Lisansüstü Başvuru Süreci

Bu yazı dizisinin amacı ilgilenenlere bu konuda pratik bilgiler verip akıllarındaki soru işaretlerini gidermek ve bu bilgileri toptan vererek tek tek soru cevaplamaktan kendimi kurtarmak. Bu konuda soru kabul ediyorum ve açıklamadığım gördüğüm noktaları hem cevaplayıp hem buraya yazı olarak gireceğim.

Fakat başvuru sürecinde işin %90'ının size ve Google kullanma becerilerinize düştüğünü unutmayın. Bu zorlu ve vakit alan bir süreç olduğundan ortaya bu işten para kazanan danışmanlık şirketleri çıkmıştır. Dolayısıyla bana soru sormadan önce bu işin zor ve araştırma isteyen bir iş olduğunu ve benim de ücretsiz danışmanlık yapan bir şirket değil başka yerlerde bulamayacağınız bilgileri size vermeye çalışan bir "ağabey" olduğumu unutmayınız.

Yazılar
1- Mastır ne? Doktora ne? Bütünleşik Doktora ne?
2- Başvururken Gerekenler
3- TOEFL ve GRE
4- Yüksek Lisans mı? Bütünleşik Doktora mı?
5- Alan Seçimi
6- Okul Seçimi
7- Okul Seçimi 2
8- Başvurularım ve Sonuçları

EPFL Tanıtım Günleri 1. Gün - Lozan'a Yolculuk
EPFL Tanıtım Günleri 2. Gün - Görüşmeler ve Kampüs Turu
EPFL Tanıtım Günleri 3. Gün - Görüşmeler ve Geziler
EPFL Tanıtım Günleri 4. Gün - Zürih'e Dönüş ve Son


15 yorum

Çap yapmanın kabul edilme oranını arttırmada etkisi var mıdır sizce?

Reply

Bilgisayar mühendisi okurken matematikle yaparsan ve başarılı geçerse etkisi olur illa. Ben felsefeyle yan dal yaptım, etkisi oldu mu bilmiyorum ama soracağım, cevabı merak ediyorum çünkü.

Reply

eth zürih e başvurmayı düşünmüş müydünüz

Reply

Düşünmüştüm ama çok uğraştırıyorlar (doktora için labla anlaşmak gerekiyor aynı zamanda başvuru belgelerini mektupla yolluyorsun) zaten girme ihtimalim yoktur diye vazgeçmiştim. Gerçi bursla mastıra alınma ihtimalim varmış. 4-5 kişi mastıra kabul aldı burs belli değil henüz.

Reply

ne oldu michigan?

Reply

cevap gelmedi, düşünüyorlar herhalde hala

Reply

Merhaba EPFL'nin Management, Technology and entepreunership master'ına başvurmak istiyorum. Fakat şuan GPA im 2.90. Sizce kabul edilme oranım nedir?

Reply

Bilemeyeceğim fakat şansını denemelisin.

Reply

Michigan için geçmiş olsun..

Reply

Türkiye'den Boğaziçi ve ODTÜ'yü düşünmeyip de yalnız KOÇ'a başvurmanızın sebebi nedir?

Reply

ODTÜ'ye ve Bilken'e başvurmayacaktım çünkü Ankara'da sıkıldım, ayrıca ben Bursa'nın kuzeyinde yaşıyorum, İstanbul'dan gidip gelmek çok kolayken Ankara'dan yedi saat ve günde tek sefer.

Boğaziçi'ne araştırma görevlisi kadrosu çıksa belki düşünürdüm, Koç'ta sevdiğim bir alanda çalışan bir hoca vardı o yüzden. Ama başvurmadım zaten EPFL'ye gideceğim.

Reply

EPFL'e undergraduate için gitmek değer mi, çok zorluk çeker miyim, şuan uluslararası bakalorya okuyorum ondan aldığım puanla başvurabilirim. ETH'ye de bakıyorum ama başvuranların yarısı eleniyor diyorlar şimdi kalıp türkiyeye dönüp sap gibi kalmaktan korkuyorum :P Mimarlık istiyorum bu arada

Reply

Valla atılmamak için senenin başından beri düzenli olarak ders çalışman lazım. Dersine göre değişir ama şu an aldığım tek ders Bilkenttekine göre daha az stresli ilerliyor, Bilkentte saçma sapan ödevlerle falan uğraştırıyorlardı. Fakat sene sonundaki finalde patlarsan felaketin oluyor.

Bence değer fakat Fransızca'n var mı? Fransızca dersler burada.

Reply

Merhabalar, google üzerinden gezi planı bakarken tesadüfen denk geldiğim blogunuzda ilginçmiş devamını da okuyayım derken bir de baktım birçok yazınızı okumuşum. Farklı bir bakış açısıyla doğrudan kaynağından başka yerde bulunamayacak tecrübeler paylaşmışsınız, tşk. Henüz o aşamada değilsiniz ama bilginiz var ise epfl de postdoc ile ilgili izlenimlerinizi de paylaşabilir misiniz? Doktora eğitiminizde başarılar dilerim. önder

Reply

Bizimkinin iki katı para alıyorlar, gerçekten çok para. Öğretim asistanlığı görevleri var mı bilmiyorum, varsa da hoca vermiyor, tamamen işe odaklanmış durumdalar yani, en azından bizim labta olanlar.. Bence on numara.

Reply

Yorum Gönder