Ara Sınıflara Tavsiyeler

Bu blogla karşılaşıp gaza gelip YGS'ye başlayan ara sınıflar olabilir :) Dur Yolcu!

Arkadaşlar ara sınıfta yapılması gereken en mantıklı şey tabii ki ara sınıfa çalışmaktır, YGS'ye değil. Yaz ara sınıflar için büyük bir fırsat. Günde 2 saat konu anlatım videolarına bakıp makul düzeyde test çözmek sizi 2 ay okul işkencesinden kurtarabilir, o anlaşılmaz dersler çok daha kolay anlaşılır hale gelir, hocayla iletişiminiz artar. Kastettiğim şu: daha önceki yazılarımda önce dersleri önce videodan izleyip sonra dershaneye gitmenizi önermiştim. Siz derse önceden hazırlıklı geldiğinizde hocanın konuşurken iyi konuşamasa bile neyden bahsettiğini kolayca anlayacaksınız. Konuyu bildiğinizden ilginiz de otomatik artacak. Daha önce bilgilerin ilk kez yüklenirken beyinde sinapslar (beyin hücreleri arası köprüler) oluşturduğunu, ilk sinapsların çok zor yapıldığını söylemiştik. Bu yüzden okulda ilk kez öğreniyorsanız bu iş zor. Bir sınıfın 30 kişi olması odaklanma ve yavaşlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Ama öğrenip de gelirseniz odaklanma sorununuz olmayacak, konuyu biliyorsunuz zaten kafanız rahat olacak. :)

Bedavadan tekrar etmiş olacağınızı da unutmayın. Yani sizi tekrar etmeye zorlayacak bir mekanizmaya ihtiyacınız olmayacak, okula gidip sıranızın üzerine oturmanız yetecek.

Sadece bir derse odaklanıp, şu dersi halledeyim okul başladığında aradan çıksın diyebilirsiniz. Veya sayısal (veya alanınız neyse) dersin ilk 2 aylık konularını toptan halledebilirsiniz. 

Ama size mutlaka önermem gereken şeyler bunlar:

-YGS Sayısal kasmayın. YGS Sayısal kasmak için Dershanelerin açıldığı eylül ayı - ocak ayı arası gayet yeterli bir süre. (Tabii Matematiğim 0 diyecek kadar fazla eksiğiniz yoksa.)
-Yazın çalışıp çalışıp okul başladığında herhangi bir zamanda yoruldum diyip işleri asmayın.
-Acilen düzeltilmesi gereken eksikleriniz varsa tamamlayın. Yani YGS Sayısal kasmayın dedik ama denklem çözme, çarpanlara ayırma gibi konular önemlidir ve her daim karşınıza çıkar. Ama mesela Mat1 problemi çözmenize pek gerek yok.
-Geçtiğiniz yılın tekrarını da yapabilirsiniz. Benim önerim şu: rahatlamak için gelecek senenin derslerine çalışın ama geçen seneyle gelecek senede bağlantılı konular olabilir onlara çalışın. 

Birkaç örnek:

9.Sınıfı bitirdiniz.
Fonksiyonlar ile Polinom bağlantılı sayılır. Fonksiyonlara çalışın. (Polinom daha kolaydır, fonksiyondaki gibi ters alma, bileşke fonksiyon olayları yoktur.)
Üslü, köklü, rasyonel sayılar, modüler aritmetik. Aslında işlem, problemler, kartezyen çarpım, bağıntılar haricinde hepsi diğer sınıflarla bağlantılı ama çalışırken abartmanıza gerek yok. Örneğin üslü konulardan çok karışık sorular çözmenize gerek yok. Konuyu ana hatlarıyla bilin, örneğin çarpılırken tabanlar aynıysa üsler toplanır bunu bilin.

Zaten önceki senelerden eksiğiniz olduğunu yeni senenin konusuna çalışırken anlayacaksınız.

10.Sınıfı bitirdiniz.
Kimyasal denklemler ile 11.Sınıf Denge bağlantılı Kimyasal Denklemlere çalışın.
Trigonometri ile Karmaşık Sayıların ufak bağlantıları var. Trigonometrideki o açı dönüştürme işlemlerine çalışılabilir, dönüşüme filan gerek yok.
Geometri yamuk, kare gibi şekilleri işleyeceksiniz ama bunların içinde de üçgen kurallarına ihtiyacınız olacak. 9 ve 10'a göz atsanız iyi.

11.Sınıfı bitirdiniz.
Bu sene size hapis, kasın kasabildiğiniz kadar :)))
41 yorum

Size danışmak istediğim bir kaç şey var.
Ben 11.sınıfa geçtim ve yaza çalışma hevesiyle başladım tabii heves hemen bitti şimdi okulların açılmasına az kaldı hedeflediğim yerler azımsanamayacak çalışma grektiren yerler sizce suan mat 9 ve 10. sınıfa başlayıp 11.sınıfın ilk ayında derslerde sıkısık omayacağından bitirsem mantıklı mı yada sözel mi çalıssam iddialı bir çalışmayı nasıl yapabilirim lütfen yardımcı olur musunuz?

Reply

sadece 11.sınıfa çalışın ama sağlam çalışın. siz de farketmişsiniz zaten, heves geçici. 11.sınıfta çalışıp notları iyi tutmak, en önemlisi "düzenli çalışmaya alışmak." öbür sene için çok önemli bir adım. ben 11.sınıfta sadece 11.sınıfa çalıştım ve pişman değilim, hatta işime yaradı çünkü 11.sınıf konuları ygsden sonra işleniyor ve 9,10,12 kadar önem veremiyorsunuz (çünkü diğerlerine göre kolay konular). 11.sınıfın da böyle kritik bir noktası var.

Reply

Çok teşekkür ederim.Dün yazılarınızı okuduktan sonra söyle bir plan yaptım şimdi başalayarak 11.sınıfın ilk ayının bitimine kadar(dersler hafifken)matematik 9.ve 10.sınıfı bitirmek ve her gün sabah 1 er saat ilk dönem 9 fizik-kimya-biyoloji ikinci dönemde 10 fizik-kimya-biyoloji çalışmayı düşünüyorum benim için uyanmak problem değil haftada 7 saat yapıyor 1 saatle onlarıda bitireceğimi düşünüyorum.Sizce bu planım nasıl hem 11.sınıfı aksatmayacağım hemde 9.ve10.sınıfa çalışacağım zaten yurtta kalıyorum pc ye girme durumum olmayacak.
Bu arada sizide tebrik ederim üniversiteniz için hayırlı olsun .

Reply

aklınıza yattıysa bi deneyin o halde

Reply

çok teşekkür ederim beni yüreklendiriyorsunuz :)

Reply

Ben bu sene 9. Sınıfı bitirdim ve 10.sınıfa geçeceğim ama 9.sınıf konularım bayağı eksik yaz tatilinide boşa geçirdim sizce 10.sınıfın tatilinde 9.sınıf eksiklerimi mi kapatsam? Yardımlarınızı bekliyorum...ne yapacağımı bilmiyorum...

Reply

Ben şuan 11. sınıftayım.temelim orta seviyede .ama bu sene güzel çalıştığımı düşünüyorum en azından şu ana kadar.şu günden itibaren ne yapmamı önerirsin.

Reply

çalışmaya devam etmeni :)

Reply

Yanı sadece bu seneye mi odaklanıyım yoksa ygs ye hazırlamaya baslayım mı bide nasıl çalışması onerirsin

Reply

11 konularına çalışırken biraz da ygs matematik kassak güzel olmaz mı hanii

Reply

11'in konulara iyi bir aşina ol da ötesini sonra düşünürsün

Reply

abicim öncelikle eline saglık emek vermişsin bizi aydınlatmaya çalışmışsın ben şimdi 11.sınıfım ve dershaneye gitmiyorum hem ygs yi hem 11.sınıfı yürütebiliyorum ama sen demişki ygs şimdi kasma yazın kas bence yanlış bir düşünce konuyla iligili ne kadar çok soru çözülürse okadar ustalaşılır Edit:Sayısalcıyım

Reply

bunu bilmem iyi oldu.

Reply

Ben de yazıma bir teşekkür ile başlayayım bu yardımlarınızdan ötürü.Şuan 11. sınıftayım ve ortalama bir anadolu lisesinde okuyorum.11.sınıf konularında iyiyim ve genelde notlarım da geçen senelere göre bariz yükseldi.Ancak 10.sınıf matematik ve fizikte genelde kötüyüm.Geçenlerde dershanede mat 1 işliyorduk çarpanlara ayırma konusunda resmen hiç bir şey bilmediğimi fark ettim ve bir konu anlatımlı kitap alıp fırsat buldukça Ygs konularına bakmayı düşünüyorum zira 9 ve 10.sınıfta dersleri hayli boşladım ve bu durumun dezavantaj yaratmasından çekiniyorum.Sence mat1 konuları hafif hafif çalışıp ne ögrenirsem kardır manıtgıyla mı hareket edeyim yoksa kendimi yormayıp sadece 11.sınfa mı ağırlık vereyim

Reply

11.sınıf derslerini boşlarsan bu sefer bu durumun dezavantaj yaratmasından çekineceksin. Bence 11.sınıf birinci önceliğin olsan. Yine de kendini çok eksik hissediyorsan haftasonları veya yarıyıl tatilinde yap ama 11.sınıfa çalışıp hatta okuldan önde gitmen çok daha iyi.Öte yandan günde 20 paragraf sorusu çözmeye alışkanlık edinip Türkçe'ni düzeltebilirsin bir arkadaşa önermiştim 11 netle başlamıştı 38 nete çıkmış en son.

Reply

Anladım.Çok teşekkür ederim.Beni eski konulara çalışmaya iten asıl sebep seneye dershanelerin kapatılma ihtimali

Reply

dershane kapatılır öğrenimevi açılır :)

Reply

birşey sorucam. şimdi ben istediğim meslek dolayısıyla sadece ygs ye giricem. ve 11.sınıfın ikinci döneminden ygs sınavına kadar ygs kasmak istiyorum.böylece iyice oturur kafama soru çözmek saniyemi alır diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum :)

Reply

ygs netleri belli bir süre sonra doyum noktasına ulaşır artmaz (140'tan sonra olur genelde). bence dediğin mantıklı ama ben olsam ufaktan mat2'ye de çalışır, ters giden bir durum olursa tm'den de tercih yapmaya çalışırdım. bu olay senin şu ana kadar ne yaptığına göre değişir.

Reply

merhaba. 11.sınıfın 2.dönemi başladı şimdi. benim 11.sınıfım pek iyi değil ama 9.sınıf 0. Çevremdeki herkes ygs ye başladı. hem 11.sınıfı düzeltip hem ygs çalışmam mı gerekir yoksa 11.sınıf ve 10.sınıf mı?

Reply

11.sınıf öncelikli. Sonra YGS belki. Yukarıda da bu yazmıyor mu?

Reply

Merhaba ben şu an 11.sınıftayım 11.sınıf 1.dönem ortalam lise hayatımın en yükseği oldu 89 civarı ama 9.sınıf ve 10.sınıfın başlarında bu kadar iyi değildim ve şuan 9.sınıf hiç yok ygs matematik çalıştım 1.dönem arada ve 15 tatilde ama okuldaki rehberlik hocam bana 2.dönem fizik kimya geometri matematik ygs bak dedi şimdi ne yapmam lazım etrafımdaki herkes ygs görüyor dershanede benim dershanem seneye onlara kayıt olmadım diye bana ygs göstermiyorlar ben de çok endişeleniyorum ne yapmam lâzım lütfen söyler misin şimdiden teşekkürler

Reply

Merhaba ben 11.sınıftayım ortalamanın çok az üzerinde bir anadolu lisesine gidiyorum 11.sınıf 1.dönem ortalamam geçen senelere göre daha iyi 89 civarı 2.dönemde de bu sayıya yakın olacağımı düşünüyorum ama bende 9.sınıftan 10.sınıfın 2.dönemine kadar hiç bir şey yok sadece 1.dönem ve 15 tatilde matematik ygs baktım az etrafımdaki herkes ygs görüyor ama benim dershanem seneye onlara kayıt olmadım diye bana ygs göstermiyorlar okuldaki rehber Öğretmenim bana ygs fizik kimya matematik geometri ye bak dedi şimdi ne yapmam lâzım lütfen cevap verin şimdiden teşekkürler

Reply

Benim de senin gibiydi 11.sınıfım en iyiydi. Bize YGS filan göstermediler 12.sınıfta öğrendik. YGS 12.sınıfta kolayca hallediliyor. YGS demiyeyim de 9-10 bitiyor, 11'inde bazı dersler bitiyor, 12'yi de okulla gidince halloluyor. YGS kolay olduğu için son sınıfta problem yaratmıyor, bu yüzden hep 11.sınıftayken 11.sınıfa çalışılmalı diyorum ben. Bence önceliğin bu olsun. Yukarıda da yazdım zaten. Bu görevi yerine getirebiliyorsan ve hala zamanın kalıyorsa çevreye ayak uydurabilirsin.

Reply
Adsız mod

merhaba azimli yazar senin bazı yazılarına okudum ve çok faydalı buldum öncelikle bunlar için teşekkür ederim beni ve ygs-lys öğrencilerini aydınlattığın için...sana kısa ve öz bir sorum olacak ben şuan 11.sınıfa gdiyorum gittiğim liseye 500 puan üzerinden 458 le girmiştim ve üniversite hedefim ilk 10 bin hocalar diyorki ygs yi 11 de bitirin ama ben okul dersleriyle ygs yi bir arada götüremiyorum.senin bana önereceğin okul derslerine mi odaklanayım yoksa okul derslerini sallayıp ygs mi çalışayım?(bu arada benim hiçbir dersten 9.sınıf temelim 9 da çok tembeldim ancak teşekkür aldım ama 10 11 sağlam bütün dersler) şimdiden teşekkürler

Reply

Hocam ben 11.sınıfım ve tatil geldi.11 de kasabildiğin kadar kas demişsiniz günlük nasıl bir çalışma önerirsin? Cevabınızı bekliyorum.

Reply

11'de kasabildiğim kadar kas demedim ben iyi okumamışsın. Çalışma programı için de blogu incele.

Reply

Hocam ben 11. sınıfa geçtim. Benim matematik temel eksiklerim var şöyle ki ben meslek lisesinde okuduğumdam 10.sınıfta sayısal dersleri görmedik. Ben de 10.sınıfta dershaneye gitmiştim. Şimdi tatil geldi bu 3 ayda mat temelimi atsam yoksa 10.sınıf sayısal derslere mi ağırlık versem ikisindende eksiğim var. Diğer yazınızda 12.sınıfta uzun süre ygs konuları anlatılacak demişsiniz. Bunun üzerine 10.sınıf sayısal ders tekrarı yapmaya karar verdim sizin fikriniz nedir ?

Reply

11. sınıfa geçtim fen lisesindeyim 8. sınıfta 480 aldım diye boşladım birde ne gittiğim okulun nede gittiğim dershanenin bir faydası oldu suan neredeyse sıfır temelim olduğundamn yaz tatiline bir istekle başladım veonce kısa bir konu tekrarı yaptım sonrada okulun verdiği kafam kadar kalın fasikullerden soru çözdüm ygs kimya ilk konu ygs mat ilk 20 konu 10. mat 2 konu 9 10 biyolojiyi bitirdim şimdi en azındAN ARTIK KONULAR DAHA MANTIKLI GELMEYE BAŞLADI YANİ DAHA RAHAT CÖZEBİLİYORUM sözelim coğrafya haricinde çok iyi sizce yaptığım doğrumu ve ygs mati bitirdiğimde 9-10 kimyaya başlamayı düşünüyorum sizin önebireceğiniz bişeyler varrmı ciddem herşeyi yapabilirim ayrıca yaptıklarım doğrumu?

Reply

Ben şimdi 10. sınıfı bitirdim. Tüm matematik konularına çalışmayacak mıyım ? Sadece 11 ile bağlantılı olanlar ile mi çalışacağım ? Diğer konular ne olacak ?

Reply

Senin soru arada kaynamış, kusura bakma. Matematik temel eksiklerin neler ne atman lazım bilmediğim için cevap vermem zor. Bence kendin oturup neyi bilmediğini irdeleyip ona göre çalış.

Reply

Yaptığın doğru. Önereceğim şey 11.sınıf derslerine ufaktan başlayıp obp'yi yüksek tutmaya çalışman.

Reply

Diğer konuları son sene çalışırsın. Şimdi işine yaramayacak konuları çalışıp ne yapacaksın ki?

Reply

Suan okula 10 gun kalmis durumda.12. Sinifa baslayacagim insAllah.Tatilde YGS de baya bi ilerledim ancak hala bitmedi.Ayrica bu aralar 11 i felan tekrar etmeyi dusunuyorum.Sizce bu 1 haftalik surecte birakiyim moralmen okula kendimi hazirlamaya mi calisiuim yoksa YGS+11 mi kasiyim? :) Bu arada tum yazilariniz icin tesekkurler iyi ki varsiniz :))

Reply

Abi meraba ben 11.sınıf anadolu lisesi öğrencisiyim SBS puanım 467ydi ama 9 10 um çok da iyi değil denilecek durumda. ama hedefim Boğaziçi yada İTÜ makina yani baya baya Kasman gereken bi durum var. Ben 11de yani bu sene hem YGS hem 11 calismayi planliyorum yazinda YGS tekrar edip full test cozerim sonra lys baslarim ygs sen önce lys de kasıcam zaten ama sen 11de YGS kasmayın falan demişsin kafam karıştı ama ikisi bi arada daha faydalı olucak diye dusunuyorum ve ygsde butun derslere basladim. Ne yapmam gerek :((

Reply

Abi ben bu sene 10. sınıfa geçtim.Aslında çalışkan ve öğretmenlerinin gözünde sevilen sayılan ve başarılı bir öğrenciyim ama her yaz tatilinde içimde kötü bir his var.Ne kadar çalışsam da ben hiç çalışmadım arkadaşlarım kesin inek gibi çalışmıştır ben geri kaldım yapamayacam 10. sınıfta tembel olacam herkes beni sollayacak gibi düşünceler giriyor aklıma.Mesela televizyon izliyorum ki nadiren izlerim vicdanım elvermiyor ben televizyon izliyorum ders çalışmıyorum diye .Sence bu endişeyi ve korkuyu nasıl yenmeliyim?Ayrıca sosyal hayatla hiçbir bağım da yok gezmem tozmam sosyal medyayı kullanmam arkadaşlarımla pek sohbet etmem.bir de şu konuda sıkıntım var abi.Yaz tatili evet ama ben şimdi 9. sınıfa mı çalışayım yoksa 10. sınıfa mı? Bakıyorum eski konulara çoğunu hatırlıyorum ama çözemediğim sorular da oluyor.10. sınıfa çalışayım diyorum neye çalışacağımı bilmiyorum.Bir sürü yabancı konu var.Sence ne yapmalıyım ne olur bana yardım et:(

Reply

Merhaba,merak ettiğim bişey var acaba bursada hangi lisede oludunuz konuyla alakasız ama bende bursada oturuyorum merak ettim .

Reply

Nilüfer Milli Piyango A.L. şimdiki adı Ahmet Erdem A.L.

Reply

Yorum Gönder