Ben Sizin Yaşınızdayken 3 - Son Bir Ay
YGS'ye bir ay kaldığının farkındayım ve madem öyle size bu ay ne yapmanız gerektiğini düşündüğümü ve benim ne yaptığımı kısaca özetleyeyim.

Tatlı yazısındaki yazdıklarım hala geçerli. Yanlış bir şey yazmamışım kesinlikle.

Benim YGS'ye bir ay kala yaptıklarım öyle çok verimli değildi. Supernatural diye bir dizi vardı, her bölümü farklı bir konu işleyen bir diziydi dolayısıyla her gün 1-2 bölüm izlemenin zararı olmaz diye izliyordum. Sonra bir anda konulu, uzadıkça uzayan bir dizi haline geldi, benim planımı da altüst etti. Günde 1 saat çalışıp 2 saat dizi izlemeye başlamıştım. Neyse ki önlemimi erken alıp 2. sezonun sonunda diziyi izlemeyi bıraktım ve LYS'den önceki güne kadar hiç açmadım. Eğer böyle bir durumdaysanız size de önerim bir an önce bırakın. Ondan sonra yine dizi izledim ama hep saçma sapan şeyler izledim bağımlılık yapmasın diye.

Verimli değildi dedim ama tamamen felaket de değildi. Konuları bitirdiğim için soru ve deneme çözdüm bol bol. Konu çalışırken - hele de çok yeni bir konuysa - beyniniz nöronlar arası yeni bağlar kurar bir sürü ve bu zor bir iştir (biyoloji bilgim fazla değil çoğu şeyi unuttum ama bu da besbelli bir şey, kendiniz de fark etmişsinizdir.) fakat test/deneme çözerken zamanın büyük çoğunda hatırlama işlemini yaparsınız yani zaten hazır olan bağlar kullanılır, o yüzden o kadar uzun ve sıkıcı değildir. Bu sebeple ben de sıkılmadan bol bol test ve deneme çözdüm. O son günlerde bol bol konu çalışmak durumunda sıkılırdım ve çalışamazdım zaten.

Üniversitede ise hiçbir zaman çalışmayı son bir haftaya hatta son güne bırakıp "çalışabildiğimi" veya çalışsam bile başarılı olabildiğimi hatırlamıyorum. Lisede çokça kullandığım bu disiplinli yöntemi üniversitede çok az kullandım ve neredeyse hepsinde patladım. Singapur'da Algoritmalar dersi almıştım, derste alınan puanlarının bir çoğu sene sonu sınavından geldiği için sene sonuna doğru 3-4 gün çalışırım demiştim. Sonuç: Çalıştığım hiçbir şeyi sınavda yapamadım, Bilkent'te ikinci sınıfta öğrendiklerimi yapabildim sadece, dersi de o öğrendiklerimle geçebildim.

Özetle size önerdiğim şey, eğer hala eksik konularınız varsa asla ama asla "Sınav yaklaşırken öğreneyim bilgilerim taze kalır hem." diye düşünerek ertelemeyin ve konu çalışmayı bir güne yığmayın. Onun yerine dengeli gidin. 

Son birkaç günde, hevesiniz ve enerjiniz bitmişken kendinize uzun ve zor işler yüklerserseniz üstesinden gelemezsiniz.

Yanlış anlaşılma olmasın, son bir ay

Bu söylediğim LYS için de geçerli. LYS için konuları biriktirmeyi düşünüyorsanız, yapmayın. Kendim de Matris determinant ve toplam sembolü gibi kolay ve on birinci sınıftan hatırladığım konuları son haftaya bırakmıştım, son hafta da kısa bir tekrar yapıp 1-2 test çözmüştüm zaten denemelerde genelde yapabiliyordum bu konuları. Sonra gittim LYS'de matris sorusunu yapamadım.

Onun dışında söyleyeceklerim basit ama önemli:

- Aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanın. Saçma uyku saatlerini YGS'den önceki gün düzene sokamazsınız.

- 7-8 saat uyku iyidir, az uyumayın.

- Beslenmenize dikkat edin. Mandalina resmini "Tatlı" niyetine koydum. En sağlıklı tatlılar meyvelerdir ve yeterli derecede meyve yerseniz tatlı aşermezsiniz. :) (meyvenin de fazlası iyi değildir ama.)

- Sınav taktiğinizi biliyorsunuz artık ama alternatif taktikler de oluşturabilirsiniz. Benim taktiğim az buz belliydi, Mat 50 dakika, fen 40 dakika (normalden uzun sürdü), Mat ve feni bitirdiğimde 70 dakikam falan vardı ve bunun hepsini Türkçe sosyale ayırmak yerine mesela ikisini 60 dakikaya sıkıştırıp 10 dakikayı boşlarıma verip 1 Mat 1 Fen işaretledim. Türkçe'yi bu kadar kısa sürede yapmamın zararından çok faydası oldu ve Türkçe'yi fulledim, fakat coğrafyada 4 yanlış çıktı ama kim sallar? Felsefede ise paragrafları uzun uzun okumadan çalıştıklarımdan bildiklerimle tak tak işaretledim her şeyi. Türkçe'de yavaş okumak, herhangi bir sözel soruda ilk akla geleni işaretlemek yerine soru üzerinde uzun uzun ve karmaşık düşünmek faydadan çok zarar getirir bunu unutmayın.

- Müziği bırakın demiştim. Bu müzikten nefret ettiğim için değil, çalışırken müziğin dikkat dağıtması (sıkıntıyı azaltır ama dikkat dağıtır bu bilimsel bir gerçek, müzikle çalışıp da başarılı olan da olur bu önemli değil.) ama en önemli nedeni aşırı "catchy" müziklerin sınav sırasında akla gelmesi ve akla gelince de dikkate dağıtması. Müziği bırakın önerime kendim YGS'de uydum ama LYS'den önceki günlerde nostalji yapmıştım, sınavda da sürekli şarkı söyleyesim geldi.

Kısa ve fazla bilgilendirici olmayan bir yazı oldu ama önemli konulara parmak bastığımı düşünüyorum. Zaten uzun ve fazla bilgilendirici bir yazı olsaydı başta söylediklerimle çelişecekti, yani son bir ayda size yeni şeyler öğreterek işkence çektirecektim. (Kılıfına uydurdum hemen.) Yazıyı da yarım saatte yazdım herhalde en hızlı yazdığım yazılardan biri oldu.

19 yorum

ya sınıfta 9.sınfıtayım matta iyi yapan biri var temeli saglam o bana matta iyi deilsin zeki deilsin diyor moralim gidiyor yapamıyorum bu matematği tam temelden sizce ilerde iyi yapablrmym calsssaam off yaaa

Reply

9. sınıftaysan buradan uzak dur.

Reply

Azimli Bey, burasıyla alakalı değil ama yinede sormak istedim.İngilizce kelimeleri öğrendiğimizde tekrar aralığımız nasıl olsun ? Memrise kullanımıyla alakalı yazını okudum ama sevmiyorum o siteyi.Hafıza rehberinde ''Bir saat sonra, bir gün sonra, üç gün sonra, bir hafta sonra ve bir ay sonra yapılan tekrarla bilgiler kalıcı olmaktadır. '' diye bir bilgi vermişsin.Bunu uygulamak işe yarar mı ?

Reply

Onu sanırım güçlü hafıza kitabını okuduktan sonra yazmıştım. Gerçekte ise İngilizce kelimeleri tekrarlamak için hiç uğraşmadım ben, zaten lisede bilmediğim kelime çıkmıyordu, ilkokulda bir şekilde öğrenmişim hatırlamıyorum.

Memrise sevmiyorsan daha iyi ve yaygın bir site var: duolingo.com (benim memrise kullanmamın nedeni hızlıca kelime öğrenmem gerekiyordu sınavlardan dolayı, sıfırdan dil öğrenmem gerekmiyordu.) duolingoyu incele biraz.

Ben sorunun cevabını bilmiyorum ama bana da lazım, biraz araştıracağım. Hatırlat bana 2-3 gün sonra duolingoyu inceledikten sonra (ve hala cevap lazımsa): dolkrutos@gmail.com

Reply

bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim.%100 ingilizce bölüm ve ingilizcemi geliştirmek istiyorum.General ve Technical bölümleri var bildiğin gibi.Oxford'un 3000 kelimelik en yaygın kullanılan kelimeler sözlüğü var.Ordakileri ve daha sonra academic bölümdekileri ezberlemek istiyorum.Gramerleri B1 VE B1+ biliyorum.(Oxford Milestones a göre)Kelime bilgim geniş lakin bir sözcüğün birçok anlamı var , bunu kalıcı hafızaya yazmak gerek.Duolingo güzel hoş bir site , biliyordum ama yinede teşekkürler.Bu tekrar zamanları konusunda banada lazım yazmışsın , o zaman irtibatta kalalım , araştırıp burda bana dönermisin ?

Reply

Haa Oğuzhan pardon senin isim tanıdık geldi sandım lisedesin. Hangi üniversiteye girdin?

Kelime ezberlemek yerine kitap okumayı öneririm ben sana. Belki bilmediğin zor kelimeleri falan kartlara yazabilirsin ama kitap okumak İngilizce'ni daha çok geliştirir hem de zevkli olur. Okuduğun kitaplar da roman olmasın ama popüler bilim kitabı olsun (romanlar zor oluyor, ben beceremedim). Stephen Hawking'in The Great Design kitabı mesela. Bilgisayarla da ilgili popüler bilim kitapları var şu an tabii hemen bir sürü örnek veremesem de. (Algorithms To Live By'ı okuyorum ben şu anda ama yeni çıktı, internette .pdf'i yok.) Kelime ezberlemek daha kolay ve kısa vadede daha çok öğretir gibi görüyor ama öyle değil, o kelimeleri cümle içinde görmeden öğrenince gerçek hayatta kolay kolay kullanamıyorsun bir de çok fazla öğrenince kelimeler birbirine karışıyor. Benim GRE için bir sürü kelime öğrenmem gerekti o yüzden memrise kullandım, daha önce hiç sözcük öğrenmeye kasmamıştım. Sonuç olarak şu an dizi izlerken sözlüğe bakmam neredeyse hiç gerekmiyo ama sözcükleri kullanamıyorum ve anlamını benimseyemiyorum tam olarak. Örneğin yabancı olduğunu ve Türkçe'deki "dolandırıcı" ile "üçkağıtçı" kelimelerini ayırt edemediğini düşün o hesap.

Bana lazım derken, benim sistemli bir tekrar mekanizmam yoktu memrisetan ve kendi yazdığım kartlardan hallediyordum ama bu konuda detaylı okuma yaparım birkaç siteden ama bunu sen de yapabilirsin.

Reply

İzmirdeki özel bir üniversitede tam burslu.İsim vermek istemedim reklam yapmış olmayalım :D.
Kitap okumayı düşünüyorum tabi önemli dediğin gibi.Şu senin hafızada dediğini bir deneyelim yararı olursa dönerim buraya.Sistemli tekrar mekanizması kurmak bence pek mümkün değil.En fazla 1 aylığa kadar yaparsın sonra işler birbirine girer diye düşünüyorum.Yurtdışında staj yaptığını okudum , orda ingilizce kullanımın vs. nasıldı ? Sıkıntı çektin mi yoksa bilirsin bizde muhteşem konuşma takıntısından rahat olamıyoruz...

Reply

Bence deneme. Benim 2 ayda bir sürü kelime ezberlemem lazımdı senin daha çok zamanın var.

Yurt dışında nerede staj yaptığına göre değişir. Slovakya'da anlaşıyordum gayet insanlarla, hatta hepsinin İngilizcesi kötüydü ben onlarla dalga geçiyordum. Singapur'da anlamadım ne dediklerini hiç, çünkü ana dilleriydi.

Reply

Hafızayla ilgili okuduğum yazılar ve seninkileri birleştirdiğimde sonuç olarak şu çıkıyor:Bir bilgiyi ne kadar kullanırsan veya görürsen o oranda hafızanda kalıyor.Kitap okumak bundan dolayı yararlı.Ama tabi şu da yanlış;''1 gün , 1 hafta , 1 ay , 3 ay , 6 ay yapayım sonra nası olsa hafızaya geçiyo unutmam.''Buda saçmalıktan öte bir şey değil.Kendi anadilimizi neden iyi konuşabiliyoruz çünkü hergün kullanıyorsun.Dediğin gibi acele etmeden yayarak yapmak gerek ama işte yurtdışına staja vs gidip rezil olmayalım takıntısı var bilirsin.Neyse başını ağrıttım , teşekkür ederim...

Reply
Adsız mod

Hocam merhaba ygs ogrencisiyim 120-140 arası net yapiyorum.son zamanlarda artti 130-140 belki.ama son günlerde hiç çalışasım yok ve enerjim azaldı zihin enerjimi bazı olaylar harcadı.ankarada tıp istiyorum. İlk sınavda en kotu ne yaparsam tatmin edici olur.günde kaç deneme cozmeliyim. Ve zihin enerjimi artırmak için tavsiye verir misiniz.teşekkür ederim.site faydalı allah razı olsun.

Reply

Kardeş hepi topu 1 hafta kaldı. Takıl kafana göre. Çalış ama aşırı da kastırmana gerek yok. Tevekkül et.

Reply
Adsız mod

YGS sonucu lys ile kaçtan kaçlara çekilebilir bununla ilgili bir şeyler derleyebilir misiniz motivasyon veya destek amaçlı :)

Reply

yaparım da bunu kendin de yapabilirsin zaten google'dan bakarak :) benim yaptığım da farklı bir şey olmayacak nasıl olsa. zaten moral isteyen herkes yapacaktır zamanında ben de yapmıştım.

Reply
Adsız mod

Abi son hafta için zor deneme çözeyim mi,yoksa moral bozmaya gerek yok mudur?

Reply

belli olduğu gibi sinava girmeme 2 gun var. 345 denemesi cozdum ve sosyale hica bakamadim . tur 50 mat 70 fen 30 sınava bu kadar az varken denemlerinimi yetistiremiyorum halbuki cok kotu ya da vasat ogrenci de degilim hocalarim cok iyi seyler bekliyor ama sinavi yetistiremiyorum

Reply

pazar yapabildiğini yap kardeş.

Reply

Abi lys yazısı gelecek mi hiç

Reply

lys yazısı gelmeyecek, bir tane genel yazı gelecek

Reply

Yorum Gönder