TMLER BAYRAMDA - AĞUSTOSTA NE YAPMALI?

Sitenin eşit ağırlıkçılara özel ilk yazısı hayırlı uğurlu olsun. Bu yazıyı yazan Dilan'a çok teşekkür ederim. :) Yazıyı çok beğendim, özellikle hazırladığı kartlarla edebiyat çalışmayı zevkli hale getirmesi çok güzel.

*****

Merhaba, öncelikle sizi şuraya alalım ben kimim neyim:
http://forum.donanimhaber.com/m_94183082/f_//tm.htm#94200806
Dün de resmi olarak Boğaziçili oldum arkadaşlar :) İnşallah darısı başınıza olacak.
Başlamadan önce önemli not : Yazacaklarım belli bir birikime sahipler (Anadolu lisesinde okuyup 11de çalışmış olanlar) için geçerli. Yani 1.dereceden denklem bilmiyorsanız tabii ki yazın LYS çalışmayın gidin temelinizi yapın.
Öncelikle, eğer bu yazıdan sadece tek bir şeyi uygulayacak olursanız o şu olsun: YAZIN YGS ÇALIŞMAK PİŞMANLIKTIR. Bunu bu kadar emin söylüyorum çünkü yaşadım. 1 ay boyunca yerimde sayarak en verimli zamanlarımı harcadım çünkü bana neden ygs çalışmamam gerektiğini kimse söylemedi.
Neden YGS Çalışılmamalı?
1. YGS'nin %50si çalışmaksa %50si şans ve zekadır. Eğer o an şansınız yaver gitmez ve heyecana kapılırsanız (ki ilk kez girenlerin çoğu heyecana kapılır) normalde yaptığınız puanın (çok) altında yapabilirsiniz.
2. Hem daha zor, hem daha çok, hem daha uzun koskoca LYS konuları duruyorken 8.sınıf sorusunun sorulacağı YGS'ye bu kadar önem vermek delilik olur.
3. Birkaç hafta sonra (mezunlar için 1 ay) zaten dershane açılacak ve YGS yüklenecekler. Şu an çok hevesli olduğunuz için de zaten yalayıp yutacaksınız.

DÜNYANIN EN ŞİRİN DERSİ: MATEMATİK
Arkadaşlar lütfen matematikten korkmayın. Birçoğunun TM seçmesinin nedeni de bu aslında ama özellikle LYS konuları sizden sadece emek istiyor. Çok zeki olmanıza veya 9.sınıftan beri günde 500 soru çözüyor olmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken her konuya gerektiği değeri vermek.
12LER: Zaten dershanenin açılmasına 1-2 hafta kaldı. Bu haftada size önerim trigonometriyi bitirmeniz. Hiçbir işiniz yok şu an sadece trigonometri bile çalışsanız YGS'den sonra kendinize teşekkür edersiniz. Trigonometri dedim çünkü uzun bir konu ve her yerde karşınıza çıkacak. Düşman değil dost olarak şimdiden halledin. Fem çözebilirsiniz (güzel temel attırıyor) ya da herhangi bir kitaptan bitirin. !!!! Yapamadığınız soruları kesin ve dosyalayın YGS'den sonra herkes kitap bitirirken siz onları çözüp deneme çözeceksiniz!!!!
Dershane açılınca, dershaneyi takip edin yani anlamanıza göre 1-2 kitap bitirin. Ama sadece bunla kalmamalısınız arkadaşlar bu 1 aylık hızlandırmada anlatılacak konular gerçekten basit. Sayılar, 2. derece denklemler falan. Sadece bunlarla en verimli zamanı doldurmayın. Mat2den alın başınızı gidin 11 konularını bitirin çok rahat edersiniz. Kolay diye küçümsemeye hiç gerek yok karmaşık sayılardan son zamanlarda ne kadar zor çıktığını görmüşsünüzdür. Hem daha yeni gördünüz o konuları ekstra video falan da izlemenize  gerek yok hatırlarsınız. (Ama isterseniz youtube'da Behzat Rasuli baya bi 11 konusu anlatıyor) Tabi burda da soruları kesip dosyalamayı unutmuyoruz, onlar sonra bize lazım olacak.
(Dosyalama konusu: Yapamadınız soruyu hocaya sordunuz anlattı, eve geldiniz açıp tekrar ediyorsunuz hmm şöyleymiş ben şurayı görememişim, tamam tamam diye. Sonra soruyu bi güzel siliyorsunuz ertesi gün tekrar çözmeyi deniyorsunuz. Çözdünüz mü tamam atıyorsunuz onu dosyaya. Çözemediyseniz bir yıldız atıyorsunuz o soruya tekrar hocaya sorup aynı işlemi uyguluyorsunuz. Ama silme kısmı bir süre sonra bayabiliyor böyle olursa ara sıra dosyadan rasgele soru seçip tekrar edebilirsiniz.)

MEZUNLAR: Açık ve net arkadaşlar mat2ye yüklenin. 10-11 bitirmenizi tavsiye ederim acayip rahat edersiniz.

MAT 1: Bence en çalışabilitesi olan konu problemler. Diğerleri zaten kolay çıkıyor, ve lys dururken çalışmak anlamsız. Problem fasikülü bitirip kendi taktiklerinizi oluşturabilirsiniz.Bununla ilgili bir kız çok güzel şeyler söylüyordu:
http://www.frmtr.com/hayat-bilgisi/5015643-bir-kizin-basari-hikayesi.html

GEOMETRİ: Geldik diğer korkulu rüyaya. Eğer temeliniz yoksa doğruda açılardan başlayın hiç korkmayın, tek önemli nokta ''görme yeteneği'' kazanabilmek için sık tekrar etmek ve çok soru çözmek.
Eğer temelinz varsa, 10.sınıfı yalayıp yutmanız yeterli olacaktır. Güzel bir üçgen bilgisiyle dershaneyle birlikte götürürseniz full bile çekebilirsiniz.

COĞRAFYA: Burda da LYS çalışmak anlamsız çünkü zaten hepsi ezber ve YGSden başka çok fazla konu yok. Yani sağlam bir YGS ile hem YGS'yi atlatırsınız hem de 2 ayda kolaylıkla LYS'yi halledebilirsiniz.  Örneğin benim gibi TM3'ten tercih yapacaklar için coğrafyanın hayati önemi var katsayısı çok yüksek. Yani şu an YGS'yi silip süpürmek için en güzel zaman. 12'lerin zamanı olmayabilir ama mezunların bitirmesini öneririm. 12'ler de gidebildiği yere kadar (mesela dış kuvvetler kalabilir uzun ve ezber bi konu) bitirin. Ama örneğin Dünyanın Şekli ve Hareketleri konusu, iyi bir hocadan dinlemeyip ezber yaparsanız kaçırabileceğiniz bir konu. Onu da dershanede dinlemeye bırakabilirsiniz mesela. Artık burda kararı siz vermelisiniz demek istediğim ''hoca anlatmadan anlamıyorum'' dediğiniz konuları dershaneye bırakın kendi kendinize anlayacağım diye zaman kaybetmeyin. Ha tabii ki diğerlerini de zaten dershaneyle tekrar edeceksiniz.
Burda en önemli şey kendi notlarınızı -eğer yoksa- çıkarmanız çünkü sene içinde açıp oradan tekrar etmenin çok büyük önemi var.

TÜRKÇE: Bir TM için Türkçenin önemini belirtmeme gerek yok herhalde, hayatınızı kurtaracak ya da sizi batıracak ders Türkçedir. Günde 2 paragraf testi çözmeye hemen bugün başlayın. Dilbilgisini dert etmeyin zaten maximum 4-5 soru geliyor onları da dershane hocanızdan dinlemekle yapabileceğinizi düşünüyorum. Yazın en önemli şey paragraf olmalı, azimliyazar'ın anlattıkları zaten baya yararlı, ben de kesinlikle konu anlatımına çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

TARİH: Bu konuda tek önerim çok soru çözün olabilir. Ben yazın hiç tarih çalışmadım çünkü sadece YGS odaklı bir ders ve ezber falan istemiyor sizden sadece yorum yeteneğinizi geliştirmenizi istiyor. Bunu da ancak çok soru çözerek kazanabilirsiniz -eğer benim gibi ilgili değilseniz-

EDEBİYAT: Kart yapın arkadaşlar. Günde en az 1 kartla başlayın, bu kartları her yere asın ve yemek yerken ailenizle sohbet etmek yerine o kartları okuyun.  Dişinizi fırçalarken, aynaya bakarken (hayır abartmıyorum) o kartlara bakın. Bir süre sonra alışkanlık haline gelecek. (Şu an dişlerimi fırçalarken bir eksiklik hissediyorum mesela) Şöyle düşünün bir ilanı her yere astıklarında ''Off ezberledim artık her yerde o reklam'' demiyor muyuz? Edebiyatta da aynı şey geçerli.
Kendi kartlarımdan birkaç örnek:Önceleri kağıdın bir tarafına yazarın adını yazıp diğer tarafına bilgi ve eserlerini yazıyordum, sonra ikisini de aynı tarafa yazmaya başladım daha rahat ettim çünkü görsel hafızam var ve o sayfa aklımda kalıyordu. Siz de deneyip kendinize uygunu bulabilirsiniz. Kartların şekilleri eserlerle bağlantılı da bağlantısız da olabiliyordu ama genelde bağlantılıydı, en önemli şeyse bütün kartlar farklıydı yani beyaz kağıdın üstüne aynı renk kalemle yazmadım hepsini.


Tabii burda en önemlisi azimliyazar'ın da dediği gibi tüm gün- her gün çalışmaya şimdiden alışmak. Facebook, twitter, instagramla hala vedalaşmadıysanız hemen şimdi kapatın ya da dondurun. SOSYAL MEDYA BİR YERE KAÇMIYOR AMA SİZİN İSTEDİĞİNİZ OKUL VE BÖLÜM KAÇIYOR. Sınavdan sonra isterseniz facebook'a yapışık yaşarsınız ama şu an insanların fotoğraflarına bakmaktan daha önemli işleriniz olduğunun farkına varın.

Bayramda el öpmeye gitmeyin vs dememe zaten gerek yok diye düşünüyorum, çok iyi çalışırsanız son gün kendinize bir ödül verebilirsiniz sadece. Kolay gelsin :)

Dilan

61 yorum

dhaberde bahsettiğin tumblr bloglarını da paylaşabilir misin?

Reply

Kardeşim o kadar iyi iş yapiyorsun o kadar güzel yazıların varki anlatamam hepsini tek tek okudum ben 2015 de gireceğim ygs ye ne olur yazılarına devam et ilk defa adam gibi bi iş yapan biri çıktı allah razı olsun senden AZİMLİ YAZAR

Reply

Valla kardeş dershanece severek takip ediyoruz biraz daha fazla paylaşım plss

Reply

Bencede burda paylaşabilirmisin sitedekiler orayla meşgul olsun önümü kapamasınlar


bua rada yıl içinde yazıların devamı gelecek mI vede azimliyazar artık yazı paylaşmıyacak mı?

Reply

Edebiyata şimdi çalışmayaa başladak lys ye kadar unutmaz mıyız (mezun) ve ayrıca ygs den lys ye kadar o iki aylık sürede mat2 ne durumda olmalı ?

Reply

Yukarıdaki yazı benim değil arkadaşlar önce onu belirteyim. Ayrıca sitede yeterince yazı var. Bunları özümsemeniz başarılı olmak için yeterli. "Çok soru çözmek yerine öğrenmeyi amaç edinin." lafını söyleyen birinin çok yazı yazmasını beklemeyin.

Reply

Peki yazının sahibi yazılarına devam edicek mi

Reply

Abi matematik öğreniceksen c # iyi bileceksin

Reply

Yani azimliyazar butun site Bu öğrenme metodu uzerine kurulu ama kendini tekrarlar gibi olmasn diye her yazıda farklı (bundan farkli değil bu hariç anlamında) şeyler yazıyor bunu mu diyorsun
Sen gerçektende o stresle bu yöntemleei düşünebilmissin ben burayi okumasaydm hala tesadüfen doğru yaaptığım soruları konuyu anlamışım diye kendimi kandrıp kapatırdm hakkınçoktur sağolasın

Reply

Sayın bayan dh gördmde mat geo ya 0 dan mı başladn mat 11. snıfamı 0 dan başladın

Reply

onun keyfine kalmış

Reply

Azimli yazar Matematik temelim yoktu şuan temel oluşturdum ama işlem olarak soruları yapiyorum yani bilgiye dayali olan soruları şuan soruları yorumlamakta güçlük çekiyorum acaba kaç soru bankası yapsam ygs de +25 yapabilirim nolur yardimci ol

Reply

Dilan tumblr bloglarını dhye eklemiş. Ben de ekleyeyim:
EK2: tumblr blogları için: #studyblr #studyspo etiketlerini aratıp istemediğiniz kadar çok ders çalışma blogu bulabilirsiniz.
fitness blogları için: #fitblr

Reply

Dilan buna cevap yazdı: azimliyazar'ın unutmakla ilgili bir yazısı vardı unutursan AÇAR BAKARSIN diye onu okumanı tavsiye ederim. ygs-lys arası sürede mat2den sadece integral kalmış ve diğer konulara çok çok iyi hakim olmalısın.

Benden ekleme: Açar bakarsını hangi yazımda yazdığımı hatırlamıyorum, ama unuttuğunuz bir konuyu (eğer bir kez işledikten sonra hiç test çözmeyip 1 ay ihmal ederseniz bu diyeceğim geçerli olmaz ama) ikinci kere işlemeniz ya da tekrar yapmanız diyeyim, ilki kadar çok vakit almaz.

Reply

Dilan: yazılara devam etmeye çalışacağım elimden geldiğince.

yazacak yani. ama yine de keyfine kalmış :)

Reply

Dilan: -11.sınıfta sıfırdan başladım mat geo'ya evet ama anadolu lisesinde olduğum için çok çok az da olsa bir temelim vardı. ama sayılar konusundan başlamıştım yani ve 11'de deli gibi çalışmadım kolay 1-2 kitap bitirmiştim o kadar.

Reply

Ben yeterince yazdım, gerekli görmedikçe yazmam artık. Ya da genel konularla ilgili olur sınavla alakalı olmaz.

Reply

Başlıkta bayram ve ağustos kastedilmiş ancak bunların hepsini bu kadar sürede yapmak mümkün müdür ?

Reply

hocam ben mezunum ve daha başlamadım başlasam sosyal ürkçeye başlayım diyorum bi ayda bitermi ikisi

Reply

Bu yazı için çok teşekkürler Dilan :) Benim hedefim hukuk sadece matematik ve geometrim eksik.Üslü sayılar,köklü sayılar,mutlak değerden eksiğim var ama hiç bilmiyor değilim kurallarını biliyorum ama soru tiplerini bilmiyorum şimdi benim temelim var mı yok mu bende pek anlayamadım da :)) Arkadaşımla senin bir sonraki yazını heyecanla bekliyoruz çünkü çok çok iyi olmuş ellerine sağlık :)

Reply

Dilan: Bayram ve ağustosta bunların hepsini yapmak mümkündür. Bizzat yaptım 13 Agustostan 5 Eylüle kadar (10 falan da olabilir emin değilim ama o civar) bunların hepsini yaptım denedim gördüğünüz gibi kazandım yani %100 çalışıyor. Ayrıca akşamları falan geziyordum ilk başlarda 4-5 gün falan sadece trigo çalışmıştım, sonra diğerlerini eklemiştim. İsteyince oluyor.

Reply

Dilan: mezun ve tm iseniz yazın sadece türkçe sosyal çalışmanızı önermem. ayrıca başlasam biter mi sorusu çok saçma çünkü kişiye bağlı.

Reply

Dilan: beğenmenize sevindim çok teşekkür ederim :) üslü köklünün kuralları tekrar edilmeyince hemen unutuluyor ben de sürekli unutmaya başlayınca deftere yazmıştım (minik defter) hep tekrar ediyordum, ayrıca azimli birisi için kek konular onlar telaşlanmana gerek yok bence temelin var. 2-3 kitap bitirsen hemen oturacağını düşünüyorum

Reply

Dilan en yakın boş bi zamanında ne yaptığın hakkında detaylı bi yazı daha yazarmısın süreç nasıldı birde dh de ne yaptıklarını okudum mesela soayalden hoca dershanede konu işledikçe 2 3 kitap bitirdim demissin tmm ben bunları yaparim ama mat2 yazın simetrileri bitirdim demişsin bunu şuan yapmam imkansz yani 12 snfım tatilin sonuna geldm kendimi çok ta sıkmak istemiyorm herkes sakın yazn yüklenmeyin diyor ayrıca mesela azimli yazar mf idi benim gibi olanlar uyguladklarımı yapsnlar diyodu sen mezunsn ama 12 tmler nasıl gitmeli peki orda kafam karışıyo sonuçta belli bi temelle yapmışsın sanrm bunları hedefin yüksek yüklen sabret falanmı dersn

Reply

Ben tmyim şimdi yazın ygs çalısma demişsin ama ben ygs için fen çalışıyordum bu sitedeki yazıda azimliyazar tmler de fen çalışabilir demişti benimdr ygs6 da sosyal de fende aynı puan ikiside %5 etkiledği için mantıklı gelmişti ne yapmalıyım

Reply

Merhaba Dilan Hanım ben hemen hemen konuları yarıladım matematikte acaba kaç soru bankası bitirsem +25 gelir bi ortalama soylermisiniz

Reply

Son yılda TM gecmek ne derece mantıklı? Mühendislikten baska savcı olabilirim diye dusunuyorum ama bi fikir veriseniz sevinirim

Reply

Geometrim 0 fakat elimde kolay güvender geometri var konu anlatiyo . Örneklere bakiyorum anliyorum. Sorularda cok takılıyorum. Kolay 3 soru bankamda var

Reply

Merhaba Azimli Yazar ve Dilan :)

-Ders çalışırken zorlandığınız konular oldugunda (Türev vb.) gibi onları bırakıp masadan kalktıgınız oldu mu? Olduysa nasıl tekrar oturup başardınız?

-Ders çalışmaktan bıktığınızda naptınız? Kendiniz nasıl motive ettiniz?

-Ders çalışırken başınız ağrıdığında naptınız?

-Ders çalışırken klasik müzik dinliyorum. Ve odaklanmamı sağliyor. Bunun yanında arada bir Eminem gibi sanatçılar dinlediğimdede oluyur. Klasik müziğe devam edeyim sadece yoksa ikisinide ortadan kaldırayım mı?

-Bölümünüzü neye göre seçtiniz? Bizim neye göre seçmemizi istersiniz?

-Ocak ayı gibi inanılmaz önemli süreçte bi kaç gün tatil yaptınız mı?

-Günde 10 saat çalışabildiğiniz zamanlar oluyor muydu?

-Dershanede sözel gösterecekler.(Coğrafya/Tarih) Bunları Eylülden sonra yapacaklar tabi.Şuan LYS mat,biyoloji,fizik,kimya görüyoruz. Sizce bunlar ı şimdiden mi bitirelim yoksa Eylülde (okulların açıldığı) yoğun bi zamanda mı bunlarla uğraşalım.(MF'yim)

-Türkçede zorlandığım yerler oluyor. Mesela sözcük bilgisinde anlayamadığım noktalar oluyor. Bunları nasıl kapatmalıyım. 5 cümlü cıkıyor. 1i farklı bunu kavrayamiyorum. Bunun için sürekli sözlük karıştırmayı bile düşünüyorum.

Şimdiden sağolun teşekkür :)

Reply

Benim lys mat bitti yani fem set çözdüm dersanemin açılmasına 1 hafta kaldı ygs çözmek istiyorum ama ısrarla büyük hata demişsin ne yapıyım şimdi geometrim baya kötü onu halletmekmi mantıklı olan

Reply

Geometriyi dersaneyle beraber halletmeyi dusunuyodum ama ygs matı bitirmek (test çözücem) daha rahat geliyo şuan lys mattanda vaktim kaldıkça testleri bitiriyorum - tabiki dersanenin ödevlerini bitirdikten sonra yanlış mı sence lys tarihte 12. Sınıf hariç bitti zaten

Reply

Yaz bitti sayılır zaten ama eğer mezunsan yine de hala fen çalışmanın saçma olduğunu düşünüyorum, yok eğer mezun değilsen zaten fene zaman yetirip yetiremeyeceğin hiç belli değil. (kimler kimler yetiştiremedi) ygs6da fenle sosyalin katkısı aynı olsa da o sosyali lysde de kullanacaksın ama fen sadece ygs için, üstelik garantisi de yok.

Reply

Söyleyemem, kimse söyleyemez seviyenize ve çalışma şeklinize bağlı. Önemli olan soru bankası sayısı değil konuyu tam olarak kavrayabilmek, bu yüzden tam anladığınızdan emin olana kadar çözmelisiniz.

Reply

Meslek hakkında bir fikir veremem ama son sene güzel çalışarak tmye geçip derece yapanlar gördüm, geçen yılki sınıf arkadaşım da 0 edebiyat-coğrafya ile başladı ve 400 küsürüncü oldu. Yapılabilir bence, sonuçta fen biliyor olmak gibi büyük bir artı var. Ama mesleğe göre alan seçmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum, o yüzden önce (acilen) mesleğinize karar vermelisiniz.

Reply

-Türev bana acayip kolay geliyor ama diğer zorlandığım konularda bazen çok sıkıldığımda gidip bir şeyler yerdim genelde (sağlıklı şeyler), asla sıkılıp masadan kalkmadım inatlaşırdım konuyla.

-Benim en büyük motivasyonum danstı, akşam dans edeceğim diye tüm gün deli gibi çalışırdım. Bunun dışında tumblr aşırı motive ediciydi (hala öyle) , bazen youtube'dan videolar izlerdim motivasyon yazıp sırayla bakardım hepsine (güzel olanlar ingilizce) hatta bir keresinde bir videodan o kadar etkilenmiştim ki telefonumu kapatıp 1 hafta açmamıştım ( başarılı olmak için telefonu bırakmamız gerektiğini iddia ediyordu)

-Eskiden ben de müzik dinlerdim ama 12de ve mezun senemde asla dinlemedim. Azimliyazar da dinlemeyin kesinlikle diyor bence de dinlenmemeli.

-İlgilerime göre. İlerde kendimi nasıl görmek istediğimi hayal ettim.

-Hayır.Doğum günüm ve en yakın arkadaşımın doğum günü dışında asla tüm gün çalışmadığım olmadı. Ama tabii ki 4-5 saatlik aralar verdiğim oldu.

-Oluyordu.

-Tm olduğum için buna yorum yapmayayım

-Türkçe için dandirik saydığımız konuların bile konu anlatımına çalışmak gerek, sözcükte anlam, cümlede anlam olsa bile. Bundan sonra da çok soru çözmek tabii ki. Bir de ben sürekli tdk'ye bakıyordum bir sözcüğü ya da deyimi anlamadığımda o da çok faydalı oluyordu.

Reply

ygs çalışmanın -özellikle işlem hatası ve zaman sıkıntısı olduğu için matematik- kumar oynamak olduğunu çok üstünde durarak belirttim, hala ygs diye ısrar ediyorsan sana kalmış, belki senin için böylesi daha faydalıdır en iyi sen bilirsin ama benim ve daha birçok öğretmen ve öğrencinin (bu işi daha önceden tecrübe etmiş kişiler) düşündüğü bu. Bir de lys tarih ve lys matematiğe neden aynı anda çalıştığını anlayamadım?

Reply

''Kendimi çok sıkmak istemiyorum.'' cümlesini kurmaktan bir an önce vazgeçmeni tavsiye ederim zaten istesen de istemesen de kendini çok sıkamayacaksın çünkü şu an sana çok uzun bir zaman gibi görünse de sadece 9 ay ders çalışacaksın. Ayrıca herkesin her dediğini kafana takarsan bir ilerleme kaydetmen biraz zor. Ben bir keresinde 500 küsürüncü olan bir arkadaşıma ''Herkes yazın ygs çalışın.'' diyor dediğimde bana aynen şu tepkiyi vermişti: ''Herkes ilk 1000'e girebiliyor mu Dilan?'' Hayır giremiyor. Hedefin yüksekse sabretmen gerektiğini zaten biliyor olmalısın. Senin temelin vardı diyorsun ama ben 9-10da hiç çalışmadım 11de çok çok az 12 de de biraz çalıştım ve 1 yıl ara verdim kitap yüzü açmadım. Bu mu temel? Ben tmlere genel olarak öneri veriyorum, mezunken doğru yaptıklarımı, 12de de yanlış yaptıklarımın tersini söylemeye çalışıyorum.

Reply

Tarih bitmişti benim aylar önce en az 500 kere duydum ygs matematik calışmayın diye ama en azından okullar açılana kadar 1 kaynak bitirmek istiyorum çıkmış soruları çözüncede anladm zaten ygs yapamam mat için şans da kurtaramaz beni özellikle son senelerde çıkmış mat1 sorularında kalem oynatamıyorum ama bütün sene boş boş denemelre girmek istemiyorum sene içinde ygs mat çalışmayacağıma karar vermiştim ben zaten ama dersane hocalarıda sürekli mat1 ödevleri veriyo oda var bide ben işletme okucagım için ygs matı takmıyorum deme şansımda yok sen çalışmamışmıydn mata 5 yanlış çıkmış sonuçta

Reply

işletme istiyorsan neden lys tarih çalışıyorsun anlayamadım hala?

Reply

O zaman lar bilmiyodum katsayı olduğunusonradan öğrendm yani sadece tm de gördüklerimize giricez fene girmicez diye biliyodum söylemedin hala madem çalışmadn nasıl.bu kadar iyi yaptın

Reply

TM ciyim ve kesinlikle senin izinden yürümeyi düşünüyorum.YGS yi fazla boşlamamakla birlikte LYS ye yüklenicem.5 ayın 1.5 ayı YGS 3.5 ayı LYS şeklinde ilerlicem.Yalnız kafamda bazı sorular var.

İnanılmaz planlı biriyim resmen plan yapmaya aşığım sanki motive oluyorum o şekilde kendimi programlamak hoşuma gidiyo yalnız o planı yaptığım kadar uygulama konusunda azimli değilim.bu da çalışma alışkanlığımın fazla olmamasından kaynaklanıyor sanırım zamanla aşarım inş.

Ağustosun sonlarına doğru azimli yazar ile tanıştım ve 2 tavsiyesini uygulayabildim vaktimin yettiği kadarıyla.ilki mat2 yi konu olarak özel tanımlı fonk.lara kadar bitirdim ama soru fazla çözmedim konular hakkında bilgiliyim yalnız pratiğim yok işte. mesela konuyla ilgili 4 test varsa 2 sini çözüp 2 sini bırakıyodum sıkıldığım için.Matris determinant gibi kolay ve zevkli konuların testlerini bitirdim sadece.

Asıl sorularım şunlar olucak; Çok düzenli bir kişiliğim varve konuları karışık götürmekte zorlanıyorum yine de bana doğru olan karışık götürmekmiş gibi geliyo.Yani haftada 4 gün mat2 3 gün mat1 şeklinde.Ama dedim ya 1 ayımı ygs ye vericem diye.Bu ilk ay sadece mat1 i bitirsem diğer aylar full LYS yüklensem birşey kaybetmiş olur muyum ?Bunu soruyorum ama kaybetmiş olmazsın desen bile benim içim rahat etmez mat2 çalışmadığım günlerde çünkü görüyorum ki sende bi anlamda mat2 yle kazanmışsın bu sınavı.

Şöyle bir sıkıntımda var okulda sayısal çalışamıyorum çünkü etraftaki kalabalık ve gürültü sayısala odaklanmamı engelliyo bende bütün gün türkçe tarih edb çalışıp soru çözüyorum arkdşlarım mat çalışırken.Tabi eve gelince mat a yükleniyorum hemen vicdanımı rahatlatmak için.Yine de sence okulda da sayısal çalışmalı mıyım yoksa okulda sözel evde sayısal çalışmak sana da mantıklı geldi mi ?

Yine dediğim gibi çok insanın oldugu ortamlarda verimli çalışamıyorum bu dershane gibi sessiz bi ortamda olsa etraftaki insanların varlığı bile odaklanmamı engelliyo.yalnız olma ihtiyacı duyuyorum .Tabi dershane çıkışı eve gitmeyip kalıp çalışmaktan bahsediyorum.Yani dershane gibi ideal bir ortamdan da geri kalmayı istemiyorum ne yapmamı önerirsin ?

Son olarak geometrim sıfır,sıfır,sıfır.Biri bana geo dedi mi içimi sıkıntı basıyo.bu geçen 3 sene içinde geo dan çok çok az soru çözmemden kaynaklanıyo.Yani bugün oturup çalışsam konuyu da iyi anlarsam soruları çözebilirim.Ama nasıl halletmeliyim geo yu? Kolay geo kitabı alıp temel atmayı düşünüyorum da ne kadar süre ayırmalıyım geo ya ? Böyle sordugum sorulara kendim cevap vermiş gibi oldum ama bunlar üzerinde o kadar çok düşünüyorum ki ister istemez kendimce çözümler ürettim ama tecrübeli birinden çözümlerimin doğru mu yada yanlış mı oldugunu duyup içimi rahatlatmak istiyorum. Şimdiden çok teşekkürler cevaplar için inş seneye Boğaziçi psikoloji kazandığımı söylerim sana :)

Reply
Adsız mod

Merhaba.Öncelikle sizin gibi önemli şeyler başarmış insanların bizi ciddiye alıp yardım etmeye çalışması beni çok mutlu etti.Harbiden adamsınız,süpersiniz Sadede gelecek olursak Dilan yardımına ihtiyacım var.Durumum senden pek farklı değil.15 bindeydim ve senin kazandığın bölüm için mezun kaldım.Ama pişman gibiyim biraz.İçimdeki boğaziçi ateşi sönmeye başladı.Memnun musun okulundan?Anlatsana oralar nasıl?Özendir beni,kıskandırYani yeditepe de iyi bi okul.boğaziçi bize farklı ne katabilir ? Geleceğin konusunda kafanda neler var ?

Reply

neden yeditepeyi bıraktın bir çok nedenin vardır kendince ama neden?

Reply

Kusura bakmayin ama gereksiz bir yazi olmus. İnternette ygs icin program arayan biri buyuk ihtimalle temeli olmayan ve nereden baslayacagini bilemeyen biridir ve bu yazi mat1i bilen bir kisiye yonelik, ki oyle biride kendi basina program olusturabilir zaten. Yazidan cikarilan tek sey 'ygsyi biliyorsan lys calis' ve bunun icin bu kadar uzun bir seye gerek yoktu. Gidin temelinizi yapin diyipte moral bozmak hic hos degil. Yazin sindire sindire mat1i halledip ilk uc ay da lys ve ygs beraber goturulup ygsden sonra son tekrarlar yapilarakta halledilebilir sinavlar. Yazin illa lys calisin yoksa bitersiniz gibi bi izlenim vermeye gerek yok.

Reply

Sen sınava girdin mi?

Reply

Lütfen anadolu meslek liselerinden boğaziçi psikoloji kazanan insanların da var olduğunu unutmayın.

Reply

Lütfen anadolu meslek liselerinden boğaziçi psikoloji kazanan insanların da var olduğunu unutmayın.

Reply

Sizinle nasil iletisime gecebiliriz

Reply

Sanırım geçemezsin.

Reply

tamam da arkadaştan izinsiz mailini veremem, bir de o da artık üniversite 2. sınıf öğrencisi hatta 3'e geçecek, böyle işlerle uğraşmak istemeyebilir.

Reply

Tm ozaman abi son snede ozel okula gecmek nasil olur iyi bir anadolu lisesinde okuyorum ortalama olarak karnem iyi dis hekimligi istiyorum sence ne yapmam gerekir

Reply

sana yararı olacaksa bütçen de elveriyorsa neden olmasın?

Reply

Birde abi dil bilmeyen ve 30 bin civarindaki ee muhendisi is bulabilirmi bulursa maasi nasil olur ?

Reply

Acilen İngilizce öğrenmeye bak, İngilizce bilmemek çok büyük bir kayıp.

Reply

Abi bilgisayar muhendisligi icin gerekli kriter ne fizik dersim iyi ama ingilizce sıkntim var biyolojim de iyi sence tıp ve ya dis hekimli gi okumakmi yoksa muhendislik mi (inglizce )degil

ABI KAFAM COK KARISIK NOLUR BIR YRDM ET

Reply

Abi peki ingilizce muhendislik okjmak zor oluyormu ne duzeyde ingilizce bilmek gerekiyor ?

Reply

Kardeşim çok genel sorular soruyorsun yani nasıl cevaplayayım ben pat diye tıp mı mühendislik mi diye. Gördüğün üzere ben mühendislik seçtim ama tıp okusaydım hayatım ne olacaktı hiçbir fikrim yok. İngilizce okumak bilgisayar için zor olmuyor çünkü bilgisayarı kendin internetten çalışsan da İngilizce çalışacaksın, aynı hesap.

Reply

Abi molekuler biyoloji ve genetik ingilizce okumak nasil olur ingilizce hazirlik yeterli olurmu o bolumun onu acikmi yorumlara baktim her kafadan bir ses cikiyor.ingilizcem fazla iyi de devil kotude sence mbg iyi midir (bilkent)icin ? Simdiden teskkur edrrim

Reply

Bilgim yok, orada okuyanlara sor.

Reply
Ahmet seyter mod

Merhaba azimli yazar öncelikle yazilarini begeniyorum ve basarilar diliorum
Ben normal bir anadolu lisesinde okuyorum. 10.sinif sayisal ogrencisiyim.Hedefim tip veya dis hekimligi okumak.ders calisirken cok sinirli ve ofkeli oluyirum cunku bazi sorulari yapamayinca sinirleniyorum ve gelecege dair endiselerim var (hicbir yeri kazanamayip kotu bir yerde okurum) diye yardimci olursan cok sevinirim simdiden tesekkur ederim.

Reply

Yorum Gönder