye devam ediyorum. Sizce bu yılı ingilizce dışında internetten videolarla nasıl değerlendirebilirim? İngilizce videolar izleyebilirim önerebileceğiniz herhangi bir kanal ya da kaynak var ise.

Nereye yatay geçiş yapsam karar veremedim açıkcası. Bilkent geçmeyi düşünüyordum ama puanım yetmesine rağmen burs vermiyor yatay geçiş yaptığım için.Yıllık 40 bin(yurt+eğitim) gibi bir rakam ortaya çıkıyor bilkenti seçersem. Ailem bunu ödeyebileceklerini söylüyor ama ben kararsızım sizce bilkent için bu kadar para vermek değer mi? Diğer seçeneklerim de TOBB ve İTÜ. TOBB'un burs verme imkanı var. İTÜ zaten ücretsiz. Bu 3 ü dışında önerebileceğiniz varsa onu da incelemek isterim.

Her bu işe giren gibi yurtdışı hayallerim var aslında. Bunu gerçekleştirmek için sizce hangi üniversite en uygun olur? Bilkente gitmeyip bilkente ödeyeceğim parayı başka bir yerde değerlendirme gibi bir olasılığım var mı? Umarım dediğim gibi rahatsız etmemişimdir. İnternet sayfanızı okudum baya bir yazılan konuları ve size danışmak istedim. İyi günler diliyorum.Mail adresim finalschool@hotmail.com bana ulaşabilirseniz ya da buraya yazabilirseniz sevinirim.

Reply

Selam!
Öncelikle bir gmail hesabı al. hotmail mi kaldı yahu :)

Bilkent'te iyi bir ortalama yapıp EPFL'ye doktoraya kabul almak işten bile değil. Adamlar bizi seviyor. Bu blogta yaptıklarımı okuyarak ücretsiz danışmanlık hizmeti de alıyorsun, yol haritan az buçuk belli. Doktora için EPFL güzel seçim.

Ne TOBB'dan ne İTÜ'den bilgisayar mühendisliğinde EPFL'de doktora yapan gördüm. Hatta üniversite ararken bile baktığım lablarda bu üniversitelerden öğrenci gördüm. Fakat mastıra gelenler var. TOBBluyla tanışmadım (illa ki vardır) ama İTÜlü iki arkadaşım var bu dönem gelen. Mastır için çok büyük hedeflerin yoksa okul çok aşırı fark yapmayabilir diye düşünüyorum.

Bu arada geçen yaz TOBB'lu bir kız EPFL'e gelip staj yaptı ve doktoraya başvurursa da kesinlikle kabul alır düşünüyorum. Ama o okul birincisiydi ve ayrıca kız olduğu için "çeşitlilik" adına kızlara pozitif ayrımcılık var. (Yakınmıyorum ben de her tarafın erkek dolmasını istemem açıkçası.)

Sektöre gelirsek. Yani Ankara'daki savunma sanayini hep ODTÜ ve Bilkentliler dolduruyor diye rivayet var ama ayrıntıları bilmiyorum. İstanbul'daki yazılım firmaları için pek fark olacağını sanmıyorum. Yurt dışındaki yazılım firmalarına mülakatı geçen girer, mülakata girmekte okulun rolü olabilir, işe alımlardan sorumlu kişi Bilkentlidir örneğin. Benim bildiklerim bu kadar sektör hakkında, çok geniş bilgim yok ama sonuç olarak TOBB ve İTÜ'ye gitmenin yurt dışı hayallerini baltalamayacağı görüşündeyim.

Bu arada yıllık 40 bin çok para ama sıkı çalışırsan (ki Ege tıptaysan bu işten bile değil, zekisindir zaten.) ilk seneden %100 bursu kaparsın. Bir daha da 40 bin lira vermezsin.Reply

Çok teşekkür ediyorum cevap verdiğiniz için. Gmailim var ama ismi garip bir şey diye kullanmıyordum yenisini açtım bugün.Bilkent gibi gözüküyor yolum.EPFL'ye bakacağım umarım hayırlısı olur.Yani buradaki tek takıntım bilkentin yatay geçişle geçtiğim için burslu kabul etmemesiydi 40 bin çok para yani.Umarım bursu kapabilirim.Tekrardan çok teşekkür ederim.Umarım en hayırlısı olur.

Reply

Yalnız şöyle de bir şey var, belki bu adamlar sana başarı bursu da vermez özel bir statüsün var diye. Neden vermesinler bilmiyorum ama onu da bir iyice öğren öyle yaz :)

Reply

Yorum Gönder