Hakkımda & İletişim

2013 yılında açtığım bu blogta bir sürü YGS-LYS yazısı yazıp öğrencilere rehber oldum. Daha sonra hayattaki çeşitli deneyimlerimi anlattım. Stajdır, değişim öğrenciyken yaşadıklarımdır, seyahatlerimdir uzun uzun yazdım. Buna hala da devam etmekteyim. Bursa'da doğup büyüdüm, Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitirtim, üçüncü sınıfta bir dönemimi Singapur'da geçirdim ve şimdi de İsviçre Lozan kentinde doktora öğrencisiyim.

İletişim için: dolkrutos@gmail.com
(Bu anlamsız isim zamanında yazmaya heves ettiğim fantazi romanının karakterlerinden biri. Kaldı öyle.)

Kıl bir insan olduğum için görünce cevap vermediğim soru tipleri:
1- YGS-LYS-TYT-AYT en son ne olduysa, bununla ilgili gelen aşırı genel sorular. ("11. sınıfım bana ne önerirsin?" şeklinde dört kelimeden oluşan sorular özellikle. Dolu geliyor malesef.)
2- Bana danışmanlık şirketiymişim muamelesi yapılan sorular. ("Singapur'da lisans eğitimi masrafları okul ücretleri neler, başvuru için neler gerekiyor? Aç google'ı araştır bi zahmet. Singapur'da lisans yapmadım zaten bana niye soruyorsun?")
3- Bana google'mışım muamelesi yapılan sorular. ("Bilkent'te burs ve yurt olanakları neler?" Kardeş gözünü seveyim aç bilkent'in sitesini bak ya. Bu tembellikle nasıl okuyacaksın sen.)
4- Bana müneccimişim muamelesi yapılan sorular. ("Bilmemne sınavında x puan yaptım, sıralamayı kaça çekerim sence?" (Bir aralar gelen maillerin %90'ı bu şekildeydi.)
5- Her türlü aşırı genel, cevaplarken mastır tezi yazabileceğim sorular.

Not: Bunlar sizi korkutmasın, yeterli detaylandırılmış her soruyu kısa zamanda cevaplıyorum. 

22 yorum

Senelerdir takip ediyorum, ilk kez böyle bir şey olduğunu gördüm. Vay be. Hiç yorum da yok bu da ilk olsun.

Reply

Sayfayı yeni yazdım. Eskiden YGS-LYS Soru cevap bölümleri vardı. Ama çok fazla yorumla dolduğu için artık sadece mailden almaya başladım soruları.

Reply

Tam keşke beni yönlendirebilecek birisi olsa diye düşünürken bu blogla karşılaşmak..

Reply

Sırf şu blog'a devam etmek için doktora yapmıyosan bende bir şey bilmiyorum :D

Reply

Kardeş koptum gece gece :D

Reply

Sınav sistemi değişti çalışmalara nasıl devam etmeyi önerirsiniz

Reply

Evet bu çok güzel bir soru. Önce sınav sistemine bir bakacağım ardından güncelliğini yitirmiş yazıları "Güncelliğini Yitirdi" diye damgalayacağım. Fakat yazıların önemli bir kısmı genel, herhangi bir sınav sistemi için geçerli.

Reply

Heycanla bekliyoruz o zaman hocam

Reply

Ben bilgisayar mühendisliği okumak istiyorum ilgim var ama bilgisayar hakkında fazla bir bilgim yok üniversitesiye gittiğim zaman zorlanabilir miyim?

Reply

http://azimliyazar.blogspot.ch/p/bilgisayar-muhendisligi-rehberi.html

Reply

merhaba,

mail adresinizi yazabilir misiniz. epfl doktora hakkında bir şey soracaktım.

Saygılar

Reply

hocam selamlar epfl'de sene başındaki french course'da katılım zorunlu mu?

Reply

Selamün aleyküm azimli Yazar çoğu yazını okudum emeğin için çok teşekkür ederim. Bir sorum var. Her tarafta mühendisler asgariye çalıştırılıyor Vs geyiği dönüyor. Sen bir Bilkent mezunu olarak arkadaş çevrenin yaklaşık maaş miktarını söyleyebilir misin? Ve akademidesin, kendin için ne kadar bir rakam görüyorsun. Bana akademi daha yakın geliyor ama maaşı hakkında internette çok kötü yorumlar var.

Reply

4000-6000.
Kendim için rakam görüyorum derken? Ben net 12.5 bin falan alıyorum (3000 frank), bu da İsviçre'de asgari ücret gibi bir şey. Türkiye'de doktora yapıyor olsaydım ve araştırma görevlisi pozisyonum olsaydı (muhtemelen olmazdı) 4500-5000 alıyor olurdum. Pozisyon olmasaydı şimdiki araştırma konum sadece Sabancı'da olduğu için Sabancı'ya giderdim, onlar da 2000 felan veriyorlar sanırım burs olarak.

Reply

Öncelikle cevabın için teşekkürler.

Görüyorsun derken öngörüyorsun, yani doktorayı bitirince, çalışmaya başlayınca akademik hayatta maaşının ne kadar olacağını düşünüyorsun demek istemiştim.

Reply

Haa. Postdoc yapacağım ben. Postdoc maaşı 6000 frank EPFL'de, Singapur'da da tahminim 4000 SGD (~3000 USD) falandı sanıyorum. Nerede Postdoc yapacağıma karar vermedim, alanıma göre seçeceğim.

Reply

Bilkent eğitimi bu kadar zor ve ağır iken ve sen iyi bçr ortalama yapmış iken nasıl felsefe yan dal yaptın, bir çok spor kulübüne katıldın ve sosyal hayat yaşadın, blogunda 10larca yazı yazıp 100lerce soruya cevap verebildin? Yoksa Bilkent eğitimi balon mu siz mi gözünüzde büyütüyorsunuz? Üslup yanlış olmuş olabilir kusura bakma

Reply

Selam,
Ben müfredatı büktüm biraz, dersleri müfredata göre değil kendi kafama göre seçtim dolayısıyla bazı dönemler kolay bazıları zor oldu. 1'in 1'i, 3'ün 1'i, 4'ün 1'i mesela ful ders çalışmakla geçti. 4'ün 2'si ise efsanevi bir yatışla.
Felsefe yandalı ful performansla olmadı, daha çok derslere gidip dinleyip geldim ön hazırlık yapmadan. Gerçi yandal yapmamın nedeni de buydu, birinin bana öğretmek zorunda olması ve her hafta aksatmadan derse gitmek için bir neden :) Ha bu şekilde de çok şey öğrendiğim için memnunum.
Blog o kadar zamanımı yemedi.
Sosyal hayatım vardı ama şu an Phd'de olduğu kadar değil ve Bilkentli ortamcı tiplerin altında. Her hafta arkadaşlarımla toplanıp bir yerlere gideyim diye bakmıyordum olaya. Kantinde çay içiyorduk en fazla veya yemekhanede yemek yiyorduk. Yine de Bilkent CS'deki diğer insanlara göre iyi bir ortamım vardı.

Bilkent eğitimi balon değil kesinlikle. Temel fizik dışında "la bu ders çok kolaydı ööhhh" diyebileceğim bir ders yok (ama çoook zordu diyeceğim ders de az) EPFL'deki Machine Learning dersi Bilkenttekinden kolaydı onu da belirteyim :P

Reply

Post Doc bitince ne yapacaksın TR ye dönmeyi düşünür müsün?

Reply

Sitenin temasını, arayüzünü değiştirsene çok eski ve hantal. :-)

Reply

Yorum Gönder