YGS LYS Soru-Cevap 2

Önceki Soru-Cevap yazısının linki: http://azimliyazar.blogspot.com.tr/2014/02/ygs-lys-soru-cevap.html

Önceki yazıda çok fazla mesaj bulunduğu için yükleme konusunda soru çıkıyor. Bu yüzden yeni soru-cevap mekânı burasıdır. Önceki yazıya sorduğunuz soruları cevaplayacağım ama.

Transfer 2!! adlı yazıda sorduğunuz soruları unutmadım, soranların hepsi 11.sınıf olduğu için arkadaşın finallerinin bitmesini bekleyeceğim.

Kurallar hâla geçerli, çok genel veya müneccimlik isteyen sorular sormayın lütfen. Sorarsanız da sorunuz yayınlanmaz

Attığınız yorumlar denetim kısmına geliyor, bu yüzden siz göremiyorsunuz. Belli bir zaman sonra denetimden kaldırım kaldırdığım gibi cevaplıyorum. Geri dönüş sürem 2 gündür. Genelde bundan erken oluyor ama. 

Not: Yazın ne yapmalıyım tarzı sorular gelecek şimdi o yüzden baştan söyleyeyim, 31 Mayıs - 3 Haziran arasında "Yazın Ders Çalışmak" yazısını güncelleyeceğim, böyle tarih verip ileriye atmamın nedeni buradaki yani Bilkentteki birkaç arkadaşa da danışmayı düşünüyorum. Daha detaylı bir rehber yazacağım. Bu konudaki görüşlerim hala YGS Sayısal yerine LYS çalışmanın daha mantıklı olacağı yönünde (YGS kolay olduğu için). Ama her kitleye farklı bir şey önermek lazım, daha doğrusu dürüst denklem çözmeyen birinin limit çalışması abes kaçar. 

Ama yazın yapacağınız çalışmanın o kadar da kritik ve aşırı belirleyici bir durum olmadığını da bilin. Ben de sormuştum daha öncesinde 1000. olan bir arkadaşıma. Cevabı tam hatırlamıyorum da "ufaktan şu kadar çöz şu kadar çalış daha sonra tempo kendiliğinden artar zaten." tarzı bir şeydi. Evet tempo kendiliğinden artıyor. Dershanelerin açılması ile YGS arasında 7 ay var bu süreçte konuların %80'i çok rahat biter. YGS zaten biter. "Ben yazın az çalıştım geç kaldım vah vah" lık bir durum yok yani. Önemli olan eylülden itibaren tempoyu arttırarak çalışmak, yatışa geçmemek. Geçen sene birinci olan arkadaşım Fatih Aslan çalışmaya ağustosta başladığını, ayrıca sadece bir dershane geneli sınavda birinci olduğunu başka hiçbir Türkiye çapındaki sınavda birinci olamadığını söylüyor. :) He tabii o adam İzmir Fen liseli ve olimpiyatçı, ama yine de ilk "Yazın Ders Çalışmak" yazımda belirttiğim gibi yazın günde 8 saat ders içeren bir program yapmak başarının anahtarı değil (çünkü iki hafta sonra yatışa geçiyorsunuz), yavaştan (3 saat gibi) başlayıp eylülden sonra (dershane size ödev verdiğinde, denemeler durumunuzu apaçık ortaya koyduğunda) tempoyu arttırarak konuları öğrenmekte.

***

Soru sormak isteyenleri "En yeni yazının altına yorum atma" telaşesinden kurtarmak, başkalarının sorularını incelemek ve başkalarının sorularına cevap verebilmenizi sağlamak, ayrıca yakında yapmayı düşündüğüm yeni transferin okuyucu kitlem hakkında izlenim edinmesini sağlamak adına bu başlığı açmayı akıl edebildim sonunda. :)

Sorularınızı elimden geldiğince cevaplamaya çalışıyorum. Yalnız sorarken şunları göz önünde bulundurun:

***Altın Kural: Blogu en başta 12.sınıf sayısallar için yazdığı söyledim. Çünkü ben öyleydim. O yüzden cevap verirken hep ona göre veriyorum. Bu gruptan değilseniz sınıfınızı ve alanınızı belirtin. Eğer sayısal değilseniz fazla yardımcı olamayacağımı da bilin.

1- Ben de sizin kadar olmasa da meşgulüm. Mühendislik okumak zor iş evet. Gerçi tıp okusaydım bu blog hiç varolmazdı da neyse :)
2- Sorularınızın birçoğunun cevabı blogta mevcut. Arama özelliğini kullanmaktan çekinmeyin.
3- Özel sorularınızı mailden sorabilirsiniz ama mümkün olduğu sürece buradan sormaya çalışın.
4- Sorularınız ne kadar spesifik ve detaylı olursa, gerek benim cevaplarım gerek başkalarının cevapları o kadar detaylı olur bunu unutmayın.
5- 11.sınıf arkadaşlar soru sormadan önce "Ara Sınıflara Tavsiyeler" isimli yazıyı okusunlar. Herkes 11.sınıf mı çalışayım YGS mi diye soruyor. YGS çalışıp çok başarılı olanlar var evet. Ama ben YGS çalışmadım ve bunu nedenleriyle birlikte yazdım. Gerisi size ve sizinle birlikte hareket edecek dershane/okul'a kalmış. (Not: Bu arada 11.sınıf olup da günde aksatmadan 10-20 paragraf sorusu çözün tavsiyeme uyup da güzel sonuçlarla gelenler oldu bu da bir dipnot olsun size.)


Şu tip sorulara malesef cevap veremeyeceğim..
1- "Hiç çalışmadım. Napmalıyım?", tarzı oldukça genel sorular.
2- "MF'yim ne yapmalıyım?", tarzı zaten ne yapmanı söylemek için blog açtığım ve içini yazılarla doldurduğum sorular. (Evet berbat bir cümle oldu.)
3- "Final mi güvender mi?" tarzı hiç çözmedim kaynakları karşılaştırmamı bekleyen sorular. (Çözdüklerimi yazdım zaten.)
Şu tip soruya hemen cevap vereyim:
- Azimliyazar üniversiteye geldin dötün mü kalktı? Ne bu havalar?

Cevap: Vallahi kardeş bu üniversite işi o kadar kolay bir iş değil. :)) Eve ödevlerimi ne zaman yapacağımı planlayarak geliyorum, mailimi açıyorum oradan da ödev yağıyor. Bilgisayar mühendisliği okuduğum için bir de yazılım alanında kendimi geliştirmem gerekiyor. Dizi izliyordum, oyun oynuyordum, bıraktım. Doğal olarak bloga yazın verdiğim kadar önem veremiyorum. En az 60-70 tane yazı yazdım. Bunun üzerine aynı şeyleri yazmamı benden bekleyenleri görünce her zaman eskisi kadar yardımcı olamıyorum.

Benim amacım akademisyen olmak. Yani şu anda yapmaya çalıştığım gibi ileride de öğreten biri olmak istiyorum. Akademisyen olmak için üniversitedeki not ortalaması önemlidir. İyi bir not ortalaması yapmak ise zor iştir. Sınavlara iyi çalışmanın yanı sıra projeler, ödevler, kompozisyon vs. hepsinden iyi puanlar almak gerekir. İşte siz başınızdaki sınav belasıyla uğraşırken biz de böyle şeylerle uğraşıyoruz. :) Ha sizin durum epey kötü, ama geçici, şunun şurasında 5 ay filan kaldı. Sabredin.

217 yorum

«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 217   Yeni›   En yeni»

Azimli yazar sana bi sorum olucak. Ben su anda 11. Sayısal öğrencisiyim. Her ogrenci gibi bende iyi bir derece hedefliyorum fakat 11. Sinif derslrrine % 100 ozen gosteremedim. Derslerdeki duzeyim su sekilde (çıkmış sorulari cozebilme oranima bakarak yaziyorum) mat iyi, geo kotu, biyo fizik orta, kimya 0.00 okulun son haftari olmasina ragmen duzeltmeye calisiyorum. Sence yazin 11 ağırlıklı mı calismaliyim yoksa artik bahsetdigin gibi ygs sozel + 11 tekrarı mi yapmalıyım? 11 sinif derslerimin bu sekilde olmasi cok buyutulecek bi seymi yoksa ilerde toparlama şansım olur mu?

Reply

Bugünlerde hicbir ders tam olarak bitmiş değil ancak yavaş yavaş deneme çözmeye basladim 1 mat 3 geo cozdum. Lys 2013 geoda 21.5 net yapabildim :) Deneme çözmek eksikleri görmek için önemli biliyorum ancak konu taramalari cozmemde gerekiyor ikilemdeyim.

Kisaca:Son ay Nasil bir yol izlemeliyim?

Reply

iyi günler ben suan 12.sinif öğrencisiyim ve ygsdede kendimi idare edecek bi puan yaptm 6binlerdeyim sahsen bu kdr beklemiyordum 10bine girsem yeter lysye güvenip çekerim diyordum durum böyle olunca acaba lysde yapamayacakmiyim diye bi stres oldu Tüm konularm bitti denemelere basladm ama cokta istediğim gibi gelmiyor ve bu durum acayip bi baskı yaratmaya başladı. Düşerim diye sıralamadan gazdan ayağımi cekemiyorum adeta ve bedenim buna olumsuz cevap veriyo çünkü yoruldum sıkılma yok hala istekliyim ama hasta olmaya başladım artık senin bi önerin varmı buna yani herkesin başına geldiğini sanmıyorum şurda 24gun kaldı sınava ve icim icimi yiyor umarım tavsiyelerin olur

Reply

kimya kolaydır düzelir. geometri için pratik kazanmak yani çok soru çözmek gerek. bulmaca çözer gibi. eğlenceledir ama. buna yazdan başla sen eğer cidden kötüyse. yazın ortaya karışık yap, iyi derece istiyorsan sözele bakacaksın zaten, türkçe çalış özellikle, 12.sınıfın belli bir kısmına kadar çalış rahatla, geometri çalış 9 ve 11'ine yani üçgen dörtgen çember, kimyanın da 11ine. yukarıda yazdığım gibi yeni yazımı bekle.

Reply

e çöz sen de konu taramalarını? eksiklerini görün derken gördükten sonra "ha tamam" diyip deneme çözmenizi kastetmedim :)

Reply

Bende de vardı, 1100. olmuştum, arkadaşlarım benimle "Sen YGS adamısın LYS'de bi 5000'e düşürürsün." diye dalga geçiyorlardı. Düşürdüm ama 1700'e, çok da bir şey farketmedi. Stres olma. Anca stres olup sınavda matematiği filan yetiştiremessen kötü şeyler olabilir.
Hasta olma konusuna gelince. Ben de şu an hastayım. 2-3 gün üstüste 10-15 saat kod yazınca hem zihnen yoruldum hem de üşüttüm. Hedefe ulaşmak kolay değil. Hayatınızda ilk defa uzun, yorucu ve ulaşılması zor bir hedef için çalıştığınız için böyle. Bu zamana kadar hepimiz el bebek gül bebek beslendiğimiz için zor geliyor. Dayan.

Reply

abicim deneme fem kapsül aldım millet artık fem çözme çok dandik oldu sorular karakökle finalden çıkıyor filan dedi. değiştirsem mi acaba senin kaynak önerilerine de bakmıştım gerçi 2013 mat ve fiziğinden sonra cidden fem kapsül kendini yenilemediği için kötü kalıyor napıyım sence başka yayın mı çözsem

Reply

mat konularının hepsini biliyorum fem kapsül çözüyorum ama 0 yanlış 10 boş falan çıkıyor ya böyle bodozlama deneme çözmek kötü mü bir konudan 10 test olan kalın kalın normal kitapları çözmek de vakit kaybı gibi ne yapmalıyım ?

Reply

mehaba ben 11.sınıf öğrencisiyim ygsye daha başlamadığımdan dolayı ygs netlerim çok düşük ve buna bağlı olarak da sıralamalarımda çok düşük geldi sınıfım buna bağlı olduğundan moralim çok bozuldu sence YGS + Mat2 + Lys Kimya yazın bitermi şimdiden teşekkürler .

Reply

Teşekkürler, dediğin gibi yapacağım.

Reply

sevgili abicim 12.sınıfım ve kafamda deli sorularrr.. çok az kaldı öyle bir psikolojideyim ki lys çözdüğüm sorulara benzer çıksın istiyorum şu son 20 günde paçayı kurtarmak 30 binden 5 bine çekmek istiyorum bakalım hayırlısı olur insallah. sorum şu son düzlükte bana lys ye yakın soru çıkması adına hangi denemeler yarar ? fem den artık çıkmaz almayın diyorlar ? mat için karakök iyi gibi fizik ve kimya için hangi denemeleri almalıyım. çok sağolun şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum cevabı

Reply

abim 11 leri falan bir süre bıraksan hiç soru sormasalar şu 1 ay boyunca sadece 12 sayısal soru sorsa çok mu çok bencillik yapmış olurum ??

Reply

Deneme çözmeye başladım.Denemelerin sürelerini soru sayısına göre ayarladım.örneğin matematik 50 soru 50 dakika gibi.ama denemeler epey yorucu oluyor.özellikle şu izmir sıcağıyla yorgunluktan bi harap oluyor insan.matematikte ciddi bi konu eksiğim yok sadece türevin geometrik yorumu kısmındaki asimptotlar 2.türev grafikleri falan sıkıntı oluyor.onları da toplamaya çalışıcam neyse.Ben şimdi çıkmış sorulara mı ağırlık vereyim yoksa bolca deneme mi çözeyim yoksa deneme+çıkmış+eksik ya da anladığım unuttuğum bir parçayı tekrar&soru çözümü şeklinde mi yapayım ? son söylediğim biraz mikser misali olacak ve süre yetecek mi onun ikilemleri var.matematik için bu sorduğum.geometriyi belli kıvama getirdim her gün 1 deneme çözüyorum yetiyor.şu son 24 gündeki tavrımız ne olmalı test kitabı ağırlıklı mı çıkmış soru mu deneme mi nedir yapmamız gereken? tavsiyelerini bekliyorum şimdiden teşekkürler..

Reply

Sagliksiz ders calistigimi fark ettim. Mesela oran orantıda kat sayi deveri verirsen tam mantik yok. Hocalarda . Boyle dedi neyapmaliyim sence

Reply

hocam iyi günler şimdide ygs sayısal yerine lys kasın demişsin yoksa yeni yazında fikir değişikliğine mi gideceksin? ben ilk 20 bin hedefliyorum hedefim seninki gibi çok çok büyük değil peki ben yazı ygs sözellemi geçirmeliyim ? yoksa lys mat lys fen ile mi teşekkürler

Reply

Temelim yok konulari temelden kavrayabilir miyim ? Hedef bilkent elektrik Elektronik % 50 burslu en kotu. Bunu yapamicakmisim gibi geliyo

Reply

lys bittikten sonra çözdüğüm kaynaklar: java software solutions, steward calculus yani bu konuda kendimi güncellemedim. elinizdekileri çözün bu kadar takmayın.

Reply

bodoslama denemeyi çözdükten sonra boşlarının hangi konudan olduğunu bulup konudan 10 test olan kalın kitaptan test çözmelisin.

Reply

bilmiyorum, karışık çöz.

Reply

yani setleri bozup karışık deneme satan bir kitapçı bulursanız ondan alın, veya arkadaşlarınızla ortak denemeye girişin.

Reply

niye ki, zamanım olduğunda hepsine cevap verebiliyorum ben?

Reply

Klimalı bir yerde çalışmaya çalış. Dershane, kütüphane vs. Çıkmış sorulara ağırlık vermek nasıl oluyor anlamadım, çıkmış soruları çözmeyi kastediyorsan çöz bence fazla uzun sürmez. En son dediğin yani deneme+çıkmış+eksik doğru, blogta da tersini söylemedim. Konu eksiğin yoksa yeterli süre var zaten okula gitmiyorsundur.

Reply

Anlayamadım ne sorduğunu. Sağlıksız ders çalışmak ne oluyor? Soruya bakınca ne yapacağını anlayıp uygulayabiliyorsan sorun yoktur.

Reply

Kardeş ben ygs sayısal kasın demedim hiç. ilk 20 binin çalışması gereken 1.nin çalışması gereken miktar arasında fark yok ayrıca. Daha az çalışıp yırtayım dersen kendini 200. binde bulabilirsin, dikkatli ol. YGS sözelle değil, sözel + 12.sınıf demiştim ama "temelim yok" lafına karşı da öbür sınıfları bağlayan konuların çalışılmasını söylemiştim. İleride daha detaylı inceleyeceğim.

Reply

Evet temelden kavrayabilirsin. Bunu yapamıcakmışın gibi gelmesi normal o dediğin bölüm ilk 4500'ten mi ne alıyor.

Reply

sana helal olsun diyorum :D gerçekten şu yaptığın çok imrenilecek bir davranış ve elbet karşılığını alıcağını düşünüyorum bu kadar insana yardımın dokunuyor çok faydalı bir site dönüp dönüp okunabilicek ,-arka plan biraz soluk olursa mavi çok göz alıyor- ben soruma geçeyim seneye sınava giricem hedefim tıp seneye için şunu sorucam dersanemden çok memnunum sistemi olan butik bir dersane konular işlendikçe mi o konuyu hallediyim mesela basınç işlendi elimdeki kaynaktan yayarak mı çözeyim konuya çalıştıktan sonra, yoksa işlendi konu çalış elindeki soruları bitir bir de her gün her derse mi çalışmak gerek dengeyi kuramadım 11 de mesela güne iki ders koyup çalışıyordum adamakıllı halledip gidiyordum ama seneye bir sürü konu var ve unutmamak gerekiyor onu nasıl planlamalıyım bir de konu tekrarı uzun mu olmalı sence yoksa kısa bir tekrar ve bol soru mu şimdiden teşekkürler

Reply

arkaplan mavi değildi aslında, orada bir resim vardı. fakat şimdi farkettim ki o resim açılmıyor. bloggerla ilgili bir problem olmalı. bu yüzden açık mor gibi bir şeye çevirdim. hala gözünüzü alıyor mu?

o dengeyi kurmak zor zaten. sen dershaneyle beraber gitmeye bak. onlar işlesin sonra sen tekrar yap yani notlarına bakıp test çöz. bir de biyoloji ve fizikte derse gelmeden önce de işlenecek konuya bir göz gezdirmeni öneririm. her gün her derse çalışmak gerek değil çalışman gereken konuları çalışmalısın. olaya ders ders bakma. örneğin her derse aynı vakti ayırcam diye uğraşma ygs kimya ile ygs geometriye aynı vakti ayırmak abes olur.
test çözersen unutmazsın merak etme.
konu tekrarı konusuna göre değişir, konuyu anladıysan ders notlarına ve örnek sorulara (ve tabii çözümlerine) bak test çöz, anlamadıysan video izle sonra test çöz.

Reply

hocam ıyı gunler.
Dırek soruma gecıyorum.lys de deneme yapmanın onemı nedır yanı ygs de cooook onemlı ama lys de ?ornek vereyım;
bıyolojı denemesı aldım 3 tane arka arkaya cozdum ve gordum kı fotosentez olayını unutmusum eee ben sureklı deneme cozup bunu mu gorucem? Demem o kı ben arada deneme yapıyorum ama asıl programım hatalarım ustune.dersane hocam bu yolun hatalı oldugunu soyluyor yanı lys denemesını hangı sıklıla yapayım. Mesela suan kaynak bıtırmek mı deneme cozmek mı bana fayda saglar?
Tesekkurler.

Reply

LYS'de çoooook daha önemlidir çünkü konu sayısı boldur ve hangi konuyu bilmediğini saptamak daha önemlidir.
E kardeş bilmediğin konuyu saptadıktan sonra öğreneceksin zaten, sana yeme içme deneme çöz diyen mi oldu? Madem buldun yanlışını git o konuyu tekrar çalış ve o konudan test çöz işte. Bunu kendi mantığınla çıkarman gerekir zaten, her şeyde dershane hocanıza veya size rehberlik yapan diğer kimselere bağlı olmayın. Daha öncesinde deneme çözerek bilmediğin şeyleri vahiy gelmiş gibi öğreneceğine mi inanıyordun sen?

Reply

Hocam bilkent nasıl ? :) ingilizce bölüm okumak zor mu ?

Reply

ben üstteki arkadaş değilim.3.kişiyim.

verdiğin cevabı okurken haydar dümenin bir cevabını okuyor gibi hissettim hocam alemsin yav:) tarz aynı tarz:) (şaşırdığım bilgi:1 hafta öncesine kadar haydar dümeni sadece kafaya alırdım.kafa bulma aracı olarak görürdüm.ama öğrendim ki adam çapa tıpı falan bitirmiş bayağı başarılıymış.ve bizim dalga geçtiğimiz şeyler aslında büyük bir ihtiyacı gideriyormuş bilgilendirme açısından. neyse konumuz haydar dümen değil.)

ben öylesine girdim.içime bir anda bir sevinç doldu sana teşekkürlerimi sunmak istedim.Allahıma şükürler olsun ygsem 4bin. lysde ise hiç sıkıntım yok.herşey olağan olursa çok istediğim tıp fakültesine girebilirim.belkide 22 gün sonra kazanmış olcm kimbilir.
bu durumumun yüzde 50si benim gayretimse yüzde 50si de senin çaban.senolmasaydın yine her yıl yaptığım gibi eşşeklemesine çalışacaktım.çok çalışacaktım yine ama yanlış çalışacaktım.büyük ihtimal bukadar yaklaşamazdım hedefime.sağol jo_be.
iyilik eden iyilik bulur.ben içimdeki bu insan sevgisiyle kimbilir doktor olursam eğer inşallah kimlere yardım edecem.ordan kazanacağım sevapta bile senin payın vardır.vesile oldun sonuçta.Allah görüyor yardımını.sen bize yardım ettin.Allah da sana ailene ileride olacak çocuklarına sevdiklerine yardım etsin.ihtiyacınızı gidersin inşallah.

lütfen hiç bir şey yazma cevap olarak.yoksa.girer bakarım cevap varmı diye huyluyum biraz zamanım gider ders çalışmam lazım:) yazma sana güveniyorum.
yazma sakın. hadi kib:)

Reply

Merhabalar, öncelikle 11.sınıf anadolu lisesi öğrencisiyim 2 senemi çok boş geçirdiğimi düşünüyordum ki yanılmışım ders bile dinlemezdim ama bu sene,sene başından itibaren konuların bağlantılı olduğu yerleri en başından aldım.. Ygs matematik simetriler az kaldı tabii ygs netlerim iyi olunca kendime boş bir güven geldi 2 aydır aynı sayfadayım.. Şu anda zaman netlerim 120 +,- 5 uğur netlerim ise ygs adına 100 lerde. Ve yaz için sadece soru bankası +deneme çözeceğim ygs den, ve şu ana kadar işlenen lys konularını temize çekeceğim.. Konular işleniyor fakat 11.sınıf basit olmasına rağmen içime sinmeyen konular var.. Ben aslında şunu sormak için biraz kendimden bahsettim rahat bir yapım var hedefim yüksek (sizin üniversitenizi+bölümünüzü istiyorum). Ve günde 2-4 arası saat çalışıyorum ve herkes benden daha çok çalışıyor istesem de yapamıyorum daha fazlasını mutlaka oyalanabileceğim şeyler çıkıyor ortaya nasıl bir yol izlemeliyim?

Reply

Geometride dar bogazdayim mesela denemede çember konusundan yanlış çıkıyor hemen o konunun testleri cozeyim diyorum cozuyorum sonra yapamadığı soruya bir daha bakıyorum gene cozemiyorum.geometride sanki uçsuz soru tarzı varmış gibi geliyor harbi boyle mi? Konu desen zaten konuları illa ki biliyorum...geo sb da kaliteli ankyer6 bin önerisi üzerine aldım yani. Birde lys 2013 te 17 net yaptım. 23 üstüne cekemm lazim nasıl çalışayım kalan zamanda? Ben sadece deneme olarak gitmeyi düşünüyor ama yukarıdaki sorun çıkıyor ortaya...

Reply

Yapamadığın sorunun çözümünü öğren böyle daha sağlıklı bir yorum yapabilirsin. Geometride uçsuz soru tarzı var evet ama sınav bu kadar fazla tarzı bilmeni istemiyor. 17 net yaptıysan zor uzunluk sorularının yanında analitik düzlemi filan da yapamamışsındır, konu eksiğin olmasın analitikleri kaçırma sakın çok kolay. zor soruları yapman önemli değil kolay soruları kaçırma da. bu konuda son iki haftada verebileceğim en iyi öneri budur herhalde.

Reply

çalışma süresini arttırmalısın tabii. ama henüz 12 olmadığın için çok da kritik değil. yani yazın 6-8 saate çıkar demem. yazın da her gün aksatmadan 2-4 saat çalışabilirsen gayet yeterli bence. 12.sınıfa geçince ise çevrendeki herkesin çalıştığını görünce sen de otomatik olarak çalışma saatlerini yükseltmeye bakacaksın, tempo kendiliğinden artacak. (aynı soruyu ben de 1000. olan bi arkadaşa sormuştum o da aynen böyle cevaplamıştı ve haklıydı da). korkulacak bir şey yok.

Reply

11.sınıf mf yim ygs netlerim kötü durumda yaklaşık 75 net felan yapıyorum bunun asıl nedeni ygs fen 0 desem yeridir. O yüzden bu yaz mat geo fkb ve Türkçeden bir konu anlatım bir soru bankası bitirmeyi planlıyorum bunu yaparsam lys ve sözel çalışmaya vakit kalmaz ama ygs deki konu eksiklerini halletmeden 12.sınıfa başlamak istemiyorum. Dershane ye gitmeyeceğim o yüzden bu yaz ygs yi halledersem sene içinde de lys + ygs deneme, soru yaparım diye düşünüyorum sizce nasıl olur

Reply

hocam bugun ıtıbarıyle denemeye basladım ama sankı gec kalmıs gıbı hıssedıyorum.sence buyuk bır kaybım var mı?

Reply

merhaba bilgisayarıma internetten ders videoları indiriyorum mesela aynı konudan çok çeşit video indirmeme gerek varmı yani başka hocalardan yoksa bir veya iki tane farklı kaynak yeterlimidir

Reply

merhaba hocam yeni yazıyı sabırsızlıkla bekliyorum yazın ders çalışmayla ilgili senin dediklerini harfiyen yapacağım yazın her gün 4 saat çalışacağım tempoyu ne düşüreceğim nede arttıracağım sizce yeterlimidir ? bide şöyle düşündüm 3 oturuş her oturuş 80 dk 1. oturuşta ygs sözel 2. oturuşta geçmiş senelerden konu eksiği 3. oturuştada 12. sınıf mantıklı mı hocam şimdiden teşekkürler .

Reply

hocam iyi günler yazın ders çalışma yazısı güncellenecek dediniz ekstradan neler olacak biraz ipucu verirmisiniz ve strateji eski yazıyla genel itibariyle aynı değil mi ? pek bir değişiklik yoktur yani .

Reply

Merhaba, ben Anadolu lisesi 3. Sınıf sayısalım, bu sene özellikle fizikde sıkıntılarım var. (Okuldaki hocam sagolsun) Fizik dersini nasıl bir çalışmayla düzeltebilirim? Internetten Muhammed çoruh ve Teknofem izliyorum arada ama test çözerken veya denemelerde sıkıntı çekiyorum. Birde YGS matematik netlerimi 20 üzerine çekemedim matematiğe hemen asılmalımıyım =)

Reply

Merhaba, abi ben Anadolu lisesine gidiyorum. 3.sınıfım ve sayısalım. Fizik dersinde sıkıntılarım var (okul hocam sagolsun) Video izleyerek çalışıyorum ama testlere gelince sıkıntı yaşıyorum okuldaki hocam beni baya soguttu dersten ne önerirsin nasıl kapatabilirim eksiklerini? Özel ders mi almalıyım? Birde matematik ygs netlerim konu eksiğimden dolayı 20 yi geçmiyor hemen kasmaya başlasam nasıl olur? Problemleri yarıladım netlerim baya arttı 30+ ya çekmem mümkünmü? Şimdiden teşekkürler

Reply

dershaneye gidin
tamam eksiklerinizi kapatın sizin için daha iyi olur

Reply

niye indiriyorsunuz ki?

Reply

her gün çalışın. ilk hafta aynı kalsın. sonra eğer isterseniz arttırın. ama arttırdıktan sonra ilk başladığınızın altına (4ün altına) düşürmeyin. geri adım atmayın yani. oturuş moturuş söylemesi kolaydır da uygulaması zordur, uygularken çok gevşememek kaydıyla nasıl rahat ediyorsanız öyle yapın.

Reply

spoilere karşıyım

Reply

Videoları izledikten sonra çözdüğünüz testlerde videoda izlediklerinizi uygulayabilmelisin. Konu notlarınıza bakın veya video bir yerde açık kalsın, öğrendiğiniz şeyle önünüzdeki soruları bağdaştırmaya çalışın.
mümkün.

Reply

meraba abi şimdi ben lise 3.sınıfım anadolu lisesinde okuyorum. Yazın ders çalışmak adlı yazını sabırsızlıkla bekliyorum. Çünkü kafam allak bullak oldu. Senin planını uyguluycam kendimi ona göre programladım ama şöyle bişey var donanım haberde ve dershanede bakıyorumda millet ygsde ne netler yapıyo öyle hani onların yanında devede pire kalıyorum desem bile fazla abicim. Maraton başladı ki sene başı dahada bi artıcak tempo ama o adamlar hani ygs çalışmış ya da iyi net yapıyolar. Moral motivasyon bakımından iyi olucaklar ben o zamanlarda çok çabuk pes ediyorum. Abicim bide umarım bu soruya kızmassın yukardada yazmışsın ama ben ygsyi yetiştirebilir miyiz diye çok endişeleniyorum. Çalışıcağıma söz verdim kendime ama deneyim diye bi resim vardı ya konuların birini uygulamadan öbürüne nası geçicez çok merak ediyorum. Acemiyiz bu işte sizin gibi abilerimizin tavsiyeleriyle bişeyler yapıcaz umarım. Cevaplarsan çok sevinirim. Çok teşekkürler.

Reply

arkaplan süper olmuş emeğine sağlık

Reply

Yaz icin yazi ne zaman yazilacak net bir tarih verebilir misin her gun buraya girmekten sıkıldım refleks oldu artik okudugum seyleri tekrar okuyorum

Reply

Merhaba azimli yazar.
Öncelikle blog için teşekkürler gerçekten fazlasıyla yardımcı oldu.

11.sınıf fen lisesi öğrencisiyim.470 puanla girdim.Orta dereceli bir okul.
9'da yattım.10'da yarım çalıştım.11'de fena değildi.Tabi okul sınavları fazlasıyla zordu obp bana sağlam vuracak 80 civarı gelecek diploma notum.

Sen özellikle LYS LYS demişsin,kesinlikle katılıyorum buna fakat şöyle bir şey var ki YGS biraz daha temel yani mesela ben 9.sınıfta yattığım için çoğu YGS konusunu tam bilmiyorum.Ve şimdi atıyorum bir LYS konusu çalışmaya kalksam temelden eksik olan bilgi yüzünden konu tam anlaşılmayacak.

Bu yüzden ben 2.dönemin başında YGS'ye başladım belki erken bitiririm de LYS ile ilgilenirim diye ama olmadı 11 aksadı azalttım onu da şu an YGS simetrilerden gidiyorum matematik %40,fizik %45,geometri %40,dil bilgisi %80 civarı bitti.Yazın da bu kalan kısımları tamamlayarak kimyayı da kısa sürede bitirip biyolojiyi de aradan çıkarmak istiyorum.Zaten biyolojide ygs-lys ayrım yok.Ordan sosyale geçeceğim zaten sosyal çalışmayı seviyorum ondan sıkıntı olmayacak o.Zaman kalırsa lys matematikte de biraz ilerlerim.Şu an dershanede hocamız ÖTF-Limit bitirdi.Türevdeyiz.Tabi çok verimli geçmiyor ama aklımda bir şeyler oluştu en azından.
Okul başladığında da yine simetrilerden LYS'ye devam edip,YGS'den deneme+soru gitmeyi düşünüyorum.

Bana önerin nedir,dediğim gibi fen lisesindeyim program yapma çalışma disiplini hakkında sorunum yok ama 9.10.sınıf temelim çok iyi değil.

Teşekkürler şimdiden.

Reply

Az önce yazan fen lisesi öğrencisiyim.

YGS netlerim zaman denemeleri ve fem denemelerinde 90-100 bandında

Reply

girmeyi bırak, bir hafta sonra tekrar gir.

Reply

o orada çıkmış olma ihtimali bayağı fazla

Reply

Şimdi söyle bana, 9'da yattım diyorsun 11 fena değildi diyorsun peki 11'de "yav keşke şu 9.sınıf konularını bilseydim keşke, her sınavdan 100 100ü çakardım" dediğin oldu mu? hiç sanmıyorum. şimdi lys çalışsam anlamıycam diye kendine bahane verme bence. Ben burada bilgisayar öğrenmeye java dili ile başladım, hiç "iyi de ben neden ilkbaş 00111li kodları öğrenmiyorum diye sormadım ve gayet başarılı oldum. buna önceden değindim ama gelecek yazımda daha detaylı anlatırım.

gerçi yazının devamını okumadan ilk 3 paragrafa yorum yaptığım için şimdi gördüm ki çok geç. sen başladığın gibi devam et o zaman. öneri verecek bir şey kalmamış bana.

Reply

benim programıma sabit kalma eğer dershane vs'den komutlar geliyorsa onu uygula.
milleti salla.
6 ay kardeş nasıl yetiştiremicen.
konu uygulamak test çözmek oluyor, gerekli sayıda (o gerekli sayı ne dersen konudan konuya değişir, ama her konudan min bir soru bankası yani 4-5 test filan.) bunu yaptıktan sonra öbür konuya geçersin, tabii tekrar yapmayı da ihtimal etmezsin.

Reply

Selam :) matematik netlerim çok hoşuma gitmiyor 40 45 arası ama yeterli değil. Senin nasıldı bu zamanlar netlerin

Reply

Teşekkürler abi yeni yazını bekliyorum sabırsızlıkla. Bide abicim bende bilgisayar mühendisliği okuycam ortam falan nasıl dersler zordur millet proje falan diyip duruyo ygs-lys daha kolay diyo musun hiç?

Reply

Hocam yazın ders çalışma yazısını güncelleyeceksiniz ama diğer yazıya dokunmayıp başka bi başlık altında açsanız olur mu?
Açık söyliyim ordaki bilgiler de benim için çok değerli lütfen onlara dokunmayın :))

Reply

Denemelerde matematiği 50-55 dkda bitiriyorum 3-4 boşum oluyor. Gerçek sınavda zaman yeter mi sence? Sen yetiştiremediğini söylemiştin, denemelerin nasıldı? Ve şu dönemde günde 2 deneme yeterli mi sence? Teşekkür ederim şimdiden.

Reply

Birader yeni yazı nerde kaldı bugun 2 haziran emir gibi oldu biraz ama sabırsısız. mazur gör

Reply

YGS mi LYS mi? LYS'de yetiştiremedim ben, yetişti de boşlarıma çok az bakabildim. 50-55 dakikada bitirmek iyi. YGS ise 50-55 şu an için anormal değil.

Reply

evet daha kolay. önüne verilen testi çözüyorsun bunda zor bir şey yok. bilgisayar mühendisliğinde bol bol araştırma yapman gerekiyor, tabii başarılı olmak istiyorsan.

Reply

İnşallah abicim hayırlısıyla kazanalım hedefler büyük bakalım. Başarılar yolun açık olsun.

Reply

Galiba artık daha az yazı gelecekmiş,şu yazın ders çalışma yazısı tüm sorularımıza cevap verecek upuzun güzel bir yazı olursa çok memnun olacağız :)

Reply

Merhaba yazılılarım bu cuma bitiyor.11.sınıfım.
1 hafta okula gitmeyeceğim.O hafta dinlenip karne gününden sonraki gün çalışmalara başlamayı düşünüyorum sence 4-5 gün geri çekmeli miyim yoksa 4-5 gün ileri atmalı mıyım?

Reply

valla yazılarının çoğunu okudum açıkçası bana çok şey kattın. sayende denemelerde tamamını boş bıraktığım tarihe çalışmaya karar verdim. yeni yazı için de sabredemiyorum artık ama bekliycez

Reply

ben mezuna kalmaya karar verdim diş hekimlği istiyorum
bir mezun olarak yazın ne çalışmalıyım ygsmi lysmi ya da ortak mı lütfen cevap verin
yazın ders çalışmak konusunda mezunlar içinde bir şeyler yazacakmısınız?

Reply

Mezunum, ve istediğim puanı yapamadım.(puanım 300 gibi bişey gelicek sanırım)
Yaz tatilinde sırf matematik çalıştığım için fenim bomboş duruyodu, sınavda da tek güvendiğim matematikte beni sırtımdan vurdu. Zaten fen yoktu, türkçe zor bela kendini kurtardı, sosyalde 0'dı. Ve butun bunların ardından ygsde rezil bi puan aldım. Sonra lys çalışmayıda bıraktım. (ygs düşük diye)

Toparlarsak bir sene daha kalmam mantıklı mı yoksa 300 gibi bir puanla biryere yerleşmek ne kadar doğru?
Hedefim her zaman TIP oldu. 1 sene daha kalsam yaparmışım gibi geliyor.

Bu bloguda yeni öğrendim, okumaya çalışıyorum. Güzel bilgiler var teşekkür ederim.

Ha bir de bende akademik kariyer doğrultusunda gitmek istiyorum. Umarım sizinde istediğiniz gerçekleşir.

Reply

Merhaba 11.sınıfım. Yazın okuldaki iyi bi matematikçi 12.sınıf konularını işleyecek ama 6 hafta 52 saat ders+soru çözümü..sizce çok mu yüklenmiş olurum yoksa bi temelim olur rahat mı ederim? gitmek konusunda bir türlü karar veremedim. şimdiden teşekkürler..

Reply

Gir kardeşim ben sana yukarıda 12 çalışın ama hoca olmaması sıkıntı olabilir dedim sen önüne gelen fırsatı tepiyorsun :)

Reply

önceki seneden neler eksikse artık.

Reply

300 puanla iş bulmakta sıkıntı çekmeyeceğin bir yer varsa gir. 3.kere kalmak riskli olabilir. ama bu konuda öneri vermek beni aşar sen büyüklerine danış.

Reply

ilk önce ygs eksiklerimi mi halledeyim yoksa lys eksiklerimi mi
ygsyi dersane ile birlikte götürsem yazında lys çalışsam nasıl olur
yoksa yazın ortak m gideyim ltfn cvp atın

Reply

Merhaba 10.sınıf tmciyim ve türkçe coğrafya tarih hiç soru çözmüyorum fakat çok fazla tekrar yapıyorum denemelerde full sence hata mı yapıyorum ygsde çakılırmıyım abi ? :) bide mat-geo yazılıdan yazılıya çalışıyorum yapabiliyorum fakat denemelerde berbat temelimde kötü ama işlemim çok hızlıdır senin dediğin gibi ezberci olduğum için denemede görmüyorum heralde :) şimdiden sagolasın iyi günler

Reply

iyi günler azimli hocam beni hatırlamışsındır belki. tüm blogunu 2-3 kere okumuşumdur yani iyice ders çıkarmak için yalnız bugün çok şaşırdığım bir ikilem yakaladım sende http://azimliyazar.blogspot.com.tr/2013/07/simdi-ben-buraya-neden-yazdm.html bu yazında bir bölümde şöyle yazmışsın. kopyalayamadığım için elimle yazıyorum '' Demekki YGS den önce integrale başlayıp 3-4 ay integral çözmek o kadar da önemli bir şey değilmiş. Yazın 12. sınıfı bitirmek , 1 SENE ÖNCESİNDEN SÖZELE BAŞLAMAK GEREKMİYORMUŞ böyle bir sıra için ''
Hocam şimdi burda ikilem yakaladım sen bize diyorsun ki yazın ygs sözel ve 12. sınıf konuları çalışın yükünüz hafiflesin peki neden o başlıkta farklı yazdın ? herhalde yanlışlıkla yazdın diye düşünüyorum iyi günler

Reply

merhaba :) 12. sınıfa geçtim.fen lisesi öğrencisiyim 463 puan ile girdim .9 ve 10. sınıfın yazında full yattım ama 9 ve 10. sınıfta yazılılara felan baya çalıştım.yani temelim var sadece hocaların işlemediği konuları bilmiyorum ama bildiğim konular itibari ile temel iyi ve bir baksam tüm konular aklıma gelir ve rahat çözerim . benim asıl sıkıntım ygs netlerimin kötü olması çünkü ben yazın yattım ve arkadaşlar çalışmışlar onlar ygs de şu an itibari ile 100 net felan yapıyorlar ben ise 70 80 civarı. ben de çalışsam çıkarım bayaa başta da belirttiğim gibi hemen alırım konuyu. ama benim asıl sorunum kendimi çok geç kalmış hissediyorum hedeflerim isteklerim derece yapmak mesela ilk 1000 e girmek istiyorum ama bunu başaramıycakmışım gibi geliyor zaman az gibi sanki... eğer çok çalışırsam mesela yaz itibari ile kaç saat çalışmalıyım konuları nasıl bölmeliyim ki ilk 1000 gelsin ? yoksa geç kalmışsın mı dersin ? yanıtını çok merak ediyorum. cevabın için şimdiden teşekkürler :)

Reply

Merhaba :) 11.sınıf eşit ağırlığım önceden ders çalışıyordum türkçe ygsyi bitirdim 3kitap çözdüm şimdi yine arada çözüyorum matematiğinde bir kısmı bitti ama sorun şu ki ben okulun kapanmasına 2 hafta kala izin aldım ve evde yatışlara geçtim hiç ders calısmıyorum sende izin almayın okulda durun demişsin ama servisle gidip geliyorum okulum çok uzakta gidemem ne yapmalıyım hiç ders calışmak istemiyor canım ders çalışmak istesem bile odaklanamıyorum hemen sıkılıyorum lütfen yardım :(

Reply

Merhaba azimli sınava 1 hafta kaldı ve düşüncen benim için önemli lütfen bu soruyu sınavdan önce cevapla. Şimdi şöyle ki lys matematikte kendime belirli bir çözme sırası belirlemedim hepsine alışmış olmak için. önüme ne geliyorsa o konu sırasıyla çözdüm. dershaneler ve yayınlarda da genelde integral sonda olduğu için onu son çözmüş oldum. ama 2013 lys yi çözdüğümde integrale geldiğimde kafa kalmadı resmen 2 soruyu algılayamadım sonra sınavı komple bitirip dinlendikten sonra çözdüm. bu yüzden de sınavda integrali mat1 kısmını yaptıktan sonra, hem kafam açıkken hem de daha çok bulanmamışken çözmeyi planlıyorum. Ne düşünüyorsun? teşekkür ederim şimdiden :)

Reply

sözeller için; yahu nolacak 10.sınıfta soru çözsen çözmesen. 9.sınıfta matematiği 1 olan arkadaşım 420. olup bilkent ee'yi kazandı. boşver sen başarılı olduğun takdirde hangisi rahatına geliyorsa onu yap.
matematiğe gelince, video izleyip test çöz. sınavdan sınava çalışma.

Reply

Şüpheli gözüküyor ama orada bir ikilem yok. Ben yazın sadece sözel çalıştım ve 12.sınıf çalışmadım. 12.sınıf sıkıntılı geçti ama derste yardıran adamları da, daha 11.sınıfta elinde coğrafya test kitapları olan adamları da geçtim. onu diyorum orada. Sınıfta sürekli integral çözen tipler vardı, ben ise YGS'den sonra öğrendim integrali ve bir boş yaptım geri kalan hepsi doğruydu. Çünkü sınav dediğim gibi öyle zor bir sınav değil. Ki benim girdiğim en zor sınav idi.
Yazınsa benim yaşadığım sıkıntıyı yaşamamanız için 12.sınıf çalışmanızı önerdim. Çalışmazsanız 12.sınıf sıkıntılı geçecek ama bu ilk 2000'e girmeye engel değil. Olay bundan ibaret.

Reply

son yazdığım yazıyı oku nur. ve hayır geç kalmadın.

Reply

iyi tamam ben de servisle gidip geliyordum ne var bunda.. serviste soru çözmek de gayet kazançlı bir eylem. ve okula gidince mecburen çalışacaksın çünkü yapacak daha zevkli bir şey yok (başınızda öğretmen olduğunu dolaysıyla milletin muhabbet etmediğini varsayıyorum.. gerçi şu an okula giden adam kalmamıştır.) bir de ben onları 12ler için yazdım sen canını sıkma.

Reply

kafan açıkmış kapalıymış diye kendini şartlama. altıüstü 50 tane soru çözüyorsunuz bu yorucu mu? taktiğine gelecek olursak, integral mat2'deki en zor konu. başa alıp zaman yedirmeye değmez. "integral en zor konu, anlamak için çok uğraştım sınavda yapayım emeklerim boşa gitmesin." diye düşünmeyin. şimdi burada diyeceksiniz ki sebebim farklı, fakat sebebi ne olursa olsun ben son anda taktiği değiştirmeyi önermem, o taktiği çok az uyguladınız ve zaman sıkıntı yaşar mısınız bilmiyorsunuz. değiştirsiniz sonradan başınızı duvarlara vurma olasılığınız yüksek. bunları söylüyorum çünkü bize sürekli öğretilen sınav sırasında taktiği değiştirmeyin lafı oldu, iki hocam bundan muzdaripti.

ayrıca 2013 lys yorucudur, onu baz almayın. ki gerçek lysyi evde lys çözer gibi çözmessiniz. onun bir ağırlığı vardır. onu öyle "kafa kalmadı bitse de gitsek" modunda çözmezsiniz.

Reply

baba iyi günler ben yazın 12. sınıf ve ygs sözel kasıyorum. başladım yani. şimdi 12.sınıf calısınca boşa çalışıyomuş gibi oldum sence ilk ygs sözeli bitirip sonra mı 12 ye çalışıyım yoksa ikisini birlikte mi götüreyim teşekkürler. not : 12. sınıf kimyasında elementler kimyası çalıştım sanki biraz fazla ezber 12 de hangi dersleri çalışayım

Reply

vallahi ben son yazımda hepsinin artısını eksisini yazdım ve ne yaparsanız yapın boşa olmaz dedim. hangisinde rahat ediyorsan ona çalış artık. niye boşa çalışıyormuş gibi oldun onu bilmeden yorum yapamam.

ayrıca ben organikte neye çalışacağını da yazdım. orada elementler kimyası yoktu. daha önce beni sallamayan arkadaşın başına neler geldiğini de görmedin sanırım. bence yazıyı baştan bir oku :)

Reply

Merhaba hocam ben bu yaz lys çalışmayı dusunuyorum ama geometriyi 2ye kadar hiç dinlemedum çünkü hocalar cözümlü soruları yaziyordu tahtaya hep kendileri soru çozemiyordu matım cok iyi bu arada.Sizce lys + geometrimi yoksa sadece lys mi gitmeliyim ?

Reply

Merhaba azimli yazar, 11.sinifi bitirdim(sayisalim). Bu yaz YGS sozel + 12.sinif konularina calismak istiyorum fakat dershanede girdigim son denemeler baya kotu geldi. Son denemede fizik 2 - 3 net arasi birsey sanirim. Hafif moral bozuyor tabi. Simdi denemeler bu kadar kotuyken dershane hocalari felan da yazin YGS fen felan veya diger YGS sayisal konularini bitirmeye calisin derken arada kaliyorum. Sen ne dersin, bu yaz sıkı calismayi dusunuyorum birlikte goturebilir miyim, bir faydasi olur mu sence, ne yapmaliyim?

Reply

Merhaba azimli kardeş (abi demeliydim belkide) ben yaklaşık olarak 7 saat sonra 11.sınıf öğrenciliğini bitirmiş olacak bir fen lisesi öğrencisiyim , sayılsalcıyım ancak ygs'de görebildiğim en yüksek net 90 küsür civarı ve hedefim 140-150 net arası yazdığın yazıları okumadan önce yazın ygs konularının hepsini bitirmeyi düşünüyordum sayısal ağırlıklı olarak ancak şimdi bir çelişkiye düştüm.Ygs 1-2 türünde max 340 puanlarını görmüş biriyim.Bana verebileceğin tavsiye nedir son olarak belirteyim ki 10. sınıf konularına dair hemen hiçbir şey bilmiyorum 11.sınıf konularında ise ortalama üstüyüm diyebilirim.Sanırım pek açıklayıcı olamadım anlatamadığım bir yer varsa iletmeni rica ediyorum.

Reply

geometriden eksiklerini kapat o zaman yanında da lys çalışırsın. ama türkçe de çalış.

Reply

Bloga yazdığım "YGS performansım" yazısında ben de 2.5 net yapmıştım. ilk defa kasımın sonunda 7.75 yaparak 5'i geçmişim. çok sorun değil. dershane hocalarının dediğini yapmanız daha doğru son yazımda da yazdım. bize de türkçe çalışın dediler onu yaptım ve yararlarını yazdım. Zaten son yazımda direkt olarak sözel + 12 demedim hepsinin yararlarını yazdım, ne çalışırsanız çalışın yararı olacaktır.

Özetle dershanedeki hocaların dediğini yapın ama yine de Türkçe'ye de başlamanızı öneririm kesinlikle.

Reply

Yazın Ders Çalışmak 2'yi okuyun. Gerçi okumuşunuzdur. Ondan sonra kendi seviyenize göre ve dershaneye gidiyorsanız hocaların da önerileriyle bir şeyler yapın. Bana kalırsa mutlaka Türkçe'ye başlayın. Fen lisesinde olduğunuz için sınavlar zordur ben 12'ye de başlamanızı ve kendinizi rahatlatmanızı öneririm yine de. 10.sınıf konuları dershanede YGS'den önce işlendiği için bir sorun olmaz. 11'i halletmişsiniz ki zaten kolay. YGS SBS'yle benzerlik gösterdiği için ve siz de fen lisesini kazandığınıza göre ben YGS'de de başarılı olacağınızı düşünüyorum, tabii çalışırsanız. 90 net kötü değil, benim ilk sınavım 110 küsürdü ama 45'i filan sayısaldan. Hallediliyor.

Reply

Merhaba.Meslek Lisesi öğrencisiyim.Orta halli Anadolu Lisesine yetecek puanım vardı ancak anasınıfı öğretmeni olmak ve ek puan için meslek lisesine geçiş yaptım.Lise 4e geçtim.Ygs-5ten gireceğim.Amacım,hedefim her şey belli.İlk 25 bin hedefliyorum(ODTÜ için).Nasıl bir program hazırlamalıyım?Hangilerinden başlamalıyım?Şuan yaz tatilindeyim bir an önce kalan eksiklerimi kapatmak istiyorum.Az-çok temelim var.Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Reply

Merhaba.Öncelikle belirtmeliyim ki Meslek Lisesiyim.Hedefim anasınıfı öğretmeni olmak.Orta halli bir Anadolu Lisesini kazandım ancak okul öncesi okumak ve ek puandan yararlanmak için Meslek Lisesine geçiş yaptım.Amacım ODTÜ-Okul öncesi öğretmenliği(25bin).Tm Ygs-5'den gireceğim sınava.Az-çok temelim var.En kötünün en iyilerindenim lakin başaracağıma inanıyorum.Kendi çapımda araştırmalar yapıp çalışıyorum.11. sınıfı bitiren ve seneye staj-okul-dershane-etüt cehennemine hazır olmayan bir ygs öğrencisiyim.Yazın bir şeyler halledip 12. sınıfta az da olsa rahatlamak istiyorum.Neler yapabilirim?Ne yapmamı önerirsin?Şimdiden teşekkür ederim.

-Geleceğin Meslek Lisesinden ODTÜ'yü kazanacak olan yazarı.

Reply

Fizik üzerinde yaptığın özel çalışmayı açıklar mısın? O mucizevi çalışmayı bekliyorum ya :D Rica ediyorum..

Reply

Ben bu konuda önerilerimi "Yazın Ders Çalışmak 2" isimli konuda yazdım. Ama sen YGS öğrencisi olduğuna göre pek 12.sınıfla filan alakan yok? Yani LYS'ye girmeyeceksin yanlış mıyım? O zaman yazın artık hangi ders hoşuna gidiyorsa ona çalış nasıl olsa konuların yetişmemesi gibi bir problem olmaz. Türkçe paragraf konu anlatımına çalışıp günde 20 paragraf çözmeye başlamanı şiddetle öneririm. Sitedeki "Paragraf Teknikleri" isimli yazıyı da oku. Bir de YGS olayını iyi düşün, iş yükü ağır gelir mi bilmiyorum ama ben ufaktan mat2 de çalışırdım (en azından baştaki kolay konulara) YGS'de işler iyi gitmesse LYS'yi de B planı olarak kullanmak mantıklı olabilir. Ama bunu birilerine danış yine de.

Reply

Fizik üzerinden yaptığım özel çalışma: her şeyin mantığını kavramaya çalışmak, bu amaçla çalışmak ve video izlemek ardından hemen soru çözüp sorularda neyi yapamadığımı unutmadan hocaya götürmek ve bunları tekrar tekrar yapmak. hatta optikte bunu 5 kere tekrarlamak.

Reply

azimli yazar ders çalışırken sıkılmışşındır belki sen de.eğer sıkıldıysan sıkılınca ne yapardın?

Reply

hocam doğru yoldamıyım senın dediğin gibi ygs türkçe ve ygs sosyal artı 12. sınıf ve günde 10 soru paragraf gidiyorum aylık plan falan yapmıyorum sadece haftalık plan yapıyorum doğru yoldamıyım

Reply

ben günde 20 dedim. ayrıca sosyal + 12.yi kesinlikle yapın demedim öbür taktikleri de uygulayabilirsin. kendi durumuna göre. yani doğru yolda mısın bilemeyeceğim durumuna bağlı.

Reply

sabit olarak yaptığım bir şey yoktu.

Reply

merhaba hocam ben bu sene mezuna kalmaya karar verdim ve istediğim bölüm boğaziçi yönetim bilişim sistemleri bir kere daha şansımı deneyeceğim bu bölüm için çok istiyorum. Yalnız bölüm ygs-6 puan türünde ilk 18binden alıyor bu puan türüne hazırlanmam lazım tmciyiym matematiğim gayet iyi hiç sıkıntım yok tavsiyelerinizi bekliyorum ygs'ye hazırlanacağım seneye

Reply

tamam usta 20 ye çıkaracağım yarından itibaren ben senın yazılarını okudum ve aslında biraz geri vites yaptın yazın ders çalışmak 1 de daha mantıklı yazmıştın açıkcası 2. de geri vites yaptın tatmin olmadım . ben kendi durumuma uygun olarak böyle yapıyorum açıkcası ygs cografya hariç ygs türkçe ve sosyal verimli geçiyor 12. sınıfta orta verimde işte. verimli geçmeyen dersin yerine başka bir plan mı uygulasam ve haftalık plan yapıyorum mesela pazartesi şu konu salı şu konu tarzında sen de bunu söylüyorsun heralde değil mi ?

Reply

Geri vites yapacağım tabii, ben hangi konuları çalışılacağını söylememe rağmen adam yanlış çalışıp sonra bana kızıyor. Her kişiye uygun bir şey yazmam lazım. Kendi durumuna uygunsa devam et 12nin sınavlarında rahat olursun sınavları takmadan YGSne LYSne çalışırsın. Verimli geçmeyen dersin ne olduğunu anlamadım diyelim bir konunun videosunu izliyorsun 3-4 kere aynı şeyi tüm konsantrasyonunu vererek izlediğin halde anlamıyorsan (ki bu düşük bir ihtimal ama) illa öğretmen yardımı almak istiyorum diyorsan salla o konuyu/dersi. Evet aynı o şekilde söylüyorum da haftalık plana da gerek yok. Yani haftalık plan yaptım ama pazartesi günkü geometri çalışman yarım kaldı, salı günü geometriye el sürmemezlik yapma. Benim yukarıda başıma geldiği gibi bazı konular öyle bir günde halledilecek konular olmayabilir.

Reply

Hazırlanmaya LYS'den sonra başla o zaman. Yine de LYS sonucuna göre de tercih opsiyonlarını gözden geçir.

Reply

merhaba hocam, adım nur.Orta şekerli bir anadolu lisesi öğrencisiyim(430puanlı).bu yıl 9dum 10a geçtim.hedefim çok yüksek(ankara tıp). 2 dönemi takdr ve onurla geçtim şuan yazında çalışmaktayım yalnız matematik hakkında endişelerim var ygs nin büyük çoğunluğunu bitirdim şimdi sizce nasıl bir yol izlemeliyim? ilginiz için teşekkürleer :)

Reply

Merhaba hocam ben bu sene 11.sınıfa geçeceğim tmciyim derslerim çok iyi fakat soru çözmede çok kötüyüm.birkaç tane soru çözüyorum sonra sıkılıyorum veya yapamıyorum bırakıyorum sizin bi yazınızda bahsettiğiniz gibi bir soru çözüyorum hemen cevap anahtarına bakıyorum ordan diğer sorularıda görüyorum yani tam bi eziyet ama ders çalışırken özellikle yazılı varsa 3-4 saat aralıksız çalışabilirim tabi sadece yazılıya 1 gün kala. geçen sizin yazılarınızı okudum sonra gaza gelip oturdum 10dk bile konu çalışamadım bırakın soru çözmeyi sonra dedimki video izleyeyim körfezden yaklaşık 35dk videonun 9dksına katlanabildim yani anladımki benim çalışmam için yumurtanın dayanması lazımmış. yine sizin belirttiğiniz gibi kendime hergün yeni program hazırlıyorum örneğin geçen üşenmedim 3set yaklaşık 30kitap sadece 9.sınıfın 1 ayda bitirme planı yaptım şimdi diyorumki bu kitaplar dursun ben ygsye çalışayım bi yandan acaba 10.sınıfı adam akıllı tekrar mı etsem veya 11e hazırlık mı yapsam veya sizin önerdiğiniz şekilde yazın sadece sözelmi kassam veya hepsini sallayıp sadece kitapmı okusam :D birde mesela elimde ygs türkçe kitabı var 1 hafta sadece onunlamı ugrasmalıyım ayrıca bu sene feme yazıldım onlarında teknofemleri varmıs ordanda çalışabilirim yazı uzun oldu cevapta uzun olur inş :)

Reply

Yani açıkçası o yazdıklarım benim de başıma gelen şeyler, hala da yaşadığım olur. Bunları herkes yaşıyor. Yapman gereken de kendi iradenle aşman. O yüzden yazın ilk hafta günde 3 saat çalışın diyorum ya zaten, ufaktan başlayın. Sana önerilebileceğim şey masaya oturdun mu minimum 1.5 saat kal başında alışmak için. Bir videonun başına otur ve bitirene kadar kalkmamayı dene. Madem ders çalışmak bu kadar sıkıcı geliyor, o zaman işe en zevkli dersle başla. Mutlaka zevk aldığın bir ders vardır. Bunu sayısallara önermem ama TM olduğun için konuları yetiştirme sıkıntısı çok yaşamazsın gibi geliyor. Bu arada ben sözel çalışma olayını sayısallara önerdim tmlere değil.

Reply

Bu yazıyı yazmasaymışsın keşke 11.sınıfların moralini bozacaksın :) Yani sana şimdi git integral çalış diyemem. Yolun çok başındasın ben hiçbir yaz çalışmadım bu konuda tecrübem yok. En mantıklısı 10.sınıftaki yükünü hafifletmen olur. Ya birinci sınavlara kadar olan kısımları işle, ya da sevdiğin bir dersin tüm konularını bitir yükün hafiflesin. Ama bitirdiğin konuları da tekrar etmeyi unutma.

Reply

Hocam dediklerinizi yapıp ders çalışmaya başlarsam 9.10.11 karışık konu konu çalışayım diyorum fazla kasmadan konuları genel olarak kavramak için bir de her gün paragraftan 1 test çözsem biraz da kitap okusam yeter ozaman.
Birde yazılarınızı herkes çok beğeniyor çok güzel,ankettede görüyoruz :) fakat TMler için hiçbir şey yok

Reply

"Fazla kasmadan" derken? Bence "fazla kas". Konu çalış. Konunun mantığını iyice öğren. Soru bankadaki konuyla ilgili testleri çöz. "Ben bu konuyla tekrar karşılaştığımda sadece ufak bir tekrar işimi görür." modunda ol. Bunlar fazla kasmak mı oluyor bilmiyorum ama bunlar olmalı. Kitap okumaya çok gerek yok. Zorunluluktan okuma. Canın istiyorsa oku.

TM'ler için hiçbir şey yok çok ağır olur. Paragraf teknikleri var, herkesi ilgilendirecek genel yazılar var. Fakat kendim TMci olmadığım için daha fazlası olmuyor. Bir TM'ci arkadaş yardım etse ne güzel olurdu.

Reply

hocam birde mesele ben türkçe çalışmayı seviyorum 1 hafta boyunca sadece türkçeyle uğraşsam sıkıntı olurmu

Reply

Olmaz diyecem de canın sıkılır. Artık sevmemeye başlarsın.

Reply

çok teşekkür ederim hocam

Reply

önerdiğiniz yayınlar var mı? bide bu çalşmayla istediğim bölümü tutturabilir miyim sizce ?

Reply

merhaba adım ışıl.10 dan 11 e geçtim tıp istiyorum(ege tıp) bu konuda çok hırslandım kendimi motive ettim.yaz kursuna yazıldım, benim çok iyi derece yapmam için kendi tecrübelerinden bana verebilirmisin taktiklerin nelerdi nası bu kadar yüksek puan alabildin?bu arada ben normal düzeyde anadlu lisesi öğrencsiyim fark edermi? son olarakta çok merak ediyorum fen lisesi öğrencileri nasıl çalşıyolar? teşekkürler :))

Reply

selam ışıl. taktiklerimi öğrenmen için blogumu okumanı tavsiye ederim.ben fen lisesi öğrencisi olmadığım için bilmiyorum nasıl çalışıyorlar.

Reply

tutturabilirsin. yayın olayını çok kafana takma.

Reply

hocam 2015ygs.com adlı site senın bazı yazılarını çalmış haberin olsun dedim şikayet et istersen alçakları.

Reply

google'a şikayet ettim. içerik kalkmaz ama google onları çöp site olarak etiketler dolayısıyla hitleri düşer. 2-3 dolarlık reklam geliri için debelensinler bakalım.

Reply

Tuğrul kardeş gereksiz bir soru ama bizim dersanenin verdiği ygs kaynaklarda çok fazla etkinlik var bulmacadan tut ta klasik soru resim yorumlama resim çizme vb. konu kavramak için iyi olabilir fakat çok zaman alıyorlar yapmayıncada konu eksik kaldı gibi düşünüyorum sen karşılaştınmı hiç ya da yaptın mı bunları ? ygs yoruma dayalı ne diyosun yapayım mı ?

Reply

seni varya çok seviyorum :)

Reply

hocam lys nin paylaşılan sorularına baktım da matematik korkuttu gerçekten korktum yani sence korkmam normal mi 12 ye geçtim diğerlerini normal buldum ?

Reply

korkman normal. bana lys 2013'ü sınavdan bir hafta önce gösterseler şok geçirirdim herhalde.

Reply

Bilmem ki. Muhtemelen yıl içinde bırakırsın. Şu an çözerken zevk alıyorsan devam et, okul açılıp tempo arttığında yararlı buluyorsan devam edersin.

Reply

Kardeş kulak tıkacını sen kullandın mı zararı olur mu gerçek sınavda. bu ara düğünler arttı çalışılmıyor sesten.

Reply

neredeyse 6 aydır aralıklı olarak kullanıyorum. çok kulanırsanız biraz kaşıntı yapıyor. pis yerde bırakırsanız veya temizlemezseniz enfeksiyon riski var. (gerçi benim de temizlediğim filan yok, içine su kaçınca süngere dönüşüyor, birkaç gün buzlukta bekletmek gerekiyor.) bence ders çalışmak için kullanıyorsanız inşaat kulaklığı alın, denemedim ama eğer sesi kesiyorsa o daha güvenlidir. sünger olanı rahat uyumak için kullanıyorum ben.

Reply

epey araştırdım 3M 1100e iyi diyorlar inşaat kulaklığınada baktımda kocaman :) savaşa girer gibi ders çalışacaz olmadı

Reply

Bu arada gerçek sınavda izin vermezler sanmıyorum. 3M 1100 benim kullandığım evet. Ama kulağın içine sokuyorsun o yüzden inşaat kulaklığı daha sağlıklı.

Reply

ramazana kadar kullanırım zaten 3M 1100 sesi kesiyorsa alayım birde ipsiz değil mi ?

Reply

herkese göre değişir ama gece ders çalışmak iyi midir ramazanda geliyor sahura kadar çalışabilir miyiz sen hiç denedin mi

Reply

gece kafanız ayık bir şekilde çalışabiliyorsanız sorun yok bence. ben tutmadım o ramazan ders çalışması zor olur diye.

Reply

Merhaba Azimli Yazar;
Sana sormak istediğim bir çok soru var. Öncelikle kendimi tanıtacak olursam özel bir anadolu lisesinde burslu bir öğrenciyim sbs de çalışmadığım için oldukça kötü bir ortalama yüzünden buraya yerleşebildim sbs ortalamam 470. Ancak bende sınav bilinci sonradan dank etti ve 9. sınıfın ortalarından beri hemen hemen düzenli bir ders çalışmam var diyebilirim.(tatillerde falaln filan kaçamaklar oldu tabi mesela 10. sınıf yazı hiç çalışmadım ancak çok pişman oldum.) Şuan 12 sınıf oldum diyebilirim genel durumum ise ygs açısından şöyle :
Matematik = Fem konu özetli soru bankası (5 test civarı kaldı)
Geometri = Fem simetri uzay geometrisi konusu değerlendirme testleri kaldı
Türkçe = Fem simetri bitti (11. sınıf içerisinde 20 tane paragraf çözüyorum bu aralar çözmüyorum.)
Sosyal = ilk 2 konu bitti sadece.
Coğrafya = en eksik derslerimden birisi 9 ve 10. sınıfta coğrafya dersi pek göremedim öğretmen değişiklikleri filan ama harita bilgisine kadar bitti.
Fizik = Gölgelere kadar geldim.
Kimya = Fem simetri bitirdim ancak daha soru bankasına başlayamadım.
Biyoloji = Canlıların sınıflandırmasına kadar bitirdim.
Lys açısından ise durum şu genel manada temelim var ancak kitabı açıp bir göz gezdirmem lazım konulara örnek verecek olursak 11. sınıf derslerim şöyle diyebilirim ;
Mat = 3 kaynak bitirdim
Geo = son konikler hariç 3 kaynak bitirdim
Fizik = Manyetizmaya kadar tam ancak sonrası sadece konularını biliyorum test çözemedim sende biliyorsun konular çok zaman yok yetiştiremedik zaten.
Kimya = son konuyu işlemedik çekirdek kimyası oraya kadar 3 kaynak bitti
Biyoloji = 3 kaynak bitirdim.
( Bu kaynaklar çoğunlukla fem,zambak,femset,çoşku gibi kaynaklar)
Şuan için ne yapacağım konusunda kararsızım önerilerini bekliyorum sence önceki yazılarında bahsettiğin gibi sözel+12 ye başlasam mı yoksa ders ders deneme çözmeye mi başlasam ygs açısından..? Konu anlatımlarını kitaptan mı yapmalıyım yoksa internet üzerinden mi ? not defteri oluşturun demişsin ancak bu aşamadan sonra deftere yazı yazmaktan öte bir temel kitap seçip onun üzerine yazmak daha mantıklı değil mi ? ygs denemelerine başlasam olur mu ki sene içerisinden girdiğim denemelerde 100-120 arası dolaştım genellikle en çok 124 yapabildim(zaman ygs denemeleri) hedefim ilk 1000 sence bu durumda böle bir hedef makul mu ? bu hedefi gerçekleştirmek için daha yapabileceklerim var mı? Ders çalışma açısından pek problemim yok ancak 1 aydır ders çalışmıyorum eski havamdaki gibi gerek tatil gerekse bazı sağlık problemleri yüzünden geri başlamayı nasıl yapmalıyım ?

Reply

Azimli yazar senin bu yazılarını takdir ederek okuyorum senin bazı yazılarını çıktı alıp duvara asmak istiyorum pek nete girme imkanım yok maalesef böyle bir şey mümkün olabilir mi gördüğüm kadarıyla kopyalamayı kapatmışsın.

Reply

Çeşitli yöntemler var. Muhtemelen ağustosta tüm yazılarımı güncelleyip kaynak göstermeleri şartıyla insanların kopyalamasına izin vereceğim. Böyle bir uygulamaya daha önce gideydim keşke, çalacak adam çalıyor çünkü engel olunamıyor.

Reply

Kardeş elimde çok fazla 9,10,11 kitabı var 9.sınıf 3 set 10.sınıf 2 set 11.sınıf 2 set yaklaşık 60-70 kitap konu anlatımlı soru bankası hepside. 2 tanede 9.sınıf tüm dersler soru bankası var böyle olunca da ygs/lys kitap almaktan utanıyorum ya oturup bitirmeyeye çalışayım hepsini ya da başkalarına vereyim veya çöpe atayım diyorum sen ne diyorsun böyle çok kitap olunca konu çokmuş gibi geliyor

Reply

Öncelikle maşallah, bayağı uzun yazmışsın. Yani nasıl olsa okul zamanı arkadaşlarınla&dershaneyle bol bol sayısal çalışırsın madem hedefler yüksek sözel çalışsan iyi olur. Sosyali bitir. Okulda sınavlar zor oluyorsa 12'ye de ilk sınavlara kadar bitir. Bu kadar konu bitirdiğine göre bence deneme işine de başla ki tekrar olsun. YGS'de ilk 1000'e rahat girersin gibime geliyor, bu azimle lysye de çalışmaya devam edersen sınav konusunda çok kaygı yapmana gerek yok bence. 1 aydır ders çalışmamak tehlikeli, yazın ders çalışmakta dediğim gibi günde en az 3 saatle tekrar başla. Sonra yavaş yavaş artar zaten. Deneme çözmeye başlarsan daha kolay ve eğlenceli bir başlangıç yapmış olursun bence. Ama tabii konu çalışmayı ihmal etme.

Reply

usta mail varmı resimlerini falanda atayım

Reply

hocam iyi günler dün final dersanesinin hazırladığı ygs yaz çalışma programını buldum baya hoşuma gitti ağır da gelmedi. adamlar konu konu ayırmışlar aynı senın planların gibi olmuş. ben zaten şu an 12. sınıf mat kim biy ve ygs sözel ve ygs türkçe ve günlük 20 paragraf sorusu götürüyorum bu program ağır olur mu hocam buyrun linki http://ismetseyhan.net/genel/final-dershanesi-ygs-yaz-ders-calisma-programi-ayrintili.html şimdiden teşekkürler cevabın için

Reply

[Mümkünse Özel] Abi öncelikle blogundaki bütün yazıları okudum çok sağol herşey için.. Lise 1-2-3 hep ingilizce öğretmenliği düşüncesiyle geçti. Dersleri dinledim fakat çalışmadım pek TM. Bu sene kesinlikle karar verdim ki bilgisayar mühendisliği. Yani biliyorum koca 3 yıl çalışmamışsın sana yapacak birşey yok diyosundur muhtemelen ama yinede sen bilir kişisin o kadar derece yapmışsın ne olur akıl ver.. Ben öyle çalışmaktan kaçmam. Abim hazirandan beri tatile gidip geliyor annemler geziyor hiç oralı olmadım arkadaşlarımda inek falan diye alay etmeye başladı takmıyorum. Bu hafta internetten siparişlerim gelicek şimdilik elimdeki kitaplarla çalışıyorum. Kafamda şey var Mat geo fizik kimya biyoloji, yazın bi kere üstün körü de olsa bitireyim hani en azından konular hakkında fikrim olsun. Sonra çalıştıkça pekişir. Dershanede sayısal Lys Ygs bölümü var ona yazıldım körfez. Ve metroyla 10 dk falan yani gitme imkanım rahat. Hafta sonları dersleri hariç okuldan sonra da hafta içi en 3 gün gitmeyi düşünüyorum birebir yada etütlere. Senin önerin olarak daha ne yapabilirim ne yapmalıyım İstanbulda güzel bir tam burslu üni için. ( bilgi olarak 3 sene Tm , ama şuanki sayısallar gibi paso sözel çalışma derdim yok denemelerde sınavlarda vs sözelim çok iyi bazen dershanede rahat full çekiyorum zaman bile harcamadan. Mat geo Çalışmaya başladım bile fizik kimya biyoloji kitaplarım gelir bu haftaya.) Bi öneri bi tavsiye ne olursa..

Reply

siz ders ders mi çalıştınız yani diyelim ki bu ay ygs türkçe bitecek tarzında mı ? yoksa günde 2-3 farklı ders mi çalıştınız ?

Reply

Haftaiçiyim artık. Sıralamam 32 bin. Ama şu an hedefim ilk 5 bin. Yapıcam da kendime güveniyorum. Ama şöyle bir şey var biraz kafa dinlemek istiyorum. Sence ne zaman çalışmaya başlamam uygun olur? Hazır olduğumda tabi ki ama fazla yaymak da istemiyorum. Mezunlar için bir yazın var mıydı baya taradım ama genelde 12lere yönelik.

Reply

ygs 27k lys 11k geldi mf 3 . büyüksün azimliyazar

Reply

kardeş özel yazmışsın ama mail bırakmamışsın yayınlamadan nasıl cevap vereyim? neyse istersen okuduktan sonra sil yaz sileyim.Yani açıkçası 3 sene TM okuyana ben bilgisayar önermezdim ama madem çalışmaya başladın kitapları sipariş ettin söyleyecek bir şey yok. Dene bakalım.

Reply

Her gün saatlerce aynı dersi çalışamazsın için sıkılır. Konu konu çalıştım ben.

Reply

Hemen şimdi. 2-3 saatten başla arttırarak git. 2-3 saat çalışırken sadece 10-15 saat kalıyor bol bol kafa dinlersin. Mezunlar için yazım yok malesef.

Reply

e bişey yapmamış ki ygs konularını günlere bölmüş. istiyorsan yap

Reply

Haklisin. Zaten bu sene istedigimi yapamamamin asil nedeni de calismayi erteleyip durmamdi bi duzene oturtamadim kendimi hic. Bu sene sosyal pek bilmeden girdim ygs ye ondan sosyal calisarak mi baslasam diyorum cunku sayisallara baslayinca sosyal calismayi hep erteliyorum. 12ler icin yazin sosyal demissin zaten ama benim icin de olur mu sence diye sormak istedim.

Reply

İyi günler dilerim öncelikle :) Ben 10. sınıf sayısal öğrencisiyim. Öğretmen lisesinde okuyorum ve 11. sınıfa geçtim. Bu yaz Ygs mat ve Ygs Türkçe çalışmayı planladım. bunun yanısıra fiziğim zayıftır. hafif temelim vardir. FKB içinde ufak ufak başlamayı düşünüyorum. Bnm düşüncelerim böyle daha önce dershaneye gitmedim bu sene için yazıldım. Sizce nasıl bir program uygulamalı ygs lys için 10. sınıf bir öğrencisi Teşekkürler :)

Reply

hocam teşekkürler cevabın için peki bu programı yaptıktan sonra 12. sınıf başlayınca lys ağırlıklı gitsem ygs yi de denemeler ve dersanede dinleyip günlük kısa tekrarlarla götürsem mantıklı mı bu programla önceden yazdığım calısmayı da beraberinde götürebilirim diye düşünüyorum senin fikrin nedir teşekkürler şimdiden

Reply

Abi başka bişey okuyamam ki ben.. ama cidden cok çalışıyorum. Şimdi elimden geldiğince sayısal konuları üstünkörü bitiriyorum ki dershaneyle birlikte başlayınca yeni öğrenmek yerine bi fikrim olsun konu anlatımlarını okuyup tekrar ediyorum hep testten önce sonra aklıma girdi çoğu yani 3 senedir bilmediğim mat formüllerini gayetniyi biliyorun görüyorum soruda. . Senin bi önerin varmı bana çalışma için ve herşey için çok sağol

Reply

ygs matı sallayın. türkçe ve ygs geometri, 11.sınıf geometri çalışın. dönemde de 11.sınıf derslerini iyi öğrenin.

Reply

sosyal çalışın fakat bildiklerinizi de tekrar edin. deneme çözmenizi öneririm.

Reply

dershane başlayınca dershane programına ağırlık verin. benim verdiğim taktikler kendi başınıza takıldığınız zaman için.

Reply

temmuza kadar çok çalışmaya devam et.

Reply

2015 yılındaki temmuz

Reply

Tercih konusunda dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir sence? Ya da araştırmalarımızı nasıl daha kolay ve daha doğru yapabiliriz ? Devlet vs. Özel (sadece tam burslu için) hangisi seçilmeli ? Sizin tercihler konusundaki fikirleriniz ya da "şuna da dikkat edin" diyebileceğiniz bir şey var mı ? fikirlerinizi bekliyorum

Reply

11.sinifa yeni geçtim.yaz tatilindeyiz malum.düz lise ögrencisiyim.bölümüm sayisal.aslinda üniversite sinavina sayisaldan girmeyi düşünmüyomda tm için nasil bir çalişmak önerirsin hedef pdr ? ygsmi ? 10.sinif tekrarimi ? yapim. :)) bide 11.sinifta (eger dershaneler kaldirilmazsa tabiki ) gitmek gerekirmi ? evde çalişarak yapilmazmi ? şimdiden teşekkür ederim :) çok yararli olmuş :)

Reply

hocam öncelikle merhaba.ben 1. sinifa gectim bu sene hedefim odtü Bilgisayar Mh. yıllarca geometrime fosilleşmiş hocalar hirdiği için geometri dersini dinlemek isteyemedim ve geometrim zayıf kaldı...bu yaz 11 tekrar. düşünuyorum geo hariç 11 geoyu çıkartıp ücgenlerden baslamayi +hergün 20 paragraf sizce doğru bir tercih mi ?

Reply

Böyle bir yazı yazmayacağım kendimi otorite olarak görmüyorum. Devlet vs Özel üniversitesine göre değişir. Sadece tıp okuyacaksanız kendi memleketinizde okuyun boşu boşuna gurbette kahrolmayın diyebilirim. Eğer tıp yazmayı düşünseydim, şimdiki aklımla Uludağ Tıp yazardım Bursalı olduğum için. Ama Bursa'da iyi mühendislik eğitimi veren bir üniversite yok, Bilkent yazdık biz de.

Reply

11'yi öğren. YGS Türkçe'ye çalış. Benim TM'ci olmadığımı unutma.

Reply

Geon madem o kadar kötüyse ona yönel. 9, 10'un üçgen kısımları diye yardır. 20 paragraf çöz evet.

Reply

Eşit ağırlıkçıyım tm3 26bin tm2 32 bin.
bu sıralamalara göre baktığımda genelde özel üniversiteler çıkıyor karşıma bu yüzden sordum.siz kendi tercihinizi yaparken neyi birim alarak yaptınız nasıl araştırdınız onu merak ediyorum

Reply

Geometrim 0 yaz boyunca kna abanmak istiyorum. Nerden neyi yapmam lazim?

Reply

vazgeçtim reyis. finalin programını denedin 2 gün çok ağır geldi stres yaptım ygs sayısalı sene içinde dersaneyle hallederim ben devam ediyim önceki çalışmama çok kasmadan sonra patlarım değil mi :)

Reply

En baştan yardır. Bildiğin, basit gelen, testlerinde başarılı olduğun konularla uğraşma, zor konulara ağırlık ver.

Reply

Benim gidebileceğim iki üniversite de kaliteliydi, ben eve yakın diye boun yazdım. Sana yardımcı olacak bir bilgiye sahip değilim malesef.

Reply

Matematik geometri formül mü ezberliyordun yoksa ispatlarina mi bakiyordun

Reply

bazen ezber bazen ispat. zor formüllerin ispatına bakarsan aklında tutman kolaylaşır

Reply

bugün senin yazılarını okuduğum gibi teknofemden konu çalıştım not aldım baya soru yazdım kendimi hazır hissediyorum test çözecem aklıma birden körfezvideo geldi dedim ordan da izleyeyim tam olsun dört dörtlük olsun bu konuda eksiğim kalmasın ama acayip zaman yedim gece 2 gibi hala körfezvideoda 40dklık videom var notlarla falan sen düşün testte çözecem sende böyle mi yapıyordun yoksa bir konuyu teknofemden diğer konuyu körfezvideodan mı hallediyordun

Reply

merhaba azimli yazar. Ben mezuna kalan arkadaşlardan biriyim. 1 hafta önce çalışmaya başladım matematikten sorularım birikiyo bunları internet üzerinde hangi platformda sorup çözümlerine ulaşabilirim.Teşekkürler

Reply

öyle işe yarar bir platform yok pek.

Reply

hayır. 1 konuyu aynı gün içinde 2 kez izlemek gereksiz.
benim nereden izlediğim dersine göre değişiyordu. fizikte teknofemin üstünlüğü çok açık diğerlerinde aşırı fark yok

Reply

ygs matı sallayın derken ? öğrenmesi kolay olurmu ki ?
fen derslerine nerden başlamalı ygs mi 10. sınıfmı ?

Reply

mezuna kaldım sizce yazın ne çalışmalyım ve ne zaman başlamlyım çalışmaya yoksa geç mi kaldım şuan oruçlu olduğum için çalışamıyrum önerilerin nedir

Reply

hocam iyi günler benim hedefim ilk 30 bin sayısalda diyetisyenlik istiyorum şöyle bi hedefim var temelim var aslında ama tabikide sizin kadar iyi değildir temelim :)) ben şöyle düşünüyorum sene içinde ygs yi dersaneyle beraber götürürüm tekrar ederim denemelerde yapamadıklarımı tespit edip onların üstüne giderim evde ağırlıklı bireysel lys çalışırım son 1.5 ay kala ygs ye abanırım mantık lı mı hocam ? teşekkürler şimdiden önemli olan lys çünkü :) nasıl mantıklı mı hocam

Reply

hocam merhabalar, benim sorunum geometri ile ilgili. hedefim tıp ve geometriyi sevmiyorum hele hele son yıllarda iyice karıştırdılar geometriyi her şeyi soktular içine. sorular karşısında biraz hantalım. eski bilgilerimi kullanarak çözebiliyorum ama biraz zaman alıyor. geometri ygs neyse de lys için nasıl çalışmalıyım. sadece 11. sınıfta gördüklerim aklımda ama hiç geometriden kaynak bitirmedim. bu yaz senin söylediğin konuların yanına geometri de eklemeli miyim ? mezunlardan birkaçına sordum bende senin gibiydim 3 ay üstüne düştüm hızlandım diyenler oldu. o zaman da program aksayabilir. ne yapmalıyım ?

Reply

Ben anadolu lisesindenim ders çalışırken ilginç soruları çözmekten zevk alıyorum minvalinde bir yazı vardı ilk kısımlar büyük harfle yazılmıştı. Bunu yazan arkadaş çok özür dilerim, adamın biri siteye aynı soruyu defalarca girdiği için onun mesajlarını silerken yanlışlıkla seninki de sildim. Bir daha sorarsan elimden geldiğince yardımcı olacağım kusura bakma.

Reply

YGSyi dershaneyle beraber götürürsen evde de normal olarak YGS çalışırsın.. Dershanede zaten LYS de gösterecekler, sen dershane ne gösteriyorsa evde de ona çalış.

Reply

hangi 3 ay? ben de senin gibiydim, dershaneler açılmasından itibaren üzerine çok düştüm, 2 kitap ve dolu test bitirdim düzeldi. çok pratik yapınca hallediyorsun bu kadar korkulacak bir şey yok. istiyorsan başla.

Reply

SORUN DEĞİL AZİMLİYAZAR BİR DAHA SORUYORUM azimli yazar büyük harfle soru soran kişiyim yine soruyorum bu sefer küçük harfle :) ortanın altında and. lise mezunum mezuna kaldım okul ilgili çok sorun oldu eğitim alamadık ve çoğu kişi barajı bile geçemedi okulda ve son sene sadece ort. yükseltmem için çalıştım hocanın sorduğu kitaplardan ezberledim falan çalışma denemez pek.. sınava girdim ve anladım ki mat.,geo, ve fizik yok hiç yapamıyorum bende diyorum ki acaba yazın temmuzun başından ağustosun yarısına kadar mat1, ve geo. çalışsam (temel için), ağustosun yarısından dershane başlayana kadar (eylül başı gibi) fizik,mat1,mat2,geo çalışsam dershaneyle birlikte kimya biyoloji sözel çalışsam tabi lys kimya biyolojide dahil mantıklımıdır? eksik olan nedir? bu arada kuzenim bloğundan yararlanrak odtü eeyi kazandı kazanacak puan yetiyor yani :) tabi temeli de sağlam.. ben şu mühendisliği bırakıp doktor olan birinin yazısını okudum forum donanımda sence ne kadar mantıklı ben denedim iyi gidiyor o arkadaşın eksikleri var mı sence? bu arada lütfen sorumu cevapla

Reply

ya birader tamam da sen ygs nin üstüne çok düşmeyin demiyomusun ? ygs girip girebileceğiniz en balon sınav demiyomusun ? e bende diyorum ki ygs yi dersanede dikkatlice dinleyip evde de maksimum gunluk 2 saat ygs ye ayırıp geri kalan çalışmamı lys odaklı yapmak mantıklı mı ? mantıklı değil mi onu söyle ?

Reply

Hayırlı ramazanlar abi.Ben anadolu lisesinde okuyorum.10.sınıfa geçtim abi.9.sınıfta istediğim başarıyı yakalayamadım karnede abi. ama şunu biliyorum önemli olan konuyu öğrenmek.tekrar az yapmıştım 9.sınıfta ve yazılıya tam çalışmamıştım 8.sınıfın rehavetiyle.Abi ben bu yaz ne yapmalıyım bana bir yardımcı olur musun?

Reply

Sakin ol ve emir kipi kullanmamaya çalış. Mantıklı değil, bana günde 2 saat yetersiz geldi, YGS balon sınav evet ama ben ekstra bir şey yapmayın diyorum. Gereken miktarda çalışmak lazım. Gereken miktar da konuların öğrenilip iyice oturtulması için gerekli zamandır. Sen dershanede gösterilene ygs olsun lys olsun yeterli derecede önem ver, çalışmalarının odağı o olsun. Ekstra LYS istiyorsan okuldaki konulara çalış matematiğe kimyaya çalış okulda gösterdikleri için de tekrar olur hem, sınavlara da yardımcı olur.

Reply

Tamam da matematiğin neresini yapamıyorsun? Yani mat1 çalışıp temel kavramlardan test çözünce bir anda mat profu olacağını sanmam. Eksiklerine yönelmeye çalş. Yine de istiyorsan baştan başla, mezun olduğun için yetiştirememe derdi olmaz nasolsa. Geometriyi hep çalış öyle 1.5 ay ile sınırlanacak bir şey değil. Ama bol soru sorman lazım başında bir hoca olsaydı iyi olurdu. Çalışılabilecek bütün dersleri dizmişsin, bence dershane açılana kadar soru sorabileceğin bir hocaya ihtiyacının minimum olabileceği derslere yönel. O zayıf olduğun dersleri dershanede de gösterecekler ve soru da sorabileceksin nasıl olsa. Tabii soru sorabileceğin biri varsa dershaneyi beklemeye de gerek yok.

Neyse karışık oldu toparlayayım önünde iki seçenek var ya zayıf olduğun derslere şimdi başlayacaksın ama soru sorma şansın olmayacak (galiba?) ya da sözel gibi biyoloji gibi fazla soru sorma ihtimalinin olmayacağı derslere başlarsın. Her halükarda sorularını iyi not et (kapağa filan) biriktir kaybetme, dershaneye gidince sorar tekrar yapmış olursun.

O arkadaşı benim yazımdan bulduysan yorumlarını yazdım. Adam sınavı kazanmış daha niye eleştireyim :)

Reply

teşekkürler :) ablam mühendis yeni mezun iş arıyor biyoloji hariç her dersime bakabiliyor soru sorma çözme sıkıntım olmuyor.. mat. geo. çözemiyorum sorunum bu 10 üzerinden 4 gibiyim tüm konularım eksik .. ona yoğunlaşmam daha mantıklı gibi geldi aklım karışık hepsini birlikte mi götürüyüm? ayrıca geo. hergün çözüyorum çözeceğimde 1.5 ayla sınırlı kalmıycak.. o zaman şöyle mi yapsam bir ay sadece geo. mat çalışıp hafiften konuları ilerletiyim.. ağustosun sonu gibi tüm ygs derslerini + mat2yi dershane başlayana kadar götüreyim dershane ekimde başlıyınca konuları tekrar etmiş olurum test çözerim tekrarı pekiştirmek için.. sonra kaldığım yerden devam ederim konulara yardım et azimli yazar yorumuna ihtiyacım var.. biraz karışık bir yazı oldu kusura bakma bu arada mf3den tercih yapıcam

Reply

10.sınıfın ilk konularına çalış rahat edersin. geometriden 9.sınıftaki üçgenlere çalış 10.sınıftaki üçgen konularla çok bağdaşmasa da en azından geometride istikrarı yakalarsın.. ve en önemlisi bunu başka birilerine de sor çünkü ben 9.sınıf yazında hiç çalışmadım.

Reply

pardon özür dilerim emir kipi için. hocam gereken miktarda çalışmak derken o 2 saati lafın gelişi yazdım yani bende gerektiği miktarda çalışırım ama fazlasını çalışmak yerine lys ye çalışırım diyorum mesela kafamda o konunun oturdugunun düşündüğüm an bırakırım lys çalışırım. ve ygs ye çok soru çözmek önemli mi ? çok soru çözmek yerine bol bol deneme çözmek ve eksik konu analizi daha mantıklı değil mi ? yapamadıklarını sorarak?

birde hocam bende 50 gblık ders arşivi videosu var ygs lys karışık onlarıda izleyerek götüreceğim hem dersane hem videolar hem okul yararı olur değil mi ? internetim yavaş olduğu için indirdim bilgisayarıma teşekkürler cevabın için?

Reply

ben 12ye geçtim yanı sınava giricem. Şimdi ben ygs kolay olduğu için dediğiniz gibi dershaneyle gitmeyi yazın yapamadıklarımın üstüne gitmeyi LYSye çalışmayı planladım ancak işler hiçte umduğum gibi gitmedi. Örneğin Lys fizike başladım ama 10 soruluk testten 8i boş. Aslında kolay görüyorum hocaya bi tanesini sorsam hepsini yapçam belli ama hoca yok ortada diğer yapamadığım derslerde de aynısı geçerli. Şimdi, ben napıyım. Boş kalmamak için 4 gündür matematik çözüyorum ama zaten bildiğim şeyler yapabiliyorum. Yazı daha verimli geçirmek istiyorum

Reply

Hocam videodan konu çalıştıktan sonra sence kitaptan da tekrar edilmeli mi açıkçası bana video yetiyor. testte çözebiliyorum.mantığını kavrıyorum. ama kitaptan bakmayınca sanki eksik bir şey varmış gibi hissediyorum.biraz da zaman kaybı gibi düşünüyorum.bir de ders programı yazınla ilgili bir şey soracağım haftalık konu şeklinde yapmamız gerektiğini söylemişsin fakat verdiğin örnek gün gün için hangisini tavsiye edersin ? şimdiden teşekkürler emeğine sağlık başarın daim olsun.

Reply

peki abi günde ne kadar tekrar yapmalıyız, bildiğin bir tekrar programı var mı?

Reply
«En Eski   ‹Eski   1 – 200 / 217   Yeni›   En yeni»

Yorum Gönder