Damlaya Damlaya Göl Olur

Arkadaşlar malum yeni yazı geldi elbet bloga gireceksiniz, ufak bir hatırlatma yapayım dedim.

Daha önce verdiğim programlarda hep her gün 2 paragraf testi çözmeniz gerektiğini yazmıştım. (ve öncelik çıkmış soruların, martta deneme olarak yapacağınız YGS 2010, 2011, 2012, 2013 hariç) Bunu bir kez daha hatırlatayım. Bunu alışkanlık edinirseniz paragraf sorularında daha başarılı olacağınız aşikar. Çoğu yerde görürsünüz bu öneriyi, ben gece yatmadan önce 10 paragraf çözdüm diyen mezunlar var. Şu an okul açılmadığından ve bol zaman olduğundan minimum 2 tane öneririm ama asıl öneririm bunu bir alışkanlık haline getirmeniz, yoğun bir günde 10 tane de iş görebilir yani. Çünkü bugünden başlayarak çözdüğünüz testler Mart'a kadar bir yığın haline gelecek, siz de az çalışmayla çok tecrübe edinmiş olacaksınız disiplininiz sayesinde. 

Not: İsterseniz 2'den fazla da çözebilirsiniz. Ama her gün işlediğiniz dershane konularını halletmeden ekstra paragraf çözümü yapmayın derim.

Not2: Paragraf işine önce konu anlatımlı kitap veya internetten ön hazırlık yapmanızı bilmemkaçıncı kez tekrar öneriyorum, bence kritik bir mevzu. Sonra buradan çeşitli tekniklere de bakabilirsiniz.

Ayrıca ben sosyali çalıştım nasıl tekrar edeyim diyenler oldu, onlar da deneme kitabı alıp haftada bir-iki tane filan deneme çözebilirler, o denemeler de göl olacak nasolsa :)) "Mezunların Başarı Hikayeleri ve Tavsiyeleri" isimli yazımdaki bir arkadaşın yazdığı bu deneme olayının önemini kavratan yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu dönemde biraz YGS eğilimi başlayabilir, her zaman dediğim gibi dershane programına uyun onlar YGS-LYS dengelenmiş bir program güderler. Niye böyle bir uyarı yaptım? Daha şimdi YGS denemesi çözmek çok YGS kasıp hataya düşmeye dalalet görülebilir, ben tekrar olsun diye yazdım, gene söylüyorum dershaneyle paralel gitmek asıl hedef şu anda, sürekli YGS çalışıp dershaneyi ve dolayısıyla LYS'yi boşlamıyoruz.

8 yorum

para isteyeceksin sandım

Reply

Bu paragraf işi kafama yattı fakat konu çalışmak bile cok zor geliyor:)

Reply

yeni yazıııı :D isyan çıkartıcam ama

Reply

geldi :) umarım işine yarar.

Reply

Merhaba ben bu sene girdim sinava siralamam cok kotu gelfi ne kadar etkilenmiycem desem de tamamen kendimi vererek calisamadim su 1 aylik surecte. Ben sayisal ogrencisiyim fakat fen calismayi sevmeyen bir sayisal simdi mi aklina geldi diyebilirsin ama kafamda hep boyle bir sey vardi fenle mutlu olamiycagimi anladim ki hedefledigim bolum de muhendislikti suan kafamda mezuna kalmak gibi planlar var mezuna kalip tm calismaya baslamak ve tm den tercih yapmak ama buna ailemin tepkisi ne olur ya da bu yaptigim mantiksiz bir hareket mi olur bilmiyorum. Senin bu konudaki goruslerin nelerdir

Reply

Hangi YGS/LYS konusunu çalışmayı sevdiğine değil de hangi işi yapmak istediğine bağlı o.

Reply

Merhaba abi, okulda şu ana kadar 3 ygs denemesi olduk ve net ortalamam türkçe 30 sosyal 33 mat 36 fen 35 civarı. Sence nasıl gidiyorum? Bir de türkçe netlerimi yükseltmem gerek programımda haftada 6 saat falan türkçe var ama netlerim 30 33 arası gidip geliyor. Süre sıkıntım da yok genelde tüm dersler bitince 20 dakkam falan kalıyor. Sence türkçe netlerimi nasıl yükselebilirim? Daha fazla çalışmam mı gerek bir de türkçe çalışırken aşırı sıkılıyorum işkence gibi geliyor bana. Senin ygs gidişatına baktım Türkçede 35in altına düşmemişsin. Sen neler yapıyordun türkçe çalışmaya fazla zaman ayırıyor muydun biraz açıklarsan sevinirim.

Reply

Benim Türkçe sıkıntım olmadığı için öyle aşırı bir çalışma yapmamıştım. Blogta da yazdığım gibi soru tiplerine ve bu tip sorularına ne cevaplar vermem gerektiğini düşünüp ona yönelik pratik yapmıştım işte. Senin 30-33 netin var ama o 5-6 yanlış nereden geliyor? Buna yönelik konuşmamız gerek.

Reply

Yorum Gönder