Tercih Yapacaklara Bir Tavsiye

Bu tür yazıları sene sonuna bırakacaktım ama malum YGS açıklandı, yavaştan ileriye yönelik puan ve tercih hesapları başlar. O yüzden çok dikkatli olmanız gereken bu konuda bir uyarı yapmam gerek.

Geçenlerde bir internet sitesinde (hangi site olduğunu muhtemelen biliyorsunuz.) bir çocuğa rastgeldim. Çocuk İTÜ Makina kazanmış daha yeni. Hazırlık okuyor. Siteye konu açmış. Okulunu ve bölümünü iyice övmüş. En iyi bölüm makinadır demiş. Makina da en iyi İTÜ'de okunur demiş. Bu mantıkla gidilmesi gereken en iyi yerin İTÜ Makina olduğunu söylemiş.

Şimdi bu yazıyı yazmamın nedeni İTÜ Makina'nın kötü veya iyi olması değil. Çocuk daha hazırlık okuyor ama sanarsın mezun olmuş piyasaya atılmış feleğin çemberinden geçmiş. Öyle bir konuşması var ki. Boğaziçi için diyor oradan çıkan yönetici olur. 
Bilkent için fakirler yurt parasından kâr etmek için yazıyor. ("-_-) 
ODTÜ için İngilizce okumak o kadar iyi değil, İngilizce her yerde öğrenilir Türkçe daha iyi.
En gıral İTÜ lololo.

Sorsan daha bir bölüm dersine girmemiş. Yardırıyor da yardırıyor. O kadar saçma şeyler söylemiş ki ben de müdahale ettim. Ama konudaki başkaları tarafından saldırıya uğradım. En çok dikkatimi çeken şey Bilkent EE mezunuyum okul burssuzlardan dolayı zorlamıyordu Avea'da zor iş buldum keşke makine tercih etseydim diyen eleman.

Ertesi gün ortaya çıkan şey şu; o hazırlıktaki adamın 7 tane fake hesabı varmış. Bu konudaki bana saldıran "başkaları" meğerse hep aynı kişiymiş. Bilkentte okuduğunu söyleyen de aynı fakemiş. 

Adam tam bir şizofren çıktı Rıza baba :)

Admine o kadar mesaj attım. Yapmayın etmeyin, bu çocuk herhangi bir otorite olmadan milleti yönlendiriyor, insanların geleceğiyle oynuyor. Kapatın şu konuyu. Tabii ki iq seviyesi bir hayli düşük olan ve mesaj silmekten başka bir şey yapmayan gerizekalı donanımhaber adminleri konuyu kapatmadı. Site her zamanki gibi bilgi kirliliğiyle öyle kaldı.

En azından kendi okuyucularımı kurtarayım..

*

Arkadaşlar tercih yaptığınız yeri araştırıyorken ilk yapmanız gereken şey oranın mezunu olmuş çalışan kişileriyle birebir görüşmek. Telefon da olur. Araya aracı sokmanızı pek önermem. Sorular hazırlayın bol bol sorun. Aynı zamanda kişinin sosyal statüsüne ve maaşına dikkat edin. (Eve doğalgaz takmaya gelen makine mühendisliği mezunu usta bana makine yaz demişti de o yüzden söyledim bunu.)

İkinci olarak, ekşisözlük olur, donanimhaber olur, uludağsözlük olur, o okullara giden kişileri bulup tek tek özel mesaj atın. Ama bu mesajları okul tanıtmak gibi bir amacı olmayan, sadece geçiyormuş uğramış kişilere atın. Yani okuluna gereksiz yere hayran kişilere atmayın çünkü bu zavallı gibi hazırlıkta okuyan kişiler çıkabilir karşınıza :)

İlkinden mezunlar napıyor onu öğreneceksiniz, ikincisinden okul nasıl bir yer. Bunlar kritik şeyler.

Ve tabii kendi özel sebeplerinizi de ihmal etmeyin. Basit bir örnek vereyim geçen yıl tıp yazacak olsam gözüm kapalı Cerrahpaşa yazardım, bu seneki aklımla ise gözüm kapalı Uludağ yazardım. Tıp yazacaksam kendi şehrimde okurdum yani. Tabii bu benim görüşüm. Ve kendime özel bir sebebim.

Özetle; internette kötü insanlar var. Güvenilir bir kaynak olmadıkları halde sağdan soldan çırptıkları bilgilerle sizi yalan yanlış yönlendirebiliyorlar. Araştırma yaparken ilk aradığınız şey tecrübe olsun. Örneğin ben Bilkentte Bilgisayar mühendisliğindeyim, 2 ay sonra birinci sınıfı bitiricem. Ben tutup da bilgisayar mühendisliği çok havalı diğer mühendisliklerden şundan bundan iyi dersem beni dinlemeyin. Çünkü ne kendim mezun oldum ne de aynı bölümden mezun tanıdığım var. Öyle biri olsaydı onun yaşamını örnek olarak gösterirdim ama "mezunlar para basıyor" gibi genellemelerde bulunmazdım. İşte insanlar bu konuda hassas değil. Cem Yılmaz'ın dediği gibi ülkede "Bilmiyorum." diye bir söz mevcut değil.Bu arada sonuçlar ne oldu ya? :)

58 yorum

aynen hocam yav.
yani bazı insanlar kendini övmeyi okadar seviyor ki anlatamam.bi de bunlar genelde şu klavye delikanlısı denilen gruba giriyor çoğu zaman. attıkça atıyor.kendini belli ediyor zaten.

bahsettiğin konuyu bende gördüm. ama tek yorum dahi atmadım çünkü biliyorum tartışma çıkar.ne desen de boş kalır. ben prensip olarak tartışmalardan kaçıyorum.boş yere polemik çıkıyor.bir sonuca da varamıyorsun.muhtemelen karşında apaçık yanlışı direten adam ıq seviyesi bayağı aşağılarda olduğu için her söz hava da kalıyor. en sonunda yav he he olayına geliyosun.sana da tavsiye ederim bırak ne halleri varsa görsünler kendi yandaşlarıyla.uğraşmana değmez.

bir de sorum var. hocam ygs de 4500. oldum ygs2 de.ancak sosyalim 25 net ühühüüü:( tıp istiyorum bu sosyal benim ağzıma eder demi mf3 te.ilk 3k için.(soru cevap bölümüne mi sorsaydım acaba diye geçmedi içimden değil ama daha sordum bikere kusura bakma)

Reply

seninle konuşmaya çok ihtiyacım var. sonucumu kimseye söyleyemedim :( . özelden konuşabileceğimiz bi mail adresi verebilir misin?

Reply

dolkrutos@gmail.com

Reply

E 4500'ü 13 bine düşürmessen tıp gelir zaten. Bir şey olmaz sosyalden. Tebrikler bu arada. İlk 3 bine çekmek çok zor olmaz bence sıkı çalışırsan, zaten sosyalden kaybetmişsin biraz da. Sosyalden kazanıp sonra düşürenler var misal ben :D

Reply

Ygs 2 sıralamam 7298. :( Cerrahpaşa, çapa, marmara kısacası istanbulda tıp okumak istiyorum tabi şehre göre tercih yapmak ne kadar mantıklı şu an bilmiyorum ama çok istedigimi biliyorum. Ama istedigim yerler öyle çok kolay gelecek yerler değil :( Bi de çevremde çoook iyi yapanlar var ilk 200 300 500 bile var ve ben bu insanları sene içinde denemelerde hep geçiyordum. Neyse,sonucumu kabullendim ama hedefe ulaşabilir miyim ayaklarım da yere bassın istiyorum.yani 7000lerden çapa cerrahpaşa olmayacaksa şimdiden ümitlenmenin anlamı yok. Daha gerçekçi hedefler de bulurum ama olabilitesi varsa da elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım. Ya bir de çok ironik bir durum oldu. Sene içinde hep sosyali napcam yaa off onu bi halletsem diyodum tm sıralamam 1200 mü ne :D

Reply

160 bininci oldum sayısaldan artık hiç bir şey olmaz:(((

Reply

azimli yazar lütfen lys de çekebilen insan örnekleri ver çok kötüyüm

Reply

Bir arkadaşım 8000'den 1400'e çekmişti ki onun girdiği LYS kolaydı, bu sene de bizim LYS gibi zor yaparlarsa ve bu fırsatı değerlendirebilirsen zor değil. Nerelisin sen? İstanbul'da okucam diye kasma bence pahalı ve sıkıntılı bir yer. Tabii ben çok konuşmayayım bu konuda yukarıdaki yazımla çelişmiş olabilir ama Ankara'da oldukça rahat bir yurtta kalıyorum (Bilkent'in kendi yurdu) hiç sıkıntı çekmiyorum ama yine de keşke ailemle yaşasam diyorum.

Reply

Kırşehir'de yaşıyorum. İstanbul 'u şehir olarak çok seviyorum ayrıca ablam Bogaziçinde oldugu için onunla ev tutma planları falan :D (kızsal hayallerimden bahsetmek istemiyodum aslında ama :)) yani ama tabii dediğin gibi rahatlık da çok önemli. Gerçi şu an bunları düşünmek için erken gibi geldi bana bilmiyorum sen ne düşünüyorsun ama? Yani şu an Lys sürecini een verimli mantıklı pişman olmıcak şekilde geçirsem lys sonuçlarım açıklansa sanki ona göre daha uygun tercihler yapabilirim gibi geliyo.

Reply

rahatlık önemli çünkü tıp kazanırsan vaktinin çoğu ders çalışmakla geçer, aynı anda geçim derdi zor gelebilir. ben de not ortalaması kasıyorum sırf oda arkadaşım beni rahatsız etmesin akşam da sessiz sessiz rahatça uyuyabileyim diye çift kişilikten tek kişiliğe geçmeyi düşünüyorum o kadar diyeyim.

evet bunları düşünmek erken ama ileride daha çok bilen insanlarla konuşursun. sen derslerine yoğunlaş.

Reply

Yani sen diyosun ki olmaz deme, olmaz olmaz ;stratejik çalışırsan olabilir :) Ya belki komik geliyodur sana niye bilmiyorum da gerçekten tecrübeli birinin bana hayalimin çok da hayali olmadıgını söylemesine ihtiyac duyuyorum. Bu arada tercih zamanında da sana ihtiyacımız olacak haberin olsun da :))

Reply

10binden 400 e cekip bogazici-endustri muh. okuyan canli kanli insanlar var. Hayalin cok da hayal degil yani calismaya devam et :)

Reply

Ygs2 de 28k yaptim. Universiteye devam ediyorum ayni zamanda. Okul puanimin yarisinin gidecegini dusunursek en fazla kaca cekebilirim sence?

Reply

hocam ygs 2 puan türünde 50.bin geldi ama umutsuz değilim.salak bu deme , 2.yıla kalmak istemiyorum.şimdi ben bu 50.bini en fazla kaç bine çekebilirim.?
(Hedef diş)

Reply

Arkadaşlar şu çekme sorularını bana sormayın. Cevap sizde.

Reply

hocam ben kanımın son damlasına kadar çalışırım amacım senın bunu söylemen değildi.Daha önceden çekebilen insanların varlıgından haberdar olursak umudumuzu hiç kaybetmeyız.Ah sınavın son 40 dk kustugum için çıkmak zorunda kalmasaydım eminim cevabında bu kadar sert olmazdı

Reply

Sert değil. Daha önce "11.sınıfım sizce napmalıyım." tarzı soruları cevaplamıyorum demiştim bunlar da öyle şeylere sorulara benzemeye başladı. Her türlü cevap verebilirim ben ama asıl iş size düşüyor. Bir de çarşamba sınavım şimdi yorgun olduğum için çalışmıyorum da perşembeye kadar iyi bir yazı hazırlayamam bununla ilgili. En iyisi siz kendiniz araştırın çekenleri.

Reply

Azimli yazar blogun cok guzel bende zamaninda sbs ye girerken bu ve benzeri stratejiler uygulamistim suan 11.siniftayim dersanede ygs denemelerinde 105 110 arasi yapiyorum turkcede 50 dakika harciyordum 2 3 denemede her soru icin kronometre ile sure tutup kitapciga sorunun yakinina not almaya basladim bu sayede uzun zaman alan sorularin istatistigini yapip bu sorularin ustune gittim ve 30 dakikaya kadar dusurdum...Sana sorum su ki 11. Sinif kimya konularini anlamakta zorlaniyor ve mantiga oturtamadigim icin kaliciligi sagliyamiyorum tavsiyen nedir okul olarak ise yuksek puanli bir okulda okuyorum birde ygs matematikte 1 saat harcamama ragmen 30 net ustune cikamiyorum beni suan korkutan ozellikle lys bu konuda tavsiyelerini bekliyorum...

Reply

hocam ygs 2 de 40k dayım,ygs 1 de 47k :(
itü mak. 12k ile alıyor herhalde.şimdi mf4 önemli biliyorumda,bu ygs 1,ygs 2 den hangisi mühendislik için olan acep ?

Reply

azimli kardeş . Sana şunu sormam lazım benim ygs-1 sıralamam 2169 ve 466 puanım var ve 150. Olan arkadaşım 488 puan çekti yani 22 puana 2000 kişi girdi. Sınavın %30 civarı etkilese 6-7 puan ediyor. Ve bu lysde nerdeyse 2 matematik sorusu gibi bir şey. Yani eşit şartlardayız hala bilmem yanılıyor muyum?
Ben boğaziçi endüstri ve bilgisayar arasında kalmışken kuzenim 435 puanla 10k oldu ve o da boğaziçi istiyordu. Şuan çok sıkı çalışmaya söz verdik ve bu puan farkını kapatması lazım 10k dan 1.5 k ya çekme ihtimali var mi ? Hani lys mat geçen sene sordu millet 70 net yapsa havalara uçuyordu . 75 ve üstü bir matematik iyi geçen diğer branşları da hesaba katarsak şansı hala devam ediyor mu? Böyle 10 k dan 1300 lere çeken tanıdığın var mi?
Teşekkürler

Reply

Bu kişiye ulaşma şansımız var mi. Ayni durumda olan bir arkadaşım var 435 le 10 k oldu talihsiz bir şekilde . Bunu 1300 lere çekmesi lazım . Bahsettiğin kişi 2013te mi bu başarıyı elde etmiş ve lys netleri hakkında bilgin var mi?

Reply

Hocam çok teşekkürler tavsiyeleriniz için çok işime yaradı. Allah'a şükür iyi bir sonuç da geldi. Yazılarınız boşa gidiyor zannetmeyin çok emeğiniz var üzerimde.

Reply

Boğaziçi bilgisayar/endstri olmazsa Bilkent olur, Bilkent olmazsa ODTÜ veya İTÜ. Bu okulları kazanabiliyorsan çok can sıkmaya değmez bence. Yine de sorunu cevaplayayım ama. Puan hesabı tam olarak öyle yapılmıyor. YGS-1 ile MF4'ün yüzdeleri farklı. Türkçe sosyalin iyi idiyse aslında şu an daha ileri ki bir sırada bile bulunuyor olabilirsin. Geri kalan söylediğin mantıklı, hemen hemen eşit şartlardasınız. 3000'den 500'e çeken arkadaşım var benim de. Mat'ı 48/2, Geometrisi 30/30 idi.
2012 LYS'de de 8000'den 1400'e çeken arkadaşım var ki 2012 LYS kolay olduğu halde bunu başardı. Yani onun için de şans var. Ama sağlam bir adamsa var.

Reply

ygs1 ve mf4 katsayı / yüzdelerine bak karşılaştır.

Reply

E tamam Türkçe'yi hallettiysen bir şey kalmamış. Matematikte kaybettiğin süreyi düşürmen işten bile değil, canını sıkma. 11.sınıf kimya konuları evet senin dediğin gibi mantığa bağlı, okul bu mantığı sağlamakta zorlanıyorsa çare videolardır. Video izle bol bol. Mantığı bir kez oturttuktan sonra üzerine çözeceğin testler de bilgileri kalıcı olarak hafızana atmanı sağlayacaktır.

Reply

72 bindeyim hocam çok iyi degil ancak düz lise mezunu geçen sene herşeye sıfır (0) dan başlamış biriyim. inşallah 30-40 bine çekip gazi bilgisayarı kazanıcam.

Reply

Ben de ygs-1'de 120.oldum lys'de daha iyi yapabilirim elektrik elektronik okumak istiyorum odtü ve bilkent arasında seçim yapamıyorum bu konuda tavsiye verebilir misin

Reply

bızım dershanede herkes kpssye gırıp gırmemekten bahsedıyor benm de kafam karıstı sana danısıyım dedım acaba kpssye gırsem mı sence?

Reply

yazıları okurken dikkatimi çektide bursada hangi lisedeydiniz sorunun yeri pek uygun olmayabilir :D

Reply

bu aralar inanilmaz derecede bosladim.isteksizlik var. motivasyon eksikligi var. nasil yenerim bunlari. bu arada nasil gaza gelip ders calismak icin hirslanirim.not: tip istiyorum ygs 2 siralamam : 8500

Reply

bu aralar inanilmaz derecede bosladim.isteksizlik var. motivasyon eksikligi var. nasil yenerim bunlari. bu arada nasil gaza gelip ders calismak icin hirslanirim.not: tip istiyorum ygs 2 siralamam : 8500

Reply

Hocam Ana Yemek'ten sonra Tatlı diye bir yazı yayımlarsanız iyi olur Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan. Teşekkürler. Yazacaksanız alta yorum düşer misiniz?

Reply

ah azimli yazar ah neler oldu bir bilsen hatırlarsın belki yazdığım yorumun altına ben yazmdım gerçekten demştin sıra arkadaşım olsaydın diyen şahsım:( denemeler çok iyi gidiyordu 110 120 ort ama sınav günü çok hastalandım bronşit oldum griptimm başımı kaldıramadım sabah bişeyde yiyemedim heyecandan Türkçeyi bitirdim zar zor mata geçtim kafa almıyor yaptım bişeyler girişte yeterli kadar peçetede sokamadım bi yandan f burnum akıyor zaten fene geçtim kalmış 20 dk biraz fizik yaptım birazda bio ne kimyaya bakabildim derken sıralma geldi 148bin dersanede güvenderde 20 bindim ne yapacağımki artık hiç bir şey olmaz bu sene bütün emeklerim boşa gitti:'\

Reply

canın istiyorsa gir. ne kpssye girdim, ne de sınavın içeriğine baktım.

Reply

milli piyango anadolu, yeni adıyla ahmet erdem anadolu

Reply

Bende de olmuştu. "Her gün çalış!!!" lafımı tekrarlayayım. Gerçekten de bir gün bile çalışmayınca insanın üzerine tembellik çöküyor. Bunu ilke edin. Ayrıca sınava sadece 2.5 ay kaldı. Bu çooook kısa olmakla birlikte çoooook da önemli bir süre. Bu 2.5 ay hayatının sermayesi. Ciddiyim bu 2.5 ay bir çok şeyi değiştiriyor. Bu 2.5 ayda heyet raporu alıp evde yatan arkadaşlarım oldu. Sene sonu bodosladılar. Çok iyi değerlendirip inanılmaz başarılara imza atanlar da. Buraya kadar geldin. (8500 çok iyi). Buradan sonra bodoslayan olmak sana yakışmaz. "Gelecekteki sen"e bu kötülüğü yapma.


...

yok ya bu çok ikna edici olmadı. olm/kızım bak ben sıramı 600 düşürdüm diye İstanbul'da aileme yakın yakın okumak varken Ankara'nın bozkırında sürünüyorum. Tıpta durum daha da kötü. Yapma etme iyi çalış da istediğin şehirde okuyabilesin :)))

Reply

Tatlıyı yazdım zaten. Mayıs ayı için yüzde yüz bir şey yazacağım. Nisan ayıyla ilgili bir yazım olmayacak ama yine de birkaç önemli yazı yazacağım 3-5 güne.

Reply

Yukarıda arkadaşa yazdığımın aynısını sana da yazayım. Bu sınav her sene var ucunda ölüm yok. Sen zaten potansiyelini biliyorsun, seneye tecrübe edinmiş halde daha da başarılı olabilirsin. Bu 2.5 ayda yapabileceğini yap, çekeceğini çek ve tecrübe kazan derim.

Geçmiş olsun, her insanın başına gelebilir üzülme.

Reply

inş azimli yazar hayatın nerden vurcağa belli olmuyor tabiki dünyanın sonu değil ama insanın içinde sürekli bir vicdan azabı oluyor... :Umarım lys iyi gider tabi kendimi toparlayabilirsem çok saol bu arada

Reply

lys1-2 için deneme alçağım önerisi olan??? azimli yazar seninde hatırladğın varsa

Reply

Adın Ozan Cansel mi :D

Reply

Okulun cok iyiymiş her yıl atanma var. Temelin cok saglam oldugundan ygsnin üzerinde pek durmamıssın. her dersten 2 3 soru bankası bitirip rahatına bakmıssın ama temeli olmayanlar için biraz ugrastırııcı bi durum olacak bu.

Reply

değil, twitterımda yazıyor.

Reply

zaten yılın başında bunun için 380-470 arası yapmış anadolu lisesi öğrencileri okusun, temeli sağlam olmayanların özel bir program uygulaması gerek diye yazdım.

okulum sağlamdı da ben 9.sınıfı başka bir okulda okudum. orası da sağlam sayılırdı ama aşırı sağlam değil. zaten 9.sınıfta da pek çalışmadım. matematik ve kimyaya çalıştım çok azcık da geometri ve biyolojiye. (sınavdan önceki gün yani). zaten 12.sınıfta da matematik ve kimyada bir sorun yaşamadım, biyoloji ve geometriyi sonradan hallettim. fiziği tam halledemedim. nasıl başladıysam öyle gitti yani. okula bakmıyor bu işler kişi ne kadar çalışıyor ona bakıyor.

Reply

twitterını verir misin?

Reply

Peki o özel çalışma progamında neler içermei ? Nasıl bir progam yapılmalı ? Neyi nasıl oturtmalılar bu konuyla ilgili yazı yazacak mısın? Yoksa buraya kısaca özetlersen sevinirim

Reply

İlk 15000 e girdim.sıralamamı en çok ne kadar yükseltirim.?ve cerrahpaşa istiyorum çalışırsam yapabilir miyim

Reply

Bu konuda yazacağımı yazmıştım benim temelim yok? tarzı bir yazıydı onu bulabilirseniz.. Ben onunla da ilgili geniş kapsamlı bir yazı yazayım en iyisi bu iki hafta içinde (vizem var da o yüzden sabit bir güne söz veremem.) Bir de öyle özel bir çalışma programında neler olacağını çok detaylı veremem çünkü öyle bir program yapmadım. Sadece fizikte yaptım bunu yazabilirim anca. Ama "geç açan çiçek" dediğim tarzda arkadaşlara şahit oldum yani olabiliyor. İlkokulda herhangi bir başarısı olmayan kişiler lisede hatta üniversitede başarılı olabiliyor.

Reply

Aslında olur. Fizikte yapsan diğer dersleri ona göre analiz edebiliriz. Ki Emin ol yazdıkların hakkında cok iyi bilgiler sağlıyorsun bizim gibi yol bulamayan yolsuz insanlara. Emin ol hiç çalışmayacak kişiler bile belki sayende ders çalışıyor. Teşekkür ederiz

Reply

Merhaba tugrul reis sizi temmuz ayından beri takip ediyorum.bende kronik dikkat eksikligi var gunde 2 saatten fazla verimli ders çalışamıyorum.bazen ilac alıyorum onunla birlikte 4-5 saat çalışabiliyorum.size sorum ders çalìsmak icin nasıl motive olabilirim birde dikkat eksikligi ilacìnı bi yazınızda kotulemissiniz bunun sebebi nedir.simdiden tesekkurler.

Reply

Selam, dikkat eksikliği bende de var. Evet var. Şu anda aslında program yazarken bir anda blogu açıp soru cevaplamamın nedeni bu. Kronik dikkat eksikliği dediğin doktorun koyduğu tanı mı? Öyleyse ve ilaç bir sorun çıkarmıyorsa gönlün rahat ediyorsa kullan. İlacı kötüledim çünkü sağlık sınavdan daha önemli. Geçen sene çalışırken gözleri bırakmış biri olarak söylüyorum bunu. Ailedeki ilk gözlük takan birey olacağım yakında :) Motive olmak için odaklanmayla ilgili çeşitli şeyler yazmıştım, ona bak. İngilizcen varsa google'a "how to concentrate" daha geniş bilgi edinebilirsin. Ben bu tür yazılardan edindiğim en önemli bilgiyi paylaşayım seninle; geçiş yapma. Bir işle uğraşırken öbürüne geçmeye izin verme, izin verirsen alışkanlık olur, beyine "Geçiş yapmam uygun." mesajı verirsin. Direkt olarak internetten gördüğüm bir şey bu, gerçek yani.

Yalnız şu da var günde 2 saatten fazla verimli çalışamıyorsun demişsin de ders çalışırken düzenli ve kısa molalar verirsen o çalışamadığın zaman dilimini resetleyebilirsin bence. Ben de oturup 2 saat aralıksız çalışmamışımdır hayatımda, hep mola verdim. Önemli olan mola bitince dersin başına sağ salim oturabilmek.

Reply

merhaba.ysg3te 5k lardayım tm hazırlanıyorum boğaziçi için.ygs5 te de 8k lardayım.
sözelde ilk 100 bursu için günde birer saat ekstradan sözel kassam mı sence yoksa riske girmeyip sırf tm mi devam etsem

Reply

hocam ben sbs de 440 puanla girdiğim,ankarada ortalama bi anadolu lisesinde okuyorum.ortaokulda bu sorun bende daha azdı ama günde 1-2 saat çalışmayla okul sınavlarını sbs yi hatta askeri lise sınavını bile halledebilmiştim.ancak lisede bu hastalık her sene kademeli olarak ilerledi.geçen sene ağustos ayında ilaca başladım ama ilaç da dikkat eksikliğini arttırabiliyor ve birçok yan etkisi var.bazen ilacı kullandığımı pişman oluyorum.ygs de de bu ilacı aldım ve ilaç kalp atımını hızlandıran bi ilaç ardına bi de sınav heyecanı heralde ,adrenalin dozu kanda tavan yaptı normal denemelere 90 net yapan ben gerçek sınavda 67 yaptım :S neyse canımı sıkmıyorum ,sınavdan önce baya bi lys de baktım şimdi devam ediyorum. işler arasındaki geçiş bende çok var o önerinizi de dikkate alacağım(ne kadar eksik olsa da :D)
bir de 2 saat dediğim 50 dk çalışma ve 10 dk mola vererek 2 partide çalışıyorum ardından beynim mavi ekran veriyor ve aşırı isteksizlik oluyor.ama açıkçası ben düzenli ders çalışma alışkanlığı olan birisi değilim siz de belirtmişsiniz bu tür sorunu olanların neden sıkıntı çektiğini.ancak benim ablamda da dikkat eksikliği var buna rağmen kendisi azimli bir çalışmayla erciyes mimarlık kazandı.sonradan bıraktı ama olsun demek ki çalışınca oluyor :D
bir de dersin başına maalesef sağ salim oturamıyorum genelde, bu da dikkat sorunum ile geçmişten beri taşıdığım diğer alışkanlıklarım ve bu güne taşıdığım problemlerimin bu günlerime yansıması diye düşünüyorum. önerileriniz için çok sağolun,takipteyim.okulunuz için de Allah kolaylık versin diyorum, selametle kalın :)

Reply

vay :D bizim evde nilüfer taraflarında mpal'i 10-15 puan bişeyle kaçırmıştım zaten hedeflemiyodum sonra eve yakın diye özlüce anadolu lisesine gittim yeni açıldı bilmessin belki ev-okul-dershane birbirine yakın olsun diye seneye nova'ya gidicem başarılı olurum inş.

Reply

Peki bu doktorun koyduğu bir kanı mı? Bu soruyu cevaplar mısınız ?

2 saatten sonra 30 dakika ara vermeyi deneyin bir bakalım ne olacak :)

Reply

hocam cümlenin sonuna düşünüyorum diye yazmışım zaten bu benim kanım .ama ilacın yan etkilerini soruyorsanız onlar hep olan şeyler,çoğu insanda görülen etkileri bu şekilde.ayrıca ilacın dikkat eks. yapması ilacın etkisi geçtikten sonra oluyor veya olabiliyor maalesef.ama benim ders çalışma konusundaki sıkıntılarımın geçmişte kazandığım alışkanlıklarımdan kaynaklandığını düşünüyorum bu alışkanlıkların oluşmasına bi sebep de dikkat eksikliği olabilir.ayrıca kafadaki dopamin düzensizliğinden bende sürekli düşünme durumu da var yani düşünceleri kafamdan atamıyorum.neyse Allah bana ve cümlemize şifalar versin ne diyeyim.ilaca da artık pek güvenmiyorum, ne biterse insanın kendisinde bitiyor aslında bunu biliyorum ve azimli bir çalışmayla başarabileceğime inanıyorum,hakkımda hayırlısı neyse o olsun :)
hocam 2 saatten sonra 30 dk ara hangi bünye kaldırır ki onu,öyle bir bünye 4 senelik üni.'yi 3 senede bitirir :D :D böyle olan istisnai insanlar var ama fazla zorlamamak lazım :)

Reply

Yorum Gönder