Sınavı Dershanesiz Kazanmak Mümkün mü?

Kazanmaktan kastınızın ne olduğuna bağlı.
Hedefiniz askere gitmemek için üniversite kazanmaksa gerek olmayabilir.

YGS-LYS birincilerinin konuşmalarını dinlediyseniz "Rehberlikçim iyiydi, beni çok iyi yönlendirdi." "Dershanede ofisler vardı sorularımı sordum." şeklinde sözler sarfediyorlar.

Bu bağlamda dershanenin avantajları şunlardır: (ders işlemek değil.)

1-) Öğrenciyi yönlendirmek ve sağlıklı bir YGS-LYS süreci yaşatmak

2-) Yapamadığınız soruları / anlayamadığınız konuları anlatmak (videolardan yapamayacağınız bir şey.)

3-) Dershane (özellikle dershane ülkeye yayılmışsa) denemeleriyle durumunuzu görüp önlemler almak

Eğer etüt merkezine gider veya özel hoca tutarsanız 1. ve 3. avantajdan yoksun kalırsınız. (Belki etüt merkezlerinde de rehberlik vardır onu bilmiyorum.)
Mezunsanız ve konuları zaten biliyorsanız paradan, her türlü zaman ve enerjiden tasarruf edersiniz. Ama uğraştırabilir de, uygun hoca bulamayabilirsiniz, hoca sizi ayağına çağırabilir (bu pek olası değil ama), her istediğinizde hoca çağıramayabilirsiniz. Bu yüzden iyi düşünün.

21 yorum

peki dershanenin sonu çözmede pratik sağlama gibi bi avantajı var mı? yani ben dershanede çözülen soruları izledikçe soru çözme pratiği kazanır mıyım yoksa bunu kendi kendime de öğrenebilir miyim?
çünkü ben özel okula gidiyorum,1 ve 2 avantajı bende zaten var,dershaneye gitmem gerekir mi gerekmez mi diye düşünüyorum..

Reply

dershanedekilerde öğretmen okuldakiler de. dershanedekilerin tek özelliği sürekli soru çözdükleri için ister istemez pratiğe sahip olmaları. Bu pratik, 1 ve 2 varsa gerek yok dershaneye filan. Pratik yollardan mahrum kalırız filan diyorsanız önemli pratik yollar meb kitaplarında bile yazıyor, yani herkes biliyor. Çok fazla pratik yol ise ezbere kaçmak demek.

Siz çalışırsanız mutlaka pratik kazanırsınız merak etmeyin.

Reply

Mezunların da, okuyanların da dershanesiz kazanma olasılıkları, dershaneye gidenlerinkinden az değil. Paradan, enerjiden tasarruf ettirir. Dershaneye gitmezsen mesela o gün 1 saat daha fazla çalışırsın. Okula gidiyorsan çözemediklerini okul hocalarına sorarsın. Yönlendirme işine gelince, eğer başınızda deneyimli bir büyük varsa dershane hepten gereksiz. Size düşen iç disiplini sağlamak. Ki günümüzde bir çok dershane rehberlikçisi bıkmış insanlar, çoğu kişinin yüzüne bile bakmadan 10-15 dkda bir program yapıp eline tutuşturuyorlar. O kadar çok öğrenci var ki, doymuşlar insanlar artık, gereken özenin yüzde yirmisini bile zor gösteriyorlar. Dershaneyi kendi açımdan gereksiz buluyorum. Bu benim fikrim tabi, sizin için doğru da olabilir yanlış da. Ancak ben böyle düşünüyorum.

Reply

da, bu senin dediklerin sadece teorikte doğru. dershaneye gitmezsen ilk gün 1 saat daha fazla çalışırsın ikinci gün bir saat daha az çalışırsın sonraki günler paso yatarsın. özel okula gitmiyorsan (ki bunu da yukarıdaki bir arkadaş dedi diye söylüyorum yoksa bilkente gelene kadar hayatımda özel okul görmedim) okuldaki hocaya sormakla yürümez o işler.

günümüzdeki dershane rehberlikçileri demişsin de rehberliği dershane yapmıyor, normal sınıfa giren hocalar yapıyor. onların deneyimleri gayet önemli. iyi hocalarla çalışmamışsan bunu anlayamassın. lys birincilerini filan dinle hep "hocanın dediklerini yaptık" filan diyorlar. burada kastettikleri sırf rehberlikçiler değil.

hayat o kadar kolay değil. dokuzuncu ve onuncu sınıfta dershaneye gitmedim. pişmanım. her dönemin başında birkaç kitap alırdım hiçbirini çözmezdim. ben kazandığım bölümü sevdiğim için az farkla kurtuldum kabul ediyorum kendimi

deneyimli bir büyük varsa dershane gereksiz demişsin. aklıma geldi geldi, bizde bir eleman vardı 9 10da yatıp 11 ve 12 de annesinin zoruyla yoğun bir tempoda çalışıp 1300. mü ne oldu. peki annesi ne yaptı? paso adama etüt ayarlayıp durdu. etütleri de telefonla bildiriyordu (dershaneden mi etüt merkezinden mi yoksa sırf özel ders mi onu tam bilmiyorum) sonuç olarak gene aynı kapıya çıkıyor.

Reply

9 ve 11 de yatip 10.sinifta calisan birinin basarili olma ihtimali var mi sizce? (11.sinifta 2 tane 1 im var) sehirdeki 2. Anadolu lisesindeyim ama 2.donem notlarım boyle oldu ve ben artik kazababilecegimden supheliyim

Reply

Düz lise MF çıkışlıyım bu sene 3. Kere sınava girdim ailem sürekli hemsirelik yazmam konusunda baskı yapıyor fakat benim puanim düsük.ve artık ygsden sonra pozitifligimi kaybettim her zaman istedigim yer olana kadar sınava girecegim diyen biriydim.senenin başinda dershaneye gitmedim geç başladım ekımin sonu gibi nerden başliyacagımı bilemedim bu sene çok kendimi yıprattım psikolojik olarak herseyden çok bıktım.ne yapacagımı bilmiyorum.bir yanda hedeflerim bir yanda da yazıp gitmek.dershanem beni hiç düzenli takip etmedi.o yuzden hersey dershanede dersleri girp cikmak sinavlarla bitmiyor.biliyorum çok uzattim konuyu sadece size danismak istedim ne yapacagım konusunda beni bilgilendirmenizi istiyorum kafam gercekten cok karısık

Reply

Bu arada bende pısmanim 9,10,11 de derhaneye gitmedigime o yuzden kader ortaklıgı cektigimizi düsunuyorum yardımlarınızı bekliyorum

Reply

Biliyorum böyle arka arkaya oldu ama tercih esnasında basarılı bilindik üniversitelerimi tercih etmeliyiz yoksa bölüm mü onemli olmalı?

Reply

sıralamana bağlı. yazmamışsın. düşükse garanti meslek yazmaya bak. 4.seneye kalma bence.

Reply

Merhaba burcu ben :) Ben mezunum hedefime ulaşamadım ve bu sene tekrar hazırlanıcam.Benim bu seneki sıralamam 105 bindi ve Hedefim ilk 10 bin bu sene.Benim fizikte matematikte geometride çok fazla eksiğim var 12. sınıfta çalışmadım fazla.Ama bu sene konu anlatımlı kitaplardan ve videolardan çalışarak Dersaneye Gitmeden evde hazırlanmayı düşünüyorum.Yapamadığım soruları internette ücretli bir site var orda çözdürmeyi planlıyorum.Sizce bu yüksek hedefime dersanesiz ulaşabilr miyim ? Bu arada sayısalım.Cevap verirseniz çok mutlu olurum çünkü ona göre dersaneyi düşünücem

Reply

durumunu bilmiyorum ama etüt merkezine filan git bari. internetten soru çözdürerek o kadar verimli olacağını düşünmüyorum. dershane de belli bir plana göre gittiği için iyidir, kendi başına yavaş gitme olasılığın var.

Reply

Merhaba :) ben 2012 de girmiştim sınava o zaman sıralamam 26 27 bin falandı (ancak son sene çok çalışmamıştım) iyi bir yere yerleştim çoğu kişiye göre ancak ben tekrar girmeyi planlıyorum. dershane konusu benimde kafamı karıştırıyor, oturduğum yere yakın dershane yok en az 1 saat otobüs yolu demek bu onun için istemiyorum ama ailem bu konuda çok ısrarcı hem düzen hem de neyi ne zaman çalışabileceğimi bilmek açısından. yol problemi beni sonuna kadar rahatsız ettiği için ben de şöyle bir yöntem düşündüm kendimce bazı dersanelerin dergi yayınları var(final fem gibi mesela) onlardan birine kayıt olup onlara göre planlı gitmeyi düşünüyorum. bu arada yazmamışım fenden girdim ben de sınava. ygsde mat ve fen de -fasikül denemelerine göre- sadece ayrıntı gereken yerleri kaçırıyorum. lys noktasında çoğu noktayı hatırlıyorum konu olarak ama pratiğim yok bu testlerle gidebilir kalanları da çalışarak yada video izleyerek çoğu noktayı giderebileceğimi düşünüyorum. fikrini almak istedim ne dersin? (şu anda istediğim bölüm de 10 bin civarında)

Reply

3 sene sonra, dershanesiz bu iş olur mu ben emin değilim. Bölümden hiç mi memnun değilsiniz?

Reply

Ya bu 3 sene sonra dersanesiz kazanmak çok mu düşük bir ihtimal?

Reply

Sorunu anlamadım ama 4 sene boyunca dershaneye git demiyorum. Son sene dershane önemli ama.

Reply
Adsız mod

Altyapın sağlamsa dershaneye gerek yok diye düşünüyorum. Ancak öğrenciler koyun sürüleri gibi dershanelere gittiklerinden gitmeyenler/gidemeyenler üzerinde ister istemez bir baskı oluşuyor.

Reply

Merhaba, öncelikle tecrübelerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Ben 11.sınıfa geçtim. Geçen sene dershaneye gittim, çok verimli oldu diyemem dershane temposu, gidiş gelişi, okul derken yoruluyordum. evde çalışacak zaman da kalmıyordu. Ama ortalamam iyiydi(aslında çok çalışmadım da ama 95 küsür geldi, biraz da sözlü notlarının etkisiyle)Bu sene mf seçtim. Hedefim tıp. Ama derhaneye, etüt merkezine gitmiyorum. Okul kursları başlayacak yakinda ama yeterli olur mu bilmiyorum. Etrafimda derhaneye gidenleri gördükçe acaba ben de mi gitsem diye düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım? Hedefi tıp olan biri için 11.sınıfta dershane gerekli mi?

Reply

Okul kurslarının yeterli olup olmaması hocalara bağlı, doğal olarak bunu sadece sen biliebilirsin. Bence 11. sınıfta dershane aşırı gerekli değil, 12. sınıfta yemeyip içmeyip test çözdüğünde karşına çıkan sorular için, düzenli kalabalık denemelere girmek için ve de sistemli bir şekilde tüm konuları bitirmek için gerekli olur. Sırf 11 çalışmak için dershaneye çok gerek yok. Ama 11'e iyi çalış, 11'i halledersen rahatlarsın seneye.

Reply

Dershaneler kapatıldığı için daha doğrusu bulunduğum şehirde tek dershane kaldığı için ( o da geçici ruhsatla çalıştığı için ) bu sene dershaneye gitmedim . 11. sınıfım . Matematik , kimya ve fizikten etüt merkezi tarzında bir yere gidiyorum . Etüt merkezinin de nispeten faydası olur mu ? Seneye yine buraya mı devam etmeliyim ?

Reply

Evet yukarıda yazdığı gibi olur.

Reply

Yorum Gönder