YGS Süre Kullanma Rehberi

YGS 160 dakikadır.  1 soru 1 dakika. Öğrencinin sadece bilmesi değil, soruyu çabuk okuyup çabuk kavraması ve çözümü çabucak bulup uygulaması gerekmektedir.
Bu dördünden birinde başarısız olduğunuzda o meşhur "Bir soruda takıldım, uğraştım uğraştım çıkmadı, zamanımı yedi." tipi soruyla karşılaşmış olursunuz. Bu durumda panik yaptığınızda terlemeye başlarsınız, oturduğunuz sıra size dar gelmeye başlar.

Bunu engelleyebilmek için YGS'den önce bir planınız olmalı ve o planı denemeli ve uygulanabilir hale getirip plana alışmalısınız ki gerçek sınavda doğaçlama yapmayasınız. Şimdi size plan konusunda biraz yardımcı olayım:

YGS'de süre sorunu var evet. Birçok öğretmen "YGS bilgi sınavı değildir, LYS bilgi sınavıdır, LYS'de biliyorsan yaparsın, bilmiyorsan geçersin. LYS'de süre sıkıntın olmaz.." derdi. O öğretmenler henüz LYS 2013'e tanık olmamıştı. :)

Arkadaşlar YGS'de süre sorununuz varsa sağlam bir planla ve pratikle aşılabilir. İlk başlarda beyniniz ham olduğu için soruları yavaş yavaş okuyup çözeceksiniz "Yahu hem sınavı yetiştiremedim, hem de birsürü boşum var ben ne yapıcam yav." diye sızlanacaksınız. Merak etmeyin, YGSye bir-iki ay kala, konuları bitirdiğinizde (tabii yeterli derecede çalışmışsanız.) sınavda boşunuz olmadığı halde süreyi minimum 20 dakika, ortalama 30-40 dakika arttırabilir duruma geleceksiniz.

Fakat gerçek sınavda bu kadar süre arttırmak kolay değil. Denemede 30-40 arttıran kişi gerçek sınavda son 5 dakikada sınavı bitirir. (Korkmayın, 5 dakika arttırabilmek ve geride kalan 2-3 boşa dönebilmek demek başarılı olmak demek. Sınavı yetiştiremeyip sosyale bakamayan bir çok kişi var çünkü.)

Piyasadaki denemeler genel olarak çıkmış soruların değiştirilmesiyle oluşmuştur, çoğu soru birbirine benzer, denemelerde artık sorulara alışmış halde çözdüğünüz için karmaşık ve üzerinde düşünme gerektiren soruları "Aha! 10 bu." diyerek çözersiniz.

Fakat YGS'de böyle bir durum pek olmaz.

O yüzden öyle 30-40 arttırmanız çok olası değildir dolayısıyla hâla plana ihtiyacınız var.

"Sınava hangi dersten başlamalıyım?" sorusuna açıklık getirelim.

*Önce istediğiniz bölümü YGSde hangi derslerin yüzde kaç etkilediğini araştırmalısınız.
MF4 için şöyle:
Matematik %14
Türkçe %11
Fen %9
Sosyal %6

(Not: YGS1'de fenin katsayısı 3 Türkçe'nin 2. YGS2'de fenin katsayısı 4 Türkçe'nin 2.
"Ee o zaman ne saçmalıyon gardaş?" demeyin. O puanlar YGS puanı ile üniversiteye
alım yapan bölümler için. YGS'de Türkçeyi batırıp Fen'i süper yapan kişiler malesef az bir miktar gerileyecekler.)

Yüzdeleri gördük, eğer mühendis olmak istiyorsak YGS'de önceliğimiz Matematik. Sosyalin %6'sı var, o yüzden yabana atmamalıyız sosyali de. 40 Sosyal sorusu 27 Fen sorusu gibi. 

Derslerin yüzdesi kaçsa ona göre değerlendirmeliyiz, sırayı da ona göre yapmalıyız.

(Not: Tabii soruların zorluğu-kolaylığı da önemli. Yani bunu sınavdan önce sezemeyiz ama boşlara bakarken buna göre karar verebiliriz. Örneğin 2 tane boşumuz var, bir tanesi fizik sorusu, eğik düzlemin üzerinde bir cisim var, birkaç kere vektörler çizerek yaptık, 2 tane farklı cevap bulduk şıklarda yok. Öbür tarafta Türkçe'de upuzun bir paragraf var. Ben paragrafa gider, paragrafla şıkları eş zamanlı okumaya çalışır, şıkları 2-3'e indirip en mantıklısını işaretlemeyi tercih ederim.
Bir tane kimyadan, bir tane de matematikten boşum var.
Matematik sorusu paragraflı bir problem sorusu, soruyu 2 kez okudum ama hiçbir şey anlamadım (bu ygsde pek olmaz gerçi ama lys 2013teki integral sorusunda oldu.) arkada kimya sorusu var. YGS Kimya sorusu, ne kadar zor olabilir ki?)

Şimdi, sınava başlamak için zirilyon tane kombinasyonumuz var.
Bir ara arkadaşlarımdan fizik zor diye fizikten başlayanlar oldu.
O kişilerin gerçek sınavda asla fizikten başladığını sanmıyorum.

Çok radikal değişiklikler yapmayın. Önce geometriden başlarım, sonra 5 tane fizik işaretler azıcık felsefeye bakarım gibi fantazilere kapılmayın. Size albenisi olan, fantastik olmayan, sizi güvende hissettirecek 3 tane yöntem sunuyorum:

0-) Sırayla Gitmek: Tr-Sosyal-Mat-Fen

Sakın yapmayın bunu!! Sırayı yüzdelere göre yapın demiştim, bu sıra sizin işinize yaramaz.

1-) Klasik Yöntem : Tr-Mat-Fen-Sosyal 

SBS içgüdüsüyle bir çok öğrencinin kullandığı yöntem.

Bu yöntem YGS 2012'de birçok öğrencinin balon gibi patlamasına neden olmuştur.

Bu yöntemi kullanmayı bir an önce kesiniz ve 2. yöntemi kullanınız.

Acı Gerçek: Sınava Türkçe'yle başladığınızda 160 dakikanız var. Ilık bir Mart sabahında kitap okumak ne güzel değil mi?

Arkadaşlar bu bir sınav. Siz Türkçe'de 30.soruda başınızı kaldırıp 50 dakika geçtiğini görünce, eyvah! çok yavaş yapıyorum Türkçe'yi bırakmalıyım diyemessiniz. Türkçe en önemli ikinci ders sizin için. Ee daha 5.sorudan olayı farkedip, "Çok yavaş yapıyorum, gideyim Matematik'e de diyemessiniz. Deseniz bile aklınız Türkçe'de kalır.

Fakat birazdan önereceğim yöntemde Türkçe'ye başladınızda 60-70 dakikanız kalacak. (Benim o kadar kalmıştı.) 60-70 dakika sizi öyle bir gazlar ki dış dünyayı unutup tamamen paragraflara konsantre olursunuz. (Tabii paragraf, çözmeye alışıksanız, buna da geleceğiz.)
Sonuç olarak 1.yöntemde veriminiz 2.yöntemdekinden oldukça düşük olacak.

Türkçeyi 60 dakikada bitirirseniz Matematik ve Feni baskı altında yapacaksınız, sosyale muhtemelen bakamayacaksınız. Kısacası normal bir YGS geçirmiş bir öğrenci olup sıyrılamayacaksınız.

Tabii bunu istemiyorsunuz, 2.yönteme gelelim.

2-) Sayısalcının Yolu: Mat-Fen-Tr-Sosyal

İşte geldik baba yola. Öncelikle söyleyeyim, hiçbir öğretmen bunu kullanmamı söylemedi, zaten öğretmenler bu konuda öğrencilere fikir vermekten öteye gitmezler, çünkü her yol aynı kapıya çıkıyor, önemli olan öğrencinin kafasının rahat olması.

Bu yöntem hiçbir sınavda beni yanıltmadı. Çoğu sınavda aynı kalıpları uyguladım.

Öneri: Bu yönteme hemen geçmeyin. Konuların bitmesine az kala veya netleriniz 120yi filan geçtiğinde (tam tarih veremeyeceğim şimdi, unuttum) yani kasım-aralık gibi geçin derim. Çünkü zaten başarısız olduğunu düşündüğünüz ygs denemelerinizde bu yönteme geçip ondan bir mucize beklerseniz, "Hiçbir işe yaramadı." diyip kesip atma ihtimaliniz de var.

Hangi derse kaç dakika ayırmalıyız, şimdi buna gelelim.
Benim sınavlar genelde böyleydi: (Son haftalarda tabii ki de.)
Matematik: 45-50 dakika (ben yavaştım biraz, daha hızlı çözeniniz olabilir, ama bu yavaşlık YGS'de zararıma olmadı.)
Fen: 30 dakika
Türkçe: 35 dakika
Sosyal: 25 dakika
Oynamalarla son bir haftadaki denemeler 30-40 dakika kala bitmiş olurdu.

En çok yanlışlar fenden çıkardı, fendeki yanlışlar da fizikten oluyordu ve dikkatsizliktendi genelde. Ama pek süreyle alakası yoktu. Yavaş yapsam da böyle olurdu.
YGS'de ise tablom şu şekilde:
Matematik: 50 dakika
Fen: 40 dakika
Türkçe+Sosyal: 60 dakika
Türkçe sosyale ayırdığım net zamanı hatırlamıyorum ama muhtemelen Türkçe 35-40 Sosyal 20-25 arasındadır. Sonuç olarak Türkçe'ye olması gerektiği gibi 40 dakika ayırarak ful çektim. Soruları yavaş okusaydım, "takıntılı öğretmenli" paragrafta zaten doğru kararı çoktan vermişken soru üzerinde ekstra düşünseydim daha mı iyi olacaktı? Hayır. Ben o az zamanın kaldığını gördüğüm anda gelen gazla paragrafları hızlıca okuyup çözdüm. Demek ki Türkçe hızlı çözülebiliyormuş.

Hızlı okumanın mantığı budur zaten, hızlı okuma kursları şu vaadi verir. "Hem daha hızlı okuyun, hem de daha fazla anlayın." Zaten daha hızlı okuyunca daha fazla anlamış olabiliyorsunuz. Çünkü beyni o tamamiyle o işe vermiş oluyorsunuz. Buna sonra değineceğim.

Matematikte süre olarak kendinizi kısıtlamanız saçma, yani Matematikte zaman kaybettiğinizi düşünüp fene geçmeniz saçma olur.
Ama tabii uzun uzun uğraşıp yapamadığınız soruyu elbet terkedeceksiniz ki bunu zaten biliyorsunuz.
Ama soru üzerinde azcık düşünüp doğru çözümü yapar gibi olup, bu uğraştıracak ya, başka sorulara akayım en iyisi demeyin. Bu direkt zaman kaybıdır, o soruya geri döndüğünüzde ilk iş eski ve doğru çözümü silmeniz olacak.)

Matematikte süre konusunda diğerlerinden biraz rahat olacağız dedik ama abartmayın. Denemelerde 50 dakikanın üzerine çıkmamaya çalışın. 60 dakikanın üzeri hepten anormaldir. Böyle bir durumda önleminizi o denemenin içinde değil, sonra kendiniz test veya deneme çözerek alın.
Gerçek sınavda ise çözmek uzun sürüyorsa yapacak bir şeyiniz yok ama o durumla karşılaşmamak için elinizden geleni yapacağınıza eminim.
(Not: Konuları bitirdiğiniz halde 60 dakikanın üzerine çıkıyorsanız muhtemelen basit işlem gerektiren sorularda hata yapmamak için soruları uzun tutuyorsunuz veya problemleri çok yavaş okuyorsunuz ve denklemleri uzun sürede yazıyorsunuz. Bunu aşmak için test çözün.)

Fen diğer üç derse göre nispeten kolay. Fiziği ve Kimyayı çok kolay soruyorlar. Örneğin YGS 2013'te [DİKKAT SPOİLER!] Radyonun sesi yükseltiğinde artan nedir şeklinde bir soruyla karşılaştığınızda hemen aklınıza gelen ilk şık olan genliği işaretleyip geçmelisiniz. Benim gibi üzerinde bir daha düşünüp "Yahu bu frekans ses yüksekliğiydi, burada ses yükseltiliyor demiş." diyip cevabınızı değiştirmemelisiniz.
Bunu yazmadaki amacım "Soru üzerinde fazladan düşünmek her zaman yarar sağlamaz." demek.
Fizik ve Kimyayı 15 saniye bak-çöz şeklinde de çözebiliriz. Ben normalde 30 dakikada çözdüğüm dersi 40 dakikaya yayayarak temkinli davrandım ama siz daha hızlı olabilirsiniz, ama yavaş olmayın. Hızlı olurken de soruları eksik okumayın ve şıkların hepsini okumaya özen gösterin. Aksini yapacaksanız siz de yayın.
Biyolojide sağlam sorular var dikkat edin, üzerinde düşünme gerektiriyor mutlaka.

"Ama iyi de ben Türkçe'yi ilk çözmezsem aklım Türkçe'de kalııır.." Böyle paranoyak düşünceler aklınıza gelmesin. Bu yöntemi birkaç kez uyguladığınızda zaten alışacaksınız.

Sosyale gelirsek, sosyalde eğer çalışmışsanız ve konuları biliyorsanız 20 dakikada 30+ mümkün. Tarihe ilginiz varsa zaten sorular kolay olur 5-6 dakikada halledersiniz. Coğrafyadaki bilgi ağırlıklı sorulardan bildiğinizi tık tık çözün, üzerinde fazladan düşünüp ilk aklınıza geleni değiştirmeyin. Yorum sorularında biraz daha süre kullanabilirsiniz. Felsefede paragrafları Türkçe paragrafı gibi çözmeyin, paragrafa hızlıca göz gezdirin, ana düşünceyi felsefe konusuyla bağdaştırmaya çalışın (örneğin felsefenin bilimle ilişkisi/farkı, konu buysa
paragrafın üzerinde fazla durmadan çok rahat doğru şıkkı bulabilirsiniz.) Filozof adlarına bakın, şıklardaki anahtar kelimelerle filozofları eşleştirin. (Paragrafta Platondan bahsediyor, şıklarda idealar evrenini bulun, Kanttan bahsediyor ödev ahlakını bulun.) Dinde de aynı şekilde paragraflara hızlıca göz gezdirin, dinin cevapları acayip sırıtır bunu unutmayın.

Eğer sosyale geldiğinizde vaktiniz çok azsa fen ve matematikte boşlarınız varsa, yetiştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, tarihi insanüstü bir hızla yapıp (ama soruları ve şıkları doğru okuyarak, buna dikkat edin) coğrafya ve felsefeden bilmediğinizi düşündüğünüz dersi seçin. coğrafyayı seçtiyseniz göz gezdirerek yapabileceğiniz basit ve zaman gerektirmeyecek soruları yakalamaya çalışın. (Örneğin boğazlar ve iklimler.) Felsefeyi seçtiyseniz Felsefenin ilk konusu (Felsefeye giriş, felsefenin tanımı, felsefenin özellikleri,
felsefi bilginin özellikleri, felsefi bilgiyle bilimsel bilginin farkları) olan paragrafları yakalayabiliyorsanız onları çözün gerisini ellemeyin.

Ama yukarıdaki durumu elinizden geldiğince engellemeye çalışacağız. Yazının amacı da o zaten.

Sınavdan sonra vaktiniz kaldıysa tabii ki boşlarınıza gidin. (Yukarıda yazdığım taktiği unutmayın.)

3-) Atlamalı Yöntem

Türkçe çözerken sıkılıyorsanız yangın çıkışı gibi yöntem. Hiç denemedim, bir hocam önermişti, "Sınav içinde uygulayamadım, çok pişmanım." demişti. Ne kadar işe yarar bilemem, ama bir denemede deneyin zarar gelmez.

Olay şu. Matematiği bitirdik. Fene geçtik. Onun yerine Türkçe'ye gidip 5 veya 10 soru çözdük. Geldik Fen'e 10 soru oradan çözdük sonra gene Türkçe. Fen ile Türkçe'yi eş zamanlı çözüyoruz. Veya Fen'den 10 soru yerine 15 soru çözüp Sosyalle Türkçe'yi de eş zamanlı çözebiliriz. Tercih size kalmış, siz deneyin kendiniz karar verin. Ben hala kendi yaptığım ve işe yaradığına canlı şahit olduğum 2.yöntemi öneriyorum.

Not: Sınavdan önce süre sıkıntısı çekmemek için kalemlerin arkalarını da açabilirsiniz, gayet mantıklı bir önlem.
Sınav sırasında şeker yemeyin, çok susamadığınız takdirde ki susamassınız su içmeyin. Esnemeyin abuk hareketler yapmayın. Dış dünyaya takılmayın, tek odağınız sınav olsun.

20 Temmuz Güncelleme: 2. yöntemde Fen yerine Türkçe'yle devam etsem diye soranlar oldu, olabilir size bağlı ama ben o sıralamayı Türkçe'yı dar zamana sıkıştırmak daha kolay diye öyle yaptım. (En kolayı da sosyali sıkıştırmaktır 20 dakikada bitirebilmek mümkün.) Gene benim dediğim yöntemden şaşmayın. 

Şimdilik yazı bu kadar. Ama son ve en önemli cümlem:

Uygulayacağınız yöntemi sınav içinde değiştirmeyin.

60 yorum

güzel bi yazı olmuş basit diyip dikkat etmediğimiz birçok şey var onlara güzel değinmişsin :)

Reply

çok güzel anlatıyorsun teşekkürler

Reply

ben 1. yöntemi uyguluyorum mat fen tr sosyalde mantıklı geldide sınavın sonlarında gözlerim biraz yoruluyo türkçe zorluyo bana ne önerirsin

Reply

göz doktoruna gidin. gözleriniz yoruluyorsa soruları okurken tembellik edip kelime atlayıp detayları gözden kaçırma ihtimaliniz var. bu konu önemli, türkçeyi sınavın başında rahat rahat yapıp sosyali yetiştirememek sizi tıptan edebilir.

Reply

6. sınıftan beri uyguladığım sistemim mat-fen-tr-sosyal

fakat ben de mat-fen toplam 110 dk sürüyor biraz fazla ama tr-sosyal toplam 25 dk'da bittği için dengeliyor allah'tan :)

Reply

dostum paragrafı okumadan soruyu çözme :))

Reply

İşte benim de tek avantajım o paragrafları çok hızlı okur anlarım ve dil bilgisi sorularında özellikle acayip hızlıyım öyle olmasa benim her sınavımda sosyalin full boş olması gerekir :)

Reply

o zaman çok harika bir avantajın var bunu iyi kullan

Reply

matematik-fen de kötü ve yavaş olmasam çok iyi fakat bunu da çalışarak aşılabileceğini sanıyorum aşılabilir herhalde değil mi? :)

Reply

çok güzel çok fazla emek veriyorsun Allah razı olsun sırf bu yüzden sabah akşam demiyorum aklıma takılınca açıyorum yazılarınızı gözden geçiyorum.Yazılarınızı azaltmayın lütfen

Reply

Öncelikle sabırla bu yazıları yazıp bize yol gösterdiğin için teşekkürler, emeğine sağlık..Ben mezunum ve sıram tr-mat-fen-sos.Çünkü türkçeden çabuk sıkılıyorum ve mat fen zevkli geliyor.Türkçeyi sonra çözdüğümde kafam almıyormuş gibi geliyor ünkü sonra bakarım dediğim türkçe sorularını okurken çok sıkılıyorum ve yanlış çıkıyor.Ne önerirsin?Türkçeyi anlamaya mı çalışayım yoksa böyle devan mı edeyim?

Reply

sorunun cevabı yukarıda mevcut. yukarıdaki 2.yöntemi deneyin.

Reply

TM ye özel çalışmaların var mı ?

Reply
Adsız mod

Zaman kaybı olmaması için kalemin arkasını aç demişsin ama yazarken arkaya kaçtığını söyleyenler oldu bunu da göz önünde bulundurmak lazım :)

Reply

bir arkadaşım söylemişti, matematikte açmamıştım, integral çözümlerim silik silikti bir de panik de işin içine girince iyice bunalmıştım. o yüzden ekledim onu. fizikte açmıştım bir tanesi bir sorun olmamıştı.

Reply
Adsız mod

Nolur nolmaz söyleyeyim de:) Malum markasını da öğrenemiyoruz ÖSYM yazıyor üstünde..

Reply

eline sağlık kardeşim 1 ay sonra her denemede farklı bi taktik uygulayacağım. Türkçe'den başlamamıştım bi sefer 20 lerde süründüm. Türkçe'yi sona bırakınca baştan savma çözüyo gibi oluyorum. Mat ve fen bittikten sonra Türkçe'ye geçince sorulara odaklanamıyorum sanki ben :S

Reply

mrb bize yardımcı olmaya çalıştığın gibi Allah da sana yardım eder inş.
ben sıralamada fen-mat-tr-sos olarak gitmeyi düşünüyorum denedim de iyi geldi ama emin değilim sınavda iyi olurmu diye.sen ne dersin?

Reply

yukarıdaki taktiği (yazılan önerilerle birlikte) en az iki sınavda deneyip öyle karar vermenizi öneririm. ama fen-mat-tr-sosun da çok zararı olmaz, tr başta olmasın da.

Reply

kardeşim öncelikle böyle bir yazı hazırladığın için teşekkürler.benim matematikte inanılmaz bir süre sıkıntım var problemleri anlamam bile neredeyse 2-3 dk sürüyor.süreyi kötü kullandığımı anlayınca da soruları atlaya atlaya gidiyorum bir sürü boşum oluyor.ne yapmamı önerirsin şimdiden teşekkürler.acaba matematikten mi başlasam Türkçeden başlıyorum ilk.

Reply

matematikten başla. sorunu bulmuşsun çözümü bulmaya çalış. bir problemi anlaman 2-3 dk sürüyorsa ya yavaş okuyorsundur ya okurken düşüncelere dalıyorsundur veya denklem yazmıyorsundur. birinci ve ikinci senin halledebileceğin şey, üçüncü için benzer problemleri çöz (kısaca test çöz) ve o soruların çözümlerini incele ve sınavlarda soruları gruplandırmaya çalış. örneğin işçili bir problem gördün hemen ne yapacağını kafanda tasarlayıp denklemi kurmalısın.

Reply

usta ben Türkçeden başlayınca Türkçe 38 39 yapıyorum da matematik fenden çok dikkatsizlik çıkıyor.geçen de fenden başladım yine çıktı dikkatsizlik ama daha azdı bu sefer de Türkçe 29 gibi berbat bi net geldi(fen mat tr gitmiştim) ne yapmamı önerirsin dikkat hapı falan mı kullanmalıyım ?

Reply

Türkçe'den başlamanın matematik ve fendeki dikkatsizliklere etkisi yok. Hiçbir dersin birbirine etkisi yok, benim Türkçe'den başlayın dememin nedenleri:
1- İnsanların genelde Türkçeye ilk başlayıp yayıla yayıla yapması. Halbuki bir soruya 1 dakika ayırsanız da 5 dakika ayırsanız da işaretlediğiniz şık soruların %90'ında aynı olur. Sözel derslerde "ilk aklınıza gelen doğrudur" mantığı vardır çünkü. Ama matematikte durum bu değil bazı sorulara belli bir zaman ayırmanız gerekir yoksa işlem basamaklarını atlayabilirsiniz. Türkçeyi üçüncü yaparsanız ama muhtemelen sınavın bitimine az kaldığı için daha bir hızlı yaparsanız, çok paniklemesseniz bunun bir negatif etkisi olmaz.
2- Yorucu olması, ama çok deneme çözünce buna alışıyorsunuz zaten.

Ayrıca sanırım sen bir kez denemişsin Türkçeyi 3.ye bırakmayı. Birkaç kez daha dene öyle bir denemeyle "ha bu daha da kötüymüş" denecek iş değil. Ha bir türlü olmuyorsa salla kendi bildiğin gibi yap.

Reply

merhaba yazınızı yeni gördüm elinize sağlık güzel olmuş benimde birkaç sorum olacak nekadar sınava cok az da kalmış olsa.ben mezunum söylediğiniz taktiği gecen sene sınavda yaptım mat fen türkçe yada fen mat türkçe gibi sosyal zaten yok türkçeyi sona bıraktıım içinde türkçemde güme gitti gibi bişey oldu oysa iyi yapardım bu senede türkçeden başalıyorum hep ama matematikte cok oyalanıyorum ve basit olanlarda değilde ygs tarzı sınavlarım yetişmiyor ama şu zaman gazetesinin denemelernde hiç bakamıyorum.diğer denemelerde yine yapıyorum braz sosyal ama pek önemsemiyorum onları tek sıkıntı matematikteki o yavaşlığım genelde problemlerde.hemende boş bırakıp geçemiyorum geri dönemem pskolojisiyle .ve ygsde en az 120 yapmam gerek bunun içine sosyal gerek ne yapmam lazım ve cok az bir süre kaldı bu süredede hep deneme cözcem tbi.biraz uzun oldu ama sıkıştım işte :)

Reply

hepsinden 30'ar net yapsanız sosyale de 30 kalıyor.

Reply

öncelikle tüm yazılarınız için teşekkür ederim ben uzun zamandır fen mat sosyal türkçe yada fen mat türk sos gidiyorum bunu birazda 1 haftaya kadar ygs1 ve 2 yilys puanına belli oranda dahil ediyorlar sanıyordum (ayrı bir yüzdesi varmış) benimde en büyük sorunum zaman türkçe 55-65 dk mat95-115 dk fen 40-50 dk sosyal (felsefe hariç) 15-30 dk sürüyor yani anlayacagınız çok yavaşım genelde fen ve matamatik yaparım geriye 15 dk filan kalır ondada sosyal yaparım 90-100 soruda 70-80 net çıkartıyorum zaman denemelerinde yani soruları yapınca iyi yapıyorum hatta geçen sabredip deneme bitene kadar çözdüm 132 netim çıktı ama ben 70-80 bazen 60 larda yapıyorum yani eksigi hızım zaman az sizce ne yapmalıyım kusurabakmayım yazı çok uzadı cevabınızı bekliyorum çok teşekkür ederim şimdiden bu arada ODTÜ elek-elektronik istiyorum ama şuan çook zor

Reply

95-115 dk matematik mi? 0_0 bir tane deneme kitabı alıp çözdüğün denemeleri kısa zamanda bitirmeye çalış ama tüm soruları yaparak. matematiğe 95-115 dakika çok 50-55e indirmen lazım en azından o bile çok daha lyssi var lysde de bu hızla çözersen işin yaş.

Reply

ama sosyalden 30 yapmak içinde en az 30 dk ayırmak lazım onu yapamıyorum işte yada matematiğin uzun sürmesi normal desek bile türkçeyi 35 40 dkya sığdıramıyorum en azından türkçeyi 40 dk da bitrsem matematikteki kaybımı fenden telafi edebilirim biraz.peki ciddi anlamda bu türkçeyi nasıl hızlandırabilirm acaba.s

Reply

hız kazanmak için bölüm denemesi çözün :) hızlanmak için sihirli bir formül yok

Reply

Hocam ben sınav çözüm sırası olarak (TM için ) Türkçe Mat. Sosyal Fen kullanıyorum sizce nasıl ?

Reply
Adsız mod

anladım 1 haftadır 4-5 deneme çözdüm şuan 120-130 soru işaretliyorum bide hızlı okuma uygulaması kullandım kendi kanaatime göre onunda faydası oldu şuan 95-105 arası net çıkartıyorum teşekkür ederim ama yinede hedefe çok var bu arada lys sınavında daha iyiyim soru başı 1.5 dk 170 de 80-90 yapıyorum konuların %5-10 bitti ona göre bence iyi neyse öneriniz için gerçekten saolun yeni yazılarınızıda bekliyorum bu arada matematik artık 60 dk yı geçmiyor sorun konu çalışmakmış:) ben işin ameleliğine kaçıyormuşum yazı yine uzadı kb arkadaşlara sınavda başarılar diliyorum

Reply
Adsız mod

Merhaba. Ben şu ana kadar tr-mat-fen-sos olarak gittim. Genelde Türkçeyi 40dkde bitiriyorum. Sınavlarda yaklaşık 20 dk sürem artıyor ve netlerim 140 üstü oluyor. Türkçede ortalama 1 yanlışım çıkıyor. Eğer matematikte çok zaman kaybedersem panikleyebiliyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra kararsız kaldım. mat fen tr sos olarak mı gitmeliyim? Kendime en çok güvendiğim ders olan Türkçenin verimini düşürmek istemem.Sınava az kamışken bunu yapmak doğru olur mu?

Reply

gerçekten harika bir yazı bu azimle şimdi çalışmaya başlıyorum

Reply

hacı tm için senin 2. yönteme uyarlama yapsak nasıl olur? mat-sos-tr-fen?

Reply

TM olmadığımdan bilemeyeceğim.. ama bana mat-tr-sos-fen daha mantıklı görünüyor. ya gerçi tmler feni fazla sallamadığı için pek süre sıkıntıları yok bildiğim kadarıyla.

Reply

Ben sınav esnasında eşek gibi yöntemimi değiştirdim ve yapabileceğimde en az 50-60 puan düşük aldım 370 aldım 2.seneye kaldık

Reply

Dostum yazın için teşekkürler ilk önce.
Bem mat-tr-fen-sos gidiyorum bazen sosyale geçebiliyorum bazen geçemiyorum yöntemim sence nasıl? (türkçe kafam yorgun olmasın diye 2. sırada)

Reply

Ben MF öğrencisiyim ama sosyalim 30 + iken matematiğim 20 yi anca buluyor bazen o bile olamıyor Ben şu sırayla başlıyorum matematiğinize güvenmiyorsanız bu yöntemden yapmanızı tavsiye edıyorum.İlk olarak fenden başlıyorum,çünkü en hızlı fen çözülüyor sorular türkçe gibi uzun geometri gibi düşündürücü ve sosyal gibi genel kültür değil ne öğrendiysen o birazda yorum.Fene 30-40 dk arasında süre ayarlıyorum.Daha sonra Türkçeye geçtiğimizde sınav heyecanını yitirdiğimiz için o anlık sınava ısındığımı hissediyorum türkçe sorularında daha az hata yapıyorum ve kısa sürede geçiyorum 35-45 dk arası. 3. olarak matematik ilk 30 sorusu yanı geometri hariç kısmını çözdükten sonra sosyale geçiyorum burası 20-25 dk civarı sürüyor.Hemen sosyale başlıyorum geometriye zamanımın kalması ıcın sosyalde din de sadece şıkları okuyarak 5/5 yapmak mümkün coğrafyada da bilgiden ziyade dediğim gibi kültürlüysen yapıyorsun son 10 dk kalmış oluyor geometriden de 5 soruyu çözüyorum yapabildiğimi özetleyecek olarak FEN-TÜRKÇE-MAT(Geometrisiz)-Sosyal(geometri)

Reply

Net sonucu almadan öneri vermek iyi bir şey değil bence.

Reply

Ygs ye 20 gün kaldı hala yetiştirme problemi yaşıyorum. Türkçe mat fen sosyal diye gidiyorum çoğu zaman sosyali yetiştiremiyorum bu kadar az kalmışken önerdiğin yönteme geçiş yapsam doğru olur mu

Reply

Ayşe selam. Diğer mesajları da sen attın sanırım. Böyle gitmeyi deneyebilirsin, ama sana sihirli bir çözüm sunacağını sanmam. Fazla deneyimin olmadığından sınav günü batırıp bana sövme ihtimalin de yüksek. Yine de istersenbi dene özellikle Türkçe'de çok zaman kaybettiğini düşünüyorsan.

Reply

mat türk fen bitince 4 5 tane olan mat boşlarıma mi dönmeliyim sosyalle devam mi etmeliyim mesala son 40 dakika ise çünkü aklım o boşlarda kalır

Reply

Sosyale 20 dakika ayırıp o 20 dakikada tarih coğrafya felsefeden bildiğini işaretleyip sonra mata bakabilirsin.
Mattan 4-5 tane boş bırakmamaya çalış. 4-5 tane uğraştırıcı soru yoktur matta.

Reply

Hocam ben sağlık meslek lisesinde okudum şuan lise bitecek ve ben bilgisayara olan ilgimden dolayı bilgisayar mühendisliği istiyorum 9.sınıftan bu yana çoğu dersi eksik ya da hiç görmedim.Bu açıgı nasıl kapatabilirim?(Şuan mat fizik kimya biyolojiyi konu olarak bitirdim sözel hariç)

Reply

Çalışarak kardeş. Ama madem sağlık meslek okudun mesleğini icra etmeyi bir daha düşün çok radikal kararlar vermek iyi olmayabilir.

Reply

Benim temelim yok adlı yazını okudum cevabı buldum aslında o kadar kötü değilim 100 net civarı yapıyorum ama cevap verdiğin için sağol :D

Reply

Ellerine sağlık. Çok bilgilendirici yazılar yazıyorsun..Uzun zamandır böyle bir yer arıyordum.. Allah (c.c.) razı olsun... :)

Reply

Mfts yapsam ygs ye kadar alisirmiyim

Reply

Şimdi mi başlayacaksın? Biraz zor gibi.

Reply

Sinava 17 gun kaldi matematigi 1 saatin altina indiremedim surekli matematik denmesi cozuyorum zorluyorum ama olmuyor öneri varmı ?

Reply

kuru kuru deneme çözerek olmaz. nerede zaman kaybettiğine dikkat etmen lazım.

Reply

Merhaba ben 11.sinifim ve sayisalciyim. Denemelerde de cogunlukla trk mat fen sos seklinde gidiyorum (sosyale genellikle bakamiyorum bile) Zaman konusunda buyuk sıkıntım var. Bildigim halde yapamiyorum ve zaman kisitli oldugundan fendeki sorulara da layigiyla bakamiyorum. Yani zaman cok sorun benim icin �� ne onerirsiniz ? Simdiden tesekkurler ...

Reply

Önerilerim yukarıda. Daha 11. sınıfsın, süreyle deney yapmak için çok zamanın var. farklı taktikler dene işte. Olmadı 12'de değişir zaten işler

Reply

Bu gün yaptığım deneme tam bir fiyaskoydu yaklaşık 200 dakika belki 220 dakika sürdü, mideme giren kramplarla yarınki denemede süreyi nasıl ayarlayacağımı düşünürken sizin yazınıza denk geldim. Gerçekten çok yararı dokunacağını düşünüyorum. Ilk iş yarın ki denemede bu önerileri gerçekleştirmeye çalışmak olacak. Çok teşekkürler.

Ve müsadenizle bir şey sormak istiyorum sene içersinde bir iki defa deneme yapabildim ancak ve ygs programının yarısına gelmişken (kendi çalışma programım ) düzenli deneme yapmaya karar verdim. Ancak sene içinde girdiğim denemelerde de bu gün yaptığım denemede de netlerim neredeyse aynı. Hep 100 - 110 net civarı. Acaba bunu nasıl artırabilirim? Ygs ye kadar bunu 140 - 150 yapabilmem mümkün olur mu sizce? (Gerçekten sıkı çalışıyorum çünkü ve artık netlerim artsın istiyorum -_- )

Her şey için tekrar teşekkürler

Reply

Gerçekten çok yardımcı oldu yazınız teşekkürler

Reply

Yazının için çok teşekkürler çok bilgilendirici oldu .Ben turkce ile başlıyorum çok uzun sürüyor 2.yöntemi denicem ama matematikten konular bitmediği için mi bilmiyorum çok boş ve yanlış çıkıyor buda beni sayısalcı olarak üzüyor acaba zamanla ilgili sıkıntım mi var yöntemle ilgili mi yoksa konu eksiğim olduğu için mi böyle oluyor fizikte de aynı şey geçerli ne yapmaliyim

Reply

Yorum Gönder