Sallamış Da Tutmuşmuş

Bir eleman var. İsim vermiyim başlıktan bell oldu zaten.

Sıfır bilgiyle üniversite sınavında başarı vadediyor. Sadece şıklara bakarak doğru cevabı bulabilecekmişiz.

Ne başarısı var bu adamın peki? Össye girip tüm soruları yanlış yapmaya çalışmış. Onda da başarısız olmuş 1 doğrusu var.

Neden ÖSSye girip hepsini sallayıp doğru yapıp birinci olmaya çalışmadı?

Çünkü böyle bir şey mümkün değil :)

Arkadaşlar hedefinize kısa yoldan varmaya çalışmayın. Çünkü öyle bir yol yok.

Tabii ki birkaç sallama tekniği bilseniz işe yarar. Ama internette (dhde, drda, kitapyurdunda) yorumlarını okuduğum kişiler kitabın gereksiz olduğunu söylüyorlar.

Mesele şu ki üniversite sınavı test kitaplarına benzemez.

Üniversite sınavında sallama tekniğiyle soru çözebilirsiniz evet. Ama bu sorular normalde de çözebileceğiniz sorular olur. Asıl seçici ve zor sorularda bu yöntemler tutmaz. Tutacak soru olursa da zaten yöntem aklınıza gelmez :)

O yüzden sallayarak sınav kazanmak gibi boş hayallere kapılmayın.


4 yorum

Dostum yazdıkların için çok teşekkür ederim umarım okurken aldığım notları uygular ve mezuna kaldığım bu senede sınavda başarı sağlar istediğim yere giderim Emeğine sağlık

Reply

1) arkadaş bizim liseden mezun, hocalar anlatmıştı kendisini bize hatta. o dediğin arkadaş böyle saçma,kokuşmuş,ne olduğu belli olmayan bir sınavı eleştirmek için sınava girdi ve bütün soruları BİLE BİLE yanlış yapmayı denedi , yanlışlıkla 1 doğrusu çıktı.sınavın aslında bilgiyi ölçmediği sadece o şıklardan ibaret olduğunu anlatmaya çalışmıştı.
2)"neden öss'ye girip bütün soruları doğru cevaplamadı" demişsin , o dediğin şeyi bundan 8-9 yıl önce layıkıyla yerine getirdi ve sistemin aslında çok saçma olduğunu anlayıp hem bunu eleştirip hem de hakkında kitap yazmaya başladı.yani bu adam çıkıp "sınavı kazanmak için 10 yol" "sınavı kazanacağım" gibi saçma ve klişe kitaplar çıkarıp aynı kokuşmuş zihniyeti devam ettirebilirdi.kitabı bana da saçma gelmişti dürüst konuşayım ama beni asıl cezbeden ve kafamda bir şeyler oluşturan adamın sınav hakkında dedikleri ve sınavın saçmalığını ortaya çıkarmasıdır.sınavı kutsallaştırmıyor en azından bu çok önemli.

3) sallayarak ve şık teknikleriyle sınav kazanılmaz demişsin buna bir ekleme yapayım bu saçma sistemin boş beleş sınavında çogzel de sınav kazanırsın , hele bir de arkadan da badem bıyık desteği varsa. ha sen "ama hayır sınav çalışma ister ,çok çalışma ,dikkat, program" diye devam ettirirken adamlar sınava jokey sokmalar,torpilli yatay geçişler ile köşeyi dönüyorlar. bir de bak şunlara istersen: ygs 2010, kpss , hakimlik ve savcılık gibi memurluk sınavları . bunlar sana ne anımsatıyor ve bizim gibi saf anadolu çocukları tırnaklarıyla kazıyarak bir yerlere gelmeye çalışırken bunlar kimin hakkını yiyor bir düşün istersen.

4) bu da senin hakkındaki eleştirimdir: taktiklerin ve programların hakkında bir şey demeyeceğim ama ilk başlardaki mütevazılığını kaybetmişsin biraz , daha bismillah üniversiteye başlamamışsın üniversiten ve bölümün ile ilgili konuşmalarına kibir bulaşmış.Şunu da unutmayalım bu yazında sanki 40 yıllık üni- rehber hocalığını yapmış insanın çok bilmişliğini yansıtmışsın.

diyeceklerim bu kadar bunlar benim düşüncelerim ,"sen ne diyorsun lan değişik" diyebilirsin, "sana mı soracağım" diyebilirsin , diyebilirsin oğlu diyebilirsin yani.ama lütfen şunu unutmayalım dünyada üniversite okumaktan daha önemli şeyler var.esen kalın.

Reply

ne zaman ful çekmiş sınavı? madem bu arkadaşın amacı öyle bir şey niye kitap çıkarıp satıyor, niye ben forumlarda 1 mesajlı üyeler tarafından kitabın reklamını görüyorum sürekli?

benim burada amacım insanların kurtuluş yolu aramalarını engellemek. çünkü internetten sallama taktiklerine bakana kadar açıp bir konu hakkında derinlemesine araştırma yapıp gerçekten öğrenmek isteseler çok daha kârlı. bu arada bu yazı ilk yazdığım 20 yazı içindeydi yani bu yazıda neysem oyum.

sınav kazanılır elbette, kıbrısta bilgisayar mühendisliğini okursun sonra bizim komşu gibi kırtasiye açarsın. ne kadar güzell :))

ben üniversitem hakkında burada konuştuğumu hatırlamıyorum. bu da nereden çıktı?

dünyada üniversite okumaktan önemli şey varsa bana ne, ben blogu üni okumak isteyenler için açtım, onun hakkında bildiklerimi yazmaya hakkım var. istemeyen okumaz.

Reply

azimliyazar sana çok teşekkür ediyrorum böyle bir site kurup bizi bilgilendirdiğin için bu yazdıklarının hemen heen hepsini okudum ve çok işime yarayacağına inanıyorum tekrar çok teşekkür ederim :)
Furkan Ali Topal

Reply

Yorum Gönder