Sağ Tık Engeli Hakkında

Arkadaşlar sağ tık engelinin nedeni şu; bundan 4-5 yıl önce bir forum sitem vardı. RPG Makerla ilgiliydi. Yine bu şekilde kendim emek vererek yazılar yazıyordum, resimli anlatımlar yapıyordum. Fakat bizim vatandaşlarımızın adetini biliyorsunuz. Her şeyi kopyalalarlar altına bir de "alıntıdır" ibaresini yapıştırırlar. Açılan kopya forumlar beni gücendirdi, gerçi o zaman 13-14 yaşındaydım.

YGS-LYS çok genel bir konu. Bu konuda "bilgi çöplüğü" diyebileceğimiz sadece reklam amaçlı açılmış siteler var google'a bakarsanız bulabilirsiniz. Üzgünüm ama onlara bu şekilde rant sağlatmak istemedim. Zaten siteden şu an tek kazancım "okuyucu". Onu da tasarımı güzel diye onedio türevi taklitçi bir siteye kaptırırsam ben ne yapacağım? Evet biliyorum bu yazıları okuyanların kötü niyetli bir amacı yok, ama şu da var ki günümüzde internet çok rahat ulaşılabilen bir şey. Telefondan istediğiniz yazıya kolayca ulaşabilirsiniz. Ve her zaman "screenshot" alabilirsiniz.

Lütfen beni anlayın.

8 yorum

kesinlikle haklısın.bence de böyle daha iyi. bu forumdaki yazılar sadece okunmalı zaten.yani karışık simgeler vs içeren bir ödev konusu yok.dolayısıyla ille de kopyala yapıştır yapayım olayı da yok.yazıcıdan çıkartcm diyen arkadaşlarda netten okursa sorun kalmamış olur.

dediğin gibi yoksa hemen alıntıdır olayları başlar sağ tık olsa.bir de yazıyı 20 punto yazıyolar.kırmızı yazıyolar. alıntıdır yazısını 0.00000001 punto yazıyolar en alta.siyah olarak.oda ayrı bir konu zaten:)

alttaki yazılar için ayrıca teşekkürler.

Reply

Ben teşekkür ederim. Şunu da ekliyim 0.00001 punto yazmalarının yanı sıra alıntıyı nereden yaptıklarını da belirtmezler. Sadece "alıntıdır" yazarlar. Doğal olarak bir bilginin gerçek kaynağını asla bulamazsınız. O bilgiyi yazan adamla iletişime geçemezsiniz. Bir de şöyle bir yan etkisi var bunun; kaynak bulunamadığı için internet yalan yanlış bilgilerle dolmaya çok müsait. Örneğin zamanında adamın biri contorium diye bir element uydurup bunun sadece Türkiye'de var olduğunu ve bu yüzden Amerika'nın Iraktan sonraki hedefinin Türkiye olduğunu anlatan bir video hazırladı. Facebookta grup açıp videoyu paylaştı. Tabii "Bu videoyu kim hazırladı? Hazırlayanın alanı ve hangi konuda uzman?" diye sorgulamak zaten aklına gelmeyen insanlarımız "Arkadaşlar şöyle bir iddia var, şu sitede buldum." diye paylaşım yapmak yerine "Arkadaşlar bilinçlenelim!! Silinmeden izleyelim!!" diye paylaşınca "Contorium" efsanesi vuku buldu. Gerçekleri ekşi sözlüğe contorium yazarak öğrenebilirsiniz. Aynı olay "Muslim Demographics" adlı video için de geçerli. Hadi bu videoları yapan adam belli, peki internetteki onca forum sitesinde gezinen efsaneler? Yalanın dünyayı 3 kere turlamasının nedeni işte bu, alıntı konusunda duyarlı olmamak, dolayısıyla kötü niyetli kişilerin bundan çıkar sağlaması. Neyse konuyla alakasız bir yazı oldu, o yüzden sadece cevap olarak yazdım. İyi çalışmalar :)

Reply

yıllardır bu anı bekliyormuşçasına yazmışsın hocam helal :)
kesinlikle haklısın katılıyorum

Reply

Azimli yazar,
Yazilarini mobilden okuyorum. Mobil ekran goruntulendiginden soru ekrani cikmiyor yardimci olabilir misin?

Reply

Soru ekranından kastettiğiniz nedir anlayamadım? YGS-LYS Soru Cevap yazısı mı?

Reply

Soru sormak icin buton yapmistin ya yahu tum sorularimizi oraya aksediyorduk o cikmiyor

Reply

Kardes mobilden giriyorsan sitenin en aşağısına inersen 'web sürümünü görüntüle' yazısını görürsün ona tıkla soru cevap butonunu da goreceksin zaten :)

Reply

Çok doğru.

Reply

Yorum Gönder