YGS LYS Soru-Cevap

Soru sormak isteyenleri "En yeni yazının altına yorum atma" telaşesinden kurtarmak, başkalarının sorularını incelemek ve başkalarının sorularına cevap verebilmenizi sağlamak, ayrıca yakında yapmayı düşündüğüm yeni transferin okuyucu kitlem hakkında izlenim edinmesini sağlamak adına bu başlığı açmayı akıl edebildim sonunda. :)

Sorularınızı elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum. Yalnız sorarken şunları göz önünde bulundurun:

***Altın Kural: Blogu en başta 12.sınıf sayısallar için yazdığı söyledim. Çünkü ben öyleydim. O yüzden cevap verirken hep ona göre veriyorum. Bu gruptan değilseniz sınıfınızı ve alanınızı belirtin. Eğer sayısal değilseniz fazla yardımcı olamayacağımı da bilin.

1- Ben de sizin kadar olmasa da meşgulüm. Mühendislik okumak zor iş evet. Gerçi tıp okusaydım bu blog hiç varolmazdı da neyse :)
2- Sorularınızın birçoğunun cevabı blogta mevcut. Arama özelliğini kullanmaktan çekinmeyin.
3- Özel sorularınızı mailden sorabilirsiniz ama mümkün olduğu sürece buradan sormaya çalışın.
4- Sorularınız ne kadar spesifik ve detaylı olursa, gerek benim cevaplarım gerek başkalarının cevapları o kadar detaylı olur bunu unutmayın.
5- 11.sınıf arkadaşlar soru sormadan önce "Ara Sınıflara Tavsiyeler" isimli yazıyı okusunlar. Herkes 11.sınıf mı çalışayım YGS mi diye soruyor. YGS çalışıp çok başarılı olanlar var evet. Ama ben YGS çalışmadım ve bunu nedenleriyle birlikte yazdım. Gerisi size ve sizinle birlikte hareket edecek dershane/okul'a kalmış. (Not: Bu arada 11.sınıf olup da günde aksatmadan 10-20 paragraf sorusu çözün tavsiyeme uyup da güzel sonuçlarla gelenler oldu bu da bir dipnot olsun size.)


Şu tip sorulara malesef cevap veremeyeceğim..
1- "Hiç çalışmadım. Napmalıyım?", tarzı oldukça genel sorular.
2- "MF'yim ne yapmalıyım?", tarzı zaten ne yapmanı söylemek için blog açtığım ve içini yazılarla doldurduğum sorular. (Evet berbat bir cümle oldu.)
3- "Final mi güvender mi?" tarzı hiç çözmedim kaynakları karşılaştırmamı bekleyen sorular. (Çözdüklerimi yazdım zaten.) 
Şu tip soruya hemen cevap vereyim:
- Azimliyazar üniversiteye geldin dötün mü kalktı? Ne bu havalar?

Cevap: Vallahi kardeş bu üniversite işi o kadar kolay bir iş değil. :)) Eve ödevlerimi ne zaman yapacağımı planlayarak geliyorum, mailimi açıyorum oradan da ödev yağıyor. Bilgisayar mühendisliği okuduğum için bir de yazılım alanında kendimi geliştirmem gerekiyor. Dizi izliyordum, oyun oynuyordum, bıraktım. Doğal olarak bloga yazın verdiğim kadar önem veremiyorum. En az 60-70 tane yazı yazdım. Bunun üzerine aynı şeyleri yazmamı benden bekleyenleri görünce her zaman eskisi kadar yardımcı olamıyorum.

Benim amacım akademisyen olmak. Yani şu anda yapmaya çalıştığım gibi ileride de öğreten biri olmak istiyorum. Akademisyen olmak için üniversitedeki not ortalaması önemlidir. İyi bir not ortalaması yapmak ise zor iştir. Sınavlara iyi çalışmanın yanı sıra projeler, ödevler, kompozisyon vs. hepsinden iyi puanlar almak gerekir. İşte siz başınızdaki sınav belasıyla uğraşırken biz de böyle şeylerle uğraşıyoruz. :) Ha sizin durum epey kötü, ama geçici, şunun şurasında 5 ay filan kaldı. Sabredin.

354 yorum

«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 354   Yeni›   En yeni»

Her gün paragraf çözüyorum.Dil bilgisi idare eder düzeyde.Ama türkçe netlerim 27-30 arasında dolaşıyor.Diğer netlerim iyi.Türkçeyi yükseltmek için ne yapmalıyım? çıkmış soruları çözüyorum.teste başlamadan önce konu videosu izliyorum ama şu paragraftaki yanlışlar canımı çok sıkıyor.Günde 30-40 çözüyorum eşit ağırlık öğrencisiyim.Soru sayısını arttırırsam netlerim düzelir mi? Bu arada "Soru sorma sanatı"nı uyguluyorum.Onlarda bi problem yok ama paragraf biraz yorum gücü gerektirdiği için her sınavda bi şey çıkıyor.Kitap okuyun diyebilirsiniz çözüm olarak ama 300den fazla kitap okudum.Kitap okumayla gram alakası yok.Sadece hızlı okumaya etkisi var bence.Önerilerinizi bekliyorum

Reply

Konu eksikleri olan biri daha doğrusu eksik değil ama konuları çok unutan biri özellikle YGS KİMYA ne yapmalı bu zamandan sonra ? Deneme mi ?

Reply

YGS Kimya'nın çok unutulacak bir yanı yok çünkü sadece 9.sınıf ve ilkokul kimyası içeriyor ve oldukça kolay. Madem unuttuğunu düşünüyorsun deneme çöz, yapamadığın konuları tekrarla en mantıklı çözüm bu gibi görünüyor.

Reply

Kitap oku demezdim zaten, bu saatten sonra ktap mı okunur? Önce kaçının dil bilgisi olduğunu saptamak lazım. Sonra paragraf sorularında hangi tipte sorularda yanlışlık yapıyorsun, eğer belli bir tipte sorularda daimi yanlış yapıyorsan o tipteki soruların üzerine gitmeli, o tipteki sorulara nasıl yaklaşacağını bilmelisin. Paragraf soruları inan yorum gerektirmiyor. Kendini bu şekilde şartlamamalısın. Bence netlerinin 35-40lara kadar çıkmaması için bir neden yok. Yaptığın her şey yapılması gereken şeyler, bu yaptıklarını eksiksiz yaptığına emin misin? (Yani bütün çıkmış soruları çözdün mü?) Paragraf sorusu çözme tekniklerini okudun mu? Gerçek YGS'deki Türkçeleri çözdün mü? Sonuç nasıldı?

Reply

netlerim artmaya başladı.Sosyal kasmalı mıyım? Tarihi fln yorumla yapıyorumda coğrafya biraz sıkıntılı.Sosyalinde değeri var.Türkçeden hiç dilbilgisi kasmadım.Onu halletmem gerekiyor.Ayrıca matematikte olasılık konusu eksik.Fiziktede son kalan bazı konular eksik-elektrostatik ve elektrik akımından sonra gelen konu- bu konuları bitirmeye çalışıyorum.Ve geometriyi baştan sona tekrar alacağım.Çünkü unutmaya başladım.-Sadece soru tiplerini değil,formüller konu geneli vs.-En geç ne zamana kadar bitirmeliyim,tabiki elimden geldiğince çabuk bitirmem gerek ama;ygs ye sayılı günler kalmışken mesela en geç ?

Reply

Bu soru mu, YGS gününe kadar bitirmelisin :) Merak etme vakit var. Sosyal senin hedefine kalmış. Tıp hedefleyen biri sosyal yapmalı mesela. Minimum bir 20 net çıkarmalısın. Felsefe demek beleş 8 net, öbürleri de zor değil. Coğrafyanın ilk 3-4 ünitesine çalış. Kısaca çıkmış sorulara göre sosyalini ayarla. Eksiklerini yazmışsın zaten onları tamamla.

Reply

Kilit noktayı şimdi anladım.Çıkmış soruların kitabını biraz geç almışım sanırım.ama ygs den 3-4 gün önceye kadar bitiricem. öyle hesapladım.baya da bi kalın kitapmış ama yapıcaz başka bi alternatif yok :) Benim kafama bi de Matematik konusu takılıyor.30-32 net falan yapıyorum dersanede.Genel itibariyle konular bitti.Geometriden 10 soruda 7-8 net yapıyorum ama matematikten çok kaçıyor. 24 doğru 4 yanlış çıktı mesela son sınavda.En az 35 net yapmam gerekiyor.Bu yanlışları nasıl absorbe edebilirim ve netimi nasıl daha fazla yükseltebilirim günlük mat1 50 mat2 50 soru falan çözüyorum.Bizim dersanede (Delta Dershanesi) işlediğimiz yere kadar çıkıyor matematikte ve şöyle bi uygulama var 16 mat1 - 14 mat2 sorusu çıkıyor ve işlediğimiz yere kadar ...21 şubatta konuları bitiriyoruz.Ondan sonra zaten genel denemeler olacak ve son bir ay kala denemelere yoğunlaşıcam buradan edindiğim bilgiler ışığında.En çok korktuğum şey de bu dersanedenin mat1mat2 beraber olması yüzünden acaba benim matematik netlerim biraz pohpohlamış olarak mı geliyor.sadece mat1 olsaydı acaba daha kötü mü olur diye içimi kemiriyorum resmen.21 şubat ta deneme çözmeye başlayacağım.her gün 1 deneme + soru bankasından eksik konulardan (ya da eksik gördüğüm konular) soru çözmek diye düşündüm program olarak tabi uygulama da daha düzenli bir program hazırlayacağım ama genel hatları bu.tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler, cevabınızı bekliyorum :)

Reply

Çıkmış sorular son 2 haftaya bırakılmamalı, bunu blogta daha önce dile getirdim.

Matematik için artık en mantıklısı deneme kitabı alıp otobüste, yolda, bahçede, maçta, sinemada vs. çözmek. Sonra da klasik olacak ama eksiklerini / yanlışlarını saptayıp onların üzerine gitmek.

Sadece mat1 olsaydı daha iyi olurdu diycem de soruları göndermem lazım, sen en iyisi birkaç tane genel deneme al ve kendini dene. 21 şubatı bekleme şimdiden başla.

Reply

benim bir numara büyüğümde akedemisyen oldu geçen ay. ilk ay çift maaş yattı 6100 lira.
havam olsun:)

Reply

o zaman sınavdan 2 hafta önceye kadar çıkmış soruları bitireyim ona göre yoğun bi şekilde türkçe kasayım.bunun yanında da mat 1 genel denemesi alıp ona başlayayım.eksiklerimi görüp kapatmaya çalışayım böylelikle hem genel bir tekrar da olmuş olur matematik için.mat2 de şuan karmaşık sayılardayız.ve 15 tatilde limit-türev-integral çalışamadım.trigonometriyi hallettim.biraz da önceki eksikliklerimi kapatmaya çalıştım.şuan mat2 de karmaşık sayılardayız yavaştan gireyi mi limit-türev-integral üçlüsüne.bu üçlüye ne zaman başlamalıyım ? türkçe şimdi yoğun olacak son 2 haftadan önce biteceğine göre bir yandan mat1 genel tekrar yapıcam.mat2 de program nasıl olmalı ? Edebiyata gözgezdiriyorum tekrarları yapmaya çalışıyorum çok soru çözdüğüm söylenemez ama tekrarların katkısı olacağını düşünüyorum.edebiyattan soru çözmeli miyim şimdi yani onu da bu araya sıkıştırmalı mıyım ?

Reply

Azimliyazar, benim sıkıntım şu. Denemede dediğin gibi Matematikten başlıyorum ama benim sorunum geometri. Normal denemeyi 20-25 dk da sadece matematik kısmını bitiriyorum fakat geometride çok zaman kaybediyorum.Acaba şöyle yapsam nasıl olur ? İlk önce matematik bölümünü geo hariç sonra tüm denemeyi çözüp en son geometri ve matematik boşlarıma dönsem nasıl olur ?

İkinci sorum ise mat1'i 40 dk bitiriyodum demişsin. Boşların olmuyor muydu yani hepsini 40 soruyu da 40 dk da mı bitiriyordun ?

Reply

araştrma görevlisi yani:)

Reply

Çalışmaya basladım. 11.sınıfım. dersleri atladım viraz matematik tam bi fizik temel atiyorum. Kimya Özel dersle yazın hal olacak inşallah geometride oyle. Biyoloji başladım. Yaza geometri kımya (11) ve sosyal i birakmayi düşünüyorum. Geometri 0 dene bilir. Ne derece mantıkli sizce? Haa birde 5 saat çalişiyodum 15 tatilde. Sonra çalışamamaya basladım ne yapmamı onerebilirsiniz. 40 dakikaya 10 dakika mola katıyorum

Reply

Geometride zaman kaybetmek pratik eksikliğindendir. Zaman kaybettiğin soruların konu anlatımlarını izle (yani örnek sorularını incele) ve test çöz derim. LYS'de de aynı tip sorularla karşılaşacağından bu önemli. Gerçi gerçek sınavda bu kadar zaman kaybeder misin bilmem, Denemelerdeki gibi bütün geometri soruları seçici sorulardan oluşmuyor çünkü. YGS sorularını bir incelemeni tavsiye ederim.

Geometrinin tamamını boş bırakmanı tavsiye etmem. Sosyalde vakit kaybedip hiç dönemeyebilirsin. Bu işler belli olmaz pek. Bence bu dediğini istersen bir dene ama bana mantıklı gelmiyor. Belki Sosyale geçmeden önce geri dönebilirsin ama.

40 dakikayı nerede demişim yardımcı olursanız düzeltirim. Sadece son denemelerde denemeleri 40 dakika erken bitirirken 40 dakikada bitiriyordum, yoksa böyle bir şey olmadı. 45-50 oluyordu benim. (Gerçek sınavda da 50'ye yakındı sanırım.) Mat ve fenden birer boşum vardı sınavı 10 dakika arttırmayı başarıp döndüm onlara. Soru tipleriyle bu kadar haşır neşir olunca her soruda ne yapacağımı biliyordum çünkü.

Reply

mezun değilsen yani önceden bilmiyorduysan o üçlüye çoktan başlamalıydın. artık bu saatten sonra başlamak mantıklı olur mu olmaz mı bilmiyorum, ben ygsye kadar limit ve türev alma kurallarını bitirin demiştim. gerçi o dediğim sayısallar içindi, edebiyat sizin ne kadar zamanınızı alır tam bilmiyorum, bana limit türev integral için vakit kalır gibi geliyor. edebiyat konusunda bilgim yok tm değilim.

son 2 haftaya önemli şeyleri bırakma.

Reply

netlerim neden bilmiyorum düşmeye başladı.matematik ve fizikte düştüm.bunu toparlamalıyım ama konu eksiklerim var.hangisini yapayım bilemiyorum.fizikten boşlarım değil yanlışlarım oluyor?

Reply

mezunum.çat pat hatırlıyorum biraz tekrarla hatırlarım gibi duruyo ya da video izleyerek hatırlayabilirim.edebiyatı ağır ağırdan yapayım ben o zaman.ygsye kadar limit ve türev alma kurallarını bitirmeye çalışayım o zaman.peki ygsden önce tamamen ne zaman bırakılmalı lys konuları?

Reply

geometriyi yaza bırakma. biyoloji yerine geometri çalış daha iyi. 11.sınıf derslerine de savsaklama. çalışmaya başla. 40 dakikaya 10 dakika mola iyi bence.

Reply

iyi günler azimli.
fikirlerine çok önem veriyorum sorumu cevaplarsan çok memnun olurum.

ygs netlerim 140 civarı geziniyor.
mezunum ama dershaneye bu ay gitmemeye karar verdim bazı nedenlerden dolayı.
günlük 10saat çalışma sürem var.10 saat çalışıyorum yani bayağı zamandır.
şimdi tam ygs ye bir ay var. full ygs abanayım dedim ama şöyle diyenler oldu.zaten şurda kalmış bir ay.full ygs de çalışsan pek faydası olmaz sana puanın vs artmaz istediğin gibi.ancak lys de ilerleme şansın var lys yardır.(bunu diyen kişiler de öyle 100bin olmuş kişiler değil.geçen yıl ilk 10binde olan arkadaşlar)
şunuda belirtmemde fayda var: ben ygs den sonra 2 ay lys çalışsam dahi konuların bitmesi konusunda sıkıntı olmaz.ancak şimdi de çalışsam uzmanlaşmış olurum işte.en azından ygs sonucu ne olursa olsun lyseme güvenirim gibi.fizikten birtek modern fizik atom fiziğim kaldı.mat bitti.sadece integralde biraz daha soru çözmem gerecek.ha birde dizi-seri kaldı. kimyadan organik falan hallettim.sadece çözünürlük dengesi ve asit-baz kaldı. diğerleri de bu şekilde işte.
mf3 puan türünde ilk 1500-2000 olmak istiyorum.
çok önemli bir kararın eşiğindeyim.yardımına çok ihtiyacım var.

son bişey dym. bak mesela bugün kendime biraz izin verdim bir film falan izledim.ona rağmen sabah 1mat bölüm denemesi+1fen bölüm denemesi+1 genel ygs denemesi+oran-orantıdan 50soru çözdüm.tork konusundan eksiğim vardı teknofemden dinledim. dediğim gibi bugün sıkı tutmadım işi pek zaman kaybım olduğu halde böyle. saat hala 19.07. 12de yatıyorum 5 saatim daha var.
sistemin böyleydi bugünlük.zamanım gayet bol gördüğün gibi.
bu durumda günde iki deneme hatta 3 deneme çözüp eksiğime bakma imkanım da var. bir deneme çözüp lys yardırma seçeneğimde var.
sen ne önerirsin bu durumda.
şimdiden çok teşekkürler.

bilmen gerekirse lys netlerim lys netlerim ortalama şöyle.
mat:40 geo:18
fiz:22 kim:22 biyo:24

Reply

konu eksiğini toparla. yanlışlar da bir konuda odaklanıyorsa o da konu eksiği sayılır. eğer çok fazla dikkat hatası yapıyorsan deneme çöz ve aynı hataları tekrarlamamaya çalış.

Reply

dershanede bırak diyince bırakıyordu millet. martta bırakmıştım ben de. ama sizin ygs/lys bilginize bağlı.

Reply

YGS netlerini de ders ders yazaydın keşke.
Ben senin konudan çok fazlasını okul belası varken bitirebildim. Yani senin dediğin gibi konu bitirmekte sorun olmaz. Arkadaşlarının dediği doğru da çıkabilir yanlış da. YGS'yi tamamen bırakıp da sonra YGS'de düşük yaparsan üzülürsün. Şu an sınava 30 gün var. Bence madem lys istiyorsun ikisini bir 10-15 gün daha beraber götür (1 genel YGS denemesi + LYS + YGS'den eksik olduğun konu gibi) sonra full ygs git. Netlerin 140 cevabı geziniyorsa sosyalde sıkıntın vardır. Ben olsam sonlara doğru sosyalde çalışırdım. Hedeflerin büyük olduğu için söylüyorum bunu. YGS Fen %11 YGS Sosyal %7 etkiliyor MF3'ü. Bu arada bölüm denemerini normal genel YGS denemelerinden kısa sürede yaparak (atıyorum YGS denemelerinde Mat'a 40 dakika ayırıyorken bölüm denemesini 30 dakikada çözmeye çalışarak) hız konusunda da kendini geliştirebilirsin. Neden böyle söylüyorum çünkü artık bu netlerle ulaşmışken YGS'deki sayısal derslere "bir şey öğreneceğim" gözüyle bakılmamalı. Örneğin 50 oran-orantı çözmüşsün ama YGS'deki kolay orantı sorularını görünce üzüleceksin sen de biliyorsun. :) Böylece daha kısa zamanda bölüm denemesi çözerek daha fazla bölüm dönemesi de çözebilirsin. Bu kısım biraz dağınık oldu umarım gerekli mesajı verebilmişimdir.

Bizim dershanede YGS'nin sonuna doğru ofisler oluyordu. Matematikte kuyruk olurken YGS kimya olduğu için kimyacı hep boştu. Ben de fırsattan istifade LYS Kimya sorularımı ona götürüyordum.. desem yalan olur ama aklımda geçti. Bu tür bir fırsatın varsa kaçırma derim.

Netler denemelerin zorluğuna göre değişir tabii ama ben yine de yorumumu yapayım. Bana geometri biraz az geldi. Tamam MF3'te %5 etkiliyor ama bence geometriyi sallamamazlık yapma, belki tercihini değiştirirsin. Hem aynı konular (daha basit de olsa) YGS'de de çıkıyor. Mat ve kimya da aynı şekilde artmalı. Ama bence geometri haricindekiler soru çözdükçe artar zaten, henüz korkulack bir şey yok.

Reply

ygs netlerim genel olarak şöyle ya keşke yazsaydım.
mat:35
fen:35
türkçe:35
sosyal:35

kısaca hepsi eşit ortalama aralarında uçurum yok

Reply

sende de varmış demek ki matematikten soru çözdürme sıkıntısı. bitek bende var sanıyordum:) işte herşeye rağmen başarınca başarılı olmuş oluyorsun.

okey ozaman bi 15 gün daha ygs-lys karışık giderim.zaten zamanım bol.bölüm denemelerini kısa sürede çözerim. her yemek molam için 1 saat veriyorum.onları 40dk yaparım.8 saat de yatmam 7 saat yatarım. hem ygs için hem lys için süre artırmış olurum.
bindik bi alamete gidiyoz kıyamete Allah sonumu hayretsin:)))

Reply

lys edebiyattan korkmuyorum ezberim iyi ama mat2 kısmı kısmında beni limit-türev-integral üçlüsü korkutuyor.diğerlerini üç aşağı beş yukarı yapıyorum zaten.

Reply

Geometri temelim yok. Ne yapmamı onerirsin? Elimde bi çok geometri kaynagı mevcut kolay guvender geo. Karekok 0 geo. Yeşil kartezyen geo 1. Antremanlarla geo.hala sıkıntı:). Haa bir de 11in kimyası için ne onerirsin sikintili gidiyorum 11de. Ve biyoloji hakkındayi son 1yılda nasıl çalıştın biraz anlatır mısın? Temelden eksiğim var. Matematikten suan sadece köklü sayılar ve problemler kaldı. Yazın nasıl Bi ders çalışma progami yapim ( aklimda tatil yok temel olmadigi için).

Reply

Çıkmış sorularda son 48 mi 42 mi 20 yıl mı almalıyım. Dershanedeki hocam 20 yıl yeterlidir dedi önceki sorulara bakmasan sorun olmaz dedi. Sen ne düşünüyorsun?

Reply

42 alsan ne zararı olur yahu sanki aralarında fiyat farkı var.

Reply

Videoları aç konuları çalış sonra test çöz. Bundan başka sihirli bir formülü yok bu işin :) Biyolojiyi blogta yazdığım gibi kitabı açıp okuyup bir yandan kısa notlar alıp test çözerek çalıştım.

Reply

1) Bölüm denemesi olarak ne önerirsin ?
2)Şimdiden sonra YGS sosyale başlasak bitirebilir miyiz veya 30-35 net civarı gelir mi ?

Reply

11 kimyasini nasıl hallettin peki?

Reply

5 Hamlede körfez6x6 gibi kaynaklar var elimde
ayrıca karekök ve fem kapsül leri var

ygs de ise türkçe 29-30
mat32-37
fen30-35
sosyal25-30
yapıyorum
hedefim mf4 16-26 bin arası
eksik olarak mat fazla yok sadece analitik+çemberi yarım yamalak biliyorum
fende kimya yada bio da saçma yanlışlar çıkıyor
türkçede tam bir özürlüyum okuduğunu insan anlamaz mı :)
neyse gerçek sınavda bu kadar gelsin yeter

sosyal de ise yer oluşumları felan kaldı donemler felan

usta ders çalışmak istemiyorum yani konu çalışmak ama ver elime 3 deneme art arda çözerim

Bİ çıkar yol göster :)

Reply

bn 11 sayısalım ygs çalışıyorum sence coğrafya ve tarih çalışmalı mıyım coğrafya ve tarih bana birşey kazandırır mı

Reply

Merhaba yorumlarınızı dikkatle okuyorum. Ben mezunum ve sayisalim.ygs netlerim sosyal disinda 30-33 arasi fakat sosyale süre nedeniyle 15 20 dakika birakabiliyorum sosyalde yapmamin gerektiğini biliyorum oncelikle sosyale daha fazla sure birakip sosyali kisa surede bitirmem icin neler yapmamı önerirsiniz.birde matematigi 2-3 kayıpla kapatiyorum fakat 8 geometri sorusuna gelince hem zamanim cok gidiyor hemde ortalama yarisini kayıpla kapatiyorum geometri yapamiyorum bu konuda ne yapmam lazim ? Geometri olmadan birşey olmuyor gerçekten bunun disinda ygsye bir ay kaldi deneme çözüyorum ve yapamadiklarimi cozumlerinden bakip kendimi gelistirmeye calisiyorum bunun disinda neler yaparak degerlendirmeliyim bu bir ayi ? 0rtalam 32 olan netlerimi sureyi yetistirip 35 yapma olasılığım varmı sizcr bu kısa zamanda ? Herşey için teşekkürler..

Reply

11 çalıştım. 11 kimyası mantığını anlayıp soru çözmeye dayanıyor. örneğin sıcaklık artınca tepkime niye ürünlere kayıyor? çünkü girenler tarafında ısı var yani tepkime için ısı gerekiyor, sıcaklık artınca ortaya çıkan ekstra ısıyı azaltmak için girenler daha fazla tepkimeye girip dengeyi ürünlere doğru kaydırıyorlar. bu mantığı öğrendikten sonra üzerine 50 tane soru çözersen şekil A'da görüldüğü gibi ömür boyu unutmazsın. yani o bilgi oturmuş olur.

Reply

hedefinin ne olduğuna bağlı. ilk 10 bin hedefliyorsan ilk 10 bini kazanmanda yardımcı olur bi 25-30 net yapmak.

Reply

1) Fem kapsül çözdüm, mat'ı iyi, fen (özellikle kimya) ve coğrafyada gereksiz sorular var ama genel olarak iyi.
2) Bitirirsin ama sınavda ne yaparsın bilemem. Daha önemli önceliklerin yoksa başla sen.

Reply

yarım yamalak biliyorum dediğin analitik vektör değilse (yani 9.sınıf konularından ibaretse) onu tam bil. çember de aynı şekilde.
kimyayı ful çekmen lazım ygsde, bir ygs sorularına bak muhtemelen saçma sapan piyasa denemelerindeki saçma sapan soruları yanlış yapıyorsundur. keza ygs biyoloji soruları da bilgiden çok yorum istiyor.
okuduğunu anlamak için okuman lazım, bir yeri anlamadın mı geri döneceksin mesela. ama okumaya başlarken de anlamak amacıyla okuyacaksın. ne çok acele ederek ne de çok yavaş.
gerçek sınavda bu kadar gelsin yeter demek yanlış çünkü sınav kolay.
dönemler çıkmaz muhtemelen. yine de müneccim gibi konuşmayayım ama ygs için fazla ezber.

yine klasik ama konu eksiklerini gider, bunları saptamak için de o elindekileri çöz. hangisine karar veremiyorsan karışık çöz.

Reply

şu denemeler itibariyle 15-20 dakika bırakabiliyorsan gerçek sınavda hiç bırakamayabilirsin. Türkçe ve fenden hızlanman lazım. Denemelerde onları daha kısa sürede yapmaya çalış. Birkaç denemeden sonra işler daha da sarpa sardıysa istersen hiç uğraşma. Ben gerçek sınavda sosyale 20-25 dakika ayırdım bundan fazlası saçma. 20 dakika yeter senin için de.

Geometri pratik işidir her gün çokça soru çözmek gerek. LYS'de de aynı konulardan daha zor sorular çıkacağından şimdiden başla. Öncesinde kuralları vs çok iyi bilmiyorsan bir videolara filan göz at. Bence şimdiden geometriye ağırlık vermeye başla.

Evet var.

Reply

merhaba ben 12.sınıf ogrencısıyım.uzun suredır blogunuzu takıp edıyorum.netlerım turkce 35 mat 30-32 fen 28-30 sosyal 24-30 aralıgında ve bulundugum dersane ve hedeflerım ıcın bu netler gercekten az ama bu saatten sonra yapabılecegım fazla da bır sey yok bılıyorum.Henuz deneme cozme asamasına gecmedım,gecmem lazımdı ama konu eksıgım var dıyerek sureklı erteledım ve yakın zamanda ygs 2013 u cozdum ve evde bıle 10 dk artırabıldım.yanı deneme cozmem lazım farkındayım ama netlerımı deneme cozerek yukseltemem acıkcası deneme + eksık konularımı nasıl bır sıstemle kapatmalıyım?

Reply

zamanına göre hergün 1 veya 2 deneme + konu. çok da zor-zaman yediren bir şey değil. hangi konulara çalışman gerektiğini dikkatli seç.

Reply

2015'te sınava girecekler için yazın başında (veya nisan mayısta) yazı paylaşmayı (yol çizmeyi) düşünüyor musunuz ?

Reply

abi ben 11. sınıfım mat 1 ve fen bitti bölüm denmeleri ve soru bankası çözüyorum netler şöyle; karekök mat denmeleri 30 un altına düşmüyo zorlarda 30 31 orta ve kolaylarda 35 36 yapıyorum türkçe cidden iyi 33 334 çok rahat yapıyorum ffendende biyoloji den bir iki konu eksiğim var 28 -32 yapıyorum ...lys nin daha önemli olduğunun farkındayım onun için busene yaz tatiline başlamadan sosyalide temellendirip ygs yi bitirmeyi istiyorum .dersaneye gitmek istemiyorum seneye ygs bitmiş olacagğinda zaten şimdiden 110 120 net yapıyorum seneyede denmelerle artar o.seneye full lys abancam.dersaneye gitmiyecem demiştim zaman denemelrine abone olup birde bi dersanenin sadece denemelerine kaydolup deneme sorununuda öyle çözmeyi düşünüyorum. yorumlarınızı bekliyorum

Reply

Hocam 11.sınıfım günün büyük çoğunluğunu ygsye kasıyorum. YGS çalışmam neredeyse bitti. Ben hergün 2 saat ygs mat 1 saat ygs fizik 1 saat ygs geometri 1 saat ygs türkçe çalışıyordum, ygs kimya zaten başta bitirmiştim ygs biyolojiyide hafta sonları bakabilirsem bakıyorum. Benim sorum şu şekilde mesela programda haftaiçi hergün dersleri böle bölemi çalışsam yani pazartesi 1 saat mat 1 saat fizik 1 saat geometri salıda aynı çarşamda aynısı yoksa mesela önümdeki 2 haftada ygs matematiği bitircem. Ygs mat bitince ygs fiziği 2 haftada bitircem. Fizik bitince 2 haftda geometri bitircem diyemi çalışıyım yoksa yukarda yazdığım gibimi ? Sizce nasıl yapmalıyım. Birde 9.sınıf biyoloji hocamız yüzünden neredeyse sıfır bu eksikliği gidermekte ygs kitaplarından çok zor gibi geliyor acaba 9 biyolojisini 9.sınıf kitabı alıpta ondan mı çalışsam ? Tavsiyeleriniz benim için altın değerinde çok teşekkür ederim

Reply
Adsız mod

Merhaba dostum. Sitenize teşekürlerimi sunarım. Ben 11 mf öğrencisiyim. Okulum7de baslıya 11.50de bitiyor. Ben saat 22.30 - 23.00 arasında yatıyorum 6.30da kalkıyorum. Geçen dönemden beri ygs baslicam diyorum uyku bastırıyor okuldan sonra. Uyuyorum uyanıyorum hiç bi ders calısamiyorum calıssamda mal gibi bakıyorum napmamı önerirsin?

Reply
Adsız mod

Biyoloji yi nasıl çalışıyordun uzun uzun anlatır mısın rica etsem ?

Reply
Adsız mod

Fizik vizyonunun oturması için ne önerirsin ? Temeli olmayan birisi için matematıkte ne yapmasını önerirsin?

Reply

henüz onun zamanı gelmedi ama bir arkadaşıma 11.sınıflar için yazı yazdıracağım

Reply

Ben konu konu çalışıyordum, pazartesi günü biyolojiden solunumu kimyadan kimyasal tepkimeleri bitireyim, salı fizikten kuvvet hareket filan. ama tüm ayı programlamazdım, 3-4 günü filan programlardım o da işlemem gereken konuları yazardım bir kağıda o. 9.Sınıf kitabında YGS kitabından farklı bir şey yazmıyor. En fazla gereksiz ayrıntılar vardır. Bence bir kez kitaptan işledikten sonra hala sıkıntı varsa videolara bakmayı dene. Genelde sunum okurlar ama olsun işine yarayabilir yine de. İş mantığını anlamaya bakar diyecektim de 9.sınıf biyolojisinde hatırladığım organik maddeler, hücre yapısı ve canlıların sınıflandırılması var yani tamamen ezber neredeyse bence gereksiz yere panik yapıyorsun.

Reply

11:50'de bitiyorsa 12-13 gibi veya okuldan geldiğin gibi bir buçuk saat öyle uykusu yap kendine gel öyle çalış. 30 dakika ve bir buçuk saat, blogta daha önce yazdığım gibi "nap" adı verilen ufak uykular/öğle uykuları için ideal süreler.

Reply

Dostum bunu daha önce blogta yazdım.

Reply

Temeli olmamak ne demek? Çarpım tablosunu mu bilmiyorsun, denklem mi çözemiyorsun, çarpanlara mı ayıramıyorsun, problem mi çözemiyorsun, yoksa daha ileriki safhalarda mı problem var? Hangisinde problem varsa oradan başlayarak geliştirmek lazım. "Şu kitabı al kesin temelin olur!" Böyle bir cevap bekliyorsun biliyorum geçen yıl aynısını ben beklerdim herhalde ama öyle bir cevap yok. Kendin çabalaman lazım :)

Fizik vizyonunun oturmasını ne demek onu da pek anlamadım.

Reply
Adsız mod

Mesela fizik geometri görme işidir. Fiziğe otur calıs sorulara geç çözemezsin genellikle bazı. Şeyleri görmen gerekir. By görme işi mesela nasıl hal olabilir

Reply
Adsız mod

Vucut uykuya alışır diye korkuyorum

Reply
Adsız mod

Sence sağlıklı bi ders çalışma progamında ygsden günde kaç konu bitirilmeli?

Reply

Vücut uykuya alışmış zaten alışacağı kadar. :) Ders çalışamamak daha mı iyi?

Reply
Adsız mod

hocam son hafta tavsiyelerin yok mu?:)

Reply

http://forum.donanimhaber.com/m_88238747/f_//tm.htm#88238747

Reply

Güneri saatlere böldüğüm gibi konularda programlı bir şekilde yani hafta içinde bitecek konularıda saat na asıp her biten konunun üstünü çiziyorum. 2 hafta sonra konu çalışmam bitecek seri soru çözümlerine geçicem. Şimdi dersleri haftalara bölsem unutalbilme sorunuda var neyse bn şimdilik böe devam edeyim nasıl olacak bakayım

Reply
Adsız mod

Fizik öğrenmek çözmekten bahsediyorum. Sen son 1 yılda 2 3 netten nasıl 11 nete çıkardın biraz anlatır mısın?

Reply
Adsız mod

uykudan nasıl kurtaracağım vücudu? Seneye böyle giderse çok kötü olur ya...

Reply
Adsız mod

Matematik değişik soru tiplerini nasıl hallediyorsun? Mesela olasılık diyelim... bi soru cıktı saçma sapan... ben bırakınca stresse giriyorum acıkcası cevap cıkmayınca kafamı vurasım geliyor. Bi arkadaşım var sbsden 500 almıştı cocuga yolladım 2 dakikada çözdü. ve bu durum zoruma gidiyo adam cok sağlam bense yolun basındayım. :'(

Reply
Adsız mod

hocam bu zamana kadar hep yanımızda oldun. ygs öncesi bir yazı gelecek mi acaba.

Reply
Adsız mod

Son Günlerde Yapacaklarımız Hakkında Bir Yazı Bekliyoruz

Reply
Adsız mod

Fiziği son 1 yılda nasıl halletyin ayrıntılı anlayır mısın? 2 netten 11 nete nasıl cikardin?

Reply

fizik görme işi değil. önce klasik olarak blogun bir çok yerinde yazdığım gibi videolardan çalışmak lazım, kitaptan değil. bir de ilk başlarda ne kadar yanlış yapıyorsan yap hepsini sabredip bir hocaya sormak lazım. ben ilk başlarda (ki konu denge momentti) yarısından fazlasını soruyordum sorudaki testlerin. ilk başlarda dershanede çok fazla yoğunluk olmadığı için sorun olmuyordu. sonradan kendiliğinden azaldı tabii.

Reply

kurtaramayacaksın çünkü vücudun uykuya ihtiyacı var.

Reply

olasılıkta sorular hep saçma sapan zaten, hepsini bilip yapmaya imkan yok. mantığını kavra derken haklılar işte, anlayana kadar karşındakine tekrar ettirecen, bir türlü anlamıyorsan başkasına anlattırıcan. ve büyük ihtimalle üniversite sınavında piyasadaki kazık olasılık sorularından çıkmaz. matematikte bunun dışındaki konularda hiçbir problem yok bana güven. halledebilirsin hepsini gayet de.

Reply

bilim adamlarının sözlerine karşı boyum kıldan ince

Reply
Adsız mod

Bu cok kötü bi şey. Getçekten hayatının yani başının belası

Reply
Adsız mod

son 2 hafta yazıları olacaktı ?

Reply

Sayısalım.Son 40 yılın çıkmış soruları (sözelin bi kaç konusu dışında) bitti.Bölüm denemesi çözüyorum ve haftada 2 3 tane de normal deneme.2010 2011 2012 2013 Ygs leri ne zaman çözmeliyim?

Reply
Adsız mod

Hocam bu femin denemeleri çok fena ya sen hiç çözmüşmüydün fem ? Matı falan çok fena YGS de o kadar kazık çıkar mı acaba ? Birde millet ygs ye en yakin femdir falan diyolar doğru mu sence ?

Reply
Adsız mod

Suan düz lisedeyim orta okula gitmedim gibi bi şey. Devamsızlık 93gündü desem yeterli sanırım suan 11im. Temelim yok fizik biyolojide geometri zorlanıyorum. Özel ders alıcak ımkanımızda yok ne yapayım gerçekteb cok istiyorum üniversiteyi kazanıp ailemi gururlandırmak .

Reply

çöz artık bekletme daha :)

Reply

Değil aslında, . Değişik uyku şekilleri var, hakkında yazacağım ama söyleyeyim en gerçekçi olanı minimum 6 saat uyku içeriyor yine. Uykudan önce kısılması gereken bir çok şey var.

Reply

Videolardan çalış ben öyle yapıyordum diyeceğim ama daha iyi bir öneri: TM veya dilden de hazırlanmayı düşünebilirsin. Arkadaşım da senin durumundaydı, dershaneyle yoğun çalışmayla filan uğraşmak yerine İngilizce sınavına girip Almanca öğretmenliği kazandı. :)

Reply

Uzaktan yakından alakası yok.

Reply
Adsız mod

Usta sen 12de full calısıyor muydun hiç dışarı cıkmıyor muydun ?

Reply
Adsız mod

Benim hedefim itu inşaat ya sayısal istiyorum o yüzden...

Reply

12.sınıf çalışmak içindir. Arkadaşlarla tenefüste çıkıp alt sınıflarla voleybol oynuyorduk en fazla.

Reply

Merhaba Azimli Yazar..
Öncelikle yazıların için sana çok teşekkür ederim elimden geldiği kadar uygulamaya çalışıyorum öncelikle kendimden bahsedeyim. 11. sınıfa gidiyorum Mf öğrencisiyim.
Dönem başından beri zaman denemelerine giriyorum dediğin gibi bence de sadece kasmaya yönelik bir sınav ilk denemem 96 net geldi bu aralar 100 ün üstüe sabitledim denemeye göre 110 civarı değişiyor. Türkçe de 14-17 yanlışa varan yanlışlarım çıktı bir tane konu anlatmlı ygs bitirdim ve günlük 15-20 paragrag sorusu çözmeye çalışıyorum. Şuan 5-10 civarında bunu daha yukarı çekmek için ne gibi tavsiyelerde bulunursun? matematik adına turlama tekniğini kullanmayı tercih ettim kullandığım kitap fem konu özetli ygs matematik şuan 2. tura dönüyorum 3 yanlış 1 boş yaptığım da oluyor 4 yanlış 6 boş da sence bunu nasıl oturtabilirim konuları biliyorum deneme alıp başlasam faydası olur mu ? sosyalim sıfır neydeyse ama 20-25 net geliyor genellikle bu derslere hangi kitapları ve ne gibi bir gidişatı önerirsin özellikle felsefe açısından mağdurum. Fen bilimlerinde ise 2 sene fizik olimpiyatı çalışması içinde bulundum ama konuları unutmuşum biraz ve bu sene soru bankasını açınca içindeki sorular çok sıkıcı geliyor bana bu konuda ne yapmalıyım sence? kimyayı bitirdim yarıyıl tatilinde 3-5 arasında yanlış geliyor sence denemeye mi çözeyim soru bankasına bi başlayayım? Biyoloji açısından zaman da ayrıntı sorma gibi bir fantazileri var genellikle onda da 4-6 yanlışım geliyor sence bu ayrıntılı soruları ne yapmalıyım bir defter oluşturup yazmalı mıyım yoksa soru dosyası mı oluşturmalıyım? Genel manada ise dershaneye uğradığım yok sence bu yanlış mı? Çünkü cumartesi günler öğlen başlıyor ben sabahtan akşama kadar çalışırsam daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Bir de son olarak bu aralar özellikle daha bahar gelmeden üzerimde aşırı bir yorgunluk ve üşengeçlik hissi geldi bir türlü kurtulamıyorum sıralamalarım düşüyor ders çalışamıyorum bana bir gidişat önerir misin senin gibi bir derece yapmış kişinin önerilerine şiddetle ihtiyacım var..

Reply

Merhaba, benim dikkatsizlikle ilgili ciddi problemlerim var. Özellikle dershane denemelerinde tam verimle çıkamıyorum sınavdan ve evde yaptığım denemelerle arasında tonlarca fark oluyor. Sizce dikkatsizlik için hap kullanmalı mıyım yoksa önerdiğiniz bir şeyler var mı?

Reply

Bence hap kullanma, sağlık sınavdan önemli. YGS-LYS'ye çalışırken gözleri vermiş biri olarak söylüyorum bunu. İlla bir şey kullanayım diyorsan balık yağını bir araştır.

Reply

Türkçe'de 20 paragraf sorusu olayını en az bir yap yap, ondan sonra gel. Bir arkadaş yapmıştı sonra mail atmıştı yaptım netlerim şu şekilde arttı çok teşekkür ederim diye. Sosyal için meb tarih + coğrafya ilk 4 ünite (daha doğrusu çıkmış sorulara bakıp hangi konudan ne kadar çözüyor not edip ona göre çalış.) Matematikte yanlış yaptığın konulara tekrar çalış. Felsefe kolay. Önümüzdeki sene her şey sıkıcı gelecek :) Kimya 3-5 yanlış iyi değil, bir kitap daha çöz derim hazır vakit varken.Tabii 3-5 yanlışın ne olduğuna da bağlı femde saçma sapan hayatımızda kimya soruları çıkıyor yanlışlar buradansa çok da gerek yok gibi. Özetle konuları bitirdiysen yanlışların hangi konulardan geldiğine bakıp onlara çalış. Daha 11sin bence deneme işinden önce konu anlatımı sıkı tut, pekiştirmek için değişik videolar izle. Başka kaynakların denemelerini de çöz. Defter-soru dosyası, dediklerin aynı kapıya çıkıyor hangisi rahatına geliyorsa onu kullan. Genel manada dershaneye uğradığın yoksa evet bu yanlış uğramalısın bence dershaneye. Her gün çalış, bir günü bile eksik etme ama çok yorgun olduğun bir gün biraz az çalış. Ama her gün en az bir buçuk saat kendi başına çalış bunu unutma ileride lazım olacak.

Reply

hocam süren kaldığında boşun da olmadığında geri döneceğin soruları nasıl seçiyordun?

sınav anı deyip duruyorlar bir şeyler yazamaz mısın olası senaryolar ve başa çıkma yollarıyla ilgili?

Reply

hımm yazacaktım hatırlattığın iyi oldu. sınav anı "çalıştım ama olmadı" diyen tiplerin uydurması. olası senaryolar için aslında şimdi kendi kendine tatbikat yapmak lazım, ben yapmadım ama yapılması gerek.

benim 5 dakika sürem kalmıştı, fiziğe döndüm oradan denemelerde çok yanlışım çıkıyor diye ama nedense kolay bir soruda takıldım durdum. boşa harcadım yani 5 dakikayı. ama denemelerde çok yanlışınızın çıktı (dikkat hatası olarak) yere dönmek mantıklı. ama o kadar dar zamanda soruları baştan aceleyle çözüp değiştirmek bir hata. dur ya yazacağım bunları akşam.

Reply

denemelerde 30 35 dk süre kalıyor türkçe mat fen 5 6 boş toplam bir de sosyal kalıyor nasıl değerlendirmem lazım 420 430 almam lazım ve tarih felsefe iyi yapabiliyorum cografya genel kültür kıvamında.

Reply

sınav giriş yerime baktım şimdi ya bildiğin ilkokul çıkmış sinir oldum nasıl sığarım o minnak sıralara dersane sıraları bile boynumu koparıyorlarmışcasına ağrıtırken o sıralarda fıtık olurum heralde çok sinirlendim şuan:<

Reply

YGS'ye ilkokulda girdim. Sonlara doğru biraz kıçım ağrıdı ama 3 sınavdan en iyi sınavım YGS olmuştu sorun etme yani :)

Reply

YGS'ye bu kadar az kalmışken şunu yap diyim o vebali üstlenemem, bana olabilecek senaryo önce sosyale 20 dakika ayırıp yapabildiğini yapıp sonra boşlara dönmek gibi geldi. Fendeki sorular eğer hiç fikrin olmadığı sorular değilse yapılabilir düzeyde olur, yorum filan olur mutlaka bakardım ben fen soruları türkçe ve matematikten kısa olur. Matematikleri geri dönsen çözebilir misin onu düşün. Türkçe de fene benzer nitelikte yapılabilirdir ama son anda yapacağın için yanlış çıkması da bayağı olası. Bence otur önündeki 2 denemede bu olası senaryoları çalış (önce boşlara dönüp sonra sosyale gitmek veya önce sosyal sonra fen vs bu şekilde senaryoları dene)

Reply

lys temelim yok, çalışmadım da ygsden sonra iyice asılsam halleder miyim? tm öğrencisiyim. ygs çok canımı sıkıyor 300ü zar zor yapıyorum ve moralim accayip bozuk. dokunsanız gerçekten ağlarım herhalde.. her türlü önerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

Reply

Bi basvurdugumuzda bize bi belge veriyorlar ya hani. Okulda bilgisayar kamerasıyla fotografımız cekiyorlar hatta üniversiteye bu fotoyla gitceksiniz felan. O kağıdı bulamıyorum da tekrar çıkatırabiliyor mu? Acaip sinirlerim bozuldu yardım!?

Reply

Sınav anı ile ilgili yazınızı merakla bekliyorum :)

Reply

merhaba 11.sınıf öğrencisiyim ygs denemelerinde türkçe ve sosyalde 32-35,mat ve fende 22-26 net çıkarıyorum(genelde toplam 120 net civarı oluyo).özellikle matta çok fazla hiç görmediğim soru tipi çıkıyo.Lys adına 10.sınıf derslerim iyi 11.de ygs çalışmaktan dolayı biraz kötüleşti.Ne önerirsin?

Reply

40 dk kaldı 25 dk sosyal sonra fene de baktım gerçekten rahat oluyormuş. geometri de videolarla tekrar işe yarar degil mi

Reply

Ben gündüzleri hiç ders çalışamıyorum o yüzden akşam 6 ile 7.30 arası 1.30 saat uyuyup sabaha kadar çalışıyorum. Sizce gece çalışmak gerçekten denildiği gibi kötü mü ? O kadar çalıştığım halde sırf gece çalışıyorum diye başarısız olurmuyum?

Reply

dershane yüzünden 9-10da evde olanlar var bunlar mecburen gece çalışıyorlar yani bir şey lmaz. hatta bir buçuk saat uyumanız iyi bir şey bence. tabii gece bir daha uyuyorsanız :)

Reply

hocam bu günlerde senden lys adına taktikler bekliyorum. sipariş gibi oldu ama daha nasıl ifade edilebilir ki:)

yer yer bahsettin şimdiye kadar.son ay denemelere başlanmalı en geç mayıs ayı çok önemli vs gibi.onları bir konu bütünlüğü içinde ve eklemelerinle yansıtırsan çok iyi olack. şimdi ygs ye gircz 6-7 gün sonra.ilk binde ikibinde 5 binde 10binde olan çok sayıda arkadaşımız olacak forumdan ve blogtan.bunu lys ile berbat etmek istemeyiz.tavsiyelerine ihtiyacım var kendi adıma konuşayım.
ygs öncesi bitirdiğimiz konuları nasıl halledelim.önce bunları tekrar edip mi mi diğerlerine geçelim.yoksa bitirmediğimiz konuları mı bitirelim öncelikle. bunun gibi şeyler.

Reply

okul idaresine başvur

Reply

yani açıkçası lys 2.5 ayda halledilecek bir şey değil. ama tmde fen yok sayısallar kadar ağır yükün yok edebiyat ezer. acaba ygs'den sonra iyice asılabilecek misin? yaparsan bence imkansız değil ama kolay hiç değil.

Reply

birkaç arkadaşımdan yardım alıp bir şeyler yazacağım. en azından mayıs ayı ve devamsızlıklarla ilgili geniş çaplı yazılar olacak.

Reply

Türkçe sosyalin iyi olduğu için bence seni parlak bir gelecek bekliyor - tabii çalışırsan. Mat illa toparlanır. Fen de toparlanır zaten YGS fen kolay. Geriye YGS kalıyor. 11 lys zor değil ama genelde YGS bittikten sonra 11 lys'ye çalışıldığı için problem. Şu anda 11'de neredesiniz bilmiyorum ama geometride koniklere geçmediyseniz geometrik şekillerle alakalı bir şey yapıyorsanız onlara çalış, onlara asıl hatta. Kimya da önemli. (Çekirdek kimyasına geçmediyseniz.) Matematik her daim önemli de 11 matematiği kolay. Tek sorun 11 matematiği hiç çalışılmıyor (sona kalıyor ve sıkıcı) o yüzden 11 matematiğine illa şimdi çalışmalısın. (bence) Fizik ve biyoloji halledilir ileride ama vaktin varsa çalış. YGS'yi bırak. Kısaca bence matematiğe mutlaka çalış, diğerlerine de çalış 11 kolaydır ama sona kaldığı için problemlidir.

Reply

internette aday işlemleri sayfasında var diye biliyorum ben

Reply

3-4 gündür üzerinde bir durgunluk biraz strese girdim galiba test falan çözmek istemedim deneme yapmadım.ondan öncesinde her gün 1 deneme çözüp çıkmış soruları tamamlıyor eksiklerimin üzerine gidiyordum.şimdi bugün toparlıcam biraz kendimi deneme çözücem çıkmış sorulara bakıcam falan cumaya kadar da dersanede denemeler olucak eve gelince de deneme çözüp günde 2 deneme hatta biraz zorlayabilirsem 3 deneme yapıcam.sizce bu 3-4 günlük boşluk beni kötü etkiler mi? bomboşta geçmedi tabiki 50-60 soru çözdüm ya da daha önce yapamadığım soruları çözmeye çalıştım falan ama olması gerekene göre azdı tabiki.bu 3-4 gün yüzünden koca sene çalıştığım heba olur diye korkuyorum lütfen bana bi fikir verin

Reply

yukarıdaki arkadaşa katılıyorum ve geçekten senın fikirlerin bizim için önemli, yazacaklarına göre belli bir proğramı oturtmam lazım bu yuzden yakın zamanda yayınlayacağını umuyorum

Reply

hocam çok önemli bir sorum olacaktı.Bundan yaklaşık 2 ay önce bloğunda yayınlamıs olduğun kulak tıkaçları bende de var.Bugün son zaman denemesini olduk ve benım açımdan çok önemliydi ama sonra sınavın 10.dk itibariyle gerizekalı bir arkadaşımız yer olmadığı için yanıma geldi ve ben tüm sınav boyu onun burnunu çekişini dinledim.peçeteyi alışını,peçeteyi buruşturmasını vs her şey çok net aklımda.Sınavda ağlamamak için kendimi çok zor tuttum ve son dk kadar sınavı en iyi şekilde kullanmaya çalıstım ama bu çok önemli bir durum aslında.Gerçek sınavda da böyle bir durumla karşılaşırsam tüm çalışmalarım hayallerim boşa mı gidicek?Belki ilk okundugunda ''amaaan abartıyor bu da'' diyenler olacak ama gerçekten çok sıkıntılı ve sinir bozucu bir olay.Toparlıyorum.Sınavda saç bandı takacagım malum tel toka yasak.Kulak tıkaclarını diyorum bandın altından taksam nolur?

Reply

Daha önce taktın mı? Bence takmayın o kadar da rahat verici bir şey değil. Takıp da alışsaydın, onla denemelere girseydin bi sorun olmaz derdim de gerçek sınavda böyle bir değişiklik senin için iyi olmayabilir. Boşver bence.

Kanuni olarak uygun mu onu bilmiyorum.

Reply

hocam bu denemeler beni çok şaşırtıyor aynı kaynağın denemesinde aradan 1 gün geçmesine rağmen aynı dersten 10 net kadar oynarmı yahu? hocam genel denemelerdede aynı sorun..bir bakmışsın 140 net ertesi gün anca 120 bu kadar oynaması normalmi sinirim bozuldu iyice

Reply

hocam kanuni açıdan yasak diye biliyorum her türkü takı.Tokayı küpeyi kabul etmiyorlar ona mı izin verecekler ki başörtülülerin kulaklarını yokluyorlar birşey varmı diye seninkileride direk farkederler yoklayınca:)

Reply

Oynatanlar fen ve sosyalse sorun yok, herkese oluyor. Biri fiziği zor soruyor, kimyada da hayatımızda kimya soruyor öbürü normal yapıyor ortaya böyle sonuçlar çıkıyor. Neyse az sabret nolacak bekleyelim görelim :)

Reply

Son 2 hafta yazısının isminin "Tatlı" olmasının bir sebebi var. Yani hayır etkilemez. ;) Ayrıca cumartesi çalışma.

Reply

Ygs bitti. LYS zamanı ne yaptın? Son 2 ayda falan nelerle uğrastın?

Reply

Çok sağolasın Cumartesi günü güzel vakit geçireceğiniz bir film izleyin yazmıştın yazında film + 1 bölüm yabancı dizi (40 dakikalık) yapsam sıkıntı olur mu kii? cumartesi günü için ekstra bir yazı gelecek mi bu arada? teşekkür ederim yardımların için :)

Reply

merhaba iyi günler bende internetten video indirip izliyorum youtubedan indiriyorum genelde bana önerebileceğin site falan var mı? teşekkürler

Reply

hocam bugünlerde birşey kafamı çok karıştırıyor şöyleki ben denemelerde sosyalide yaptıktan sonra15 20 dk arttırıp boşlarıma dönebiliyorum ama seninde sürekli söylediğin gibi denemelerin gerçek sınavla pek alakası yok gibi yani demem o ki gerçek sınavda diyelim 20 dk falan kaldı ben o 20dkda sosyale mi bakayım yoksa mat. fen boşlaramı? diyelim mat.a döndüm o boşları yapamazsam hem sosyal yapmamış olurum hem boşlar kalır öyle, sosyali yapsam boşlar her türlü kalır hocam ne yapayım şimdi ben.(

Reply

blogu biraz gezsen..

Reply

o soruya göre değişir. mattaki çok kazık bir soruysa geri dönmezdim ben örneğin. fendekiler genelde yapılır. ama fenle sosyalin yüzdeleri birbirine yakın. kısacası o an karar vermen lazım. ama şu bir gerçek ki 10 dakikada tüm tarih sorularını cevaplayabilirsin, gidip boşlarla vakit öldürmek yerine tarih ve din cevaplamak daha mantıklı geliyor bana. coğrafya ve felsefede de kolay gibi görünen sorulara bakarsın.

Reply

Dine oturup mu calistin, yoksa genel kulturune mi guvendin

Reply

11de naptin. Ygsyi ne kadar zamanda bitirdin ve 11e nasil vakit ayirdin

Reply

Sanırım 11le alakalı soru soran sensin sanırım :) 11'de blogta ne öğütlediysem onu yaptım. YGS gram çalışmadım. Ama tabii 2 sene yatıp da 11'de heveslenen arkadaşlara YGS çalışmayın diyemem ama 11.sınıfı aksatmayın sakın.

Reply

bnce şu sitenn rengini değiştirin gözü çok yoruyo

Reply

Evet benim. Kusura bakma israrci oldum biraz... ama bir rehberlige ihtiyacim var. Ygsyi son yılda iyi halletmissin bravo. 1 ayda 11i tamamlayip yazinda ygs soe kasip 11i tekrarlarsam ne derece mantikli olurr. Ha birde sanırım 11de cok vaktin vardi ve istedigin gobo gezip dolastin dogru mu?

Reply

arkaplan mı? yoksa yazıları yazdığım beyaz renk mi?

Reply

Hayır işte 11 çalıştım. Koca seneyi 1 ayda halledemezsin.

Reply

birader ygs yi hallederken ders ders mi halledelim yoksa hepsinden birer birer konu bitirerek mi ne önerirsin seneye için ?

Reply

Ama bizde detaylara girilmiyo mat 4 geo 3 fizik kimya biyoloji 2 ser saat goruyoruz

Reply

dershane programı.. diyecem dershaneler kapanacak. okul programına göre git işte ders ders bitirmek saçma.

Reply

Sana helal olsun. 11de gelip halledip yazın sözel 12dede ygsyi bitirip lysde 10kya girmişsin.

Reply

dersanelerin kapatılmasını nasıl buluyorsun birazcık yorumlarsın ?

Reply

kardeş YGS'de bir şey yokki yazın bitirip gelen bile var. Bir şey olmadığını bildiğim için okul zamanına bıraktım ben.

Reply

Dershaneler bu sistem devam ederse kapatılamaz, kapatılırsa öğrenimevi açılır, öğrenimevleri kapatılırsa öğrenciakademileri açılır. Sürüp gider. Özel ders vermenin serbest olduğu ülkede insanların fiyatı ucuzlatmak için toplanıp birlikte özel ders alabilmesi bir ihtiyaçtır. En dandik dershanede haftada 10 saat ders veriliyor. Ayda 40 saat eder. Yıllık ücretine üç bin lira desek.. Bir özel ders en az 20 lira. 20.40 = 800. Yani 4 ayda dershane ücretini geçiyor. Benim şu an ayaküstü yaptığım hesap mantıksız gelebilir evet. Ama şu da unutulmamalı ki dershane ayrıca işi sisteme bağlıyor ve öğrenciye ekstradan bir kontrol mekanizması sunuyor. Hiçbir 18 yaşındaki bir insan otokontrolle kendi kendine çalışarak sınavda birinci gelemez, 18 yaşındaki bir insanın ruhu bu kadar iyi pişmemiştir. O yüzden ekstradan bir kontrol mekanizmasına ihtiyaç var. Dolayısıyla dershaneler şu anki sistemde bir ihtiyaç.

Sistem değişebilir, öğrencilerin küçük yaşta mesleğe yönlendirildiği, üniversiteye gidip gidemeyeceğinin belirlendiği bir sistem olabilir. Almanya'da uygulanıyor. Evet bu sistem insanların senelerini çöpe atmasını engelliyor ama bir yandan da küçük çocukken kaderleri tayin ediliyor. Amerika'da essay yazmalı bir sistem var burada uygulanabileneceğini sanmam torpil filan döner diye.

Neyse gaza geldim, eninde sonunda sınav sistemi değişecek bu yazılar çöp olacak. Ben şunu diyeyim. Hedefe yürümek için çaba sarfeden herkese kapılar açılıyor. ;)

Reply

arkadaş arka planı kastediyor bence çünkü site ilk açıldığı an sadece arka plan oluyor insanın gözleri kamaşıyor hakkaten:)

Reply

Selam kardeş, ben 11. Sınıfım ve sayısal orta düzeyde bir Anadolu lisesine gidiyorum. Hedefim elektrik Elektronik Mühendisliği, YGS de eksik konularım çok (özellikle sayısal) Son denemede 66 net civarı yaptım. Türkçe ve sosyali rahat yapıyorum. Ama sayısal derslerde istedigim netler bir türlü gelmiyor. Ne yapmalıyım, diğer yazılarını da okudum ama direk sormak istedim. Ilk sene kazanmak istiyorum.

Reply

Ders çalışmak için elimden gelen herşeyi yapıyorum. Ama nafile. 1 saatten sonra beni hiç bi şey oturtamıyor geri. elim ya telefona gidiyor ya da eminem manyagıyımdır. Eminem videoları izliyorumdur. Napmamı önerirsin

Reply

10. sınıf sayısalım. Sence şu an ygs mi çalışmalıyım, lys mi çalışmalıyım, yoksa sadece derslerime mi konsantre olmalıyım?

Reply

Sadece derslerine.

Reply

sadece 10.sınıf çalış ama oyle bir çalış ki 12.sınıfta o konulardan en ufak bir soru işareti kafanın içinde olmasın.tabiri caizse halay çekerek çözecek şekilde halletmiş ol 10.sınıfı

Reply

Merhaba , son yazındaki devamsızlık taktiğini uygulamalı mıyım sence? Şuan 19.5 gün devamsızlığım kaldı. Hastalık , geç kalmalar derken böyle oldu. Sence bunu son zamandan önce mi kulanmalıyım yoksa senin gibi önce mi kullanıyim? Ayrıca sınavları nasıl yaptın? Bide sınavlarla uğraşmak sıkıntı olmaz mı?

Reply

lys matematikte dikkat çekmek istediğin yerler var mı? mesela geçen sene sorular çok zordu ve uğraştırıcıydı acaba özellikle son türev ve integrallerle ilgili verebileceğin tavsiyelere ihtiyacım var.matematik çok önemli şu an, az hasar almak gerekiyor.

Reply

Bende olmadı çünkü zaten 12.sınıf sınavlarını kolay yapıyorlardı. Bir de zaten gelmişim 12.sınıfın son sınavlarına yani bu sınavlar not ortalamamı ne kadar oynatabilir ki? Senin daha 25 günün var. Önce son sınavları iptal edince ne kadar devamsızlık yapıyorsun öğren. Gerisi buna ve LYS durumuna göre değişir. Ben o 3.sınavlardan önceki üç haftada konuları bitirememiştim, bu yüzden evde tek başıma sakin sakin çalışmam gerekiyordu, okulda da senin gibi devamsızlık sorunu olan adamlar olacaktı çalışamayacaktım. Bir de illa devamsızlıkları üstüste bindirmene gerek yok, O sınavlardan önceki 3 haftada 15 (gün) 1 gün gelmeyip konu çalışıp 1 gün gelip test çözebilirsin. Sınavlarda diyelim 2 haftaya yığılmış 2.haftadaki sınavları iptal edersin eğer ilk haftadaki sınavlar zor değilse. Durumuna göre değişir yani.

Reply

Şu anlık yazacaklarım bu şekilde, türev integrali bu sene üniversitede gördüğüm için ileride yazılarım olabilir. Ha bir de lysde (sınavda) integralden başlamayın yapanlar var kötü bir hata.

Reply

Çok merak ettim; o kadar çalışmıssın, deli gibi soru çözmüşsün, bu blogu açmışsın. hangi üniversitede ne okuyosun acaba?? he bir de ygs-lys puanların kaç??

Reply

lys 1 15 haziran lys 2 21 i sence kaçında konuların bitip tamamen deneme ve tekrara başlamalıyım? senin nasıl oldu mesela.

Reply

Lys matematikte 45+ hedefleyen mezun sayisal ogrencisiyim. Sence elimdeki kitaplardan parca parca lys hazirligima devam edip (bazi konulari kitaplarimdan hemen hemen bitirdim) bir an önce lys denemelerine mi gecmeliyim yoksa karekök lys matematiği alip belli konularin tüm testlerini cozmesem de konulari bastan tekrar edip mi denemelere gecmeliyim?

Reply

Merhaba, ygs bitti ve ben istediğim sonucu alamadım maalesef. On binlerdeyim ve bunu en az beş binlere çekmek istiyorum.Lysde türev ve integral hariç diğer konular tam gibi.Sizce beş bine çekmek mümkün mü? ve bunun için nasıl bi yöntem izlemeliyim.yardımınıza ihtiyacım var :)

Reply

konuları bitirdin herhalde? bitirdiysen deneme çöz deneme çözmenin amacı zaten eksik olduğun konuları saptamak. ona göre konu testlerini de çözersin.

Reply

on bininci olmuşsun artık bana nasıl bir yöntem izlemeliyim tarzı genel sorular sorma zaten belli ki yöntemin dorğu :) çekmen mümkün gayet de.

Reply

Ygsden 180bin gibi kötü bir sonuç aldım.Temelimin kötü olmasına rağmen çok asılmadığımı biliyorum fakat artık geçen geçti.Ygs'min bu kadar kötü gelmesini fizik ve geometri derslerimin zayıf olmasına bağlıyorum ki iki derstende 5'er net yapsam bile beni 100bine çekerdi.Kimya ve Biyoloji lys'yi yapacağıma inanıyorum ve bu derslerden az çok temelimde var.Matematikte ise limit türev integral gibi baba konular dışındaki diğer konuları geçen seneden az çok hatırlıyorum.Lafı daha çok uzatmadan sorumu sorayım.2,5 ay gibi az bir sürede bu eksiklerimi kapatmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum ancak zararın ne kadarından dönersem kârdır.Zayıf olduğum geometri ve fizik konularının ikisinede azimle çalışsam 2,5 ayda bitmesi imkansız.Bu durumda ne yapmalıyım ? İki dersten birini bırakıp diğerine ağırlık vermeyi,ikisinide eşit tutup ikisindende azar azar netler yapma gibi durumları düşündüm..Seninde düşüncelerini almak isterim ..

Reply

integrale tekrar çalıştıktan sonra konular bitmiş oluyor ama tüm konuları tekrar etmem gerekiyor bunun için yeni bi kitap alıp mı çözmeliyim elimdekilerden parça parça kalan yerleri mi çözmeliyim onu sormak istemiştim

Reply

tm mezunum ygs 9bin. ilk bine çekmem gerekiyor. Dershanedeki sınıfım tam bir gerizekalı ordusu dersler sürekli kaynıyor ve hocalar konuları acayip yayarak anlatıyor. Zaten ygsde de son dönemde gitmedim dershaneye hiç sürekli soru çözdüm.( Ama daha iyi bir sonuç bekliyordum, denemelerdekinden baya kötü geldi) Şimdi yine dershaneye gidip gitmeme konusunda kararsızım. Gitmediğim günler erkenden kalkıp akşama kadar deli gibi çalışabiliyorum, mattan da ders alıyorum sorularımı sorabilirim yani. Dershanede konuları sınava 1 hafta kala bitirecekler. Onun yerine integrali özel ders alsam (tüm konuları alacak durumumuz yok çünkü yoksa soru soramam), diğer eksik mat2 ve geo konularımı da(dizi seri,çember analitiği gibi basit konular var sadece) video izleyerek halletsem diye düşünüyorum. Sen de video izleyerek çalışmışsın ama ben bunu daha önce hiç yapmadım ve dershane hocaları ısrarla derse gelmeyerek çok şey kaçırdığımı iddia ediyorlar ama oraya gidince motivasyonum -1000e düşüyor. Napmalıyım? lütfen yardımcı ol düşüncen benim için önemli.

Reply

11de ne kadar süre çalışıyordun ? Ne kadar kendine vakit kalıyordu azıcık bahseder misin?
Not: Sağ tık açık

Reply

Yapabildiğini yap, çekebileceğin kadar çek. Bilmiyorum seni tatmin edecek kadar iyi bir bölüm bulup yerleşir misin ama tercih yapmasan bile "ben şunu başardım, seneye daha da başarılı olurum" diyebilirsin çünkü elinde bir belgen olur.

Reply

Ben dershanenin ders anlatma özelliğini tekrar amaçlı kullanırım. Yani dersler gerçekten de çok verimsizse gitme, ama sorularını dershaneye sor. İntegralden bol bol video izle, ben integrali videolardan hallettim çünkü okulda dinlemedim :) ve dershanede de çok geçe kaldık, yani dershane tekrar oldu. kendini yine de eksik hissediyorsan özel ders alabilirsin tabii. Ayrıca bu gibi durumlarda biraz mücadeleci olmak lazım git dershane yönetimiyle konuş böyle böyle de dağıtmasınlar dersi.

Reply

Sadece 11.sınıf konularına çalışıyordum. Dolayısıyla kendime bol bol vakit kalıyordu. Ama bunun doğru olduğunu söylemedim, benim önerilerim üzerimden gitmenizde yarar benim hayatım üzerinden değil. Çünkü benden daha başarılı olan arkadaşlarım da oldu, onlar üzerimden gözlerimi de anlatıyorum ben.

Reply

elindekiler yeterliyse yeni kitap almaya neden gerek olsun ki?

Reply

Ygs de 194 bindeyim erzurum atatürk üniversitesi inşaat mühendisliği istiyorum bunun için lys de nasıl netler çıkarmam gerekir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Reply

hocam merhabalar sizin blogunuzu çok geç farkettim. öncelikle teşekkür etmek istiyorum çoğu kişiyi aydınlatıyorsunuz.Ben ea cıyım 11. sınıfım 1 sene kaldım normal şartlarda bu sene sınava girmem gerekirdi .neyse herişte bir hayır vardır.Ben çok kötü bir düz lisede okuyorum ilköğretimde iyiydim.9-10'da hiç birşey yapmadım. Bu sene azda olsa toparladım kendimi en azından ortalamamı 55 den 68' e çıkardım.Şimdi hocam malum sınavlar var. Ders çalışamıyorum ya uykuyu bahane ediyorum yada şu bağımlısı oldugum illet bilgisayardan kpamıyorum eve gelir gelmez buna geçiyorum akşama kadar istesemde bırakamıyorum.Ailem akrabalarım benden çok ümitli . Babam o kadar ümitliki arabanın anahttarını masaya koydu sınav kazan al araba senin olsun oğlum dedi. Cidden onları kırmak istemiyorum kendimde düzgün yerlere gelebiliyorum ama ders çalışma alışkanlığım yok bunları yok etmeliyim. Allaha şükür maddi durum olarak kötü değiliz ama çokta iyi de değiliz. Benim ne yapıp ne edip ısparta hukuk kazanmam lazım hocam be. Lütfen bu ders konusunda yol yordamını şu kardeşinden esirgeme .

Reply

Bilgisayarı kapa, herkese söylediğim gibi otokontrol yapamıyorsanız birisinden yardım alın. Ders çalışma alışkanlığı şu sıcak havalarda bir gün 8 saat çalışıp akabindeki 7 gün boyunca yatarak kazanmaya çalışmayın. Her gün çalışmayı ilk edinin, şu anda 11seniz 11 ve 11de bilmeniz gereken geçmiş yılın konularına çalışın (Ea'cı olduğunuza göre aşırı bir yükünüz de yok, gayet kurtarılabilir.) Örneğin çok abartı olacak ama lisede hala çarpım tablosunu bilmeyen insanlar var, bu kadar köküne kadar eksikliğiniz varsa bunları halledin, ben neyi bilmiyorum diye soruşturun. Günde 20 paragraf sorusu çözün. Uykuyu bahane etmişsiniz, benim ilk önerim 1.5 saatlik öğle uykusu olacak, ayrıca iyi havalandırılmış yerlerde çalışmak da önemli. Sonrası masanın başına oturup en az 1 saat çalışabilmekte gerisi geliyor. Hala uyku problemi varsa, biyolojik saatinize göre yatıp kalkın, alarm kurmayın. Ama bir kere kalktıktan sonra (çişe kalkmak hariç) bir daha yatmayın, keyfi uyumayın yani. Günde 1 saat fazla uyusanız dahi 2 saat boş işle uğraşmayı bırakırsanız yine 1 saat kârdasınız demektir. Blogtaki diğer yazıları da okumanızı öneriyorum. Dershane gidin. Ama ciddi bir yer olsun bir çok eacı arkadaş milletin geyik yaptığı dershanelerden şikayetçi. Düz lise hocalar iyiyse sorularınızı cevaplıyorsa ve yarım günse sorun olmayabilir ama bu koşulları sağlamıyorsa açık öğretime geçebilirsiniz.

Reply

Hocam dil bilgisine nasıl çalıştınız? Hangi konu sıralamasıyla yani?

Reply

kitaptaki konu sıralamasıyla. tabii önce hangileri ygsde çok çıkıyor ona baktım.

Reply
iki senelik sınav mağduru mod

Okudukça iyi ki bu bloga rastlamışım dedim, yaptığın iş için de ayrıca takdir ediyorum. Ben eşit ağırlığım ve mezun gruptayım, geçen sene 115 bin ygs sonucundan sonra 1 seneyi gözden çıkardım ve mart ayından abartısız eylül ayına kadar oturup adam gibi hiç çalışmadım; resmen aptallıktı, neyse..

Bu sene ygs sonucum 85 bin geldi, hedefim psikoloji olduğu için yine iç açıcı değil fakat çevremde düşürenleri gördükten sonra geçen seneye göre 30 bin çektiğime de seviniyorum açıkçası. Konu şu: Edb,coğ ile sıkıntım yok. 85 bini 10 bine çekmek eşit ağırlıkta imkansız değil bunun da farkındayım fakat en azından 35 matematik, 17-18 geometri netine ihtiyacım var. Fakat şu an sınava girsem yapacağım net matematikte 15, geometride 8-10, o derece zayıf yani. Dershanede türev yarılandı fakat üslü sayılarda dahi problem yaşadığım için konuda ilerleyemiyorum, işlemler tıkanıyor, sinirlenip testi bırakıyorum vs. Diğer yandan 2. der. denk. bitirmek üzereyim fakat bu iki konuyu dengeleyemiyorum. Fikirlerine çok güvendiğim bir hocam ikisini de aynı anda götürmem gerektiğini, türev derslerini kaçırırsam kendi başıma toparlayamayacağımı söyledi fakat o öyle dedikçe üstüme daha da stres bindi, kaldı ki daha geometri yüklenmem gerek. Çalışma düzenimin savrukluğunu az çok anlamışsındır. En iyi ihtimal olarak günde 3 saat matematik/geometri çalışacağımı da hesaba katarsan senin bu durumda izleyeceğin yol ne olurdu? Uçuk netlere ihtiyacım yok fakat çalışma alışkanlığı az olan birinin 2 ayda matematiği 30'a çekmesi bile kolay sayılmaz. Hala fırsat varken bir seneyi daha çöpe atamam, umarım durumu anlamışsındır. Cevabını bekliyorum..

Reply

11. sınıf tm öğrencisiyim. "Sayısalcılara yönelik olacak yazılarım çünkü sayısalcıyım." minvalinde şeyler söylemişsiniz ama bana ve benzerlerime de faydanızın olacağını düşünüyorum, azminize bağlıyorum bunu da hahaha. Ekşide gördüm sizi, şu ana kadar derslerim hakkında önerilerine değer verdiğim biri yoktu, sen samimi ve gerçekçi geliyorsun bana ve benim gibilere öncelikle tebrik ediyorum bunun için.

Şimdi malum konulara gelelim. Tm öğrencisi olduğumu söyledim. Anadolu öğretmendeyim. Malum, ergenliğin doruklarında olmam sebebiyle 9. sınıfta pek çalıştığımı söyleyemem. Temelde var bir eksik. Dershanede ygs işlediler 'çok bilen' hocalarımız. (Evet dershaneye gittiğim için pişmanım.) "Ygsyi iyice halledeyim, fırsatı kaçırmayayım." dedim ama olmadı, olamadı. Ygsyi halletmeye çalışırken okul dersleri kaynadı, sonra olmayınca ygs de gitti karışık karışık olmadı işte yahu. Ygsde geometri coğrafya ve tarihi hallettım.Türkçede zaten sıkıntım yok. Matematik hallettim diyemem ama sıkıntılı bir durumu yok. Evet şimdi sorularıma geliyorum izninle ;

1) Bundan sonra ygs için nasıl bir yol izlemeliyim? Kısaca cevap versen de olur. "Ygsye ağırlık verme bundan sonra." gibi mesela. Ama o ağırlığı ne zaman vereceğimi söylesen de iyi olur baya.
2) Yazın fen çalışayım mı ya?
3) Mat. lys konularını hafiften hafiften halledeyim mi yazın? Doğru olur mu bu?

Teşekkür ederim azimli yazar.

Reply

hocam değerli yorumlarınız için sağolun dediklerinizi bugün uygulayacağım.Dershanem çok iyi arkadaşlarımın hepsi bir yerlere gelmek için istekli yani ders kaynasa bile kendileri toparlıyor.Hocalara gelince küçük bir ilde oldugum için fem dışındaki dershanelerin hepsi az öğrencisi var. Ben finale gidiyorum. Hocaya istediğim vakit soru sorabilme şansım var ama bunu hiç yapmadım bilmem komik ama biraz korkuyorum alışkanlık olmamış herhalde.11. sınıf konu kitapları evde yıgınla var hepsine bakacam.Ygs çalıştım önceden hep eşşeklikmiş.Sağolun hocam

Reply

E çalış kardeş ne yapman gerektiğini çok açık ve net olarak belli bunu başkasına sormaya gerek yok. Ama türev-integral konusunda fikrimi söyleyeyim; türevi videolardaki türev alma kurallarından halledersin. Yemişim integrali sınava girip 15 net yapıyorsan salla integrali filan öbür konularla ilgilen. En sonunda 30lu netlere çekersen belki uğraşırsın integralle. Bu dediğim türevin zor soruları için de geçerli. İstiyorsan türevi dershaneyle götürmeye çalış ama onun yerine önceki konuları halletmen daha iyi olacaktır, üslü sayılarda problem yaşıyorum demişsin, o zaman önce bu problemini hallet mesela. Zor değil üslü sayılardan baba soru sormana gerek yok sadece kurallarını bilip basit örnekler çözmen yeterli.

Reply

1. Madem böyle bir şey oldu o zaman YGS'de eksik kısımları hallet bir dahaki sene LYS çalışırsın YGS'den de deneme çözersin.
2. Bilmemki, bu senin durumuna bağlı. Ben yazın sözel çalışın dedim ama mesela bunu herkese söylemeseydim keşke, hiç sosyal bakamayanlar olmuş. Sen de böyle olacaksan hayır. Ama ygs fen oldukça kolaydır, açıp da fizikten çözümü imkansız sorular çözmek yerine kurnaz olup ygs sorularına bakıp adamlar benden ne istiyor diye akıl yürütüp çalışman daha iyi. O yüzden çıkmış sorular diye bas bas bağırıyorum ya.

3) Arkadaşım YGS-LYS diye ayırma şunları. 9.sınıf 10.sınıf 11.snıf 12.sınıf diye ayır. Ve 11.sınıfa çalış. 11.sınıf geometri ve matematiği toparlamaya çalış. Bir yandan bunu yap diğer yanda dershane başladığın işi bitir. Hadi kolay gele.

Reply

Okul yazılılarını napiyordun? Bir mf ci olarak soruyorumda. Mesela Edebiyat tarih ve dil anlatımı ezberleyip mi gidiyordun. Biyolojiyi de mi yazılılar için ezber yapıyordun?

Reply

Edebiyat ve tarih benim en sevdiğim dersler olduğu için bu derslerin yazılılarında da diğer arkadaşlardan 1-0 öndeydim, o yüzden bu konudaki yorumum çok da bilgilendirmeyici olabilir. Bu dersler öncelikle derste dinlenmeli. Uyunmamalı. Bunlar güzel dersler. Genel kültür katıyor insana, sonra sosyal hayatta "ulan hiçbir şey bilmiyormuşum" diye dolaşmıyorsun etrafta. Dil anlatım bunlardan farklı olarak lisede verilmesi saçma bir ders ama veriyorlar işte. 3 dersten de yapılacak şey son gün yazarak çalışmak. Okuyup not tut, bir daha okuyup not tut, sınıfa gel bir daha okuyup not tut. Not tutarken sözlü olarak da önemli yerleri okursan daha fazla akılda kalabilir.

Sözellerde bunu yaparsan 4-5 alırsın, biyolojide bunu yaparsan 3-4 alırsın. Biyolojide o kadar kolay değil. Biyolojide ders dinlenmeli, tekrar edilmeli, test çözülmeli, klasik YGS-LYS çalışması yani.

Reply

Merhaba, ygs de en az 100 bin beklerken 230 bin olup seneye kalmamın gerektiği bana agir koysada, lys için calisicam yapabildiğim kadar yapicam fakat malum burasi Türkiye sistemler ne olacagi belli olmuyor, seneye en büyük korkum sistemin değişmesi ne olur nasil olur bir sürü şey dönüyor ortalıkta. Şimdi bu olay tehlikeli mi yani ya sistem değişirse napmak lazim ?

Reply

Ben kahin değilim bu konuyu bilemem. Seneye değişeceğini bilseydim zaten hiç bu blogu açıp vakit kaybetmezdim.

Reply

Üniversiteler hakkında bilgi verir misin mesela boğaziçi mi odtu mu. Itu inşaat mi odtu inşaat mi gibi sorulara cevap verecek yazı yazacak mısın? Yoksa burada kısaca özetler misin

Reply

Kendi üniversitemin tanıtımını yapacağım ve neden bu bölümü ve üniversiteyi (bilkent bilgisayar) seçtiğimi anlatacağım. Ama bilgim olmadığı konularda konuşmak prensibim değil pek :)

Reply

Son yazıdan sonra çok rahatladım :)Seneyede deniyicem sanırım ama tavsiyelerine muhakkak uyucam.Çok teşekkürler azimliyazar senin hakkın ödenmez helal et :)

Reply

1)Neden boğaziçi ne gitmedinde bilkenti tercih ettin?
2) Mavi diploma veriyor mu bilkent
3) bilkent e % 0 byrslu girsem iyi bir diploma puani ile ciksam senin aramızda ki fark nedir?

Reply

Boğaziçini başa yazdım 2 puanla kaçırdım Bilkent'e yerleştim. Şimdiki aklım olsa yine Boğaziçi'ni yazarım demem, burada 2 kişilik yurtta kalırken bile zorlandım saçmasapan oda arkadaşları yüzünden, Boğaziçi'nde 1.sınıfta 6 kişi kalıyorsun, odalarda çalışaçak veya laptop koyacak masa yok. Neyse bunları sonra anlatırım. Mavi diploma ne bilmiyorum. Bilkente %0 bursla girsen ama üniversite hayatın başarılarla dolu olursa şirketin tutup da bu burssuz girmiş bunu almayalım diyeceğini sanmam dolu bir CV'nin yanında başarı sırasının lafı olacağını sanmam ama burslu muydun diye soranlar varmış onu araştırmak lazım. Benimle arandaki fark şu olur ben LYS'den çıktım 2 ay sonra okul başladı, ben de yaymak yerine aynen çalışmaya devam edip 3.82 ortalama yaptım. Çalışmayıp dereceyle girmemiş kişilerin çoğu çalışmama eğilimli, (gerçi 40-50 bindeki adamlar çalışarak yapıyor o dereceyi küçümsememek lazım) 4 tane burssuz olduğuna emin olduğum arkadaşım var 2'si yatışlarda mesela. 1'i 3.30 ortalamalı öbürü 3.70 tabii bölümden bölüme de farkediyor. İşte sen de o yatanlardan olursan fark bu olur.

Reply

Merhaba öncelikle merhaba, sizin sitenizi bulduktan sonra resmen yeniden doğduğumu ve ne kadar şanslı olduğumu hissettim.Nasıl sevindim ve nasıl iyi geldi anlatamam.Daha yarısına kadar gelemedim yazıların.Birini en ince detayına kadar okuyup not almadan diğerine geçmiyorum ki yorumlara kadar okuyorum.Buyrun notlarımdan ilk 15 sayfa :)

http://imgur.com/Fg7pRoT

Sorumu ve derdimi buraya size yazmaya karar verdim.Ama fazla uzun olmasın diye direk linki veriyorum.Baştan sonra okur iseniz çok mutlu olurum.Cevabınızı buradan bekliyorum.Saygılarımla...

http://forum.donanimhaber.com/m_90269672/f_//tm.htm#90313519

Reply

Selamlar,
Öncelikle yazıların için teşekkürler. Soruma geçmeden önce 11. sınıf olduğumu belirteyim. Şu aralar yavaşdan ısınmaya başladım ygsye. Denemelere girdim ancak bilgi eksikliğimden ve yavaş olmamdan dolayı sınavı hiç yetiştiremedim şimdiye kadar. Sosyale hiç geçemeden sınav bitiyor. Genelde 70 net civarı yapıyorum. 9-10 da tabiri caizse yattığım için bu sonuç böyle ama toparlayabileceğimi düşünüyorum. yarı yıldan beri ygs mat ve geometri çalışıyorum.

Geometride sıkıntıyı hallettim ancak matematikte sıkıntım devam ediyor. Geometride 8 de 6 net civarı yapıyorum yanlışlarım genelde katı cisimlerden vs. (daha geçmedim oralara). Matematikte 32 soruda 17-18 net civarı yapıyorum. (Daha rasyonel sayılardayım çok yavaş ilerliyorum).

Şimdiye kadar ki kısmı az çok bilgi edinmen açından yazdım şimdi soruma geçiyorum. 2-3 Ay boyunca kampa girmeyi düşünüyorum ciddi anlamda. Simetri Geometriyi bitirip, simetri matematikten de epey yol almak istiyorum sistematik bi şekilde. Burda bir sorun var matematikte başarısız olduğum için simetride testlerde zorlandığım oluyor simetrinin yanında ilk adım fem soru bankası çözsem benim için yararı olur mu?

Son olarak türkçe de hızımı artırmak için paragraf soru bankası alıp günde 10-15 soru çözmeyi düşünüyorum. Sence mantıklı bir hareket mi?

Şimdiden çok teşekkür ederim cevabın için, sabırla bekliyorum.

Reply

Teşekkürler. Yalnız ben son yazıyı hedef yorumlamak için yazmadım. Yazıda da yazdım zaten "Başarabileceğinize inanıyorum. Ama gerekeni yapacak mısınız buna inanıyorum diyemem cevabı sizde." diye. Benim cevabım bu. Ama senin istediğin biraz fazla gözüktü bana, 1 yılda hem görünüşe göre eksik olduğun YGS'yi halledeceksin hem de 3 yıldır görmediğin feni. Bir de bunları çok iyi yapıp ilk 10 bine gireceksin. O fen bu kadar kolay değil. Biraz fene çalışıp LYS fene girip yapabiliyor muyum diye dene istersen. Soruları paylaşmadıkları için bu olay önem kazandı. Bir de YGS'den alan bilgisayar bölümlerini araştır, CTIS, Boğaziçi Yönetim Bilişim gibi. Kolay gele.

Reply

Dediğin kaynakla hakkında bilgim yok, çöz sen bir şey kaybetmessin. Türkçe konusunda yaptığın evet mantıklı bir hareket.

Reply

Cevabınız ve bana inandığınız için çok teşekkür ederim.Gereğini yapacağıma ben inanıyorum ama yetiştirebileceğime ve gereğini yaptığım halde başarabileceğime pek inanmıyorum.Sizinde dediğiniz gibi evet zor.Bu sene bütün yıl aklımda CTIS vardı oraya gitmeyi çok istiyordum.Çünkü TM den sayısala geçince 1 senede ancak bu olur diyordum.Bilkent ise hayalimdeki tek üniversite.Ama bu sene YGS kötü geçti.Puanım yeter mi bilemiyorum.Okul puanı ile toplam 241 yapıyor. 201+40 olarak.Tek tercih olarak 1. sıraya bu bölümü yazacağım.Tutarsa tutar ama eğer tutmaz ise sizce seneye aynı bölümün %100 burslusu için mi çalışmalıyım ? Bütün yıl YGS mi kasmalıyım ? YGS'ye harcayacağım 1 yıllık emeğin karşılığını alabilecekmiyim ?

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Reply

Gelecek yılın mezunları sizin yazılarınızı okuyarak doğru bir yol izlemiş olurlar mı?Sizce mezunlara yararı olur mu?:))

Reply

ilk yazımda söylediğim gibi 12.sınıflara yönelik yazdım ama herkesin yararlanabileceği yazılar da var okuyan anlar zaten hangi yazının kime yönelik olduğunu

Reply

Merhabalar. Bilmiyorum hatırlıyor musun ama önceden birkaç kez daha konuşmuştuk. ODTÜ bilgisayar istiyordum,özdebir sınavıyla ilgili konuşmuştuk,çalışma sistemimin yerinde olduğunu söylemiştin vs. Ben bu sene mezun grubundayım geçen sene ygs1 28 bin ygs2 26 bindi. LYS ile matematik sınavım kötü geçince mf3 40 mf4 44 bine çektim. Dolayısıyla gitmedim. Bu sene ise ygs1 ve 2 14 bin geldi. Aslına bakarsan etrafımdakiler sıralamanın iyi olduğunu söyleseler de ben sonuca ne sevindim ne de üzüldüm. Hedefime ne yakın ne de uzaktı sonuçta. ODTÜ bilgisayar için 5 bin e çekmem gerekiyor. LYS matematik konularım tamamen bitmiş durumda. Hatta en yetkin olduğum ders de diyebilirim. LYS biyoloji için 2 konum kaldı. Organik konuları %80 bitti ve diğer kimya konularından da toplam %20 lik bir kısım kaldı. Fizik konusu ise biraz meşakkatli geçecek benim için. Açıkçası ben de senin gibi pek hoşlanmıyorum fizikten. Sağlık alanından hoşlanmadığım için ve fizikle uğraşmak istemediğim için bilgisayar mühendisliği çok cazip geliyor. Fizik konusunu halletmeye çalışıyorum 5-6 konuyu bitirdim ondan da fakat hiçbir zaman kendimi yetkin hissedemiyorum. Ayrıca günde 3-4 saat ancak çalışabiliyorum. Sen ne önerirsin?

Reply

ben 11. sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim. hukuk okumak istiyorum ama ders çalışmayı nilmiyorum. acil yardımınıza ihtiyacım var

Reply

İşe blogu en baştan okumakla başla.

Reply

Tüm gün çalışmanı öneririm çünkü mezun biri için zor değil 14 binden çekmek. Madem matı bitirdin deneme çözmeye şimdiden başla, bu iş deneme çözerek oluyor. LYS fizik zor değil bak sorulara anlarsın. Zaten 1 tanesine girmişsin biliyorsun. Kendini ODTÜye şartlama, İTÜ de gayet iyi. Ezbere konuşmak olacak ama Boğaziçi MIS ve Bilkent CTIS bunları da bir araştır.

Reply

kesinlikle olur.bir daha bakarmısın bu yazıya ama umarım bakarsın.

bende mezunum.geçen yıl 15bin olmuştum.bu yıl jo_be yi takip ettimve şey kazandırdı bana.ygs2:4500 oldum. ee çok da artıramamışsın diyebilirsin belki.40binden 4 bine gelenler de var.
fakat be jo_be nin dediği gibi hiç ygs çalışmadım.yani derhanede ne gördüysem çalıştım testi çözdüm gçtim.ekstra çalışmadım.zamanımı hep lys ye ayırdım.çok şükür lys de ygs ye göre çok daha iyiyim.asıl sınav lys ne de olsa.
bu arada ayrıca teşekkür jo_be.denemenin önemini bana kavrattiğin için.yoksa çokaz çözecektim ben.senin telkinlerinle günde 4deneme çözdüğüm gün oldu son ay.ygs ye de o kondüsyonla girdim tak tak çözüp geçtim maşallah.

önümüzdeki hafta da lysden denemeye başlycm.sabırsızlanıyorum adeta bunun için:)

Reply

Odtu bilgisayar mi bilkent bilgisayar mi? Sen arasinda kaldin mi nasil sectin bunu?

Reply

ODTÜ bilgisayar Bilkent bilgisayardan iyidir diyen adam yok piyasada üstüne bir de Bilkent burs veriyor.

Reply

Peki itu insaat odtu insaat mi?

Reply

Keşke senin gibi olsam da ben 150 bininci oldum arada fark var :))

Reply

Ciddi bi soruydu ama

Reply

Kardeş ciddi bir soruysa niye bana soruyorsun? Ne o üniversitelerde okuyorum ne de söylediğin bölümden haberim var.

Reply

Merhaba hocam.ygs-1 122 bin.Lys durumum 0.Sadece lisede gördüklerim.Onlardan başka çalışma yapmadım.Şimdi Lysyi iyi bir şekilde haletmem gerek önümde bir sürü konu var dersleri tek tek mi götürmeliyim yoksa birlikte mi?

Reply
«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 354   Yeni›   En yeni»

Yorum Gönder