LYS için Başlangıç Taktikleri

Bazı arkadaşlardan gelen "Site göz yoruyor." şikayeti üzerine işe fontu değiştirmekle başladım. Arial yaptım. Öncekiler mi yoksa bu mu? Cevap verirseniz sevinirim.

Güncelleme: Yazmayı unutmuşum, yaptığım stratejileri sadece LYS'ye yönelik değil okul sınavlarına yönelik olarak da yaptım. Örneğin biyolojiye şimşek taktiği uygulayın dedim (yıldırım harekâtı deseymişim keşke). Bunu yazarken benim okul sınavlarımı da gözönünde bulundurarak bunu yaptığımı söylemeyi unutmuşum. Biyolojiye mecburen çalışacaktım, ben de oturup 12.sınıf biyoloji konularının %80'ini bitirmiştim. Bu taktiğin çıkış noktası budur.

Türevle ilgili yazılarıma da Ekol Hocadan iki video izledim.


******************************************

Öncelikle kendimden tekrar bahsedeyim;


Merhaba ben azimli yazar. YGS1'de 1152. oldum. Böyle şaşırtıcı bulunan bir sonuçla gelince okulda bayağı havam oldu. YGS bittikten sonra LYS'de de strateji yapmaya devam ettim. Birazdan işe yarayan birkaç stratejimi açıklayacağım. Daha detaylı rehberler olacak mı derseniz, sınavlarım bittikten sonra diğer arkadaşlarıma danışarak bir şeyler yazmayı düşünüyorum. (Yine transferler olacak.) 

Hikayem şu şekilde:.Haftada bir devamsızlık yaparak YGS'den önce ihmal ettiğim 12.sınıf konularını videolardan çalışarak bitirdim, sonra dershanede de aynı konuları işleyince tekrar etmiş oldum. Devamsızlık hakkım bir hayli azalmıştı, ya 2.sınavlardan sonra mayıs ayında okula 3 hafta gelip hazirandaki sınavları iptal ettirebilecektim (rapor alarak) ya da 3 hafta ders çalışıp sadece deneme çözecek kıvama geldiğimde okulda hiçbir 12.sınıf yokken okula gidip rahat rahat dersimi çalışacaktım. Sınavlar artık pek önemli değildi. Ben ikinci seçeneği seçtim. En sıkı çalıştığım ay mayıs ayı oldu, mayıs ayı önemli onunla ilgili ayrıca bir yazı gelecek.

En büyük hatam "LYS süre kullanımı ölçmüyor bilgi ölçüyor nasolsa çok deneme çözmeme gerek yok." diyip YGS'deki deneme performansımı LYS'de göstermemek oldu. Matematiği ve Geometriyi yetiştiremedim. (Tüm sorulara baktım ama tüm soruları çözemedim, zamanım olsaydı bazılarını çözebilirdim.)

Sonuç olarak netlerim şu şekildeydi:


O değil de diploma notu 39 sıra ileri atabilmiş sadece ehuehe.

Sonuç olarak yükseliş yerine düşüş yaşadığım için biraz kendime güvensizliğim var ama neyse. Başıma daha kötüsü de gelebilirdi. 

Matematik:
Arkadaşlar size yazın 12.sınıf çalışın dedim çünkü ben 12.sınıf konularından sıkılmış, limitten sonrasını boşlamıştım. YGS bittiğinde ilk işim türev çalışmak oldu. Oturduğum video sitesinin karşısına hepsini bir günde bitirdim. Bütün formülleri cartı curtu not ettim. Üzerine test çözünce pek de sorun olmadı. Türev kolay arkadaş, bir kaç tane kuralı var, çoğu da mantığa dayalı. 

Türevde zorlanabileceğiniz tek şey türev tanımı. Onu geçen sene anlamamıştım çünkü ezberciliği anca lisede ezberci olduğumdan (gerçi 12.sınıfta biraz atmaya başlamıştım) (ezberciliğin nedeni sınavlara son gün çaışmak elbette) hala ezberlemeye çalışıyordum.

Güncel: Türev tanımını ezberlemeye kalkarsanız şöyle bir durumla karşılaşabilirsiniz: 
Gerçi bu limiti anlatıyor ama türev için de aynı şey geçerli.
Hemen anlatayım. 

Formül şu:Ama 2 bilinmeyen olduğundan direkt olarak F'(3) nasıl bulunur onu göstereceğim.

F(x) = x^2 (xkare)
İşlemlere isterseniz bakın, ama önce açıklama yapayım.

Bakın arkadaşlar olay şu; 
Bir doğrunun eğimi nasıl bulunur? (y2 - y1) / (x2 - x1) değil midir? Yani yüksekliği tabana bölüyoruz bir nevi.
Peki fonksiyon nedir? Fonksiyon bir değer alıp ona bir şeyler yapar değişik bir şekilde çıkartır. Meyve girer meyve suyu çıkar mesela. f(x) = x^2 bir fonksiyondur. x girer xkare çıkar. çıkan bu xkare koordinat düzleminde y ile gösterilir. Yani aynı zamanda y = x^2 diyebiliriz. Zaten bir fonksiyonun tersini bulurken de genelde böyle yaparız.

Demek istediğim (y2 - y1) yerine f(x2) - f(x1) yazabiliriz. Sadece sembolleri değiştirerek denklemi  f(x2) - f(x1) / (x2 - x1) haline getirdim.

Şimdi.

Türevde ne işe yarıyor ona gelelim. Bir doğrunun eğimini 2 noktasını bilirsek yukarıdaki formülü uygulayarak çıkabiliriz. Ama ben bir eğrinin bir noktasından çizilen teğet doğrunun eğimini bulmak istiyorum manyağım ya ben. :)

Yani istediğim şu:Slope eğim, tangent line da teğet doğrusu demek. Türkçe olup da bu kadar sade bir grafik bulamadım idare edin. Eğrimizin fonksiyonu f(x) = x^2 kare olsun. Tamam x^2'ye benzemiyor da yukarıdaki örnekle bağdaşsın diye böyle yaptım. 

Şimdi gördüğünüz gibi bir eğrimiz var. Bu eğride bir noktayı gözümüze kestiriyoruz ve oradan buna teğet bir doğru çiziyoruz. Yani doğrumuz eğriyi sadece bu noktadan kesiyor. 

Biz bu teğet doğrusunun eğimini bulmak istedik. 

Napmalıyız? Elimizde sadece bir nokta var. x, y noktası veya y'nin yerine fonksiyonu koyarsak 
x, f(x) noktası veya x, x^2 noktası. Hepsi aynı şey. Bu noktaya a noktası diyelim. x'in de adını a diye değiştiriyorum doğal olarak fonksiyon da f(a) = a^2 oldu. Yine konuyu yukarıdaki örneğe getirmek için yapıyorum bunları. x harfini unutun.

Matematikçi abiler şöyle bir taktik yapmış. Biri demiş ki "Eğrinin üzerinde bizim teğet noktasına yakın bir (b, b^2) noktası belirleyelim. Eğimi bu nokta sayesinde buluruz." 
Öbürü itiraz etmiş, demiş ki "b,b^2 noktası o kadar a,a^2 veya a, f(a) noktasına o kadar yakın değil. Daha yakın bir nokta belirleyelim."

En sonunda akıllının biri çıkmış. "Bu böyle olmayacak, en iyisi biz a, f(a) noktasına olabilecek en yakın noktayı belirleyelim. Bu nokta'nın ismi a+h, f(a+h) olsun. Eğer bu iki noktayı eğim denklemine yazarsak en yakın eğim değerini elde edebiliriz. Çünkü bu iki nokta birbirine çok yakın olduğundan sanki bir doğrunun üzerinde gibiler. Eğriye mikroskopla çok yakından bakarsanız biraz daha düz gözükmez mi?" diye olaya son noktayı koymuş. Peki bu a+h nasıl a'ya en yakın değeri alır. h = 0 olsa? Ama o zaman a+h = a olur dolayısıyla iki nokta aynı noktalar olur olmaz. 

Cevap can dostumuz limit. a+h ta h 0 a yaklaşırsa tam  0 olmuyor ama a+h neredeyse a'ya eşit oluyor. 

Resimden de anlayabilirsiniz:


Gördüğünüz gibi denklem giderek gerçekçi bir hal alıyor. Doğrunun eğriyi kestiği ikinci (sağdaki) noktaya bakın nasıl da yaklaşıyor soldaki noktaya. Yani teğet noktası dediğim noktaya.

(Bu arada hikaye tamamen sallamadır.)

Ve  f(x2) - f(x1) / (x2 - x1) diye tabir ettiğim eğim denkleminde x1, y1 noktaları a ve f(a), x2, y2 noktaları a+h ve f(a+h) oldu.

Dolayısıyla noktaları yerine yazdığımızda şöyle bir eğim denklemimiz oldu:


f'(a) ne oluyor peki. İşte bu eğrinin a,f(a) veya a, a^2 noktasındaki eğimine o noktadaki türevi diyoruz. 

Ha bu arada paydada a+h - a yapıyoruz, a'lar birbirini götürdüğü için sadece h yazdık.

Bu kadaar.

Şimdi problemimize tekrar dönelim. Bizden f'(3) bulmamız istendi. Türev yani eğim denkleminden bulalım bunu.
Türev kolay demiştim değil mi? Adamlar buldukları çeşitli kurallarla bizi bunca zahmetten kurtarmışlar.

Direkt fonksiyon denkleminden de türev denklemini çıkartıp istediğimiz noktayı yerine yazıp eğimi bulabiliyoruz.

f(x) = x^2

demiştik. Üs başa katsayı olarak düşüyor. Ve üs'ten bir eksiliyor.

f'(x) = 2x oluyor.

Dikkat! Bu denklem artık x, f(x) noktasındaki veya x, y noktasındaki y'yi bulmuyor. f eğrisinin x,y noktasından geçen teğetin eğimini buluyor. 

x yerine 3 yazdığımızda karşımıza eğimi 6 buluyoruz. E yukarıda da aynısını bulmamış mıydık?

Türevi kurallarla yapmak kolay ama türev tanımından soru geldiği oluyor, tüm bunları o yüzden yazdım. 

Ekol hocadan ilginç bir video: (teressa lisbon'a teşekkürler)****

Diğer konulara, integral biraz zor, ben integral videolarını 2-3 kez bitirdim sanırım. Türevdeki gibi belli kuralları var ama kurallar bu sefer biraz fazla. Oturup çalışacaksınız videolardan başka çaresi yok.

Biz YGS'den önce LYS matta logaritmayı bitirmiştik diye hatırlıyorum. Logaritmadan sonra toplam çarpım, matris determinant ve 12.sınıf konuları var. Toplam çarpım, matris determinant kolay ama ihmal edilmemeli, ben ihmal ettiğimden matris sorusunu yapamamıştım mesela. Bununla uğraşamam sonra dönerim diye boş bırakmıştım döndüğümde çok az vaktim olduğundan yine uğraşmamıştım.

Bu arada, dedim ya Matematik'te patladım diye, Matematik'te şimdiden bölüm denemesi çözmeye başlasanız çok iyi olur. En azından geriye sadece integral kaldığında başlayın. Ya da kendinizi kısıtlamayın direkt başlayın işte. Ben pişmanım Matematik'ten az deneme çözdüğüme. 41 net benim için çok az.

***

GEOMETRİ

Geometrinin analitik kısmında çok bir şey yok, LYS'de kolay soruyorlar. Soru bankalarınızdaki analitik kısımlarını bitirin, sınava sayılı günler kala tekrar edin.

Asıl iş uzunluk, açı püsür sorularda. Bol bol soru çözüp, pratik kazanın. Zaman sıkıntısı çekmiyorsanız (mezunsanız) her gün çözmelisiniz bile diyebilirim. Geometri görme işi diyorlar palavra, her gün bulmaca çözer gibi çözenler yapıyor bu mereti. 

***

KİMYA

Bir an önce organikte okulda neredeyseniz oraya kadar toparlayın, zaten biliyorsanız tekrar edin. 11.sınıf kimyası kolay bence, mantığını kavrayınca da olay bitiyor neredeyse onu dershaneyle birlikte işledikten sonra yeterli derece test çözerseniz kafi.

Bir de ben sınav haftası okula tek 12.sınıf olarak gittim demiştim ya, işte o sırada okuldaki kimya hocama sorularımı götürüp durdum. Böylece okulda geçirdiğim vakti iyi değerlendirmiş oldum. Size de öneririm, varsa okulda işinin ehli hocalar gidin sorun. Kimya diğer branşlara göre kolay olduğu için hocanızın götürdüğünüz soruları yapabilme ihtimali fazla bayağı. 

***

ŞİMŞEK TAKTİĞİ: BİYOLOJİ

Bu yazıyı asıl yazmamın amacı buydu neredeyse. Gördüğünüz gibi biyolojim iyi. Biyolojiye daha önce nasıl çalışmanız gerektiğinden bahsetmiştim. Bunları tekrar okuyun (tekrar yazmayacağım :)) Yukarıda "akıl süzgeci" olmadı biyoloji kelimelerini aratıverin. 

Buna ek olarak Matematikte yaptığım gibi biyolojide de 12.sınıfı hemencecik bitirmeye çalıştım.
Aldığım boş defteri. Sindirimden başlayıp kulak burun boğazdan çıktım. Size de öneririm. Tabii kuru kuru çalışmayın ardından test de çözün. Benim ilk deneme çözmeye başladığım ders biyoloji oldu, bunun güzel yanı bildiklerimi tekrar etme şansı yakaladım bol bol.

Biyoloji ezber olduğu kadar mantık gerektiren yerleri var. Biyolojide ezber %90 mantık %10'sa sınavda sorulan sorulardaki ezber mantık oranı %50 %50 dir hatta mantık ezberi geçmiş bile olabilir. Buna dikkat edin. Kitaplardaki kırmızıyla işaretlenen yerleri not edip kapınıza filan bile asabilirsiniz. 

Tekrar söylüyorum çıkmış sorulara bakın. ÖSS ÖYS dahil. Oradan fikir edinebilirsiniz biyolojide nelerin çıkacağını. Her şeyi kuru kuru ezberleyemezsiniz, neyi ezberlemelisiniz bilmeniz gerek.

Matematik ve Biyoloji için söylediğimi tüm dersler için söyleyebilirim aslında. Ne kadar önce deneme çözmeye başlarsanız o kadar iyi. Mayısta başlayın bence en azından. Sıkılınca deneme çözün zevkli oluyor test çözmeye göre.

*** 

FİZİK

Fizik hakkında şu anlık çok şey yazmayacağım. Yine videolardan diyip geveleceğim. Söyleyecek çok bir şey yok çünkü. Siz en zor soruları öğrenmeye çalışırsınız gerçek sınavda en basit sorular çıkar, ama hiç çalışmadığınız sözeller (modern fizik) sizi vuruverir. :) Lise 4 kitabını atmayın. Oradaki sorulara filan da bakın, oradan bayağı çıktı LYS'de. LYS 2013 Fiziğini bir oturup inceleyin, AKP cemaatle kapıştığı için içimden bir ses bu seferki lys fizik eskisinden de beter olacak diyor. Ama belli olmaz. Yine de söyleyeyim, işlerin mantığını kavramanızı, hocanızın bile oldukça zorlandığı sorularla fazla vakit öldürmemenizi öneririm. Yalnız bu sorulardan kastım çok karışık ve uzun olan sorular, hocanızın "Aaa aslında çok ince bir ayrıntısı varmış." dediği sorular değil. Zor soru iyi soru değildir her zaman unutmayın. Birimleri de göz ardı etmeyin birim soruyorlar yav. 

***

Şimdilik bu kadar.


45 yorum

Izledigin videolarin linkini Paylaşır misin

Reply

hocam kalıteli integral videoları önerirsen çok mutlu olurum

Reply

Yuppiiiiii ! Nihayet,kaç gündür bu yazıyı bekliyoduk ço..ok teşekkürler :D

Reply

şimşek biyoloji elimde patlar diye korkuyorum.sistemler çok uzun yazarak çalışmaya başlarsam net 3 saatım konunun ozeti vs. olur.hocam kısa ama etkili bir yolu olmalı ya :(

Reply

hocam size özel olarak ulaşabılecegim bir hesabınız var mı?

Reply

işi biliyorsun azimli yazar :D

Reply

azimli yazar sen lys 1. sinin videosuna okul arkadaşım demişsinya sende mi izmir fendesin

Reply

Yok kendisi Bilkentte arkadaşım. Aynı zamanda aynı proje grubundayız ;)

Reply

Er geç biyolojiye çalışacaksın zaten. Bir de eklemeyi unutmuşum 12.sınıfsanız yakında sınavlar başlar, mecburen ilk dönemin 12.sınıf biyoloji konularına çalışacaksınız zaten.

Reply

Mail adresim: dolkrutos@gmail.com

Reply

ah ah azimli yazar ah keşke senide götürebilseydik ygs de yanımızda:D cevap isterim

Reply

http://www.youtube.com/watch?v=vYaEwYApfYs Ahah mutlaka izleyin bi ekol hoca klasiği daha :D Türev ağır geldi,rasyonel sayılar mı yükleseydik :D

Reply

Tabii diğer arkadaşlar benim sağ tık barajına takıldığı için bakamıyorlar. Yazıya ekliyorum. :)

Reply

Bursada orta bi Anadolu lisesindeyim geçen sene bizim okulda vatandaşın biri 50 binden 10 bine çekmişti sence böyle şeyler her zaman olabilir mi

Reply

Geçen sene lys zor olduğundan bu sene de geçen seneki gibi olursa gayet de olabilir. Tabii her zaman değil. Ben de 2012'de 8000'den 1400'e çeken biliyorum.

Reply

Mezun olmama rağmen hep Ygs çalıştım çünkü geçen sene Ygs çok kötü geçmişti ama şimdide lys hiç çalışmamış oldum.aslında biraz da okulda iyi çalışmama guvenmistim , dersleri iyi dinlemiştim.lys yetiştirebilir miyim ? Hep 40 tan 10 bine çekenleri görünce onların hep lys çalıştığını benim yapamayacağımı düşünüyorum.lütfen görüşünü belirt, bu arada yaptiklarin icin teşekkürler

Reply

iyi günler.. öncelikle birçok hocadan bu konudan yardım istedim ama kimse yeterince aydınlanmadım sana sormaya karar vermedim :) çok meşgulsün ama sorumu cevaplarsan çok sevinirim :) istanbul da bir anadolu lisesine gidiyorum ygsyi yeterince çalışarak girmedim başımdan beri aklımda mezuna kalmak vardı .... girdim sınava kötü geçti şaşırdım mı hayır 300 civarı bekliyorum şimdi nasıl bir yol izlemeliyim lys mi çalışmalıyım yoksa şimdiden mezuna kalmış gibi mi devam ediyim yani ygs çalışarak mı ? aklım karışık yolumu çizmek istiyorum yardımcı olursan sevinirim :)

Reply

Hedeflerine ve alanına göre değişir. Açıkçası ygsden önce lys de çalışmış ve bunu blogta sürekli yazmış biri olarak hiç lys çalışmamış birine ekstra bir plan hazırlamadım çünkü benim buna ilişkin bir tecrübem. Yani cevaplamak için yetersizim. Ama şöyle diyebilirim. Mezuna kalma seçeneğini seçince iki buçuk ay yatacak mısın? Yatma çalış bence, gir sınavına en azından tecrübe edinirsin.

Reply

Yetiştirebilirsin.

Reply

Kendimi tokatlamak istiyorum seni bu kadar gec buldugum icin :D Ben 12. sinif sayisal ogrencisiyim benim bikac tane sorum var onlari cevaplarsan sevinirim. Oncelikle tmm ygs -lys calisiyoruz yardirdik gittik falan filan da ben hala ne olmak istedigimi kestiremedim benim kadar kararsiz biri var mi bilemem. Aslinda muhendislik okumayi dusunuyorum sayisaldan scilebilecek en iyi meslek bence ama zor old. icin kaygiliyim simdi zorlaniyorum lys calisirken uni.de nasil yapicaksin muhendisligi diyorum kendime. ayrica muhendisligin de cok genis bir kavram old. dusunursek hangi alaninda basarili olabilirim inu da bilmiyrum yahu :( niyr taktin meslek belirlemeye once sinava gir sonra bakatsin dersen yok abi ben oyle yapamam. benim hedefimi belirlemis olmam hatta hedefimi cok isteyip ona gore calismam lazim o yuzden sence muh. hedeflemeli miyim? bir de sen meslegini nasil belirledin?

Reply

Ben yeteneklerime göre seçtim. Lisede en sevdiğim ve en iyi dersim İngilizce'ydi. Fizikten nefret ederdim. Hayalgücü yüksek biriydim ve hep bir şeyler üretmek isterdim. Bu yüzden Bilgisayar mühendisliği seçtim. Sen şimdi bunları takma, sınavdan sonra düşünürsün.

Reply

anadolu lisesindeyim hedefim beslenme ve diyetetik , ftr (sayısalım) aldığım puan 220 lsye girmeyip şimdiden ygs mi çalışsam ya da lysye sadece bir tecrübe için mi girsem... nasıl bir yol izliyim bilemedim senin tecrüben yok bu konuda biliyorum ama ne yapayım bilmiyorum

Reply

tecrübe için gir ve son 2 ay da çalış, seneye bırakıp 2 ay yatmaktan daha faydalı.

Reply

ygs1 3800 ygs6 2600 ilk 1500 hedefim vardı yalan mı oldu? lys ne kadar etki ediyor sıralamalara

Reply

3000'den 550'ye çeken arkadaşım var. Bayağı bi etki ediyor yani.

Reply

tabiki çalışıcam yatmak yok :) ama ygs mi lys mi çalışıyım bu iki ayda ne yapayım nasıl karar vericem bilmiyorum.. çalışmayarak girdim sınava hatamın farkındayım e önerirsin mezuna kalıp çok iyi yapan birileri vrmı çevrende

Reply

220 puandan kurtaran tanıdığım yok. lys çalış olur da aklına esen bir bölümü tutturursun bir sene daha strese katlanamam diyip yazarsın. tm veya dilden de girmeyi deneyebilirsin biraz araştırıp.

Reply

zaten 220 puandan sonra lysye tecrübe için girerim kesinikle tercih yapmam :) demek istediğim bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerekir? 0dan başlayıp ygs mi çalışıyım? yoksa lys mi ? (lys çalışmasını bu sene için değil seneye için ) 220den kurtaranı kastetmedim mezuna kalıp iyi bir yerleri kazananı :)

Reply

lys çalış sınava gir tecrübe olsun en iyisi. yani normalde nasıl çalışacaktıysan öyle çalış. bence bu daha mantıklı.

Reply

forum donanımda bir sayfa gördüm 9kdan ilk 500 çekmiş, bu arkadaş konuları bitirip bütün yayınların denemelerini çözmüş? böyle yapmak ne kadar mantıklı?

Reply

onu ben paylaşmıştım burada, sağdaki arama kutucuğundan psydia diye arat. adam 9 bininci olmuş zaten geçen yıldan konuları biliyor, ertesi sene hem mezun olduğu için bol zamanı olmuştur hem de konularla çok uğraşmamıştır. en azından önceki sene kadar zorlanmamıştır.

Reply

9kdan ilk 500'e çekmemiş, ilk sene 9 bin ikinci sene 500. olmuş. ygsden lysye çekmemiş yani.

Reply

ygs2de 63bininci oldum ve diş hekimliği istiyorum. arkadaşlarım şu anda moralim bozuk olduğu için teselli edici konuşmalar yapıyor ama bana gerçekçi yorumlar lazım. siz mezunların her dediği doğru çıkıyor zaten orası size güvenimi daha artırıyor(ygsye bu kadar çok kasmayın önemli olan lys gibi çok şey dediniz de dinlemedik) şimdi samimi bir şekilde söyleyin bana bu kadar kötü bir neticeyle lysyi kasarak iyi bir diş hekimliği kazanabilir miyim yoksa seneye mi kalmışım? teşekkürler şimdiden

Reply

hocam arkaplan siyah yazılar renkli ya da beyaz olsa daha iyi olur örnek http://michaelsikkofield.blogspot.com.tr/2011/07/stanley-kubrick-zihin-kontrolu-ve.html

Reply

şu an ankara hukukta olan arkadaşım 70binden 5bine çekti

Reply

hocam 85000. oldum mf-3te en çok kaç bine çekerim

Reply

o da benim hoşuma gitmiyor, çok karanlık ve depresif. twitter, facebook, formspring, bunların hepsinin rengi mavi.

Reply

Hocam video çalışarak gitmişsiniz bazen hangi sitelerden gittiniz ?

Reply
Huzeyfe mod

Merhaba hocam dersaneye gitmiyorum sorularım olduğu için whatsapp kullanmam gerekiyor fakat bazen telefona çok dalıyor ve çok zaman kaybediyorum bu lys sürecinde telefon kullanma süremi en aza nasıl çekebilirim?

Reply

Hocam biyolojide şimşek metodunu hangi siteden izleyerek yaptin bilgilendirirsen çok sevinirim

Reply

bu aralar inanilmaz derecede bosladim.isteksizlik var. motivasyon eksikligi var. nasil yenerim bunlari. bu arada nasil gaza gelip ders calismak icin hirslanirim.not: tip istiyorum ygs 2 siralamam : 8500

Reply

Hocam ygs oncesi lys calismisligim var. Temel degil baya lys var puruzler var biraz.o kadar ygs fen fizik kastim fen en kolay geldi 8k oldum.simdi benim bilkent sansim var mi?

Birde hocam kucuklukten beri bilkent istiyorum abim bilkent mezunu.

Yalniz bu aralar calismiyorum pek moralim cok bozuk.
Peksoru cozmuyorum mat icin birey c aldim onu bitiriyorum yeterli olur mu?
Mat net olarak ygsoncesi lys denemelerde 40+ yapiyordum sanirim..

Reply
Adsız mod

Yazın türev çalışmayı denemistim. Kurallarını az çok bilmeme rağmen ne ise yaradığı ne olduğu hakkında bir fikrim olmadığı içicn sorularda acayip zorlandım. 12. sınıfım henüz okulda ve dershanede görmedik ama sona kalacağını düşündüğüm için endişeleniyorum. Konu anlatım videolarından hiçbir şekilde faydalanamıyorum. Video bittikten sonra bilmediğim hiçbir şey ogrenmedigimi farkediyorum. Videolarda çok temel anlatıldığını konuya hakim olup sorular çözebilecek kadar katkı sağlamadığını düşünüyorum. Üstümden büyük bir yükü aldınız. Türev artık o kadar çok korkutmuyor gözümü. Bu güzel yazı için çok teşekkürler

Reply

cok tessekkurler burayı okumadan once okadar konuyu nasıl hallederim diye kafayı yiyodum bu yazı sayesinde aydınlandım diyebilirim :D

Reply

Yorum Gönder