Müziği Kapatın

http://www.uzmantv.com/muzik-dinleyerek-ders-calisilir-mi

Ders çalışırken kulaklığı takmayın arkadaşlar. Siz verimli ders çalıştığınızı sanıyorsunuz ama öyle bir şey.

Bir çok öğrencinin düştüğü bir hata. En ufak şeylerde bile dikkatiniz dağılırken kulağınıza girmiş müziğin dikkatinizi dağıtmayacağını sanıyorsunuz.

Bu seneliğine bazı şeylerden ödün vermeniz gerekiyor. İşin sırrı çok soru çözmekte değil arkadaşlar, adamakıllı soru çözüp bilemediklerini sorup tekrarını yapmakta. İyi de o sorulara müzik kadar değer vermesseniz ne olacak? Soruyu çözerken üzerinde yeterince düşünemediyseniz veya dikkat hatası yaptıysanız veya soruyu çözdüğünüzde aynısı denemede karşınıza geldiğinde soruya fazla dikkat etmediğiniz için yapadıysanız iyi mi olacak?

Uzman hafif müzik eşliğinde ders çalışabilirsiniz demiş. Buradan kastı fon müziği, klasik müzik, Loreena Mckennit filan. Gidip de Metallica dinlemeyin.

"Ben müziğimi dinlerim yaa o kadar da değil." demeyin. Şimdiden böyle diyorsanız ben ne yazarsam boş. Siz bu yarışı kazanmaya yeteri kadar önem vermiyorsunuz demek bu.

Bazı arkadaşlarım bu sene bunu söylediğimde "Ama sınıfta çok ses oluyor, konsantre olamıyoruz." şeklinde bir antitez oluşturdu.

Buna karşı alabileceğiniz önlemler:

1-Hocanızdan kütüphane veya boş bir sınıfa gitmek üzere izin isteyin. Dikkat izin isterken mutlaka elinizde kalem kutu kitap olsun daha inandırıcı olur. :)

2-Hocanız mankafa çıktıysa ve izin vermiyorsa ona "Hocam, sınıfta çok gürültü var ders çalışamıyoruz diye yakının. Hoca sınıfı susturmaya çalışacak.
Bunu ne kadar çok kişi yaparsanız o kadar etkili olur.

3-Arkadaşlarınıza konuşup anlaşmaya çalışın. Gerekirse asi olun.

4-Gene olmuyorsa, konsantrasyonunuzun dağılmayacağını düşündüğünüz bir dersi o gürültü derslerde çözün.

Eğer hiçkimsenin YGS-LYSyi sallamadığı, herkesin her derste tahammül edilemmeyecek düzeyde gürültü yaptığı bir distopyada yaşıyorsunuz o okuldan derhal topuklayın.

Dipnot: Hocalar ders işliyorsa bu iyi bir fırsat, bu durumda hocadan başka gürültü yapan olmaz. Kitabınızı sıranın altına koyup test çözebilirsiniz. :)

Bir de arkadaşlar dinlediğiniz müzikler gerçek sınavda aklınıza gelecek. Az buz da olsa konsantrasyonunuzun dağıldığı zamanlar olacak. Bunu engellemek için müziği bu sene hepten bırakmayı veya en azından son iki hafta bırakmanızı öneririm. YGS'de bırakmıştım, LYS'de bırakmayı unuttum. LYS'de bolcana aklıma geldi. :( YGS'de gelmedi.

6 yorum

Sınavda benim de aklıma geliyordu.Bu konuda haklısınız.Fakat ben çok sinirli olduğumda yada yapamayacağım bu dersleri diyince müzik dinliyorum ne sinir kalıyor ne umutsuzluk.
Bu durumda ne yapmalıyım?

Reply

o bahane. müzik dinlemeden de yapabilirsin bunu. illa dinleyeceğim diyorsan klasik müzik dinleyebilirsin.

Reply

Benim mesela canim hic ders calismak istemiyor bir yandan da calismak zorundayim. Kulakligi takip matematik cozemez miyim? muzikle birlikte calisma istegi geliyor bana hem matematikte engellemiyor beni. Hep yapmiyorum buni tabikide ders calismsk istemedigim zamanlarda :)

Reply

Sence önündeki mi önemli yoksa müzik mi?

Reply

Hocam saygı duyuyorum uğraşmışsın bunca şey yazmışsın. Fakat hepimizin sıkça karşılaştığı bir gerçek var ortada. Hepimiz bir şeyi nasıl yapacağımızla ilgili bol bol nasihat dinlemeyi/okumayı çok severiz. Fakat esas nokta yapmak. Adamın biri ders çalışırken sürekli yüksek sesle müzik dinler fakat gider müthiş bir derece yapar. Bunun nedeni neyi nasıl yaptığı değildir. İsterse günde 4 saat uyur isterse günde 12 saat uyur. İsterse dershaneye gider isterse önünden bile geçmez. Ortada kimsenin görmek istemediği bir gerçek var. Eğer sınavı kazanmak istiyorsan çalışmaya başlayacaksın. Bu kadar basit. Müzikli veya müziksiz çalış. Tek ya da grup halinde çalış. Ne yaparsan yap. git 12ye kadar dışarıda gez. Gel 4e kadar çalış. Neyi nasıl yaptığının hiçbir önemi yok. Yaptın mı yapmadın mı bu önemli. Uzmanlar çıkıp TVlerde konusuyorlar. İnternette binlerce yazı var ÖSS'ye nasıl çalışmalıyız diye. Bunlar boş işler. Geçiniz.Sorumluluklarını yerine getirdiğin sürece nasıl yaparsan yap. Kalıplara sığma. Kendi yolunu, kendi şeklini kendin çiz. Nasıl yaparsan yap. Ama yeter ki yap.

Reply

Bu yazı bundan sonra yazdığım yazılara göre çok daha önemsiz, evet. Ama boş iş filan değil. O kadar konsantrasyon diyip durdum bütün sene, ne anlamı kaldı şimdi adam kulaklıkla yaşıyorsa? Ben önceden uyarımı yaptım, uzmantvden linkimi de koydum. Rahatım. YGS'den önce müzik dinlemeyi bırakmıştım, gayet rahat ve kolayca konsantre olduğum bir sınav geçirdim. LYS'de bırakmadım ve dikkat problemi yaşadım. Bu blogun büyük bir kısmı kendi tecrübelerime dayanarak yazdığım şeyler, dolaysıyla bunu da yazdım.

Çalışmaya başlayacaksın evet. Bizim sınıfta da en az benim kadar benim kadar çalışan ve benden çok daha fazla çalışan bir yığın insan vardı. Hepsini geçtim. Nasıl oldu bu? Bu durumda neyin nasıl yaptığının hiçbir önemi yok diyebilir misin? Diyemessin. Benden daha iyi derece yapıp da müzik diyen kişiler de olmuştur. O adam müzik dinlemiştir ama benim düştüğüm bir hataya düşmüştür. Bu böyle giderken. Önemli olan bu hataları insanlara yaymak ve yapmamalarını sağlamak. Bu blogun amacı zaten bu sınavın kuru kuruya ders çalışarak kazanılmadığını göstermek.

Müzik konusunda ise tatmin olmadıysanız google'a "Müzikle Ders Çalışmak YGS LYS" yazın. (Müzikle ders çalışmanın iyi olduğunu söyleyen İngilizce kaynaklar var fakat klasik müzik "baroque music" cart curt öneriyorlar.)

Reply

Yorum Gönder