YGS Sayısala Neden Yazın Başlanmamalı?

"Yazın ders çalışmak." isimli yazımda YGS Sayısala yazın kasmayın demem tepki aldı, buna ilişkin sorularla karşılaştım bu yüzden bu yazıyı yazma gereği duydum.

Arkadaşlar muhtemelen dershaneniz eylül gibi açılır. Daha erken açılsa  bile konularda (en azından YGS'de) dershaneler paralel gider, hiçbir dershane YGS'yi 2 ayda bitirmez.

Muhtemelen Mart ayına kadar da YGS-LYS karışık gidersiniz. Ama konu ağırlığınız gene YGS'de olur. Yani   zaten ilk konular YGS olur. (mat ve kimyada 9.sınıf konuları, geometri ve biyoloji de ilk 9, 10, 11 konuları) Tutup da 11.sınıfta görülüp sadece LYS'de çıkan, ne YGS'de ne de 12.sınıfta size yararı olacak konuları ilk dönem pek işlemezler.

Demeye çalıştığım şu; Eylülden Mart'a kadar YGS (LYS ile karışsa da YGS ağırlıklı, zaten YGS LYS'nin alt kümesi) görüp muhtemelen bitereceksiniz. Eylül, ekim, kasım, aralık, ocak. Beş ay. Sadece lys çalışacağınız aylar ise Nisan ve Mayıs. (Haziran ve Martı saymadım. Muhtemelen konu işlemekle değil deneme çözmekle geçecek.) İki ay. YGS için 5 LYS için 2. Şaka gibi. Ha bir de yazı ekleyeceksiniz, YGS 8? :)

Buradan çıkarmanız gereken anafikir mezun abilerinizin dediği ve benim de "YGS'yi Ciddiye Almayın" da demeye çalıştığım gibi "Abi o kadar YGS kastım, hem çok çalıştığım bölümler çok kolay geldi hem de Türkçe'de yan yattım çamura battım." diyen insan tipi olmamak. "Çıkmış Soruların Önemi" isimli yazımda bahsettiğim gibi "YGS'nin zaten kolay olduğunu biliyordum bu yüzden YGS-LYS mümkün mertebe dengeleyip sözelden de eksiklerimi gerektiği gibi kapattım. Şimdi de LYS'ye çalışmaya devam edeyim." diyen insan tipi olmak.

Siz yazın kendi çapınızda YGS Sayısal çalışırsanız ne olacak? Dershanede de bütün gün aynı konuları işleyeceksiniz. Hem dinlerken sıkılacaksınız (çünkü çok kolaylar), hem de dershaneden size bu konulardan bir ton ödev verecekler. Ki mutlaka kendiniz de çalışacaksınız. azimliyazar.blogspot.com

Sözelleri yazın çalışmayıp okul zamanına yayabilirseniz çok başarılı, düzenli ve disiplinli bir öğrencisiniz demektir bu. Ama korkarım ki hiç gerçekçi değil. Bakın 5 ders (ki Fizik ve Mat 2ye ayrılacağı için 7) ile haşır neşirken bir de sözellerle uğraşmak, şu an size o kadar da zor gibi gözükmüyor belki ama hem okul ve dershane yüzünden size ayrılacak zaman oldukça dar olacak bunun yanında hem YGS Sayısal, hem Sözel, hem de 12.sınıf (okul sınavlarına ister istemez çalışacaksınız.) aynı anda götürmeye çalışacaksınız. Siz insansınız bunu unutmayın.

Çok büyük ihtimalle sözelleri mart ayına bırakmak durumunda kalacaksınız ve zaten konu işlemekten bıkmış olan bünye sadece deneme çözmek isteyecek. Kendi iradenizle kendi kendinize yaptığınız konu anlatımına odaklanamayacak. 

Bunun yerine yazın sözel ve 12.sınıf işlerseniz YGS Sayısala kolayca odaklanabileceksiniz. Bir ordan bi burdan durumu yapıp bölük pörçük çalışmak durumunda kalmayacaksınız. Buradan kastettiğim şu, örneğin ben sınav haftasından önce 3-4 YGS sayısal konusuna çalıştım. Sınav haftası geldi ful sınav öncesi gün 12.sınıf kastık. İki hafta sonra sınav haftası bittiğinde o 3-4 konu uçmuş gitmişti. Gitmemişse bile ben öyle hissediyordum ve yeniden çalışmam gerekiyordu. (Sınav haftasında edebiyat sınavı filan da vardı ama edebiyat sınavından önceki gün de Matematik çalışıyorduk, bahane olmuyordu.)

Ha burada şöyle bir çözüm de olabilir; sınavları kafaya takmamak. Ama şu an şansınız varken Sözel + 12.sınıf çalışmak kadar harika bir çözüm değil.

Uyarı: Bu yazdıklarımı okuyanların %99'u için yazıyorum arkadaşlar. "Benim arkadaşım yazın YGS'yi bitirdi ve Türkiye 475.si oldu." Olabilir, olamaz demedik. Ama senin arkadaşın oldukça sabırlı bir insandır, tüm yıl ertelemeden, sıkılmadan çalışmıştır. Fakat şu bir gerçek, onun gibi 475 kişi varsa yazın ygs çalışıp daha sonra da ygs çalışmaya devam eden lysye geldi mi sıkılan binlerce kişi var.

Not: Bu söylediklerim mezunlar için geçerli değil ama zaten onlar yeterli tecrübe edinmiştir, YGS'nin nasıl bir sınav olduklarını biliyorlardır.

Önemli Not: Defalarca söylediğim gibi, önceki sınıflardan kalmış eksiğiniz varsa, YGS olur, LYS olur ve bu yeni konulara çalışmanızı engelliyorsa tabii ki o konuları halledin. Örneğin türev dedim, türev bilmek için üslü sayı ve logaritma da bilmek gerek, ama öyle uzun ve karışık soruları çözecek kadar da uçmanız gerekmiyor. Okulda da türev anlatmadan önce logaritma anlatmaya çalışmıyorlar, orada anlıyorsunuz kendiniz çalışırken de anlarsınız sonuçta.

UYARI: Şuna değinmeyi unutmuşum, eğer dershaneniz yazın açıldıysa dershaneyle paralel gitmeyi unutmayın. Yani dershaneniz YGS Sayısal işliyor ben dershaneyi çöpe atın sözel çalışın demiyorum. Dershanelerin eylülde açılacağını hesaba katarak yazdım bunları, eylülde açılınca dershane ne işliyorsa ona öncelik verirsiniz.

25 yorum

ama şöyle bir durum var.ağustos başı dershane başlıyor ve sınıf belirleme sınavı var 2 ay boyunca çok sıkı hızlandırma olacakmış.sınıf belirleme sınavı da ygs'den çıkacak.bu 2 ayı 1-2. sınıfta mı geçirmek mantıklı 3 ve sonrasında mı?

Reply

arkadaşım yemişim dershaneyi. burada sizin önünüzde geçireceğiniz hayatınızın en zor 5 ayınızı daha kolay kılmak için öneri veriyorum, dershane bunun yanında çok küçük bir ayrıntı inan.

yazın ygs çalışmanız sizi 10 sınıf atlatmaz. çalışırsanız 2 yerine 1'e gideceksiniz diyelim, 2ye gidin 1dekiler çok akıllı 2dekiler moron diye bir şey yok. hocalar 2dekilere çok özel bir muamele uygulamayacak. 2.sınıfta okumanız sizin için hayırlı olabilir çünkü 1.sınıftakiler lisede çalışmıştır muhtemelen.

Reply

kardeş ben su anda 5 gün ygs 2 gün lys gidiyorum hatamı ediyorum herkez daha çok lys calısmalısın diyor ama ygsyi iblmeden lys calısmak cok mantıksız sen basit eşitsizlikleri bilmeden esitsizlik ve parabole gecmen mantık lı mı??

Reply

arkadaşım yazıdaki önemli not kısmını bir okusan.. hatta yazıyı baştan okusan sevinirim.

Reply

Ben sadece LYS-5'e gireceğim.Bu yüzden ekime kadar ygs konularının hepsini(fen hariç) bitireceğim.Ondan sonra da bol bol ygs soruları çözüp,LYS çalışmayı düşünüyorum.Tabi ki bu yaz LYS de çalışacağım.Sizce böyle yapmam daha iyi olmaz mı?
YGS fen hiç çalışmasam ne olur,çalışsam ne olur?Fenin etkisi %5.

Reply

bilmiyorum ben en başında blogu sayısallar için hazırladığımı söyledim çünkü kendim sayısalım. ben bir sayısal olarak %6 etkileyen sosyale çalıştım. ama sayısalda sosyal yapmassan ilk 10 bine giremessin dilde nasıldır bilemem.

Reply

sa hocam. geçen yıl ygs 431 puan aldım. yaz tatilinde sözel ve mat2 falan açlışıyorum şuan. sizce ygs denemesi de çözmeye başlym mi yeteri kadar var elimde.cevabınız evetse ne sıklıkla çözmeliyim

Reply

Hocam öncelikle çok güzel öğütler vermişin yazın ders çalışma konusundaki görüşlerine katılıyorum ben geçen sene yazın başladım temmuzda ve aralığa kadar süperdim dershanedekiler ve ailem benden derece bekliyodu çünkü inanılmaz netlerim yükseliyodu ama gel gelelim aralıktan sonra büyük bir sıkıntı geldi ve sadece okulda yazılılara çalışıyodum ve patladım yani beklentilerimin baya altında kaldım ve kötü bir tecrübe oldu.Sözel derslerden Türkçe dersinin yazın bitirilmesi yararlı olur kendim için diyorum ben mesela tarih,coğrafya,felsefe çalışırken dinleniyodum öğrenciler böyle yapabilir yani erken başlayan erken yorulur Usain bolt geç çıkıyor ama 1. bitiriyor önemli olan son anlarda hızlanmaktır.
Benimde tavsiyelerim olsun dedim bu arada emeğinize sağlık hocam.

Reply

güzel yazmışsın ama ben pek katılmıyorum bu dediğine baştan söyliyim şu yazıcaklarımı tepki için yazmıyorum ama şöyleki 12 ye geçen biri olarak lise hayatım boyunca en gereksiz derse bile çalışmışımdır ve günde 5-6 saatten fazlada çalışırım normalde.. ve bu yazında çalıştım niye çalıştım onuda anlatayım eğer bu yaz çalışmasaydım sınıf belirleme sınavına girip en düşük sınıflardan birinde olucaktım (gerçi şuanda ne olur bilinmez :D )hhadi dershane başladı sonra okul başladı herşey güzel gidiyo sonra yavaş yavaş okul sınavıydı yavaş yavaş dershane ödevleri sınavları yığınla konular ve sonuç BOM ama yazın çalışıp tekrar ettim şimdi dershnaeye başlıcam tüm sene için plan yaptım ygs ve lys ye eşit çalışıyorum herşey eşit. okul sınavlarını sıkıştrmıcam çünkü tüm knouları biliyo olucam :D Ve kışın sadece test çözmek kalıcak banada :D Çünkü konuların çoğunluğunu yazın halletmiş oluyorum :D

Reply

hayat güzel vapurlar filan

Reply

öncelikle sayısalcıların dertlerine derman olmuşsun azimli yazar, tebrikler :) ben de bir sayısalcıyım 11. sınıfa geçtim ,gittiğim dersaneden yaz için 2 aylık çalışma programı verdiler YGS ve 10 sınıf sayısal konuları . düzey belirleme sınavı yapacaklar . ben de yaz tatilinde YGS sayısal çalışmayı saçma bulduğum için ( daha doğrusu erken olduğu için ) çalışmadım sadece 10. sınıf matematik ve mat1 in bazı önemli konularını bitirdim. Ağustos ayında da fizik kimya biyoloji çalışıcaktım ama malum bayram tatili felan derken baktım agustosun ortasındayım :D kimyadan mol ve kimyasal hesaplamaları bitirdim sadece . sizce bu çalışma 10. sınıf yazı için yeterli mi ? 11. sınıf için fizik kimya biyolojiden hangi konuları çalışmalıyım ? cevapların için şimdiden teşekkürler... :)

Reply

Dostum ben 10.sınıf yazında hiç çalışmadım. Sence sana yetersiz demem mantıklı olur mu? Yaz 3 ay sürüyor okul 9 ay. Okul zamanı 11.sınıfa iyi çalışırsan görevini yapmış olursun.

Reply

hocam iyi demişsin hoş demişsin de:)))

benim aklıma takılan bir soru var.metinden cevabımı aradım ama bulamadım.

şimdi benim ygs temelim iyi sayılır.mezunum. şuan 400-430 arası puanlar yapabiliyorum.tavsiyelerinizle yazın sözeli bitirdim. ancak dershanem açılıyor yakında.açıldığında dershane ile paralel gidip kalan zaman da lys mi çalışayım dersiniz. çünkü ilerlemek istersem dershane konularında yine bi üslü sayıları hocadan önce çalışmış olacağım.yani yaz tatilinde ygs sayısal çalışmışım hesabına gelecek gibi sanki.siz bu konuda nasıl bir tutum izlediniz acaba?

Reply

dershaneyle paralel git, onlar ne işliyorlarsa o.

Reply

ben eşit ağırlığım ve 11.sınıfım lys ygs ye 15 ayım var ve bn çok sıkıntı yapıyorum konulara şimdiden başlamak istiyorum.ama ygs de mi lys den mi başlasam bilmiyorum??

Reply

onu tm olan birine sorsan bence daha iyi olur

Reply

enazından önerilerde bulunabilirsiniz...gerçekten çok ihtiyacım var önerilere...okul konuları lys ama yine de çalışmak lazımmı yoksa ygs den mi başlasam?lütfen

Reply

kardeş bir blog dolusu öneri yazdım zaten. bu aralar sıkışığım ve senin durumundaki birine ayaküstü yorum yapmam yanlış. hatta hiçbir zaman öneri yapmamalıyım. tek söyleyebileceğim şey düzenli olarak paragraf çözmen (günde 20 soru ama hiç gün atlamadan) senin yararına olur.

Reply

çok tşk ederim

Reply

Öncelikle Azimli Yazar merhaba, seni yaklaşık 1-2 senedir takip ediyorum. Diğer arkadaşlara da fikir vermesi için buraya bir yorum bırakmak istedim. 11. sınıf sayısal öğrencisiyim ve tıp istiyorum. Senin yazılarını defalarca okumuş biri olarak, o zaman ki toyluğumdan olsa gerek senin yazın ygs sayısal çalışmayın, ygs kasmayın vs önerilerini doğru bulmazdım. Ya olur mu öyle şey kesinlikle çalışmalıyım felan diyordum. Ama şimdi düşünüyorum da gerçekten çok doğru tavsiyeler vermişsin. Herkes işini garantiye almak istiyor, ben de diğer bir çok kişi gibi ygsyi hemen bitiririm sonra test kasarım diye düşünüyor-dum. Ama bugün ygs için dersanenin bir aylık kursu başladı ve biz ilk konulara başladık. Şaşırtıcı bir şekilde dersler çok verimli oldu. İşte o an farkettim ki eğer dersanenize güveniyorsanız ygsyi yazın, kendi kendinize bitirmek yerine bu konuda dersaneyle paralel gidebilirim. Ne de olsa dersane bana o konuyu anlatıyor üstüne ödev veriyor test veriyor ve o konu oturmuş oluyor. Bu durumda ygs sayısalı dersaneden bağımsız gitmek vakit ve enerji kaybı değil de nedir? Bu zamana kadar bir çok kişiden lys>ygs, lys daha önemli tavsiyesini de duymama rağmen bir türlü önemini kayrayamamıştım. Dediğim gibi bir aylık ygs kursu var(haziranın sonunda bitiyor) ve daha sonra dersler ağustos sonunda başlıyor. Bu bir aylık süreçte sanıyorum ki çoğu arkadaş dersaneden bağımsız bir şekilde ygs sayısal çalışacaktır, ben de öyle yapmayı düşünüyordum ama vazgeçtim. Yanni tabi bir kaç konuya bakarım, ilerde zorlanacağımı düşündüğüm. Ama onun dışında ben lys yönünden eksiklerimi kapatmak istiyorum yazın. Mesela 11. sınıf yeni bitti , bunun üzerine 11 tekrarı yaparım, sonra ygs sözel çalışırım.( zaten dersanede ygs sosyal bilimler kısmınısayısal öğrencilerine vermiyorlar) + biraz da 12. sınıfa bakarım. Yani genel tabloya bakacak olursak; ygs sayısal dersane ile tamamlanır, lys kısmından eksiklerimi yazın kapatırım, ygs sözel de yazın bitmiş olur. Benim açımdan düşününce bu eksiksiz bir plan. Daha sonra farkettim ki bunlar bizim Azimli Yazar'ın önerileriydi zaten. Hani şu vaktinde okuyup 'yok ya mümkün değil, azimli yazar iyisin hoşsun tavsiyelerin güzel ama ben buna uyamam' dediğim tavsiyeler bunlar. Demek ki neymiş aklın yolu birmiş. (İstisnalar kaideyi bozmaz demişler) Şimdi sen belki diyeceksin ee kardeşim ben de bunları önerdim bana niye anlatıyorsun diye ben sadece senin tavsiyelerine uyan birileri olduğunu bilmeni isterim.( Yakın arkadaşıma da anlattım beraber bu planı uygulayacağız). Bir de bazı arkadaşlar ısrarla bu dediklerini uygulamak istemiyor ( olur tabi bu onların tercih karışamayız) ama en azından senin haklı olduğunu anlamaları için bir katkıda bulunmak istedim. Tekrar her şey için teşekkür ederim, inşallah güzel sonuçlar alırız.

Reply

hocam sayısal öğrencisiyim mezun grubuyumvokulların açılmasına kadar tarih coğrafya ve Türkçe çalışsam okulla beraberde sayısallara geçsem iyi olur mu?

Reply

Kardeşsen mezunsan kafana göre takıl. Ben 12.sınıflara verdim bu önerileri. İlk yazımda yazmıştım. Sen relaks ol okula gitmek zorunda değilsin nasolsa.

Reply

hocam dershaneye gitmeyenler ne yapmalı yazın sayısal kasalım mı?

Reply

YGS progrmaını nasıl yapacağınız önemli. dershane programıyla aynı gidebilirsiniz. Bu durumda yine yazın sayısal kasmanıza gerek kalmaz. Dönemde bir daha sayısal kasacaksanız yazın sayısal çalışmayın kısaca.

Reply

Yorum Gönder